Skoči na vsebino

Kratka retrospektiva Need for speed serije

37 odgovorov na to temo

#1 Mike0

želvak brez oklepa

• rumeni jaki
  • 15 sporočil

Objavljeno 31 avgust 2019 - 17:49

Pozdrav, torej upam da je prava soba za tole temo. Kratek pregled celotne zgodovine Need for speed franšize, od začetka do danes. Pregled kaj je bilo dobro narejeno, kje je EA narobe zavil, in kako lahko popravijo serijo na bolje.

Se opravičujem če bo napisano malo "po domače", nisem profesionalni novinar, glavno je da je bistvo napisano : )

Kogar zanima bolj poglobljeno branje zgodovine Need for speeda, priporočam naslednji link (poleg wikipedije recimo):

https://nfs.fandom.c..._Speed_(Series)

Need for speed serijo iger bi se dalo razdeliti na "obdobja", glede na strojno opremo na kateri so igre tekle, ali pa glede na stil igranja, itd....

1. obdobje (Old school, the good old times) 1994 - 2000

1. The need for speed (1994)

Prva igra v seriji je bila narejena za PS1,Sega Saturn, Panasonic 3DO, DOS, ter Windows 95.

Gledano z vidika grafike, je bila igra bolj na začetku, treba se je zavedati da je bilo leto 1994 in 3D je bil šele na začetkih. Torej grafika je solidna, je 3D.N

a PCju verzija za Windows (Special edition) je bila najbolj tehnično napredna, imela je DirectX 2 in IPX networking.

Igralna mehanika je omogočala single player ,ter split screen. Dirke so bile od točke do točke, krogov ni bilo. Obstajal je tudi promet na cesti, ter policaji. Že pri prvem need for speedu pa je bilo na multimedijskem področju dobro poskrbljeno - intro film narejen z live action posnetki (real life film), ter znotraj menuja so imeli avtomobili showcase, kjer je bilo predstavljeno vsako vozilo, ter dalo se je pogledati za vsako vozilo kratek posnetek).

Torej za začetek serije, je igra solidna. Že zaradi tega ker je prva v seriji, dalo se jo je igrati, ni pa bila remek delo, priznajmo si :)

2. Need for speed II (1997)

NFS 2 je bil že bolj napreden na vseh področjih. Spet je bila najboljša verzija z vidika grafike in možnosti igranja verzija za PC (NFS II Special Edition).

Igra je vpeljala Knockout način, Tournament način. Steze so bile v obliki kroga, vsaka steza je bila narejena na podlagi lokacij po svetu, vendar še vedno fantazijsko. Soundtrack je bil zanimiv, predvsem elektronska muzika in nekaj rocka, itd...

Obstajal je tudi tuning vozil.Tudi steze so imele svojo multimedijsko predstavitev.

Lahko bi rekli da je NFS 2 prvi NFS, ki bi se ga dalo odigrati celega, in se ob tem dobro zabavati.

3. Need for speed III - Hot pursuit (1998)

Ena prelomnih iger v Need for speed seriji, igra je imela na PCju najboljšo grafiko do tedaj, steze so bile zanimive, soundtrack odličen, Hot pursuit način je bil prvič zabaven za igrati. Policaji so obstajali že v NFS1, vendar je bilo takrat še prezgodaj, ker še ni bilo dovolj zmogljive 3D opreme, torej je bil bolj "proof of concept" : )

NFS3 je omogočal tuning vozil, tako kot nfs2. Na PCju je obstajal online gaming način, na konzolah takrat internet še ni bil razširjen. Na računalnikih pa je bil že v splošni uporabi.

Steze in avti so imeli multimedijsko predstavitev (showcase). Preko EA uradne spletne strani se je lahko downloadalo dodatna vozila.

Med old school need for speedi in tudi nasploh bi dal NFS3 med top 3 NFSje vseh časov. Bil je prvi NFS, v katerega so vložili dosti truda.

4. NFS IV (High Stakes, ali Road Challenge) 1999

4. need for speed, je imel isti grafični pogon kot 3, le še nadgrajen je bil z dodatnimi efekti. Spet je bila seveda PC verzija najbolj napredna.

Novost je bilo, da so vozila imela damage model (vidne poškodbe, ki so tudi upočasnile vozilo).

Novost je tudi da v career načinu služimo denar, s katerim kupujemo nove avte in jih nadgrajujemo in popravljamo. Avto lahko tudi prodamo.

Steze so ostale iz NFS3, zraven so dodali še nove steze.

Soundtrack je bil spet elektronska glasba z rockom.

Še en odličen need for speed.

5. Need for speed Porsche unleashed (2000)

Zadnji need for speed iz old school obdobja. Tokrat je bil posvečen eni znamki, to je porsche. Grafični pogon je bil izgleda popolnoma nov, ali pa so obstoječega močno nadgradili, nisem čisto prepričan, bi moral pogooglati.

Spet je bila PC verzija najboljša na področju grafike, ter multiplayerja.

Igra je imela poleg vseh načinov od prejšnjih iger, še Factory racer način, kjer voznik rešuje zadane naloge, ki mu jih naloži Porsche.

Proge so bile popolnoma nove in zanimive. Soundtrack je bil zanimiv, še vedno predvsem elektronska glasba, rock, in tudi funk itd....

Torej NFS Porsche bi jaz dal bolj kot nek "spinoff" need for speeda, predvsem namenjen Porsche vozilom.

Z NFS V se je nekako prvo obdobje Need for speeda končalo, to je bil še zadnji need for speed za PlayStation 1, kjer je bila grafika vseh petih prvih need for speedov "kockasta", torej čisto drugače kot na PCju, kjer je bila za tiste čase resnično next-gen.

Še dandanes se na internetu da najti program, ki omogoča multiplayer igranje NFS3, NFS4 in NFS5, z tistih nekaj fanov, ki še igrajo te stare igre in vedo da obstaja online. Uradni EA strežniki so že zdavnaj ugasnjeni :)

Moj pogled na to prvo obdobje iger je, da takrat še niso bile na konzolah "mainstream", na playstationu je bila grafika zelo osnovna in kockasta, na PCju pa je bila grafika super, ter multiplayer je bil, torej na PCju je bila igra hit, za tiste ki so imeli dovolj zmogljive računalnike.

2. obdobje (2001 do danes, lahko se razdeli na podobdobja)

Nekako od 6. verzije need for speeda se začne EA Hollywood način, bi jaz temu tako rekel :)

6. igra se imenuje Hot Pursuit 2, (2002)

Ima nov grafični pogon, je prva igra za novo konzolo PlayStation 2.

Na področju soundtracka se pojavi EA Trax sistem, ki ga EA uporablja v mnogih svojih igrah. Tu se med igranjem izpiše katera pesem in izvajalec se vrti trenutno, kot oblika promocije teh glasbenikov s pomočjo igre.

Hot Pursuit 2 je imel vse načine od prejšnjih iger, z novimi progami, boljšo grafiko, itd....

Vendar je to prvi need for speed, kjer so umaknili cockpit view (pogled iz kabine). Vozni model vozil (fizika) je bila tudi bolj taka "labilna" : ), ni bilo več old school, kjer si imel avto pod nadzorom, tukaj se je začela pojavljati neka mešanica med arkado in simulacijo, ki ne funkcionira vedno najbolje.

Za prvo PS2 igro je bil soliden poskus EAja. Z konzolo PlayStation 2 se je verjetno začela NFS serija predstavljati širšemu občinstvu, saj je bila PS2 konzola zelo popularna in tudi na splošno se je igričarstvo na konzolah zelo razširilo takrat.

PC verzija je bila grafično najboljša in je seveda omogočala fine nastavitve grafike za najbolj gladko igranje, česar na konzolah ni. Vendar nisem PC fanboy da ne bo pomote : ) Ni važna platforma, važna je vsebina in kvaliteta.

Ta NFS se da še vedno razumeti kot del old schoola, saj je imel še vedno split screen, ni bil preveč hollywoodski itd...

7. NFS je bil Need for speed underground (2003)

Temu NFSju bi lahko rekli prvi megahit med need for speedi, narejen je v stilu filmov Fast and furious, dogaja se vedno ponoči, na ulicah nekega ameriškega mesta.

Ta NFS je prvi need for speed, ki je šel popolnoma v novo smer, to je v smer fast and furious, hollywood, tuning, itd...

Spet manjka cockpit view, tokrat manjka tudi split screen.

Novost pa je da ima igra zgodbo, kjer igraš underground racerja, ki začne na dnu in konča tako da premaga vse rivale med dirkači. Vožnja po mestu je free roam, je tudi prvi NFS, ki ima reklame v igri iz resničnega sveta (Cingular,McDonalds itd....).

Grafično je igra super, vozni model je tudi odličen, z dobrim nadzorom vozila, brez neke čudne fizike.

Soundtrack je predvsem hip hop, rock, drum n bass, itd....

Torej pri 7. need for speedu je šla igra v drugačno filozofijo, steze niso več fantazijske, ampak je vse skupaj eno mesto, ki je razdeljeno na steze. Torej v svojem žanru dirkaških iger bi rekel da je igra odlična.

8. NFS Underground 2 je nadaljevanje NFSU 1 z nekaj novostmi (drift mode itd...) (2004)

9. NFS Most Wanted (2005)

Še ena prelomna igra, mogoče eden od vrhov 2. obdobja NFS. (nekateri mu pravijo zadnji še dober NFS).

Igra teče na istem grafičnem pogonu kot NFSU in NFSU2, vendar se tokrat igra dogaja podnevi v novem mestu. Tokrat ima igra video posnetke v obliki zgodbe, kjer so igralci odlični.

Vsesplošno je igra dodelana na vseh področjih. Vizualna in audio predstavitev je odlična. Podelil bi ji oskarja za igre, če bi obstajali, za področje grafike in zvoka, ter zgodbe, in tudi igralne fizike. Torej vsesplošno odlična igra.

Vsak ljubitelj serije NFS bi jo moral vsaj enkrat poskusiti.

Naslednje NFSje bom bolj na kratko opisal, ker se mi zdi, da je na tej točki EA zašel s poti, oziroma ponavaljajo iste vrste in stile, ter nimajo svežih idej. Old school pa jih sploh več ne zanima. Old school je pač samo del zgodovine NFS serije, ki ga bojo upajmo kdaj v prihodnosti spet obudili (mogoče kak HD remake, nadaljevanje itd.. ?

Vendar se mi zdijo možnosti za to majhne, ker zgleda da pač ima vodstvo EAja zadnjo besedo, in zgleda bojo ostali pri hollywoodu, pimp my ride, nočni vožnji, fast and furious, hip hop itd.....

10. NFS Carbon (2006) - podobno kot underground serija, dogaja se ponoči

11. NFS ProStreet (2007) - poskus "resnega" dirkanja po dirkališčih (vrnil se je pogled iz kabine)

12. NFS Undercover (2008) - še ena na tematiko policijskih akcij, tale bi znala biti zanimiva, ker enkrat za razliko igralec igra "good guya", policaja pod krinko. Zgodba je v obliki live action posnetkov.

13. NFS Shift (2009) - dirkanje po dirkališčih (pogled iz kabine je na voljo)
14. NFS Nitro (2009) - igra za Nintendo Wii, grafika v stilu risank.
15. NFS World (2010) - predsvem multiplayer igra, neke vrste avtomobilski MMO, strežniki so že dolgo nazaj ugasnjeni.
16. NFS Hot Pursuit (2010) - še ena na temo Hot Pursuit
17. NFS Shift 2 Unleashed (2011) - nadaljevanje dirkaškega načina igre
18. NFS The Run (2011) - dirke od A do B, kjer na stezo padajo razne prepreke, pohvala EAju da so vsaj vpeljali nov koncept, če nič drugega.

19. NFS Most Wanted (2012) - še ena na temo policijskih pregonov

20. NFS Rivals (2013) - v igri lahko izbiramo igranje kot dirkač ali policaj (kar so omogočale seveda že večinoma vse prejšnje nfs igre)

21.NFS No Limits (2015) - igra za mobitele

Naslednji NFS je prvi po dolgem času, ki je izšel po 2 letih od prejšnjega, za razliko od 1 leta, kot običajno. (pri EAju so povedali da je to zato, da izboljšajo kakovost need for speed iger :) )

22. Need for speed (2015) - Reboot serije . Zgodba v obliki live action, igra je imela nekaj tehničnih težav, nezmožnost igranja offline, nezmožnost shranjevanja med igranjem (sodeč po članku na Wikipediji). Spet poudarek na uličnem dirkanju, itd...

23. NFS Payback (2017) - igra omogoča igranje s tremi različnimi igralci, vsak ima svoje posebne sposobnosti. Tokrat ima igra offline single player način.

24. NFS Heat (2019) - najnovejši need for speed, ki je napovedan za november 2019.

Nekaj mojih predlogov (just my opinion), za dobro NFS igro:

Naj bo zgodba nekaj drugega kot bad guy running from cops, ali pa policaj pod krinko. Tukaj je še prostor za izboljšave. Nimam pa odgovora kaj bi to bilo. Mogoče kak glavni lik NFSja, ki ga do danes kolikor vem še ni bilo ? Kot naprimer Mario iz serije super mario itd...

Eksotične steze v obliki kroga. Torej steze ki se nahajajo v afriki, aziji, evropi, antarktiki, z lepim designom, slapovi, vulkani, itd.....

Če je že free roam, pa je lahko oboje skupaj ? Za vsakega nekaj.

Fizikalni model naj bo preprost, easy to learn, hard to master. Brez nekih čudnih vijuganj vozila : )

Mogoče kakšno globljo moralno zgodbo, kjer glavni igralec dirka z razlogom.

Soundtrack za vse okuse, širši izbor glasbe, ali pa možnost predvajanja lastnih MP3jev.

Naj bo na voljo pogled iz kabine.

Vremenski pojavi - megla, sneg, močan veter, poledica, cikel dan-noč, vremenske sezone, itd....

Omogočite izmenjavo najboljših časov online, med igralci, trophyjev itd....

Namesto da se live action posnetki dogajajo v nekem mestu ponoči, zakaj se ne bi zgodba odvijala v franciji, nemčiji, na eksotičnih lokacijah, kot james bond itd, ali pa v Hometownu iz NFS3 : ) To bi blo fajn vidt. Back to old school : ) Zanimivo bi blo vidt live action verzijo Hometowna, Redrock Ridga, Atlantice, to so legendarne proge iz NFS3.

Podpora za vse volane na PCju in na vseh konzolah, ki to omogočajo, ne pa da na večini novejših konzol Logitech volani sploh niso podprti. To je od strani tako velikega založnika kot je EA nedopustno ?

Torej zadnje čase največkrat prižgem NFS2, NFS3, NFS4. Od novejših pa mogoče še kak Most Wanted (2005), to pa je tudi vse zaenkrat. Ostale pa bom enkrat prižgal čisto iz firbca, da vidim kakšna je vsebina.

Na splošno pa je od NFS HP2 (2002) filozofija igranja popolnoma drugačna od prejšnjih. Torej free roam, in na ekranu se dogaja veliko stvari med vožnjo. S tem da so z vsako novejšo igro ta koncept pripeljali do skrajnosti in meni osebno ni več toliko zabavno.

Ter naprimer ta uvedba mikrotransakcij, ter celo kockanja (v obliki game card). To je šlo čez vse meje dobrega okusa :) In se mi zdi da ni spoštljivo do strank EAja, oziroma novejši NFSji so zgleda namenjeni "mainstream" publiki, predvsem ameriškim najstnikom in mladini v svojih 20ih, ali 30ih letih ? No ali niso vse igre za to demografijo ubistvu : )

Hočem rečt novejši NFSji so izgubli svojo "prefinjenost", umetnost, in so šli v totalno hollywood popcorn zabavo, kar tudi ni nič narobe, če bi le gameplay bil zabaven in zanimiv, brez da mam občutek da je direktorjem podjetja Electronic Arts malo mar kaj menijo igralci, važno jim je samo koliko izvodov so prodali ?

Še dobro da NFS ni edina dirkaška serija, in obstajajo boljše igre v tem žanru.

To je samo moje osebno mnenje, ne tega vzet personal : )

Kaj pa vaše izkušnje z NFS serijo, katere igre so vam ušeč, kakšni predlogi za izboljšanje NFS iger. Jaz menim da je potencial, samo treba je mogoče zbrat staro "old school" ekipo, in prepričat vodstvo, da omogoči izdelavo takšne igre z novejšo grafiko, za današnje čase, itd....

Naslednje leto pridejo next-gen konzole PS5, naslednji Xbox, na PCjih je tehnologija RTX. Torej strojna oprema je dovolj zmogljiva za zanimive videoigre, samo uprašanje je kako kvalitetna bo ekipa, ki bo izdelala naslednji next-gen need for speed ?

Torej ta, ki pride za NFS Heatom.

Na splošno pa več ne posvečam toliko časa videoigram kot včasih, raje pogledam dobr film ali tv serijo, preberem knjigo, od iger si uzamem čas za tistih par naslovov, kateri se mi zdijo zanimivi vsake tolko časa.

So pa v bližnji prihodnosti napovedane zanimive igre, tako da mislim da se za prihodnost same industrije ni bati. Trend pri visokobudžetnih igrah gre v zanimive smeri, na področju grafike še vedno napreduje, industrija videoiger je le ena od mnogih industrij zabave, ki se bori za svoj del denarnega kolača in vložka časa potrošnikov.

Hvala za branje, lp

#2 Tadey

ne ve, kam bi sam s sabo.

• vesoljci
  • 647 sporočil

Objavljeno 31 avgust 2019 - 19:02

Zanimivo branje :)

Načeloma je bilo o tem ogromno povedanega pa vseeno.

Osebno zanji NFS, ki sem ga z veseljem preigral je bil Most Wanted (tisti prvi).
Od voznega modela pa najboljši Underground. Tudi drift mi je tam najboljši.
Kar se pa nostalgije tiče sem pa največ preigral NFS 2 :) V spominu imam tudi neke vesoljske ladje tam

Bomo vidl kaj bo z Heatom, sam po YT sodeč bo vozni model spet šrot. Trenutni vozni model mi je zelo všeč od Forze.

#3 Raz

ne ve, kam bi sam s sabo.

• mn3njalničarji
  • 548 sporočil

Objavljeno 31 avgust 2019 - 19:18

NFS: Porsche mi je bil najljubši, je pa res, da nisem igral serije tam od Hot Pursuit 2 dalje (tisti iz 2002, ki je bil bolj meh).

Ful bi sedel en remake Porscheja, al pa NFS: Ferrari.

#4 Tom7i

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 864 sporočil

Objavljeno 31 avgust 2019 - 19:59

Edini NFS, ki sem ga kdaj igral, je bil NFS Underground 2 in moram reč, da mi je takrat dogajal na polno :)

Ena izmed najboljših stvari na njem mi je bil soundtrack, sploh pa ti trije štikli:

#5 Štromar

analizira banalne analogije kanalov.

• šerifi in depjutiji
  • 2 548 sporočil

Objavljeno 31 avgust 2019 - 20:22

NFS: Porsche Unleashed je bil super, ja. Še sedaj ga z veseljem poženem od časa do časa. Ko je prišel ven, sem ga pa nenormalno veliko prevozil.

Prav spomnim se poletja 2000, ko sem ga dobil. Poleg sonca je sobo na polno segreval 17'' Iiyama CRT - do te mere, da se je kišta zaradi vročine večkrat resetirala (ponavadi malo pred ciljno črto). Bodisi je bilo prevroče P3-ki, bodisi GeForce 2-ki. No, saj je teklo tudi od mene, ampak se nisem dal. Špil je bil enostavno predober, da bi odnehal :)

#6 PS5 Lover

garjavi nestvor z luskavico

• mn3njalničarji
  • 155 sporočil

Objavljeno 31 avgust 2019 - 21:09

Sem preigral vse NFS do Hot Pršuta 3, pol pa je serija šla navzdol, ko je EA spremenil Criterion v skeleton crew.
Forza Horizon zadovolji zdaj skoraj vse moje dirkalne potrebe.
Sam en nov non-open world Burnout mi manjka.

#7 LordFebo

Nadnaravna milina

• gejše
  • 534 sporočil

Objavljeno 01 september 2019 - 11:30

Menim, da bi več za serijo in nostalgijo naredila zbirka screenshotov kot pa ta polpismeni, zaostali skupek črk.

The Need for Speed

Pripeta slika: TNFS20.jpg

Pripeta slika: 243294-the-need-for-speed-dos-screenshot-general-info-for-the-911.png

Pripeta slika: TNFS13.jpg

Pripeta slika: 243289-the-need-for-speed-dos-screenshot-control-central-the-main.png

Pripeta slika: 614616-the-need-for-speed-dos-screenshot-desert-race.png

Pripeta slika: TNFS01.jpg

Need for Speed II

Pripeta slika: NFS2_69.jpg

Pripeta slika: NFS2_08.jpg

Pripeta slika: 28499-need-for-speed-ii-windows-screenshot-showcase-jaguar-xj220.jpg

Pripeta slika: 28506-need-for-speed-ii-windows-screenshot-trying-to-squeeze-past.gif

Need for Speed III: Hot Pursuit

Pripeta slika: nfs3_06.jpg

Pripeta slika: 9004-need-for-speed-iii-hot-pursuit-windows-screenshot-still-shot.jpg

Pripeta slika: 9015-need-for-speed-iii-hot-pursuit-windows-screenshot-it-s-anybody.jpg

Need for Speed: High Stakes

Pripeta slika: NfsHS_112.jpg

Pripeta slika: NfsHS_811.jpg

Pripeta slika: NfsHS_18.jpg

Need for Speed: Porsche Unleashed

Pripeta slika: Unleashed10.jpg

Pripeta slika: Unleashed73.jpg

Pripeta slika: Unleashed07.jpg

Pripeta slika: 316445-need-for-speed-porsche-unleashed-windows-screenshot-comparing.jpg

#8 VEĐETA

na veliko mlati prazno slamo.

• šerifi in depjutiji
  • 3 879 sporočil

Objavljeno 01 september 2019 - 14:10

tle sm prvič začel cenit 3dfx logo :D

fak kolko smo tega demota prefurali, ta lvl je bil res nor če si mel 3dfx kartico so bli še določeni bombončki v obliki propsov (prikolica z hrano ki si jo lahko razbil/odbil po pisti, pa dez na določenih odsekih)

#9 sadhu sequencer

Tukaj je bilo, zdaj ni več.

• vesoljci
  • 5 156 sporočil

Objavljeno 02 september 2019 - 11:19

Oglej si sporočiloLordFebo, ob 01 september 2019 - 11:30, rekši:

Tole se je meni zelo dopadlo, ker NFS1 ima po mojem mnenju še vedno najbolj všečen koncept katalogiziranja podatkovja o avtomobilih.

Nekaj kar bi zagotovo pasalo v Gran Turismo, Forzo in ostale novotarije. Sicer tole spodaj je skromno napram GT, ampak vseeno bolj življenjsko kot le suhoparno besedilo skopirano iz wikipedie.

Objavljena slika
Objavljena slika

#10 sadhu sequencer

• vesoljci
  • 5 156 sporočil

Objavljeno 02 september 2019 - 11:39

Oglej si sporočiloMike0, ob 31 avgust 2019 - 17:49, rekši:

Torej za začetek serije, je igra solidna. Že zaradi tega ker je prva v seriji, dalo se jo je igrati, ni pa bila remek delo, priznajmo si :)

Tukaj se močno motiš debelušček.

The Need For Speed, NFS1, ostaja uradno najboljši NFS vse do danes. Bila je remek delo, opera, poezija, in nekaj na kar si najprej pomislil, ko so na šolskem radiju zavrteli Scooter - Rebell Yell. Je standard po katerem je nastal Test Drive Unlimited. Vsi ostali NFS mu ga lahko samo cuznejo.

#11 LordJimy

sirota jerica s štirimi sporočilci

• mn3njalničarji
  • 4 sporočil

Objavljeno 04 september 2019 - 07:39

Sam sem veliko igral in so mi bili všeč NFS III: Hot Pursuit, NFS: High Stakes, NFS: Porsche Unleashed, NFS: Underground. Tudi NFS: Most Wanted sem še igral ampak precej manj. Potem je pa šlo res počasi navzdol s serijo (vsaj za moj okus). Zadnji NFS, ki sem ga igral je pa bil NFS: Hot Pursuit na PS3...no tudi ta je bil nekaj časa zanimiv ampak ne dolgo.

#12 VIPER SVB

štopa v Vrdlovce.

• vesoljci
  • 3 567 sporočil

Objavljeno 04 september 2019 - 08:33

Sem skocil z velikim veseljem v to temo, saj mi je serija v osvnovi fantasticna (kljub temu, da to ze skoraj 20 let ni), potem bil pa kar razocaran.
To da nisi novinar ni noben izgovor, saj tudi ostali nismo, pa pisemo super stvari.
Samo vzeti si je treba cas in se potruditi, ce ze gres delat kaj takega.
Potrudil sem se in prebral do konca prve igre, potem pa opustil, ker nima nobenega smisla.
Napisano je slabo in neatraktivno. Ce serije ne bi poznal, se je po tem tvojem pisanju sigurno ne bi nikoli dotaknil. Ker tako stvar gre pisat nekdo, ki ima zadevo zelo rad ali pa vsaj nek resen namen...in ce je tole rezultat od nekoga, ki ima to zelo rad... Po drugi strani bi prej celo rekel, glede na pisanje, da sploh nisi nek velik fan.
Oblikovanje je popolnoma neobstojece. Nobenih avdio-vizualnih dodatkov, da bi popestrili in podkrepili to o cemer pises.
Cetudi je bilo vse skupaj misljeno kot samo nek hiter pregled serije, izvedba je taka, da je bilo skoda tvojega in bralcevega casa.
To vse skupaj ni misljeno kot diss, ampak kot direktna kritika (nisem ljubitelj sugar-coatinga in ostalega sranja kt se ga vas vecina clovekov gre).
Ce se bos se kdaj lotil cesa podobnega, potem se tega dejansko loti, ker ce samo pogledam kdo je zaenkrat pisal v tej temi, jih vsaj polovica v 15 minutah lahko napravi spektakularno bolje, kaj sele ce si vzamejo cas. Predvidevam, da lahko tudi ti.

Zdaj pa dokazi, da nisi nek mulo k bo mulo kuhal in se jezil, ampak si raje vzemi en dan, pa se enkrat napisi tole tvojo retrospektivo, tokrat tako, da bo vredna branja.

#13 Zamorc

je v resnici Zagorc.

• prostozidarji
  • 634 sporočil

Objavljeno 04 september 2019 - 09:46

to se nekdo zajebava, sigurno.
slamparija, ki blati serijo.
btw, ce se ne motim, so bili tudi v enki krogi (mozno da sele v SE izdaji).

#14 amnesia

degustatore di cannoli

• mafija
  • 11 796 sporočil

Objavljeno 04 september 2019 - 10:20

v originalu so bile 3 proge open road, 4 pa krozne (v SE so potem dodal se 2 krozni)

#15 VIPER SVB

štopa v Vrdlovce.

• vesoljci
  • 3 567 sporočil

Objavljeno 04 september 2019 - 11:19

Jaz sem serijo spoznal sele z NFSIII:HP. Prvih dveh zal se nikoli nisem igral, samo videl na YT. Upam, da se bo EA enkrat spomnil, in zacetke svoje serije (vsaj prva dva, ce ze ne prvih 6--8 delov recimo) dal na GOG/Steam/konzole, karkoli.
Nisem igral veliko demotov, to me sploh nikoli ni zanimalo in me se danes ne. Ni mi treba sprobat igre, da vem ce je prava zame. Ampak NFSIII:HP in NFS:RC, v demotih teh dveh iger (Joker Tlacenka ofc) sem pa prezivel kar dosti casa. Za trojko se ne spomnim, v demotu stirke je bila pa ena kar dolga proga, ob gorah in morju, kjer sem se med drugim igral s policaji in igral policaja. Vsaj tako mi pravi spomin.

Ob NFSjih se vedno spomnim na Joker in LordFebota :worship: Pri opisu NFS4, ce se ne motim, je pri eni sliki policijskega Diablota napisal priblizno takole: "I'm wearing a uniform and driving a Diablo. Momma would be proud." To sem si skozi leta nekako vtepel v glavo, da pise celo na zadnji strani skatle igre, kar seveda ne, ampak bi komot.

Leta 2000 sem ji ju pa koncno kupil, za svoj rojstni dan, takrat se v zelo zivem Mantisu.
Dejansko ni ene stvari, o kateri ne bi mogel govoriti s presezki. Ze takoj ko zazenes fantasticen video. Zatem kul meniji, lepa predstavitev in zelo primerna glasba. Kar se predstavitve avtov in prog tice, bi se lahko danasnji devi kaj ucili iz starih NFSjev, kjer res vsak avto predstavljen kot kraljica na prestolu. Danes je pa vecinoma kot da bi ti prodajali falafel na cesti v gneci 100 drugih prodajalcev falaflov (nimam pojma kaj je falafel, padel mi je na pamet). FM serija ena redkih kjer je vsak avto kot nov praznik. Da ne govorim potem o predstavitvi prog, tega danes ne vidis po moje (nisem igral nobene dirkacine zadnjih let, razen Forz na XONE, ker moj PC ne zmore). Govorim cisto iz spomina, ampak ze tisti prikaz pred dirko je tak da dejansko nekaj imas od tega, potem sem pa 99%, da se da res konkretno pregledat "zemljevid" proge? Da sploh ne omenjam reversed, mirrored in mirrored-reversed, To mi je tak kul koncept, danes ga pa prakticno ne vidis. Js se danes ful rad, ko sem sam na progi, obrnem za 180 in peljem "reversed" verzijo proge. Cisto nova in drugacna izkusnja.
Same proge v obeh igrah so zelo raznolike, zabavne in neponavljajoce.
Sama voznja je fenomenalna, in je res uzitek peljat. Notranja kamera fantasticna, avto je dejansko ziv. Nasprotniki ne najedajo neki, cist lepo dirkas z njimi. Policaji, ce so proti tebi ali pa si del njih, so pa zelo zabaven dodatek. In takrat so policaji se bili policaji. Avte si moral dejansko ustavit, ne pa jih nekajkrat butnit in izgubijo lajf. Ali ob zid, ali s pomocjo pripomockov za ustavljanje norcev. Ko si bil ustavljen ali si koga ustavil, je bilo to zaradi dobro in pametno izpeljanega manevra, na pa ker si imel sreco.
HUD, o HUDu teh starih NFSjev vedno pojem hvalospeve, saj to kar delajo danasnji devi ni za nikamor. Takrat si lahko povsem ves HUD nastavil po svoje, izgled, barve, in celo postavitev. Kerkol del si hotel imeti gor si ga imel, in obratno. Danes pa debili vse povezejo na ON/OFF stikala in ker imajo pamet spestane amebe, na posamezno stikalo povezejo vsaj 3 razlicne stvari, ali pa 50 ce si PD. In potem imas ali nasran HUD, zato da imas 2 stvari gor, ki ju dejansko nucas, ali pa imas povsem brez (kar dejansko ni slabo).
Kariere so lepo izpeljane, predstavljene,... Vse ima nek smisel. Ni za Oskarja, ampak funkcionira dobro. Trojka kul, stirka se boljs.

Spet za RD, tokrat 2002, sem pa nabavil THE NFS...Porsche 2000 (tokrat je bilo v Hobbitu).
Vse kar je bil NFS3 in kar je nadgradil NFS4, je NFS5 ponesel do popolnosti, ce si smem drznit. Vse kar sem napisal zgoraj, je bilo tudi tu, ampak se boljse.
Glavne "nove" sestavine so bile:
-Vozni model: NFS3 in 4 sta super za vozit. Se grem zdajle vsest, pa bom z uzitkom picil. S petko pa so sli na simulacijsko stran in to je pomenilo samo eno...Take your racing wheels out ladies!! In izplaca se, vozni model je res fantasticen in ce vozis z volanom je cista poezija. Simulacijski model so za moj okus zadeli v popolnost. Fizika avtov je fantasticna. Ko oboje zdruzis, totalni uzitek.
-Lokacije in predstavitev: Vse kar so naredili v prejsnjih delih, je zdaj skocilo vsaj za eno potenco navzgor. Lokacije so dihjemajoce ter "zive" in pravi uzitek je drveti ali pa tudi voziti po njih. Kot vedno do sedaj, so zelo raznolike in neponavljajoce. Avtorji so iz sebe res potegnili najboljse mozno. Iz glave se zdajle edino ne spomnim, ali je mirrored-reversed tudi v tem delu? Predstavitev cisto vsega v igri je vrhunska in te res drzi priklenjenega na to super izkusnjo.
-Kariera: Kariera v stilu NFS3/4, samo vsega je vec in se bolje narejeno ter lepse predstavljeno. Tezavnost se cez kariero lepo stopnjuje, pomemben del pa so poskodbe in nadgrajevanje avta. Nadgradnje so meni v dirkacinah eno totalno sranje. Ko vozim kerokoli Forzo ali GT, jaz tudi online vozim s stock verzijo avtov, ker mi je res mim vse skupaj. Ves cas posiljevanje s tem da je cimhitrejse, kot da je to edino pomembno pri vsem skupaj. Se pa toliko bolj nasmejim, ko kljub temu zmagujem. No, v NFS5 mi ukvarjanje s podpokrovnim delom avtov ni v nikakrsno napoto. Ima mi dober razlog, ni nadlezno in se mi zdi kot pomemben ter smiselen del celote. Spomnim se ko sem prvic sel skozi to kariero, zadnja dirka, proti finisu, neki narobe in ostanem brez save fileta. Je kr neki let minilo, preden sem sel ponovno :D
-Kariera 2: Tole pa je bilo tisto, nekaj povsem novega, kariera Porschejevega testnega voznika. Fenomenalno izdelana predstavitev celote, izvedba s zgodbo pa "na vrhuncu". Od standardnih pelji avto od tocke A do B, najsigre za test avta, dostavo do stranke ali kaj podobnega, tudi ob spremljavi siren. Preko raznih spretnostnih izivov kot je slalom, izvajanje trikov in podobnega. Do konkretnih dirk. Vse s ciljem, da postanes glavni testni voznik Stuttgartske tovarne.
Vse ostalo je bilo tudi v duhu predhodnikov, super glasba, smiselni meniji, DIY HUD,...
Dirkacina za vzor vsem dirkacinam.
Takrat smo s prijatelji sanjali, kaj bo v naslednjem delu. Bodo Ferrariji, Lamborghiniji,... V najbolj mokrih sanjah bi bili spet Porscheji, zraven pa se Ferrariji, Lamborghiniji,...
Zal je imel EA druge nacrte, nacrte za zacetek konca.

Spet RD, tokrat leto kasneje. NFS: HP2. V bistvu je to se zmeraj pravi NFS. Super intro, lepa predstavitev v menijih, glasba ajde ni glih v stilu prejsnjih tko da ne sede neki na polno, kul zastavljena kariera, vozi se super in kot vedno izgleda super. Potem pa prides do poneumljanj. Ni vec notranje kamere. OK, spil je spet na arkadni strani, ampak tako kot NFSji pred petko, bi se sigurno tudi ta super peljal znotraj. Policijska gonja kolikor je super narejena, ima prvic v seriji the dumb factor, avti imajo zivljenja in je neumno zabijanje dovolj za bust. No skill required. Pa dejansko se bom tule ustavil. To sta edina dva res konkretna minusa. Vse ostalo je se zmeraj cisti NFS, zadnji pravi NFS. Vidim da nisem omenil prog, te so spet super, raznolike in se super drvi po njih. Lepe "interaktivne" bliznjice, polno posebnih efektov kot je para na vulkanski progi, ter cvrcanje gum zaradi vrocine. Jesensko listje, ki dobi vzgon, ko pridrvis cezenj. Ter se druge podobne stvari. Kljub nekaj neumnostim, je to se zmeraj polnopravni del serije in super izkusnja.

S sedmim delom, bi pa za moje pojme morali narediti kar devi/pubi velikih serij itak nikoli ne naredijo, ko gredo v povsem drugo smer. Tisti NFS: Underground bi moral bit samo Underground ali pac nekaj, ker NFS kot ga poznamo to ni. Saj vem da se stvari razvijajo in spreminjajo, samo to tole ni, to je morda alternative universe al neki. Spil je super in sem ga z veseljem spilal, nikakor pa ga ne bi dal kot del serije NFS.
Predstavitev in izgled sta kot vedno fantasticna, tako intro ter meniji, ter potem v sami igri. Glasba, ki ni tipicna NFS, pa v nasprotju s sestko, tokrat na polno sede v ta tip spila. Bodimo iskreni, tole je The Fast & The Furious, in ta duh so fenomenalno prenesli v igro, vkljucno z zgodbo, ki te popelje v dogajanje underground scene skozi celotno "kariero". Vozni model je menda nekje med arkado in simulacijo. Definitivno ni Porsche, nikakor pa ni NFS:HP2. Karkoli je, je perfektno za to igro. Edino kar tole vozno izkusnjo spet zajebe, spet ni notranje kamere, ki bi ravno pri tem delu skoraj sigurno delala cudeze.
A vseeno je drvenje po nocnem mestu cisti uzitek. Mesto je zanimivo, raznoliko in nudi zabavne proge, po katerih drvis v klasicnih dirkah, knockout dirkah kjer vsak krog zadnji odpade ter ponovno dirke A-B. Cista novost pa tisto kar od spila, ki ima za zgled F&F, lahko pricakujemo. Driftanje, ki je lepo izpeljano in kjer ima tockovanje smisel (kar mnogo spilov po moje slabo opravi). Drift proge so kar zanimive in postanejo zahtevne, lahko bi bile pa se malo bolj spektakularne, ce se prav spomnim.
Ter seveda slavno zivljenje cetrt milje naenkrat. Netipicna izpeljava draga, a tezko bi bila boljsa. Kontrola nad avtom ni popolna, saj v osnovi samo skrbis za menjanje pasov, a je izvedeno tako dobro, da popolna kontrola sploh ne manjka. Zraven dodas se natancno prestavljanje, ki je pri takem dirkanju se bolj pomembno kot pri standardnem, ter pametna uporaba nitra in brez problema razumes Toretta. Za piko na i pa se malo dodatne nevarnosti, poleg prometa, stebrov, zidov in podobnega, kot je na primer tekma z vlakom in uzitek, ko ti za las preletis tire pred vlakom, tip za tabo pa sreca vlak pri polni hitrosti.
Ob vse to pa seveda pase tuniranje in farbanje. In tega je polno, da res prilagodis vsak avto svojemu okusu.
To ni NFS, ampak je fantasticna dirkacina.

Od tu naprej je slo pa vsaj zame vse nekam v greznico.
Drugi Underground je imel cilje, vsega vec, vecje mesto, vecja prostost (prvi open-world NFS), vec avtov, vec neona, vec vec vec. Kaksen je ze pregovor? Mesto je res veliko, tipicna ameriska metropola, poslovni center, industrija tam, rich people's hillside there, ocean na drugi strani,... Po mestu se prosto prevazas in se pripeljes do dogodkov. Vse skupaj spet povezuje zgodba. Ampak vse skupaj nima tistega cara kot ga ima prvi del. Vozni model mi je dosti slabsi. Predstavitev zapretirana. Nabor raznolikih tipov vozil prevelik in prvic v seriji tisto vprasanje, ki ga v danasnjih spilih s prevec avti pogosto postavimo, zakaj hudica je to sranje v spilu? Kustomiziranje je en cirkus, ki izgubi car in pomen. Glasba sicer v stilu, ampak ni na ravni prvega dela. Mesto, ceprav je veliko, pa ni nic posebnega. Cisto iskreno, nisem se prespilal U2. Definitivno bom prej vsaj se enkrat preigral NFS 3-7 in ce bo sreca 1 in 2, preden bom U2. Igra pac nima pravega cara, ceprav je bila zaradi duha F&F se vecji prodajni hit kakor U1.

Kar sledi je na podobni ravni kvalitete ali slabse.
Razen ProStreet, Nitro, World ter No Limits, imam vse NFSje. Kupim jih z vec let zamika, po 5-8EUR, pa se to bi kdo rekel da dajem prevec.
Razdeli se jih lahko v 3 kategorije, od katerih nekateri deli so pol to pol ono. Prespilal nisem se nobenega. Niso to spili ki se jih bos lotil in preigral od zacetka do konca. Malo tu malo tam, medtem ko spilas druge stvari. Vsaj men je tko. Drugo je ce gres igrat prejsnje dele o katerih sem se razpisal. Edino po cemer se te novi deli vedno odlikujejo je izgled. Za vse ostalo je pa samo vprasanje kaj in kako zelo sepa.
-Open World: Most Wanted, Carbon, Undercover, Most Wanted, Rivals, NFS, Payback, Heat
-NFS wannabe: Hot Pursuit 3, The Run
-ostalo: Shift, Shift 2

Shifta sta po ProStreet spet skok v simulacijske vode, izpod tipkovnic SMS, ki so bolj poznani sedaj po Project CARS 1/2. Gre za turno prvenstvo na pravih kroznih dirkaliscih po svetu, izbor je zelo lep, in kar je najbolj pomembno :innocent: imata notranjo kamero. Vozni model in fizika sta kul, tezavnost je konkretna in dejansko Shifta, ki podobno kot Undergrounda, nista NFSja, a izstopata kot dve dobre dirkacine vredne vlozenega casa vanju. Nikakor nista za vsakogar, obenem pa je zelo pametno priklopiti volan. Kdor je za simulacijske dirkacine, ne bo storil slabega, ce si ju pogleda.

HP3 in The Run sta neke vrste poskus prikazati tisti pravi duh NFS, predvsem HP3. The Run gre za eno zelo dolgo progo preko ZDA, razdeljeno na etape, ki so prekratke kolikor se spomnim, s ciljem da izmed ene 200-300 voznikov prvi prispe do New Yorka. Lokacije so lepe, zelo raznolike, od mesta, preko puscave, sneznega prelaza,..., zacinjeno z raznimi spektakularnimi dogodki kot je plaz in podobno. A vse skupaj je, kot serija NFS zadnjih 15+ let, dolgocasno. Ja, celoto povezuje zgodba, spet Hollywoodsko posneta s pravimi igralci, na pravih lokacijah s pravimi avti. Ampak enostavno nima necesa kar bi te trdega drzalo pokonci. EnostAvno ne znajo skupaj spravit vec spila vrednega imena.
HP3 po drugi strani poskusa dejansko nadaljevati kjer so koncali ene 7 let nazaj. Samostojne dirke na cudovitih in raznolikih lokacijah, s sportnimi avti o katerih vsi sanjamo. Da, ima open world, ceprav ga nisem dal tja. In na nek nacin, HP3 celo uspe doseci svoje cilje, saj kot prakticno edini del zadnjih 16 let deluje kot del osnovne serije. Nikakor jim ne more stati ob boku, ampak lahko se pa pelje za njimi. Oziroma drugace povedano, pribliza se HP2. Ce od vsega tega skupka vzamete samo en spil, verjetno s tem ne boste zgresili. Lahko greste pa spilat originale :)

Ostane torej se Open World. Vsak od njih ima neko stvar, s katero poskusa narediti nekaksno bombo, ki bo iz igre naredila super zadevo. Polcaji, underground, spektakularna zgodba. Vsi zgledajo super, vozijo se bolj ali manj OK, mesta so bolj ali manj (ne)zanimiva. Notranje kamera nima noben. Avti imajo vsi lajfe, tako kot vsi NFSji od HP2 naprej, kar unici velik del zanimivosti ravbarjev in zandarjev. Glasbeni izbor ni nikoli nek presezek. Ko zalaufate te spile, boste dobili nekaj adrenalina ter fantasticen izgled. Ce jemljete to v majhni dozah, potem ste izkoristili kar vam te spili ponujajo. Ce hocete daljse seanse, morate biti pa res tip cloveka za take igre, saj je vse skupaj prazno in na koncu nimas vec od tega kot sestevek posameznih stvari. Folk ki povzdiguje Burnout Paradise v visave, potem so vsi teli Open World NFSji tudi komot za njih.

Par tednov nazaj sem si na Netflixu pogledal film. Pricakoval nisem nic, ampak na koncu mi je bil cisto kul ogled. Lepo so vkljucili situacije iz iger. Zgodba cisto OK za tak tip filma. Vkljuceni avti so me kar presenetili. Punce kot v spilih so za moj okus dobro izbrane :D Tko da vse skupaj sem bil zadovoljen z ogledom.

Rivals je najnovejsi kar jih imam, NFS in Payback se nisem. Heat sicer deluje kul in da se trudijo, ampak to lahko itak reces za vsak del serije. Kar je pa potem koncni izdelek...
Jaz, kot sigurno veliko drugih, se zmeraj upam, da nekoc dobimo nov del, ki bo s ponosom stal ob boku NFS 1-4(6) ter nov tovarniski del, ki bo stal ob boku NFS 5. Sanje so dovoljene, cetudi so nerelane.
Ali pa vsaj da prvih 7 spravijo na GOG, Steam in konzole, po moznosti se polepsane (v stilu Monkey Island 1 in 2, ne Final Fantasy 8 in podobnih), ceprav taki kot so, se zmeraj izgledajo slastno.

Bil bi ze cas, da ponovno instaliram 3-7. Ze mnogo let odkar sem jih nazadnje.

#16 ayrton79

ga najraje faše pod pazduho in pri tem konjsko prdi.

• rumeni jaki
  • 1 209 sporočil

Objavljeno 04 september 2019 - 11:42

Need for speed 1, definitivno najboljši Need for speed!

Vozni model je vrhunski, avtomobili imajo maso, ceste so ozke, prostora je točno za 2 avta in prehitevati je treba v škarje, kot bi v resnici. Avtomobili imajo realistične končne hitrosti in pospeške... Recimo tako opevani Porsche ima veliko slabši vozni model, avto pri odvzetem plinu kar obrne, da ne omenjam tega, da superavtomobili ala 911 GT1 in 959 zmorejo revnih 260 km/h, torej nekih 50 manj kot v resnici. Pa še en velik minus Porscheja - ceste po gorskih prelazih, ki so široke 30m, da 6 avtomobilov lahko pelje vštric. Ne ne. No, še vedno bolje kot NFS 3, kjer pa so avti dobili vozni model čolna, zaviješ, občutek pa je dejansko enak kot bi se avto na ovinku pogreznil globlje v vodo in upočasnil - kot gliser.

Je pa v zgornjem opisu napačno napisano, da Need for speed 1 nima krožnih prog. Ima, in to 3, 3 pa so etapne. Pa PC verzija tudi ni imela splitscreena.

In pa ja, Need for speed 1 je remek delo!

#17 Štromar

• šerifi in depjutiji
  • 2 548 sporočil

Objavljeno 04 september 2019 - 18:14

ayrton79, ob 04 september 2019 - 11:42, rekši:

Need for speed 1, definitivno najboljši Need for speed!

Vozni model je vrhunski, avtomobili imajo maso, ceste so ozke, prostora je točno za 2 avta in prehitevati je treba v škarje, kot bi v resnici. Avtomobili imajo realistične končne hitrosti in pospeške... Recimo tako opevani Porsche ima veliko slabši vozni model, avto pri odvzetem plinu kar obrne, da ne omenjam tega, da superavtomobili ala 911 GT1 in 959 zmorejo revnih 260 km/h, torej nekih 50 manj kot v resnici. Pa še en velik minus Porscheja - ceste po gorskih prelazih, ki so široke 30m, da 6 avtomobilov lahko pelje vštric. Ne ne. No, še vedno bolje kot NFS 3, kjer pa so avti dobili vozni model čolna, zaviješ, občutek pa je dejansko enak kot bi se avto na ovinku pogreznil globlje v vodo in upočasnil - kot gliser.

Je pa v zgornjem opisu napačno napisano, da Need for speed 1 nima krožnih prog. Ima, in to 3, 3 pa so etapne. Pa PC verzija tudi ni imela splitscreena.

In pa ja, Need for speed 1 je remek delo!
V NFS: Porsche so bili osnovni, ne-predelani avtomobili res žalost za voziti. Če pa si se jih spravil frizirati, se jih je večina zelo spremenila (razen kakšne 914-ke, ki je bila jajc v vsakem primeru) in jih je bilo užitek gnati naokoli.

EDIT: aja, pa bravo vsem znalcem in zajebancem, ki se zmrdujete nad uvodnim sporočilom. Najbrž ste vsi že v štartu pisali vrhunske izdelke, brez učne krivulje, kajneda? <_<

To sporočilo je uredil Štromar: 04 september 2019 - 18:21

#18 Zamorc

je v resnici Zagorc.

• prostozidarji
  • 634 sporočil

Objavljeno 04 september 2019 - 21:53

1. človek je navajen na nek standard, prvotno sporočilo je globoko pod vsakim standardom (tudi za oš spise). Če spustim pogoste slovnične napake, se ne ozrem na ubogi slog pisanja in zatisnem oči ob mlatenju prazne slame, pa vseeno ne morem spregledati prepisovanja iz wikipedije, npr. tale nepomemben stavek je brez smisla, pomena, kot kak ilegalni migrant zataval v zgornje besedilo: The Windows 95 version supports DirectX 2 and IPX networking. Wtf?

pa dovolj o tem

2. TNFS 1 SE sem kupil daljnega leta 1996, če me spomin ne vara in še sedaj se mi nekje po podstrešju svajka originalna škatla in cd. Spomnim se, da sem jo najprej igral na starem sistemu (486 dx 100) in je kar štekalo, potem pa se mi je odprl svet, ko sem v kišto dal Pentium 90 in dodatne 4 Mb rama - ufff, takrat je hitrost meso postala.
3. preigral sem še naslednje dele, a prvi mi je daleč najboljši. Všeč mi je bilo, kako so bili avtomobili prilično izenačeni, saj so počasnejši (supra, mazda) imeli najboljšo vodljivost, ferari in lamborghini pa sta bila sicer hitra, a ovinki so jima resno delali težave. Všeč so mi bile tudi etapne dirke, najbolj se spominjam proge Alpine, kjer si med počasnim prometom vijugal po gorski širokopasovnici in občudoval za tisti čas prelepo pikslasto pokrajino.
Skratka, dobra igra, vredna spomina.

EDIT: vsa čast, decapo, namen mi sicer ni jasen, je pa fino, da pišeš o nečem, kar - kot kaže - resnično obožuješ.

#19 Istvan

• mn3njalničarji
  • 143 sporočil

Objavljeno 05 september 2019 - 07:39

TNFS 1 smo nabijali z 2 računalnikoma povezanima s serijskim kablom (šele v SE je prišla lan povezava). Super je blo, bolš kot vsi kasnejši lan partiji in mmo-ji.

#20 Čenir

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 740 sporočil

Objavljeno 05 september 2019 - 13:30

Oglej si sporočiloZamorc, ob 04 september 2019 - 21:53, rekši:

1. človek je navajen na nek standard, prvotno sporočilo je globoko pod vsakim standardom (tudi za oš spise). Če spustim pogoste slovnične napake, se ne ozrem na ubogi slog pisanja in zatisnem oči ob mlatenju prazne slame, pa vseeno ne morem spregledati prepisovanja iz wikipedije, npr. tale nepomemben stavek je brez smisla, pomena, kot kak ilegalni migrant zataval v zgornje besedilo: The Windows 95 version supports DirectX 2 and IPX networking. Wtf?
Človek je napisal post na forumu. V izbi, kjer se, če je dober dan, napiše pol posta dnevno. Koga brigajo standardi :D. Pač modelček je dosegel svoje: par ljudi je napisalo vtise o seriji NFS. Toj to, brezveze človeku utrujat s standardi, saj verjetno sam ve, kje stoji njegov tekst

#21 Zamorc

je v resnici Zagorc.

• prostozidarji
  • 634 sporočil

Objavljeno 05 september 2019 - 15:55

strinjam se, da se ne strinjava.

#22 ayrton79

• rumeni jaki
  • 1 209 sporočil

Objavljeno 05 september 2019 - 18:07

Ampak soundtrack iz Enke Special Edition :avadodo: Imel si 2 verziji, techno in rock, in rock je čista simfonija. Hvala Bogu za youtube, kjer se da to poslušat.

#23 sadhu sequencer

• vesoljci
  • 5 156 sporočil

Objavljeno 07 september 2019 - 14:39

Med vsemi NFSji sem največ preigral NFS4: High Stakes. Zahvala gre japonskemu moderju Ryuji Kainohu, ki je ostal zvest oblikovnim smernicam, ki so jih postavili avtorji.

Nekaj njegovih starih dizajnov, ki sem jih uporabljal:

https://www.nfscars....files/view/807/
https://www.nfscars....files/view/524/
https://www.nfscars....files/view/536/

2012 je še vedno dizajniral vidim:
https://www.nfscars....les/view/10998/

TNFS je nudil izziv in dih jemajoča prehitevanja. Ko sem ga prvič zagnal, so mi v trenutku iz glave izpuhteli vsi Lotusi, Stunts in Lamborghini American Challenge. Ampak takrat še nisem bil dovolj zrel za ročni menjalnik (avtomatik je zares neuporaben v enki), zato mi je arkadni NFS2 bil neke vrste oddih, prav tako nasledniki, in sem na TNFS za nekaj časa pozabil. Dal sem mu več priložnosti potem ko sem se naveličal dolgčasa, ki se pojavi kot logična posledica obvladanja arkade. NFS Porsche je bil fascinanten, nekaj kar mi je v navezi z NFS4 postavilo potrebe, ki jih je zadovoljil Gran Turismo 3 in nekje v tistem času sem se začel vračati k TNFS. Ko je izšel Undergound sem pozabil na to serijo, saj mi radikalne spremembe niso bile všeč. Že NFS6 na PC mi je bil suhoparen. Igral sem tudi NFS6 za PS2 (ker je Febo napisal, da je boljša zadeva od PC verzije) in recimo, da je zadeva zares bolj za konzolo kot PC.

S tem kar je Ayrton napisal o fiziki v NFS Porsche se moram strinjati. Tudi bumpy vzmetenje je ponekod neprijetno. Je pa to dirkačina z zelo dobrim finančnim modelom, saj je tveganje vseskozi prisotno. Ne vem če je življenjskost Autobahna bila sploh že presežena s kakšno dirkačino.

Če kdo ima željo po tem, da bi NFS postal great again, je moj nasvet naslednji:
Ne hodit trolat na EA forume, temveč skopiraj v avdio folder na PS3 te komade in jih naloži v GT6.
https://www.youtube....h?v=T3PwqBBZUaE
https://www.youtube....h?v=69-J2m_GyhI
https://www.youtube....h?v=uBO_366ngIc

#24 VIPER SVB

štopa v Vrdlovce.

• vesoljci
  • 3 567 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 01:01

Ob vsem prebranem res upam, da bom kdaj imel priloznost spilat prvega (pa drugega seveda).

#25 sadhu sequencer

• vesoljci
  • 5 156 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 11:51

Enko ni težko usposobiti za Dosbox. Moraš si narediti image od originalnega CD-ja (npr: NFSimage.bin).

Najprej z Dosboxom inštaliraj špil v folder recimo e:\tnfs.

Potem ustvari tekstovno config datoteko recimo "dosboxTNFS.conf" in daj tole vanjo:
[dosbox]
language=
captures=capture
memsize=16

[render]
frameskip=0
aspect=false
scaler=none

[cpu]
core=dynamic
cputype=auto
cycles=fixed 100000
cycleup=500
cycledown=500

[autoexec]
imgmount i: "E:\Game_images\NFSimage.bin" -t cdrom
mount r: e:\tnfs
r:

Nato ustvari bližnjico od Dosbox.exe s tole potjo:
E:\DOSBOX\DOSBox.exe -conf dosboxTNFS.conf

Imam pa še vedno težave z usposobitvijo NFS2, tako da glede dvojke zaenkrat še ne morem pomagat.

#26 Zamorc

je v resnici Zagorc.

• prostozidarji
  • 634 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 11:53

sem gledu posnetke TNFS 1 in igra se je slabo postarala
would not play again/10

#27 sadhu sequencer

• vesoljci
  • 5 156 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 12:01

Lol posnetki. Fizikalni model je še vedno top. Diablo VT je težka krava z debelo ritjo na kateri se prav čuti kako je 4WD neustrezen in bi avtu prav pasal 6-stopenjski menjalnik. Ampak ko letiš z njim kot z letalom, čist pozabiš na to. Corvette je tovornjak kot se spodobi, pri ferrariju čutiš da je fino uravnotežen zaradi flat motorja.

Pred par leti smo imeli tekmovanje TNFS v Telovadba->Formulce. Imeli smo se fajn.

#28 Istvan

• mn3njalničarji
  • 143 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 12:13

sadhu, ne komplicirat..
1. tukaj vzameš nfs: https://www.myabando...ial-edition-7q5 (ISO verzija, seveda)
2. tole instaliraš: http://dfendreloaded.sourceforge.net/
3. vržeš ISO v d-fend okno, instaliraš gejm. (pomaga, če nastaviš profil za tnfs)
4. uživaš

#29 sadhu sequencer

• vesoljci
  • 5 156 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 13:12

O šit. A to jim je EA dovolil? Sicer stran poznam, ampak vedno sem verjel, da je vse požegnano iz strani založnikov. Večinoma so me zanimale izredno stare igre (Prehistorik, Hocus Pocus, Lotus), nisem vedel da talajo letnike 1995-2000.

#30 sadhu sequencer

• vesoljci
  • 5 156 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 14:08

Related:

#31 gladius

• rumeni jaki
  • 2 526 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 20:29

s sestro sva ogromno igrala nfs 2 na split screenu. Nfs 3 tudi, ampak precej manj. Ostalih nisem nikoli igral

#32 Čenir

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 740 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 21:45

Oglej si sporočilosadhu sequencer, ob 10 september 2019 - 13:12, rekši:

O šit. A to jim je EA dovolil? Sicer stran poznam, ampak vedno sem verjel, da je vse požegnano iz strani založnikov. Večinoma so me zanimale izredno stare igre (Prehistorik, Hocus Pocus, Lotus), nisem vedel da talajo letnike 1995-2000.
lol, my abandonware modelček, point strani je, da ni odobritev iz strani založnika :D :D :D

#33 sadhu sequencer

• vesoljci
  • 5 156 sporočil

Objavljeno 10 september 2019 - 22:54

Ne razumem kako jih ni strah za življenje. A to se EA odvetnikom fučka ali so res takšni loji?

#34 Istvan

• mn3njalničarji
  • 143 sporočil

Objavljeno 11 september 2019 - 07:08

Oglej si sporočilosadhu sequencer, ob 10 september 2019 - 22:54, rekši:

Ne razumem kako jih ni strah za življenje. A to se EA odvetnikom fučka ali so res takšni loji?
Založnik trenutno igre ne prodaja, prav tako zanjo ni podpore na sodobnih sistemih. Zatorej: siva cona.
Če se karkoli spremeni (recimo, da jih GOG prepriča v prodajo na svoji strani) bo pa myabandonware.com dobil opozorilo in igro umaknil. Volk sit, retro gejmerji srečni.

#35 ayrton79

• rumeni jaki
  • 1 209 sporočil

Objavljeno 11 september 2019 - 07:11

Oglej si sporočilosadhu sequencer, ob 10 september 2019 - 12:01, rekši:

Lol posnetki. Fizikalni model je še vedno top. Diablo VT je težka krava z debelo ritjo na kateri se prav čuti kako je 4WD neustrezen in bi avtu prav pasal 6-stopenjski menjalnik. Ampak ko letiš z njim kot z letalom, čist pozabiš na to. Corvette je tovornjak kot se spodobi, pri ferrariju čutiš da je fino uravnotežen zaradi flat motorja.
Lepo povedano.
Tole bom povedal čisto po resnici. Veliko dirkačin sem preigral, ampak še vedno mislim, da mi je najboljši trenutek izmed vseh v single player dirkačinah tisti, ko v Need for Speed 1 na progi Alpine z Diablotom priletiš 280 v prvi resnejši ovinek. Fak, zdele sm dobi purjo kolt.

#36 Čenir

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 740 sporočil

Objavljeno 11 september 2019 - 07:44

Oglej si sporočiloIstvan, ob 11 september 2019 - 07:08, rekši:

Če se karkoli spremeni (recimo, da jih GOG prepriča v prodajo na svoji strani) bo pa myabandonware.com dobil opozorilo in igro umaknil. Volk sit, retro gejmerji srečni.
Ma ne, drgač ponujajo kar veliko iger (tudi od večjih založnikov), ki se lahko kupijo na GOG-u in/ali Steamu. Pač ogromen del te strani je ponujanje piratske robe, siva cona gor ali dol :D. To pa ne pomeni, da nisem mega vesel, da stran obstaja haha.

#37 Istvan

• mn3njalničarji
  • 143 sporočil

Objavljeno 11 september 2019 - 08:22

Oglej si sporočiloČenir, ob 11 september 2019 - 07:44, rekši:

Pač ogromen del te strani je ponujanje piratske robe, siva cona gor ali dol :D.
Ni čisto res. Igre, ki se še prodajajo, imajo na myabandonware samo link.
Primer: https://www.myabando...-the-damned-cso

#38 Čenir

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 740 sporočil

Objavljeno 11 september 2019 - 09:17

U nice, pol pa se pardoniram za to izjavo

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov