Skoči na vsebino

manakiin

Prostozidar
  • Število vsebin

    281
  • Dan prve porumenitve

  • Zadnji obisk:

  • Dnevne zmage

    21

Vse objave od manakiin

  1. Od kdaj si ti tinfoilhat teoretik zarot model hahaha. Propo skroz. Ne rabiš Rusov naščuvat na Ukrajince, ki raketirajo in bombardirajo ruske civilne cilje že desetletje, po novem še aktivno Belgorod in Krim.
  2. Ukrajinski oficirji bežijo s familijami v Rusijo en masse.
  3. Vse baltske države skupaj nimajo 50k aktivnih vojakov. Nima nobene veze, če gredo v Ukrajino.
  4. Ti si bolnik in nimaš pojma o zgodovini. Na pamet nabijaš neumnosti in omalovažuješ kompleksnost ekonomije in bančništva 400+ let nazaj. Vse je samo v tvoji glavi in nima nobenega stika z realnostjo. Vsak hobi zgodovinar te z lahkoto postavi na tvoje mesto, če ne bi bil tolko naduvan in bi si kaj ENOSTAVNO PREBRAL. Dolar v ničemur ni drugačna valuta prejšnjim rezervnim valutam sveta. In vse kar pišeš o njemu, je veljalo prej za prejšnje. Sedaj pa lep lp, dovolj te imam.
  5. Ne govorim o enem objektu, ampak o multinacionalki bogatejši od 90% držav takratnega sveta in ki je obstajala 200+ let, ki je gradila vse na IOU od bolnic, do portov, infrastrukture, fabrik, rudnikov,... Tudi takrat je večina vrednih stvari bila narejena tako. Tudi takrat ni bilo nikomur v interesu, da njihova valuta propade. Ampak matematiki je vseeno za želje ljudi, preveč nepokritega dolga zlomi vsako valuto.
  6. Tko vsaj 400+ let. Dej izobrazi se malo plis, ker mi je krinđ tole.
  7. Nimava kaj nadaljevat, dokler si ne prebereš zgodovine. Ti se obnašaš kakor da smo v neki novi prvič videni ekonomiji. Moderno bančništvo, ki ga imamo danes leta 2024 izvira še iz časa, ko je Nizozemska bila velesila model.
  8. Še enkrat. Vse to kar pišeš je bilo enako z recimo španskim srebrnim dolarjem ali kasneje britanskim funtom. In ko je funt propadel kot rezervna valuta, je svet (in trg) normalno funkcioniral naprej. Je pa valda bil to šok in je bila kriza.
  9. Anglija je vedno bila Anglija, je pa cel svet za mednarodno trgovino uporabljal funte, da.
  10. Model, moral se boš sestavit, ker ne znaš več niti slediti debati. Govorimo o časih, ko je funt bil rezervna valuta sveta. Z lahkoto lahko primerjamo, ker je dobesedno enaka v vseh pogledih. Vključno z globalnostjo.
  11. Tudi Nizozemski dolg ni imel kritja. Pa Francoski po njem. Pa Britanski po njem. Tudi njihov dolg je bil krit kot obljuba - obljuba, da zaradi svoje vojaške in finančne premoči gilder, frank, funt ne bo nikoli padel. Tudi za odplačevanje svojega dolga so se Nizozemska, Francija in Britanija lahko zadolževali v (navidezno) nedogled. Poudarek na navidezno, tako kot dolar danes. Ker v dejanskosti se ne moreš v nedogled zadolževat, kar je jasno vsakemu, ki zna osnovnošolsko matematiko. In ja, motiš se. Kot v veliko ostalih stvareh te zadnje debate.
  12. Trg je špekulativen že tisočletja. Tudi investicije so bile pisane kot dolg. Samo v drugih valutah. Misliš, da Nizozemci niso imeli obveznic, delnic, dividend? A ti misliš, da so Nizozemci s seboj tovorili tone gilderjev v fizični obliki, ali da so imeli certifikate in pogodbe namesto tega. Tako Nizozemci kot Britanci so uničili rezervni status svoje valute iz istega razloga - dolg. Naštancal so več papirja kokr je blo pokritja. Še faking stare Kitajske dinastije so imele fiat valute (debt based) kdaj že... Nismo izumili tople vode, ideja nepokrite valute je stara tisočletja... Samo v tvoji glavi je to iz nekega razloga nekaj novega.
  13. Spet se lažeš - to kar je sedaj dolar, je bil včasih funt, frank, guilder... Tako v mednarodni trgovini, kot v špekulativnem trgu. Premalo si zgodovinsko podučen.
  14. Lej, če dolar pade, ga bo nekaj instantno nadomestilo. Ljudje že milijone let trejdamo med seboj in smo zamenjali cel kup valut. Konec dolarja bo začetek nečesa drugega, kot se je že zgodilo neštetokrat prej. Jaz imam tisoče zgodovinskih primerov za to, ti pa niti enega za svojo trditev. Zamisli se malo.
  15. Dej nehi bluzit. Danes ga plačujemo z dolarjem, če dolarja jutri ne bo, ne bo folk reku o fak, zdej k ni dolarja sploh nimam potrebe po hrani in energetiki.
  16. A veš kaj ni namišljeno? Prebivališča, hrana, obleke, avtomobili, energetika, materiali, itd... In te stvari bo folk še vedno potreboval in trgoval z njimi, neglede na status dolarja.
  17. Ne, ni res. Propade cel fejk namišljeni kapital, realna ekonomija gre naprej z najboljšo alternativo za obe strani (prodajalec, kupec). Tudi v Bretton Woods finančnem sistemu je Evropa sodelovala, ker jim je bilo to sprva v interesu, da končajo currency warse iz 30ih. Ko so pa videli, da se ladja potaplja - da so cene vsega šle 3x, zlato pa je ostalo na 30neki dolarjih, so začeli menjati vse svoje dolarje v zlato, ker so razumeli, da je underpriced. Ta beg Evrope v zlato je pa povzročil neizogiben propad dolarja, zato so ga dali dol z zlatega standarda. Ko pride do stani pani momenta dolarja, Evropa ne bo ostala na doomed ladji do konca, nikoli. Zgodovina kaže, da smo bolj egoistični od tega.
  18. Ne. Ne. Samo USA se bori za to.
  19. Strinjam se, da s padcem dolarja pade USA hegemonija, valda. Oni bi nosili najhujše posledice kot država, ker bi izgubili money printer, ampak prebivalstvo bi bilo osvobojeno ogromnega dolga ob resetu in bi po nekem obdobju krize živelo boljše kot prej. Ne strinjam pa se s tvojo idejo, da bi zaradi padca dolarja ljudje po svetu kar sedeli in čakali konec. Alternativ je veliko, nekaj bi že prevladalo. Človeštvo je ekstremno prilagodljivo v luči eksistencialne krize. Vsaka evropska centralna banka ima že pripravljene alternative, pripravljajo se že od konca Bretton Woodsa (kar si lahko prebereš v članku zgoraj). Mednarodna trgovina bi stekla naprej normalno, tudi Rusija ni kolapsirala po blokadi dolarja. Ti zagovarjaš idejo, da se ne bi mogli prilagoditi, kar je naša najpomembnejša lastnost v smislu vrste, poleg tega da smo najboljši tekači na dolge razdalje v živalskem kraljestvu, ker se hladimo skozi potenje. Prav tako obstajajo alternative za mednarodni trg, ki so ŽE v uporabi (recimo SDR), Bitcoin,... Najbolj bi nastradal globalizem, ker bi cela fejk finančna ekonomija kolapsirala. Papirji bi šli v maloro, realna ekonomija bi prevladala. Države bi postajale bolj samooskrbne, tudi prebivalstvo bi se vrnilo v nek bolj arhaičen lifestyle, kjer bi morali vsaj del hrane pridelati sami.
  20. Pretiravaš. Dobesedno nima veze. Človeštvo je preživelo veliko hujše katastrofe od padca rezervne valute.
  21. Ne. Padlo je veliko rezervnih valut in nikoli ni zaradi tega padel svet. Je pa bilo prehodno obdobje ekonomske krize in tudi ob padcu dolarja bo, valda.
  22. Odličen (ampak dolg, pozor) članek na temo propada Bretton Woodsa v sedemdesetih: https://www.zerohedge.com/geopolitical/gold-wars-us-versus-europe-during-demise-bretton-woods
  23. Seveda se ne strinjam. Demokracija bebcev je iluzija. Laž, ki jo propagirajo, da se ustvari vsesplošen duh nemoči. V resnici so politiki lutke ekonomskih elit, ki krojijo zakone njim v korist in nam v škodo. In žal le s silo dosežeš, da se te posluša, besede in volitve ne prinesejo ničesar: https://www.zerohedge.com/political/eu-bends-knee-farmers-drops-key-provisions-2040-climate-proposal Živimo v precepu, kjer nas elite aktivno želijo spremeniti nazaj v tlačane in to jim bo tudi uspelo, če si ne vzamemo odvzetih pravic nazaj.
  24. Če bi bil Macron absolutist, bi ga ljudstvo obesilo na trgu isti dan, ko bi izpeljal neko reformo njim v škodo.
×
×
  • Ustvari novo...