Skoči na vsebino

Nakup novega računalnika


amnesia

Priporočeni prispevki

In kaj je fora da AMD ne more dat zraven enega normalnega hladilnega telesa, ki bi vsaj za silo sposobno ohladit nenavit procesor? Uni standardni od Intela jih stanejo ranga nekaj evrov na komad pa so cisto spodobni za vecino procesorjev dokler ne pride do navijanja ali K serij ...

Povezava do prispevka

Sicer pa zadnji AMDjev procesor ki sem ga osebno kupil (1055t) je tudi imel tako zanic hladilec da nis niti mogel normalno uporabljat racunalnika in si mogel absolutno poseci po tretjih resitvah. Pa se je slo za 125W TPD procesor, lol, kar je neki ampak spet ne tako nevrjetno veliko da ga ne bi mogel normalno hladit z zrakom.

Povezava do prispevka
Super Km3t reče pred 1 uro:

Ja, lahko, ampak potem si ob cooling ko ga dejansko potrebuješ, pri nekem sustained loadu :D

 

Sranje je, da tega ne moreš on the fly spremijat tko kot pri grafičnih.

Cakaj, ne. Lahko ga nastavis tako da dlje casa forsira nizek RPM in sele ko se procesor properly segreje ga zacne terat. Al pa da je graf bolj enakomeren in je ze pri nizjih temperaturah malenkost hitrejsi, da ne rabi zatulit vsakic ko se povisa load. Sicer sem to delal ravno 2x v lajfu, samo mi je uspelo najti nek setting kjer ni randomly zacel tulit za 10s.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka
Stasis reče pred 1 uro:

In kaj je fora da AMD ne more dat zraven enega normalnega hladilnega telesa, ki bi vsaj za silo sposobno ohladit nenavit procesor? Uni standardni od Intela jih stanejo ranga nekaj evrov na komad pa so cisto spodobni za vecino procesorjev dokler ne pride do navijanja ali K serij ...



amdjevi stock coolerji so boljši kot intel stock.

gre se za to, da so intelovi drek, AMDjevi pa malo manjši kakec.

In če kupiš proc za 250eur +, verjetno veš, da ne boš mel gor stock.

Povezava do prispevka

Kdo je uporabnikom tukaj nasral, da so AMD stock drekeci naj dvigne roko. 3x boljši od Intelovih in dosmrtno uporabni za vse casual userje. Doktorji za intel glede stock coolerja. Intel da nekaj takega kot šiptarji na šiltkapah prodajajo, da ti po čelu piha.

 

lebaron reče pred 7 minutami:

A za 3200g nenavit bo stock dober?

Ohišje je Antec P7 SIlent.

 

Če boš ene poslušal, rabiš vodno hlajenje 3x140 najmanj. Ne igraj se brez proper hlajenja, ker ti lahko stanovanje zgori, pa niti vedel neboš dokler ne ostane samo pepel.

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka
lebaron reče pred 34 minutami:

Za ziher vprašam, ker zadnji ne-stock cooler ki sem ga sam montiral je bil Zalman-ova pahljača na AMDjevem Athlon XP 2000+ :D

Jasno, da je vsak AMD stock dovolj. Par kolegov ga ma in noben nima problema. Jaz tudi nisem mel, pa sem menjal za foro, da vidim kaj bo boljše. Nič ni boljše, razen malo lepše zgleda. Če boš naviral v višave, pa mogoče res rabiš, ampak s tem nimam izkušenj.

Povezava do prispevka
Dono reče pred 4 urami:



amdjevi stock coolerji so boljši kot intel stock.

gre se za to, da so intelovi drek, AMDjevi pa malo manjši kakec.

In če kupiš proc za 250eur +, verjetno veš, da ne boš mel gor stock.

To je ta GeJmErSkA logika. Ravno ce das tolko denarja, pricakujes da bos dobil zraven nekaj kar bo delovalo, ne pa da moras kupovat dodatke da je naprava sploh uporabna. :D

 

Povezava do prispevka

Kolko je dovolj dobro je osebna referenca in rečt, da je nekaj dovolj dobro je isto neumno, kot rečt, da če nimaš vsaj 3x 140mm vodnega hlajenja, da se ti bo hiša zažgala, čeprav tega ni nihče rekel.

Seveda je lahko stock cooler dovolj, verjetno večini, ker se 3200g smatra, da se ne bo uporabljal preveč intenzivno.

 

 

Ampak malo konteksta pa vseeno ne škodi:

Amd ima najpogosteje 3 hladilnike, Stealth, Spire in Prism, odvisno od procesorja. 20€ aftermarket hladilnik je precej boljši od najboljšega AMDja - Prism. Ryzen 3200g pa ima Stealth.

 

Lp

Mr. Hardware

Povezava do prispevka
atomic reče pred 10 minutami:

Kolko je dovolj dobro je osebna referenca in rečt, da je nekaj dovolj dobro je isto neumno, kot rečt, da če nimaš vsaj 3x 140mm vodnega hlajenja, da se ti bo hiša zažgala, čeprav tega ni nihče rekel.

Seveda je lahko stock cooler dovolj, verjetno večini, ker se 3200g smatra, da se ne bo uporabljal preveč intenzivno.

 

 

Ampak malo konteksta pa vseeno ne škodi:

Amd ima najpogosteje 3 hladilnike, Stealth, Spire in Prism, odvisno od procesorja. 20€ aftermarket hladilnik je precej boljši od najboljšega AMDja - Prism. Ryzen 3200g pa ima Stealth.

 

Lp

Mr. Hardware

Dobro da več kot 90% ljudi uporablja stock coolerje in so še živi, pa da jim vse dela.

 

Kot sem prej napisal sem januarja prvič v svojem življenju menjal stock cooler in še to brez potrebe. Od 20 kolegov s katerimi se menim je samo 1 al 2 menjal. Ostali vsi smo mladost in zdaj srednja leta preživeli na stock in v srednji šoli tudi po 16 ur dnevno prek "All seeing Eye" nažigali Moho in CoD... Ampak smo si zgleda metali pesek v oči, ker je to nemogoče...

Povezava do prispevka

Ne vem točno, kaj želiš povedat. Namreč sam sem rekel, da je za večino stock cooler dovolj in pa seveda, da je 20€ aftermarket precej boljši od najboljšega AMDja, medtem ko 3200g ima najslabšega. Nisem nič rekel, da bo crknilo ali karkoli. Tako da nevem, kaj se trudiš dokazat.

Povezava do prispevka
atomic reče Pravkar:

Ne vem točno, kaj želiš povedat. Namreč sam sem rekel, da je za večino stock cooler dovolj in pa seveda, da je 20€ aftermarket precej boljši od najboljšega AMDja, medtem ko 3200g ima najslabšega. Nisem nič rekel, da bo crknilo ali karkoli. Tako da nevem, kaj se trudiš dokazat.

 

Sprva sploh nisem tebi pisal, šele kasneje, ko si se obesil na moj hec o 3x140 vodnem hlajenju. Drugače pa se zgleda strinjava, da 90% folka v življenju ne rabi menjat (prej več kot 90%, kot 90). Jaz sem kot pravim menjal s heca, zaradi debat ravno tu na forumu. Profitiral 0, žal pa mi tudi ni, izkušnja pač.

Povezava do prispevka
atomic reče pred 1 minuto:

Kaj? To je moj prvi post in tudi quotal si me.

 

Stari saj nič ni v prvih postih na tebe letelo :D Potem pa sem te quotal, ker je očitno 3x140 vodno hlajenje in požar letelo name, ko si omenil. Nima veze, jaz sem sprobal več variant, kolegi nobene (ker od nekdaj vsi na stock) in smo preigrali tudi po 60- 90 ur tedensko, grafično zahtevne igre in nikomur nič narobe. Tako, da trdim, da je za veliko večino ljudi stock največ kar rabijo in to je to. Ja, za 30€ več dobiš boljše, je pa potrebno isto kot češnja na vrh torte.

Povezava do prispevka

Mislim, OK. Vse lepo in prav, ampak zadnji stavek je čisto odveč, ker nisem rekel 30€, ampak 20€, če je tebi češnja torte mnogim ni. In grafično zahtevna igra nima veze s procem, doom recimo je grafično zelo zahteven pa CPUja skoraj da ne rabi. Že če kako slikco urejaš v lightroom zna bit stock cooler moteč, boh ne daj da bi rad malce navil, 20% več perfomansa pač ni češnjica na vrhu torte. Nekomu že psihološki vidik, da ima proceosor 30C manj ni češnjica.

Povezava do prispevka

Da ne omenjam boost clockov, kateri ne zdrzijo dolgo casa na frekvenci kot jo navajajo. Pa glasnost je ubijajoca. In temperatura cpuja konstantno nad 60 stopinj pri lurkanju mn3. 

To so moje osebne tezave s stock coolerjem na AMDju. Noben ne pravi da tak mlincek ne bo zdrzal 10let, verjetno tudi bo. Nekomu. Moj pac caka vodno hlajenje, ker so mi zgornje stvari nesprejemljive. 

Povezava do prispevka
Arey reče pred 13 urami:

Cakaj, ne. Lahko ga nastavis tako da dlje casa forsira nizek RPM in sele ko se procesor properly segreje ga zacne terat. Al pa da je graf bolj enakomeren in je ze pri nizjih temperaturah malenkost hitrejsi, da ne rabi zatulit vsakic ko se povisa load. Sicer sem to delal ravno 2x v lajfu, samo mi je uspelo najti nek setting kjer ni randomly zacel tulit za 10s.

 

Sej to je ideja, vedno bla. Ampak men ni uspelo najt take nastavitve oz. takih fan curvov, da bi blo sprejemljivo za idle situacijo neslišne kište in zadostnem coolingu med čem bolj intenzivnim. Popolnoma možno je, da sm jst nesposoben. Ampak po prebiranju podobnih problemov po netu, se mi bolj dozdeva, da ma AMD res obupen frequency in temp control. Ker niti low load temperature niso nizke, s fan curovm potem težko vkalkuliraš gaming noter, ker ni vsak gaming tolk cpu intensive (s tolkimi spiki), kot je za cpu (očitno) odpiranje novega taba ali pa programa na kompu.

Anyway, ker mi je dopizdilo, uporabljam workaround s spreminjanjem cpu governerjev on the fly (power save in on demand/performance). Power save niti med gamingom ne nažiga pwmja, cpu je mostly vedno na najnižji možni frekvenci. Za browsing, filme, musko in light gaming je to paradise.

uredilo bitje Super Km3t
Povezava do prispevka
Super Km3t reče pred 12 urami:

Tudi z dobrim coolerjem, idle/low load temperature niso baš neki nižje. Pozna se mostly šele ko je daljši, bolj konstanten load.


Ne vem o čem govoriš. 

A 30stopinj razlike ni malo? To je razlika med stock pa dobrim coolerjem oz vodnim. 

Povezava do prispevka

A lahko nekdo pove malo na širše, kakšna je primerna temperatura procesorja in kolk vpliva npr. daljše "segrevanje" na življenjsko dobo procesorja.

 

Jaz imam namreč procesor i5 4570 in dela že 11 let, trenutno mi v "brskalnik  mode" dela na povprečni temperaturi 52 °C.

OK ne igram iger vsak dan, precej po redko, ampak računalnik pa gori praktično 24 ur na dan, od tega 6 dni na teden 6-10 ur v delovnem okolju. Hladilnik pojma nimam kakšen je, posesam ga na kakšne pol leta, je nek navaden, na hladilnih rebrih, verjetno je stock.

 

A je to običajna temperatura procesorja? A so procesorji še tako vzdržljivi kot 10 let nazaj?

Povezava do prispevka

Procesor je najbolj vzdržljiva komponenta v računalniku. Praktično navijam procesorja od prvih celeronov. V 20ih letih ni še noben crknil niti koga poznam, da bi mu crknil. Maš pisarniške kompe s stock coolerjem, ki delajo 15 let vsak dan najmanj 8h.

 

Če navijaš pač rabiš aftermarket hladilnik.

 

Če pa ne navijaš, pa aftermarket hladilnik ne bo naredil nobenih čudežev, po drugi strani pa tudi 20€ ni neka investicija, ampak:

- dalj časa bo zdržal  na turbo frekvenci

- tišji bo, sploh pod obremenitvijo se bo poznala razlika

- hladnejši bo, kar je itak bolj kot ne samo psihološki faktor

 

Jest zmeraj navijam, zato druge izbire ni, kot aftermakret. Marsikdo pa ne in se sam odloči zaradi zgoraj naštetih dat 20€ za hladilnik. Jest bi dal, če ne drugega, da se skoz šipo ne vidi stock cooler.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...