Skoči na vsebino

Industrija Samopomoči


Priporočeni prispevki

Ste bili kdaj na kakem seminarju samopomoči? Mogoče si kdaj ogledali youtube video, kako si izboljšat svoj lajf? Ali pa naši motivacijski topici "uspel v lajfu" :D

Če ja, pol so vas... pošteno okrog prinesli, ker si še zmeraj na istem. ;)

 

Ali Samopomoč komu od vas dejansko kdaj pomagala?

 

Redko dober video na YT, od James Janija

 

Model ima zelo kvalitetne, no bull kaka videje o življenskih blemih

uredilo bitje Car
Povezava do prispevka
Navedek

Kdor več ne vzdrži življenja v »postindustrijski« storitveni družbi, ki ponuja »neomejene možnosti in še nikoli prej videno blaginjo«, se zateka v raznolik in ekspanziven trg psihoterapij. Vsa ta orodja skušajo človeku omogočiti občutje znosnosti v neznosnem svetu, vsa skušajo človeka pripraviti na shajanje v tej neznosni družbi, ki jo predstavljajo kot naravno danost, ki jo je nemogoče spremeniti – ker je ni mogoče spremeniti, morajo ljudje spremeniti sebe.

 

Povezava do prispevka

Vem da enim pomaga in to zelo, ker jim omogoči neko refleksijo in jim da neko motivacijo da naredijo premike. Eni ko naredijo premik se ustavijo, drugi gredo v skrajnost, v sekta mode, eni obupajo. Nimam nič proti, če ljudje plačujejo za nekaj, kar jim bo pomagalo. Moti me, če je to scam. Poznam par folka, ki se s s tem ukvarja in so OK, so tudi pomagali parim ljudem. Sem bil tudi na parih delavnicah z njimi in je bilo kar mal scary, ker so ljudje prišli tja po neuresničljive sanje in skupinsko terapijo. 

 

Tip v OP video pač je šel v skrajnost. 

Povezava do prispevka
osis reče pred 2 urama:

Vem da enim pomaga in to zelo, ker jim omogoči neko refleksijo in jim da neko motivacijo da naredijo premike. Eni ko naredijo premik se ustavijo, drugi gredo v skrajnost, v sekta mode, eni obupajo. Nimam nič proti, če ljudje plačujejo za nekaj, kar jim bo pomagalo. Moti me, če je to scam. Poznam par folka, ki se s s tem ukvarja in so OK, so tudi pomagali parim ljudem. Sem bil tudi na parih delavnicah z njimi in je bilo kar mal scary, ker so ljudje prišli tja po neuresničljive sanje in skupinsko terapijo. 

 

Tip v OP video pač je šel v skrajnost. 

Za te stvari bi morali skrbeti psihologi in psihiatri, ne neki guruji ala Smilče zgoraj.

Povezava do prispevka
SpaWn reče pred 39 minutami:

Za te stvari bi morali skrbeti psihologi in psihiatri, ne neki guruji ala Smilče zgoraj.

Se strinjam, toda vseeno če nekdo noče ali nima za psihiatra je to vsaj nekaj. Po drugi strani pa verjamem da večina teh gurujev izkorišča mentalne težave folka da cuza keš od njih.

Povezava do prispevka
SpaWn reče pred 5 urami:

Za te stvari bi morali skrbeti psihologi in psihiatri, ne neki guruji ala Smilče zgoraj.

 

škoda, da je njihov glavni ukrep ta, da te zadrogirajo in pogosto pumpajo s tem, kako se moraš spremeniti. 

 

Dejansko je rešitev vsega v temu, da se lahko sprejmeš in ljubiš, tudi ko si na dnu in se nato prepustiš smeri, v katero te vleče srce, ne pa ego ali družba.  

uredilo bitje gladius
Povezava do prispevka
gladius reče pred 4 minutami:

 

Dejansko je rešitev vsega v temu, da se lahko sprejmeš in ljubiš, tudi ko si na dnu in se nato prepustiš smeri, v katero te vleče srce, ne pa ego ali družba.  

 

To. Čeprav ego in srce sta kar povezana. In dokler se ne poznaš dovolj in nisi še dovolj izkusil, da bi hitro in neboleče ločil zrnje od plev, te znajo vleči naokoli razne - zgoraj že navedene - eksterne "avtoritete".

 

Ne me zdaj linčat, ker nočem delat reklame - dostim ljudem v tem smislu pomaga lokalno priljubljen religijski framework (in s tem verovanje in obratno), ki na nek način deluje zelo podobno kot ostali laični, neovdisni okvirji samopomoči

 

 

Povezava do prispevka

ja ljudje bi radi neko instantno rešitev, v resnici pa traja, da se osvobodiš vsega družbenega programiranja, ki ga vlečeš za sabo

 

da niti ne preveč omenjam zadev iz prejšnjih življenj, ki so uravnavešajo v temu.

 

 

uredilo bitje gladius
Povezava do prispevka

OP videa sicer nisem pogledal, sem pa prebral nekaj zadev, ker me zanima tudi "ljudska" psihologija. Živimo v potrošniški družbi, ljudje želijo instant rešitve za svoje nezadovoljstvo, v svetu, kjer je vse prikrojeno šopanju endorfina. Všeč so mi knjige, ki ti retorično spucajo šamar in ti dajo vedet, da si navadna jokica. Danes zaključujem The Subtle Art of Not Giving a Fuck in moram rečt, da mi je precej všeč, kljub določenim godrnjavim komentarjem na Amazonu.

Povezava do prispevka
Ninđa reče pred 4 urami:

OP videa sicer nisem pogledal, sem pa prebral nekaj zadev, ker me zanima tudi "ljudska" psihologija. Živimo v potrošniški družbi, ljudje želijo instant rešitve za svoje nezadovoljstvo, v svetu, kjer je vse prikrojeno šopanju endorfina. Všeč so mi knjige, ki ti retorično spucajo šamar in ti dajo vedet, da si navadna jokica. Danes zaključujem The Subtle Art of Not Giving a Fuck in moram rečt, da mi je precej všeč, kljub določenim godrnjavim komentarjem na Amazonu.

 

Sem narocen na njegov newsletter, knjige pa nisem prebral ravno zaradi ogromno slabih review-jev.

Sem prebral nekaj knjig o navadah (v smislu self improvementa), sreci itd, in ceprav so bile kul za prebrat, na koncu vidis, da samo branje nikamor ne pelje (kar sicer pogosto tudi omenijo v samih knjigah). Ce/ko se poskusis necesa lotiti, pa te znajo nasveti voditi v pravo smer in ti mogoce dati neko vzpodbudo. Ali pa te recimo odvrniti od nekega vecnega iskanja srece ali smisla zivljenja.

 

Zelja po spremembi je lahko tudi interna. Za neke stvari recimo ves, da te naredijo bolj zdravega, srecnega, uspesnega. K cemur srce stremi, je rezultat dejanja, glava je pa tista, ki je sposobna voditi do tja ali pa delovati v kontra smeri, samodestruktivno.

 

Ni self-help, ampak za samorefleksijo pride prav -ena najboljsih in najdaljsih neumetniskih knjig, ki sem jo kadarkoli prebral je Thinking, fast and slow. Spada v kategorijo "pucanja samara" v smislu, kako malo smo sposobni kontrolirati svoje odlocitve :)

Povezava do prispevka

Thinking fast and slow imam na lagerju :) Sem že začel brati, samo sem v nekem trenutku konzumiral malo preveč poljudnoznanstvene psihologije, zato sem jo pustil za drugič. Sicer moram rečt, da mi kar paše ta ameriški pristop pisanja, podprt z viri in raziskavami, ampak vseeno dovolj lahkoten. Strokovne literature imam že v svoji stroki dovolj. The Subtle Art drugače priporočam, odvisno seveda kak karakter si. Avtor piše precej direktno, kot da bi ti en frend razlagal ob pivu, meni se je to zdela fajn sprememba. Niti ne trdi, da mu je karkoli jasno, v resnici ima celo poglavje o tem kako nima pojma. Na YT imaš avdio knjigo, če ti ta način bolj ustreza. Zelo podoben slog (z manj kletvicami) ima Tim Urban, avtor bloga Wait But Why, ki sicer piše o različnih temah. Blazno brihten tip, Musk ga je par let nazaj povabil na ekskurzijo po svojih halah, ker se mu je zdelo, da bo on znal raji najbolje razložit za kaj gre. Njegov je tudi tisti TED talk o prokrastinaciji. Če si kreativen po naravi, priporočam tudi Steal Like an Artist od Austina Kleona. Ta mi vedno da zagon, ko imam daljšo blokado.

Drugače se pa strinjam, da samo branje nikamor ne pelje, če ni neke samorefleksije in dejanj. Treba je biti tudi precej selektiven. Ta tip pisanja sam imenujem ljudska psihologija, hitro se tudi vidi kdo ima rdečo nit in kdo klobasa. Precej hitro se začnejo npr. ponavljat razne reference na eksperimente.

Čisto druga zadeva so pa (po mojem mnenju seveda) razne knjige o instantni sreči, magičnem tem in onem, svetem menstruiranju in boginjah, nadnaravnih silah in avrah, ki jih vidijo zgolj izbranci. V bistvu se mi zdijo precej škodljive, ker nekomu z resnimi problemi z instant "rešitvami" odmikajo fokus od realnega truda za napredek, osebkom z narcisoidnimi težnjami pa dajejo dodatna orodja za attention whoring. In potem se napletajo neke kombinacije kulta žrtve skupaj z na novo odkritimi nadnaravnimi silami, ki jih je (meni) pri folku precej težko prenašat.



 

Povezava do prispevka
lazaRus reče Dne, 26. 5. 2020 at 23:41:

 

Sem narocen na njegov newsletter, knjige pa nisem prebral ravno zaradi ogromno slabih review-jev.

Sem prebral nekaj knjig o navadah (v smislu self improvementa), sreci itd, in ceprav so bile kul za prebrat, na koncu vidis, da samo branje nikamor ne pelje (kar sicer pogosto tudi omenijo v samih knjigah). Ce/ko se poskusis necesa lotiti, pa te znajo nasveti voditi v pravo smer in ti mogoce dati neko vzpodbudo. Ali pa te recimo odvrniti od nekega vecnega iskanja srece ali smisla zivljenja.

 

Zelja po spremembi je lahko tudi interna. Za neke stvari recimo ves, da te naredijo bolj zdravega, srecnega, uspesnega. K cemur srce stremi, je rezultat dejanja, glava je pa tista, ki je sposobna voditi do tja ali pa delovati v kontra smeri, samodestruktivno.

 

Ni self-help, ampak za samorefleksijo pride prav -ena najboljsih in najdaljsih neumetniskih knjig, ki sem jo kadarkoli prebral je Thinking, fast and slow. Spada v kategorijo "pucanja samara" v smislu, kako malo smo sposobni kontrolirati svoje odlocitve :)

Razmišljanje, hitro in počasno odlična knjiga, priporočam še knjigo Pravičniški um od Jonathan Haidt

Povezava do prispevka
MihaKihot reče pred 9 minutami:

Nehajte reševati kolektivnih, sistemskih problemov z individualnimi "psihološkimi" traparijami, ki vas naučijo sprijazniti se s sranjem, namesto odpraviti sranje.

 

lp

torej praviš naj si ne poglabljamo razumevanja, širimo znanja v eno smer, temveč v drugo, tebi bolj všečno?

 

Povezava do prispevka

underlying vzrok je ta, da živimo v svetu, ki je popolno nasprotje izkušnji, ki jo imamo više in ker sem pridemo v ignoranci, nam okolica zlahka prepriča ego, da je taka ureditev pravilna, čeprav čutimo, da ni.

 

Iz tega osnovnega notranjega konflikta se razvije vse drugo. 

 

 

Povezava do prispevka

Zagotovo. Zagotovo pa ne bolj zaplankano kot "ok, naučil sem s dilat z XY grozoto, ampak vsi za mano se bodo z njo vseeno znova in znova spopadali, ker je "samopomoč" ne odpravi".

 

edit: pa da bo jasno, ne govorim zdaj o tem "otrok mi je umrl  za rakom in se moram naučit hendlat s tem", za takšne primere je ta pristop povsem ok - ker raka se trenutno še ne da odpraviti in mnogi ga fašejo;

za primer "otrok mi je umrl od lakote, moram se naučiti sprejeti njegovo smrt" pa tovrstne tehnike še zdaleč niso ok pristop

uredilo bitje MihaKihot
Povezava do prispevka
osis reče pred 3 minutami:

A je kdo prebral The Subtle Art of Not Giving a Fuck? Rabim kupit za darilo in ne vem a je slo prevod OK.

imam doma, sem tut sama en izvod podarila, prvih nekaj strani sem imela pomisleke nad slo prevodom, potem pa sem se navadila in vzela v zakup, evo

Povezava do prispevka
MihaKihot reče pred 7 urami:

Zagotovo. Zagotovo pa ne bolj zaplankano kot "ok, naučil sem s dilat z XY grozoto, ampak vsi za mano se bodo z njo vseeno znova in znova spopadali, ker je "samopomoč" ne odpravi".

 

edit: pa da bo jasno, ne govorim zdaj o tem "otrok mi je umrl  za rakom in se moram naučit hendlat s tem", za takšne primere je ta pristop povsem ok - ker raka se trenutno še ne da odpraviti in mnogi ga fašejo;

za primer "otrok mi je umrl od lakote, moram se naučiti sprejeti njegovo smrt" pa tovrstne tehnike še zdaleč niso ok pristop

 

Delno se strinjam s tabo, industrija samopomoči je lahko del problema. Obrat pozornosti z okolice v svojo notranjost, v smislu moje telo=moj tempelj katerega osrednje božanstvo sem jaz sam, zna narediti precej škode. Razlika med koristnimi in nekoristnimi (škodljivimi?) self help teksti se mi zdi ravno v poudarku pomembnosti razvijanja zdrave interakcije z okolico, torej ustvarjanja odnosov in zavedanja lastne nepopolnosti, neposebnosti in nepomembnosti znotraj širše slike. Tudi meni se zdi precej toksično primarno vzpostavljanje identitete žrtve in nato naknadno zdravljenje travme preko nekih vaj, ki z avtosugestijo utrjujejo narcisistične tendence. Mislim, pa saj je podobno v politiki. Neka zunanja sila (npr. kapitalizem) ljudem ne paše, ker npr. empatično čutijo izkoriščanje ljudji na drugem koncu sveta. Sami prevzamejo vlogo žrtve in začnejo izvajat rituale (protesti, okrogle mize, ipd.), ki to vlogo potrjujejo. Ko izvedejo dovolj ritualov, samopodoba raste, vzpostavljajo se hierarhije, določen folk začne kazat narcisistične znake in je zaradi tega nesposoben ustvarjat odnose izven svoje klike, kar jih motivira še k večji zaprtosti, da samopodoba ne pada. Sem dal nalašč ta primer. Enako je pri vseh ideologijah. 

 

Povezava do prispevka
Ninđa reče pred 6 minutami:

 

 v poudarku pomembnosti razvijanja zdrave interakcije z okolico, torej ustvarjanja odnosov in zavedanja lastne nepopolnosti, neposebnosti in nepomembnosti znotraj širše slike. 

 

 

To, da sam sebe zaničuješ, ni zdrava interakcija z okolico.  Sprejeti moraš svojo mogočnost in posebnost., drugače boš vedno pezde.  Do zdrave interakcije pride skozi globlje zavedanje povezanosti z vsem, kar nas obdaja. 

uredilo bitje gladius
Povezava do prispevka

S tem ne zaničuješ samega sebe, ampak si daješ priložnost za razvijanje in učenje. Fail ni travma, če se zavedaš, da je neizbežen. Sam si napisal: "Do zdrave interakcije pride skozi globlje zavedanje povezanosti z vsem, kar nas obdaja", in se strinjam s tabo. To sem mislil z besedno zvezo "ustvarjanje odnosov". Realno je tvoja lastna "mogočnost in posebnost" precej odvisna od reakcij in dojemanja drugih ljudi, torej znova odnosov. Če te drugi ne dojemajo kot mogočnega in posebnega, lahko mantraš kolikor hočeš, pa bo irelevantno. Seveda v primeru, da dejansko "mogočnost in posebnost" dojemaš kot vrednoto.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...