Skoči na vsebino

Fotrov kotiček


Zamorc

Priporočeni prispevki

Zamorc reče Dne, 25. 5. 2020 at 11:42:

 

 

Že ko sem pisal sestavek, sem se zavedu, da sem zapisu mal narobe, saj ne poznam velik staršev, ki lahko to otrokom dajo. Mislu sem bolj, da je to dragocena popotnica, torej nekaj več,  kar starši LAHKO dajo otrokom (tisti, ki seveda zmorejo). Ogromno mladih namreč poznam, ki sploh še niso bili na morju, kaj šele v tujini. Žal so ti mladi potem osiromašeni za vse te nianse spoznavanja sveta. Poznajo samo svoj kraj pa kakega, ki so ga vidli na šolskih izletih, mogoče slovensko obalo, pol se pa že neha. Zato podpiram vnašanje doživljajske pedagogike v učno-vzgojni proces predvsem za tiste depriviligirane otroke, ki nimajo možnosti tega izkusit v matičnih družinah.

 

Kar se tiče slednjega pa je potrebno predvsem postopno uvajanje sprememb: ne moreš otroku, ki nima dobesedno nobenih izkušenj s potovanji in spoznavanjem dežel, takoj servirat velikega naravoslovnega muzeja v Londonu in pričakovat, da bo kaj odnesel od tega: otroci, ki smo jih pred leti tako odpeljal na raziskovanje Londona, so nam pokazal, da so bili v veliki stiski: bivali smo v hostlu (zakaj pa ne), šli smo pogledat ulične boeme, predstave, vozil smo se s podzemno, gledal smo muzeje - a - vedno jih je zanimal samo, da se ne bomo zgubili, kje bodo jedli in kje je zastonj wifi.

 

Problem teh otrok je, da zarad manka tovrstnih izkušenj ponavadi nimajo kapacitet predelat novih izkušenj in jih uvrstit v svoj mentalni sistem. Zato je to dost težka naloga, a tud hvaležna: pred leti smo peljal drugo skupino otrok v Budimpešto: najbolj depriviligiran tamau, ki smo ga prej že prpravljal in je spoznaval manjše muzeje in znamenitosti po sloveniji, je dejansko največ odnesel od ogledov. Vse mu je blo bomba, verižni most mu je "chainal", dejansko je slikal znamenitosti in se čudil bronastim čevljem na obrežju donave. Navdušili smo ga do te mere, da še danes, ko je dvajsetletnik, potuje po evropi, beatboxa in nastopa z diđem, skratka, ni ga več strah in to je glavno, priznal pa je, da ne bi nikoli upal stopiti izven Tržiča, če ne bi s stanovanjsko skupino začel obiskovat tujine.

 

 

Osebno se mi zdi, da je plima ponudbe na Abnb toliko olajšala (pocenila in naredila bolj udobna) potovanja po razvitih in srednje razvitih državah (s forici), da je IMO pri večini, ki ne potujejo z otroci, problem kje drugje kot v denarju. Veliko ljudi ne mara potovanj, plus nekateri si težko utrgajo čas zanje ali pa celo življenje preživijo v avtokampu al pa na lastnem vikendu.

 

Večkrat letno grem z mulcema (trenutno 14 in 10) naokoli, resda se držimo Evrope (prečkanje Bosporske ožine pač ne šteje) in do sedaj sta že sama razvila željo po ogledu določenih krajev.

 

Seveda ni šlo iz prve na drug konec Evrope, vmes je bila tudi varianta (najdražji izlet z otroci do sedaj) v HR Istro, manj kot 20km od doma za 14 dni. :D

 

Edit: vidim, da eni potujete tudi z dojenčki in malčki al kaj so... No, razen bližnjih zanimivosti (tipo Benetke) se dokler se otrok še ne zaveda okolice ni smiselno, razen če je pač namenjen odraslim in so otroci pač poleg. Samo meni se ni zdelo smiselno vlačit otroke nekam kjer jim ne bo vsaj minimalno zanimivo. Raje pa z njimi kot sploh ne it.

 

A je na prejšnji strani nekdo trollal s tem, da daje enoletnemu otroku pit kokakolo, al sem narobe razumel? :D

 

 

uredilo bitje kmjr
Da ne objavljam več ločenih postov.
Povezava do prispevka
Bessie reče pred 2 minutama:

Kokakola je bila verjetno moja in je na fotki bolj zaradi arabskih črk ;)

Ta mala je sicer bila stara mal več kot en leto... je že hodila. Dolgo ni marala gaziranih pijač. 

 

 

 

glavno, da si jo pravočasno navadil

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 2 urama:

Osebno se mi zdi, da je plima ponudbe na Abnb toliko olajšala (pocenila in naredila bolj udobna) potovanja po razvitih in srednje razvitih državah (s forici), da je IMO pri večini, ki ne potujejo z otroci, problem kje drugje kot v denarju. 

Škoda sam, da ponudba na Airbnb tudi izrinja nativne prebivalce starih mestnih jeder, ker jih lastniki dobesedno izseljujejo iz svojih stanovanj, da lahko not dajo regal iz ikee in pobirajo 200 € na noč, kar je zraven šikaniranja nativnega prebivalstva povzročilo strm vzpon cene najemnin in padec količine stanovanj za prodajo. Ne bom sploh omenjal njihovih skrajno nezdravih konkurenčnih praks in dejstva, da so se 10 let požvižgali in kršili praktično vsak obstoječ člen turistične zakonodaje razvitega in nerazvitega sveta. 

Povezava do prispevka
Stasis reče pred 57 minutami:

Zadnjic ena mamica izjavi da mora dajat sladkor v Cocacolo, ker ce ne je malcku prekisla. Haha, fak.

Kaj pa to, da je moj pubec naravni "detektor" za Cocacolo in Cocacolo Zero? :) Šalo na stran, ker ima sladkorno, ampak se je pač že zgodilo, da je v Meku dobil normalno colo namesto zero cole. In je bil dovolj samo čisto miceno majhen požirek, da je izjavil: "Ta ni zero". Nismo komplicirali z neko menjavo, sem pač jaz spil (ki razlike praktično ne opazim). Ampak načeloma takšnih napak (ki so lahko za sladkorne bolnike celo "usodne") si v Meku nekako ne bi smeli privoščiti. Po drugi strani pa priznam, da Cocacole Zero popije kar dosti (verjetno preveč?). 1,5 l dnevno, to sem skoraj prepričan. V zadnjem času je sicer malo preklopil na Pepsi, ampak tudi tu je glede količine skoraj enaka situacija. Dodajam še to, da nisem nek pristaš raznih teorij zarot o škodljivosti gaziranih pijač (itak je vsaka pijača v prekomernih količinah in na dolgiiiii rok škodljiva). 
 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
kmjr reče pred 3 urami:

Raje pa z njimi kot sploh ne it.

 

Otroci namreč. Se strinjam.

 

Kot otrok nismo dosti potovali. Bikozzz Yuga. Izleti v Trst, smucanje na Kaliču in nakupi vina u Istri ne štejejo. Enkrst smo šli v LJ živalski vrt in en krat na Titov most na Krk. Pa sem čisto normalen.

 

Po drugi strani sem kot otrok lahko doživel v praksi praktično vse tehniče, rokodelske veščine. Ki po svoje so mi in mi še koristijo. Zato vem, da je samooskrba bulšit, da solata ne sme vidit zemlje če hočeš da je dobra, da tele more še pit kravje mleko če hočeš da je meso mehko ipd. Znam podirat drevesa v gozdu, zidat, delat klobase, pršute ipd pizdarije. Vinsrit, kletsrit ipd. Opet kriva Yuga.

 

To otroku predat je težko, še posebej ker živimo v mestu. Zato smo delali več na potovanjih.  2x letno smo šli na izlet po okoliških deželah k.u.k, italiji, Nemčiji. in 2x na leto na standarden dopust. Pozimi smuka v A, poleti more bodisi v IT bodisi v CRO.

Te mini SLO izlete niti ne štejem, amoak niso bili tako pogosti in imamo še nekaj znamenitosti SLO za pogledat. Itak bo zaradi dedkov in babic sedaj parkrat dopust v Rupetini :(
 

Ko so otroci majhni jim je pomembnejše metanje kamenčkov v morje ali pa igranje v mivki kot pa ogled Doževe palač in Pinoteke v Minkenu. Imamo srečo oz toko dobro vzgojo, da sina (10 let) zanima praktično vse. Tak da ni nek problem z angažiranjem. Seveda je treba okoli neke stvari narediti zgodbo. 

 

Nikoli ne bi potovali za zabavo brez otroka.

 

edit: CC je zelo sladkam tak da dvomi. da dajejo mamice cukr not

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 1 uro:

Dodajam še to, da nisem nek pristaš raznih teorij zarot o škodljivosti gaziranih pijač (itak je vsaka pijača v prekomernih količinah in na dolgiiiii rok škodljiva). 
 

Ah daj no, škodljivost teh pijač žal ni teorija zarote. :)

Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 1 uro:

Dodajam še to, da nisem nek pristaš raznih teorij zarot o škodljivosti gaziranih pijač (itak je vsaka pijača v prekomernih količinah in na dolgiiiii rok škodljiva). 

Ammm ... Škodljivost gaziranih pijač ni teorija zarote. 

Povezava do prispevka

Punca ima čez 2 dni rok za najinega prvega otročka pa me mal zanimajo vaše izkušnje :D 

 

Sicer sva po mojem mnenju zelo dobro pripravljena, sam je pa  to ena taka situacija, kjer pričakuješ nepričakovano :D A imate kakšne nasvete ali pa priporočila kako naj punci čim bolj pomagam v porodnišnici? Moja glavna naloga je sicer poskrbet, da se bodo v porodnišnici kar najbolj držal najinega porodnega načrta. Je pa fora, da zarad koronavirusa nisva mogla narest šole za starše :/ 

Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 11 minutami:

OK, glede teorij zarot sem mogoče res malce pretiraval, ampak priznati je treba, da se dandanes po internetih enostavno preveč (negativno) piše o teh zadevah. Sploh pa o CC. 

Model, napisal si, da tvoj otrok (s sladkorno boleznijo) spije dnevno najmanj LITER PA POL kokakole (zero) wtf no

 

Če prihaja do takih delikventnih situacij, da so osnovnošolci odvisni od kokakole, pol se piše še kvečjemu premalo negativno  

uredilo bitje ĆAMIR
Povezava do prispevka
Nodi reče pred 15 minutami:

Punca ima čez 2 dni rok za najinega prvega otročka pa me mal zanimajo vaše izkušnje :D 

 

Sicer sva po mojem mnenju zelo dobro pripravljena, sam je pa  to ena taka situacija, kjer pričakuješ nepričakovano :D A imate kakšne nasvete ali pa priporočila kako naj punci čim bolj pomagam v porodnišnici? Moja glavna naloga je sicer poskrbet, da se bodo v porodnišnici kar najbolj držal najinega porodnega načrta. Je pa fora, da zarad koronavirusa nisva mogla narest šole za starše :/ 

Kak porodni načrt sta pa zastavila, če ne vprašam preveč? :)

Povezava do prispevka

@Nodi: jaz sem sicer dal skozi tisti tečaj za starše, ampak na dan-D sem vse nekako "pozabil" :) Itak je to odvisno od karakterja do karakterja. V mojem primeru je bilo pač tako, da sem stal ob postelji, ženo ves čas držal za roko in predvsem poslušal navodila osebja (oz. porodničarke, ki je bila z nama). Nekajkrat je gospa dejala: "Dihajte skupaj..." (to smo se nekaj učili) in "Še malo, pa bo." (to se mi je zdelo logično), proti koncu pa: "Dajmo zdaj vsi skupaj, pritiskajte," in meni direkt: "vležite se na trebuh z vso težo". Potem pa je bilo naenkrat konec in sem že dobil v roke tiste škarjice, s komentarjem, da naj prerežem popkovino. Ok, opravljeno, nobene fotke mi ni uspelo narediti. Edino, ko je sestra že nesla dojenčka v umivalnik sem v nekem transu vprašal: "Je zdrav?" in se je nasmejala: "Ja, kaj pa mislite? Zakaj pa ne bi bil?". In potem sem naredil par fotk, ter čez par minut otročka že peljal v vozičku iz porodne sobe in ga (sicer skozi okno) predstavil starim staršem. In to je nekako vsa moja izkušnja s porodom. Glede časovnega razpona:  v porodni sobi sem bil nekaj po deseti, sam porod je bil pa okoli 14. ure. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Jest tud ne verjamem, da je gazirana pijača bistveno manj zdrava od ribezovega soka. Sploh coca cola zero vs negaziran nektar.

 

Liter pa pol dnevno pa nisem siguren niti za mleko, zelenjavni ali pesin sok, ma niti liter pa pol čarobnega napitka iz Asterixa&Obelixa ne bi dal otroku.

 

 

Povezava do prispevka
Nodi reče pred 1 uro:

Punca ima čez 2 dni rok za najinega prvega otročka pa me mal zanimajo vaše izkušnje :D 

 

Sicer sva po mojem mnenju zelo dobro pripravljena, sam je pa  to ena taka situacija, kjer pričakuješ nepričakovano :D A imate kakšne nasvete ali pa priporočila kako naj punci čim bolj pomagam v porodnišnici? Moja glavna naloga je sicer poskrbet, da se bodo v porodnišnici kar najbolj držal najinega porodnega načrta. Je pa fora, da zarad koronavirusa nisva mogla narest šole za starše :/ 

Najbolj pomagas s tem, da si tam. Da jo vzpodbujas, bodris, da si kdaj tudi tiho (npr. med popadkom, ko je najhuje). Da naredis kako fotko in da ne gledas prevec od blizu, sploh ce ne maras krvi in raznih izlockov. Da si cim bolj miren in da ne pades skup.

 

Nam fotrom je porod dokaj easy izkusnja, razen ce traja dolgo casa, ponoci ali ce gre kaj narobe. Vecinoma je vse ok, tko da ne skrbi prevec in ne pozabita vzeti s sabo torbe z nujnimi pripomocki, ki jih bo novopecena mamica potrebovala.

Povezava do prispevka
Orbit reče pred 1 uro:

Kak porodni načrt sta pa zastavila, če ne vprašam preveč? :)


Na a4 listu po alinejah 😅😅 Predvsem v smeri cim bolj naravnega poroda s cim manj invazivnimi medicinskimi posegi v kolikor to ne bo nujno potrebno. Brez epiduralne, punca ne zeli rodit na hrbtu, brez rezanja presredka itd ...

 

Sva si zato tud izbrala Jesenice, ker osebje deluje v to smer in v najvecji meri upostevajo zelje mame. 
 

Fak dejansko je se dva dni do roka pa se mi ze mesa, neverjetno sem neucakan, zelim si da cimprej pride tamau 😁 Ne vem kako bom funkcioniral te dni, ce bo teden cez rok 🤣 

Povezava do prispevka

@Nodi: vse kar je Zamorc napisal. In verjemi, ko se enkrat začne, te bo manj skrbelo oz. ti bo dejansko lažje, kot pa sedaj, ko si v glavi predstavljaš to in ono. Zato tudi nekako poskušaj, da čim manj razmišljaš o samem porodu (sploh pa o tem ali je čez rok, pred rokom in podobnim). Spontano naj gre, kolikor se le da.
Disclaimer: saj vem, da je zdaj težko pametovat in tudi "sto ljudi sto čudi", ampak vseeno sem napisal. 

Povezava do prispevka

Sej vem, sej vem.. ko se bo enkrat zacel dogajat me ne skrbi, takrat bom prevzel nadzor nad situacijo. Sam trenutno me dajejo zivci zarad pricakovanja, sploh ne vem kaj naj pocnem sam s sabo 🙂 Misli mi skos uhajajo k tamaumu 😍

Povezava do prispevka
ĆAMIR reče pred 4 urami:

Škoda sam, da ponudba na Airbnb tudi izrinja nativne prebivalce starih mestnih jeder, ker jih lastniki dobesedno izseljujejo iz svojih stanovanj, da lahko not dajo regal iz ikee in pobirajo 200 € na noč, kar je zraven šikaniranja nativnega prebivalstva povzročilo strm vzpon cene najemnin in padec količine stanovanj za prodajo. Ne bom sploh omenjal njihovih skrajno nezdravih konkurenčnih praks in dejstva, da so se 10 let požvižgali in kršili praktično vsak obstoječ člen turistične zakonodaje razvitega in nerazvitega sveta. 


Drži. Samo tako pac je v svobodnem svetu :))

Povezava do prispevka
Nodi reče pred 10 minutami:

Sej vem, sej vem.. ko se bo enkrat zacel dogajat me ne skrbi, takrat bom prevzel nadzor nad situacijo. Sam trenutno me dajejo zivci zarad pricakovanja, sploh ne vem kaj naj pocnem sam s sabo 🙂 Misli mi skos uhajajo k tamaumu 😍

Ja, kaj pa vem. Že služba te lahko kar konkretno "zamoti",  potem pa igraš še kakšno igro, bereš dobro knjigo, pogledaš kak film, se družiš s kolegi, sorodniki, malce športaš, čekiraš forum … Ni da ni. :) Itak bolj ali manj standardne "floskule", ker stokrat povedano: sto ljudi sto čudi. Jaz kakšnih živčnih težav nisem imel: žena je šla eno noč prej v porodnišnico, jaz sem naslednji dan še normalno delal v službi do 10. ure, ko so poklicali in sem šel na porod. V glavnem, hočem ti povedati, da naj bo vse čim bolj spontano in pač, da se v "čakanju" z nečim zamotiš. Brezveze nekaj v glavi premlevat. 

Povezava do prispevka
atomic reče pred 2 urama:

Jest tud ne verjamem, da je gazirana pijača bistveno manj zdrava od ribezovega soka. Sploh coca cola zero vs negaziran nektar.

 

Mislim a kdo to dejansko trdi? Res da morda kdo nasede unim foram "brez dodanega sladkorja" ampak noben strokovnjak ne bi trdil da je tle neka bistvena razlika, oziroma vedno govorimo o sladkanih pijacah, pa naj si bo to "voda" z okusom 100% naravni pomarancni sok brez dodanih sladkorjev ali Dr. Pepper.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...