Skoči na vsebino

Javni sektor

240 odgovorov na to temo

#41 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 12:25

Oglej si sporočiloShenkey, ob 16 junij 2012 - 11:55, rekši:

tako

Ali kdo upa zagovarjat naše šolstvo da je med najdoljšimi na svetu?

Finsko šolstvo je in oni porabijo podobno, če ne celo manj % BDP za šolstvo.

Če kdo tukaj ne vidi placa za rezat je slep ali sindikalist ali zaposlen v šoli ki bi jo bilo treba rezat.

No ja, da ne bomo "če ne celo" blabla, naj bo tu ena tabela z Eurostat podatki:

Objavljena slika

Torej Finska porabi več. Zraven tega je treba upoštevat, da finski BDP je bistveno večji, kar pomeni, da gre za bistveno višje vsote dejansko. Izobraževenje, upam da se strinjamo, je ena glavnih perspektiv. Zato je logično, da tu daješ več, ko pa enkrat to pokriješ, pa si lahko privoščiš izdatke drugam. Če Finska JE družba znanja, mi pa bi radi to postali, je nekako logično, da bi morali dajat več. Isto kot če nekoga loviš moraš teči hitreje.

Šparat na izobraževanju je nekaj najbolj glupega možnega sploh. Kako boš kadarkoli povečal svojo dodano vrednost ali tehnološko konkurenčnost z neizobraženim folkom mi sploh ni jasno...

To sporočilo je uredil GigiGovedina: 16 junij 2012 - 12:27

#42 Brdavs

si po drkanju nikoli ne umije rok. Prašiček.

• prostozidarji
  • 1 538 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 12:34

Oglej si sporočiloShenkey, ob 16 junij 2012 - 11:55, rekši:

tako

Ali kdo upa zagovarjat naše šolstvo da je med najdoljšimi na svetu?

Finsko šolstvo je in oni porabijo podobno, če ne celo manj % BDP za šolstvo.

Če kdo tukaj ne vidi placa za rezat je slep ali sindikalist ali zaposlen v šoli ki bi jo bilo treba rezat.

Čak čak finske šolske reforme so šle v smeri višanja kakovosti s šopanjem dodatnih sredstev v sistem, believe it or not. Učiteljski poklic so naredili prestiženega, pedagoški faks za elitnega in delovno mesto učitlja za dobro plačanega. Šolstvo je trdno v javni sferi, zasebnih unverz ni (!), nihče ne računa šolnin. Zato zdaj američani in azijski tigri hodijo študirat njihov pristop, ne zato ker so šolstvo sprivatizirali, skomercializirali, šolnike pa skupaj z preostalim javnim sektorjem stigmatizirali in degradirali na osnovne plače ker itak "ne prispevajo v GDP ampak samo zažirajo".

Izredno slab primer si si izbral za podkrepitev reformnih prizadevanj, ki gredo direktno kotra temu kar so naredili na finskem lol. That's what happens ko enostavno samo pogooglaš neke oecd lestvice.

To sporočilo je uredil Brdavs: 16 junij 2012 - 12:36

#43 quattro

guerrilla goat

• legende
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 12:53

ma ja. vprasanje je kaj, in kako rezat. again, ce ti odrezem nogo, bo rezultat viden v trenutku. ce te zaklenem v sobo in stradas, ne bo od tebe nic. ce gres v fitnes, bo to dolgotrajen proces, tako kot si se dolgo casa redil. ja, obstaja tudi liposukcija, a s tem nisi odpravil razloga za debelitev.
oba veva, kaj je pravi nacin.
nasa politika bi pa rezala noge, a ker ve, da to pac ne gre, poskusijo raje na random po celem telesu malo rezat da se bo kao manj videlo. ko bi vsaj na liposukcijo sli in bi nemara potem organizem imel voljo in motivacijo za fitnes.

#44 Shenkey

tekmuje v snemanju. Kožce z glavce, se razume.

• vesoljci
  • 9 770 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 13:30

Oglej si sporočiloBrdavs, ob 16 junij 2012 - 12:34, rekši:

Čak čak finske šolske reforme so šle v smeri višanja kakovosti s šopanjem dodatnih sredstev v sistem, believe it or not. Učiteljski poklic so naredili prestiženega, pedagoški faks za elitnega in delovno mesto učitlja za dobro plačanega. Šolstvo je trdno v javni sferi, zasebnih unverz ni (!), nihče ne računa šolnin. Zato zdaj američani in azijski tigri hodijo študirat njihov pristop, ne zato ker so šolstvo sprivatizirali, skomercializirali, šolnike pa skupaj z preostalim javnim sektorjem stigmatizirali in degradirali na osnovne plače ker itak "ne prispevajo v GDP ampak samo zažirajo".

Izredno slab primer si si izbral za podkrepitev reformnih prizadevanj, ki gredo direktno kotra temu kar so naredili na finskem lol. That's what happens ko enostavno samo pogooglaš neke oecd lestvice.
Tukaj se gre predvsem za point v stilu.

V šolstvu se ne more šparat, ker ni važno kaj režeš vedno zgubiš. Kar ni res.

Verjetno ne verjameš, vendar mislim da je treba imet sposobno javno šolstvo. A placa za rezat imamo veliko, predvsem v osnovnih in srednjiš šolah. Kamot se odreže veliko zaposlnih na šolah ki ne učijo, kamot se zapre male šole. Kamot se ukine ekonomske gimnazije...

Poklic šolnika narest eliten ne pomeni samo to da nabašeš visoko omejitev na šolo, ampak predvsem z odvzemanjem pravic učencem in staršem in večanjem le teh učiteljem. Me zanima ker levičar bo podpiral to.

#45 tyne

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 952 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 13:51

Nekaj dejstev o našem visokem šolstvu: imamo največji delež mladih, vpisanih na programe terciarnega izobraževanja v Evropi in imamo najmanjše izdatke na študenta v Evropi. Vir je Mramor v Delovem intervjuju.
Slovenija korenito reformo visokega šolstva potrebuje bolj kot Sahara vodo. Sprememba načina financiranja, financiranje po št. vpisanih je največja možna neumnost. Ukinitev oz. temeljita reforma študentskega dela in prerazporeditev denarja od bonitet kot so boni k financiranju študentskih domov, ki jih je premalo. Zaostritev standardov, ker je danes vsak idiot sposoben diplomirati, in odmik od srednješolskega načina dela na faksu - 4 seminarske na semester, obvezna prisotnost, kolokviji vsak teden.
Problem našega šolstva ni premalo denarja, ampak prenizke zahteve, posledično pa preveč vpisa (več kot 50% po končani OŠ gre na gimnazije, lol), kar vodi v nižanje izdatkov na dijaka/študenta. In 50 ljudi v predavalnici na vajah. In brez kakovostnega šolstva ni kakovostnega gospodarstva pa lahko politiki mantrajo višjo dodano vrednost nonstop.

#46 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 14:07

Oglej si sporočiloShenkey, ob 16 junij 2012 - 13:30, rekši:

Poklic šolnika narest eliten ne pomeni samo to da nabašeš visoko omejitev na šolo, ampak predvsem z odvzemanjem pravic učencem in staršem in večanjem le teh učiteljem. Me zanima ker levičar bo podpiral to.

Ne vem na katere pravice misliš, ampak jaz to načeloma podpiram. Treba je naredit zakonsko reformo tako, da bo v večji pristojnosti pedagoška stroka in ne pobude raznih Angelic Likovič o tem kako bogi so otroci in blabla.
Tako da se staršem več ne bo splačalo za vsak drek hodit z nekimi odvetniki na šole, lol, ker bodo preprosto izgubili na sodišču. Seveda če ga učitelj res serje je to nekaj drugega...

Oglej si sporočilotyne, ob 16 junij 2012 - 13:51, rekši:

Problem našega šolstva ni premalo denarja, ampak prenizke zahteve, posledično pa preveč vpisa (več kot 50% po končani OŠ gre na gimnazije, lol), kar vodi v nižanje izdatkov na dijaka/študenta. In 50 ljudi v predavalnici na vajah. In brez kakovostnega šolstva ni kakovostnega gospodarstva pa lahko politiki mantrajo višjo dodano vrednost nonstop.

Jaz bi rekel, da je tudi denarja premalo. Morali bi imet VSAJ toliko kot države z najboljšim šolstvom, če želimo it v to smer.
Seveda pa ni SAMO denar dovolj... tu se pogosto bedasto obnašamo, kot da je ali eno ali drugo...

Kot da ni možno dat več keša in še optimirat zadeve...

Problem je seveda v tem, da je šola eden glavnih agensov socializacije in je tako pomemben ideološki in politični cilj.

Samo primer: recimo da je finsko šolstvo po rezultatih dobro. In zdaj si predstavljajmo, da gre gor ekipa to proučevat in najame se njihove strokovnjake da nam svetujejo... Nimam pojma kako imajo gor recimo s cerkvijo in šolo urejeno, ampak recimo da je kakorkoli drugače kot pri nas, ti bo ena ali druga stran takoj POPIZDILA.
In vsebina in vse to gre u tri krasne, samo še vsiljujete svoje vrednote/diskriminirate nas debata bo.

In tako na vsaki jebeni točki.

Slo pač, lol...

#47 Shenkey

• vesoljci
  • 9 770 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 14:24

Kot ti govoriš da je premalo keša. Tudi če bi bilo to res in je res vendar samo na fakultetah in sploh na podiplomskih študijih je to zadnja stvar ki jo je treba zboljšat ko narediš že druge zadeve.
Če ne, samo zvečaš korupcijo in moč tistih ki so prisesani na zblojen sistem.

#48 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 14:47

Uh, ja no. Če je predpostavka da daješ ta keš kar tako, na lepe oči...
Ampak če se zadeve lotiš tako, da približuješ sistem najuspešnejšim, in denar postopoma vlagaš v SISTEMSKE zadeve, pol je to nekaj drugega, ne?

Ok, razen če smo tako korupirani, da ne moremo naročevati boljše in več opreme za laboratorije, plačevati več gostovanj priznanih profesorjev, nabaviti boljšo računalniško opremo in jo posodabljati, lol, ne vem koliko si ti star, ampak mi smo recimo na gimnaziji pisali programske stavke v zvezek in jih je pol profesor pregledoval, ker so pač bli neki predpotopni računalniki, pol pa naj ti nekdo vzljubi programiranje.
Pri fiziki je bil višek vnemirjenja enih par zarjavelih starih feder itd.

In seveda nihče tu ne pravi, da ne bi zraven delal tudi drugih zadev.

Kar pa zadeva podiplomske študije je pa treba tudi povečat mobilnost študentov navzven. Kar pa spet stane.

#49 MIHA_IS_GOD

božanski padawan

• božanstvo
  • 2 078 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 14:59

Dejmo upoštevat quattrov predlog. Po njegovo bodo javni uslužbenci bolj učikoviti če jim dvignemo plačo. :lol:

Da imajo že sedaj nadpovprečno visoko (tudi z upoštevanjem izobrazbe) in da je njihova učinkovitost precej nižja in storitev slabša pa ni pomembno.

Niso problem plače, ampak kakšne storitve za ta denar dobijo državljani. Že preprost sprehod med dvema zobozdravnikoma. Med tistim ki dela v javnem zavodu in tistim s koncesijo pokaže ves blišč manjka nadzora kvalitete in učinkovitosti v JU.

Verjamem, da je fajn imet službo, ki je praktično ne moreš izgubiti, kjer avtomatično napreduješ glede na določeno število let in kjer nihče prav dobro ne ve kaj počneš. Ampak v tujini imajo javni uslužbenci iz tega razloga precej nižjo plačo, pri nas pa uravnilovka s svojimi visokimi davki poskrbi da je enako, s prigrabljenimi pravicami celo na boljšem.

#50 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 15:30

Hm, tako bom rekel, manjek nadzora je tudi pri teh zasebnih koncesionarjih. Ker imaš polno primerov v zdravstvu, ko dejansko šparajo na materialu v primerjavi z javnimi, dobijo pa isto keša iz kase. To velja tako za zobozdravnike kot za manjše medicinske posege. Ne pravim, da je tako pri vseh, ampak pač poznam primere... Naj zdaj sklepam, da je treba koncesionarje ukinit zato? hmm, kaj pa vem, ne bi šel rad tako daleč kot eni grejo v drugo smer...

Čisto moje izkušnje z zobozdravniki, pa sem bil tako pri parzličnih javnih, kot pri koncesionarju kot tudi plačeval vse iz lastnega žepa pri različnih...
Ni nekih bistvenih razlik.
Sem se pa najbolj načakal pri koncesionarju, verjetno zato ker sem si izbral enega ki so ga dosti priporočali in ima pač tip gužvo.

Sem pa recimo spremljal tudi en manjši zdravstveni poseg v popolnoma samoplačniškem scenariju in v javni bolnici in je bilo opazno boljše v javni bolnici.

#51 gams

želvak brez oklepa

• mn3njalničarji
  • 26 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 18:00

Oglej si sporočiloGigiGovedina, ob 16 junij 2012 - 15:30, rekši:

Hm, tako bom rekel, manjek nadzora je tudi pri teh zasebnih koncesionarjih. Ker imaš polno primerov v zdravstvu, ko dejansko šparajo na materialu v primerjavi z javnimi, dobijo pa isto keša iz kase.

Argument gre tudi v drugo smer. Ti, neodvisni od dobička, včasih uporabijo pretirano količino storitev in s tem pretirajo stroške.

#52 quattro

guerrilla goat

• legende
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 23:08

jih ne morejo, ker jih zavod preprosto ne pokrije. in to gre v absurde.
evo primera: moral sme an ultrazvok. klicarim okoli, povsod cakalna doba v bozjo mater. potem mal po vezah pridem do enega zdr. doma, kjer rpidem an vrsto like takoj. pridem tja, vse prazno. ves da mi firbec ni dal miru in vprasam, v cem je fora.
pa mi zenska lepo pove, da so ze naredil kvoto ultrazvokov in da v bistvu samo se dezura ce dobi kak urgenten primer ter da playava sistem, ker sem kao urgenten. in kera debilnost da ne sme delat. sem rekel zakaj pa ne furajo samoplacniskega (ultrazvok je en drobiz) in spet pove, da je tak befel vodstva ker bi drgac zgubil ne vem kaj ze.
ironija ob vsem tem je, da vzajemna objavi par milijonov dobicka, ceprav ima v statutu, da mora ves kes dat za posege. pol majo pa muda premije podrazit.

pod crto - vse cakalne vrste in podobne pizdarije v zdravstvu so vsaj po mojem ustvarjene povsem umetno. ker ima nekdo od tega fino korist.

#53 andrejus

obvlada hendling, najbolj pa cobro!

• mn3njalničarji
  • 1 007 sporočil

Objavljeno 16 junij 2012 - 23:27

izraz realni sektor izvira iz ekonomije in je edini ki ustvarja vrednost. Medtem ko javni sektor nove vrednosti ne ustvarja. Vendar pozor! Zmotno je misljenje da v realni sektor ne spadajo bolnice, sole ipd. V "ekonomski" javni sektor spadaj striktno samo drzavna uprava, pobiranje davkov ipd Te dejavnosti po definiciji ne ustvarjajo nove vrednosti.

Ce se ne motim je ta izraz se iz YU casov kjer je je bruto druzbeni produkt racunal samo z agregati realnega sektorja in je bil dejansko manjsi kot bi bil z danasnjo metodo. sem ze pozabil. Je ze dost casa nazaj kar sem bil na faksu.

Navedek

pod crto - vse cakalne vrste in podobne pizdarije v zdravstvu so vsaj po mojem ustvarjene povsem umetno. ker ima nekdo od tega fino korist.

Denarja ni za tekoce zadeve.

To sporočilo je uredil andrejus: 16 junij 2012 - 23:32

#54 Izbrisani_Filantropist_*

• Guests

Objavljeno 17 junij 2012 - 00:14

Evo sem iz gospodarstva. Že dve leti nazaj so nam sackali 10% - vsem brez izjeme (sam sem se glede na situacijo mirno sprijaznil), dobivamo pa plačo za dva meseca nazaj. Glede na dogajanje bi bila v SLO že vojna, če bi bilo kaj takega v javnem sektorju. Seveda smo mi samo nepomembni inženirji (beri: ne učimo, ne zdravimo in ne pazimo) - low level kasta bi se reklo. Seveda noben ne vidi tega da delamo občasno 10 ur/dan (in več) tudi v mesečnem intervalu... Za plačo enako plači učitelja začetnika, ki je ravnokar priletel s faksa in o izobraževanju dejansko nima pojma. S tem da ne veš kaj bo čez 3 mesece. Saj bi šel človek kam drugam ampak je malce drugače ko skrbiš za družino - pa itak je po večini podobno povsod (imam kar nekaj kolegov s faksa...).

S takšno porabo kot jo imamo preprosto ne moremo iti naprej. No lahko gremo - do grškega scenarija. Pa lahko nekateri osebki temu nivoju še tako rečete "nizek" - resnica je ponavadi hudo boleča. Človek preprosto lahko izračuna da se tega pumpati v nedogled ne da. Enkrat poči - vprašanje je samo kdaj poči! Da bi morali pa zaradi nekaj priviligiranih poklicev (kdo so ti se ve) v javnem sektorju trpeti vsi državljani je pa bizarnost brez primere. Se vi zavedate kaj točno se dogaja v gospodarstvu? Pazi, ne samo da se režejo plače (to je minimalna možna težava), ljudje ostajajo brez plač mesece, da o odpuščanju ne govorimo. Skratka precej me je zmotil ta citat. Pa dajte še vse delavce Primorja zaposliti v javni upravi. Če lahko (karikiram, da se ne bo kdo razburjal) 1 učitelj uči 5 otrok v razredu, lahko tudi 5 hišnikov skrbi za neko stavbo (ministrstvo...). Nekateri smo po naravi realisti in razmišljamo temu primerno. Jasno je, da trenutno stanje (tudi po "varčevalnih ukrepih") ne vodi nikamor drugam kot v pogubo - če ne na kratki pa na malo daljši rok. Lahko da sistem vse skupaj preživi za 10, 20 let brez problemov, ampak težave ki se samo stopnjujejo ne bodo nikoli izginili same od sebe.

Jaz bi uvedel eno preprosto in salomonsko rešitev: denarja za plače v javnem sektorju je fiksno (in ne neomejeno kot sedaj). Ko ga zmanjka ga zmanjka - bodo pač zamude z izplačili in čakanje na boljše čase (kako si bodo pa denar razporedili pa naj se stepejo kar sindikalne hijene med sabo). Ko ga zmanjka do naslednjega obdobja ne bo plač - torej nekaj podobnega kot je to v gospodarskih združbah. Državi bi bilo prepovedano se zaradi tega dodatno zadolževati (povzemimo da fiksni delež namenjen temu že vsebuje 1% primankljaja). Pa bi bil mir in najbolj pošteno do ljudi ki niso priviligirani! In verjamem da bi se zelo lepo zmenili komu koliko pripada. Če imaš na voljo 10 denarnih enot, imaš pa 5 ljudi od katerih vsak pobere 3 denarne enote. Ja očitno je preveč ali ljudi, ali posameznik porabi preveč denarnih enot. In nekateri trdite da je to celo normalno? Manjek 5 denarnih enot iz primera pa se seveda čudežno naslika kajne? ;)

Prav smešno kaj se dogaja. Ljudi briga za obične delavce, ampak bog ne daj da se nekomu iz javnega sektorja (varna služba, glede na primerljive službe v gospodarstvu preplačani - to da so nekateri poklici hudo preplačani ni zraslo na mojem zelniku - malce prebrskajte imate na netu ogromno raziskav med denimo plačami šolnikov pri nas in v zahodni evropi (ja boste hudo presenečeni koliko so glede na druge poklice dobro plačani), čez "čas" naj bi se delalo le v izrednih okoliščinah) vzame procent ali dva. Pa saj niste resni. :sleeping: Čas je, da tudi JS nosi svoj del odgovornosti za razmere. Ne pa da se vse prelaga na plebs v gospodarstvu! Ko so dobri časi zahteva JS delež zase, ko so slabi časi pa vidimo kako je (precej mimo so bili že 2 leti nazaj s tisto stavko proti Pahorju, ko se je šlo samo o zamrznitvi!). Če se vam zdi to fer potem dobro za vas. Meni se ne in se mi že kar nekaj mesecev obrača.

Bolje preventiva kot kurativa pravijo. Tudi v našem primeru se bo to slej ali prej pokazalo.Ampak takrat ne bo časa za reševanje. Takrat se ne bomo pregovarjali o tem ali je politično korektno, da se nekomu v JS vzame procent ali dva. Upam da jutri zmaga Tsipras (volitve v še eni banana državi, s še hujšim aparatom kot pri nas - in opa tudi tam so isti osebki najbolj glasni), da se bomo lahko na lastne oči prepričali kaj sem mislil s tem. ;) Je pa zanimiva korelacija med drugorazrednimi državami (Grčija, na žalost tudi Slovenija) in JS - ampak ne, nekaterim še vedno ne kapne...

To sporočilo je uredil Filantropist: 17 junij 2012 - 00:25

#55 quattro

guerrilla goat

• legende
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 01:29

oh jezus. no. pejd na stari forum pogledat, kako je to bilo ze predebatirano.
ja, sucks to be you. in da delodajalc kao nima dnara da te bo placal.
ampak lej, kaj pravijo tle neoliberalni: tvoj delodajalc ni konkurencen in naj propade. to, da delas zanj, ceprav ti ne placuje, je zgolj neumnost s tvoje strani in podaljsevanje njegove agonije. trg bo ze uredil.

predpostavljam tudi, da nisi vclanjen v sindikat, kot tudi tvoji sodelavci ne. kar je glede na inzenirsko izobrazbo res vprasljivo. kako si lahko visokosolsko izobrazen pa se ne organiziras tako, da lahko zastopas svoje interese proti delodajalcevim? si mu kaj dolzan nemara? ali je on tebi?
odgovori mi na to. ce bo cez pet let konjuktura, bos dobival 25% bonus k placi? se mi je zdelo da ne.
imas moznost iti na svoje? in preziveti s konkurencno storitvijo? se mi je zdelo da ne.
vidis, to je prakticna posledica tega, da se prodajas POD CENO.
iz tvojega pisanja veje tole sporocilo: kuzla mi v rit skace, ampak srecen sem, da mi nekdo sploh daje sluzbo, ker je to bolje kot bit brez nje. in to, da me izkorisca, je krivda zapravljivega javni sektorja, zarad katerega smo v krizi, oni pa se obnasajo, kot da je ni.

zbud se in povohaj kavo. javni sektor ni zakuhal krize, je pa organiziran in se bori za svoje pravice. delavci v gospodarstvu, sploh izobrazeni kader, so pa kmalu po osamosvojitvi ratali mokre sanje delodajalcev, saj so se prostovoljno odrekli sindikalni organiziranosti ces, gre za komunisticni relikt, kaj bomo placeval clanarino za brezveze, itak smo na trgu dela toliko vredni da se bojo tepli za nas. kdo se bo torej boril za vas, ce se se vam samim ne zdi vredno?

#56 MIHA_IS_GOD

božanski padawan

• božanstvo
  • 2 078 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 10:05

Čakalne vrste so zato, ker ni dovolj denarja za vse. Ker je čakalna vrsta predolga, se ljudje potem odločajo za samoplačniške storitve in ohranjajo vrsto ravno še dovolj dolgo. Večja neumnost je da lahko z vezami vedno preskočiš vrsto. Ampak to je kul, ker se je nekdo znajdu.

Koliko je javni sektor kriv za razmere v gospodarstvu bi se dalo debatirati. Da je nedolžen je pa neumnost. Namesto da bi plačevali ljudi na agencijah za katere nihče prav dobro ne ve čemu so namenjene, bi šel denar lahko za investicije. Prav tako so glavni krivec za podvojitev dolga države in visoke obresti zadolževanja, manjka kreditov. Krivi so da z neumnimi postopki zavlečujejo in dušijo gospodarstvo...

#57 tyne

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 952 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 10:06

Navedek

iz tvojega pisanja veje tole sporocilo: kuzla mi v rit skace, ampak srecen sem, da mi nekdo sploh daje sluzbo, ker je to bolje kot bit brez nje. in to, da me izkorisca, je krivda zapravljivega javni sektorja, zarad katerega smo v krizi, oni pa se obnasajo, kot da je ni.

zbud se in povohaj kavo. javni sektor ni zakuhal krize, je pa organiziran in se bori za svoje pravice.
oh Q, you can do better than that. Človek nikjer ni krivil javnega sektorja za svoje težave, le pravi, da so predobro plačani glede na stanje v gospodarstvu in javnih financah.

Kar naj se sindikalno organizirajo. Kaj pa bodo, štrajkali? Ne bodo delali en teden? Privat podjetje ni država, podjetja bodo v primeru izsiljevanja in stavkanja v težkih časih propadla in vsi bodo na cesti. Če bodo zaposleni opazili, da ima direktor/lastnik v času nižanja plač pred vhodom novega Cayenna, bo pa verjetnost štrajka bistveno višja.

To sporočilo je uredil tyne: 17 junij 2012 - 10:40

#58 Vodopivc

analizira banalne analogije kanalov.

• rumeni jaki
  • 2 487 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 10:37

Oglej si sporočiloquattro, ob 17 junij 2012 - 01:29, rekši:

vidis, to je prakticna posledica tega, da se prodajas POD CENO.

to da se folk v gospodarstvu prodaja pod ceno je tud ena floskula. v podjetju je tako da ali delaš za ceno ki jo oni postavijo al pa greš na cesto.

#59 quattro

guerrilla goat

• legende
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 16:43

seveda lahko povem bolje, kot sem. je iz inata napisano inflamatorno (glej prvi odstsavek, kjer je to najbolj ocitno)

vodopivc to ni nobena floskula. na cisto prevec podrocjih sem videl tocno to, kako so delodajalci dvajset let ves cas downplayali delo strokovnjakov in jih postavljali en proti drugem. ker se je vedno nasel vsaj en, ki je bil pripravljen delat za malo manj - in potem so za manj morali zaceti delati prakticno vsi, ker je to ratal "nov standard"
ti dam recimo primer prevajalcev: zacetnik z ustreznim strokovnim znanjem naj bi dobil okoli 8 evrov (bruto) na avtorsko stran (1500 znakov), nakar gre cena gor ustrezno z zahtevnostjo besedila. potem imas pa firme, ki studentom za isto delo placujejo 2 evra ali manj. in se cutijo velikodusne, ko profesionalcu ponudijo 3 ali celo 3,5 evra. nakar se cudijo, zakaj za tak lep dnar noben noce naredit.
kakovost prevodov za 2 evra je seveda ustrezno kurceva, a nad tem itak pizdimo samo tisti, ki znamo slovensko.
podjetja, ki znajo cenit opravljeno delo, znajo placat tut 25 evrov na stran, a so zal v grozljivi manjsini.
ali se bolj konkretno: si predstavljas, da bi mladinska knjiga placala bedancu 2000 evrov za prevod Plesa z zmaji, na katerem je delal 8 mesecev? pa stiri od petih zalozb ponujajo tocno take denarje za prevode. In kar je se huje, na koncu zavlacujejo s placilom po vec mesecev ali celo let.

tako so nizal ceno, dokler se nisi mogel vec pokrivat, nakar si delal vse vec in se hkrati pufal, da si bil na koncu broke. ravnozaradi te instalacije, "zdaj dobim vsaj se nekaj, ce ne dobim nic sem ga res najebu" in posameznik proti pravni entiteti ne more naredit prakticno nic. zato so pa vedno obstajali cehi in kasneje sindikati. mi se pa te organizacije spet ucimo na novo, vmes pa zmerjamo salmonelice in tako naprej.

#60 bainit

• vesoljci
  • 6 740 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 17:26

Oglej si sporočiloVodopivc, ob 17 junij 2012 - 10:37, rekši:

to da se folk v gospodarstvu prodaja pod ceno je tud ena floskula. v podjetju je tako da ali delaš za ceno ki si jo izpogajas al pa greš na cesto.
fiksed
pa se ogromno ljudi prodaja pod ceno, zaradi takih in drugacnih razlogov. moj sodelavec je imel v prejsnji (privatna, ozko specializirana) firmi 1500 place + bonuse, v sedanji pa ~850 :lol: pa ni zavrnil pogodbe.
pri njemu je bil razlog verjetno to, da je bil 6mes na zavodu, da ga niso sprejeli v ene par firmah, ker se je prevec hvalil ipd. je pa res, da mu ni hudega pri tem, kar dela (glej gamsov post)

To sporočilo je uredil bainit: 17 junij 2012 - 17:44

#61 gams

želvak brez oklepa

• mn3njalničarji
  • 26 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 17:28

Dobro si nastavil premise, a potegnil napačen sklep. Nižjo ceno imajo inferiorne storitve. To je menda jasno. Nek študent, oziroma preprodajalec prevajalskih storitev nima nobenega vpliva na Bedancevo ceno, ker mu v resnici niti ne konkurira. Problem slovenskega inženirstva je drugje: namreč, za mnogo dipl. ing. pri nas dejansko lahko rečemo, da ne opravljajo nekega hudega inženirstva - ampak zgolj rutinsko delo, ki bi ga brez težav zmogli tudi tehniki. Takšno delo pa seveda ne more imeti visoke cene. Poglej si recimo inženirje, ki ne počnejo kaj bolj plemenitega kot je naročanje robe, lažje izračune in administracijo, so pa inženirji po tituli. Tem, po pravici, višja plača niti ne pripada.

#62 bainit

• vesoljci
  • 6 740 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 17:38

takim inzenirjem se drugace rece tehnologi, si pa kar zadel ja.
je pa res, da bi tak tehnik imel fajn nizko placo, tko da se mu bolj splaca ukvarjat recimo s cnc programiranjem, kjer manjka kadra in je dobro placano oz. bolje placano.

To sporočilo je uredil bainit: 17 junij 2012 - 17:43

#63 quattro

guerrilla goat

• legende
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 17:51

Oglej si sporočilogams, ob 17 junij 2012 - 17:28, rekši:

Dobro si nastavil premise, a potegnil napačen sklep. Nižjo ceno imajo inferiorne storitve. To je menda jasno. Nek študent, oziroma preprodajalec prevajalskih storitev nima nobenega vpliva na Bedancevo ceno, ker mu v resnici niti ne konkurira.

to je povsem jasno in tako naj bi rec delovala. problem pa je, da v trenutni situaciji pri nas student za 2 evra JE konkurenca bedancu in drugim profijem. ce jo le zaloznik lahko odnese s tem. kot sem rekel, stirje od petih mislijo, da lahko. oziroma, bi v pogajanju z bedancem rekli: ej, kolikor tebe placamo, lahko najamemo 6 studentov, ki bojo delo opravili v dveh mesecih. niti toliko boljsi, torej snizi, brate. ce so se bolj neoliberalni, bojo rekli: tvoje delo ne prinese toliko dodane vrednosti, 100 folka bo pizdilo, zakaj nis prevajal ti, 500 jih bo vseeno kupilo. kar pomeni, da imamo se vedno jurja in pol profita*.

pa smo spet pri romunski govedini.

*cifre potegnjene iz riti

#64 bainit

• vesoljci
  • 6 740 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 17:54

za tisto, kar studenti zajebejo, imas pa na firmi ene par ljudi, ki lektorirajo/ popravljajo za njimi pa je.
tocno tko deluje outsourcing v indijo tut (programiranja). ce je una firma dol bolj poceni, dobis taka skrpucala, da ne mores verjet. poj mas pa doma ene par ljudi, da popravijo in launchajo program pa je.

#65 Shenkey

• vesoljci
  • 9 770 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 17:59

sej zato pa obstajajo neoliberalne firme MS, Google in trash firme katerih software ne dela kot more

ali kot po quattrovem, zato pravijo glavni v MS zaposlenim da niso vredni 1k $ na mesec in jih plačujejo po 800, ker dobijo indijce za 200$

Obstajajo trash firme in firme katerim je pomembno njihovo ime in znamka. Če delaš samo lon posle za druge ti to ni.

To sporočilo je uredil Shenkey: 17 junij 2012 - 18:00

#66 gams

želvak brez oklepa

• mn3njalničarji
  • 26 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 18:25

Oglej si sporočiloquattro, ob 17 junij 2012 - 17:51, rekši:

to je povsem jasno in tako naj bi rec delovala. problem pa je, da v trenutni situaciji pri nas student za 2 evra JE konkurenca bedancu in drugim profijem. ce jo le zaloznik lahko odnese s tem. kot sem rekel, stirje od petih mislijo, da lahko. oziroma, bi v pogajanju z bedancem rekli: ej, kolikor tebe placamo, lahko najamemo 6 studentov, ki bojo delo opravili v dveh mesecih. niti toliko boljsi, torej snizi, brate. ce so se bolj neoliberalni, bojo rekli: tvoje delo ne prinese toliko dodane vrednosti, 100 folka bo pizdilo, zakaj nis prevajal ti, 500 jih bo vseeno kupilo. kar pomeni, da imamo se vedno jurja in pol profita*.

pa smo spet pri romunski govedini.

*cifre potegnjene iz riti

Bom dal lastni primer, za katerega verjamem, da se aplicira tudi pri založništvu. Za spodobno delo, ki potrebuje zgledno strokovnost, takšni loleki odpadejo. Recimo, ko sem bil kot učeči se študent vpleten v razvoj kakšnega softwerja, kjer je nekdo izračunal, da se bi se jim takšen posel s študenti za male pare izplačal, je bil izkupiček običajno ena velika žalost. Kot prvo smo vedno naredili komaj da uporabno storitev, zamudili vse roke, prenašali odgovornost iz enega na drugega in nudili nikakršno garancijo. Naročnika je izgubljal živce in se močno obrukal pred stranko. Po parih takšnih šolah začne razmišljati, da se mu tale ekonomika sploh ne izide. Na dolgi rok pa bog ne daj, ker bi s tem že tvegal svoj obstoj.

Če misliš, da lahko 5 prepotentnih študentov dobro prevede zmaje, se, po moje, motiš.

#67 quattro

guerrilla goat

• legende
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 17 junij 2012 - 22:06

no vis, saj it je jasno:)
zdaj pa se vracunaj v to:
-najdemo najcenejsega moznega izvajalca
-mu ne placamo
-pokasiramo maksimum kolkr se le da
-najdemo novega naivca, saj jih je dost.
-do takrat da so nas razkrinkal, smo pobasal dost kesa da zapremo stacuno in odpremo novo, ter ponovimo postopek.

bonus pike:
-svojo storitev ki nas tehncno nic ne stane, v bistvu prodajamo drugim firmam po trzni ceni. mastno kasiramo razliko.
-s svojo dampinsko politiko prodajanja govna izrinemo kvalitetne delavce
-nato jim ponudimo drobiz da delajo za nas in smo naenkrat ugledna firma. racunamo toliko kot so prej oni, nijh placamo pol manj.

FREE ENTERPRISE!

ampka ajde, ze vandram offotpic. ali pa tudi ne, ker take firme se najraje rpijavljajo na drzavne razpise, kjer njihova politika prodajaja pod ceno deluje super krasno.
ko narocnik (jqvni sektor) s tem ni zadovoljen, pa poves da za to ceno je to. za kaj vec je treba pa aneksa.
potem je pa zapravljiva drzava. :)

#68 kROKar

• prostozidarji
  • 6 851 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 08:13

Na koncu vedno prides do tega, da nasa pravna drzava ne zagotavlja pravice ter enake moznosti za vse. 98% casa se diskurz v Sloveniji vrti okoli cisto napacnih stvari, nihce pa ne omeni slona v sobi.

#69 andrejus

• mn3njalničarji
  • 1 007 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 10:39

Q je natrosil precej nebuloz o razgraditiv sindikatov in delovanju tžnega mehanizma istočasno pa demoniziral pristaše "neo" liberalizma.

Prvo kot prvo ne moremo obsoditi jevanega delavca, ki se bori za svoje pravice, lahko le obsodimo vlado da ni sposobna javni sektor zreducirat na sprejemljivo raven. Na tako raven, ki jo bo gospodarstvo lahko vzdrževalo. Kaj to pomeni je Pahor lepo povedal: 50% off. Seveda tega se ne da narediti v enem letu in niti v enem mandatu, vendar v 8-10 letih bi moral biti to cilj! Tisti, ki se kolikortoliko ukvarja z državno upravo vidi še toliko rezerv da je joj. Recimo ministerstov za pbrambo; nevojaški del. to je LOL. Paradržavni skladi in agencije LOL.

Nižje plače v javnem sektorju so bile kompenzirane z varno zaposlitvijo. In je vlada z raznimi ukanami brzdal rast plač. Moram reč da je to počela na precej neetični način, ker ni bila sposobna v 10 letih poprijet za kramp in lopato. Sedaj ko ni sredstev je pa normalno, da se zmanjšujejo proračuni. Res se mi zdi smešno ko se govori, da bo večji normativ v šolah in vrcih, manj denarja za kulturo LOL, manj denarja šport LOL. pomenil katastrofo za SLO. LOL in še enkrat LOL.

Zakaj so sindikati javnih sektorjev tako bolje organizirani? Očitno Q še ni bil v privatnih podjetjih kjer se kapitalisti hvalijo da v mojem podjetju pa ne bo sindikata!!!! Zaradi razdrobljenosti gospodarstva se je precej težje organizirati v t.i. realnem sektorju; "imaginarni" sektor, ki živi v svojem determinističnem svetu takih težav nima. Tudi sam bi bil član sindikata če bi delal v državni upravi. Vendar največja težava sindiaktov v gospodarstvi je ta, da se ukvarjajo in ščitijo predvsem delavce in ne izobraže srednji razred, ki je v vseh bogatih državah gibalo razvoja. Salmoneliča B.K: zame, on raje ščiti random delavca, ker:

1. delavec se ne bo uprl če ne naredijo nič (dejansko so se, se spomnite težave Gorenja)
2. lahko jim nakladajo da so dosegli ne vem kaj, če so obdržali malico in prevoz
3. Salmonelič je lahko za veke vekomaj šef sindikata
4. je lažje voditi ovce kot pa koze & osle

Tržni mehanizem več ali manj deluje. Prej se boste zavedali tega, prej bo mir v hiši. Ima svoje pomankljivosti, ki jih je potrebno konstanto odpravljat. Za odrpavljanej teh nepravilnosti skrbi država, državna uprava, tržni inišpektor itd. Joj to so tisti javni uslužbenci, ki jim ni treba preveč dealt saj so lahko na svojih položajih do smrti. Vključno s sodniki vred.

Če je bralcu (trgu) vsejedno ali zadevo prevedem jaz za 2€ ali Stric Bedanec za 15€ na stran, je edino smotrno za založbo, da prevajam jaz. Podobnih "nezahtevnih" tržišč je ničkoliko, žačenši z novimi pekarnicami, ki jih imajo šiptarji širom slovenskih mest. Prodaja se tak šrot, ampka kljub vsemu ne propadejo. Taka pekarnica na Dunajo propade v 2 dneh.

Pa še ena cvetka iz socializma, kjer je plača odvisna predvsem od izobrazbe in ne od dela ki ga delaš. Če diplomiran inžinir opravlja delo strojnega tehnika, ki ga v tujini opravljajo mehaniki ne more imeti plače, ki jo ima mehanik, ki opravlja delo inžinirja. Prav tako frizerka, ki ima lasten salon in dela prčeške lahko ima precej večji dohodek kot nek zdravnik, ki je plačan iz javnih sredstev. Če zdravniku nu kul naj gre fizirat, ali pa naj si odpre svojo ordinacijo. Zakaj vlado zdravniki vedno lahko stiskajo. Eh zakja neki, ker ni konkurence iz zasebnega sekrtorja oz ni konkurence med zdravniki. Za vse je vedno mesto.

#70 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 12:45

V privatnem sektorju je manj sindikatov tudi zato, ker se delodajalci marsikje združeno sistematično borijo proti organiziranju na drugi strani.
Dalje, nobeni razviti državi ni vseeno za kulturo iz ene x razlogov, dva najpomembnejša sta izobrazba prebivalstva, drug pa integracijski faktor.
In nazadnje, na Dunaju je en kup crap ponudbe marsičesa, pa folk kupuje.

#71 XerX

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 945 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 12:50

Oglej si sporočiloandrejus, ob 18 junij 2012 - 10:39, rekši:

...
torej trdiš, da je delati v javnem sektorju bolje kot v gospodarstvu zaradi a) rednih plač, b) zanesljivosti zaposlitve, c) zaščite s strani sindikatov in d) ostalih beneficij?

To sporočilo je uredil XerX: 18 junij 2012 - 12:50

#72 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 13:11

Zakaj vlado zdravniki vedno lahko stiskajo. Eh zakja neki, ker ni konkurence iz zasebnega sekrtorja oz ni konkurence med zdravniki. Za vse je vedno mesto.

Lol, tole cvetko sem spregledal. V ZDA zdravniki zaradi specifike svojega dela stiskajo še bistveno bistveno bolj. To je preprosto dejstvo.

#73 andrejus

• mn3njalničarji
  • 1 007 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 13:12

Navedek

V privatnem sektorju je manj sindikatov tudi zato, ker se delodajalci marsikje združeno sistematično borijo proti organiziranju na drugi strani.

Da, to sem tudi napisal! Obstaja cel kup novodobnih kapitalistov, lastnikov podjetij tudi velikih, ki ne dovoljujejo organiziranje sindikatov. Presenečen sem, da celo v podjetju, za katerega sedaj delam "ne dovolijo" sindikatov. In lastnik se šteje za levičarja. LOL

Navedek

Dalje, nobeni razviti državi ni vseeno za kulturo iz ene x razlogov, dva najpomembnejša sta izobrazba prebivalstva, drug pa integracijski faktor.

Drži. Samo očitno je Sloveniji še posebej pri srcu kultura in kulturniki. Brez državnega denarja nismo sposobni posneti niti en film. Ko ga pa posnamemo (z državnim denarjem) pa posnamejo nekaj kar je samo sebi namen, Št. gledalcev (trg) je nepomembno. Jaz bi ful raje da naša filemska industrija (?) štanca kopije in reprize Transformerje 3, kot pa da posname še en SLO filem alla Gremo mi na morje.

Navedek

In nazadnje, na Dunaju je en kup crap ponudbe marsičesa, pa folk kupuje
.

Zagotovo! Vendar to ne velja za ulične pekarnice. :)

Navedek

torej trdiš, da je delati v javnem sektorju bolje kot v gospodarstvu zaradi a) rednih plač, b) zanesljivosti zaposlitve, c) zaščite s strani sindikatov in d) ostalih beneficij?

Dobro jutro. 80% ljudi tako misli. Sicer odvisno kaj si v življenju želiš :)

#74 Death

ravnokar sir je.

• prostozidarji
  • 68 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 13:14

Q je natrosil precej nebuloz o razgraditiv sindikatov in delovanju tžnega mehanizma istočasno pa demoniziral pristaše "neo" liberalizma.

Prvo kot prvo ne moremo obsoditi jevanega delavca, ki se bori za svoje pravice, lahko le obsodimo vlado da ni sposobna javni sektor zreducirat na sprejemljivo raven. Na tako raven, ki jo bo gospodarstvo lahko vzdrževalo. Kaj to pomeni je Pahor lepo povedal: 50% off. Seveda tega se ne da narediti v enem letu in niti v enem mandatu, vendar v 8-10 letih bi moral biti to cilj! Tisti, ki se kolikortoliko ukvarja z državno upravo vidi še toliko rezerv da je joj. Recimo ministerstov za pbrambo; nevojaški del. to je LOL. Paradržavni skladi in agencije LOL.

Nižje plače v javnem sektorju so bile kompenzirane z varno zaposlitvijo. In je vlada z raznimi ukanami brzdal rast plač. Moram reč da je to počela na precej neetični način, ker ni bila sposobna v 10 letih poprijet za kramp in lopato. Sedaj ko ni sredstev je pa normalno, da se zmanjšujejo proračuni. Res se mi zdi smešno ko se govori, da bo večji normativ v šolah in vrcih, manj denarja za kulturo LOL, manj denarja šport LOL. pomenil katastrofo za SLO. LOL in še enkrat LOL.

Zakaj so sindikati javnih sektorjev tako bolje organizirani? Očitno Q še ni bil v privatnih podjetjih kjer se kapitalisti hvalijo da v mojem podjetju pa ne bo sindikata!!!! Zaradi razdrobljenosti gospodarstva se je precej težje organizirati v t.i. realnem sektorju; "imaginarni" sektor, ki živi v svojem determinističnem svetu takih težav nima. Tudi sam bi bil član sindikata če bi delal v državni upravi. Vendar največja težava sindiaktov v gospodarstvi je ta, da se ukvarjajo in ščitijo predvsem delavce in ne izobraže srednji razred, ki je v vseh bogatih državah gibalo razvoja. Salmoneliča B.K: zame, on raje ščiti random delavca, ker:

1. delavec se ne bo uprl če ne naredijo nič (dejansko so se, se spomnite težave Gorenja)
2. lahko jim nakladajo da so dosegli ne vem kaj, če so obdržali malico in prevoz
3. Salmonelič je lahko za veke vekomaj šef sindikata
4. je lažje voditi ovce kot pa koze & osle

Tržni mehanizem več ali manj deluje. Prej se boste zavedali tega, prej bo mir v hiši. Ima svoje pomankljivosti, ki jih je potrebno konstanto odpravljat. Za odrpavljanej teh nepravilnosti skrbi država, državna uprava, tržni inišpektor itd. Joj to so tisti javni uslužbenci, ki jim ni treba preveč dealt saj so lahko na svojih položajih do smrti. Vključno s sodniki vred.

Če je bralcu (trgu) vsejedno ali zadevo prevedem jaz za 2€ ali Stric Bedanec za 15€ na stran, je edino smotrno za založbo, da prevajam jaz. Podobnih "nezahtevnih" tržišč je ničkoliko, žačenši z novimi pekarnicami, ki jih imajo šiptarji širom slovenskih mest. Prodaja se tak šrot, ampka kljub vsemu ne propadejo. Taka pekarnica na Dunajo propade v 2 dneh.

Pa še ena cvetka iz socializma, kjer je plača odvisna predvsem od izobrazbe in ne od dela ki ga delaš. Če diplomiran inžinir opravlja delo strojnega tehnika, ki ga v tujini opravljajo mehaniki ne more imeti plače, ki jo ima mehanik, ki opravlja delo inžinirja. Prav tako frizerka, ki ima lasten salon in dela prčeške lahko ima precej večji dohodek kot nek zdravnik, ki je plačan iz javnih sredstev. Če zdravniku nu kul naj gre fizirat, ali pa naj si odpre svojo ordinacijo. Zakaj vlado zdravniki vedno lahko stiskajo. Eh zakja neki, ker ni konkurence iz zasebnega sekrtorja oz ni konkurence med zdravniki. Za vse je vedno mesto.

Kaj sploh čakaš? Pojdi v javni sektor in cedila se ti bosta med in mleko.

#75 andrejus

• mn3njalničarji
  • 1 007 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 13:22

Navedek

Lol, tole cvetko sem spregledal. V ZDA zdravniki zaradi specifike svojega dela stiskajo še bistveno bistveno bolj. To je preprosto dejstvo.

Zadnja leta natančno sledim gospodarskemu dogajanju v državah kjer imamo distirbuterje (izvažamo medicinske pripomočke) tudi ZDA in UK in nisem še slišal, da bi zdravniki stavkali. Pri nas konstanto. Opažam pa razliko med našimi in njihovimi doktorji. Njihovi so precej bolj tržno naravnani. Jim prineseš izdelek in če jim ustreza ga vzamejo, promovirjao, prodajajo. Kaj pa naši? Na splošno je Interes da se ima čim več brezdelnega dežurstva.

Navedek

Kaj sploh čakaš? Pojdi v javni sektor in cedila se ti bosta med in mleko.

Po pravici povedano je bilo kar kul v javnem sektorju. Tako, če bi imel možnost bi šel. Sam po definiciji moj profil javni sektor ne potrebuje.

To sporočilo je uredil andrejus: 18 junij 2012 - 13:29

#76 XerX

pozna Teofika iz Fužin!

• prostozidarji
  • 1 945 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 13:25

Navedek

Dobro jutro. 80% ljudi tako misli. Sicer odvisno kaj si v življenju želiš :)
...

Zakaj torej ne greš delat v javni sektor?

To sporočilo je uredil XerX: 18 junij 2012 - 13:27

#77 quattro

guerrilla goat

• legende
  • 1 352 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 13:33

Oglej si sporočiloandrejus, ob 18 junij 2012 - 13:12, rekši:

Da, to sem tudi napisal! Obstaja cel kup novodobnih kapitalistov, lastnikov podjetij tudi velikih, ki ne dovoljujejo organiziranje sindikatov. Presenečen sem, da celo v podjetju, za katerega sedaj delam "ne dovolijo" sindikatov. In lastnik se šteje za levičarja. LOL

se pravi da ravnajo v nasprotju z ustavo republike slovenije. in ti se ne cutis dolznega, da bi jih ovadil?

#78 andrejus

• mn3njalničarji
  • 1 007 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 13:41

Navedek

se pravi da ravnajo v nasprotju z ustavo republike slovenije. in ti se ne cutis dolznega, da bi jih ovadil?

Kdo bo pa mene zaščitil? Še posebej pred takim levičarjem, ki ima strice v ozadju pa palčka za komandirja. V SLO bom nezaposljiv :) Mogoče me bo nasprotna stran vzela v državno upravo.

P.S.: Počasi prihaja modrost v ospredje: nič ne vidim, nič ne slišim.

To sporočilo je uredil andrejus: 18 junij 2012 - 13:43

#79 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 649 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 13:45

Oglej si sporočiloandrejus, ob 18 junij 2012 - 13:22, rekši:

Zadnja leta natančno sledim gospodarskemu dogajanju v državah kjer imamo distirbuterje (izvažamo medicinske pripomočke) tudi ZDA in UK in nisem še slišal, da bi zdravniki stavkali. Pri nas konstanto. Opažam pa razliko med našimi in njihovimi doktorji. Njihovi so precej bolj tržno naravnani. Jim prineseš izdelek in če jim ustreza ga vzamejo, promovirjao, prodajajo. Kaj pa naši? Na splošno je Interes da se ima čim več brezdelnega dežurstva.

Hehe, seveda zdravniki ne stavkajo tam... zato ker so lačani kot absolutno nikjer drugje na svetu.
Ampak če gremo od začetka, verjetno bi se strinjal, da je celotna zdravstvena industrija precej strateška dobrina. Težko jo primerjaš s čem drugim.
Zato pa je tržna naravnanost v zdravstvu precej problematična. Da ne bo pomote, ni nobenega problema, če gredo cene dodatnih storitev v zdravstvu v nebo. Naj.
Problem pa je, če je drago osnovno vzdrževanje zdravja državljanov. In v ZDA pač je. Rutinske operacije stanejo več kot pri nas, večina storitev stane več kot pri nas, plače zdravnikov so nesorazmerne s kjerkoli drugje na svetu. Konkurenca naj bi nižala stroške itd. Tko da če vzamemo to kot postulat, pol je pri njih očitno na delu nekaj drugega. Povedano drugače, preko združevanja in medsebojne cehovske solidarnosti in specifike njihove storitve (ni absolutno nobenega substituta izven njihovega ceha) so si izborili zelo zelo dosti.
Tko zelo simpl povedano.

#80 andrejus

• mn3njalničarji
  • 1 007 sporočil

Objavljeno 18 junij 2012 - 14:01

Navedek

Povedano drugače, preko združevanja in medsebojne cehovske solidarnosti in specifike njihove storitve (ni absolutno nobenega substituta izven njihovega ceha) so si izborili zelo zelo dosti.
Tko zelo simpl povedano.

Da. To se 100% strinjam.

Tisti, ki je hodil po ZDA bolnišnicah je takoj videl da je tam tehnična opremljenost skorja svetlobna leta pred našimi. In zagotovo storitev ni toliko boljša kot zgleda spoliranost teh bolnišnic.. Tudi manjši zdravstveni domovi (ki so za nas že bolnice) so ful na visoki ravni. O strokovnosti osebja jaz ne morem govoriti. Vendar valda niso neki debili. In ja zdravniki zaslužijo ful. Edino jih je malce strah odškodninske odgovornosti.

Po drugi strani ta oskrba za sredni sloj, kateremu je zadeva dostopna ni draga. Če vzamemo plačo 80 k$ ameriški programerčič in 44k€ (cca 58 k$) SLO programerčič. Plača slovenec ABSOLUTNO VEČ za zdravstvo kot američan. To so realne številke. Oskrba je boljša v ZDA, zagotovo!

To sporočilo je uredil andrejus: 18 junij 2012 - 14:03

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov