Skoči na vsebino

Štopanje po Evropi

potovanja štopanje Evropa

20 odgovorov na to temo

#1 kiki

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 117 sporočil

Objavljeno 05 julij 2012 - 15:23

Evo moja prva tema :D

Torej! Stvar je taka... včeraj zvečer je po mestu lutala neka zgubljena duša, punca, ki je iskala hostel... in po nekaj minutnem klepetu sem ugotovla da je ful vredu, ful prijazna, prijetna in se odločla, da jo pač pripeljem k sebi v študenca, da ji nov treba plačvat hostla ko mamo lih frej pojstlo tle :D In po večurnem pogovoru pozno v noč o njenem potovanju iz Latvije vse do Portugalske in zdaj nazaj, me je z norimi zgodbicami, ki so se dogajale njej in njenemu sopotniku, totalno navdušla za štopanje po Evropi, spanje v spalkah po klopcah, držanje palca v luft ob avtocestah,.....

Resno sm začela razmišlat o tem da bi tut jst nekaj takega, malce norega dejansko izvest! Cote, spalka, mogoče še mini šotor, keš na bančni kartici, dokumente v skrivnih žepih in poceni telefon v roki :D Ima kdo slučajno že kakšne izkušnje al pa da je poslušu od znancev kej al pa kej? :D

#2 ana

se rima na banana.

• prostozidarji
  • 1 764 sporočil

Objavljeno 05 julij 2012 - 15:59

Tale tema bi verjetno bolj pasala v Frotirko.

S stopanjem imam bolj malo izkusenj, z spanjem v spalkah po parkih pa malo vec. Prav tako vem za primere, ko je bila med stopanjem ukradena vsa prtljaga (Spanija), meni je bilo na vlaku ukradenega nekaj denarja, kolegici je prevoz v Belgiji ponujal model, ki ni imel oblecenih spodnjic ali hlac. Eni punci jaz ne bi nikoli priporocala potovanja na stop, prav tako zna biti spanje po prakih neudobna in tudi nevarna zadeva in nikoli ne pocet tega sama. Couch Surfing, hostli in kampiranje so razmeroma poceni opcije. Nic ni narobe, ce kdaj prespis v kakem parku ali zelezniski postaji, samo ne pa to jemat kot glavno opcijo nocitev. Ne vem kako poceni je danes Inter rail, ampak je pa precej udobna opcija potovanja pa se na vlaku lahko prespis. Ali pa najdes kakega tovornjakarja, samo spet ne nekega xy, ki ga ne poznas.

#3 bubunabu

skače z ritko na svečko.

• mn3njalničarji
  • 877 sporočil

Objavljeno 05 julij 2012 - 15:59

Greš, stegneš prst in to je to....Čar avtoštopa je da ni nikol enak ;) Drugače pa je...Preštopal neki....SLO-UK, Slo-Istanbul, Slo-Portugal....neki se najde no =)

če te kaj zanima pa na plano =)

#4 medulla oblongata

želvak brez oklepa

• mn3njalničarji
  • 16 sporočil

Objavljeno 06 julij 2012 - 22:48

Pohvale kiki za gostoljubno gesto.

Avtoštoparja čakajo izjemna doživetja za malo denarja, kar lahko potrdi vsak, ki se je odpravil na daljšo pot. Nepredvidljivost ima svoj čar in tudi nevarnosti, vendar mislim, da je večja možnost, da te med bivakiranjem v parku piči klop, kot da se ti na cesti zgodi kaj hudega. Seveda ni ga čez zdravo pamet in intuicijo, kar pride z izkušnjami. Tako da se kar odpravi, če si seveda človek za take stvari in se ti ne mudi priti na cilj, ki se vsaj po mojih izkušnjah le redko lahko kosa s samim potovanjem.

Za nabiranje izkušenj je vsekakor priporočljivo, da je s tabo še nekdo, ker kot štoparka boš za razliko od štoparjev gotovo pritegnila pozornost marsikaterega čudaka, ki so pa večinoma nenevarni (če znaš z njimi :snetininja: ).

Sicer pa vse potrebne informacije najdeš na tem wikiju

http://hitchwiki.org/

Upoštevati je treba, da priporočeni štop-placi se ne izkažejo vedno za uporabne zaradi morebitnih del na cesti, novozgrajene obvoznice, avtoceste ali kateregakoli drugega razloga :nicjasno:
Treba je še vedeti, da štopanje v zahodni Evropi pomeni postopanje po črpalkah in počivališčih ter spraševanje voznikov med tankanjem ali pavzo, ker razvita avtocestna omrežja niso vedno naklonjena tradicionalnemu štopanju s palcem navzgor ob robu ceste. Nekateri vozniki (če ne kar večina) so tudi bolj naklonjeni vzeti v avto nekoga, ki pristopi do njih, kot nekoga, ki stoji ob robu ceste.

V Latviji in drugje v baltskih državah pa ni nič nenavadnega, da štopar stoji kar ob robu avto- oz. hitre ceste, in zlasti poleti se lahko vidi take kaskaderje tudi v Sloveniji. Tako početje je nevarno za vse na cesti in ga ne gre posnemati, če res ni nujno (razen v baltskih državah, kjer je the way of life).

Navedek

Cote, spalka, mogoče še mini šotor, keš na bančni kartici, dokumente v skrivnih žepih in poceni telefon v roki

To je tudi bolj ali manj vse kar potrebuješ za na pot. Pričakuj, da bo kdaj pa kdaj neizogibno pešačiti več ur, kar je mnogo lepše z lažjim nahrbtnikom. Ja, štoparjeve noge znajo biti tudi žuljave :)

#5 kiki

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 117 sporočil

Objavljeno 13 julij 2012 - 21:38

Heh yeah... torej prenočišče sm si nekako zdj zadala preko couch surfinga najdt :) drugače pa.... +štopanja je defenitivno dogodivščine pa tut poceni je, pa res me vleče tk...en iziv :D sam... velik minus je pa to da sm punca in roko na srce, je mal bol risky varjanta, kot je za fante. Samo, ko me tako vleče, da bi šla res sama to skozi! obenem pa vem da ni ravno najbolj pametno =/ Moji predragi mamici seveda še nisem direktno razkrila načrtov(no ja, je ona hujše reči delala ko bla mlada :D) ampak... najbrž bom morala res si nekega sopotnika/sopotnico najdt za to potovanje :) sam pol je velik minus ker se moraš drugim prilagajat, pa nimaš tiste absolutne svobode :) Interrail je res sorazmeroma poceni, 5 potovalnih dni v 10 dneh je 175eur, kar je kar ugodna varjanta, a se mi zdi da se nikakor ne more primerjati s štopanjem. Vprašanje je torej, ali si bom upala ali ne :D

#6 Lunco

je svinjski pastir brez svinje in pasti. Torej le R.

• prostozidarji
  • 3 105 sporočil

Objavljeno 13 julij 2012 - 22:06

Jaz sem enkrat na Redditu bral opis in gledal slike enega modela, ki je tako hardcore potoval po Ameriki. Zgledal je res odštekano, najbolj noro se mi je zdelo, ko je opisoval kako so z nekimi random modeli skakali po vlakih in se švercali v raznih praznih vagonih. Da o raznih freakih, ki so dal sredi potovanja kurca iz hlač ne govorim.

Skoraj malo seksistično se mi zdi, da za fante je pa to manj nevarno kot za punce. Glih tko te lahko posilijo in oropajo.

#7 kiki

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 117 sporočil

Objavljeno 13 julij 2012 - 22:25

ne vem če bi rekla glih seksistično, ampak je to čist a stvar človeške narave.... če ne druzga ste moški načeloma bolj močni od žensk in že z fizično prevlado dosežete svoje :) sm že dožvela svoje momente, ko sm občutila to prevlado, ko sm lahk kokr glasna hočem, pa se enostavno ne bom mogla izvit iz prijema nekega tipa, ki ma pač svoje namene... število posilstev moških mislm da je občutno manjše :D pač ne skrbi me glede ropa pa teh zadev ampak izključno da se nebi znajdla v kaki taki situaciji :) je pa res, da vedno lahk zavrneš koga ko se ti zdi čudn :) sam vseeno... mjah :D upat si treba :D zaupat folku je dandanes problem :D

#8 Rice

najraje liže usmrajenega krapa.

• rumeni jaki
  • 62 sporočil

Objavljeno 15 julij 2012 - 08:35

problem kombinacije couchsurfinga in stopanja je to da ne ves kdaj tocno bos na doloceni destinaciji in posledicno ne mors povedat folku kdaj bi pri njih spal in lahko dobis veliko veliko zavrnitev,... ze tko mors za CS poslat miljon prosenj mesece prej,... redko dobis v zadnjem momentu,...

#9 medulla oblongata

želvak brez oklepa

• mn3njalničarji
  • 16 sporočil

Objavljeno 15 julij 2012 - 18:01

Oglej si sporočiloLunco, ob 13 julij 2012 - 22:06, rekši:

Skoraj malo seksistično se mi zdi, da za fante je pa to manj nevarno kot za punce. Glih tko te lahko posilijo in oropajo.

Res je. Enako velja za voznike.

Pa ne samo v ZDA.

Resno, klopi so večja nevarnost.

#10 kiki

bi rad na gnoj.

• mn3njalničarji
  • 117 sporočil

Objavljeno 17 julij 2012 - 00:53

loool ok se bom probala izogibat takim človkom :D

#11 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 644 sporočil

Objavljeno 17 julij 2012 - 10:01

Tko bom rekel, meni je pri štopu najbolj zoprno če model/ka vozi idiotsko. Pa sem doživel že da je tip drkal ali pa da je šaril po nekih vrečah in govoril kako išče neko pištolo :online2long:
Glede spanj in to, pa res računaj raje mešano varijanto. Ker to s parki je tko... Največja šansa da ti kaj ukradejo ali te celo oropajo je tu.

Jeba je tudi s tuši, razen če nisi zelo na easy glede tega, ampak če je vroče se vsaj meni paše nekak minimalno na tri dni stuširat, raje vsak drugi dan.

Dalje, imaš neka mesta, kjer bo tako, da se bo vsak klošar/pijanec/đanki/norec vtaknil v tebe. Pri tem je zelo pomembno KAM greš. Ker ima recimo zahodna Evropa glede tega drugo specifiko kot Balkan. Sploh kaka velika zahodna mesta znajo bit zajebana glede tega in ti je pomojem boljše, da nisi na kakih sekundarnih železniških postajah, kjer bo ponoči bluzilo ogromno najrazličnejšega folka, povečini čudnega. Po drugi strani so recimo v Grčiji luke in podobno super za spat, ker je zelo turistično in sploh ni tega.

#12 MaliBacek

ovčja brozga

• govnači
  • 5 sporočil

Objavljeno 17 julij 2012 - 10:45

Po mojih izkšnjah se najlepše spi na avtocestnih postajališčih. Nekje med tovornjakarji butneš spalko in je. Tovornjakarji so kul in tam je tut najbolj varno, pa še legalno je spat na postajališčih.

#13 Crash(er)

je prijavljen z ruskim računom.

• rumeni jaki
  • 38 sporočil

Objavljeno 25 julij 2012 - 19:17

trenutno s prijateljem spiva pri prvem CSu na štopu iz Krškega do Varšave in Gdanska/lublina, deseti dan :) s sabo nisva vzela denarja nič in je kr pestro :) spiva malo zunaj, malo v hostlih, nekaj pri znancih/vezah, pa gre. nisva sploh pomislila na postajališča, kr kul.

pozdrave pa pošiljam iz Krakowa!

#14 mikehawk

je, ki ni

• neuvrščeni
  • 222 sporočil

Objavljeno 25 julij 2012 - 20:12

In kako se prehranjujeta?

#15 GigiGovedina

"Kličite me Nežko!"

• prostozidarji
  • 2 644 sporočil

Objavljeno 25 julij 2012 - 20:53

Prav nič denarja nista vzela, kaj igrata na ulici ali kako?
Povej malo več, kar zanimivo...

#16 Crash(er)

je prijavljen z ruskim računom.

• rumeni jaki
  • 38 sporočil

Objavljeno 25 julij 2012 - 22:34

ja, vbistvu imava 20 minutno "ulično predstavo", če lahko temu tako rečeva. nekaj različnega materiala, ukulele, žogice in slackline, ki ga potem kombinirava po pameti ... zaenkrat ima svoje dobre in slabe strani, se kr zelo učiva na poti :) nekaj srečanj s policijo tudi, zdej v Krakowu recimo sva celo dobila občinsko izredno dovoljenje za dva dni, kar je kr super ...

#17 bainit

dostavlja picajzle na dom.

• vesoljci
  • 6 346 sporočil

Objavljeno 25 julij 2012 - 22:37

Oglej si sporočilomikehawk, ob 25 julij 2012 - 20:12, rekši:

In kako se prehranjujeta?
nimata nic kesa, mata pa viso :D

#18 mihak

je bil diskvalificiran iz fANAL za mistra. Ima premalega.

• vesoljci
  • 2 860 sporočil

Objavljeno 26 julij 2012 - 07:40

a je bila eva

ker si gilh omenil latvijo op

#19 Akaki

bednik z enim sporočilom

• svinjski pastirji
  • 1 sporočil

Objavljeno 06 avgust 2012 - 10:58

Da še pristavim svoj pisker. ;)

Tukaj je za moje pojme odličen blog Nizozemca, ki štopa po celem svetu. Vsa "večja potovanja" ima tudi v sovjem stilu lepo opisna. Mogoče kakšna koristna informacija, ideja ali inspiracija za koga.

http://gerbennap.waarbenjij.nu/

#20 Skynetz

več kot očitno žre doručak na mn3njalu.

• vesoljci
  • 4 014 sporočil

Objavljeno 09 avgust 2012 - 23:16

Zanimiva tema :)

Kaj pa je mogoče že kdo šel kakšen večji krog po Evropi, ampak z avtom pač ?

#21 Izbrisani_Snežinka_*

• Guests

Objavljeno 12 november 2014 - 14:00

jaz si pa še v sloveniji ne upam štopat, slabe izkušnje :serjem:

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov