Skoči na vsebino

Delo od doma


Pro7osS

Priporočeni prispevki

Jaz sem ugotovil, da bi mi delo od doma sedlo tko 1x ali 2x na teden, recimo 3 dni v pisarni, 2 dni doma. Ali pa 4 + 1 - kar paše kak dan prišparat uro in pol na vožnji ter imet možnost si vzet 10 minut pavze za kavo al pa obisk hladnilnika, brez da bi te šef postrani gledal (nisem bil pa nič manj produktiven kot v pisarni oz. nismo kot skupina meli med delom od doma (cca. 1 mesec) nekih opazno slabših rezultatov.

Povezava do prispevka
Raz reče pred 3 urami:

Jaz sem ugotovil, da bi mi delo od doma sedlo tko 1x ali 2x na teden, recimo 3 dni v pisarni, 2 dni doma. Ali pa 4 + 1 - kar paše kak dan prišparat uro in pol na vožnji ter imet možnost si vzet 10 minut pavze za kavo al pa obisk hladnilnika, brez da bi te šef postrani gledal (nisem bil pa nič manj produktiven kot v pisarni oz. nismo kot skupina meli med delom od doma (cca. 1 mesec) nekih opazno slabših rezultatov.

Imam popolnoma identične "izsledke" minus tisti komentar s šefom, tako carskega kolektiva še nisem imel za delat, kar pri meni veliko pove, ker sem do zdaj vedno nekak delal med awesome ljudmi :D

Kar je tudi eden izmed razlogov, zakaj me malo vleče nazaj v pisarno, pirćek s frendeki mmm

Povezava do prispevka

Delo od doma je nekaj najboljsega kar je. Kdo pa bo danes se zapravljal svoj dragoceni cas za brezvezne voznje v jutranjih konicah, ko pa lahko v tem casu dlje spim, spijem kafe, se normalno najem in "grem" na delo. Danasnja tehnologija nam omogoca marsikaj. Sam vec ne sprejmem dela v pisarni (klasike se razume). S sodelavci se dobimo 1x na 2 tedna v pisarni in je to to. Od place mi ostane toliko vec, da bzv. Skratka, ne menjam vec tega nacina dela za klasiko.

 

Sicer pa vsakemu svoje!

Povezava do prispevka
bainit reče Dne, 12. 5. 2020 at 22:14:

uni k delate v pisarni, a rabite imeti kakšne maske, se izogibati med seboj ali kaj podobnega?

Da, maske ves cas (dobimo pri vratarju, vrzemo v smeti pri vratarju) razen v casu malice (beri: od trenutka ko se usedes za mizo do trenutka, ko pojes)

 

Edino kjer ni nujno je ce si sam v pisarni

 

DaMachk reče Dne, 14. 5. 2020 at 1:07:

...

Skratka celoten VPN sistem za oddaljeno delo ni bil zasnovan za toliko uporabnikov. Namenjen je bil da se hkrati lahko nanj poveze od oka receno 100 userjev.

Iz vseh lokacij na svetu... Imamo pa frimo povsod.. kitajska, malezija, indija, spanija, portugalska, ceska, avstrija, namecija ... ni da ni.

Se pravi 100 hkratnih userjev... worldwide.

Samo pri nas smo v tednu 1 imeli preko 250 novih zahtev za dostop :D

...

No potem se je nadgradil hardware v IT centrali, hkratnih povezav je sedaj lahko bilo vec, kitajska je zacela nazaj odpirat njihove tovarne, pomeni da je vse manj delavcev potrebovalo zunanji dostop in sele 3. teden sem dejansko lahko zacel delat "normalno"

...

Eno konkretno vprasanje, kak hw skrbi za cca. 100 hkratnih userjev in na kak nacin ste povecal na vec. Ter kaj sedaj, ko ne bo vec potrebe? 

Povezava do prispevka
Burned Fox reče pred 24 minutami:

Eno konkretno vprasanje, kak hw skrbi za cca. 100 hkratnih userjev in na kak nacin ste povecal na vec. Ter kaj sedaj, ko ne bo vec potrebe? 

Žal ti ne vem povedat. Za to skrbi centrala v Nemčiji, jz sm pa bolj software dev :)

Povezava do prispevka

Doma sem si uredila piaarno, imam super pogoje za delo. Produktivnost je pomoje vecja, kot ce bi bla v pisarni. Imam mir, kul svetlobo/osvetlitev, med malico hodim tect. Do sluzbe sicer nimam dalec, ampak pase da lahko dlje spim. Ne razmisljam, da bi sploh sla nazaj v pisarno, vsaj ne full-time.

V pripravi majo interni pravilnik za delo od doma, torej kaksne stroske dela od doma so nam pripravljeni pokrit. Nimam pojma kako je zakonodaja na tem podrocju. Ce mi dajo za net in strom, neka! 

Povezava do prispevka
lizz reče pred 1 uro:

neto + malica

torej samo prevoza ne dobis

ja, tko je zdej. kar men je itk useen, prevoz je lpp vozovnica aka 37eur.

chinasky reče pred 59 minutami:

zdr sicer doloca povracilo stroskov ki nastanejo kot posleddica dela na domu

sam da bi pa to kdo to dejansko izvajal pa se nisem slisal

fora je, da s tem ko delas od doma ti placujes stroske dela, torej elektrika, net, voda,... in zato se sklene interni dogovor z delodajalcem, kjer se sporazumeta, da:

- ti delodajalec da nek znesek za pokritje teh stroskov

- da delodajalca ne bos tozil za vec.

 

me prav zanima, kaj bodo iz tega nrdili v moji sluzbi. ampak kokrkoli, ne premikam se od doma, do vsaj 30.9.

Povezava do prispevka
stena reče pred 2 urama:

ja, tko je zdej. kar men je itk useen, prevoz je lpp vozovnica aka 37eur.

fora je, da s tem ko delas od doma ti placujes stroske dela, torej elektrika, net, voda,... in zato se sklene interni dogovor z delodajalcem, kjer se sporazumeta, da:

- ti delodajalec da nek znesek za pokritje teh stroskov

- da delodajalca ne bos tozil za vec.

 

me prav zanima, kaj bodo iz tega nrdili v moji sluzbi. ampak kokrkoli, ne premikam se od doma, do vsaj 30.9.

 

IMHO bo nekaj delodajalcev v Slo. tole kar spregledalo :D

Povezava do prispevka
chinasky reče pred 6 urami:

zdr sicer doloca povracilo stroskov ki nastanejo kot posleddica dela na domu

sam da bi pa to kdo to dejansko izvajal pa se nisem slisal

 

Potrjujem vsaj za enega delodajalca v Sloveniji. Delo od doma - 3 krat tedensko - urejeno v pogodbi. 25 EUR bruto mesečno za stroške.

 

EDIT: Plačilo prevoza je proporcionalno temu; najcenejša varianta javnega prevoza samo za tiste dneve, ko greš v office.

uredilo bitje AtÍka
Povezava do prispevka
flipflop reče pred 32 minutami:

Al pa če delodajalec reče, pa prid na šiht in ne boš mel teh stroškov zaradi dela, ki jih imaš že tako ali tako. Torej komu je v interesu dod, to določa pogajalsko pozicijo, zakon je v tem smislu irelevanten. 

ce bi lahko vsi prisli na siht bi ze bla tm. tko pa prostor za 15ljudi, je kr naenkrat primern samo za 7 oseb. 

sej bmk, tut ce mi ne dajo nic. teh 37eur k ne dobim za lpp mi pa tudi nobene spremembe ne nrdi.

Povezava do prispevka
stena reče pred 17 minutami:

ce bi lahko vsi prisli na siht bi ze bla tm. tko pa prostor za 15ljudi, je kr naenkrat primern samo za 7 oseb. 

sej bmk, tut ce mi ne dajo nic. teh 37eur k ne dobim za lpp mi pa tudi nobene spremembe ne nrdi.

 

Tako je tudi pri nas. Raje ne grem dokler bo treba v maskah hodit in vsak drug pisoar uporabljat. Itak je zaenkrat zgolj za tiste nujne, ki furajo lokalni posel.

Povezava do prispevka
stena reče pred 34 minutami:

ce bi lahko vsi prisli na siht bi ze bla tm. tko pa prostor za 15ljudi, je kr naenkrat primern samo za 7 oseb. 

sej bmk, tut ce mi ne dajo nic. teh 37eur k ne dobim za lpp mi pa tudi nobene spremembe ne nrdi.


Aha to je blo mišljeno za čas covid omejitev? Sem mislu da dolgoročno. 
 

Meni sicer zaradi dežurstev že plačujejo mobi, internet, prenosnik. Upam da mi odobrijo trajen dod, bi šel v to tudi na lastne stroške 🙂

Povezava do prispevka
stena reče pred 20 urami:

Nimam pojma kako je zakonodaja na tem podrocju.

 

Navedek

Delo od doma kot posebno obliko opravljanja dela urejata Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) in Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1). Ključno je, da delavec od doma opravlja delo, ki ni škodljivo za njegovo zdravje in spada v dejavnost delodajalca. Naravnih nesreč ali vpliva višje sile ne moremo napovedati, lahko pa se na take situacije vsaj delno vnaprej pripravimo.

Delo do doma v normalnih okoliščinah

ZDR-1 navaja, da lahko predlog za delo od doma poda tako delavec kot delodajalec, vendar se morata oba strinjati. V tem primeru morata skleniti novo pogodbo o zaposlitvi, ker sprememba kraja dela šteje za pomembno spremembo (ZDR-1. 31. člen).
   
V pogodbi morajo biti določeni pogoji sodelovanja, kot na primer kdaj in kako delavec opravlja delo na domu ter katera sredstva uporablja (lastna ali delodajalčeva).

Delodajalec mora delo od doma urediti tudi v Oceni tveganja, o nameravanem delu od doma mora pred začetkom nastopa dela obvestiti Inšpektorat RS za delo. Inšpektor lahko delo na domu tudi prepove, če oceni, da lahko negativno vpliva na zdravje delavca.

 

Pravice delavca v primeru rednega dela od doma

Delavec, ki dela od doma in je v rednem delovnem razmerju, ima enake pravice kot delavec, ki dela v prostorih podjetja. Poleg tega mu mora delodajalec zagotoviti še naslednje:

 

  1. Nadomestilo za uporabo svojih sredstev pri delu na domu. Glede delovnih sredstev se delavec in delodajalec dogovorita, kdo jih bo zagotovil. Za sredstva, ki jih zagotovi delavec, mu je delodajalec dolžan izplačati nadomestilo.
  2. Varne pogoje dela. Prepričati se mora, da bo delavec svoje delo od doma opravljal enako varno, kot bi to počel v poslovnih prostorih podjetja.
  3. Možnost dela od doma vsak dan ali pa le v določenih dnevih, kar je stvar obojestranskega dogovora.

Delo od doma v izjemnih okoliščinah

V primeru naravnih, drugih nesreč ali ko je ogroženo zdravje delavca, ZDR-1 v 169. členu dovoljuje začasno spremembo delovnega mesta ali kraj opravljanja storitve tudi brez soglasja delavca. Obveznost lahko traja začasno, oziroma dokler je taka oblika dela nujna, pri tem pa ni treba skleniti nove pogodbe o zaposlitvi.

Čeprav gre za izredne okoliščine, mora biti delodajalec, ko odreja delo od doma, pozoren na naslednje vidike:

 

  1. Katera delovna mesta so primerna za delo od doma?
    Vsa delovna mesta niso primerna za opravljanje dela od doma. Pri tem je nujno upoštevati vidik varstva pri delu, saj delavec ne more od doma opravljati dela, ki bi bilo škodljivo zanj ali okolico. Zaposleni pa lahko na domu opravlja le tisto delo, ki sodi v dejavnost delodajalca.
  2. Kdo bo zagotovil delovna sredstva?
    Tudi v primeri izrednih razmer se delavec in delodajalec dogovorita, kdo bo zagotovil delovna sredstva. Za sredstva, ki jih zagotovi delavec, mu je delodajalec dolžan izplačati nadomestilo.
  3. Obvestilo na Inšpektorat za delo.
    Tudi v primeru izjemnih okoliščin je o delu na domu smiselno obvestiti Inšpektorat RS za delo. Vsebina obvestila ni zakonsko določena, vendar lahko na e-naslov prijave.irsd@gov.si sporočite, kdo in kakšno delo opravlja ter kje in koliko časa bo predvidoma trajalo.

Delavec mora beležiti delovni čas

Vsi delavci so zavezani k beleženju delovnega časa, kot je predpisano v Zakonu o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Tako morajo tudi delavci od doma (ne glede ali gre za delo od doma v rednih ali izrednih okoliščinah) voditi evidenco in vpisovati naslednje:

 

  • število opravljenih ur,
  • skupno število opravljenih delovnih ur s polnim delovnim časom in s krajšim delovnim časom od polnega z oznako vrste opravljenega delovnega časa,
  • opravljene ur v času nadurnega dela,
  • odsotnost od dela (dopust, višja sila – varstvo otrok, druge izredne oblike).
 
Delavci lahko evidence spremljajo ročno, vendar bolj natančno beleženje omogočajo elektronski sistemi. Na ta način lahko delodajalec pripravi verodostojne podatke v primeru inšpekcijskega pregleda, saj ima takojšen vpogled v delovne ure in morebitne nadure zaposlenca.

Nova zakonodaja na področju delovnega časa bo od delodajalcev zahtevala še bolj natančno poročanje o izrabi delovnega časa.
 
Vsak začetek nas postavlja pred nove izzive, vendar je v naravi človeka, da se novim izzivom hitro prilagodi. Tudi delo od doma v izrednih razmerah lahko predstavlja prijetno in drugačno izkušnjo, iz katere se lahko veliko naučimo.

 

Povezava do prispevka

Meni se najbolj problematično zdi ustreznost delovnih pogojev doma. Jaz jih recimo nimam za večino dela, ki ga opravljam v pisarni, toda delež dela, pa samo zahteva laptop/pc in predvsem mir. Ki pa ga imam doma ne pa v službi. Dvomim, da bo zdaj mene kdo preverjal imam pa občutek, da bodo delodajalci izkoristili to za zavrnitev dela od doma marsikje. 

Povezava do prispevka
osis reče pred 4 urami:

Meni se najbolj problematično zdi ustreznost delovnih pogojev doma. Jaz jih recimo nimam za večino dela, ki ga opravljam v pisarni, toda delež dela, pa samo zahteva laptop/pc in predvsem mir. Ki pa ga imam doma ne pa v službi. Dvomim, da bo zdaj mene kdo preverjal imam pa občutek, da bodo delodajalci izkoristili to za zavrnitev dela od doma marsikje. 

 

To pa se pošlje SINTAL na dom in preverijo pogoje ter napišejo poročilo. Zmerijo električno napeljavo, svetlobo, preverijo stol/mizo, itd. Ponavad malo sfejkaš, itak pridejo prvič in zadnjič.

Povezava do prispevka

A ima kdo dober pregled kdo naj bi dobil dodatek v teh časih. Jaz imam tako nasprotujoče informacije da res ni. Nekateri pravijo, da naj bi dodatek dobili tudi tisti, ki smo delali doma. Kar upam, da ni res, ker IMHO si ga zaslužijo samo tisti, ki so imeli fizično opravka s folkom in/ali povečan obseg dela, ampak ne če so delal od doma.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...