Skoči na vsebino

[retro] Avtomati aka arkadne mašince

39 odgovorov na to temo

#1 Čenir__

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 707 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 09:26

Zadnjič sva imela s Sultanom smrti neko mini no-homo debato o igrah, pa mi je napisal eno misel o arkadnih igrah, ki me je res zabila aka "kako nisem nikoli pomislil na to", in sicer:

Navedek

Pa nenormalen ratio dobrih vs zanič špilov, kar je po svoje logično, ker če avtomat hoče več kot 1 quarter zvabit od igralca, ga mora impresionirat
(Pa sorry za quotanje izven konteksta)
Dejansko nisem pomislil na to, da je sistem monetizacije arkadnih mašin bil tak, da so računale na stalen dotok ponavljajočih se igralcev in stalno kupovanje novih žetončkov. Zaradi tega si dejansko dosti težje sfural skozi neko res slabo igro. Morda v slovenskem okolju to ni bilo tako relevantno, ker je najbrž bilo malo gostiln, kjer so furali več avtomatov in posledično izbire, tako da si špilal to, kar je bilo; dočim v ameriških igralnicah, kjer si lahko imel na začetku devetdesetih tudi po deset in več različnih avtomatov, pa bi ga "grdi raček" hitro nafukal in verjetno gostinci ne bi slavili, da so lih skeširali goro keša za krep, ki ne nosi denarja.

Kakorkoli že, v času izida Streets of Rage 4 sem se spravil malo raziskovat beat 'em upe in moram reči samo: vsaka čast, kako so to carske igrice, kako noro lepo so narisane! Sem prav spet dobil željo, da bi si sestavil nek domač mame machine. Drgač pa trenutno drkam Cadillacs and dinosaurs:
Objavljena slika
Kaj pa vi? Delite kakšno anekdoto o tem, kako ste premagoval čapce po slovenskih oštarijah, pa kire MAME špile še dandanes kaj zaženete.

#2 DaCapo

Fotr, sponzor in šerif!

• šerifi in depjutiji
  • 5 559 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 09:54

Jack Point v Mariboru na avtobusni. Če kdo še pomni.. :)
Par mojih kolegov in nekaj sošolcev iz srednje je bilo tam stalnih gostov, to mislim da so bili dejansko inventar.

#3 XEcutIor

ne ve, kaj je kumkvat.

• mn3njalničarji
  • 179 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:14

Čenirko, a si dobil idejo tudi po tem, ko sem kake pol ure pred odprtjem te teme napisal moje igralne izkušnje v mesecu maju? Takrat, ko sem pisal o arkadnih občutenj in čar zadnjega desetletja 20.stoletja, a? ;)

Oglej si sporočiloXEcutIor, ob 03 maj 2020 - 09:02, rekši:

(...) bom doživljal najboljši arkadni občutek (...)

(...) Spet tista zlata 90. leta (...)

(...) naložil preko 90 iger (spet ta 90.ta?!) (...)

Ob tej obuditvi spomin(ov) konzolnih iger izpred 30 let (...)

Sicer zame osebno lahko trdim, da je igralnost teh iger res zimzelena. No, vsaj za nas "starine", ki smo to obdobje dejansko izkusili.
Ne vem pa, če bi tovrstne igre dal za probat mojmu nečaku ali nekočnem otroku, ker bi si verjetno mislil, da je preveč "lesena", kar tudi v resnici je.
Spet je odvisno, s katere perspektive gledamo.

Aja pa pametno bi bilo, da bi mi kak strokovnjak tukaj na tem forumu na zasebnem sporočilu (ker je tale moja prošnja pač ilegalna na tem forumu :snetininja:) sporočil, kako se uštimajo takšne in drugačne (MAME) emulatorje, ker po pravici povedano ne vem, kak to uštimat.

#4 Čenir__

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 707 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:26

Komot se tukaj pogovarjaš o piratiziranju 30+ starih iger, res ne vidim (razumnega) problema v tem :D

Oglej si sporočiloXEcutIor, ob 03 maj 2020 - 10:14, rekši:

Sicer zame osebno lahko trdim, da je igralnost teh iger res zimzelena. No, vsaj za nas "starine", ki smo to obdobje dejansko izkusili.
Ne vem pa, če bi tovrstne igre dal za probat mojmu nečaku ali nekočnem otroku, ker bi si verjetno mislil, da je preveč "lesena", kar tudi v resnici je.
Spet je odvisno, s katere perspektive gledamo.
Mislim, da je bolj pomemben pristop. Če npr. pokažeš otroku Final Fight in ga začneš zraven tauntat, kako je bila to carska igrica napram Fortnitu, ki ga igra on, potem se mu bo valda zamerilo in bo najbrž vse skupaj utemeljeval s tem, da je igrica lesena (kar v resnici po mojem mnenju ni, ma dobro — dokaz je že Streets of Rage 4, ki v smislu nadzora oziroma igralnosti kot take doda res malo novega, pa nihče ne reviewa zadeve kot ekstra lesene). Če pa ubereš nek celovit pristop in mu pokažeš, kje natanko so še danes kvalitete teh iger, ker pač jaz gladko verjamem, da določene kvalitete še danes obstajajo in je igranje precej rewarding, potem pa boš najbrž zgeneriral manj hostile odziv :D

#5 Tenshius

ravnokar sir je.

• mn3njalničarji
  • 70 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:30

Avtomatov je bilo pri nas v začetku 90ih kar dosti, sploh na kopališčih, sejmiščih in oštarijah. Zame so izstopili Outrun in SF2 rainbow edition na mariborskem TAM-u, Popeye v neki čudni mobilni igralnici (le-ta se je prav tako nahajala okoli Tabora v Mariboru), še najbolj pa so mi v spominu ostali avtomati na kopališču Kodeljevo v Ljubljani. Doma smo takrat drgnili razne spectrume, commodorje in 2- ter 386ke, tam pa so se bohotili Pit Fighter, Decathlon, Super Hang On in neka čudna verzija Arkanoida.

Pit Fighter je bil pogolten. Imel si eno samo zalogo energije, ki se ti med fajti ni obnovila. Ne vem zakaj, a takrat se mi to ni zdelo nič čudnega. Dlje kot do četrtega fajterja nisem nikoli prišel, pa tudi žetonov si nisem lahko mogel privoščiti več kot le 3 ali 4 na dan.

Sicer pa Jack Point na mariborski avtobusni, kot je omenil DaCapo. Tam sta bili legit verziji SF2' in SF2 Turbo, lokalni fantje pa so že znali tudi kak kombo.

#6 Sleipnir

skače z ritko na svečko.

• prostozidarji
  • 849 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:35

Kavarna Ajdovščina je imela par teh avtomatov. Od beat em upov so imeli Final Fight, Capitan Commando, Ninja Turtles in neke čudne robote, ki jih ni noben igral
Potem sem pa enkrat na Andrejevem sejmu v Gorici igral Night Slashers, Punisherja ter zgoraj omenjene Kadilake in dinozavre. Slastno!

Večino teh sem potem spiratiziral na romih v srednjih šoli. Edino Knights of the Round nisem uspel nikoli dokončat, ker emulator ni sprejel funkcije neomejenih žetončkov, Night Slashers pa so bili malce drugačni kot se jih spomnim (zelena kri namesto rdeče, ful slabše barve pa če si igral z Evropejcem so se začeli glitchi

#7 Podganar

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 115 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:45

@XEcutIor
romnation.net je zakladnica vsega, tam res dobis vse

Ne da se mi se enkrat vsega pisat, samo moj prvi stik z avtomati je bil v sotoru z avtomati v Izoli na plazi v San Simonu, spomnim se SF2, Golden Axe in seveda moje prve arcade ljubezni, Final fight. Na sreco sva z bratom ta sotor odkrila sele proti koncu morja, ce ne dvomim da bi sla sploh kaj v vodo, mama bi pa bankrotirala na zetonih (50SIT za enega, ce si kupil 5, je bil en gratis) :)

Dandanes, ko sem odrasel in odgovoren clovek, (predvsem pa kar si lahko koncno privoscim) sem si nabavil bartop arcade za doma in si uresnicil otroske sanje. RPi + 24" Bartop Flat-pack iz https://www.arcadewo...-pack-kits.html (trenutno precej svoh izbira zaradi virusa)

Trenutno je okupiran s strani isto dobre polovice, vsak dan igra Super Pang v Panic modeu, nazadnje je imela osmi rezultat na nekem precej obiskanem high score siteu, zdaj je verjetno ze malo napredovala.Jaz vsake toliko casa zakurblam Final fight, probam prit cimdlje z enim zetonom. Obicajno me ubijejo na podzemni.

@Cenir
Cadillacsi so res huda klasika, preigral sem jih mnogokrat. Priporocam ti se:
- Vendetta/Crime fighters
- Captain Commando
- Tenchi Wo Kurau/Warriors of fate
- Knights of the round
- Punisher
- King of dragons

To je kar se spomnim iz glave, imas pa res ogromno materiala za preigrat.

#8 Čenir__

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 707 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:47

Vem, da je ogromno in MEGA thanks za priporočila. Isto kot mi je Sultan napisal na ZS, je tudi pri meni to en del igric, ki sem jih praktično v celoti spregledal

#9 Podganar

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 115 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:51

Sem sel poiskat svoj starejsi post na to temo, prilimam tukaj, ce komu prav pride:

Oglej si sporočiloPodganar, ob 13 januar 2019 - 16:46, rekši:

Vse se je zacelo, ko naju je mama z bratom za 10 dni peljala na morje v Izolo. Tam je bil tudi nek mini lunapark, kjer so imeli avtomobilcke za zaletavanje in neke ostale stvari. Ker sva bila prevec navdusena nad morjem (takrat sva se naucila plavat), tega vse do treh dni pred koncem dopusta nisva kaj prevec opazila. En vecer smo bili na sprehodu, nakar sva v ozadju zagledala en sotor, iz katerega se bliskajo televizije. Fak, kaj je to, to je treba it pogledat! Prideva tja in tako se pomojem pocuti bodoci odvisnik od heroina "eh, zdaj sem pa zasvojen, kaj cmo" :) Zadnje tri dni sva vecinoma prezivela v tem sotoru in opazovala druge kako igrajo. Midva nisva imela denarja ampak naju to ni motilo.

Ok, da skrajsam in preidem na to, kako je projekt nastal.

Pred nekaj leti sem iskal idejo, kaj naredit za diplomo in to je bila ideja, ki je prevladala. Se zdaj imam na mailu ogromno linkov v threadu "Best idea ever!". Sel sem do mentorja, predstavil idejo, ki je takrat obsegala da bi sam naredil pokoncen cabinet, sprogramiral kontroler in zvezal gumbe. Malo neobicajna ideja za FRI ampak super, ce si odlocen, naredi. Takrat sem nabavil gumbe in joysticke, zataknilo pa se je, ker sem padel en izpit, tako da se je diploma prelozila za nedolocen cas (dokler me niso pobezali glede vracanja Zoisove stipendije ampak to je druga zgodba).

Projekt je sel na stranski tir, ker nikoli nisem imel casa. Kadar sem se lotil gledanja nacrtov, sem ugotovil, da bi rabil delavnico, katere nisem imel in ogromno casa.

Vse se je spremenilo, ko sem zasledil, da se da dobit DIY kit. Po daljsem researchu sem sklenil, da zdaj bi pa res lahko enkrat realiziral to dolgoletno zeljo. Odlocil sem se za 24" tabletop verzijo, ker za taprav, pokoncni cabinet nimam placa. Kit sem narocil iz UK, prisel je res lepo zapakiran, kot en velik in tezek kovcek. Z bratom sva ga sestavila v uri, dveh. No, on je sestavljal, jaz pa sem ta cas zakljuceval konfiguracijo kontrolerjev. Ko sva vse sestavila, sva obrnila Final fight, Cadillacs & Dinosaurs, Captain commando, Blood bros, ... in vmes jedla vsak svojo Fuck yeah pico. To je bil res glorious vecer, tako si predstavljam tudi sanjsko fantovscino, ce bi jo kdaj imel!

Kako vse skupaj deluje? Osnova je Raspberry Pi 2 na katerem tece RetroPie, za kontrole sem nabavil kar IPAC2, ni se mi dalo tega delat sam. Zelo enostavno, gumbe zvezes na IPAC2, potem pa z USBjem povezes na rPi.

Tukaj sem nabavil gumbe in joysticke:
http://www.arcadeshop.de/

Arcade DIY kit (mislim da je zdaj malo drugacen):
https://www.arcadewo...k-melamine.html

Arcadeworld.uk je zakon stran, njihov support (Andy) mi je hitro odgovarjal na maile da sem res narocil tisto, kar sem zelel.

Ce sestejem vse stroske, bi rekel da je prislo okrog 500E (kontrolerji in gumbi, rpi, monitor, kit). Vse igre, ki jih imam nalozene delujejo dobro. Najvec sem preigral Pang, kjer sem dosegel tudi rezultat, ki bi me uvrstil na tretje mesto na hiscores.com, samo to se punci recimo ni zdel prevec impresiven podatek.

#10 atomic

živi v deželi Xarantaniji, pa še pet krajcarjev je doniral.

• mafija
  • 7 530 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:52

Top tema. Ravno te in ravno zaradi streets of rage sem tudi sam ful v teh vodah zdej.

Samo v uvodnem postu bi par zadev popravil.

Že proti koncu Yugoslavije si imel v Kranji najmanj 3 lokale z 10 in več avtomati. In pa za igro nisi rabil.se skeširat celega avtomata, lahko si samo plate menjal. Na planini 3 v clubu2000 kakor se je imenoval takrat si imel že na začetku 90ih 1 tako huge zadevo, kjer si imel klopco in so 4je igralci igrali. Ekran je bil tako velik, za ene 4 ali več domačih televizorjev.

#11 Čenir__

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 707 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 10:56

Oglej si sporočiloatomic, ob 03 maj 2020 - 10:52, rekši:

Že proti koncu Yugoslavije si imel v Kranji najmanj 3 lokale z 10 in več avtomati. In pa za igro nisi rabil.se skeširat celega avtomata, lahko si samo plate menjal. Na planini 3 v clubu2000 kakor se je imenoval takrat si imel že na začetku 90ih 1 tako huge zadevo, kjer si imel klopco in so 4je igralci igrali. Ekran je bil tako velik, za ene 4 ali več domačih televizorjev.
Tnx za popravke, te scene jaz totalno ne poznam, v kraju, kjer sem odraščal, smo imeli dobesedno en kabinet — Final Fight, pa še ta je že bil passe, ko sem jaz dojel koncept "gostilne" :D

#12 MartinPocrezze

obvlada otorinolaringološko felacijo.

• rumeni jaki
  • 2 361 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 11:18

Oglej si sporočiloatomic, ob 03 maj 2020 - 10:52, rekši:

Top tema. Ravno te in ravno zaradi streets of rage sem tudi sam ful v teh vodah zdej.

Samo v uvodnem postu bi par zadev popravil.

V Kranju ex Kino Storžič je bila prav igralnica, gostilne sploh ni bilo notri samo "šank" je bilo ene 15 avtomatov 4 biljardi in 3 marjance.
Potem pa še MM, Baron, Kobra, Klub 2000 ki si ga omenil tja smo hodili igrat Golden Axe RODA in Simpsone in Turtlese v 4 to je bil top shit avtomat, lokal na avtobusni postaji, Borec in Paradiso ene 50 m od mojga bloka tukaj so nas spraševali katere špile hočemo igrat in so jih nabavil.
Tako da samo v Kranju je bilo ene 7-8 "lokalov" z avtomati.

#13 Slinch

polbogec

• vesoljci
  • 11 258 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 11:31

Jaz sem tudi žal komplet zamudil dobo avtomatov, ne spomnim se, če so bili kakšni kabineti v okoliških gostilnah, ampak v tistem cajtu itak nisem hodil po gostilnah. Moj / naš arcade life je zgledal tako, da smo po pouku uleteli v eno zakotno PC trgovino, kjer je imel lastnik na tv priklopljen PS1 in smo mu dali nekih 100 SIT za 10 minut igranja Tekkena 3. Pa mislim da sem takrat že imel PS1, smo ni bilo penezov za Tekken 3. Sem kdaj na kakem izletu v večje mest naključno prijel za kak avtomat, ampak to žeton ali dva. Najbolj mi je ostal v spominu Thrill Drive, seveda bolj zaradi igric, ki jih je spawnal.

Tako da neke navezanosti na tisto obdobje nimam, pa mi je koncept zakajenega arcade rooma, kjer se zbira odpadniški mladež, vseeno nadcarski. Kaj bi šele bilo, če bi ta lajf dejansko kdaj živel.

#14 Sultan smrti

ima v imenu RIT in ANUS.

• vesoljci
  • 179 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 11:37

Support za temo, bom kej več napisal (predstavil men carske špile) jutri ko bom mel cajt za daljši poast, zdej bi pa sam reku da so se mi avtomati v zadnjih parih mescih izkazali za jamo brez dna kar se tiče kvalitete. Noro kok carskih špilov za katere nisem nikol prej slišal.

#15 Čenir__

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 707 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 11:40

Oglej si sporočiloSlinch, ob 03 maj 2020 - 11:31, rekši:

Moj / naš arcade life je zgledal tako, da smo po pouku uleteli v eno zakotno PC trgovino, kjer je imel lastnik na tv priklopljen PS1 in smo mu dali nekih 100 SIT za 10 minut igranja Tekkena 3.
Ej a to k unemu kraljinu, ki je imel trgovino v isti stavbi, kot je Center za socialno delo? Resen kralj, kadarkoli si prišel tja, je bil pripravljen fuknit igrico na komp in si lahko prosto nažigal :D. No, mogoče je pomagalo, da je moja mama delala na CSD (ena vrata od trgovine desno) in mu je rekla, če lahko malo nažigam, da je ne čakam v pisarni. Jaz se spomnim, da mi je kraljo nasnel Tresspasserja na svoj komp, da sem lahko igral, pol je pa zadeva tako štekala, da prav nisem hotel igrat, pa mi je bilo nerodno povedat :D

#16 Slinch

polbogec

• vesoljci
  • 11 258 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 12:02

Oglej si sporočiloČenir__, ob 03 maj 2020 - 11:40, rekši:

Ej a to k unemu kraljinu, ki je imel trgovino v isti stavbi, kot je Center za socialno delo? Resen kralj, kadarkoli si prišel tja, je bil pripravljen fuknit igrico na komp in si lahko prosto nažigal :D. No, mogoče je pomagalo, da je moja mama delala na CSD (ena vrata od trgovine desno) in mu je rekla, če lahko malo nažigam, da je ne čakam v pisarni. Jaz se spomnim, da mi je kraljo nasnel Tresspasserja na svoj komp, da sem lahko igral, pol je pa zadeva tako štekala, da prav nisem hotel igrat, pa mi je bilo nerodno povedat :D

Jop, klasično tisti z vezami privilegirani, ostali pa smo morali dajat trdo prigarane tolarje :D Plejc je bil postavljen tam pri zadnjih vratih, kjer se je pol prišlo na hodnik v centru. Fak, kako se je že pisal model, spomnim se, pozneje v srednji, da sta bila z enim sošolcem bestiča (weird) in smo kar neki hengali tam, samo takrat več nismo igrali igric, smo se bolj pogovarjali, koliko milijonov SIT je model dal za hajfi.

#17 Podganar

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 115 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 13:58

Haha, podobno je bilo pri nas, imeli smo eno trgovino z video in hi-fi, klasika za tiste case, ogromno stolpov z miljon watti moci, Sony Trinitron za toliko denarja, da si se samo jokat zacel in podobno.

Z bratom sva bila revna mulca in vse kar sva lahko delala je bilo, da sva prisla v trgovino malo pogledat stvari in sanjat kako bi bilo fajn imet kaj od tega doma ter stat ob strani, ko so se "tastari" pogovarjali koliko glav ima kater videorekorder. No, prideva enkrat tja in fak, nekaj novega je, PS1!!! Bila sva edina obiskovalca, zato nama je prodajalec rekel, ce bi malo probala igrat. Ja itak da bi, kaj sploh sprasujes! Ob sedmih naju je spodil ven, ker je zapiral. Pomojem mu je bilo po pol urce ful zal da nama je ponudil igranje, se bolj pa naslednji dan, ko sva ga pricakala pred zaprto trgovino in komaj cakala, da prizge PS1 da malo spilava :D Cez kaksen dan, dva, se je razvedelo in kmalu so prisli se ostali otroci iz naselja, tako da nas je bilo po vsaj 5 pred tistim PS1. Kmalu zatem je prodajalec ugasnil PS1 in se je zgodba zakljucila.

Se ena arcade related prigoda. Enkrat je sla mama nekaj v Ljubljano in nama pustila 1000SIT za malco, da ne bosta boga otroka lacna. Midva sva vzela denar in sla v lokalno videoteko, kjer sva kupila za 1000SIT zetonov za avtomate. Dobila sva jih 25, od avtomatov so imeli Vendetto in se nek bolj beden game, zato sva okupirala Vendetto in igrala, kot da bi napisala IDDQD. Ker sva bila nova v tej igri, sva seveda hitro porabila zetone in nato samo se iz strani gledala kako ostali igrajo.

Dobri stari casi :D

#18 atomic

• mafija
  • 7 530 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 15:52

OP igra mi je bila ena celo najboljših sicer bolj pred zadnjimi pa vseeno. Cel svet jo se sicer poznal pod imenom Mustafa in ne Cadilac & Dinosaurs :)

Zanimivo je to, da na arcade avtomatih so bile samo Japonske igrice. Ena USA se ne spomnim. Konami, SNK, Capcom... - to je to.

Zato imajo japonske action igre meni en tak poseben vibe še danes. Včeraj sem obrnil TloU in danes igramm U4, mislim sj je to cool pa vse, samo men je to bedno in ta japonski vibe, ko igram Zeldo, Bloodborn in Sekiro enostavno špila na mojo noto, enostavno so mi te igre mnogo mnogo boljše od zahodnih. Doom eternal, ok razen arta ima ful ta japonski gameplay ne znam razložit, pa je FPS. Tako kot mi je PES zmeraj boljši od FIFE, dokler sem še igral.

Zakaj je pa ta žanr propadel? Zato, ker enostavno niso znali prenest bistva iz arcade avtomata na moderno platformo in mame emulator itd... Te dni vsi govorijo o Streets of Rage 4, ki je imo mogoče celo ena najboljših modernih tovrstnih iger, žal je še zmeraj slaba, tako kot je bila prva streets of rage 1 slaba v primerjavi s kolegi z arcade mašin.

Kaj je bilo tisto, zakaj smo želeli igrati? Isto kot pri bloodborne in sekiro. GIT GUD!!! Ti si imel žeton ali dva in s temu žetonom si hotel čim dlje se zabavati. Kljub temu, da si imel možnost ubacit še en žeton za continue tega nisi storil, ker je to pomenilo, da si umrl pri tretjem bossu, katerega ne znaš dobro in če si dal še en žeton je to lahko pomenilo, da si umrl takoj še enkrat in si z drugim žetonom lahko igral samo še 2 min.

Tako da moje mnenje je, da ključna stvar, pri modernih tovrstnih igrah bi morala biti, da se igra ne sme zmenit na igralca, kaj mu je všeč in mu servirati nekaj, ampak mora biti tako kot Cuphead, Sekiro, Celeste...
Skratka GIT GUD!

Težavnostne stopnje ne bi smelo biti, igra bi morala biti po deafultu na hard in ko jo obrneš, se ti odklene insane, pro, ng+ or whatever you call it.
Imel bi samo dve opciji:
Arcade: 3 lives, ko umreš od začetko celo igro
Story: samo en lajf, ampak sobe lahko ponavljaš v nedogled, kot pri cuphead recimo

Tako kot je pa sedaj, daš za 25€ za streets of rage, naštimaš na normal s frendom jo obrneta v 1h in ti dol visi za njo, ko enkrat igro obrneš ti nikoli ni več tako dobra.

#19 atomic

• mafija
  • 7 530 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 16:10

Ena mojih favourite, ki pa ni bila tako popularna, vsaj v Kranju ne, je captian comando:

Poleg Cadilacs and Dinsousaurs se mi zdi, da sta bili najbolj popularni:

Crime Fighters 2

in

Golden Axe Death Adder

Pomoje zato, ker so tudi dost lahke in si lahko ful igral. Niso se pa pretepečine prijele. Kak MK in SSF2, pa še to ne ful. Razni king of fighters, fatal fury itd... pa sploh ne.

#20 MartinPocrezze

• rumeni jaki
  • 2 361 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 16:44

Golden Axe Revenge of Death Adder je bla res huda v 4, pa Robocop in Aliens je bila isto cool v dvojice

#21 Čenir__

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 707 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 16:53

Oglej si sporočiloPodganar, ob 03 maj 2020 - 10:45, rekši:

Dandanes, ko sem odrasel in odgovoren clovek, (predvsem pa kar si lahko koncno privoscim) sem si nabavil bartop arcade za doma in si uresnicil otroske sanje. RPi
Pa je RPi dejansko dovolj zmogljiv, da laufa MAME igrce? Razmišljam, da bi se počasi spustil v izdelavo lastne arkadne mašine, pa ne vem, a bi fliknil not RPi al kaj drugega

#22 Sultan smrti

ima v imenu RIT in ANUS.

• vesoljci
  • 179 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 17:38

Atomic: +1 glede 1-ga getona.Te špili so bli prov narejeni za tak način preigravanja, in če "cheataš" in sam spamaš continuese na emulatorju dokler ne končaš, ne morš apprecietat težavnostne krivulje in kok so v bistvu to tehnično izpiljeni špili (ko si dober, lahko vsacga obrneš z enim lajfom, ni nekih cheap sovražnikov ki te hittajo no matter what). Js sem najprej igral točno preko tega spamanja žetonov, ker sem jih začel igrat zarad fascinacije nad odlično pixel grafiko (avtomati so bli hardwarsko jači od Mega Drivea in Snesa, pol v 32-bitni eri je blo pa itak konc z 2D-jem) in sem v bistvu želel sam vsak level screenshotat. Šele ko sem se odloču da jih bom dejansko začel igrat, tj. se bom striktno držu pravila enga žetona, sem ugotovu kok mojstrsko so tempirani. Na začetku so vsi easy in ponavad lah brez preteklih izkušenj igraš 3-5 minut preden pogineš, ampak če misliš da boš dal nov žeton in spet igral 3 minute se motiš, ker si umrl glih zarad povišanja težavnostne stopnje, ki te bo naslednji moment spet sfukala. Samo preko ponovnega in ponovnega igranja od začetka počasi treniraš skillse, ki ti omogočajo da zasluženo prideš dlje in dlje (ta easy začetek tud služi kot nek repetitivni trening - ko 20x premagaš sovražnike ki uletavajo po en ali dva naenkrat boš imel tudi manj težav kasneje ko jih uleti 5 iz vseh strani, ker si ponotranju njihove vzorce gibanja in napadanja). In res je carski filing ko enkrat igraš 20 minut z enim žetončičem - pač čisto intenzivno, fokusirano igranje, skor nobenga trenutka predaha.

Drugač jst v RL-ju kot otrok nisem kej dost igral avtomatov, še najbolj se spomnim Simpsonov v Čateških toplicah. Bi pa zdej prov slavil če bi v kšni beznici najdu kšn avtomat, ki sem ga pred tem dodobra naštudiral na računalniku, haha.

#23 Ripper

prišel v fANALe za mistra mn3njalnika

• šerifi in depjutiji
  • 2 755 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 17:57

Huda tema.

Avtomati so bili vedno kje, če si se le malo potrudil in povohljal po obmorskih krajih :D

Takrat sem se slinil nad sledečimi:

Street Fighter 2 (Ken za vedno, pa Blanka, tepel tisti avto ko zmešan, pa itak vedno na koncu spušil proti "goljufivemu" Segedinu ali Bisonu)

The King of Dragons: Nekje na hrvaškem morju, z nekim Hrvatom sva verjetno v avtomat nametala goro žetonov. Vmes sva zgruntala, da če stare Yugo kovance malo pobrusiš, jih avtomat jemlje kot prave in žur se je začel. Verjetno edina arkada, ki sem jo obrnil na avtomatu.

Če se spomnim še kaj, napišem.

Ma, glavni je bil SF2, pa da smo namahali kogarkoli (veš kao) :D

#24 XEcutIor

ne ve, kaj je kumkvat.

• mn3njalničarji
  • 179 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 20:40

Oglej si sporočiloPodganar, ob 03 maj 2020 - 10:45, rekši:

@XEcutIor
romnation.net je zakladnica vsega, tam res dobis vse

@Podganar, dobil si ravnokar plusek od mene, ker točno tole spletno stran sem iskal za iskanje Playstation 1 (enke) ROM-e! :worship:

Zdaj rabim samo še enega prostovoljca, ki bi imel dovolj jajc v hlačah in mi povedal, kako se te MAME ROM-e spravi gor (je odklenjena!) na to konzolo.
Lahko tudi preko zasebca!

Oglej si sporočiloČenir__, ob 03 maj 2020 - 10:26, rekši:

Komot se tukaj pogovarjaš o piratiziranju 30+ starih iger, res ne vidim (razumnega) problema v tem :D

Oky, če je tako stanje in glede na to, da bo forum kmalu "izpuhtel", no, potem pričakujte eno takšno podobno temo zelo kmalu z moje strani! :mafija:

Oglej si sporočiloČenir__, ob 03 maj 2020 - 10:26, rekši:

Mislim, da je bolj pomemben pristop. Če npr. pokažeš otroku Final Fight in ga začneš zraven tauntat, kako je bila to carska igrica napram Fortnitu, ki ga igra on, potem se mu bo valda zamerilo in bo najbrž vse skupaj utemeljeval s tem, da je igrica lesena (kar v resnici po mojem mnenju ni, ma dobro — dokaz je že Streets of Rage 4, ki v smislu nadzora oziroma igralnosti kot take doda res malo novega, pa nihče ne reviewa zadeve kot ekstra lesene). Če pa ubereš nek celovit pristop in mu pokažeš, kje natanko so še danes kvalitete teh iger, ker pač jaz gladko verjamem, da določene kvalitete še danes obstajajo in je igranje precej rewarding, potem pa boš najbrž zgeneriral manj hostile odziv :D

To se strinjam s tabo. Samo najdit moraš pravi pristop za pokazat ljudem, zakaj so bili nekdaj igre tisto, za kar bi te morale ženske vsak dan futrat z grozdjem.

#25 atomic

• mafija
  • 7 530 sporočil

Objavljeno 03 maj 2020 - 20:56

Oglej si sporočiloČenir__, ob 03 maj 2020 - 16:53, rekši:

Pa je RPi dejansko dovolj zmogljiv, da laufa MAME igrce? Razmišljam, da bi se počasi spustil v izdelavo lastne arkadne mašine, pa ne vem, a bi fliknil not RPi al kaj drugega
Seveda bo delal, samo je imo dost brezveze. Zato ker imaš ogromno zadev na alixpressu že sestavljenih in si izbereš tisto, ki ti najbolj sede.

#26 Podganar

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 115 sporočil

Objavljeno 04 maj 2020 - 08:24

Oglej si sporočiloČenir__, ob 03 maj 2020 - 16:53, rekši:

Kot je atomic napisal, dela brez problemov, za vse kar sem zgoraj nastel lahko recem da ni problemov, razen ce ima ze igra sama po sebi nek bug, potem se emulira tudi to :) Imam RPi 2, na enki se pa spomnim da so kaksne bolj zahtevne stvari stekale, smo na starem sihtu probali sestavit nekaj taksnega.

#27 User

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 109 sporočil

Objavljeno 04 maj 2020 - 13:29

Objavljena slika

Robocop 2 :worship:

#28 Stipe2

Ha ha, zdej so ga dobili z radiatorjem. V anusu!!!

• vesoljci
  • 5 881 sporočil

Objavljeno 07 maj 2020 - 21:23

Moja generacija v Kopru je imela ta privilegij, da smo živeli v zlatih časih Ginota (legendarna igralnica) - v moji mladosti je to bil koprski social hub; ko nisi imel mobilnih telefonov in ko si hotel hengat s kom, si enostavno šel k Ginotu, ker tam so bili vsi...žetoni so nam bili valuta, vse smo pretvarjali v "koliko je to žetonov pri Ginotu". :D
pa lepil sem žetone z lepilnim trakom, da ne žvenketajo po žepih, da me stari ne obesijo, ker denar za sendvič sem dal Ginotu. :D

#29 ke_kit

Ilustrator, moderator in zlati donator!

• legende
  • 1 691 sporočil

Objavljeno 07 maj 2020 - 21:25

Oglej si sporočiloStipe2, ob 07 maj 2020 - 21:23, rekši:

žetoni so nam bili valuta, vse smo pretvarjali v "koliko je to žetonov pri Ginotu". :D
Lahko potrdim :avadodo:

#30 Stipe2

• vesoljci
  • 5 881 sporočil

Objavljeno 07 maj 2020 - 21:40

ko si vzel tipo 10 žetonov, pa ti je po pomoti fuknil 11 in reku v redu je, si se počutil kot da si v rl dobil dodatno življenje. :D

#31 LeBron

ravnokar sir je.

• mn3njalničarji
  • 67 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 00:29

Oglej si sporočiloStipe2, ob 07 maj 2020 - 21:23, rekši:

Moja generacija v Kopru je imela ta privilegij, da smo živeli v zlatih časih Ginota (legendarna igralnica) - v moji mladosti je to bil koprski social hub; ko nisi imel mobilnih telefonov in ko si hotel hengat s kom, si enostavno šel k Ginotu, ker tam so bili vsi...žetoni so nam bili valuta, vse smo pretvarjali v "koliko je to žetonov pri Ginotu". :D
pa lepil sem žetone z lepilnim trakom, da ne žvenketajo po žepih, da me stari ne obesijo, ker denar za sendvič sem dal Ginotu. :D

Hahahaha. Jaz lahko tudi potrdim. Prav se spomnem kako je blo vedno po šoli polno. Meni se je enkrat zgodilo da sm zamenjal šolsko torbo, ki je bila identična ko moja, pol ko sem prišu domov sem ugotovil, da ni bila moja.. :hmm:

Na srečo je ta fant pobral mojo in še večjo srečo pa sem imel, da je bil sošolec od moje sestre. Nažalost, mimo staršev ni šlo, tako da sem jih kr konkretno slišal, zakaj trošim tolarje za malico v igralnici. :lol:

#32 Stipe2

• vesoljci
  • 5 881 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 06:54

:D dobra ta s torbo - kaki amaterji smo bili, ko pomisliš
dogajalo se je tudi, da so starši prišli iskat koga v igralnico, ker so točno vedli da je tam, če ga ni bilo domov - še dobro da je imel na obeh straneh izhod, da si lahko spizdil ven na drugi strani, če si uspel. :D
kakšne smo imeli - če mi je za kaj v Kopru žal, da ni več, je to Gino...me zanima, če bi se danes folk tam družil na enak način (če bi recimo hipotetično odprl), ko imajo vsi igrice na voljo povsod - pač namesto v gostilno s kolegom, greš v igralnico

#33 XEcutIor

ne ve, kaj je kumkvat.

• mn3njalničarji
  • 179 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 07:21

Kje natančno je bila tale igralnica Gino v Kopru?
Da bom vedel naslednjič, ko bom šel mimo in se spomnil nanjo. :)

#34 B[]rG

"Oll your internetz are belong to mi!"

• vesoljci
  • 940 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 07:24

Oglej si sporočiloDaCapo, ob 03 maj 2020 - 09:54, rekši:

Jack Point v Mariboru na avtobusni. Če kdo še pomni.. :)
Par mojih kolegov in nekaj sošolcev iz srednje je bilo tam stalnih gostov, to mislim da so bili dejansko inventar.
tam sem v sredini '90 pwnal na pinballih :D

#35 Stipe2

• vesoljci
  • 5 881 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 08:06

Oglej si sporočiloXEcutIor, ob 08 maj 2020 - 07:21, rekši:

Kje natančno je bila tale igralnica Gino v Kopru?
Da bom vedel naslednjič, ko bom šel mimo in se spomnil nanjo. :)

Seveda, to je treba vedet. :) evo kar link - je stara slika, zdaj je tam Tosama trgovina (pa nekoč ni bilo krožnega).
Prava social hub lokacija - prometna, dober razgled na vse strani.
Gino pa živi zgoraj, mislim da je cela ta bajta njegova - upam da je še živ, ki nisem ga videl že dolgo let.

https://www.google.s...72594?hl=en-GB#

#36 Čenir__

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 707 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 08:10

Kok je bilo teh gaming stvari včasih stari. Na Ptuju smo imeli dedicated videogame shop + fakin NINTENDO SHOP haha, s tem da je res na Ptuju pomoje 10 ljudi imelo nintendo robo, samo boli te kurac, namenska trgovina pa je bila. In to v uno brutalno strogem centru. Saj to glede Nintendo shopa na Ptuju mi bo večno misterij, ker tbh sem na osnovni šoli vedel še samo za enega modelčka zraven mene, da sva imela nintendo robo doma, pa s komerkoli se pogovarjam, ni imel. Tako da res ne vem, komu je tisti dude v trgovini prodal SNES in gemboj igrice :D

#37 Sultan smrti

ima v imenu RIT in ANUS.

• vesoljci
  • 179 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 09:16

Ja, včas je bla "fizična" scena ful bolj živa. V Ljubljani si mel v sredini devetdesetih dve izposojevalnici igric - eno v Metalki in eno tm kjer je mladinska knjiga nasprot železniške postaje. Ko sem ju odkril je blo prov kot da se mi je odprl portal v nebesa, ker si si lah za par sto sit sposodil in končal špil, ki bi te sicer stal 5-10 čukov. Pa mel so še konzole priključene na TV in si lah kupu igralni čas - kul za plebse k nismo mel Mega Drivea ampak sam Master System.

#38 MartinPocrezze

• rumeni jaki
  • 2 361 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 09:40

Oglej si sporočiloSultan smrti, ob 08 maj 2020 - 09:16, rekši:

Ja, včas je bla "fizična" scena ful bolj živa. V Ljubljani si mel v sredini devetdesetih dve izposojevalnici igric - eno v Metalki in eno tm kjer je mladinska knjiga nasprot železniške postaje. Ko sem ju odkril je blo prov kot da se mi je odprl portal v nebesa, ker si si lah za par sto sit sposodil in končal špil, ki bi te sicer stal 5-10 čukov. Pa mel so še konzole priključene na TV in si lah kupu igralni čas - kul za plebse k nismo mel Mega Drivea ampak sam Master System.

V Kranju smo isto meli sposojevalnico špilov AKA MASTER TRADE notri si lahko sposodili spile za Family Computer , SNES, Mega Drive, Game Boy, Game Gear, PC, Amiga kasneje še N64 imel je prvi N64 v Kranju, in še igral si lahko notr zaston.

#39 Galko

Zvezdan!

• šerifi in depjutiji
  • 7 958 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 09:41

Oglej si sporočiloČenir__, ob 08 maj 2020 - 08:10, rekši:

Kok je bilo teh gaming stvari včasih stari. Na Ptuju smo imeli dedicated videogame shop + fakin NINTENDO SHOP haha, s tem da je res na Ptuju pomoje 10 ljudi imelo nintendo robo, samo boli te kurac, namenska trgovina pa je bila. In to v uno brutalno strogem centru. Saj to glede Nintendo shopa na Ptuju mi bo večno misterij, ker tbh sem na osnovni šoli vedel še samo za enega modelčka zraven mene, da sva imela nintendo robo doma, pa s komerkoli se pogovarjam, ni imel. Tako da res ne vem, komu je tisti dude v trgovini prodal SNES in gemboj igrice :D

Beat this - od strica prijatelj je sredi jebenih 90ih, tko like 1995, odprl Black Metal shop - prodajal je pentagrame, obeske v obliki kač, okrog obrnjene križe, lobanje, t-shirte metal bandov, satan lives sponke za pas, pač spomni se na hudiča in on je imel to zate, s tem da je imel dosti cool občutek za okultnost in je imela štacuna dejansko proper satan vibe...

Ampak je imel pa shop manjši minus, da je bil odprt na lokaciji... Vevče :D :D :D

Aja btw, trgovini je bilo ime Mefisto :D :D :D :D

#40 tomazek

• rumeni jaki
  • 2 040 sporočil

Objavljeno 08 maj 2020 - 09:44

Oglej si sporočiloGalko, ob 08 maj 2020 - 09:41, rekši:

Aja btw, trgovini je bilo ime Mefisto :D :D :D :D

:D :D :D

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov