Skoči na vsebino

Delo od doma


Pro7osS

Priporočeni prispevki

V teh časih je najbrž marsikdo izmed vas dobil napotitev za delo od doma. Kako ste se adaptirali na delo od doma? Kljub temu da je moja pozicija usmerjena bolj v delo s strankami, teče moje delo naprej nemoteno (spletni sestanki, telefoni in klici get the job done). Tako da s tega vidika ni podjetje nič prikrajšano, mi pa vseeno vzame kar nekaj časa in živcev, da se vse dogovori na ta "moderen" način.

Pri sebi sem zaenkrat opazil nekaj pozitivnih in negativnih posledic dela od doma.

 

Pozitivno:

-ne živim v LJ, tako da se mi ni treba vsak dan voziti najprej 1 uro v LJ in nato še 1 uro nazaj

-učinkovitost je do neke mere narastla; ni kavic, ni pogovarjanja s sodelavci

-pri sestankih ne izgubljam časa s potovanjem

-okolje je na nekoliko višjem nivoju, doma imam kot pravi geymer valda vse ergonomsko naštelano

 

Negativno:

-porušena struktura dneva; "ne greš na šiht" in "se ne vrneš s šihta"; ves čas imam občutek, kot da sem na voljo, deloma je najbrž to tudi zato, ker se oblečem, kot bi se, če bi bil doma, in ne v full suit, kot bi se, če bi šel na delo, tako da ne naredim tega mentalnega switcha ko bi prišel domov oz. se preoblekel

-praktično ves dan preživim v enem prostoru (najlepša hvala alergija, ne pomagaš)

-pomanjkanje človeških stikov; kljub temu da sem zgoraj omenil, da moje delo poteka nemoteno in da se da vse dogovoriti, vseeno pogrešam človeški stik, seveda s sodelavci, da rečemo kakšno nevmesno, ali pa da se dejansko pogovorimo kaj work-related.

All in all bi mi malo sedlo zamenjati okolje. Morda bi imel manj negativnih vidikov, če bi lahko en prostor dediciral namensko pisarni, ampak kaj čmo.

 

Kakšna so pa vaša opažanja? Delate od doma? Ste na čakanju? Odpuščeni? Ali ste se že full time vrnili v pisarne?

Povezava do prispevka

Delo od doma mi ne gre od rok, zato sem se umaknil nazaj v pisarno takoj, ko je bilo mogoce.

 

Od nekdaj sem striktno loceval zasebno in sluzbeno zivljenje. Ko sem zapustil pisarno se nikdar nisem vec javljal na telefon za sluzbene zadeve, tudi mailov nisem gledal. Raje sem ostal dlje casa v pisarni, ce sem pricakoval se kaksne motnje. Zato enostavno ne znam delati od doma, tezko se zmotiviram, vse me zmoti in sem neproduktiven. Domace okolje mi mozgani ne prepoznajo kot delovno.

 

Ne pomaga niti to, da so otroci doma. V stanovanju se tezko umaknes pred njimi.

Povezava do prispevka

Te popolnoma razumem, ampak sem tudi ugotovil, da bi zame morda bila idealna neka mešanica - 3 ali 4 dni na teden v pisarni, 1 ali 2 dni delo od doma. Občutim veliko manj stresa, ker se ne udejstvujem v prometu. :D

 

Drugače se mi pa zdi ključno vprašanje, kako bodo določena podjetja "upravičeno" zahtevala vrnitev kadra v pisarne, če so opazili, da delo ne stagnira oz. je morda celo bolj učinkovito, če zaposleni dela od doma (in mu to ustreza, npr.). Z vidika podjetja to tudi pomeni varčevanje - manj potnih stroškov, potencialno manjša poraba elektrike ...

Povezava do prispevka

Učitelj na srednji šoli. Delam od doma že od 13.3. Narava dela je takšna, da za reči,  ki bi vzele nekaj minut pred celim razredom,  porabim 2x30 mailom in teams konferenco. Pa še ni na nivoju. 

 

Nikakor ne pogrešam 1.5 ure vožnje v avtu, je pa res, da je ločitev dela od privatizacija lajša postala nemogoča.  Vsaj zame, lahko bi sicer ob 16.00 nehal brat maile in delat stvari, ampak ne morm pustit nekih stvari čakat. 

 

Čeprav bo drug teden čista jeba z navodili NIJZ in ministrstva, komaj čakam pouk v učilnici, vsaj za 4.letnike.

 

 

Povezava do prispevka

delo od doma > delo v pisarni

 

Motnje in stres dol, produktivnost gor. Domače okolje name deluje blagodejno, s preklopom šiht/delo pa nimam težav. Ko je ura čas zaključim in grem brez slabe vesti ostalim izzivom naproti. Dan se je navidez podaljšal, meja med delovnimi dnevi in vikendom zabrisala in ravno to mi je vseč, delo je pridobilo kvaliteto spontanosti in lahkotnosti, sedaj ko mi ni treba biti lep, ko se mi ni potrebno voziti, ko imam mir, da delam za kar sem plačan. Skratka moj introvert je zelo zelo vesel, bolj bi glede na okoliščine težko bil.

Povezava do prispevka
bainit reče Pravkar:

uni k delate v pisarni, a rabite imeti kakšne maske, se izogibati med seboj ali kaj podobnega?

Za nas se pričakuje, da se konec maja vrnemo v pisarne. Zaenkrat se pričakuje, da bomo imeli ves dan gor maske (dobimo 2 na dan) in medsebojno razdaljo 2 metra. To mi je malo češko, z veseljem se vrnem nazaj v pisarno, če bi lahko normalno delal, to bo pa pravi cirkus, v tem primeru bi bil še raje doma, ampak ukazi so ukazi. :D

Povezava do prispevka
bainit reče pred 1 minuto:

uni k delate v pisarni, a rabite imeti kakšne maske, se izogibati med seboj ali kaj podobnega?

V pisarni sem sam, tako da maske ne uporabljam. V skupnih prostorih (kuhinja, wc, lift, recepcija) se drzimo priporocil drzanja distance. Sestankov v sejnih sobah ni. Maske ne nosi nihce, tudi receptorka ne.

Povezava do prispevka

zdaj je smiselno, da dajo firme folk na "delo od doma", ker tako lahko dajo par manj potrebnih ljudi lepo na čakanje + nimajo raznih stroškov + kakšne olajšave ali subvencije bodo verjetno, ker je bilo toliko folka na čakanju, ker jih je kriza tako prizadela :D .

Povezava do prispevka
bainit reče Pravkar:

zdaj je smiselno, da dajo firme folk na "delo od doma", ker tako lahko dajo par manj potrebnih ljudi lepo na čakanje + nimajo raznih stroškov + kakšne olajšave ali subvencije bodo verjetno, ker je bilo toliko folka na čakanju, ker jih je kriza tako prizadela :D .

Delo od doma ni enako cakanje na delo doma.

 

Za delo (tudi od doma) v casu epidemije podjetja izplacujemo neobdavcen krizni dodatek zaposlenim in smo zato opraviceni placevanja prispevkov za pokojninsko zavarovanje.

Povezava do prispevka
Slick reče pred 16 minutami:

Delo od doma ni enako cakanje na delo doma.

 

Za delo (tudi od doma) v casu epidemije podjetja izplacujemo neobdavcen krizni dodatek zaposlenim in smo zato opraviceni placevanja prispevkov za pokojninsko zavarovanje.

A ni neka scena, da če ti zdej izplačajo "krizni dodatek" in dobiš 13. plačo, morš pol kao ta krizni dodatek vrnt? Al je obdavčen, neki v tem smislu?

Ko nam niso nakazal nobenega kriznega dodatka, kljub temu da praktično neprekinjeno poslujemo - imamo pa 13. plačo, tako da je mogoče zaradi tega.

Povezava do prispevka

delo od doma oz delo na terenu je top. že 15 let živim od fotkanja in snemanja. ne predstavljam si, da bi moral delat v pisarni po 8 ur in več vsak dan :/ ta pandemija mi je mal pojebala delo in sem ufural tisto pomoč države, ker so mi skenslali ves job. Se je pa zdaj vrnil oz se vrača, ko se sproščajo omejitve. tko da fingers crossed. 

Povezava do prispevka

meni se delo od doma res ne dopade. kot zgoraj omenjeno se mi zdi, kot da sem vedno na voljo, delovni čas pa se je kar podaljšal. Mentalno tudi nisem cisto pri stvari, saj mi je mindset cisto drugacen pri delu v pisarni kot doma.

Na zivce mi gre tudi, ker imam sedaj delovni stres, ki sem ga lahko puscal v pisarni po novem praktično v spalnici.

uredilo bitje ngebe
Povezava do prispevka

Na začetku dela od doma se mi je zdela produktivnost več ali manj enaka tisti iz pisarne, ki pa je sčasoma padala. Nevem pa ali je razlog rahla spomladanska utrujenost ali posledica dela od doma, kjer te vsake tolko kaj zmoti :D 

 

Bi bilo fajn, ko bo tega konec, vsaj kak dan na teden (ali na dva tedna) omogoči možnost dela od doma

Povezava do prispevka

Trenutno lahko rečem, da od doma naredim vsaj toliko kot ko sem v službi,  s tem da prihranim nekje 2 uri dnevno za prevoz.. Problem je, ker nenadoma ne ločiš več kdaj je praznik ali delovnik in imaš e-konference vsak dan - sploh če se dogovarjaš s tujci. Prednost je pa definitivno, da lahko vmes skuhaš kosilo, greš za 5 minut na kavo na sonce... na koncu pa potegneš do sedmih. Mislim da bi mogli moderni delodajalci razmisliti kako implementirati delo od doma, ker bi tako lahko v marsikateri stroki prihranili precej denarja pri najemu pisarn.

Povezava do prispevka

Meni je bilo delo od doma naravnost muka. 

Enostavno imam pomanjkanje discipline in potem se mi delo vleče čez cel dan.:innocent: Seveda sem pogrešal tudi chat s sodelavci. In odmore za kofe in podobno.

 

Že prej bi lahko kak dan delal od doma ampak nisem nikoli tega koristil. Najprej sem cem celo mislil - prva dva tedna karantene - da se bom navadil na delo remote - ampak se nisem.

 

 

Povezava do prispevka

Jaz sicer sem imel opcijo že prej, ampak tisto sem koristil, ko so delovne naloge zahteval malo miru in brainstorminga. Zdaj, ko pa moram vse delati preko neta me pa ubija, del stvari, ki sem jih prej imel narejene v parih urah, sem moral zdaj spraviti online + izvest preko neta (kar mi je vzelo spet 2x toliko časa, ker je odziv počasnejši). V službi imam primeren prostor (stol, ekran, računalnik, aplikacije, hitro povezavo) doma pa tega nimam. + če se rabil pomoč sodleovcev, sem preprosto šel do njih, zdaj pa moram al klicat al mail, pa ker imajo oni tudi porušene urnike, dobim pomoč z zamikom. Problem je tudi, da ima tudi moja delo od doma in potem sva morala paziti, da nisva drug drugemu online sestankov motila. Stikov ne pogrešam, kavic tudi ne ampak ubija me količina dela in ta 24/7 prisotnost, ker moram gleda maile, če mi kdo piše, da ne more dostopat do xy platforme, ki jo uporabljamo za delo zdaj. Potem pa itak, ko enkrat odpreš mail, porihtaš še kup drugih stvari.

 

Do službe grem s kolesom, tako da ta čas niti ni tako obsežen. Vseeno pa upam, da bomo dobili več dela od doma, ker za nekatere stvari je super.

Povezava do prispevka
Pro7osS reče pred 8 urami:

A ni neka scena, da če ti zdej izplačajo "krizni dodatek" in dobiš 13. plačo, morš pol kao ta krizni dodatek vrnt? Al je obdavčen, neki v tem smislu?

Ko nam niso nakazal nobenega kriznega dodatka, kljub temu da praktično neprekinjeno poslujemo - imamo pa 13. plačo, tako da je mogoče zaradi tega.

Res je. Ce se podjetja posluzijo katetekoli oblike krizne pomoci drzave, si konec leta ne smejo izplacati dodatka za uspesno delo (trinajste place, kot ji reces). 

Povezava do prispevka

 

Pro7osS reče pred 8 urami:

Za nas se pričakuje, da se konec maja vrnemo v pisarne. Zaenkrat se pričakuje, da bomo imeli ves dan gor maske (dobimo 2 na dan) in medsebojno razdaljo 2 metra. To mi je malo češko, z veseljem se vrnem nazaj v pisarno, če bi lahko normalno delal, to bo pa pravi cirkus, v tem primeru bi bil še raje doma, ampak ukazi so ukazi. :D

a so razmislili kdaj pa kje boste jedli al pa pili kavo

pri nas je blo tehnično gledano pravilo, da lahko damo masko dol sam k sedimo za svojo mizo

cirkus je pa močno upadel, ker imamo še vedno prepovedano kakršnokoli druženje

ni skupne kave, malica je na taki varnostni razdalji da itak ne moreš govorit, mogoče se vsake par dni kdo spomni naredit pavzo tako da za par minut poklepetamo čez cel oddelek

 

bistveno boljš mi je blo delat od doma, ker tole z maskami, razkuževanjem in brez druženja je duhamorno

naredila sem tam-tam al pa mogoče malenkost več kot v pisarni, k je blo konec šihta sem zamenjala službeno mašino za domačo in to je to

Povezava do prispevka
Slick reče pred 11 urami:

Raje sem ostal dlje casa v pisarni, ce sem pricakoval se kaksne motnje. Zato enostavno ne znam delati od doma, tezko se zmotiviram, vse me zmoti in sem neproduktiven. Domace okolje mi mozgani ne prepoznajo kot delovno.

 

Tako nekako. Hkrati se mi je porusil bioritem, slabo in neurejeno spim, manj in neurejeno jem. 

Presenecen sem nad sabo, ker vedno se mi je zdelo, da bi uzival v brezdelju, ampak me prav depresira. 

Sem pa na cakanju do nadaljnega, nasa panoga je del turizma. 

Povezava do prispevka
Fuksija reče pred 2 urama:

 

a so razmislili kdaj pa kje boste jedli al pa pili kavo

pri nas je blo tehnično gledano pravilo, da lahko damo masko dol sam k sedimo za svojo mizo

cirkus je pa močno upadel, ker imamo še vedno prepovedano kakršnokoli druženje

ni skupne kave, malica je na taki varnostni razdalji da itak ne moreš govorit, mogoče se vsake par dni kdo spomni naredit pavzo tako da za par minut poklepetamo čez cel oddelek

 

bistveno boljš mi je blo delat od doma, ker tole z maskami, razkuževanjem in brez druženja je duhamorno

naredila sem tam-tam al pa mogoče malenkost več kot v pisarni, k je blo konec šihta sem zamenjala službeno mašino za domačo in to je to

Jesti hodimo ven, nekaj restavracij okoli je svoja vrata že odprlo, do takrat, ko naj bi se vrnili, jih bo najbrž še več. Ampak pomoje so bila takšna vprašanja zadnja na spisku odločevalcev, ko so sestavljali smernice za vračanje na delovna mesta :D Za delo to ni nujno, ampak je pa najbolj človeško vprašanje. Ne vem, k sreči ne pijem kave, tako da sem tu dodgal bullet.

 

Vprašanje je tudi, kako bi dejansko to enforcali, da se ne bi družili itd. Pomoje je to bolj stvar posameznika, koliko se bo držal teh smernic in koliko bo rekel "to je vse bulšit" in dal masko dol ter delal naprej kot da ni nič.

Videt čemo, je reku slep.

 

Na naši firmi mamo tud načeloma opcijo dela od doma, tudi skoraj 100%. Nisem nikoli razmišljal o tem, da bi to koristil, ampak mogoče bi pa po koncu vsega tega se res dogovoril, da bi kak dan in pol na teden delal od doma, odvisno od poslovnih potreb. Zame je res največji plus to, da opažam, da sem veliko manj pod stresom, ker ne grem nič na cesto in nimam posledično nobenega časovnega pritiska biti tam "ob točno tej uri" (imamo flexitime, ampak sem sam najraje v pisarni najkasneje ob 8:15). Če lahko ta plus kombiniram z vsemi ostalimi plusi, ki jih nudi delo v pisarni, bi bilo to zame top.

Povezava do prispevka

Pr men je blo tak da sm bil eden izmed treh, ki smo na nasem oddelku ostali v pisarni teden dni dlje in skrbeli za IT support, cetudi imamo za to naceloma namensko zunanjo firmo... ki pa je poslala vse ljudi na delo od doma takoj, le enega reveza iz blizine so pa tu in tam poslali v pisarno, kjer je bil hotline za najnujnejse stvari.

V glavnem, mi smo keyuserjem pomagali ce so bile tezave pri namescanju pripravkov za VPN (nek software, certifikati, in kajvem vse se)

Dela je bilo dovolj, poleg splosnega dezurstva na telefonih "ja, ne kolega Nigatukajc dela od doma, email mu posljite", troubleshootanja instalacij, predajanja mobitelov tistim, ki so podali zahteve za sluzben mobitel, se naceloma nase "dnevne" stvari niso zmanjsale.

 

Po tem prvem udarnem tednu in pol, od tega da so pri vhodih merili telesno temperaturo, do obveznih mask, razkuzevalcev rok na vsakem vogalu, da so nam zaprli menzo, prepovedali druzenja itd, se je pacasi pricel cas da spakiram stvari, laptop nesem domov in se pripravim na delo od doma.

Jok...

Skratka celoten VPN sistem za oddaljeno delo ni bil zasnovan za toliko uporabnikov. Namenjen je bil da se hkrati lahko nanj poveze od oka receno 100 userjev.

Iz vseh lokacij na svetu... Imamo pa frimo povsod.. kitajska, malezija, indija, spanija, portugalska, ceska, avstrija, namecija ... ni da ni.

Se pravi 100 hkratnih userjev... worldwide.

Samo pri nas smo v tednu 1 imeli preko 250 novih zahtev za dostop :D

 

Se pravi teden 2 je pomenil da karkoli sem hotel delat znotraj omrezja podjetja, sem lahko delal sele po 15. uri, ko so se linije vsaj malo sprostile.

Aneksi za pogodbe so se podpisale, moje delo zahteva da sem povezan z omrezjem veliko vecino casa, se pravi sem delal pozno popoldne - zvecer.

Dvakrat sem za nujne stvari moral letet v pisarno, ker nisem dopoldne imel remote dostopa.

Mine prvi teden popoldanskega dela, zapisem ure, jih posredujem sefu oddelka. Dobim zavrnjene ure. Obrazlozitev: "za delo od doma ne sme biti neutemeljenih nadur" (ok, si mislim), in "delo od doma je odobreno le to 19. ure zevcer, saj pogodba ne predvideva vecernega dela"... Skratka za celi teden ur... je sel v kurac. (al pa tud ne, he he)

Po vseh kalkulacijah glede na dostop do omrezja, ne morem priti skozi na 8 ur dnevno, ce dobim dostop sele po 15. uri, delam pa lahko le do 19. ure...

 

No potem se je nadgradil hardware v IT centrali, hkratnih povezav je sedaj lahko bilo vec, kitajska je zacela nazaj odpirat njihove tovarne, pomeni da je vse manj delavcev potrebovalo zunanji dostop in sele 3. teden sem dejansko lahko zacel delat "normalno"

 

Kolkr se ki sprva ni dalo, me je kolicina dela in e-posta managerjev v smilu "situacija je resda izredna, a to se ne pomeni da lahko prihaja do zakasnitev na odprtih projektih"... To je pomenlo, da je vecina odprtih projektov, v sklopu digitalizacije (oz. Industry 4.0) preslo v visjo prestavo, in moji skillsi za development in manipuliranje s podatki ter bazami so bili vroca roba.

Tolk sm mel dela da se 6 tednov niti nisem imel casa vprasat kdaj bo sploh konec te krize :D

 

No, zdej pa se pocas stvari spet odpirajo, po dva dni tedensko sem se pisal da sem v pisarni, neuradnih nadur imam za vsaj 2 delovna dni (najverjetneje celo 3 ali 4, samo nisem sesteval)

V ponedeljek sem bil prvic v pisarni sem ze facepalmal kako je en project leader, ki me je se prejsnji teden gnal ko mutav, zajebal na celi crti, ko ni poskrbel za omrezni dostop pravi cas.

 

Fajn je, ko je lustn :D

Zdej bi se pa kak tedn dopusta, prosim.

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 18 urami:

Zdej bi se pa kak tedn dopusta, prosim.

Nam je podjetje "priporočalo", da si vzamemo en teden dopusta v aprilu iz več razlogov: da si spočijemo, da pokažemu podjetju malo solidarnosti (čeprov je blo dela realno glih toliko kot prej) in pa da bomo pol poleti oz. ko se zadeva normalizira jemali manj dopusta, ker bo takrat treba vse to nadoknadit :D

Sem imel aprila dejansko toliko dela, da si 5 dni dopusta enostavno nisem mogu prvošt, zdej bom mogu pa v maju "odplačvat stare grehe" :D

Povezava do prispevka

Mi mamo zdej kr lepo povečan obseg strank/naročil, ker se ukvarjamo v 99 % s spletnimi storitvami in če ne bi delali od doma, temveč v pisarni, polni distrakcij, bi se mi najbrž zmešalo. Doma pa komot potegneš še kakšno urco več, ker ne izgubljaš časa v prometu, ta urca se pa hitro podaljša še v kakšno ali dve. In to je downside, ker pol ne odklopiš. Namesto, da bi, kot je Evita rekla, služben lappy zamenjala s svojim, še shitpostas iz sluzbenega, ker nikol ne veš, kdaj boš še mimogrede komu odgovoriš na slacku.

Bad things aside, men je amazing! Zjutraj sem najbolj calma ker ne izgubljam časa v prometu in z iskanjem parkinga, za malco grem s psom na sprehod/tečt, v kolikor mam čas, nehala sem kaditi, pa doma mam perfect working environment. Introvertu v meni kar paše. Sicer smo že prej imeli opcijo WFH, ampak smo jo uporabljali, če so ti prišli priklopiti internete/imel zobarja etc, vseeno si pa hodil v sluzbo because FOMO. Poleg tega mam pol manj sestankov kot po navadi, kar pomeni, da lahko dejansko veliko naredim. 

 

Ko bomo začeli hoditi v sluzbo, upam, da bo ostala taka praksa, da bomo 2-3dni/teden še vedno wfhjali.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...