Skoči na vsebino

Jordanija

11 odgovorov na to temo

#1 Arbenowskee

importatore di olio d'oliva e melanzane

• mafija
  • 1 640 sporočil

Objavljeno 10 november 2018 - 20:33

Evo me doma! Kot obljubljeno, kratek report:

Prvo par dejstev. Jordanija je država na bližnjem vzhodu, je parlamentarna monarhija in meji na Izrael, Zahodni breg (če tega ne štejete k izraelu), Sirijo, Iraq. Savdsko Arabijo in Rdeče morje.

Je muslimanska država z nekim malim procentom kristjanov (tako katolikov kot pravoslavcev). Imajo okoli 10 mio prebivalcev, vendar je od tega med 3-4 mio beguncev, ki so jih nabrali zadnjih 40 let zaradi vojn okoli njih. Večina je Palestincev in Sircev, nekaj tudi Iračanov in drugih.

Turizem je ena večjih industrij, če ne celo največja in tega se zavedajo. Zato boste dostikrat slišali frazi: Where are you from? Welcome to Jordan! Za razliko od severnoafriških arabcev niso prav nič vsiljivi, kar je bilo kar olajšanje. So zelo gostoljubni, celo zgodilo se nama je, da naju je nekdo ustavil na ulici samo da naju je pozdravil in dal roko. Zelo radi imajo svojo kraljevo družino.

Do turistov so zelo tolerantni, videl sem blont turistke skakat naokoli v majici brez rokavov in hotkah, pa se ni noben pritoževal. Kljub vsemu so še vedno muslimani, to pomeni da se sliši klic k molitvi pred sončnim vzhodom (priporočam čepke za ušesa če imate rahel spanec), v večini mošej ženske nimajo vstopa v glavno molilnico (tudi turistke), domačinke povečini nosijo hijab/dupatto, sem pa tja se vidi tudi kakšen niqab. burk nisem videl. Nekatere domačinke so tudi povsem brez pokrival in v zahodnih oblačilih (jeans in vse).

V državi sva bila 10 dni. Po tem vrstnem redu sva bila:
- 2 dni Amman
- 2 dni Wadi Rum
- 1 dan Aqaba
- 1 dan Petra
- 1 dan Dana Nature Reserve
- 2 dni Madaba odkjer sva delala izlete do Mrtvega morja in ostalih zanimivosti
- 1 dan Jerash

Vse nama je bilo zelo všeč, seveda sta Petra in Wadi Rum a must see. Za Petro je fino, da si vzamete mogoče več kot en dan, ker je cel kup hribov naokoli, na katere se da splezati.
Aqaba je kul če se radi potapljate, drugače jo lahko mirno preskočite. Plaže so kar svinjak.

Madaba in Jerash sta mesti s z ogromno zgodovine - prvo zaradi Janeza Krstnika/Jezusa, drugo zaradi zelo dobro ohranjenih rimskih/bizantinskih ostankov.

Mrtvo morje je tudi kar svojevrstna izkušnja, vendar če imate v skupini ženske, bi se izogibal javne plaže, ker se domačini kar naberejo in buljijo. Tudi niso pretirano čiste. Ali obiščite na Izraelski strani ali odrinite dobrih 20 evrov po osebi, da vam eden od resortov dovoli uporabit njihovo plažo. Zraven ponavadi dodajo še uporabo bazenov, tušov in "zdravilno blato".

Žal nama je, da nisva uspela v Wadi Mujib, ker je bila par dni prej povodenj in je uničila pot, katere obnova se bo začela šele proti pomladi.

še slikice:

https://imgur.com/gallery/JAZUuVm

#2 osis

je svinjski pastir brez svinje in pasti. Torej le R.

• rumeni jaki
  • 3 057 sporočil

Objavljeno 11 november 2018 - 09:55

kul

#3 Quessoy

obvlada hendling, najbolj pa cobro!

• vesoljci
  • 1 076 sporočil

Objavljeno 11 november 2018 - 18:19

plusek arbe. :)

#4 LordFebo

Nadnaravna milina

• gejše
  • 536 sporočil

Objavljeno 12 februar 2019 - 15:34

Sem bil lani na sličnem jordanskem popotovanju, na katerem sem si pet dni vzel za akabsko plažo. Slednje se je izkazalo za napako, saj je celotna obala obupna: nobene mivke, le ostri kamni, skalovje in beton ter najbolj zajebani možni ježi. Še na ta nobel hotelskih plažah, kjer so ležalniki sicer na travici ali pesku, je vstop v morje enako kamnito ježasto neugoden. Pogled pod gladino je zaradi koralnih grebenov in potopljenih ladij / avionov zanimiv, a samo plažarjenje / kopanje je povsem nepriporočljivo.

Wadi Rum je dobra izkušnja za eno prespanje, Petra takisto, pri čemer jo je treba obvezno videti ponoči, ko jo osvetlijo s tisoči bakel in svečk. (Mislim, da je ponoči odprta le tri dni v tednu.) Zagnoji pa obisk Petre horda lokalne mularje, ki ti zateženo prodaja svoje storitve in tepejo osle. Na Mrtvem morju se po mojem splača vzeti eno noč v petzvezdničnem letovišču z lastno plažo.

Sam bi rekel, da je Jordanija popotniška, ne dopustniška destinacija. Dasi je turizem pomembna panoga, pa sem bil razočaran nad nivojem. Mesta, vključno s 'turistično' Akabo, so svinjska in prav nič orientalsko privlačna. Ljudje pa so zvečine prijazni in ustrežljivi, a nategunstvo kajpakda obstaja.

Mimogrede, za Jordanijo se nuca viza. To lahko kupiš na letališču za 50 evrov ali pa - mnogo bolj priporočljivo - nabaviš vnaprej tako imenovan Jordanpass za malo manj kot stotaka, ki je viza in vstopnica za večino glavnih znamenitosti (tudi Petro in puščavo).

Pripeta slika: 18-07-2018 20-03-06.JPG

Pripeta slika: 25-07-2018 15-28-43.jpg
Res gnila plaža, ki zaradi grobega kamenja in iglokožcev skorajda zahteva gumijaste copate Jugoplastika iz moje mladosti :)

Pripeta slika: IMG_2535.JPG
Japonski vrt in druge podvodne znamenitosti so kul, ampak klavrn razlog za obisk. Egipčanska stran je boljša.

Pripeta slika: 19-07-2018 19-02-13.jpg

Pripeta slika: 19-07-2018 19-30-32.JPG
Puščav sem videl že mnogo in Wadi Rum ni baš posebna. A za eno noč je v redu dogodivščina.

Pripeta slika: 21-07-2018 17-14-00.jpg

Pripeta slika: 21-07-2018.jpg
Slovita Petra, središče nekoč bogatega nabatejskega kraljestva. Žal kaj več od pogleda na znameniti dve tempeljski pročelji ni, kajti vstopiti se ne da.

Pripeta slika: 23-07-2018 13-03-36.jpg
Mrtvo morje je z okoli 400 metrov minusa najnižja kopenska točka na Zemlji. Menda te zaradi tega dodatnega atmosferskega sloja močno sonce manj opeče.

Pripeta slika: 24-07-2018 11-29-05.jpg
Obala Mrtvega morja je na obeh straneh negostoljubna, le pri letoviščih je nekaj malega plaže in prijazen vstop v morje. Itak pa je namakanje bolj za preizkus kot pa celodnevno kopanje / ležanje.

Pripeta slika: 28-07-2018 17-16-42.jpg
Avtoceste so res smešne. Imajo več pasov, ampak kamele, ovce in verniki, ki tečejo na drugo stran v mošejo, na njih niso nič nenavadnega, in takenako ne 'hitrostne ovire', često celo nenajavljene, tako da sem jih par prevozil mnogo prehitro. Veliko je tudi cestnih kontrol, po mojem so me več kot desetkrat ustavili in nato vsi izustili naučen 'Welcome to Jordan'.

#5 taiyo

third rider of the apocalypse

• prostozidarji
  • 1 177 sporočil

Objavljeno 05 avgust 2019 - 19:05

Evo, tud pri meni bo padla ... novembra na hitro skočim do Petre ... Kak ste se vi premikali tam? Rentali avto, busi, taxi?

#6 Arbenowskee

• mafija
  • 1 640 sporočil

Objavljeno 12 avgust 2019 - 13:24

renta car. busi so dost nočna mora, razen če znaš arabsko. taxi je dost valid opcija, sem videl da so si eni kar najeli voznika/vodiča in jih je fural naokol. mal povpraši za kontake po raznih forumih.

also, petra je huge, če bi rada šla na vse okoliške hribčke, kupi 2 ali 3 dnevno vstopnico.

#7 taiyo

• prostozidarji
  • 1 177 sporočil

Objavljeno 12 avgust 2019 - 19:56

Mal je ratala jeba, ker so mojga mal zarad dopusta zjebal ... Vseen bo ratal dva dni Petre, to bo pa to, pa en dan Akabe ... Kak pa je kaj večerna vožnja, če rentava, so ceste dost ok? Letalo prileti šele zvečer tja ...

#8 chinasky

si mota joint.

• mn3njalničarji
  • 307 sporočil

Objavljeno 13 avgust 2019 - 07:24

Oglej si sporočiloArbenowskee, ob 12 avgust 2019 - 13:24, rekši:

renta car
Kako je z voznjo po Ammanu in ostalih vecjih mestih?n Zunaj mest bi rekel da vecje krize ni?

#9 Arbenowskee

• mafija
  • 1 640 sporočil

Objavljeno 13 avgust 2019 - 07:40

Oglej si sporočilotaiyo, ob 12 avgust 2019 - 19:56, rekši:

Mal je ratala jeba, ker so mojga mal zarad dopusta zjebal ... Vseen bo ratal dva dni Petre, to bo pa to, pa en dan Akabe ... Kak pa je kaj večerna vožnja, če rentava, so ceste dost ok? Letalo prileti šele zvečer tja ...

iskreno, akabo lahko izpustita, razen če se gresta potapljat ali pa na večerne žure. majo tudi kul trgovinice s spominki. Bi pa svetoval enako kot Febo, da v enem resortu ob mrtvem morju najameta sobo za 1 noč. Mrtvo morje je nekaj za izkusit, ampak ni pa da bi bil tam na dopustu več kot 1 popoldne (plaže so grde).

Oglej si sporočilochinasky, ob 13 avgust 2019 - 07:24, rekši:

Kako je z voznjo po Ammanu in ostalih vecjih mestih?n Zunaj mest bi rekel da vecje krize ni?

Razen Ammana, ni zares "večjih mest". Midva sva priletela v Amman, tako da sva rentala avto šele ko sva ga zapuščala, po ammanu sva se premikala z uberjem. Promet je kot ga pričakuješ v tem delu sveta, precej kaotičen, sploh v času konic. Zunaj mest ni veliko prometa, je pa potrebno gledat na random ovce/kamele/luknje in pa seveda enako kot je omenil Febo, hitrostne ovire in tiste ki obračajo polkrožno na "avtocesti".

Zanimivo pa je, da kljub kaosu in hitri vožnji, se mi zdi da niso agresivni vozniki.

To sporočilo je uredil Arbenowskee: 13 avgust 2019 - 07:41

#10 LordFebo

Nadnaravna milina

• gejše
  • 536 sporočil

Objavljeno 26 avgust 2019 - 20:20

Mimogrede, še enkrat ponovim tole, ker folk sploh ne ve in kupi zgolj vizo:

Navedek

Za Jordanijo se nuca viza. To lahko kupiš na letališču za 50 evrov ali pa - mnogo bolj priporočljivo - nabaviš vnaprej tako imenovan Jordanpass za malo manj kot stotaka, ki je viza in vstopnica za večino glavnih znamenitosti (tudi Petro in puščavo).

Aja, pa Petro pojdite pogledat ponoči, vendar to ni možno vsak dan, zato počekirajte urnik in nato ustrezno postopajte.

#11 taiyo

• prostozidarji
  • 1 177 sporočil

Objavljeno 17 september 2019 - 12:04

Arbenowskee, akaba bo en dan, da se mal v morje spravim in to je to. LordFebo sem kupla tale pass ja ... Blizu Petre tud spiva, tak da bo padla tudi nočna varianta ... :)

#12 Arbenowskee

• mafija
  • 1 640 sporočil

Objavljeno 01 oktober 2019 - 18:52

če ti je do potapljanja potem imaš tam ene potopljene tanke, in letala iz 2. sv. vojne. plaža je drugače dost ogabna. je pa mesto zvečer dost živo, če ti je do žurk.

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov