Skoči na vsebino

Ideje za vlagatelje [smartass tema]

predlogi za naložbe

30 odgovorov na to temo

#1 XerX

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 945 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 09:36

OK, svet gre v govno, žarišča se prižigajo kot lučke na Jankovičevi smreki v decembru, nafta je dol, kitajska gre dol, amerika škripa, delnice... kaj pa vem. Kljub naraščajočim napovedim o koncu sveta in gruesomedeath scenarijih je treba mislit na starost sedaj, ko smo še polni elana in produkcijske moči. Ob vsej pameti, ki se skriva na rumenjaku bi bilo neumno ne imeti teme, kjer bi debatirali o potencialnih investicijskih nišah, ki jih end-of-times obdobje prinaša. Ker denar ne smrdi četudi si z njim rit brišeš... tko pravijo.

Izhodišča za debato:
  • v obziru vsega sranja po svetu in dejstvu, da je zlato že na nekajletnem dnu, je že pravi čas za investicijo v ta žlahtni pleh?
  • delniški trgi letos poskakujejo nekam navzdol. Katere panoge vidite kot še vedno profitabilne in "varne" za vlagatelje?
  • je bolje imeti jebeš-vlaganja-raje-vse-sproti-zagoni-ker-gre-fse-v-kurac attitude?

#2 Pikachu

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 719 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 09:57

Kupuj zemljo, gozd, za krompir pridelat bo, in drva za se ogret takisto, drugo pa ne potrebuješ v doomsday scenariju, ajd še kakšna lovska puška vedno prav pride.

#3 Zizy

več kot očitno žre doručak na mn3njalu.

• prostozidarji
  • 4 281 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 10:28

Hjah, najboljsa investicija ti je, ce uganes kje bo nova fajn lokacija za ziveti, tam kupis kup zemlje, naredis zazidljivo in komunalno opremis, potem pa drago prodas ko rata zanimivo (z bajtami gor ali pa kot zemljo). Recimo pri Kranju je bila zelo in lokacija Britof-Voge, pa je sama zase zadeva dokaj brezveze, bi bil next big thing komot tudi Strazisce, Predoslje, Mlaka etc. Podobne storije so bile tudi v drugih krajih ala Lesce, Vodice etc.
Samo za take zadeve nucas kar nekej financ da bos lahko kupil in postimal dovolj velik kos zemlje da z njim lahko kaj zasluzis. Pomaga pa tudi ce mas kako vezo na obcini da bos malo hitreje uredil vsa soglasja etc.
Je pa seveda zadeva riziko kot vse druge, ampak za neko srednjerocno (10 let) investicijo mi deluje trenutno najboljsa opcija.

Zlato je fajn ker klinc, ce gre vse v kurac bo zlato se zmerej uporabna zadeva. Samo koliko vredna je rec? Ker pac, evro je potiskan papir in kot tak ni vreden nic blablabla, ampak futer si bos pa na koncu se zmerej kupil z evri ne pa z zlatimi kovanci :) Jaz bi na zlato gledal na zelo dolgorocno hrambo denarja poleg ostalega s cimer mislis kaj zasluziti. Ce grejo delnice v kurac bos mel zlato, ce ne grejo mas pa se zmerej zlato in se vredne delnice.
Je pa zdej zadeva nekoliko zlezla gor zaradi panike na kitajskih trgih, samo zdej gre lahko nazaj dol ce se panika umiri, kaka nova zelo slaba informacija bo pa zadevo pognala spet gor. Videt cemo kaj bo :)

#4 MIHA_IS_GOD

božanski padawan

• božanstvo
  • 2 078 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 10:55

Lol, biznis z nepremičninami, še bolj pa zemljišči.

Kar pozabte na to če nimate vez pri županih.

#5 bainit

tekmuje v snemanju. Kožce z glavce, se razume.

• vesoljci
  • 6 743 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 15:42

http://www.theage.co...111-gm3ssa.html

#6 kROKar

• prostozidarji
  • 6 851 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 16:27

Huh, a nismo imel delnice tema?

Oglej si sporočiloXerX, ob 12 januar 2016 - 09:36, rekši:

Izhodišča za debato:
  • v obziru vsega sranja po svetu in dejstvu, da je zlato že na nekajletnem dnu, je že pravi čas za investicijo v ta žlahtni pleh?
  • delniški trgi letos poskakujejo nekam navzdol. Katere panoge vidite kot še vedno profitabilne in "varne" za vlagatelje?
  • je bolje imeti jebeš-vlaganja-raje-vse-sproti-zagoni-ker-gre-fse-v-kurac attitude?
Kot prvo se moraš sam vprašati koliko časa boš vlagal v to aktivnost. Imaš čas enkrat na teden eno urco, enkrat na mesec par urc ali še manj?

Če šparaš za stara leta je za veliko večino prebivalstva IMO najbolje plačevat v sklad (po možnosti kot življenjsko zavarovanje za nični davek na dobiček) in pozabit na stvar. Če pa hočeš vseeno bolj natančno ne moreš faliti z Pharma/Health sektorjem, prebivalstvo se stara in ne vem kdaj je ta sektor bil negativen, gotovo ne bo nikoli več.

Če pa hočeš biti aktiven, nepoučen vlagatelj pa zadevo zelo drugačna. V grobem rabiš samo vedet kje bodo šle stvari gor in stvari premaknit tja. In trenutno bi jaz glede risk/performanca stavil na evropske sklade. Tako kot sem lani na ZDA zaradi podobnih razlogov kot letos v evropi + imeli so predzadnjo predsedniško leto. Čeprav tut letos bi moral bit ameriški vredu. Obamova administracija bo naredila vse, da bo ekonomija izgledala dobro in tako zagotovila Clintonovi zmago. Tace stran od EM (emerging markets).
Vseeno bi moralo biti glavno pravilo 100 - tvoja starost gre v delnice. Torej, če imaš 30 let moraš dat 70% sredstev v delnice in 30% v varne sklade.
Trenutno jaz ne bi bil v surovinah, preveč tvegano. Za zlato je pa čas, ko se začne kataklizma (ne ko misliš, da se bo začela).

#7 JezniJanez

kvačka. (How gay is that??)

• rumeni jaki
  • 1 680 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 16:49

Oglej si sporočilobainit, ob 12 januar 2016 - 15:42, rekši:

http://www.businessi...erything-2016-1

Navedek

Here’s the RBS bullet point list of all their concerns for the year ahead.
My bullet point themes into 2016 are (remain):
  • Bearish China
  • Bearish global commodities (hards, softs, fluids). And more specifically ...
  • Bearish oil (target $26, then clear risk of $16)
  • CBs (mostly everywhere) will ease more
  • The world has far too much debt to be able to grow well – global output
    gap widens
  • Emerging market majors (outside India & Eastern Europe) all remain sells
  • Automation on its way to destroy 30-50% of all jobs in developed world
  • Currency war / mercantilism
And my new bullet point themes:
  • Global disinflation risks turning into global deflation in 2016
  • Everyone thinks ‘goldilocks’. We thought this strongly for >2 years (on our liquidity theme) but now worry about equities/credit, both huge, multi-year, well held positions. Negative returns in 2016 are probable, though without a recession they should be manageable, think -10-20%, rather than a rout
  • If we see weaker ‘risk on’ products, the last safe ‘high yielder’ is the EMU periphery. Our new 0.75% 10y BTP target could prove too high a yield
  • Risks to 0.16% new 10y bund target are on the downside, not upside
  • Main risk comes from oil. A plunge sub $20 would aid consumption

#8 tyne

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 952 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 17:55

Objavljena slika

Tole je Hongkongška varianta LIBOR obrestne mere, temeljna tržna obrestna mera v gospodarstvu.
Jap, številke so prave.

RBS se strinja z mano. Prejšnji teden sem dokončno likvidiral vse naložbe. Cash only. Moram pa poudarit, da nimam trading accounta v tujini (še). Na etoru, kjer se igram virtualno, sem pa brez leveregea 10% v profitu, donosnost enega meseca. Pozicije? Short on everything. Če se še pri nafti ne bi obotavljal in jo shortal še pod 35$, bi že res jokal ob dejstvu, da gre za virtualen denar :D

#9 Waslich

obvlada otorinolaringološko felacijo.

• vesoljci
  • 2 389 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 18:03

Oglej si sporočilokROKar, ob 12 januar 2016 - 16:27, rekši:

Če šparaš za stara leta je za veliko večino prebivalstva IMO najbolje plačevat v sklad (po možnosti kot življenjsko zavarovanje za nični davek na dobiček) in pozabit na stvar. Če pa hočeš vseeno bolj natančno ne moreš faliti z Pharma/Health sektorjem, prebivalstvo se stara in ne vem kdaj je ta sektor bil negativen, gotovo ne bo nikoli več.

dej še malo bolj artikuliraj to. Kakšni so ti penzič skladi. Kakšne mesečne anuitete to plačuješ... koliko je to rizično. A to so slovenski skladi ali tuji... Pa dej še povej o tem pharma/health sektorjem... kaj to sploh je. Kam se obrneš, da izveš kaj več o njih.

#10 JezniJanez

• rumeni jaki
  • 1 680 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 18:31

Oglej si sporočilotyne, ob 12 januar 2016 - 17:55, rekši:

Objavljena slika

da fuck

#11 kROKar

• prostozidarji
  • 6 851 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 18:33

Oglej si sporočiloWaslich, ob 12 januar 2016 - 18:03, rekši:

dej še malo bolj artikuliraj to. Kakšni so ti penzič skladi. Kakšne mesečne anuitete to plačuješ... koliko je to rizično. A to so slovenski skladi ali tuji... Pa dej še povej o tem pharma/health sektorjem... kaj to sploh je. Kam se obrneš, da izveš kaj več o njih.
Včasih se je temu reklo življenjsko zavarovanje, ker po 15 letih ni več davka na dobiček (je to še za nove pogodbe?). Kje so danes najboljši pogoji ti žal ne bi znal povedati. Ponavadi so bile najnižje anuitete 25-50€. Rizično je toliko kot je rizičen sklad in katera banka krije vse zadaj. Ponavadi je kakšna večja evropska.

Pharma sektor, tipičen slovenski sklad: http://www.kd-skladi...ladi/vitalnost/ pod naložbena politika imaš natančno napisano katere delnice vsebuje.
Pa: http://vzajemci.com/...ad/donosnost/22
http://vzajemci.com/...d/donosnost/224

#12 tyne

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 952 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 18:39

Farmacija? Ta sektor praktično 10 let ni rasel, indeksi so bili pred krizo tam nekje na nivoju leta 2000, potem ga je pa 2012 nekaj pognalo v luft. Ne spremljam tega sektorja, mislim, da poplava prevzemov?

#13 kROKar

• prostozidarji
  • 6 851 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 18:40

Oglej si sporočilotyne, ob 12 januar 2016 - 17:55, rekši:

Objavljena slika

Tale izravnava je pa dost manipulacijska. Si ziher da tole ni enak HIBOR?
Objavljena slika

Je nov rekord? Je. Zakaj se to dela? http://www.ft.com/cm...l#axzz3x3KcwVCs

#14 kROKar

• prostozidarji
  • 6 851 sporočil

Objavljeno 12 januar 2016 - 18:43

Oglej si sporočilotyne, ob 12 januar 2016 - 18:39, rekši:

Farmacija? Ta sektor praktično 10 let ni rasel, indeksi so bili pred krizo tam nekje na nivoju leta 2000, potem ga je pa 2012 nekaj pognalo v luft. Ne spremljam tega sektorja, mislim, da poplava prevzemov?
Spet vprašanje zakaj investiraš v ta sektor. To delaš za hitrih par deset odstotkov v parih letih (kratko-srednje ročnost, bolj špekulacija) ali za čez 15+ let (dolgoročnost, investiranje). Jaz sem govoril dolgoročno.

IMO je to največji problem kakršnih koli investicijskih debat. Da dva človeka govorita o različnih ciljih in časovnih intervalih. Zato sem takoj povedal, da more nekdo, ki hoče nekaj investirat, najprej odgovorit na par zelo osnovnih vprašanj predno mu kdorkoli lahko svetuje.

#15 Izbrisani_MrMister_*

• Guests

Objavljeno 12 januar 2016 - 19:02

1. Ko vlagaš najprej pomisli do kam greš lahko z izgubo preden ti misli preidejo k samomoru. Je to -10, -20%........?
2. Jaz osebno bi vlagal v evropska podjetja. Vsaj zdi se da območje EU vsaj malce okreva. To se bo zagotovo poznalo tudi na borzah. Mene bi hudo presenetilo, če indeksi sedaj ne bi rasli nekaj let (sploh če pogledaš wall street ko potem to v evropo vse pride z zamikom). Imo bi znala biti tut kakšna Apple delnica zanimiva spet počasi, ker vztrajno pada. Vprašanje je kaj je sedaj s tečajem USD EUR. Pa ajde. Tut Microsoft je v novem runu.
3. Jaz bi gledal tut kakšno Zav. Triglav. Dividende so kar lepe glede na vrednost delnice, če sem prav videl.

Nekaj časa nazaj sem imel na voljo ogromno količino gotovine pa sedaj vidim, da bi spušil ene 20% če bi vložil v tisto kar sem mislil. :sleeping:

Previdno fantje. Razni povprečni donosi ala 9% se zdijo mamljivi sam po drugi strani... ;)

#16 tyne

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 952 sporočil

Objavljeno 13 januar 2016 - 20:20

Oglej si sporočiloJezniJanez, ob 12 januar 2016 - 18:31, rekši:

da fuck
PBoC spet disciplinira špekulante.
http://www.forbes.co...a0b4bf550fc6fd4

Danes je že pod 10%.
http://www.ft.com/fa...ummets-to-8-31/
Objavljena slika

Medtem na Zahodu, po pričakovani manjši pozitivni korekciji danes trgi nadaljujejo pot navzdol, NASDAQ -2,8%, S&P500 -1,7%. Off market so tla pod nogami izgubili tudi evropski indeksi, DAX -2,3%, nafta se pa spet spogleduje z mejo 30$ za sod.

Kot zanimivost, cene elektrike za Nemčijo so od poletja izgubili več kot 20%, tudi cene na Madžarskem trgu, ki so zelo podobne slovenskim, so v tem času padle za kakšnih 10%. Ampak zato ne pričakujte nižjih položnic, strošek električne energije na položnici predstavlja zgolj kakšno tretjino zneska :P

#17 DARKKK

si mota joint.

• rumeni jaki
  • 303 sporočil

Objavljeno 14 januar 2016 - 13:58

Objavljena slika

#18 Shenkey

• vesoljci
  • 9 770 sporočil

Objavljeno 14 januar 2016 - 15:47

kupuje so dollarse

#19 Izbrisani_Trump_*

• Guests

Objavljeno 12 november 2016 - 17:09

Imeli ste življenjsko priložnost prehiteti stabilizacijo v urah preštevanja volilnih glasovnic, priložnost kriptovalutnih razsežnosti. Na srečo vam ostane Ethereum, ki je the next big thing.

#20 Marvak

bi si zmotal joint, pa nima rizle.

• mn3njalničarji
  • 243 sporočil

Objavljeno 19 november 2016 - 15:54

Čeprav tut letos bi moral bit ameriški vredu. Obamova administracija bo naredila vse, da bo ekonomija izgledala dobro in tako zagotovila Clintonovi zmago. Tace stran od EM (emerging markets).

Clintonova ni zmagala, trg pa čist vroč v Ameriki. Jebi logiko

#21 tyne

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 952 sporočil

Objavljeno 19 november 2016 - 16:45

Hvala za oživitev te teme. Malo samorefleksije nikoli ne škodi.
Upam, da ni nihče sledil mojim in krokarjevim napotkom :lol: No, krokar je vsaj zadel z Ameriko, ampak s povsem zgrešeno razlago. Medtem ko so imeli EM dobro leto.

Jaz sem bil preveč pesimističen po januarskih padcih. Takrat je vse temeljilo na neutemeljeni špekulaciji, da je padec yuana znak izjemnih težav v Kitajskem gospodarstvu. Čeprav sem še vedno mnenja, da Kitajska ima ogromno težav in velika gospodarska kriza v prihodnosti ni izključena, takrat za takšne padce ni bilo dobrega razloga. Ampak borza kot borza, prav veliko smisla v kratkoročnih nihanjih ni. To je še enkrat dokazala izvolitev Trumpa. Upoštevaje premarket trading so ameriški indeksi v roku nekaj dni zanihali 10%, od panične razprodaje v urah po izvolitvi do lepe rasti indeksov nekaj dni kasneje. Mislim, da ni analitika, ki zares zna razložiti to spremembo v pričakovanjih. Priča smo rasti obrestnih mer in dolarja, to pa utemeljujejo z domnevno višjo pričakovano inflacijo, ki naj bi jo spodbudil Trump s fiskalnim trošenjem. Kaj so pa razlogi za takšna pričakovanja? O Trumpu in njegovem mandatu nimamo pojma, verjetno tudi sam ne ve, kaj bo. Obljubljal je infrastrukturne projekte, pa je to izvedljivo? Obljubljal je tudi velika znižanja davkov in uravnotežen proračun. Kaj od tega bo prioriteta? Ne pozabimo, da je republikanec, njihova sta tako senat kot kongres. Kakšno je bilo stališče do velikih infrastrukturnih projektov pod Obami? Aha. Vse skupaj je spet ena sama velika špekulacija. Bomo videli.

Sem si pa letos končno uredil trading account za tujino. Ampak portfelj je še prazen. Sem popolnoma brez idej za investicije.

#22 bainit

• vesoljci
  • 6 743 sporočil

Objavljeno 19 november 2016 - 17:11

petrol in zav. triglav se mi zdi, da bi bili dobri izbiri, sploh prvi je vpil v nebo (khm požrešnost pri kurilčku)

#23 JezniJanez

• rumeni jaki
  • 1 680 sporočil

Objavljeno 19 november 2016 - 17:56

Kaj mislite v vlaganju v Turčijo?

#24 Marvak

• mn3njalničarji
  • 243 sporočil

Objavljeno 19 november 2016 - 18:14

Oglej si sporočilotyne, ob 19 november 2016 - 16:45, rekši:

Hvala za oživitev te teme. Malo samorefleksije nikol ne škodi.
Ja sej na napakah se največ naučiš. Dobro tudi da zapisano, da imaš idejo kako si razmišljal.

Oglej si sporočilobainit, ob 19 november 2016 - 17:11, rekši:

petrol

Ena oddaja bila o informacijski družbi al neki tko, pa bil tam tudi CEO Petrola in mi tipo deloval sposoben. Mal razlagal kako so prekonstruiral podjetje stran od bencina na prodajalne (skor monopol na cestah) pa oskrbo z elektriko. Se mi zdi pa da kar draga cena delnice. Če najdeš/misliš da bi morala še višje, zakaj ne

Oglej si sporočiloJezniJanez, ob 19 november 2016 - 17:56, rekši:

Kaj mislite v vlaganju v Turčijo?
Men je všeč da imaš portfelj dost raznolik. Če imaš kakšno idejo v kaj v Turčiji bi vlagal super, mi pa tudi samo investicija v turško liro všeč. Ne bi pa temu namenil več kot 10% riziko kapitala (tisto kar ni zlato/depoziti in podobno)

#25 Marvak

• mn3njalničarji
  • 243 sporočil

Objavljeno 19 november 2016 - 18:39

Tole okol Gorenja pa Panasonica tud kar zanimiv. Tak mini balonček, naprej hype da bo prevzem in bo Panasonic premium na ceno delnice ponudu, potem ko so se odločil da ne, pa strm padec.
Dobro da nisem imel pred parimi mesci odveč denarja za vlaganje ker bi se najbrž opekel.
http://www.ljse.si/c...ID=GRVG&doc=818

Mogoče sedaj čas za nakup malo Gorenja?

#26 Marvak

• mn3njalničarji
  • 243 sporočil

Objavljeno 19 november 2016 - 18:57

Petrol ima 4% dividendo. Ga pa jaz ne bi kupil sedaj

#27 bainit

• vesoljci
  • 6 743 sporočil

Objavljeno 19 november 2016 - 19:15

zdaj ne, v časih originalne teme pa

#28 tyne

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 952 sporočil

Objavljeno 20 november 2016 - 13:24

Oglej si sporočilobainit, ob 19 november 2016 - 17:11, rekši:

petrol in zav. triglav se mi zdi, da bi bili dobri izbiri, sploh prvi je vpil v nebo (khm požrešnost pri kurilčku)
Za Petrol sem pred nekaj meseci povsem mimogrede dobil inside info, da je delnica zrela za nakup. Pa sem jo ignoriral, ker se mi ni zdela preveč verodostojna. Bedak :( Vidimo, da so rezultati v Q1-Q3 odlični glede na lansko leto, delnica pa je zrasla za kakšnih 20%.

Gorenja se pa na daleč izogibam. To ni resno podjetje, to je udbaška izpostava. Uprava bi morala odleteti že zdavnaj, ampak ima "začuda" kar podporo. Kar pomeni, da bi bilo treba potipati tudi člane nadzornih svetov.

#29 Adam Velkavrh

Se bori za pravice zelenih ženskov.

• vesoljci
  • 4 916 sporočil

Objavljeno 21 november 2016 - 19:43

Najboljsa stvar je k ma gorenje res tko MALO morje hcerinskih firm, k se ukvarjajo kr z necem, mislm, da gre cifra tja proti 20 :D

#30 tyne

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 952 sporočil

Objavljeno 25 november 2016 - 08:41

Pozna kdo to zadevo?

Všeč mi je ideja vlaganja v SME, tudi v start-upe. Razveselil sem se Kickstarterja, a na žalost hitro ugotovil, da sploh ne gre za investicijsko financiranje. Tole si bom pa podrobneje pogledal. Pa če kdo pozna kakšno sorodno zadevo, ki omogoča tovrstno investiranje bi prosil za info.

Oglej si sporočiloAdam Velkavrh, ob 21 november 2016 - 19:43, rekši:

Najboljsa stvar je k ma gorenje res tko MALO morje hcerinskih firm, k se ukvarjajo kr z necem, mislm, da gre cifra tja proti 20 :D
Jah, logično. Kot sem rekel, to je udbaška molzna krava, če mene kdo vpraša. Ne more nek Isajlović dobavljat delov za sušilne stroje, je treba imeti neko bolj preprosto dejavnost, recimo gradbeništvo.

#31 Marvak

• mn3njalničarji
  • 243 sporočil

Objavljeno 30 november 2016 - 10:27

Hvala za info. Mene tud interesira to, bom počekiral

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov