Skoči na vsebino

Tipkovnice

Uradna tema

1014 odgovorov na to temo

#81 GrimReaper

je ravnokar kraljevsko prdnil.

• vesoljci
  • 220 sporočil

Objavljeno 23 september 2012 - 19:21

Tako kot sem rekel, svoj layout bom naredil z Microsoft Keyboard Layout Creator.
To je zaenkrat to, za predlogo sem vzel UK, malo sem si pogledal tud layout od prihajajoče SLO tipkovnice (uporaben je bil samo razpored ČŠŽ):
Objavljena slika
Manjka mi še poševnica v levo, ki je drugače pri Q, ampak sem se odločil da AltGr-ja ne bom imel, je še dost znakov pri številkah, ki jih ne rabim.
Oklepaji so tud na dost čudnem mestu, bom testiral na katerem mestu so bolj udobni.
Pa tisto tildo (tipka levo od 1) moram še zrihtat da bo tko kot pri US, ker drugače te v marsikateri igri ki rabi konzolo zajebava.

#82 S<3NEC

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 739 sporočil

Objavljeno 23 september 2012 - 19:43

A je nova Slo tipkovnica sploh že vključena v kakšne Windowse? Od tega se že dolgo govori, pa nič ne stori.

#83 Null

si po drkanju nikoli ne umije rok. Prašiček.

• mn3njalničarji
  • 1 321 sporočil

Objavljeno 24 september 2012 - 06:38

Osebno sem mnenja, da ima ta neo slo razporeditev (ce seveda imava isto v mislih) bolj malo uporabne vrednosti. Zal.

#84 amnesia

degustatore di cannoli

• mafija
  • 11 857 sporočil

Objavljeno 24 september 2012 - 13:21

A tole? :rofl:

https://static.slo-tech.com/36830.jpg

Je urednik monitorja pred casom napisal dober uvodnik o tem: http://www.monitor.s...asa-in-denarja/

Drugac pa, men osebno postane slabo, ko zagledam slovenscino v povezavi s tehnologijo. Naj bo to mobilni telefon, Windows, whatever. Ga ni dnarja, da bi me nekdo preprical v uporabo tehnoloskih izdelkov, ki so prevedeni v slovenscino.

#85 GrimReaper

• vesoljci
  • 220 sporočil

Objavljeno 24 september 2012 - 13:50

Nekaj uporabnih idej pa le je v tem razporedu, men je všeč pozicija @, € ter ČŠŽ. Zaenkrat moj custom layout WASD tipkovnice zgleda tako (za osnovo sem vzel UK, za ideje pa še US in predlog SLO layouta):
Objavljena slika
Znebil sem se znakov #, &, zavitih oklepajev {}, pa nasploh vseh ki so dostopni preko AltGr, razen znaka za stopinjo, ostalih pomoje nisem rabil niti enkrat v življenju.

#86 S<3NEC

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 739 sporočil

Objavljeno 24 september 2012 - 14:19

Hehe, na daleč se vidi, da nisi nikoli programiral. Jaz brez teh znakov ne bi mogel narediti nič.

#87 kr?en

samo na zelen pofarban člouk

• vesoljci
  • 1 720 sporočil

Objavljeno 24 september 2012 - 14:26

Oglej si sporočiloS<3NEC, ob 24 september 2012 - 14:19, rekši:

Hehe, na daleč se vidi, da nisi nikoli programiral. Jaz brez teh znakov ne bi mogel narediti nič.

+1

#88 GrimReaper

• vesoljci
  • 220 sporočil

Objavljeno 24 september 2012 - 14:31

Sem vedel da boste to opazili, no ja, probal sem, ampak sem se potem v strojništvo preusmeril.
Ta bo itak za doma, primarno za igre. Vedno pozabljam katere switche moram že vzet, mislim da bodo RED + rubber O-ringi tisto pravo.

Sem zdej probal v Source igrah layout, in dela tko kot je treba, pri SLO tipkovnici so taki problemi (tisti znaki se vrivajo med tekst ko odpreš konzolo):
Objavljena slika
Plus to da če odpreš in zapreš konzolo, še vedno ostane kar si imel prej natipkano, pa če pritisneš afno ti zraven pasta kar si imel v clipboardu.
Za single player ne tako pomembno, vem pa da sem pri igranju CSS imel dost problemov zarad tega. In sem zdej raje zrihtal tildo kot je pri US. Enako pomembni za igre sta poziciji Y in Z.

#89 GrimReaper

• vesoljci
  • 220 sporočil

Objavljeno 08 oktober 2012 - 18:12

Navedek

Lahko downloadaš njihovo CorelDraw predlogo, če znaš delat s tem programom. Sicer bi porabil malo več časa za dober layout, samo ne bi bil omejen s funkcijami online editorja.
Sej Weyman ti vse zrihta, tkole je on naredil:
Objavljena slika

Tkole sem se pa jest pobijal:
Objavljena slika
Najbolj me jebe centriranje, to mora bit kakšna fora, ker on je mel to en dva tri narejeno in to v nulo, jest pa ne znam drugače kot vsako črko ročno pozicionirat, to pa nikol ne izpade dobro.
Lahko jih sicer označiš več naenkrat, ampak ti nič ne pomaga, ker ujameš pozicijo ene črke, ostale so pa še kar iz centra.

EDIT:
Mi je povedal kako se naredi in tudi poslal njegov fajl, Snap to Objects morš vključit.

#90 Null

• mn3njalničarji
  • 1 321 sporočil

Objavljeno 10 oktober 2012 - 05:36

Ja okej, samo kaj ni malce bedno imet ve sumnike na enem prstu? Ce ze, bi bilo simselno naredit cisto nov slovenski razpored osnovan na pogostosti crk v slovenskem jeziku, ter seveda statisticnega pojavljanja sosdednjih crk.

#91 GrimReaper

• vesoljci
  • 220 sporočil

Objavljeno 10 oktober 2012 - 19:28

Za glavni razpored to ne bi bilo dobro, ker je QWERTY že tolk razširjen da se uporablja v vseh programih/igrah. Že zdej so problemi ker sta Z in Y zamenjana.
Torej imaš za ČŠŽ na voljo samo tistih 5 tipk na desni, kar pa prinese dve varianti, ali da so vse 3 v eni vrsti, ali pa tako kot je zdej, samo da je Ž namesto Ć. Druga je za 10-prstno tipkanje sicer boljša, ampak prva ti pa da oklepaje skupaj, kjer je zdej Š in Đ imaš lahko vseh 6 oklepajev.
Lahko pa bi naredili še dva razporeda poleg glavnega, za hitrejše tipkanje in za programiranje.

#92 Surg3on

želvak brez oklepa

• mn3njalničarji
  • 22 sporočil

Objavljeno 11 oktober 2012 - 10:52

Evo končno sem se tudi jaz odločil za mehansko tipkovnico, slovenski layout sem naredil, barve tipk sem izbral, zdaj pa se moram še samo odločit za tip switchew.

Odločam se med cherry MX switchi in sicer modre in črne sem brez problema izločil, saj modrih zaradi glasnosti ne morem imeti, črni pa kao niso za dolgo tipkanje in so skoraj izključno za igranje iger, tega pa tudi ne rabim.

Moje delo na računalniku je v veliki meri tipkanje besedila, rad pa kdaj pa kdaj tudi odigram kakšen špil. Največkrat Starcraft 2.

Nekako logična izbira se mi zdijo rjavi switchi, saj naj bi bili najbolj "all-around". Skrbi me le to, da me bo ta tactile bump (sem veliko prebral in pogledal na youtubu pa si še kar ne znam predstavljat kaki je to občutek) motil pri igranju. V Starcraftu je pač treba biti brz in tako. Po drugi strani pa, glede na to da večinoma pišem, se mi zdi, da se rdeči switchi ne bodo tako dobro odrezali pri pisanju.

Mi lahko kdo tako po kmečko razloži, kaj bi bilo naredit v takem primeru. Tisti, ki recimo že imate mehansko tipkovnico z določenim tipom switchev in veste v praksi kako se odrežejo pri igrah oz. pisanju.

Pa hvala vam lepa!

#93 IceD'Bear

ravnokar sir je.

• rumeni jaki
  • 87 sporočil

Objavljeno 11 oktober 2012 - 11:53

Jaz mam tak, za delo v sluzbi mam brown, za gaming doma mam black. Bi pa verjetno danes raje kupil red za gaming (nisem pa še sprobal v živo tako da ne vem kakšen je občutek).
Če bi moral met isto za oboje, pol bi izbral brown.

Razmišljam pa, da bi si za obe tipkovnici nabavil podložke ki jih prodajajo na wasd, da bi bile tipke še malo tišje (če pritisneš do konca, kar ni potrebno) in krajši hod za gaming tudi ne bi škodil :)

#94 VIPER SVB

mara samo suhe češplje in rožiče.

• vesoljci
  • 3 570 sporočil

Objavljeno 11 oktober 2012 - 12:01

A imajo kakšne tipkovnice gumbe občutljive na moč pritiska? Kar bi prav prišlo pri premikanju v igrah. da bi bilo podobno uporabi joystickov na gamepadih.

#95 Surg3on

želvak brez oklepa

• mn3njalničarji
  • 22 sporočil

Objavljeno 11 oktober 2012 - 16:55

Hvala Ice'DBear bom kr brown vzel pa pol magar se eno za gaming pa vzamem red.

Zdej pa da cimprej pride :D

#96 Kramer

brezveznik z osmimi sporočili

• mn3njalničarji
  • 8 sporočil

Objavljeno 15 oktober 2012 - 19:20

Iščem poceni in zanesljivo wireless tipkovnico, torej kakšno logitech, microsoft ali kaj podobnega. Po brskanju po spletu in nekaj review-ov sem našel tole: http://wireless-keyb...000-review.html . Zdaj pa zadeve žal ne najdem pri nas, kdo mogoče ve slučajno kje bi se dalo to tipkovnico dobit, seveda če se da v SLO izvedbi tipk? Zamenjat nalepke mi ne bi bil problem, edino kar me bi motilo če ni SLO bi bila majhna deljena Enter tipka, kar sovražim. Tako da bi prosil če kdo ve kje bi se dalo zadevo kupiti, ali pa kakšno drugo kvalitetno in zanesljivo wireless tipkovnico ali combo z mišjo, tja do 30-40€.

EDIT: Našel sem komplet z miško http://www.24urproda..._M7J_00015.aspx , toda rok dobave je 3-4 tedne, poleg tega, da ni nobene omembe o garanciji ipd., same strani pa tudi ne poznam in se mi zdi sumljiva.

#97 IceD'Bear

ravnokar sir je.

• rumeni jaki
  • 87 sporočil

Objavljeno 16 oktober 2012 - 07:50

Sem kupil v baumaxu par gumijastih podložk da sprobam kaka je razlika (0.5mm debele - 1.25€ za 5 komadov, drazje kot na wasd).
Doma na black je bomba, mi je ful vsec krajsi hod za gaming, lazje doubletappat, pa se tisje je, kar je predvsem ženi všeč.
V sluzbi pa ugotovim da nimam brown ampak clear. Po vseh specifikacijah bi morali modeli G80-3000LQC bit rjavi :huh:

Pripeta slika

• Pripeta slika: mash_cast2_1_.jpg
  • Pripeta slika: goofy_mash_set_1_.jpg

#98 Jodlar

ne ve, kam bi sam s sabo.

• mn3njalničarji
  • 572 sporočil

Objavljeno 18 oktober 2012 - 15:01

evo danes dobil Corsair Vengeance K90. Uglavnm sm se zanjo odloču zato, ker mi je bla daleč najlepša od mehanskih tipkovnic hehe (brušen aluminij + moder backlight :wub: )
Zaenkrat še kar zadovoljen.. Edino mogoče me malo moti to, da so tipke rahlo manjše kot pri ostalih tipkovnicah, ter to da nimajo feedbacka. Pomoje bi mi bolj odgovarjali mx brown switchi, sam se bom tud na to zihr navadu :)

#99 VonGriffin

bom banal, porkafiks

• vesoljci
  • 3 542 sporočil

Objavljeno 23 oktober 2012 - 10:42

a logitech K810 bo dosegljiva pri nas ?

#100 GrimReaper

• vesoljci
  • 220 sporočil

Objavljeno 29 oktober 2012 - 16:33

Eto, dobil WASD tipkovnico. Kar je zanimivo je, da so jo odposlali še isti dan, v osmih dneh je bla pa pri meni. Vmes najbrž še kakšen dan ali dva na carini, katera je prišla 37€ (skupaj 210€).
Vidim pa da se moram še navadit na custom layout, že to da sta Z in Y zamenjana je velik.
Dobro da nisem preveč pisanih barv izbral, že zdej te svetle WASD kr mal motijo pri tipkanju. Btw, temno modrih nimajo več, zarad preslabega kontrasta črne črke-temno modra tipka, črne tipke pa imajo sedaj namesto grde in slabo vidne rjave barve, bele črke. Bele so zlo lepo vidne v temi, če dam črn screen saver sicer ne, se pa lepo vidijo če dam Winamp (default črn skin) čez cel ekran. Sem hotel še dodatne RGB Shift Ctrl Alt tipke kupit, ampak sem potem videl da je 7€ ena.
Vzel sem Cherry Red z modrimi gumicami, in sem zaenkrat kar zadovoljen, glasnost ni nič večja kot pri membranski, karkoli večja bi blo pa zame že preveč. Za osnovno tipkanje pa tud zadostuje, čeprav bi bla tam verjetno boljša Brown. Sem pa zraven naročil še tri ostale switche, tolk da vidim približno razliko.
Pripomb nad samo izdelavo nimam, edino vejica, pika, dvopičje in podpičje se nekam slabo vidijo, sicer mi je Kwong naredil boldano, ampak sem potem še sam popravljal. Če ne drugega bom te še enkrat naročil.
Drugače sem pa velikosti pisav zadel, in nasploh je vse tako kot sem si zamislil.

Objavljena slika Objavljena slika Objavljena slika Objavljena slika

Objavljena slika Objavljena slika Objavljena slika Objavljena slika

Objavljena slika Objavljena slika Objavljena slika

#101 Null

• mn3njalničarji
  • 1 321 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 08:27

Estetsko gledano je ta tipkovnica grozna. Zal. Pa to pravzaprav izkljucno zaradi nekonsistentnega potiska; izgleda namrec kot, da bi bila sestavljena iz vec podobnih tipkovnic. Sicer mi so mi te old school velike cerke na sredini precej vsec, ostalo pa je naravnost grozno.

Pa za te ne sredinsko poravnane napise na ctrl, backspaceu, etc. si se sam odlocil? ZAKAJ?!

Pa meni osebno najbolj sexy mi je, ce imas na ctrl tipki napisano kr "Control" v celoti. Pa se ti dam en primer lepega, konsistentnega potiska:

http://i.imgur.com/gzwuh.jpg

#102 GrimReaper

• vesoljci
  • 220 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 14:59

Drugače sem vse dobro premislil, nekatere ideje so moje, nekatere sem jemal od drugod, za nekatere moje sem kasneje videl da že obstajajo na drugih tipkovnicah.
Najprej sem imel črke levo zgoraj, ampak sem se potem premislil, ker to je na tipkovnicah samo zarad tega da se napisi ne obrabljajo tolk (teli na WASD pa naj se sploh nebi obrabljali), pa da imaš zraven lahko dotiskane še tuje znake, obstaja tut ISO standard za to.
Se pravi vse črke, številke in znake na sredino.
Potem se je pa izkazalo da to ne paše povsod.
Izjeme so:
-Numpad 0, mi je lepše če je poravnana s 741.
-na levi Tab, Caps Lock, Shift in Ctrl, tipke so različno velike, tako da je meni osebno najlepša poravnava na levo, da so lepo v liniji
-na desni Backspace, Enter, Shift in Ctrl, velja enako

Sej potem sem videl da je Logitech že uporabil te ideje:
Logitech K340
Objavljena slika
Po tej sem se tut sam zgledoval, ampak mi ni bila všeč poravnava Backspace itd. na desni.

Logitech K810
Objavljena slika
Ta ima pa že tako kot moja poravnavo, ter tudi Windows 8 znak. Ampak kot rečeno sem to videl potem ko sem imel layout že narejen.

#103 Saury

• mn3njalničarji
  • 1 318 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 16:25

I must be missing something - kaj je tako posebnega na tej tipkovnici (oz. na tej firmi nasploh, če smo že pri tem), razen, da ima 10 kičasto pobarvanih tipk? Pa ne provociram, res me zanima, ker za 180€ bi pričakoval precej več, kot je tule za videt, sej pravim, mogoče kaj zamujam oz. me je čas pri tipkovnicah totalno povozil :D

#104 S<3NEC

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 739 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 16:53

Mehanska stikala + možnost lastnega layouta. On je vzel še gumice za tišanje/blaženje, kar je dodalo par ojrov.

Jaz vidim v tem dovolj prdnosti, da bi dal toliko denarja, ampak čakam na verzijo brez numpada, ker mi je bolj sexy :)

#105 Jodlar

• mn3njalničarji
  • 572 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 17:50

Logitech je tud pred kratkim dau vn svojo prvo mehansko tipkovnco Logitech G710+

Objavljena slika

mx brown switchi + gumice ;) ..Verjetno bom svojo K90 zamenjal ravno s to, ker mi red switchi nikakor ne odgovarjajo. :/

#106 GTAjevc

vseskozi piratizira! APZ, na pomoč!!!

• rumeni jaki
  • 1 787 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 18:31

Pohvalno. Nič več plastelinastega odziva. Edino cena je zaslojena + lučk nima, ampak to je itak le vizualni minus :happy:

edit: očitno ima wasd in smerne tipke svetljene

#107 SubjectX

• rumeni jaki
  • 627 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 19:19

Hmm, res manjka osvetlitev in jaz sem se tako anvezal na G15 ekrancek da kar res ni :(

#108 GrimReaper

• vesoljci
  • 220 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 20:51

Oglej si sporočiloGTAjevc, ob 30 oktober 2012 - 18:31, rekši:

Pohvalno. Nič več plastelinastega odziva. Edino cena je zaslojena + lučk nima, ampak to je itak le vizualni minus :happy:

edit: očitno ima wasd in smerne tipke svetljene
Osvetljene ima vse.

#109 Null

• mn3njalničarji
  • 1 321 sporočil

Objavljeno 30 oktober 2012 - 21:53

Logitech zadnji skocil na bandwagon. Nisem vrjel da se bo tole zgodilo, haha.

#110 Saury

• mn3njalničarji
  • 1 318 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 07:39

Obstaja kaka mehanska + osvetljena tipkovnica za kaj manj denarja od 150€?

#111 Jodlar

• mn3njalničarji
  • 572 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 13:01

V Sloveniji imaš Razer BlackWidow Ultimate za ~ 110 eur in pa Corsair Vengeance K90 za ~ 120 eur. Lah pa na ebay pogledaš, če se da še kej cenej dobit.

#112 GTAjevc

• rumeni jaki
  • 1 787 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 13:31

Corsair Vegance K90.

#113 jrk0

• mn3njalničarji
  • 596 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 13:59

in kaj pridobis s tako tipkovnico tocno?

#114 Šimšalamima Huhu

skače z ritko na svečnik.

• šerifi in depjutiji
  • 1 555 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 14:12

Pišeš bolj zajebane poste po mn3njalniku. Kaj pa dobiš z IPS monitorjem, kaj dobiš z 50€ dražjo miško od navadne na 2 knofa pa kabl?

#115 jrk0

• mn3njalničarji
  • 596 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 14:19

pr miski dobis natancnost, driverje, boljse gumbe in vec njih, monitor marsikaj boljsega,

saj razumes brezzicnost pa makrote pa ne vem kaj, to pac stane (kolko to rabis, ok), samo zanima me pac v cem so boljsi mehanski gumbi, pa ne mi rect, da kaj hitreje pises pa bolj natancno, ker ni res...plus tega ergonomicne tipkovnice so drugacne.

#116 Šimšalamima Huhu

• šerifi in depjutiji
  • 1 555 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 14:32

Predvsem pišeš lažje. Zdej ne vem kok ti je to pomembno, ampak že tako preveč časa preživim za računalnikom, kjer je tipkovnica glavni način komunikacije. V primerjavi z membransko tipkovnico: sila, s katero moreš pritisnit na gumb je enakomerna za vse gumbe na tipkovnici, stikala ti (lahko) dajejo taktiln in zvočni feedback, kdaj so se aktivirala, kar daje pod prsti precej drugačen efekt kot ko se plastika nabije v plastiko. Poleg tega so stikala tud precej bolj trpežna in dolgoživa kot membrane in so take tipkovnice dolgoročno dost bolj ekonomičen nakup. Pač ne vem, probaj jih, jaz sigurno ne kupim več membranske tipkovnice za kakršnikol desktop PC, ko se usedeš za mizo in odkucaš prvi stavek na mehansko tipkovnico veš v čem je fora.

#117 Saury

• mn3njalničarji
  • 1 318 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 19:34

Hvala za info, Jodlar in GTAjevc.

Zanimivo! Zdaj me matra sam še to, da nimam pojma, katera stikala bi bila najprimernejša... modra, rdeča, nemara rjava? Recimo za gejming in tipkanje v enaki meri. Se zavedam, da je to sila subjektivno, ampak sprobat pa tudi ne morem vseh in se odločit. Al se kje to da? :)

#118 GTAjevc

• rumeni jaki
  • 1 787 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 21:21

Oglej si sporočiloSaury, ob 31 oktober 2012 - 19:34, rekši:

Hvala za info, Jodlar in GTAjevc.

Zanimivo! Zdaj me matra sam še to, da nimam pojma, katera stikala bi bila najprimernejša... modra, rdeča, nemara rjava? Recimo za gejming in tipkanje v enaki meri. Se zavedam, da je to sila subjektivno, ampak sprobat pa tudi ne morem vseh in se odločit. Al se kje to da? :)
gaming so rdeča. Za tipkanje večina mislim, da prisega na rjava. Sej pri "ljudskih" mehanskih (corsair, razer) itak nimaš izbire stikal

#119 Šimšalamima Huhu

• šerifi in depjutiji
  • 1 555 sporočil

Objavljeno 31 oktober 2012 - 21:45

Jaz imam rjava pa so mi ok za oboje, tipkanje in igranje (čeprav je res da kar je bolj arkadnega igram na joypad). Kar se čistega filinga tiče največ folka imo prisega na plava, samo men so preglasna. Rdeča bi jaz dal na zadnje mesto, tud če si ne vem kakšen hardcore gamer boš na tipkovnci pomoje vseen več tipkal kot pa gonu WASD.

#120 Null

• mn3njalničarji
  • 1 321 sporočil

Objavljeno 01 november 2012 - 08:01

Sej tudi na linearna se da cisto lepo tipkat, ceprav so modra ali rjava bolj primerna, govorimo tle se vedno o relativno majhni razliki gede na membrano.

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov