Skoči na vsebino

ZDA - pospešeno hirajoč imperij


Kruz

Priporočeni prispevki

drevored reče pred 11 urami:

ma bedno je k folk posta videe lootanja kao "huhu lejte kva ga nignogi chimpoutajo" ko smo pa to ze obdelali in ne bo N-ti video pokazal nic novega. mas pa na drugi strani miljon videov nasilja policajev in lootanja kjer so udelezeni belci, sam kva pol tekmujemo kdo najde vec posnetkov na netu in tisti zmaga? komu se pol da kaj napisati ko pa ves da bo "odgovor" nek video lootanja.

 

zdej sem potegnil dol tale filmcic k zgleda obetavno
 

 

ja dobro da si ugotovil da anekdotalni primeri ne stejejo, naslednji level je da gres gledat statistiko

Povezava do prispevka
leetspeek reče pred 5 urami:

Zelo kompleksna situacija je. Ameri majo rasizem vključen v vsakdan (od food deserts, do city redlining -> namenoma puščam v angleščini da lahko pogooglate :)) na takem nivoju, ki si ga evropejci težko predstavljamo. Protesti so kul, ampak se dostikrat konča s takšnimi akcijami kot kažejo videi - kar bolj škodi kot pomaga. Kar pa se dostikrat ne pokriva so pa vse solidarnostne akcije ki se izvršujejo vzporedno. Je treba razumet podlago zakaj toliko jeze: https://en.wikipedia.org/wiki/COINTELPRO

v kaksen vsakdan in kako se v ameriki rasisticen vsakdan razlikuje od nerasisticnega vsakdana v evropskih drzavah tipa francija, belgija, UK

 

 

 

drgac a mi zna en slovenec razlozit ta sistemski rasizem, recimo da sem jaz crnec, kaj v sistemu mi preprecuje enakopravnost pred zakonom?

 

pri zaposlovanju mislim da je vec pozitivne diskriminacije (vse kar je javnega in veliko vecjih, dobro placanih pozicij) kot je negativne zaradi nekih "prirojenih biasov"

 

policaji me imajo bolj pod drobnogledom, ok, posledica tega da izgledam podobno kot vecina kriminalcev in prekrskarjev

 

ampak drugo me zanima, a je credit rating drugacen brez razloga? drugacna prioriteta pri zdravstvenih storitvah?

 

se eno vprasanje, kako bomo premagali ta sistemski rasizem, z vec crnci v star warsih? (ki se ne bodo pojavili v kitajski verziji)

z bolj agresivnim affirmative actionom?

z lincanjem telih random policajev ki so ustavili enga lowlife zadrogiranca?

tako da bo vsak belec na twitterju supportal black lives matter?

 

situacija dobesedno ista ko v sloveniji s cigani. kekci iz bele ljubljane socustvujejo in razumejo sistemsko krizo zatiranja ciganov, cigan lives matter.

 

med dolenjci pa kljub enaki razdelitvi levi/desni ni neki zadost ljubiteljev cigotov

 

 

enak fenomen sem zaznal recimo pri makedoncih (izobrazen sloj ki je emigriral v slovenijo); drgac vsi dost liberalni, supportajo hillary pa greto pa tako, ampak o sipcih majo vsi enako mnenje lmaoo

Povezava do prispevka

Ojej, zdaj pa tyne primerja policiste, utelešenje "law and order" z učitelji, vegradovimi fizikalci in zdravniki. :avadodo:

 

also:

 

Navedek

Po podatkih ACLU-ja je bilo v zadnjem tednu dni aretiranih 41 novinarjev.

Fijuu. To je verjetno zato, ker je je bilo teh 41 novinarjev pristonih v večtisočglavi množici. kjer so nekateri tudi zgolj izkoriščali moment za "riot".  

 

  

Thrivial reče pred 21 urami:

 

Ne vem v katerem loopu si se izgubil, ampak še tretjič:  (ekstremni) levičarji in (ekstremni) desničarji na forumih sta dve plati istega kovanca. Vidite samo svojo perspektivo in v nedogled ponavljate tisto kar vam servira vaš echo chamber.  V bistvu prav tvoji odgovori pritrjujejo temu, ker se vztrajno hočeš z mano prepirati o nečem, česar sploh ne omenjam.

Ti pač trdiš, da so moji "ekstremno levi" zapisi o policajih echo chamber "ekstremne levice" v isti maniri, kot "ekstremno desne" trditve o protestnikih in rioterjih, čeprav to nikakor ni res in gre za na moč debilno "both sides" retoriko, "zmerne sredine", ki voli razne "uravnotežene" Cerarje in Xarace.

uredilo bitje MihaKihot
Povezava do prispevka
MihaKihot reče pred 26 minutami:

Ti pač trdiš, da so moji "ekstremno levi" zapisi o policajih echo chamber "ekstremne levice" v isti maniri, kot "ekstremno desne" trditve o protestnikih in rioterjih, čeprav to nikakor ni res in gre za na moč debilno "both sides" retoriko, "zmerne sredine", ki voli razne "uravnotežene" Cerarje in Xarace.

 

No, no, splezaj dol s svojega samoroga.

 

Trdim, da si zaciklan v svoj vir informacij, ki bazira na izključno enem ideološkem pogledu in od tega ne odstopaš, čeprav boš zaradi tega sposoben reproducirati neumnosti v smislu 'črnski rasizem proti belcem ne obstaja, ker gre za manjšino proti večini'.

Povezava do prispevka

Najboljši muslimani so iz Bosne. Res modern Islam.

Bosanska muslimanska imena: Elvis, Sabina, Denis, Alen, Ernest, Melita, Lejla, Alma...

 

In ko je bajram te povabijo na baklavo in rakijo. Žal je vojna nekje dost poslala vse nazaj.

 

 

Povezava do prispevka
MihaKihot reče pred 1 uro:

Ti pač trdiš, da so moji "ekstremno levi" zapisi o policajih echo chamber "ekstremne levice" v isti maniri, kot "ekstremno desne" trditve o protestnikih in rioterjih, čeprav to nikakor ni res in gre za na moč debilno "both sides" retoriko, "zmerne sredine", ki voli razne "uravnotežene" Cerarje in Xarace.

A podpiras proteste ker  bi rad vidu reseno problematiko policijskega nasilja al ker bi rad (levo) revolucijo?

Povezava do prispevka
Enterprise reče pred 6 urami:

drgac a mi zna en slovenec razlozit ta sistemski rasizem, recimo da sem jaz crnec, kaj v sistemu mi preprecuje enakopravnost pred zakonom?

 

...

 

situacija dobesedno ista ko v sloveniji s cigani. kekci iz bele ljubljane socustvujejo in razumejo sistemsko krizo zatiranja ciganov, cigan lives matter.

 

med dolenjci pa kljub enaki razdelitvi levi/desni ni neki zadost ljubiteljev cigotov


Sistem je nastavljen tako, da lahko človek z denarjem dela praktično kar hoče, človek brez denarja pa lahko samo uboga in upa, da se mu ne bo nič zgodilo. Afroameričani so bili manj kot 15 let nazaj, kar je 3-4 generacije, še sužnji. Do leta 1965 niso smeli piti iz iste fontane kot belci. Starši folka, ki ima zdaj 30-40 let, zaradi zakonodaje niso mogli pridobiti enake izobrazbe in dobit enako hudih služb kot belci. Če v US nimaš nekega pametnega šihta, nimaš uporabnega zdravstvenega zavarovanja. Če zaradi manjka hudega šihta nimaš denarja, ne moreš otrok poslat v normalne šole, ker so pač vse zadeve s sposobnim kadrom privat. Če otrok ne hudi na fajn osnovno in srednjo, sploh nima kaj sanjat o univerzi, razen če je dober športnik. In potem otroc hodijo na razne ghetto šole z nemotiviranimi podplačanimi učitelji. Ko ratajo najstniki itak vedo, da nimajo šans prid do premoženja s plezanjem po korporacijski lestvi, zato jih bolj zamikajo razni ilegalni posli. Paradoks ameriških sanj, da lahko kao vsi vse, je pa najbolj ziher opcija to, da so se tastari v štartu sposobni skeširat za tvojo izobrazbo. Ko si enkrat bogat, kupiš senatorja in lobiraš. Če si afroameričan, ti preostaneta muzika pa šport, ker se tukaj pač ne da toliko zblefirat kot v poslovnem svetu in hitro odpadeš, če si bednik. In v tem je fora sistemskega rasizma, da je sistem nastavljen na ta način, da bi bili v praksi lahko belci vedno na vrhu. Dejansko se to ruši, ker pač level Asian in so zato začeli vpeljevat neformalne azijske kvote, kar sistemski rasizem samo potrjuje.

V Sloveniji nimamo sistemskega rasizma. Romi hodijo v iste osnovne šole, zdravstvene domove in dobivajo isto socialno podporo kot ostali. Če že kaj, je pri nas sistemski pozitivni rasizem glede Romov. Je pa ogromno osebnih predsodkov, kar je delno popolnoma razumljivo, ker večina folka ne hodi v romska naselja na kavice in klepet, ampak ima z Romi navadno stik kadar je kako sranje oz. o tem bere v časopisih. V primeru, da bi obstajal nek neverjetno študiozen in inteligenten Rom, totalna dobričina, prostovoljno delo, poka najboljše fore, obvlada vse športe in celi vasi đabe popravlja avto, bi se vseeno moral pred folkom nonstop nekaj dokazovat, da ni tak kot si ljudje predstavljajo da so Romi. Sicer bi imel ves dostop do šolanja, zdravstva in socialnih transferjev kot ostali, bi pa verjetno težje dobil šiht, ker bi se zarad predsodkov vsi bali, da ne bo česa ukradel, če bi mu pa slučajno ratalo, bi pa zlobni jeziki širili vest, da gre za pozitivno diskriminacijo. To je pimer nesistemskega rasizma.

 

Povezava do prispevka
Car reče pred 2 urama:

Žižek se močno usmerja v sredino, zanimivo :) Sam, da ga ne bo še zaneslo v desno. Mogoče mu je Petersen dal kaj napotkov? :D

 

 

 

Kaj pa vem, težje ugotovim na podlagi česa to sklepate kot pa to, da ni nič manj lev kot je bil.

 

Povezava do prispevka
Ninđa reče pred 10 minutami:




V Sloveniji nimamo sistemskega rasizma. Romi hodijo v iste osnovne šole, zdravstvene domove in dobivajo isto socialno podporo kot ostali. Če že kaj, je pri nas sistemski pozitivni rasizem glede Romov. Je pa ogromno osebnih predsodkov, kar je delno popolnoma razumljivo, ker večina folka ne hodi v romska naselja na kavice in klepet, ampak ima z Romi navadno stik kadar je kako sranje oz. o tem bere v časopisih. V primeru, da bi obstajal nek neverjetno študiozen in inteligenten Rom, totalna dobričina, prostovoljno delo, poka najboljše fore, obvlada vse športe in celi vasi đabe popravlja avto, bi se vseeno moral pred folkom nonstop nekaj dokazovat, da ni tak kot si ljudje predstavljajo da so Romi. Sicer bi imel ves dostop do šolanja, zdravstva in socialnih transferjev kot ostali, bi pa verjetno težje dobil šiht, ker bi se zarad predsodkov vsi bali, da ne bo česa ukradel, če bi mu pa slučajno ratalo, bi pa zlobni jeziki širili vest, da gre za pozitivno diskriminacijo. To je pimer nesistemskega rasizma.

 

 

Pri naših Romih je problem v prevelikih kulturnih razlikah in nepripravljenosti večinskega prebivalstva na sobivanje z njimi.

  • Račka +1 1
  • Groot, ki sir je 1
Povezava do prispevka
Ninđa reče pred 21 minutami:


Sistem je nastavljen tako, da lahko človek z denarjem dela praktično kar hoče, človek brez denarja pa lahko samo uboga in upa, da se mu ne bo nič zgodilo. Afroameričani so bili manj kot 15 let nazaj, kar je 3-4 generacije, še sužnji. Do leta 1965 niso smeli piti iz iste fontane kot belci. Starši folka, ki ima zdaj 30-40 let, zaradi zakonodaje niso mogli pridobiti enake izobrazbe in dobit enako hudih služb kot belci. Če v US nimaš nekega pametnega šihta, nimaš uporabnega zdravstvenega zavarovanja. Če zaradi manjka hudega šihta nimaš denarja, ne moreš otrok poslat v normalne šole, ker so pač vse zadeve s sposobnim kadrom privat. Če otrok ne hudi na fajn osnovno in srednjo, sploh nima kaj sanjat o univerzi, razen če je dober športnik. In potem otroc hodijo na razne ghetto šole z nemotiviranimi podplačanimi učitelji. Ko ratajo najstniki itak vedo, da nimajo šans prid do premoženja s plezanjem po korporacijski lestvi, zato jih bolj zamikajo razni ilegalni posli. Paradoks ameriških sanj, da lahko kao vsi vse, je pa najbolj ziher opcija to, da so se tastari v štartu sposobni skeširat za tvojo izobrazbo. Ko si enkrat bogat, kupiš senatorja in lobiraš. Če si afroameričan, ti preostaneta muzika pa šport, ker se tukaj pač ne da toliko zblefirat kot v poslovnem svetu in hitro odpadeš, če si bednik. In v tem je fora sistemskega rasizma, da je sistem nastavljen na ta način, da bi bili v praksi lahko belci vedno na vrhu. Dejansko se to ruši, ker pač level Asian in so zato začeli vpeljevat neformalne azijske kvote, kar sistemski rasizem samo potrjuje.

 

Ogromno resnice in modrosti. Neverjetno da lahko vse totalno pokvaris z zadnjima dvema stavkoma, ki sta seveda popolnoma napacna.

Povezava do prispevka
Enterprise reče pred 7 urami:

v kaksen vsakdan in kako se v ameriki rasisticen vsakdan razlikuje od nerasisticnega vsakdana v evropskih drzavah tipa francija, belgija, UK

 

 

 

drgac a mi zna en slovenec razlozit ta sistemski rasizem, recimo da sem jaz crnec, kaj v sistemu mi preprecuje enakopravnost pred zakonom?

 

pri zaposlovanju mislim da je vec pozitivne diskriminacije (vse kar je javnega in veliko vecjih, dobro placanih pozicij) kot je negativne zaradi nekih "prirojenih biasov"

 

policaji me imajo bolj pod drobnogledom, ok, posledica tega da izgledam podobno kot vecina kriminalcev in prekrskarjev

 

ampak drugo me zanima, a je credit rating drugacen brez razloga? drugacna prioriteta pri zdravstvenih storitvah?

 

se eno vprasanje, kako bomo premagali ta sistemski rasizem, z vec crnci v star warsih? (ki se ne bodo pojavili v kitajski verziji)

z bolj agresivnim affirmative actionom?

z lincanjem telih random policajev ki so ustavili enga lowlife zadrogiranca?

tako da bo vsak belec na twitterju supportal black lives matter?

 

situacija dobesedno ista ko v sloveniji s cigani. kekci iz bele ljubljane socustvujejo in razumejo sistemsko krizo zatiranja ciganov, cigan lives matter.

 

med dolenjci pa kljub enaki razdelitvi levi/desni ni neki zadost ljubiteljev cigotov

 

 

enak fenomen sem zaznal recimo pri makedoncih (izobrazen sloj ki je emigriral v slovenijo); drgac vsi dost liberalni, supportajo hillary pa greto pa tako, ampak o sipcih majo vsi enako mnenje lmaoo

 

Navedel sem ti tri primere sistemskega rasizma: Cointelpro, Redlining, Food deserts. 

Rasizem je kurba, ker ne izgleda tako kot si ga dosti ljudi predstavlja - da se nek bel kmetavz dere čez cigane/črnce. Rasizem se (danes) kaže dosti bolj pasivno. Ne dobiš posojila -> ne moreš na dober faks -> ne dobiš dobrega šihta -> ostaneš v slabi soseski. Pa še to - social justice bullshit ne bo rešil ničesar, ne feminizma ne rasizma. SJWji so fašisti, sam da zatirajo v imenu žrtev. 

 

Linčanje "random" policajev in "lowlife zadrogiranec" a? :) Evo, točno to je rasizem.

In ne, kolikor vem v sloveniji ne strelamo ciganov.

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 28 minutami:

 

Pri naših Romih je problem v prevelikih kulturnih razlikah in nepripravljenosti večinskega prebivalstva na sobivanje z njimi.


V Prekmurju veliko bolje sobivajo, tam so Romi tudi živeli dlje (najmanj od 1729). Ker so potovali okrog, so opravljali poklice, ki jih nek stacioniran kmet ni mogel, so pa bili za skupnost pomembni - brusači, dežnikarji, popravljalci loncev, godci, prenašalci novic... So našli svoj prostor in so bili sprejeti. Na Dolenjskem je bilo več Romov šele od začetka 20. stoletja, gre za t. i. Rome s Hrvaške, ki so bili že v štartu tretirani kot tujci. Poleg tega so v času ene generacije zaradi industrializacije tradicionalno romski poklici postali tehnološki višek. Folk se ni prilagodil in začela se je samogetoizacija znotraj naselij, zaradi česar ni prišlo do take integracije kot v Prekmurju.   

Povezava do prispevka
Ninđa reče pred 12 minutami:


V Prekmurju veliko bolje sobivajo, tam so Romi tudi živeli dlje (najmanj od 1729). Ker so potovali okrog, so opravljali poklice, ki jih nek stacioniran kmet ni mogel, so pa bili za skupnost pomembni - brusači, dežnikarji, popravljalci loncev, godci, prenašalci novic... So našli svoj prostor in so bili sprejeti. Na Dolenjskem je bilo več Romov šele od začetka 20. stoletja, gre za t. i. Rome s Hrvaške, ki so bili že v štartu tretirani kot tujci. Poleg tega so v času ene generacije zaradi industrializacije tradicionalno romski poklici postali tehnološki višek. Folk se ni prilagodil in začela se je samogetoizacija znotraj naselij, zaradi česar ni prišlo do take integracije kot v Prekmurju.   

 

Ob tem se čutim dolžnega dodat, da so si prekmurci in romi manj različni kot dolenjci in romi :D

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 18 minutami:

 

Ob tem se čutim dolžnega dodat, da so si prekmurci in romi manj različni kot dolenjci in romi :D


Verjetno so delno zaradi integracije, kjer vsaka stran pobere od druge to kar dobro funkcionira. Poleg tega Prekmurci živijo ob meji, zaradi česar je njihova kultura v osnovi malo bolj multikulti. Nižji dohodki in s tem težje preživetje  so zahtevali tudi več medsebojnega sodelovanja. Dolenjska je bila vedno malo bolj RKC enklava. To se vidi že npr. iz šeg ali pa imen krajev (Šent-neki). Že Belokranjci imajo svoje fore, pa so sosedje. Samo je razlika, ker je Bela krajina ob meji, ogromno je tudi uskoške dediščine v kulturi. Že če pogledaš pomladna praznovanja, Belokranjci prepevajo o Zelenem Juretu, ki izhaja iz staroslovanskega Jarila, med tem ko je protagonist dolenjskih ljudskih pesmi Šent Jur oziroma Sveti Jurij, ki jaha na konju in ubije zmaja. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...