Skoči na vsebino

Hribi


Flaming_C

Priporočeni prispevki

chinasky reče pred 19 minutami:

teniske so zame navadni mehki tekaski cevlji

izkusnje gor ali dol to nima na nekih "resnejsih" terenih kaj iskat

sicer pa to ve vsak razen nedeljskih izletnikov ki grejo med potjo na kremsnito se mal na visevnik

 

in glih zarad njih sem proti temu da se teniske v javnosti omenja v kakrsnikoli povezavi s hribi

 

No, tle se motiš, saj so izkušnje veliko pomembnejše kot oprema, če mene vprašaš. Razen če si mnenja, da si zavoljo obutve "boljši" kot vsi alpinisti in gorski tekači, ki po hribih skačejo v nizki pohodni obutvi in copatih za gorski tek.

Povezava do prispevka

Oprema in izkušnje mi je podobno kot štalca in kravca. Realno, optimalno rabiš oboje - teorija, oprema, postopno pridobivanje izkušenj. Sej folk verjento res preveč stavi na opremo in jo psihološko doživlja kot varnost, zanemarjujoč izkušnje in usposobljenost. 
 

Če me kdo vpraša, maš opremo ok maš super, nimaš izkušenj? Ok pejd najprej na kamnišk vrh, na sedu, na velko itd. z brano in planjavo pa se mal počak, ko bo čas pa pojdi z nekom, ki je tam že bil. Sam en primer za visokogorje ane. 
 

Neb si pa upal folku svetovat lahke obutve iz kakršnih koli razlogov.

Povezava do prispevka
chinasky reče pred 44 minutami:

also izkusnje in oprema gresta najveckrat izak z roko v roki tko da ne rabis omenjat gorskih tekacev in alpinistov ker oni itak vejo pri cem so

kot  vsak izkusen pohodnik

Saj jaz avtomatsko privzamem, da folk, ki obiskuje visokogorje (vprašanje je bilo za 2000+ metrov) vsaj približno ve kaj dela in tak komot skače okoli v "teniskah".

Če bi pa nekdo spraševal za prvič, je pa druga zgodba, pa še potem bi ga odvračal od 50 let stare dogme o težkih gojzarjih in 10 kilskih ruksokih z dovolj hrane za tri dni. 

Če gre pa nekdo v natiķačih in z vrečko iz mercatorja nekam, naj pa naravna selekcija opravi svoje...

Povezava do prispevka

Tako nekako.

 

Za začetnike in visokogojre vsekakor gojzar. Za sredogorje lahko tudi nizki pohodniški.

 

Za izkušene je pa itak vseen. Vsak najbolje sam pri sebi ve kaj mu sede. Čeprav visokogorja v teniskah si res ne predstavljam. V nizkih pohodniških z lahkoto.

uredilo bitje Sadako
Povezava do prispevka

Tako ja. In še enkrat, ko jaz v povezavi s hribi govorim o teniskah imam v mislih copate za gorski tek. Med temi in nizkimi pohodnimi pa spet ni tolk velike razlike.

Visokogorje gre komot, govorim iz lastnih izkušenj (kot da se ne vidi, da sem zagovornik tega ane :D).

Povezava do prispevka

Nizki pohodni za visokogorje so čist vredu, če maš že kaj izkušenj s hojo po takem terenu. Pa gležnje morš met dost močne, drugač je sam vprašanje časa kdaj ti gleženj nardi krc. Jst za visokogorje tud včasih obujem nizke pohodne, ampak čim bolj poredko, ker se dost hitr uničijo v primerjavi s kakšnimi trdimi, visokimi, bolj robustnimi gojzarji..

Povezava do prispevka
Zorz reče pred 3 urami:

Saj jaz avtomatsko privzamem, da folk, ki obiskuje visokogorje (vprašanje je bilo za 2000+ metrov) vsaj približno ve kaj dela in tak komot skače okoli v "teniskah".

Če bi pa nekdo spraševal za prvič, je pa druga zgodba, pa še potem bi ga odvračal od 50 let stare dogme o težkih gojzarjih in 10 kilskih ruksokih z dovolj hrane za tri dni. 

pises v temo kjer folk sprasuje za dvourne izlete no :D

pac ja, jaz tudi okol skacem v 90% primerov v nizkih, ostalo je pa kak zleht soder /melisca ali pa samo dolga tura kjer vem da bom mel problem z nogami.

kdor sprasuje, gojzarje potrebuje, ostali pa tako vejo/mo kaj v katerem primeru na noge

 

sej smo na istem bregu, sam druge besede uporabljamo

uredilo bitje chinasky
Povezava do prispevka

Jaz sem prehodu v inov8 supergah SPP od Vršiča do morja (na gojzerju se mi je polomu rockplate med Razorjem in Prisojnikom, blo je annoying as fuck cel dan) in od takrat naprej hodim v hribe samo še v supergah. Hodim na vse težavnosti, sem ferratal okoli Tre Cime in se povzpel na Triglav maja ob konkretni snežni odeji (Kot - Triglav - Dolič - Sedmera - Bohinj). Inov8 ma tud nasplošno še precej lažje modele kot npr. La Sportiva superge (približno 250g vs. 350g), ki ji pogosto priporočajo v Sloveniji, kar priča o količini zaščite na čevlju (podplat ni trd niti mal, kot namiguje chinasky zgoraj, da je potrebno).  

 

Spreobrnu sm tudi mtko (going on 60) in kakšne njene kolege, za pravice supergarjev pa se borim tudi na raznih spletnih straneh (realno tle pa na fejsiču v kakšnih od teh skupin, ki so popularne), kjer me najbolj triggerajo komentarji ob reševanju v smislu "ziher so bli v supergah." 

 

Namesto, da naštevam prednosti superg, raje povem kdaj so gojzerji uporabni: 

a) ko nosimo veliko breme, govorim o 15+ kg nahrbtniki in nimamo namenskega treninga s postopnim zviševanjem teže. sile na gleženj so v takih primerih veliko večje, in če nismo trenirani, lahko pride do težjih poškodb.

b) na terenu, kjer je veliko letečega materiala, npr. na melišču. 

c) pozimi, ko naša telesna temperatura z okolico čevljev več ne posuši in to ogroža naše okončine zaradi zmrzlin, in ko potrebujemo prave dereze in s tem primeren čevelj zanje. 

Se pravi v izjemno ekstremnih primerih, ki niso pogosti pri povprečnem slovenskem hribolazcu. 

 

V raziskavah poškodb v različnih športih (in vojski), kjer primerjajo število poškodb pri nošnji visokih in nizkih čevljev, vedno znova ugotavljajo, da je število poškodb podobno.

 

Vseeno na hitro glavne prednosti superg:

a) za prenašanje teže na nogah porabimo 5x več energije, kot če nosimo enako težo na hrbtu (vir). VSAK GRAM ŠTEJE!
b) s supergami bolj čutiš teren in se približaš bosonogi hoji, kar preprečuje napake. podobno imamo pri supergah izbiro koliko blaženja (veliko do praktično nič) in dropa (ne vem kako se reče po slovensko, padec med peto in prsti) želimo. 

c) superge prepuščajo pot in ohranjajo noge bolj suhe. tudi gojzerji se v daljšem dežju namočijo, razlika je, da se poleti superge posušijo v pol ure na soncu, če odstranimo vložke. ne kupovat gtx superg, ker to prednost zgubiš in povečaš težo čevlja. 

 

Kaj je dobro za začetnike? 

Rad bi tudi razbil mit, da so gojzerji bolj primerni za začetnike. To nima nobenega smisla. Kot sem napisal zgoraj v točki a), težji kot je čevelj, bolj se moramo potruditi pri hoji, ker porabimo več energije. Glavni problem začetnikov je fizična pripravljenost.

 

Težava je tudi neizkušenost s hojo na neravnih terenih, zakaj bi torej pridobival izkušnje v čevlju, kjer teren čutiš manj? Prav tako pa moraš za hojo v hribih v supergah razviti stopalo, tako da nima smisla začeti z gojzerji in šele nato zamenjati na superge. Če se že gremo pridobivanje izkušenj, bomo tako ali tako stopnjevali zahtevnost z obiskom čedalje težjih poti, tako da ni nobenih težav, če začnemo s supergami. 

 

Tle bi še postavil retorično vprašanje: koliko odraslih in otrok je odnehalo s hribi zaradi težav z gojzerji? Žulji, uhojanje, stiskanje nog. Tega vsega se s supergami izognemo. Recimo temu točka d), neprimerljivo udobje.

 

Izpostavil bi še uporabo palic, ki dokazano znižuje sile na sklepe spodnjih okončin pri spustih (kjer so poškodbe gležnjev najbolj pogoste) in zmanjšuje občutek napora . Zanimiva je sicer ugotovitev te kitajske študije, da je bila pogostost poškodbe gležnja višja pri uporabi palic - vendar gre to pripisati mladosti ljudi, ki so sodelovali v študiji in verjetno slabo tehniko. Torej, tudi palice je treba uporabljati čimbolj zgodaj v svoji pohodniški karieri. Jaz sodim ljudi v hribih po njihovi uporabi palic, ne pa njihovi obutvi. 

 

flipflop reče pred 4 urami:

Neb si pa upal folku svetovat lahke obutve iz kakršnih koli razlogov.

Dobra, če ne poznaš področja in nimaš izkušenj z njim, je to pravilen mindset. 

uredilo bitje Lunco
  • Račka +1 7
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

@Lunco jaz še za po ravnem furam visok čevelj (salamon x ultra 3 mid gtx) in si enostavno ne morm ovit možgana okrog pohodništva s supergami. Mogoče je stvar v poškodbah gležnjev iz časov aktivnega igranja košarke, zaradi česar se z odprtim gležnjem počutim ranljivo. 
 

Kako pa kaj superg prenaša skale, oster prod, bi si predstavljal, da jih nareže? To je recimo en razlog zakaj sem šel v nakup visokega pohodniškega čevlja. Namreč po trim spustu s palcami iz Kamniškega sedla, sem na čevlju opazil  poškodbe, zareze. 2x, 3x bi vajo ponovil, pa bi jih lahko samo še v kanto ruknil. 

Povezava do prispevka

Zdej se tud basket špila v nizkih čevljih. Če veš kaj delaš, samo odvisno od naravnih danosti. Včasih mi lahko gleženj konkretno obrnl sred teka navzdol pa ni blo nič.

 

Spet drugmu se bo pa zvil ali zlomu pa bo padu pa si še zobe razbil

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka
Zorz reče pred 17 urami:

Saj jaz avtomatsko privzamem, da folk, ki obiskuje visokogorje (vprašanje je bilo za 2000+ metrov) vsaj približno ve kaj dela in tak komot skače okoli v "teniskah".

 

Ni nujno, folk se spravi v visokogorje brez kakršnega koli predznanja, kaj šele konkretnih izkušenj. Tko je začel sodelavec in je bil sveto prepričan, da je z uporabo varovalnega kompleta dejansko varen, namesto mentalitete plezam kot da pasu nimam. Poleg tega ga je uporabljal napačno, vpenjal po en krak hkrati med klini, torej je imel enega vedno vpetega na pas - ne vem od kje mu takšna ideja uporabe ampak težko ga je blo prepričat, da faila na polno (vedno je bil v skupini ljudi 😉). Šele ko sem mu poslal nekaj materiala, ki opisuje pravilno uporabo, sile pri padcih, možnosti poškodb, je priznal da je ob branju fajn švical ob misli kaj bi se mu lahko pripetilo. imo je takšnih veliko, tudi tistih, ki pogosto obiskujejo visokogorje - potem jih je treba reševat in na kakšnem tečaju spoznajo kje, kako in koliko so ga biksal. 

Povezava do prispevka

js skos furam nizke pristopne čevlje in mi še ni uspelo pustit gležnja na nobeni skali. sm si letos kupla tudi visoke, kao za zimske ture, ki potem jih ni bilo. so pa občutno težji, vem da sm parkrat šla za trening z njimi na Polh. Grmado in se mi je zdelo kot, da mam uteži okrog gležnjev.

Povezava do prispevka
Sadako reče pred 2 urama:

Ja na kamniško sedlo boš res bolj težko kam ob skalo usekala :D

 

Če hodiš po brezpotjih v visokogorju znajo priti še kako prav. Tud sam sem namreč že parktrat z gležnjem grdo ob skalo usekal. BOli k pr norcih.

ce grem sama nekam, ne bom hodla po brezpotjih, zal to mi moj samoprezivetveni nagon prepoveduje. 

sm pa s fotrom veliko hodila po tasnih in podobnih poteh, po meliscih in mi ni blo nikoli panike, da mam nizke cevlje. sm mela sem pa tja kej porezano, ampak nism jokica.

uredilo bitje stena
Povezava do prispevka
flipflop reče pred 9 urami:

@Lunco jaz še za po ravnem furam visok čevelj (salamon x ultra 3 mid gtx) in si enostavno ne morm ovit možgana okrog pohodništva s supergami. Mogoče je stvar v poškodbah gležnjev iz časov aktivnega igranja košarke, zaradi česar se z odprtim gležnjem počutim ranljivo. 
 

Kako pa kaj superg prenaša skale, oster prod, bi si predstavljal, da jih nareže? To je recimo en razlog zakaj sem šel v nakup visokega pohodniškega čevlja. Namreč po trim spustu s palcami iz Kamniškega sedla, sem na čevlju opazil  poškodbe, zareze. 2x, 3x bi vajo ponovil, pa bi jih lahko samo še v kanto ruknil. 

Jaz mam res precej kilometrov že na treh parih in so zjebani precej. Se obrabi dosti bolj, tle nimaš kej. Konstrukcija sama okoli čevlja ni tolko problem, kljub našim ostrim hribom. Hitreje se zjebe blaženje in profil. Inov8 ma zdej neko novo gumo, ki bi naj držala ful dalj in mela še boljši oprijem, sam je 40€ razlike med starim modelom. Bom vzel naslednje, ko obrabim. 

 

Slučajno mam dva čist ista modela doma, ker sem bil tok zadovoljen, da sem vzel še ene predno so prenovili linijo (pa še dejansko je bla normaln cena). Rdeči so zdej skoraj točno 3 leta stari, z njimi delam vse, tudi hodim po mestu. Te odrgnine, kjer je snelo zgornji zaščitni sloj, so večinoma od hoje po ledenem snegu. Drugače dvomim, da bi se strgale še lep čas. Notranjost je kot nova, pete so super, mislim da niti nima nič zlomljivega not. Kot vidiš je una plastika na koncu čevlja kot nova, res kr premišljeno zaščitijo čevelj. Superge tudi perem večkrat na leto v pralnem stroju. 

GALERIJA: https://imgur.com/a/mRqpNST

 

Ja, če maš že stare poškodbe iz športa, gotovo ni fajn, ker si boljši kandidat za ponovni zvin. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
flipflop reče pred 31 minutami:

Haha, povej raj kaj naj naslednjič kupim :P

 

Visoke se razume ;)

Sam prisegam na LaSportiva. Salewa sem mel nizke. Noro udobni, ampak premalo robustni in trpezni, da o podplatu ne izgubljam besed. Za svoj denar so tudi Alpina Tibet noro dobri.

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 21 urami:

Jaz sem prehodu v inov8 supergah SPP od Vršiča do morja (na gojzerju se mi je polomu rockplate med Razorjem in Prisojnikom, blo je annoying as fuck cel dan) in od takrat naprej hodim v hribe samo še v supergah. Hodim na vse težavnosti, sem ferratal okoli Tre Cime in se povzpel na Triglav maja ob konkretni snežni odeji (Kot - Triglav - Dolič - Sedmera - Bohinj). Inov8 ma tud nasplošno še precej lažje modele kot npr. La Sportiva superge (približno 250g vs. 350g), ki ji pogosto priporočajo v Sloveniji, kar priča o količini zaščite na čevlju (podplat ni trd niti mal, kot namiguje chinasky zgoraj, da je potrebno).  

 

Spreobrnu sm tudi mtko (going on 60) in kakšne njene kolege, za pravice supergarjev pa se borim tudi na raznih spletnih straneh (realno tle pa na fejsiču v kakšnih od teh skupin, ki so popularne), kjer me najbolj triggerajo komentarji ob reševanju v smislu "ziher so bli v supergah." 

 

Namesto, da naštevam prednosti superg, raje povem kdaj so gojzerji uporabni: 

a) ko nosimo veliko breme, govorim o 15+ kg nahrbtniki in nimamo namenskega treninga s postopnim zviševanjem teže. sile na gleženj so v takih primerih veliko večje, in če nismo trenirani, lahko pride do težjih poškodb.

b) na terenu, kjer je veliko letečega materiala, npr. na melišču. 

c) pozimi, ko naša telesna temperatura z okolico čevljev več ne posuši in to ogroža naše okončine zaradi zmrzlin, in ko potrebujemo prave dereze in s tem primeren čevelj zanje. 

Se pravi v izjemno ekstremnih primerih, ki niso pogosti pri povprečnem slovenskem hribolazcu. 

 

V raziskavah poškodb v različnih športih (in vojski), kjer primerjajo število poškodb pri nošnji visokih in nizkih čevljev, vedno znova ugotavljajo, da je število poškodb podobno.

 

Vseeno na hitro glavne prednosti superg:

a) za prenašanje teže na nogah porabimo 5x več energije, kot če nosimo enako težo na hrbtu (vir). VSAK GRAM ŠTEJE!
b) s supergami bolj čutiš teren in se približaš bosonogi hoji, kar preprečuje napake. podobno imamo pri supergah izbiro koliko blaženja (veliko do praktično nič) in dropa (ne vem kako se reče po slovensko, padec med peto in prsti) želimo. 

c) superge prepuščajo pot in ohranjajo noge bolj suhe. tudi gojzerji se v daljšem dežju namočijo, razlika je, da se poleti superge posušijo v pol ure na soncu, če odstranimo vložke. ne kupovat gtx superg, ker to prednost zgubiš in povečaš težo čevlja. 

 

Kaj je dobro za začetnike? 

Rad bi tudi razbil mit, da so gojzerji bolj primerni za začetnike. To nima nobenega smisla. Kot sem napisal zgoraj v točki a), težji kot je čevelj, bolj se moramo potruditi pri hoji, ker porabimo več energije. Glavni problem začetnikov je fizična pripravljenost.

 

Težava je tudi neizkušenost s hojo na neravnih terenih, zakaj bi torej pridobival izkušnje v čevlju, kjer teren čutiš manj? Prav tako pa moraš za hojo v hribih v supergah razviti stopalo, tako da nima smisla začeti z gojzerji in šele nato zamenjati na superge. Če se že gremo pridobivanje izkušenj, bomo tako ali tako stopnjevali zahtevnost z obiskom čedalje težjih poti, tako da ni nobenih težav, če začnemo s supergami. 

 

Tle bi še postavil retorično vprašanje: koliko odraslih in otrok je odnehalo s hribi zaradi težav z gojzerji? Žulji, uhojanje, stiskanje nog. Tega vsega se s supergami izognemo. Recimo temu točka d), neprimerljivo udobje.

 

Izpostavil bi še uporabo palic, ki dokazano znižuje sile na sklepe spodnjih okončin pri spustih (kjer so poškodbe gležnjev najbolj pogoste) in zmanjšuje občutek napora . Zanimiva je sicer ugotovitev te kitajske študije, da je bila pogostost poškodbe gležnja višja pri uporabi palic - vendar gre to pripisati mladosti ljudi, ki so sodelovali v študiji in verjetno slabo tehniko. Torej, tudi palice je treba uporabljati čimbolj zgodaj v svoji pohodniški karieri. Jaz sodim ljudi v hribih po njihovi uporabi palic, ne pa njihovi obutvi. 

 

Dobra, če ne poznaš področja in nimaš izkušenj z njim, je to pravilen mindset. 

 

evo, to je to, kar sem jaz že cel čas želel povedati, samo sem bil prelen, da bi tako lepo razdelal prednosti in slabosti (tista z žulji je še kako resnična, ne vem če sem v supergah sploh že kdaj fasal žulje). vsa čast za post :worship:

 

katere innov8ke imaš oz. priporočaš? roclite 305, kar vidim na slikah? sam uporabljam salomonove xa elevate in so mi super, skurcal bi pa njihove xa pro 3d, razen če so popravili podplat. pred leti je bil namreč podplat sestavljen iz več delov (ni bila ena sama kontinuirana plast gume) in pol so na skalah različni deli itak začeli odstopati. jako nadležno in ne kupim več tistega modela.

ravno tako sem "nasprotnik" gore-texa, saj sem mnenja, da je to zgolj gimmick oz. marketing. kolikokrat pa gre folk s takimi čevlji v dežju nekam? mogoče 3x na leto trofi roso zgodaj zjutraj, to je pa tudi to. ostalo je pa samo švicanje in slabše dihanje stopal.

 

edino po snegu pa res ne hodim s supergami (se tudi izogibam visokih hribov zdaj v pomladnem času, ker mi ni, da bi z gojzarji in zimsko opremo na hrbtu grizel kolena v klanec, zaradi tistih 200m snega na vrhu.

palic pa ravno tako ne uporabljam :D

Povezava do prispevka
Sadako reče pred 1 uro:

Sam prisegam na LaSportiva. Salewa sem mel nizke. Noro udobni, ampak premalo robustni in trpezni, da o podplatu ne izgubljam besed. Za svoj denar so tudi Alpina Tibet noro dobri.

Mene itak vse ožuli. Bom imel v mislih, pa @Lunco tud dobr nizke ‘prodaja’. Magari če bi kdaj testno ciljal na slične visoke superge 🤔

Povezava do prispevka
Zorz reče Dne, 22. 5. 2020 at 17:12:

Saj jaz avtomatsko privzamem, da folk, ki obiskuje visokogorje (vprašanje je bilo za 2000+ metrov) vsaj približno ve kaj dela in tak komot skače okoli v "teniskah".

Če bi pa nekdo spraševal za prvič, je pa druga zgodba, pa še potem bi ga odvračal od 50 let stare dogme o težkih gojzarjih in 10 kilskih ruksokih z dovolj hrane za tri dni. 

Če gre pa nekdo v natiķačih in z vrečko iz mercatorja nekam, naj pa naravna selekcija opravi svoje...

Avtomatsko privzemaš, da v visokogorje hodi samo podučen in izkušen folk ter da s teniskami ljudje razumejo superge za gorski tek. Dej nehi ga srat no.

Ne govori o teniskah ker boš koga v gore poslal v fenši šmensi najkicah, pri katerih je še pri podlagi glavni namen dizajn, ne pa oprijem.

In zagotovo imaš tudi nad 2k veliko butlov, ki nimajo pojma, kaj delajo. Pozimi so recimo neko žensko spravljali v vrečo, ker je šla v derezicah na Grintovec v zimskih razmerah. Da sploh ne govorimo o tem, kaj vse leze na Triglav.

Če komu daješ napotke za v hribe se bolj potrudi in daj dobre napotke.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...