Skoči na vsebino

Holob na strehi [15. vlada RS]


Priporočeni prispevki

Pa proteste je po novem potrebno prijavljati

Navedek

 

Ob tem so spomnili, da so protesti običajno organiziran, vnaprej napovedan dogodek. V sklopu priprave na dogodek organizator napove način izvajanja dogodka in zaprosi za izdajo ustreznih dovoljenj. Pristojni organ preuči vlogo in izda ustrezno dovoljenje ali pa ga zavrne. V postopku obravnave vloge lahko pristojni organ izda dovoljenje tudi za izjeme, ki jih organizator ustrezno opredeli.

"Organizator javnega shoda ali javne prireditve je dolžan javni shod ali javno prireditev prijaviti Policiji, v določenih primerih, ko obstajajo okoliščine, zaradi katerih bi lahko prišlo do ogrožanja varnosti ali pravic drugih, pa mora organizator zaprositi za dovoljenje upravne enote," so še dodali.

 

 

:rofl: 

Golob še ima malo šanse, da javno iz svojega polja vrednot demantira to neumnost. Za Jankovića itak vsi vemo, da je pokvarjen, Golob še ima tako ene 5 % relevantnosti za rešit. 

Povezava do prispevka
Arey reče pred 3 minutami:

A ni blo protestov vedno treba prijavljat?

Ja, ampak petkovi protesti niso bili (kar itak več kot 70 % časa, ko so potekali, niso morali biti, ker je odlok prepovedoval združevanja in jih ne bi odobrili)

 

S tega vidika je smešno

Povezava do prispevka

Ne razumem kaj je smešno, če gledamo čist iz stališča zakona, ne glede na to kaj misliš o tej ali prejšnji vladi oziroma o tem da je treba proteste prijaviti, se zakon okoli protestov ni spremenil, če prav razumem - proteste si vedno moral prijavit, ne?

Povezava do prispevka
Arey reče pred 2 minutama:

Ne razumem kaj je smešno, če gledamo čist iz stališča zakona, ne glede na to kaj misliš o tej ali prejšnji vladi oziroma o tem da je treba proteste prijaviti, se zakon okoli protestov ni spremenil, če prav razumem - proteste si vedno moral prijavit, ne?

 

Zakon se ni spremenil, proteste si moral prijavit. Ampak ko se je protestiralo proti Janši, so isti organi in posamezniki gledali proč od teh pravil/spodbujali neprijavljene proteste 

 

Tako da ja, je dosti smešno, da pa zdaj te ljudje izpostavljajo, da je treba proteste prijavit 

Povezava do prispevka
HellAngel reče pred 46 minutami:

https://www.24ur.com/novice/slovenija/predlog-po-protestu-kmetov-za-voznjo-s-traktorjem-po-centru-160-evrov-globe.html

 

Ni glih golobovo perje, sam klika je ista.

 

En let nazaj so bili odloki no no no, zdej k smo pa mi na oblast, pa udri po mašini.

zgleda bo treba spet za janseja glasovat da bo anuliral in vrnil kazni

uredilo bitje chinasky
Povezava do prispevka
Chenier reče pred 1 uro:

Zakon se ni spremenil, proteste si moral prijavit. Ampak ko se je protestiralo proti Janši, so isti organi in posamezniki gledali proč od teh pravil/spodbujali neprijavljene proteste 

 

Tako da ja, je dosti smešno, da pa zdaj te ljudje izpostavljajo, da je treba proteste prijavit 

A ok, ja, se mi je zdelo da ne razumem kaj hočeš povedat ja, se strinjam s tem.

Povezava do prispevka
Arey reče pred 1 uro:

Ne razumem kaj je smešno, če gledamo čist iz stališča zakona, ne glede na to kaj misliš o tej ali prejšnji vladi oziroma o tem da je treba proteste prijaviti, se zakon okoli protestov ni spremenil, če prav razumem - proteste si vedno moral prijavit, ne?

 

Ne. 

Bom pejstal izpred leta in pol, da ne tipkam vsega še enkrat. 

 

Zakon o javnih zbiranjih pravi, da ima vsakdo pravico organizirati shode in se jih udeleževati, nikomur ni dopustno preprečevati udeležbe razen v določenih primerih, kjer bi bil namen izvrševanje kaznivih dejanj, povzročanje nasilja, motenje javnega reda ali oviranje javnega prometa ter v neposredni bližini posebaj varovanih objektov, če bi to lahko oviralo varovanje.

Dogodke se prijavi in dobi dovoljenje.

V primeru demonstracij in neorganiziranih shodov je policija dolžna vzdrževati javni red.

Pri neprijavljenih shodih oz. takih brez dovoljenja policija določi koliko policajev bo spremljalo shod.

 

 

Ustava pravi, da ima vsakdo pravico do zbiranja in združevanja. Ta pravica pokriva tudi proteste razen kadar je namen spodbujanje nasilju ali spodkopavanju demokracije. 

Če citiram ustavne sodnike nedolgo nazaj na to temo:

 

S tega vidika ima pravica do mirnega zbiranja in javnih zborovanj v svobodni družbi poseben pomen, saj je možnost zbiranja brez omejitev in brez obveznosti pridobitve predhodnega dovoljenja od nekdaj veljala kot znak svobode, neodvisnosti in samostojnosti zavednih državljanov.

Država pri zagotavljanju pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj nima zgolj negativne dolžnosti, da se vzdrži posegov vanjo, temveč tudi pozitivne dolžnosti spodbujanja in varstva njenega izvrševanja. Država mora tudi vedno izhajati iz presumpcije in favorem organizaciji shodov.

Ustavnopravno varstvo zbiranj za namene izražanja političnih mnenj – torej mnenj o urejanju družbenih razmer in odločanju nosilcev oblasti – pa presega zgolj varstvo zoper posege države v razvoj posameznikove osebnosti.

 

V literaturi je uveljavljeno stališče, da pravica do mirnega zbiranja in javnih zborovanj, tako kot pravica združevanja, izvira iz načela demokratičnosti (1. člen Ustave) in ima močno politično komponento, saj posameznik skupaj z drugimi izraža svoja prepričanja in mnenja o družbenih zadevah.

Vpliv na proces oblikovanja politične volje s protesti je še toliko pomembnejši, ker ima običajno posameznik, za razliko od velikih združenj in kapitalsko močnih akterjev, omejen dostop do medijev in s tem tudi do javnega izražanja mnenja o javnih zadevah. Protesti v obliki zbiranj so še posebej pomembni, kadar predstavniki oblasti ne uvidijo morebitnih napačnih tendenc in nepravilnosti v lastnem odločanju oziroma jih zavestno dopuščajo ob upoštevanju interesov zgolj določene vplivnejše družbene skupine. S tega vidika svobodno izvrševanje pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj deluje kot stabilizator v družbi, ki omogoča posameznikom, da javno izrazijo in prediskutirajo svoje nezadovoljstvo, jezo in kritiko. S protesti se predstavnike oblasti že na samem začetku opozori na potencialne nepravilnosti in pomanjkljivosti pri nameravanih političnih odločitvah, s čimer se jim omogoči, da spornih odločitev ne sprejmejo.

 

Posebej visoko ustavnopravno varstvo uživajo prav zbiranja za namene kolektivnega izražanja političnih mnenj. V kontekstu pravice do mirnega zbiranja so še posebej pomembni neorganizirani oziroma spontani shodi, katerih razvoj je omogočil tudi razvoj novih tehnologij in komunikacijskih kanalov. Na spontanih shodih se udeleženci zbirajo nenačrtovano in brez organizatorja zaradi izražanja mnenj in stališč o vprašanjih javnega ali skupnega pomena. Kot taki so izraz svobodnega zbiranja brez kakršnihkoli omejitev ali predpogojev na strani države, s tem pa omogočajo takojšen ter neposreden odziv posameznikov na aktualne dogodke javnega pomena. Beneška komisija opozarja, da so spontane demonstracije element zdrave demokracije ter da morajo države zagotoviti ustrezne in razumne ukrepe za njihovo omogočanje in varstvo, na enak način, kot to velja za vnaprej načrtovana zbiranja.

 

Poseg v človekovo pravico ali temeljno svoboščino je nujen, če zasledovanega cilja ni mogoče doseči brez posega ali z milejšim, a enako učinkovitim ukrepom. Zaradi pomena pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj iz 42. člena Ustave za demokratično družbo je presoja nujnosti posegov vanjo strožja kot v primerih drugih oblik omejevanja stikov med ljudmi.

Za vnaprejšnjo prepoved mirnih zbiranj ne zadostujejo gole domneve, da bodo zaradi njih ogrožene varovane pravne dobrine.

 

 

Se pravi zakon o javnih zbiranjih predvideva možnost neprijavljenih dogodkov in ureja kako se ravna ob njih. Ne gre za noben eksces, povsem vsakdanja stvar.

Ustava pa ne dela razlik med prijavljenimi in neprijavljenimi, če že, potem sodniki priznavajo pomen spontanosti. 

 

Zbiranje na katerem se zgodijo osamljeni primeri nasilja še niso nasilna zbiranja. Če se zbiranju pridružijo nasilneži z namenom zganjanja nasilja to zbiranju še ne odvzame značaja mirnega zbiranja.

Pravica do zbiranja in zborovanj je smatrana kot obrambna pravica, državi je prepovedano siliti koga k njim ali jim prepovedovati udeležbo na njih. 

 

Tako da lahko počasi nehate tlačiti neprijavljen/nelegalni pred vsak shod. Ta cenena fora namenjena demoniziranju protestnikov, kot da gre za neke delikvente pa zmanjševanju pomena protestov deluje zgolj v balončku bedakov, ki si ne znajo prebrati nič na to temo. Izven njega pa samo kažete lastno nerazumevanje ustave pa demokracije. 

Protesti so čisto vsakdanja stvar, neprijavljeni protesti so čisto vsakdanja stvar, komur ta koncept dela težave mu demokracija očitno ni pisana na kožo, ker so dosti važen del nje.

Ustavni sodniki so rekli, da dokler jih ne rabiš prijavljati veš, da živiš v svobodni državi. Če se hočete pretvarjati, da je prvi del nujen, potem posredno priznavate, da nimamo več svobode.

 

Podobno velja za tisto neumnost, ki jo prodaja @Fulltacticalgear , ko bi presojal legitimnost protestov glede na to proti čemu so. Hojs je nedolgo tega poskusil z argumentom, da naj politično motivirani shodi ne bi uživali enake zaščite. Ustavni sodniki so mu rekli, da so politična mnenja še toliko pomembnejša.

Dobesedno posnemaš Hojsa, ko si domišljaš, da boš ti določal katere teme so vredne pa si s tem zaslužijo protest. Ne da je tvoje naduto stališče neumnost, niti originalno ni.

 

Odziv, ki bi ga morali pričakovati ob protestih, v normalni demokraciji pa obstoječih zakonih, je da jih oblast dovoli. Nakar stopnjuje silo vkolikor se izpridijo. In to velja za prijavljene in neprijavljene, organizirane ali spontane.

Odziv, ki ga dobimo ob trenutni oblasti je pa polletna prepoved v nasprotju z ustavo. Potem prepoved po drugi zakonodaji. Pa zatrtje ob prvem izgovoru, nič stopnjevanja ukrepov, vse naenkrat.

Povezava do prispevka

A kmečka pamet ne nese, da bi morda protestirali brez traktorjev? Gre za svobodo govora/protestiranja, ne svobodo traktoriranja. Če se greš neko partizanstvo in drugim greniš življenje, moraš bit pripravljen sprejet posledice. Vsa čast, če zaprejo celo Ljubljano in pripeljejo 100 kil gnoja pred parlament, samo ne pričakovat, da ne bo kazni. Imajo pa še vedno opcijo pravega kmečkega punta po srednjeveških pravilih, če jim to ni všeč.

uredilo bitje SpaWn
Povezava do prispevka
SpaWn reče pred 8 minutami:

A kmečka pamet ne nese, da bi morda protestirali brez traktorjev? Gre za svobodo govora/protestiranja, ne svobodo traktoriranja. Če se greš neko partizanstvo in drugim greniš življenje, moraš bit pripravljen sprejet posledice. Vsa čast, če zaprejo celo Ljubljano in pripeljejo 100 kil gnoja pred parlament, samo ne pričakovat, da ne bo kazni. Imajo pa še vedno opcijo pravega kmečkega punta po srednjeveških pravilih, če jim to ni všeč.

Eno je da se zbere 50 kmetov pred parlamentom pa neki jeclja kako jim ni všeč nekaj okoli zemlje, drugo pa da teh 50 ljudi pripelje traktorje, zaprejo ves center in s tem opozorijo nase tudi tiste ki se jim večinoma gladko jebe za probleme ljudi izven obroča (aka prebivalce našega glavnega mesta).

Povezava do prispevka
Arey reče pred 18 minutami:

Eno je da se zbere 50 kmetov pred parlamentom pa neki jeclja kako jim ni všeč nekaj okoli zemlje, drugo pa da teh 50 ljudi pripelje traktorje, zaprejo ves center in s tem opozorijo nase tudi tiste ki se jim večinoma gladko jebe za probleme ljudi izven obroča (aka prebivalce našega glavnega mesta).

Potem bos pa dozivel precejsen sok, ko izves za Extinction Rebellion in nevsecnosti, ki jih oni povzrocajo brez traktorjev. 

 

V bistvu je zanimivo to spremljat, ker je bilo tu kar nekaj traktorskih in tovornjakarskih protestov lani. Kleli so jih vsi, nikomur pa ni prislo, da bi se jih prepovedalo, ker se to steje kot nedemokraticno. Podobno kot se ne kaznuje kake leve protestnike, ki se vsedejo na glavne prometnice skozi Dublin in zaustavijo promet. Trenutno delajo celo stalo skrajni desni protestniki, ki jih moti stevilo imigrantov v drzavi. Tolerira se vse, ce niso nasilni. Ker velja, da je pravica do protetsta nad pravico ljudi, da jih nihce ne moti. 

 

vcasih se sprasujem a gre za kulturne razlike, ali za razliko v politicni zgodovini, a je centralana Evropa veliko bolj birokratska kot razna obrobja. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
Arey reče pred 57 minutami:

Eno je da se zbere 50 kmetov pred parlamentom pa neki jeclja kako jim ni všeč nekaj okoli zemlje, drugo pa da teh 50 ljudi pripelje traktorje, zaprejo ves center in s tem opozorijo nase tudi tiste ki se jim večinoma gladko jebe za probleme ljudi izven obroča (aka prebivalce našega glavnega mesta).

V Franciji in vseh preostalih "civiliziranih" državah se protestira malce drugače.

 

V Franciji so uleteli, polili gnojnico, pripeljali gnoj, pri nas pa se take ljudi zaničuje, čeprav se okoli kmetov vse vrti.

 

Ampak kolesarji,desničarji in vsi preostali pa niso problem.

Povezava do prispevka
ana reče pred 2 urama:

Tolerira se vse, ce niso nasilni. Ker velja, da je pravica do protetsta nad pravico ljudi, da jih nihce ne moti. 

samo tole lahko oblast hitro zlorabi, da vrine agent provocateur med protestnike, kar se pogosto dogaja

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 1 uro:

Sem seveda absolutno proti prepovedi protestov, ampak nisem zasledil, da bi kdorkoli želel prepovedati proteste. Če je to namen narediti, pa je seveda vredno graje.

 

Nihče ne prepoveduje protestov. Prepoved raznih tovornih vozil in traktorjev je na določenemu delu že leta, sedaj bi samo dodali kazen, ki je prej ni bilo. 

Ostalo so pa koprive, ki iščejo podobnosti v zadevah, se nato pretvarjajo kako je isto pa potem opravičujejo stvari za nazaj. 

Prejšnja vlada je naravnost prepovedovala proteste. MOL dela nekaj, kar po najhujšem scenariju meša plane delu protestnikov, ima pa svoj namen tudi preostale dni v letu. Nič kaj isto ni.

Koprive tudi ne izpostavijo ironije. Ta odlok velja stalno, se pravi vsak tovornjak ali pa traktor v tej coni tvega kazen. Ampak Zoki je za protestnike rekel, da jih ne bodo kaznovali.

Tudi če laže, se lahko sklicujejo na protest, ki ga sodišče jemlje resneje od raznih prekrškov. Se pravi, da je kmet na traktorju, ki protestira v  boljšemu položaju od naključnega tovornjakarja/traktorista, ki bi se peljal tam mimo na naključni dan v letu. 

 

Povezava do prispevka
SpankMyDaddy reče pred 1 uro:

 

Nihče ne prepoveduje protestov. Prepoved raznih tovornih vozil in traktorjev je na določenemu delu že leta, sedaj bi samo dodali kazen, ki je prej ni bilo. 

 

Aha... Sem si mislil, da bo kaj takega. Bi me res presenetilo, da grejo po poti prejšnjih s prepovedjo protestov. Saj pol lahko kot upokojenci ali pa pod prejšnjo vlado ostali protestniki lepo pridejo tudi kmetje z avtobusi ali avto v Ljubljano in protestirajo pred parlamentom ali kjerkoli jih je pač volja. To me je zanimalo... 

Povezava do prispevka
SpankMyDaddy reče pred 2 urama:

 

Nihče ne prepoveduje protestov. Prepoved raznih tovornih vozil in traktorjev je na določenemu delu že leta, sedaj bi samo dodali kazen, ki je prej ni bilo. 

Ostalo so pa koprive, ki iščejo podobnosti v zadevah, se nato pretvarjajo kako je isto pa potem opravičujejo stvari za nazaj. 

Prejšnja vlada je naravnost prepovedovala proteste. MOL dela nekaj, kar po najhujšem scenariju meša plane delu protestnikov, ima pa svoj namen tudi preostale dni v letu. Nič kaj isto ni.

Koprive tudi ne izpostavijo ironije. Ta odlok velja stalno, se pravi vsak tovornjak ali pa traktor v tej coni tvega kazen. Ampak Zoki je za protestnike rekel, da jih ne bodo kaznovali.

Tudi če laže, se lahko sklicujejo na protest, ki ga sodišče jemlje resneje od raznih prekrškov. Se pravi, da je kmet na traktorju, ki protestira v  boljšemu položaju od naključnega tovornjakarja/traktorista, ki bi se peljal tam mimo na naključni dan v letu. 

 

Kdo se "preostale dni v letu" vozi po centru Lj s traktorji:panika:

Povezava do prispevka
Feget reče pred 7 urami:

Kmečki punti so bili, ker so jim jemali sedmino od ustvarjenega, danes pod to vlado obdržiš sedmino vsega kar ustvariš :(


to je mit oziroma ne uposteva, da je bilo teh dajatev en kup - kmet bi z lahkoto zivel udobno, ce bi polovica pridelka zadostovala za dajatve :))

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...