Skoči na vsebino

Intelektualna lastnina ter digitalne in retail kopije

103 odgovorov na to temo

#1 atomic

živi v deželi Xarantaniji

• vesoljci
  • 5 472 sporočil

Objavljeno 09 april 2019 - 09:38

Najprej, da takoj povem, da si ne želim, da tema postane digital vs retail, ampak bolj na splošno o sami digitalni lastnini, ker se pač na te stvari res bolj slabo spoznam oziroma nimam pojma.

Pred leti sem pisal, kako je en fotr gradbeni delavec naš čovjek mulcu kupil wii in sem bil presenečen, kako ni hotel "čipat" konzole, kot večina folka pri nas, ampak je kupoval originale, dokler se ni en DVD spraskal. Takrat me je vprašal, če lahko zamenja in dobi nov DVD. Ko sem mu rekel, da pač to ne gre tako je bilo njegovo razmišljanje res na mestu, ko je rekel nisem jest dal 50€ DVD jest sem dal za DVD 5€ in 45€ za intelektualno lastnino evo jim 5€, naj mi dajo nov DVD.

Danes so digitalne kopije res v porastu, kljub temu da ob izzidu stanejo isto ali praviloma še več, kot retail, ker pač pri digital, ni akcij za nove igre. Igre za konzole so še zmeraj dražje od tistih za PC, včasih je to veljalo zato, ker nam samo konzolo subvencionirajo, čeprav se mogoče marsikdo ne bo strinjal s tem in ne bi spet mel 5 strani spama, ampak naj povem, da ta generacija konzol se je že ob izzidu prodajala z dobičkom.

Zdej če pogledamo trende, digitalne kopije res rastejo, govori se nekaj o konzolah brez fizičnih medijev, o online konzolah itd... To meni zelo diši po nekih monopolih, ker zdej vsi silijo na polno, da bi imeli svojo online trgovino servis.

Zdej kar mene zanima je, kako so te digitalne kopije obračunane:

1. A res lahko 100% publisher ali developer vidi, koliko iger je prodal v štacuni?
2. Kdo določa ceno ali akcije igre v trgovini Sony ali publisher?
3. Kakšne so praviloma marže?
4. Zakaj digitalne kopije niso cenejše? Saj ni fizičnega medija, stroškov distribucije, maržo pobere Sony ne pa bigbang in potem morebitnega preprodaje naprej itd itd...
5. Če igra pride v PS+ zastonj ali imajo od tega kaj devoloperji/publisherji?

Glede na to, da vseh skupaj PS4 eksluziv ni bilo toliko pol toliko prodanih, kot samih ps4 konzol, same tiste AAA eksluzive pa hodijo ven cca 1,5 na leto, kar pomeni, da letno userji res malo zapravijo za sony ekskluzive ne vem, kako da ne razmišljajo še od datni mesečni naročnine, ki bi bila bolj premium?

#2 reziser

je najdu rizlo za joint.

• mn3njalničarji
  • 277 sporočil

Objavljeno 09 april 2019 - 10:03

takoj so za nek nov poslovni model, ampak samo do tiste mere do katere njim paše

#3 Mefisto

Playstation pro, lasje na glavi, jaz sem vendar moški pravi!

• legende
  • 4 826 sporočil

Objavljeno 09 april 2019 - 10:04

Digital nakup ti dejansko da samo UPRAVIČENJE do igranja igre, dokler bo servis online in bo to omogočal. To je po mojem še en ekstra problem "lastništva" digitalne lastnine, ki se ga marsikdo ne zaveda.

Ljudje imam pač to old school logiko, če sem nekaj kupil, je moje. A pri software to ni tako in si lahko lastnik/distributer zmisli kar si želi (npr. da lahko igro inštaliraš le 5x, potem pa ne več ali kaj so bile tiste bullshit piracy zaščite), potrošnik pa naj se odloči ali bo ta kup dreka pojedel ali ne - problem pa je, ker tistih disclaimerjev, kjer je to vse zapisano (torej kako velik kupček si boš dal v usta) nihče ne bere - vključno z mano.

#4 Judge

najraje liže usmrajenega krapa.

• svinjski pastirji
  • 56 sporočil

Objavljeno 09 april 2019 - 10:16

Če gre za online igro lahko igraš dokler so serverji online, se pravi ti fizična kopija nič ne pomaga če izključijo serverje.

Problem je pri single player igrah, pa tudi tukaj ne boš prejel posodobitev če ukinejo podporo.

Me pa zanima če kdo še preigrava digitalne kopije na PS3, kakšno je stanje s podporo tam?

#5 JediEagle

je svinjski pastir brez svinje in pasti. Torej le R.

• rumeni jaki
  • 3 168 sporočil

Objavljeno 09 april 2019 - 10:22

Oglej si sporočiloJudge, ob 09 april 2019 - 10:16, rekši:

Me pa zanima če kdo še preigrava digitalne kopije na PS3, kakšno je stanje s podporo tam?

Zaenkrat se lahko še vedno vse na novo downloada in igra brez omejitev.

#6 Atzar

štopa v Vrdlovce.

• rumeni jaki
  • 3 424 sporočil

Objavljeno 09 april 2019 - 12:33

Zaenkrat je od mainstream konzol, ki so omogočale DL igric, samo Nintendo z Wiijem zaprl štacuno. Tam več ne moreš dljat svojega stuffa

Drgač pa to tudi mene stisne. Imam kar nekaj retail kopij, sam iskreno bodo tudi te postale manj uporabne, ko bodo nekoč onemogočili DL, ker ne bo več dostopa do patchev, DLC-jev in ostalega. Določene igre (tudi AAA!) izidejo dost broken na disku, pa šele DAY 1 patch uštima marsikaj

#7 Mefisto

• legende
  • 4 826 sporočil

Objavljeno 09 april 2019 - 12:56

Zato imam jaz 4tb disk na obeh konzolah (xbox one in ps4) tako da če mi zaprejo serverje lahko vedno igram vse svoje špile z vsemi zadnjmi patchi

#8 atomic

• vesoljci
  • 5 472 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 08:23

A vi dejansko ob vseh igrah, ki so trenutno na voljo in bo vsem času, ki ni na voljo, potem še preigrate kako staro igro, 15 let+

#9 Mefisto

• legende
  • 4 826 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 08:27

Jaz ravno igram Dead Space 3, obrnil sem pa dvojko. Poleti imam plan ponovno igrati Witcher trojko. Pred kratkim sem obrnil ponovno tudi Last of Us in Dark Souls HD.

Tako da ja :)

#10 atomic

• vesoljci
  • 5 472 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 08:29

Oglej si sporočiloMefisto, ob 10 april 2019 - 08:27, rekši:

Jaz ravno igram Dead Space 3, obrnil sem pa dvojko. Poleti imam plan ponovno igrati Witcher trojko. Pred kratkim sem obrnil ponovno tudi Last of Us in Dark Souls HD.

Tako da ja :)
Govoriim 15+ let stare ne te, 5 let stare

#11 Mefisto

• legende
  • 4 826 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 08:44

15 let stari špili, če niso enhaced, razen kakšen Baldur's gate ali Lucasarts pustoloviščine ali Mario, so dejansko neigrabilne danes.

#12 atomic

• vesoljci
  • 5 472 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 08:46

Oglej si sporočiloMefisto, ob 10 april 2019 - 08:44, rekši:

15 let stari špili, če niso enhaced, razen kakšen Baldur's gate ali Lucasarts pustoloviščine ali Mario, so dejansko neigrabilne danes.
Točno to

#13 JediEagle

je svinjski pastir brez svinje in pasti. Torej le R.

• rumeni jaki
  • 3 168 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 08:57

Meni so kul tiste, ki sem jih igral. Npr. brez problema igram Warcraft: Orcs and Humans, System Shock mi je pa muka igrat in bom verjetno na remake počakal :D

#14 Gatsu

tekmuje v snemanju. Kožce z glavce, se razume.

• vesoljci
  • 9 037 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 08:59

Oglej si sporočiloMefisto, ob 10 april 2019 - 08:44, rekši:

Dodal bi še Blizzard igre. Brez problema jih igraš v original načinu še vedno tako Warcraft 1-3 kot SC in seveda oba Diabla.

#15 Chenier

• govnači
  • 9 803 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 09:48

Ma imaš na stotine iger, ki so se dobro postarale. Najbrž je res veliko več takih, ki se niso.

#16 atomic

• vesoljci
  • 5 472 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 09:57

Igra se ne more dobro postarat ni to milfa, ki se je ločila in ima končno čas zase in se začne pedenat za novega jebača. To so potem remaki in remasterji.

Stara igra, k stara baba. Ostanejo ji samo lepi spomini in tako je prav. Ni mi neki, da bi se igral...

#17 Atzar

štopa v Vrdlovce.

• rumeni jaki
  • 3 424 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 10:20

Meni so rimejki mnogokrat slabši. Raje se enkrat izvirnik.
Se strinjam s Ke_kitom. Veliko je iger, ki so se dobro postarale, sploh ce cenis drugacne pristope k estetiki in gameplayu. Ogromno je pa takih, ki se niso. Kaj češ.

#18 Slinch

• vesoljci
  • 9 869 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 10:50

Oglej si sporočiloatomic, ob 10 april 2019 - 09:57, rekši:

Igra se ne more dobro postarat ni to milfa, ki se je ločila in ima končno čas zase in se začne pedenat za novega jebača. To so potem remaki in remasterji.

Stara igra, k stara baba. Ostanejo ji samo lepi spomini in tako je prav. Ni mi neki, da bi se igral...

Drugac ob takih najavah se pol ne neki cudit, da te folk zmerja z lokalnim pijanckom :D

#19 Chenier

• govnači
  • 9 803 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 11:06

Te tvoje analogije niso vedno čisto pravilne.
Dobro postarana igra =/= dobro postaran človek.

#20 atomic

• vesoljci
  • 5 472 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 11:17

Če se nekaj dobro postara, pomeni da spremeni določene lastnosti, pa naj bo to whiskey, ženska ali vino, pa še tukaj je predpogoj, da je že sama osnova dobra.

Maš določene stvari, k s staranjem pridobijo vrednost. Redka kopija igre, polšče, avta... Sama vozna lastnost avta ali grafike/gameplaya je pa še zmeraj zastarela.
Tako da tukaj ne moremo govoriti objektivnem pozitivnem staranju.

Povejte mi en primer igre, ki je bila ob izzidu ocenjena s povprečno oceno, danes pa velja za nek top šit igro.

#21 Slinch

• vesoljci
  • 9 869 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 11:21

Sam se vedno z uzitkom drkam tudi 15+ let stare spile, razne burnoute, early tony hawke, tomb raiderje, faking mashed, pa ful 2d platformerjev, kak star gta, komaj cakam, da spet pozenem ssx in slicno.

V bistu vse te "retro" igracke, ki sem jih zadnje cajte dodajal na polico, niso naslovi, ki so mi bili nekoc hudi, ampak naslovi, ki so mi bili nekoc hudi in jih je se danes hudo igrat. Pa jih je kar nekaj no, in to zgolj skozi perspektivo sonyjeve konzole, ce bi toliko cutil do peceja, bi jih bilo eksponentno vec.

#22 Chenier

• govnači
  • 9 803 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 11:25

Oglej si sporočiloatomic, ob 10 april 2019 - 11:17, rekši:

Če se nekaj dobro postara, pomeni da spremeni določene lastnosti, pa naj bo to whiskey, ženska ali vino, pa še tukaj je predpogoj, da je že sama osnova dobra.

Maš določene stvari, k s staranjem pridobijo vrednost. Redka kopija igre, polšče, avta... Sama vozna lastnost avta ali grafike/gameplaya je pa še zmeraj zastarela.
Tako da tukaj ne moremo govoriti objektivnem pozitivnem staranju.

Povejte mi en primer igre, ki je bila ob izzidu ocenjena s povprečno oceno, danes pa velja za nek top šit igro.
Ni mi jasno na kaj ciljaš tu. Dobro postarana igra pač sam pomeni, da jo je še vedno užitek igrati ne glede na to kolk let je minilo od izida.
Kot ste omenili, razni Marioti, Zelde, FFji. Imaš pač igre, ki imajo izpiljeno igralnost (najbrž zaradi inovativnosti ob izidu). Pride mi na pamet ogromno iger z avtomatov, ki spadajo v to kategorijo dobro postaranih iger.
Mogoče sam govorimo o različnih rečeh. Jaz ne smatram dobro postarano igro, kot neko, ki se izboljša s časom. Prvič sploh čujem, da bi kdo to omenjal.

#23 atomic

• vesoljci
  • 5 472 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 11:28

Oglej si sporočiloAtzar, ob 10 april 2019 - 10:20, rekši:

Meni so rimejki mnogokrat slabši. Raje se enkrat izvirnik.
Se strinjam s Ke_kitom. Veliko je iger, ki so se dobro postarale, sploh ce cenis drugacne pristope k estetiki in gameplayu. Ogromno je pa takih, ki se niso. Kaj češ.
Remake je lahko čisto nekaj drugega. Ampak a mi poveš par primerov, kjer ti je remaster slabši od originala?

#24 Slinch

• vesoljci
  • 9 869 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 11:30

Pac nasploh v svetu umetnosti "dobro postarano" pomeni nekaj, kar ohrani relevantnost in izraza brezcasne vrline, v svetu alkohola in kurb pa pac neki drugega. Ocitno zivimo v razlicnih svetovih, jebiga.

#25 Gatsu

• vesoljci
  • 9 037 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 11:40

Dark souls remaster na PS4/X1 dobesedno uniči najbolj zoprn del igre tbh ;) Ne sej ne, je pa zanimivo kako drugačna izkušnja je iti skozi Blightown @60fps kot 10-15fps v originalu :D

#26 atomic

• vesoljci
  • 5 472 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 11:41

To smo že večkrat ugotovili, da ne živimo v istih svetovih. Res težko razumem nekoga, ki igra tole:

http://www.youtube.com/watch?v=lJ_xobeHLU0

namesto

http://www.youtube.com/watch?v=GHz6s5iVpYU

sam bi recimo na današnjih TVjih dobil epileptičen napad.

#27 Slinch

• vesoljci
  • 9 869 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 12:00

Mislim jaz sigurno zdaj ne bi igral nes karta. Zato nisem na polico dal hudih prvih gran turismotov, ker je pac gran turismo sport v vsem boljsi. Ampak recimo tomb raider 4 nima svojega novodobnika, razen seveda v imenu. Igralno in konceptualno je pac stara serija cisti unikat.

#28 Chenier

• govnači
  • 9 803 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 12:28

Oglej si sporočiloatomic, ob 10 april 2019 - 11:41, rekši:

To smo že večkrat ugotovili, da ne živimo v istih svetovih. Res težko razumem nekoga, ki igra tole:

http://www.youtube.com/watch?v=lJ_xobeHLU0

namesto

http://www.youtube.com/watch?v=GHz6s5iVpYU

sam bi recimo na današnjih TVjih dobil epileptičen napad.
Nisem vedel, da govoriš o igrah, ki imajo direktne naslednike ali remasterje. Valjda boš raje igral novi mario kart, kakor snes verzijo. Predvsem ker je igralnost novih verzij na nivoju SNESove.
Če pa imaš igro, katere naslednik (ali remaster) ima slabšo igralnost, pa je pač stvar na tebi, da ugotoviš ali ti je grafika bolj pomembna or igralnosti ali obratno.

#29 Smrk

Zahteva cedevito iz smrgod.

• šerifi in depjutiji
  • 2 992 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 12:34

jest rajš igram Street Fighter 3: 3rd strike kot SF4 ali SF5...

ne me tepst, atomic :D

#30 Chenier

• govnači
  • 9 803 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 12:35

Oglej si sporočiloSmrk, ob 10 april 2019 - 12:34, rekši:

jest rajš igram Street Fighter 3: 3rd strike kot SF4 ali SF5...

ne me tepst, atomic :D
Carski primer, evo.

#31 Gatsu

• vesoljci
  • 9 037 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 12:52

Oglej si sporočiloChenier, ob 10 april 2019 - 12:28, rekši:

Nisem vedel, da govoriš o igrah, ki imajo direktne naslednike ali remasterje. Valjda boš raje igral novi mario kart, kakor snes verzijo. Predvsem ker je igralnost novih verzij na nivoju SNESove.
Če pa imaš igro, katere naslednik (ali remaster) ima slabšo igralnost, pa je pač stvar na tebi, da ugotoviš ali ti je grafika bolj pomembna or igralnosti ali obratno.

Lep primer ko je remaster slabši je Legend of Mana. 10000x raje grem snes verzijo še enkrat igrat kot tisto skorpucalo od mobilne verzije ki so jo portal na PS4...

#32 DaCapo

Fotr.

• šerifi in depjutiji
  • 4 424 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 13:04

Sem mnenja, da pri igrah pravzaprav ne moremo govoriti o dobrem ali slabem postaranju. Ni to vino ali pa viski, ki zori v sodih in z leti pridobiva kvaliteto. Rečemo pa lahko, da je ta in ta igra dobro preživela zob časa. Ali pa, da je še vedno vredna igranja. Pač nekaj kaj v tem smislu. Zame so recimo stare pustolovščine v 2D grafiki res super. Lep primer je recimo Monkey Island 3 (za katerega tudi nikoli ni bilo nekega rimejka). Ali pa še dandanes odličen Toonstruck. Pri takih zadevah ne potrebujem 4K tekstur in videa. Igralna mehanika pa je tudi več kot OK (ker na tem področju itak ni odkrivanja tople vode).

#33 Legion

ga potegne za tri.

• komunisti
  • 128 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 13:50

kera glupa analogija s "staro babo"
sej so stare igrce ostale dobesedno enake kot so ble včasih

sam teb se je spremenil okus
enim drugim so pa še vedno cool

ni tle neke objektivne transformacije

jst recimo z večjim appreciatanjem gledam na stare špile zdej, kot sem ob njihovem nastanku, ker v njih prepoznavam elemente in pristope, ki jih zdej več praktično ni

#34 MIHA_IS_GOD

božanski padawan

• božanstvo
  • 1 966 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 14:21

Atomic misli da igrca nabira izkusnje med tem ko se jo igra.

#35 Atzar

štopa v Vrdlovce.

• rumeni jaki
  • 3 424 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 14:22

Oglej si sporočiloatomic, ob 10 april 2019 - 11:28, rekši:

Remake je lahko čisto nekaj drugega. Ampak a mi poveš par primerov, kjer ti je remaster slabši od originala?
Ja itak, pomoje bi jih znal tam ene 10 naštet

Sam zdele za najbolj uizi demonstracijo pa lahko pomoje uporabim Silent Hill 2/3 HD remaster. Izvirnik je s svojo meglo res creepy za popizdit. Mogoče je bila megla ufurana zaradi strojnih omejitev draw distanca, nisem nikoli raziskoval te serije kaj preveč podrobno, sam v remasterju so meglo ponekod preprosto odstranili. Dosegli so večji draw distance, sam po drugi strani pa odrezali pomemben kos atmosfere, ki jo je deliveral izvirnik, občutek pri šetnji je povsem drugačen, ni več tistega občutka tesnobe, ko ne vidiš en meter pred sabo (pa saj si se že kdaj vozil skozi res gosto meglo, pač Silent Hill/2 je ta občutek negotovosti res dobro prenesel v prakso, HD remaster pa totalno ne)

#36 Atzar

štopa v Vrdlovce.

• rumeni jaki
  • 3 424 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 17:46

Ko smo že pri tej temi, kako pa so kaj blurayji in DVD-ji s stalisca shrambe? Poznam zbiratelje glasbenih CDjk, kjer so se jim začeli CD-ji luščiti ali pa preprosto prenehali z delovanjem (in to proper zbiratelji, ki so lepo ravnali z robo). A pri DVD-jih in blurayih cez npr. 20 let ni pricakovati tega?

#37 Legion

ga potegne za tri.

• komunisti
  • 128 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 18:10

je, ne vem sicer kakšna je verjetnost da ti bo nek posamični DVD crkno do leta X, ampak tko kot pri CD-jih je tud tle omejen lifespan

a drugač vam to povzroča nek tremni občutek? ko js ko sem včasih še semi-zbiru te zadeve (tj. kupoval originale in jih mel namen obdržat na polički do smrti), mi je bil tle itak edino pomemben fizični aspekt zbirke, tj. škatlica, navodila, poslikan DVD, itn., sam digitalni fajl pa tud če bi iz kopije poganju eventually.

#38 DaCapo

Fotr.

• šerifi in depjutiji
  • 4 424 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 18:14

Načeloma bi naj tiskan medij vzdržal kar dolgo. Zelo dolgo. To guglaj tisto o razpolovni dobi materialov v samem mediju. Se mi je pa tudi že zgodilo, da so original CD-ji/DVD-ji "umrli" iz neznanega vzroka (npr. kar nekaj original iger), čeprav sem jih hranil v škatli v omari in res redko dotikal. Seveda je večja težava z "doma spečenimi mediji". Ti imajo veliko veliko krajši rok trajanja.

#39 Slinch

• vesoljci
  • 9 869 sporočil

Objavljeno 10 april 2019 - 19:38

Oglej si sporočiloAtzar, ob 10 april 2019 - 17:46, rekši:

Ko smo že pri tej temi, kako pa so kaj blurayji in DVD-ji s stalisca shrambe? Poznam zbiratelje glasbenih CDjk, kjer so se jim začeli CD-ji luščiti ali pa preprosto prenehali z delovanjem (in to proper zbiratelji, ki so lepo ravnali z robo). A pri DVD-jih in blurayih cez npr. 20 let ni pricakovati tega?

To se dogaja predvsem z early cedejkami, kjer se pac niso cisto stekali najprimernejsih materialov in pogojev, ki jih bo ploscek delezen, pozneje dvdjke in sploh br-ji bi naj zlahka obstali stoletja

Sicer pa itak tole

Oglej si sporočiloLegion, ob 10 april 2019 - 18:10, rekši:

je bil tle itak edino pomemben fizični aspekt zbirke, tj. škatlica, navodila, poslikan DVD, itn., sam digitalni fajl pa tud če bi iz kopije poganju eventually.

#40 Raz

ne ve, kam bi sam s sabo.

• mn3njalničarji
  • 539 sporočil

Objavljeno 11 april 2019 - 07:37

Oglej si sporočiloMefisto, ob 10 april 2019 - 08:27, rekši:

Jaz ravno igram Dead Space 3, obrnil sem pa dvojko.

Sicer nima neposredno veze s topicom, a vseeno, ker sem tud sam igral prvič slabi dve leti nazaj - a ti je DS3 sam po sebi čisto proper špil, če pozabiš na to, da ni to, kar sta bla predvsem enka in delno dvojka (survival horror lite, več resource/ammo managementa)?

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov