Skoči na vsebino

Cyberpunk


Priporočeni prispevki

Jasna stvar, da ne obstaja resen gamer, ki bi vedel kaj je to cyberpunk preden bi sploh igral kakšno cyberpunk igro, ampak z leti človek prebere nekaj in se marsikaj nauči. V osnovni in srednji šoli nisem vedel, da se Syndicate Warsu in System Shocku 2 reče cyberpunk, sta pa to verjetno moji prvi dve cyberpunk igri.

 

Ne vem kako bi sploh definiral cyberpunk. Pač nek kup krvavega mesa zlepljenega z Intel procesorjem, Corsairjevim ramom in AMD grafično. Ali pa Švarci T-800 si reže desanko v kopalnici in slične tehnološke gnusobnosti. To je zame cyberpunk, čeprav se wikipedia ne strinja, ampak kaj oni vejo.

 

Cyberpunk is a subgenre of science fiction in a dystopian futuristic setting that tends to focus on a "combination of low-life and high tech" featuring advanced technological and scientific achievements, such as artificial intelligence and cybernetics, juxtaposed with a degree of breakdown or radical change in the social order.

 

Najbolj zanimiva zadeva na tem področju mi je, da se včasih za naketere igre ne da določiti ali spadajo pod to zvrst ali ne, saj sama zgodba ni kiberpunkovska, medtem ko v igri obstaja en kup vizualnih elementov, ki se napajajo iz tega področja. Recimo Doom in Quake 2 oba spajata biološko s tehnološkim, a kljub temu ju rdeča linija uvršča v povsem klasični sci-fi. Ali pa obraten primer: strategija Total Annihilation, kjer se spopadeta roj digitaliziranih človeških zavesti in kiborgi pri katerih je človeškega le še možganski korteks, a obe frakciji predstavljata vse kar je ostalo od homo sapiensa. Tudi Mass Effect 2 je precej cyberpunk.

 

Če bi moral izbrati igro, za katero se lahko trdi, da je kraljica igričarskega cyberpunka, bi izbral kar celotno serijo Deus Ex zaradi naveze bogate vsebine in svobodnega pristopa.

 

Tema je namenjena odkrivanju retro kiberpankovskih planjav. Torej zanima me kaj je še razen Nightlonga in Rise Of The Dragona za preigrat. (Neuromancerja ne bom igral tnx for nothing)

uredilo bitje sadhu sequencer
Povezava do prispevka

Neuromancerja ki je "kao mama in ata" cyberbunka, tudi jaz ne bi več igral. Bi mi pa sedla kakšna novodobna verzija. Ali pa en kulski Snowcrash, če smo že bolj v retro vodah (ker igre po tej knjigi, pa tudi filma, nikoli ni bilo).

Deus Ex je pure cyberpunk, to se strinjam. Osebno mi je bil tudi System Shock kar cyberpunkovski. Od bolj klasičnih retro avantur pa na hitro iz glave (itak): Bladerunner, The longest journey, I have no mouth...,  Ripper?, pa ziher še kaj in precej. 
 Dočim, ta najnovejša wannabe retro oldschool pustolovščina VirtuaVerse mi je tudi sicer kul in hupi, ampak nekako vseeno ni vredna (trenutne) cene, čeprav ima ohoho referenc za ljubitelje. Kaj pa vem, za 10 € komot. Je  sicer komplet "cyberpunk" varianta, ampak ne dostavi nič kaj novega oz. inovativnega (v smislu zgodbe).

Načeloma je tudi Tron 2.0 pure cyberpunk zadeva, ampak ne vem kako se je to kaj postaralo (ipak gre za 3D - bolj ali manj fps). 

edit: od teh retro (saj se bom sproti še kaj spomnil in objavljal v tej temi) mi je recimo tudi Dreamweb ostal v spominu, kot kulska (težka) pustolovščina v cyberpunk okolju.

In pa D/Generation, ki je sicer res arkadna zadeva, ampak jo komot tudi uvrščam v to zvrst.
mGDlxwy.gif

  

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

B.A.T        (bureau of astral troubleshooters), Dos PC game produced by UBI Soft in 1989)

B.A.T 2

Dreamweb

Shadowrun (lahko tudi novi, niso slabi, so ene 3je in kr nekaj zgodb ki so naredili ?moderji? :))

Hell: cyberpunk thriler (tega nisem nikoli končal, glasba mislim da je bla zlo cool, moram najt in se enkrat probat)

...

 

V glavnem moraš povedat kolko stare igre so še sprejemljive in kateri žanr, iger je blo kar nekaj v zadnjih par dekadah.

uredilo bitje darksaga
Povezava do prispevka

Heh, to so ble igre iz moje mladosti, ravno dovolj star da sem že razumel o čem so govorili (bolj ali manj).

 

Ene boljših itak poznaš Deus-Ex, System shock in Syndicate.

 

Če rabiš še naslovo maš še:

- Bioforge

- Bladerunner

- beneath a steel sky (ta je kar dober)

- Crusader: no regret   (2 del :   no remorse) - nevem če je ravno cyberpunk ali samo sci-fi

 

- Remember me (tale ni slaba)

- Gemini rue (novejša ampak pixel style)

- technobabylon (isto, te pe nisem sprobal, on to do list)

- Dex (arkada)

- State of mind (tudi nisem še sprobal)

- The silver Case (tale čudno podaja zgodbo, in sem ravno začel zato težko komentiram)

 

In tako naprej. :)

 

p.s. hmm Zdaj grem sprobat technobabylon :)

uredilo bitje darksaga
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

Starejših Cyberpunk špilov nisem (še) igral, razen da sem enkrat za kake 30 min zalaufal Syndicate; mi je pa cel stil oz. setting vse od prvega ogleda Bladerunner-ja zelo všečen. V načrtu imam enkrat preigrat vsaj Deus Ex.

 

Od novejših sem pa pred nekaj časa igral Satellite Reign, ki ga lahko priporočam (baje je precej Syndicate-ovski) ter Re-Legion, ki pa ga ravno ne priporočam, razen če niste res hardcore Cyberpunk obsesivneži.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...