Skoči na vsebino

Nekaj o volitvah

65 odgovorov na to temo

#1 Skunky Lee

drekica kakica #6

• rumeni jaki
  • 747 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 14:23

Dejmo hipotezirat za trenutek, da predčasne volitve bodo.

Živim v okraju, kjer je vedno prevladovala bolj leva opcija. Večinoma se je volilo za SD, dokler ni Janković pobral glasov - in tudi v prihodnje pričakujem precej dominantno nagnjenost k "levim" strankam. Kaj lahko jaz, kot volilec DL naredim, da se bo moj glas upošteval? Šanse, da moj okraj izvoli poslanca DL je praktično nična, SDS se mi je pa tok zagabu, da niti taktično nisem pripravljen oddat glasu njim.
Lahko se preselim, valda, ampak recimo da je to out of the question. :P

Pa recimo, da je to situacija o kateri zdaj razmišljam, ker ne razumem dobro našega volilnega sistema. Kam gre moj glas v takem primeru? Kaj se zgodi s temi glasovi, ki recimo v nekem okraju niso dovolj za izvolitev poslanca X liste, na "državni" ravni se jih pa nabere kar lep procent?

Na malo bolj splošno noto, je ta tema lahko tudi izhodišče za pogovor o volilnem sistemu, čeprov to že od ustavnih sodnikov ni blo neki ful aktualno. :)

#2 ironchef

ne ve, kam bi sam s sabo.

• mn3njalničarji
  • 556 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 14:27

edit: nevermind

#3 seattle

vseskozi piratizira! APZ, na pomoč!!!

• vesoljci
  • 1 862 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 14:34

Za spremembo bi lahk volil kako novo stranko..če ze vsi tulijo, kako hocjo spremembe

#4 Shenkey

tekmuje v snemanju. Kožce z glavce, se razume.

• vesoljci
  • 9 707 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 14:36

kolikor se men zdi bo stranka dobila tvoj glas, samo točno ta oseba k pri teb kandidira vrjetn ne bo prišla notr

#5 Deadguy

jebe ježevca.

• mn3njalničarji
  • 352 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 15:57

v Kamniku je bil Tonin 3. po glasovih, pa je pršu v parlament

Oglej si sporočiloseattle, ob 13 januar 2013 - 14:34, rekši:

Za spremembo bi lahk volil kako novo stranko..če ze vsi tulijo, kako hocjo spremembe

this.

#6 JezniJanez

kvačka. (How gay is that??)

• rumeni jaki
  • 1 680 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 16:30

Preprosto;
8 volilnih enot iz vsake 11 poslancev. Okraji pri deljenju glasov med strankami ne igrajo vloge, a so zelo pomembni za delitev sedežev znotraj stranke (tako "preizkušen kader" vedno dobi izvoljive okraje).
Ko se odšteje glasove, ki so šli lista, ki niso prestopile praga, se ostali sedeži razdelijo bolj ali manj 1%=1 sedež. Zaradi zahteve po regionalni zastopanosti to ne drži povsem. Pogosto manjše stranke na ta račun dobijo kakšen sedež več. V praksi se nekje 2/3 glasov razdeli po ključu volilnih enot preostanek pa glede na procente na nacionalni ravni.

Natačneje;
  • Seštejejo se vsi glasovi na državni ravni in se razporedijo po strankah.
  • Odstranijo se glasovi za stranke oz. liste, ki niso presegle volilnega praga.
  • Po Dhondtovi formuli se sorazmerno razdelijo sedeži na preostale stranke.
  • Vsaka stranka oz. lista, ki je v volilni enoti dosegla dvanajstino glasov, dobi en glas in sicer sedež prejme kandidat zmagovalne stranke, ki je prejel največ glasov.
  • Po Dhondtovi kvoti razdelijo nadaljnje glasove. Vsaka lista oz. stranka, ki je osvojila dve dvanajstini glasov, prejme še en sedež in sicer drugo uvrščeni kandidat. Nato se razdeljevanje nadaljuje: tisti, ki so osvojili tri dvanajstine glasov, prejmejo tretji sedež.
  • Preostale sedeže (tretjina sedeža) se razdeli ponovno po Dhondtovi formuli. Pri tej zadnji razdelitvi pridejo v štetje tudi glasovi iz tujine.
P.S. Stranke neformalno delijo okraje na izvoljive, pogojno izvoljive (lahko dve skupini glede na verjetnost) in ne izvoljive. In bolj ko "biser" stranke, boljši volilni okraj dobiš.
Drugače je možno nastopiti v dveh okrajih (v enemu za ziher in enemu za pridobivanje glasov s svojo pojavo, oz. da si določena "strankarska srebrnina" povsem zasigura obstanek v parlamentu).
P.P.S Če ti voliš DL bo tvoj glas štel. A če v tvojem okraju nima DL podpore, pač kdor kandidira v vašem okraju ne bo izvoljen.

#7 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 16:55

Zelo simpl povedano: tvoj glas v vsakem primeru gre izbrani stranki. Teoretično je možno, da bo prav tvoj glas omogočal dodaten mandat DL.
Kar je prednost proporcionalnega sistema.
Zato recimo sem proti večinskem: tam moraš vedno izbirat manjše zlo med dvema največjima strankama. V bistvu grejo vsi glasovi razen zmagovalnih v vsakem okraju v nič... :online2long:

#8 Phoenix

eden od desetih najboljših fafačev

• mn3njalničarji
  • 202 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 16:59

Oglej si sporočiloSkunky Lee, ob 13 januar 2013 - 14:23, rekši:

Dejmo hipotezirat za trenutek, da predčasne volitve bodo.

Živim v okraju, kjer je vedno prevladovala bolj leva opcija. Večinoma se je volilo za SD, dokler ni Janković pobral glasov - in tudi v prihodnje pričakujem precej dominantno nagnjenost k "levim" strankam. Kaj lahko jaz, kot volilec DL naredim, da se bo moj glas upošteval? Šanse, da moj okraj izvoli poslanca DL je praktično nična, SDS se mi je pa tok zagabu, da niti taktično nisem pripravljen oddat glasu njim.
Lahko se preselim, valda, ampak recimo da je to out of the question. :P

Pa recimo, da je to situacija o kateri zdaj razmišljam, ker ne razumem dobro našega volilnega sistema. Kam gre moj glas v takem primeru? Kaj se zgodi s temi glasovi, ki recimo v nekem okraju niso dovolj za izvolitev poslanca X liste, na "državni" ravni se jih pa nabere kar lep procent?

Na malo bolj splošno noto, je ta tema lahko tudi izhodišče za pogovor o volilnem sistemu, čeprov to že od ustavnih sodnikov ni blo neki ful aktualno. :)

Enostavno ne voli in ne podpiraj sistema. Ta "korupcija" ki je trenutno v politiki se bo ponovila slej ali prej.

#9 gladius

analizira banalne analogije kanalov.

• rumeni jaki
  • 2 469 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 17:00

Kolikor razumem sploh nima veze kdo kandidira kje, važna je samo pozicija na strankini listi. Saj zato potem dobiš primere, ko so bili poslanci ljudje, ki so imeli v svojih enotah nizko podporo (že omenjeni Tonin, pa presvitli Prijatelj) in niso poslanci tisti, ki so imeli visoko.

v glavnem ogabno. Poslanec bi moral biti tisti, ki dobi največ glasov v neki enoti in pika.

#10 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 13 januar 2013 - 17:07

ne, ful je pomembno kje kandidiraš.
fora je v tem, da pri strankah, ki dobijo veliko podpore na državni ravni, recimo 25 procentov, bo logično treba imet kar dosti procentov, da boš med najboljšimi kandidati te stranke, ki bodo potem prišli v parlament.

Kaka stranka, ki dobi recimo 5%, seveda da se bodo not uvrstili ljudje, ki so dobili manj kot kdo izmed kandidatov prej omenjene stranke.
Ker je pač med njihovimi kandidati na splošno manjša podpora.

Skratka, to velja samo če primerjaš MED strankami. V primerjavi ZNOTRAJ stranke vedno pridejo not tisti, ki so dobili največji % v svoji enoti.

#11 quattro

guerrilla goat

• gejše
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 15:54

zato recimo se ze par volitev jaz pizdim, kako v moji volilni enoti kandidira erjavec.
se enkrat, bolj enostavno:
vsak voililna enota ima SVOJO listo.
procenti na NACIONALNI ravni povejo, kdo sploh pride v parlament.
potem pa na ravni ENOTE za vsakih (dobrih) 8% dobis en sedez. tehnicno lahko ena enota da 11 kandidatov iz 11 razlicnih strank:P

no v praksi imas seveda stranke, ki niso v enoti dosegle 8%, ker so komaj prilezle cez parlamentarni prag.
kar pa ni problem, ker s temi veckratniki 8% parlamenta itak ne napolnis. to so samo zagotovljeni sedezi znanim kandidatom. se pravi, ce desus dobi v moji volilni enoti 8% glasov volilcev, je kahl kot prvi na listi ze avtomacko not.
potem pa ostane se kakih 25 sedezev, ki pac pripadajo strankam glede na to, kak rezultat je bil na drzavni ravni. in te one napolnijo po svoji listi. kakih 10 jih je rezerviranih za tamale (5 sedezev je niminum, in vsej dve stranki sta zmer, ki uletita za misji kurac), ostalo ponavad uleti njavecjim, pac tako da se proporc ohrani. tle gre pa delitev pac po strankini listi in ne po stevilu glasov.

preferencni glas bi seveda to temeljito popravil. ampak nasi politiki znajo zelo komplicirat, kako naj bi deloval (tle gledam zares, ki se je edini izjasnil okol tega).
pa je v resnici zelo enostavno. ce hoces zastopanost kot so glasovali ljudje, potem rabis zgolj absolutni preferencni glas. se pravi da sedez za prvih 8% dobi tisti clovek, ki ga je obkrozilo najvec volilcev. nakar se sedezi, ki jih stranka dobi na drzavni ravni, spet delijo po stevilu glasov volilcev, in ne po strankarski listi. ta velja samo v primeru, ce clovek preferencnega glasu NE odda.
in druga stvar, ki bi jo zahteval: politik sme kandidirati samo v volilni enoti, v kateri ima stalno prebivalisce. ce ze imamo v zakonodaji regionalno zastopanost, naj se pa preseli. ker to, da nekdo nima podpore niti v lastnem okolisu, je zame pac en velik alarm.

#12 Zizy

več kot očitno žre doručak na mn3njalu.

• prostozidarji
  • 4 281 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 16:09

Hmnjah, jaz bi sel v povsem drugo smer kot ti quattro. Sam bolj zagovarjam - cajt posameznikov je mimo, volimo stranke. Kar pomeni konec vseh poslancev, ti izberes izkljucno stranko, ta pa potem izbere folk za debato v parlamentu, magari vsakic druge, magari sploh ne clanov stranke. Za regionalno zastopanost bi raje skrbel prek pokrajin in obcin (seveda pa z razumskim stevilom pokrajin in obcin), ki bi skupej s parlamentom oblikovali regionalne zakone (ala TNP, barje, deloma tudi TES ipd).

#13 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 16:10

Ne dam roke v ogenj, ampak sem dokaj ziher, da ni tako.
Na nacionalni ravni se ugotovi, koliko jih gre not, to drži.
Torej, kar zadeva stranko, tvoj glas nikakor ne gre v nič.

Potem pa, spet koliko jaz štekam, dejansko se mi ne da gledat, gre tako, da recimo, če dobi stranka xy 8 glasov, gredo not tistih 8, ki je znotraj te stranke dobilo največ.
Prav zato je tako, da stranke zelo mešetarijo s tem koga dajo v kako volilno enoto.
V za stranko dobre enote dajo "ta prave" kandidate.

Zato recimo Erjavec ni prišel v parlament. Če bi bil od stranke seznam, bi Erjavec recimo definitivno prišel v parlament, kot nosilec in prvo ime na tej strankarski listi.
Pa ni, zato ker so drugi kandidati dobili več % kot on.

#14 maksi

• vesoljci
  • 7 696 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 16:16

Oglej si sporočiloquattro, ob 14 januar 2013 - 15:54, rekši:

in druga stvar, ki bi jo zahteval: politik sme kandidirati samo v volilni enoti, v kateri ima stalno prebivalisce. ce ze imamo v zakonodaji regionalno zastopanost, naj se pa preseli. ker to, da nekdo nima podpore niti v lastnem okolisu, je zame pac en velik alarm.
bedarija, lahko imaš več sposobnih kandidatov na nekem območju kot nekje drugje, tole bi samo ustrezalo strankam, ki so močne na lokalnem nivoju, npr, kaka nova stranka ne bi imela šans

#15 kROKar

• prostozidarji
  • 6 595 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 16:26

Kar Quattro pravi ne more delovati, ker bi bile nacionalne liste preobsežne. Lahko pa bi bila lista na ravni volilnege enote.

Oglej si sporočiloGigiGovedina, ob 14 januar 2013 - 16:10, rekši:

Potem pa, spet koliko jaz štekam, dejansko se mi ne da gledat, gre tako, da recimo, če dobi stranka xy 8 glasov, gredo not tistih 8, ki je znotraj te stranke dobilo največ.
Tako ja. Procenti vseh strank, ki so dobile več kot 4% glasov na nacionalni ravni, se razdelijo na 88 mandatov. Potem se vsak mandat znotraj stranke dodeli kandidatu, ki je znotraj stranke dobil največji procent glasov znotraj svojega volilnega okraja. Zato se pol v DZju drkajo, da je poslanec neke male stranke vbistvu dobil 250 glasov (kar je prineslo v njegovem malem okraju recimo 7% podporo) in je kao manj pomemben kot nek SDS trolovski poslanec, ki je dobil 10 tisoč in več v nekem velikem okraju.

Glas vsekakor ne gre v nič. Razen, če tvoja stranka dobi manj kot 4% na nacionalni ravni.

#16 quattro

guerrilla goat

• gejše
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 16:42

am kva? volilne enote (8) so razdeljene na priblizno 200.000 volilnih upravicencev. enako tudi volilni okraji, ki jih je potem 11 v vsaki enoti in naj bi imeli po cca 25.000 folka. tako da katerakoli stran je ze to izjavila, ocitno nima pojma o nasem volilnem sistemu ali pa samo trola zabite volilce in lastne vernike.

#17 quattro

guerrilla goat

• gejše
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 17:03

Oglej si sporočiloZizy, ob 14 januar 2013 - 16:09, rekši:

Hmnjah, jaz bi sel v povsem drugo smer kot ti quattro. Sam bolj zagovarjam - cajt posameznikov je mimo, volimo stranke. Kar pomeni konec vseh poslancev, ti izberes izkljucno stranko, ta pa potem izbere folk za debato v parlamentu, magari vsakic druge, magari sploh ne clanov stranke. Za regionalno zastopanost bi raje skrbel prek pokrajin in obcin (seveda pa z razumskim stevilom pokrajin in obcin), ki bi skupej s parlamentom oblikovali regionalne zakone (ala TNP, barje, deloma tudi TES ipd).

saj ze zdaj volimo izkljucno stranke, ne kandidatov. kadidati so samo "familiar face"
in v trenutni politicni situaciji to pomeni, da stranka v parlament postavi kogar ji pac pase, kar pomeni vedno iste face.
razmisljanje, da bodo stranke potem postavljale kr en folk zavoljo pluralnosti, retoricnih sposobnosti in interesov drzavljanov, je pac malo naivno, ane:)

v koncni fazi se moras tut zavedat, da je vecina volivcev strankarsko neopredeljenih. in zvecine si ljudje zelijo, da njihov glas v parlamentu zasotpa ime in priimek, ne brezoblicna entiteta, kot je stranka.
opcija dva je seveda, da uzakonis obvezno clasntvo v stranki:D to pa vemo, kam potem pelje:D

#18 kROKar

• prostozidarji
  • 6 595 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 17:13

Oglej si sporočiloquattro, ob 14 januar 2013 - 16:42, rekši:

am kva? volilne enote (8) so razdeljene na priblizno 200.000 volilnih upravicencev. enako tudi volilni okraji, ki jih je potem 11 v vsaki enoti in naj bi imeli po cca 25.000 folka. tako da katerakoli stran je ze to izjavila, ocitno nima pojma o nasem volilnem sistemu ali pa samo trola zabite volilce in lastne vernike.
Poimensko ti lahko povem, da je SDS jebal Kresalko, ki je dobila 900 glasov (oddanih v okraju 10300), kar ji je prineslo 8% in je prišla v parlament. Grims po drugi strani je dobil 6100 glasov (oddanih v okraju 15700) in je bil rezultat 40%.
Potem so tu še surle kako kandidati, ki dobijo po parkrat več glasov kot Kresalka ne pridejo v parlament, ker ima njihova stranka zaradi uspešnosti visok prag za vstop v parlament.

Ampak pustimo to :)

#19 quattro

guerrilla goat

• gejše
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 17:38

saj ti povsem verjamem. ampka volilna enaota ima se vedno svojih 200000 prebivalcev in 900 glasov ti NE MORE prinesti 8% ane:) ja, grims je prisel samodejno v parlament z dvanajstinami. kresalka je prsla not po rezultatu liste na drzavnem nivoju. ampak glasov nista dobila groms in katarina, marvec SDS in LDS. kvecjemu smo tu pri slavni SDS gnojiscarski retoriki. itak ves da bojo vse zaspinal tako, da normalne folk kozla zraven. 10.000 protestnikov je manj kot je izvolilo enega poslanca SDS. 200 debilnih pisem z vsaj enim enim ocitnim norcevanjem iz stranke in predsednika, ki ga sploh opazili niso, je pa masovna panevropska podpora. prov uno, zver na volitvah odlicen tretji, za pahorja samo dobra tretjina folka.
doublethink par excelence.

to da je 40% ljudi glasovalo za gromsa je povsem isto sprenevedanje, ki so ga zmozni samo sociopati.

#20 kROKar

• prostozidarji
  • 6 595 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 18:01

Oglej si sporočiloquattro, ob 14 januar 2013 - 17:38, rekši:

saj ti povsem verjamem. ampka okraj ima se vedno svojih 22-25000 prebivalcev in 900 glasov ti NE MORE prinesti 8% ane:)
Pa je. Ker veljajo samo udeleženi volilci ne pa vsi upravičenci.

#21 Cuky

je ravnokar kraljevsko prdnil.

• mn3njalničarji
  • 221 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 18:10

Na glasovnicah naj ukinejo oznako stranke poleg kanditata.

#22 quattro

guerrilla goat

• gejše
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 18:24

Oglej si sporočilokROKar, ob 14 januar 2013 - 18:01, rekši:

Pa je. Ker veljajo samo udeleženi volilci ne pa vsi upravičenci.
ja, samo rezultati stejejo na enoto, ne na okraj. sem popravil svoj lapsus. si lahko predstavljas, koliko folka bi bilo v parlamentu, ce bi bilo dovolj 8% v vsakem okraju? 5x toliko kot danes:P

#23 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 18:34

Pa saj ti pravimo - ne računa se po okrajih tako.
Teoretično lahko nekdo dobi v okraju 4,1% in je not.

Prihaja pa do teh razhajanj ravno zato, ker pri kaki drugi stranki teoretično tud 60% ni dovolj da si not...
In pol se izide.

#24 Adam Velkavrh

Se bori za pravice zelenih ženskov.

• vesoljci
  • 4 781 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 18:50

Oglej si sporočilokROKar, ob 14 januar 2013 - 17:13, rekši:

Poimensko ti lahko povem, da je SDS jebal Kresalko, ki je dobila 900 glasov (oddanih v okraju 10300), kar ji je prineslo 8% in je prišla v parlament. Grims po drugi strani je dobil 6100 glasov (oddanih v okraju 15700) in je bil rezultat 40%.
Potem so tu še surle kako kandidati, ki dobijo po parkrat več glasov kot Kresalka ne pridejo v parlament, ker ima njihova stranka zaradi uspešnosti visok prag za vstop v parlament.

Ampak pustimo to :)

lol?! To je dobil Grims 40% v volilni enoti Nacisticna Nemcija?

#25 maksi

• vesoljci
  • 7 696 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 18:54

Oglej si sporočiloquattro, ob 14 januar 2013 - 18:24, rekši:

ja, samo rezultati stejejo na enoto, ne na okraj. sem popravil svoj lapsus. si lahko predstavljas, koliko folka bi bilo v parlamentu, ce bi bilo dovolj 8% v vsakem okraju? 5x toliko kot danes:P
če stranka preseže 4% volilni prag, je povsem vseeno, koliko % glasov so dobili njeni poslanci v svojem okraju, v parlament pridejo prvi štirje po glasovih v svoji stranki

zato tudi stranke dajejo svoje ključne kandidate na volilne okraje, kjer mislijo, da bodo dobili največ glasov (konkurenca so lastni kandidati, ne od drugih strank)

#26 kROKar

• prostozidarji
  • 6 595 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 19:02

Oglej si sporočiloAdam Velkavrh, ob 14 januar 2013 - 18:50, rekši:

lol?! To je dobil Grims 40% v volilni enoti Nacisticna Nemcija?
Tam kot vedno, Kranj 3. To je okolica Kranja, periferija. Samo še v Škofji loki ima SDS boljše rezultate :)

#27 Adam Velkavrh

Se bori za pravice zelenih ženskov.

• vesoljci
  • 4 781 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 19:14

Oglej si sporočilokROKar, ob 14 januar 2013 - 19:02, rekši:

Tam kot vedno, Kranj 3. To je okolica Kranja, periferija. Samo še v Škofji loki ima SDS boljše rezultate :)

haha vidm, da je to mentaliteta Horjula / Polhovga Gradca (ceprav tam mogoce dominira SLS)

#28 Shenkey

• vesoljci
  • 9 707 sporočil

Objavljeno 14 januar 2013 - 21:21

Oglej si sporočiloAdam Velkavrh, ob 14 januar 2013 - 19:14, rekši:

haha vidm, da je to mentaliteta Horjula / Polhovga Gradca (ceprav tam mogoce dominira SLS)
seveda :P

Dobr da imaš ti letališče postavljeno v Polhovem Gradcu in da so najbolj razvite občine na Gorenjskem.
http://www.dvk-rs.si...ti/rez_vo1.html
vsaj SD je bil 6, nekdo ima spomin. Zdele vidim da je Turčina tud fasal samo 22% :mafija:

#29 osis

je bil diskvalificiran iz fANAL za mistra. Ima premalega.

• rumeni jaki
  • 2 944 sporočil

Objavljeno 15 januar 2013 - 08:42

Oglej si sporočiloquattro, ob 14 januar 2013 - 17:03, rekši:

saj ze zdaj volimo izkljucno stranke, ne kandidatov. kadidati so samo "familiar face"
in v trenutni politicni situaciji to pomeni, da stranka v parlament postavi kogar ji pac pase, kar pomeni vedno iste face.
razmisljanje, da bodo stranke potem postavljale kr en folk zavoljo pluralnosti, retoricnih sposobnosti in interesov drzavljanov, je pac malo naivno, ane:)

v koncni fazi se moras tut zavedat, da je vecina volivcev strankarsko neopredeljenih. in zvecine si ljudje zelijo, da njihov glas v parlamentu zasotpa ime in priimek, ne brezoblicna entiteta, kot je stranka.
opcija dva je seveda, da uzakonis obvezno clasntvo v stranki:D to pa vemo, kam potem pelje:D

Sicer je res da na formalni ravni ljudje volimo stranke, toda na ravni odločanja, torej na nivoju ko se Pepca postavi za volilno pregrado in obkroži nekaj -takrat se dejansko voli posameznika, ker v Sloveniji še nismo naredili mentalnega preskoka da stranka =/= kandidat stranke (na nacionalnem nivoju). Zato nek nesposoben pride v parlament, dz in potem v vlado, ker dejansko ljudje volijo po principu Janša = SDS =Obkrožimo SDS, ker je to stranka ki ima Janšo in one je super dečko. To velja za za stranke z močno prepoznavnimi kandidati. In v tem primeru je potem res posledično voljena stranka toda vzgib je napačen.
V drugih primerih pa se recimo osebe odločajo, in podpirajo (oziroma najpogosteje NEpotprejo) lokalne kandidate glede na to kako so jim všeč. In čeprav dejansko potem spet obkrožijo posledično stranko so v mislih volili točno določenega Mihata.

In glede na rezultate volitev v sloveniji še vedno volimo ljudi glede na karizmo, RKC podporo in PR sposobnosti in NE glede na program. Oziroma program enačimo s prej omenjenimi faktorji.

Je pa res, da vsak glas šteje, ker pomagaš stranki da približa ali celo pride čez 4%. Posledično pa potem narekuješ število mest in podobno.

Jaz recimo res ne verjamem, da bi stranka izbrala (če bi lahko) kakovosten kader za predstavnike. Vsaj ne še zdaj, ko cela stranka dela tako kot se vodstvu stranke zazdi. In je pomebnejše da vodstvo stranke sedi al v parlamentu, DZ ali vladi. Ko pa enkat (če sploh kdaj) bo sposobnost upoštevana potem pa bo bolje da bi stranke odločale. Za enkrat pa se se mi zdi da imamo za malenkost manj ekcesov če jih sami pošljemo tja.

Oglej si sporočilokROKar, ob 14 januar 2013 - 19:02, rekši:

A nima precej dobrih tudi po Dolenskem (med kraji med Grosupljem in Trebnjem)?

#30 kROKar

• prostozidarji
  • 6 595 sporočil

Objavljeno 15 januar 2013 - 08:53

Oglej si sporočiloosis, ob 15 januar 2013 - 08:42, rekši:

A nima precej dobrih tudi po Dolenskem (med kraji med Grosupljem in Trebnjem)?
Grosuplje ima okoli 50% ponavadi ja. Sam to zato, ker je tam Janša na listi. Ptuj je še ponavadi okoli 45% SDS. Sicer se je pa SDS+NSi podpora res videla na predsedniških volitvah, kjer je Zver mislim da zmagal v Škofji loki in Ptuju.

#31 ana

se rima na banana.

• prostozidarji
  • 1 764 sporočil

Objavljeno 15 januar 2013 - 09:48

Tukaj je eden najbolj demokraticnih sistemov, ko se posamezne kandidate (stranke jih imajo lahko vec) rangira. V parlament le tisti z najvec glasovi in stranke ne morejo odlociti kdo. Ta sistem v parlament pripelje otroke priljubljenih politikov, tiste, ki obiscejo najvec pogrebov in lepo zbirko idiotov (primer zavzemanja, da meja za alkohol v krivi ostane na 0.8 in se ne zniza na 0.5, ker nekateri ljudje bolj sprosceno vozijo, ce malo spijejo). Najbolj priljubljeni so tisti, ki organizirajo popravilo lokalnih cest, nov oddelek v bolnici ali kak socialen center. Idioti niso samo iz podezelja, v Dublinu so izvolili modela, ki ga Britanci sumijo vpletenosti v 50 umorov IRAe. Toliko o ljudski pameti. Slovenski sistem je svetlobna leta pred tukajsnjim.

#32 osis

je bil diskvalificiran iz fANAL za mistra. Ima premalega.

• rumeni jaki
  • 2 944 sporočil

Objavljeno 15 januar 2013 - 10:00

Irska pa svetlobna leta pred Slovenijo...No vsaj meni se zdi.

#33 VonGriffin

bom banal, porkafiks

• vesoljci
  • 3 508 sporočil

Objavljeno 15 januar 2013 - 10:03

kar jih ni obranilo pred finančnim zlomom

#34 Zizy

več kot očitno žre doručak na mn3njalu.

• prostozidarji
  • 4 281 sporočil

Objavljeno 15 januar 2013 - 10:07

Oglej si sporočiloquattro, ob 14 januar 2013 - 17:03, rekši:

Ja sej vem da jih volimo, ravno zato se mi se dodatno zdi butasto da kao volis poslanca dolocene stranke in ga v resnici ne mores (kar je ena izmed glavnih kul zadev preferencnega glasu saj dejansko volis za osebo; poleg druge prednosti da vcasih hocem voliti za stranko, ne pa za retarda na listu).
Ne vidim nobene prednosti da imas poslance proti temu da imas v parlamentu samo stranke in da stranka lahko na vsako debato poslje par drugih ljudi. Prvic bi bilo bistveno ceneje, ker bi placeval za npr 5 poslancev na stranko, ne glede na stevilo glasov za stranko. Drugic, stranka bi lahko v parlamentarne debate namesto ves cajt istih idiotov vcasih pripeljala tudi kake strokovnjake, ki imajo sicer pametnejse delo kot da sedijo v parlamentu. Pa jih placajo v stranki za tistih par ur, ko tam smiselno zagovarjajo njih interese.
Predvsem to, da bi volil za stranke neposredno, se mi zdi bistveno boljse da zmanjsas stevilo opic v parlamentu. Da bojo vedno iste face? Huh pa ravno to resuje tale problem da imas strankarske vojscake in vsecne face na tocno dolocenih krajih. Ja, stranka nej da kako vsecno faco za privabljanje glasov, ampak zakaj naj ta vsecna faca brez lastnih mozganov potem vodi drzavo (tbfh bi nucal dati v narekovaje, ker so v resnici itak le glasovalni stroji)? Seveda ne pricakujem da ce bi bila zasedba v parlamentu vedno ista bi bilo kakrsnokoli izboljsanje. Ce pa stranka lahko v vsako debato pripelje drug folk, pa se mi zdi vec sanse za argumente kot pri trenutnem sistemu.
Pac jah, ne pricakujem cudezev, ne vidim pa nekih slabosti zakaj bi bilo to skodljivo uvesti. S stalisca funkcioniranja/stroskov in podobnega. Seveda pa povsem razumem da bi bilo precej folka proti, ker zelijo da bi njihovo misljenje zastopala tocno dolocena oseba. Pa sej imas na nek nacin za to predsednika pa zupane, ne rabis se poslancev.

#35 ana

se rima na banana.

• prostozidarji
  • 1 764 sporočil

Objavljeno 15 januar 2013 - 10:22

Oglej si sporočiloosis, ob 15 januar 2013 - 10:00, rekši:

Irska pa svetlobna leta pred Slovenijo...No vsaj meni se zdi.

Irska ima sistem, kjer je laze delat napake, ampak je tudi lazje izpeljat resitve. Zaradi whip sistema (volis proti in te vrzejo iz poslanske skupine, vlada veliko lazje spravi skozi zadeve. Tako imajo najvecji idioti nekoliko manj vpliva.

#36 BuDi

analizira banalne analogije kanalov.

• prostozidarji
  • 2 475 sporočil

Objavljeno 11 januar 2014 - 13:07

10.1.2014

Objavljena slika

#37 kROKar

• prostozidarji
  • 6 595 sporočil

Objavljeno 11 januar 2014 - 13:15

V našem trenutnem proporcionalnem sistemu s štiri procentnim pragom gre kake 10% glasov v nič. (by Virant)
Pa ene tri nove stranke bi mogle bit do volitev. Od tega ena liberalna.

#38 sperma

bi si zmotal joint, pa nima rizle.

• mn3njalničarji
  • 251 sporočil

Objavljeno 11 januar 2014 - 15:51

lol a lahko kdo kej vec pove o stranki Solidarnost, poleg tega, da ocitno nimajo nobene domislije (vsaj kar se tice imena).

men se zdi kot se ena brezvezna "vstajniska stranka" ljudi, ki znajo zelo dobro kricat in obtozevat, ampak v prakticnem svetu ne znajo delovat pragmaticno, vglavnem totalno kr neki. A se kej vec ve o njihovem programu in staliscih kot klasicne, "proti korupciji" "gospodarska rast" "delovna mesta" ?

#39 kROKar

• prostozidarji
  • 6 595 sporočil

Objavljeno 11 januar 2014 - 16:18

http://solidarnost.s...gram_koncni.pdf

Eden njihovih glavnih ciljev je "redistribucija bogastva za dosego socialne pravičnosti". To je njihova želja v državi z najnižjim gini indeksom na svetu :rofl:
Če hočeš po domače, komunistična stranka so. Samo, da temu ne rečejo tako kot drugje po Evropi in po svetu.

#40 sperma

bi si zmotal joint, pa nima rizle.

• mn3njalničarji
  • 251 sporočil

Objavljeno 11 januar 2014 - 16:45

ne vem cist po keri raziskavi si upas trdit, da ma Slovenija najnizji gini na svetu, vse kar jaz gledam, je mogoce najnizja tretjina.

vglavnem BS stranka, demokarticni socializem, pa te novi hip izrazi za stare fore

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov