Skoči na vsebino

[minivodič]Gradec /Graz in obisk

ikea seiersberg graz metro möbelix toys R us

10 odgovorov na to temo

#1 DaMachk

Jz bi rad bil gejša!

• vesoljci
  • 878 sporočil

Objavljeno 18 december 2014 - 05:43

Zdej, ker sem pred letom dni preživel nekaj mesecev gor, se mi zdi da bi bilo mogoče komu zanimivo, da zapišem nekj svojih izkušenj, ki znajo priti prav.

Začnimo pri tistem najbolj splošnem... Razdelitev na zanimive dele:
Sam bi jih razdelil tako:
  • Seiersberg (ogromno nakupovalno središče)
  • Center west (tudi precej veliko + ikea)
  • Center
  • Ostalo
Mogoče malo čudna razporeditev, ampak to je predvsem zaradi dostopnosti...
Dostopni so vsi predeli tako preko avtoceste, kot tudi regionalke. Sam se bolj izkušen z avtocesto, ker ne maram predolgih voženj in si v urci in pol iz Sp. Savinjske doline v Grazu, če ni zastojev. Sama pot je dosti enostavna, tudi precej dobro označena že na samih tablah, je pa vprašanje koliko so ljudje škrti in jim ni za dati za avtocesto.

Navigira naj vas temu primerno programje/speltne strani, čisto vsak detajl mi je bedno pisat...
Izjemoma lahko le povem, da se da odlično in enostavno priti iz koroškega konca Slovenije v Seiersberg brez vinjete preko prelaza Radelj in nato preko Deutschlandsberga. Pot je reletivno enostavna in hitra. Ni pa zdej tako, da bi se splačalo iti preko Koroške samo zaradi tega, če ne drugega je časovno potratna.

Pejmo mal nazaj...
Seiersberg, je dejansko prvi na seznamu, ker je tudi prvi, ki ga dosežemo z avtocesto. Shoping city, kot je največkrat označen je ogromen kompleks z raznoraznimi trgovinami z modnimi dodatki, nekaj elektronike, Burger King, McDonalds. C&A, Zara, Levis in polno drugih trgovin, proti katerim se naše tako po obsežnosti trgovine, kot tudi same ponudbe lahko brez težav skrijejo ter sramežljivo gledajo v tla. Že zaradi tega je to področje zanimivo, ker res lahko celi dan preživiš tam. Dejsnko šoping center, kot se spodobi.
Objavljena slika
Parking je tam ponavadi enostavno najt, tako da glede tega ne bi, v kolikor pa se bi radi odpravili za Center West, ali pa center e pa tudi dobra odskočna deska.
Moji favoriti tam: Shanghai city (all you can eat kitajska), Media markt, SportsDirect, C&A, Adler (podobno kot C&A).

Drugo okrožje...
Center west: Po avtocesti še nekoliko dlje od Seiersberga, kot že samo ime pove je to zahodni (industrijski) predel Graza.
Kaj vse tukaj najdemo? Hja... Tudi ogromno stvari, le da so malo bolj razmetane po stavbah. Ikea, Möbelix, Kika, Spar, Reihner, Toys 'R' Us.
Tudi tu je parkinga ponavadi precej, ponudbe tudi ogromno, se da pa hitro izgubiti v množici prometa, gužvi ter mogoče malo slabši in pozni označitvi posameznih štacun. Najverjetneje je folku tam najbolj poznana ikea, so pa v relativni bližini tud druge poznane stari ala Metro (za slednjega ne vem če se sploh še splača hoditi)...
Center bolj zanimiv tistim, ki iščejo stvari za dom(matere) ter igrače za smrkavce. Za očete zna biti zanimivo, da je v bližini pivovarna Puntigamer (ime po okrožju Puntigam).
Objavljena slika Objavljena slika
Zdej če sem čisto iskren, se tu ne bom nekaj velik razpisal, ker se mi niti ne zdi pomembno, niti ni nekih dobrih trikov v ozadju... Zelo pogosto se sicer ravno tu najde zastonjski parking ter relativno hitra povezava v center, ako nas to zanima... Sam se v teh dveh okrožjih nisem toliko nahajal, kot v samem centru.

Center: hja... Center... To je tudi zanimiva stvar. Pustimo, da se sam Graz razdeljuje na kar nekaj okrožij in da nekega dejanskega centra ni nikjer označenega ter da imajo svoj Lent ob Muri (Lend), svoje "Dunajsko okrožje"... Sklepam, da bom ljudem najbolj napravil uslugo, če jim povem tisto, kar jih najbolj zanima... Parking.
Ija... Parking...
Graz ima svoje parking razdeljene na 4 področja:
  • Modra cona
  • zelena cona
  • P+R
  • brezplačen parking
  • parkirne garaže in hiše
Točka 4 je skorajda nemogoča za najti, če pa že, pa je upanje na prosta mesta na podlagi mojih izkušenj zaman. Vsaj v centru ne. Zakaj? Center Graza zaobjema t.i. modra cona, kjer je parkiranje mogoče do 180 minut (beri: 3 ure), pa še tu je 1 ura v mojem času bila 1,8€... Se pravi drago, pa še za cel dan ni...
Objavljena slika Plava cona zgleda takole...
Drugo področje, ki bi sicer znalo biti zanimivo, so zelene cone. Te se razprostirajo po malo bolj zunanjem delu Graza, kjer se lahko tudi trajnejše parkira (več dni) in ura stane okoli 70 centov. 1 dan je 7€, sobote, nedelje, prazniki so brezplačni.
Zelene parking cone so označene na sledeč način:
Objavljena slika
Se pravi od 9. zjutraj do 8. včer se plača.

Dejanska razdelitev je kul vidna na tem zemljevidu, v kolikor imate malo predstavo kje bi naj kaj bilo... Ampak če to berete, sklepam da nimate...
Link: http://www.graz.at/c...rsicht_2013.pdf

P+R je odlična zamisel, ki smo jo poskusili implementirati tudi v naši državi, a se mi zdi, je nismo najbolje premislili...
Tu je ves smisel v tem, da ljudem ponudijo ugoden parking ter zraven dajo karto za javni prevoz, da manj onesnažujejo okolje... O Javnem prevozu bom kasneje...
Skratka P+R področij je kar nekaj v Grazu. Imajo določene cene, kar je ponavadi 5,3€ za cel dan, pa še ena oseba ima gratis javni prevoz. Ni slabo, a tu se še da malenkost prihraniti... Avtomati ponavadi sprejemajo bančne in kreditne kartice Maestro, Mastercard in Visa ter drobiž. Ahja, olača se pri ODHODU, ne na začetku. :)

Parkirne hiše in garaže so v centru mesta skorajda vsepovsod. Dostopne, hitro si do njih, če jih le znaš najti, a imajo pomanjljivost. Lahko so pasje drage. Najcenejša kar sem jo našel v bližini glavne železnice je bila 2€ na uro. Če skočiš v center za 2 urici še gre... A zakaj bi šel v center za zgolj 2 urici!? Potem pa je treba vzet v zakup, da se cene dvignejo tudi do 4€ na uro... Odvisno od garaže/hiše.

Zdej pa metoda, ki je meni najbolj všeč bila.
In sicer sem za svoj jekleni konjiček poskrbel v večjem šoping centru Murpark (sliči na kaj?). Tam je tudi P+R avtomatizirana postaja, je pa tudi brezplačen parking, ki ti omogoča vstop na dokaj pogosto linijo tramvaja. Vozi na nekje 15-20 minut. Včasih zgolj na pol ure. To je metoda, ki se bi je sam posluževal. V primeru dveh potnikov je to še relativno ugodna možnost za parkiranje, pa še skoraj vedno je prostor. Če je potnikov več, se mogoče splača bolj v garažno hišo... a potem ne meni težit, da se vam je mudilo :D

Javni prevozi... Zakaj bi se sploh posluževal javnega prevoza? Komu se da s tem ubadat? Pa čakat!?
Komu? Vsakemu ki mu je malo mar za živce voznika. Veliko poti v Grazu je 2-pasovnic, ogromno poti je enosmernih, zmotiti se je enostavno, policisti niso najbolj popustljivi... Poleg tega, bo najboljša možnost parkiranja dovoljena za max 3 ure, ali pa v garažni hiši... Hmm...

Da malo več povem o javnem prevozu. Grazova infrastruktura je grajena na mestnih avtobusih, ki se porajajo z 2-mestno številko ter tramvaji, ki so okolju prijaznejši, prostornejši, pa še glasni niso preveč. Edino če jim stojiš na tirih... Potem ti znajo voznik ali voznica besno tiščati na zvonček, da se mu/ji spokaj s poti.

Kaj je tu finega? Enotna vozovnica. Vozovnica za na bus/kupljena na busu ali vozovnica na tramvaju se ne razlikujeta med sabo prav nič. Na busu plačaš šoferju, na tramvajih so posebne mašine, prav tako na večjih postajališčih.
Na avtomatih lahko kupiš: 1-urno (2,1€ *), 10-consko (19,6€ * ta je bolj kompleksna), 24-urno (4,8€ *), tedensko (13,4€*) ali mesečno (44,8€*), sprejemajo kartice ter drobiž. Ahja. Avtomati premorejo tudi slovenščino ;)
Vsaka karta velja za 1 osebo.
Le 10-conska je recimo da imaš 10 komadov urnih kart. V tej eni uri lahko po mili volji prestopaš, štempljaš če boš menjal/a cono, lahko greš z njo po celi deželi Štajerski, uporabiš lahko za več ljudi. Praktično, če ne greš ravno vsak dan s tramvajom.
Osebno recimo vzamem 24-urno. Ko sva dva je to skoraj 9€, kar je ekvivalent 4,5 ur parkinga v najcenejši parkirni garaži. Na voljo pa imam tako do naslednjega dneva, če mi paše (ja, 24 ur je 24 ur, ne samo do polnoči).
In pa fino je to, da tramvaji ter busi vozijo na 15 minutk do pol urce. Odvisno od linije.
Pri rush-houru se ne rabiš živcirat nad vozniki in prometom, pač pa mogoče nad stiskanjem v polnem tramvaju.

Eh, sem škrtuh/rad živim nevarno... Kako je s švercanjem? Hja... 80€ je minimalna kazen na licu mesta, če te dobijo brez karte. Gre tudi do 400€. Za tak denar dobiš že letno karto...
Sicer karte gledajo na avtobusih samo po 20. uri zvečer, so pa kontrolorji, ki zgledajo kot čisto navadni ljudje, ki se naenkrat obrnejo k tebi, pokažejo izkaznico ter prosijo, da pokažeš karto... Skratka... da se... če hočeš. Vprašanje je če se splača? Sam ne priporočam.

Je pa to, da je območje starega mestnega jedra "altstadtbim" označen posebej in je tramvaj na voljo brezplačno za vsakogar. Skratka, na določeni relaciji ti ne smejo nič, tud če nimaš karte...

Kako pa vem, kam na kater tramavaj/bus ter kje!?
V kolikor si lastiš pameten telefon z iOS, imaš na voljo aplikacijo tukaj, ali pa Andorid, je na voljo tukaj. Windows phone uporabniki ste žal nasankali, lahko pa uporabite spletno aplikacijo.

Kje najti zastonj WiFi!? There's an app for that...

Ahja. V kolikor imate lajajočo žverino, ki bi jo radi vzeli s sabo, ni problema. Graz je psom pijazno mesto, imajo tudi psi svoje vozovnice (1,1€ za 1 uro, 2,2€ za 24-ur)...
V kolikor ni izrecnega znaka prepovedi, so psi dovoljeni povsod. Tudi v restavracije, trgovine z oblačili...

Okej, sem se odločil/a, da pridem do centra... kaj si naj ogledam?
Uffff... Center je precejšn. Stvari za ogled je veliko, časa ponavadi malo... Če imate namen šopingirat po Centru, boljš da že zdaj pripravite ta obilno denarnico, saj so ponudbe velike. Imate celo posebno ulico, namenjeno zgolj dizajnerskim štacunam.

Hm... Ker sem v tem trenutku lačen, bom začel s (hitro) prehrano.
Jakominiplac je centralno vozlišče vsega javnega prometa. Tu se najlažje prestopa, tu se vse dogaja, zato je tudi tu veliko kotičkov za prigrizek. Med najbolj popularne seveda sodi McDonalds, takoj zraven njega je Subway, obilo je tudi kitajčkov, ki nudijo pražene nudlce ali riž s takim in onakim dodatkom (piščanc/svinjina/govedina/raca/morski sadeži...) in različnimi omakami. Na tem velikem centru je seveda tudi trgovec s sendviči, ki vam z veseljem pripravi tudi dunajca s pomfrijem na hitro, zraven se najde backhof za pekovske izdelke, do kioska z župcami, kiosk s klobasicami... Poleg vsega tega je pa na tem trgu tudi blagovnica (Billa), kjer si lahko greste po kakšen prigrizek. Da kebabđnic sploh ne omenjam.
Sam sem največkrat snedel kitajske rezance, ali pa sem odpeketal 500m dalje na Hauptplatz med štante s klobasicami. Hot-dogi s hrenovko, kranjsko, kranjsko s sirom, bratwurst (pečenico), berner wurst (safalada ovita v slanino) ter takimi in drugačnimi dodatki. Hitro, (ne)zdravo, okusno in relativno ugodno. Tu je tudi zanimiv kiosk z bolj eksotičnimi pločevinkami pijač. Ampak, pazite se cen, mala piksna vas bo koštala 2€. V bližini je tudi Nordsee, za entuzijaste ribjih jedi.

Hmm, hmmm... Če ste za nekaj bolj novega predlagam, da se sprehodite (ali vzamete tramvajček) do Kunsthausa, kjer je poleg azijska restavracija Koko (nekje tule). Kaj je tu posebnega? Hmm, v času malic imajo samopostrežni bife... ampak to že poznam... Res je, nič novega... Ampak. Po 15. uri (mislim da) pa imajo specialno poslastico: mongolski grill. Kaj je to? Varianta all-you-can-eat, kjer si pri mizi vzameš sponko za papir ( Objavljena slika) kjer določena barva predstavlja določeno omako(napisano ob sponki), nato odhitiš do bifeja, na krožnik zatakneš sponkico ter nadevaš vse, kar bi želel imeti na svojem obroku. Od sveže tune, lososa, svinjine, piščanca, jagnjetine, tofuja, kalčkov... VSEGA!... Nabašeš na talar, se obrneš, ga daš kuharju na rob, ter a) se vrneš za mizo in čakaš ali b) vzameš kakšno predjed z bifeja ter se vrneš za mizo in počakaš, da ti kelnarca prinese izbrani miks. Niso vse omake dobre, je pa vsekakor zanimivo eksperimentiranje. Pričakuj da boš dal okoli 10€ na osebo...

Za tiste, ki bi radi malo bolj "ameriško" poslastico, se zelo priporoča "Cranola" v bližini železniške postaje. Slastni burgerji, ki jih hvalijo okol in okol. Nisem ga sicer probal, a pohvale sem slišal že od več ljudi.

Za "avtentičen ameriški filing" je blizu (sedaj ex-švarcijevega) štadiona tudi Hooters, kjer se dobijo burgerji, ribsi, krilca, svedrast pomfrit ter postrežba deklin v hotpantsih ter tank-topih s sovico. Bil sem tam 4x. Vsakič odšel nadvse zadovoljen in začuda ne preveč nažrt. Dasiravno s polnim trebuhom. Pa nisem šel zarad bab (okej, enkrat zarad bab...).

Seveda je center prepoln kebab "mojstrov", nekateri ponujajo börek (ja, burek po naše), drugi pito, tretji pice... Svega in svašta. Teh se mi ni dalo omenjat, ker je zelo stvar okusa. Mi je pa zanimivo,da sem na Jakominiplatzu imel na izbiro, piščančji, goveji in celo puranji kebab.
BTW, kebab je gorih "döner", jufka je "dürüm". Mogoče zanimivi plusi, velika večina kebabčkarjev ima svojo pečico, kjer ti jufko in včasih celo kruh za kebab spečejo frišno. Cene so nižje, a zato tudi manjše porcije, kot pri nas. (Kot hecna zgodbica, deklica iz Malasye je razlagala, da že dva tedna ni jedla drugega kot kebab, ker ji je to edino približno domače bilo. Mogl bi videt njen obraz, ko sem ji razložil, da obstaja brezalkoholno pivo. Zagrizeni muslimani, ni kaj :) ).

Edini, ki je izstopal, je bil Mr. Kumpir, ki je ponujal tudi na več možnih načinov in z raznimi dodatki pečen... ja... krompir.

Kot zanimivost bi samo izpostavil Dostavljanje hrane, kjer kot nekdo, ki naroči na dom nisi tretiran kot drugorazredni gost, pač pa kot stranka, ki jo je treba zadovoljiti. Naročiš lahko na dom od kitajske, pice (doh), burgerjev, kebaba, testenin, celo pijače in led lahko naročiš. Po večini tudi do 2. ure zjutraj. Plačaš prek kreditne, z bitcoini (ne, ne šalim se), ali pa na roke dostavljalcu.

V samem centru je zanimivosti precej, ki se jih da ogledati.
Opisoval jih bom zgolj na grobo, saj je za ostalo tam TIC in pa Wiki.
Najbolj poznan je Graz tako ali tako po svojem "gradu na gori" oz. Schlossberg-u ter urnem stolpu na njem (Uhrturm). Dostop je možen preko posebnega tramvajčka, preko dvigala, peš po stopnicah ali pa peš po pobočju z druge strani hriba. Razen pešačenja ima vse svojo ceno. Če ne drugega se ob lepem vremenu splača povzpeti gor in si ogledati Graz in okolico. Na vrhu je tudi malo bolj fensi restavracija, ki se baha s slavinimi gosti (med njimi tudi Schwarzenegger) in temu primernimi cenami.

Kot sem prej omenjal Jakominiplatz je ta slednji zanimiv prej zaradi infrastrukturne razporejenosti in pa kot lep sprehodek do Hauptplatza. Na poti do slednjega je na gosposki ulici (Herrengasse) tudi TIC, kjer se da ogledati tudi njihovo veliko orožarno iz davnih časov. Na poti do samega hauptplatza lahko občudujemo marsikatero lepo starinsko arhitekturo, kot je Banka Graza, imenitno pofreskane bajte ter seveda sam glavni trg. S slednjega se vidi tudi prej omenjen grad ter urni stolp in seveda tudi glavna znamenitost: Stadthalle oz. občinska hiša.

V bližni je tudi eden izmed mnogih mostov, ki prečkajo Muro, vendar pa je na voljo tudi ogled konstrukcije, ki se pelje preko te znane reke in se imenuje Murski otok (Murinsel). Popelje pa te direktno v senco Kunsthausa. Bajte, ki zgleda, kot bi ogromn NLP izpljunil čuden pljunek, ki se je strdil. Seveda so razstave znotraj vsakokrat različne, a vstopnina je visoka in škrt, kot sem sem šel takrat, ko je bila zastonj ter ne-ravno-navdušeno preletel razstavo ahitekturnih modelov in reciklaže embalaž v 3. svetu.
Takole zgleda to čudo: Objavljena slika

Muzejskih zbirk je kar nekaj, od forenzičnega muzeja, kjer se je pričela ta veda nasploh in se skriva znotraj Univerze Karla Franza, do dvorca v Grazu, pa tudi naravoslovni muzej Johaneum, ker je za vsakega naravoslovca nekaj. Te večje muzeje si lahko ogledate z eno karto, saj trajajo 24-ur, le premenjate jo na blagajni pri vhodu za aktivno, ki zopet traja 24 ur. S študentsko ceno sem si tako za 4 € ogledal 3 večje zbirke :)

Mogoče še poslastica za tiste, ki ne bodo vozili domov, se mogoče splača prej najaviti in narediti obisk Bauerja. Kaj tam počno? Gre za žganjekuho, ki je znana predvsem po svetovno popularnem Jägermeistru. Nahaja se res v sredini mesta, kar se je meni zdelo fascinantno in seveda v bližino vozijo tramvaji. Lokacija je tukaj.
Če ne drugega, malo pogledate ponudbo različnih likerjev, žganj, šnopsev, viskijev... Skratka, vsega. Osebno sem šel na organizirano ekskurzijo, kjer smo kot skupina za 10€/os. dobili ogled večine obrata ter pokušino vseh stvari, ki jih imajo na voljo. Poleg tega so nam dali še zraven dobropis za 3€, kar se mi je zdela lepa pozornost. Zase vem, da sem poskusil skoraj vse, najbolj pa mi je v spominu ostalo to, da sem poskusil prvo vodko, ki mi ni takoj obrnila želodca, in pa poseben lešnikov šnops- Kuss der Hazelnuss. Ne vem točno postopka pridelave, a je ohlajen šnops kot alkoholna nutela, ki ti spolzi po grlu. Njam, njam. Res poslastica. Dobavljiva je sicer tudi pri nas v davidovem hramu z malenkost drugačno steklenico (na njej je veverička). Za moje pojme se splača prej zorganizirat, najavit ter dogovorit za ogled ter pokušino.

Kje se pozna višji standard?
Vsi vedo, da se veliko ljudi odpravlja čez mejo po delo, na boljše. Vendar se tudi pozna, sploh v kafičih, kjer boste za veliko pivo odšteli 3,2 pa do 3,8€, za espresso 1,8€, kavo z mlekom 2,1€, bo pa zato postrežen strokovno in ne s kislim izrazom na obrazu s strani študenta/študentke. Predvsem cene pijač so kar visoke, medtem ko je polno kosilo z juho, gl. jedjo, solato ter sladico hitro 12€. V štacunah bo pivo po večini pod 1€ na pločevinko, medtem ko bo na bencinskih servisih skoraj 2€.
Brotip: V štacunah pazite pri delikatesi. Cene so označene na 100g in ne na kilogram.
Pazite na cene morskih rib. Orade se gibljejo na prbl. 20€/kg.

Na kaj naj pazim?

Graz ima v strogih centrih mesta striktno prepoved glede uživanja alkoholnih pijač na javnih lokacijah. To vas lahko hitro oglobijo, četudi se bi prerekali, da ste samo radler pili.
Goriva. Goriva so na avtocestah nesramno draga. Še dražja kot pri nas. Je pa tam tako, da ima vsak bencinski servis svojo ceno, tako da tudi če naletite na dva identična ponudnika (recimo OMV), bosta imela različne cene. Ponavadi je najbolj ugoden Hoferjev bencinski servis, ali pa Jet. Razlika v naših cenah se pozna nekje na 7€ pri 50l goriva.
Plačevanje s karticami: V štacunah vas čudno pogledajo, če jih pri plačevanju porinete kartico v roke, kot smo to navajeni pri nas. Gori je rokovanje s terminalom stvar posameznika, le poveste tip kartice (običajna - "bankomat" ali kreditna) in sami skrbite za hendlanje. Ponekod je treba prvo potrditi PIN, nato tudi nakupni znesek, zato glejte, da ne boste dolgo čakali nakar vas bodo ljudje zadaj grdo gledali čemu še nise konec. Plačevanje s karticami v štacunah ne nosi nobenih provizij, medtem ko dvigovanje na bankomatu, zna zaračunati lepe dodatke.

Pa še to. Če greste na avtomatizirani bencinski servis, vas bo prvo pobaralo, da vstavite kartico in vnesete pin ter jo odstranite in šele nato tankate. Napravilo vam bo transakcijo za 100€ PLUS zakasiralo znesek natočenega goriva. Čez približno 8 dni se bo tista transakcija za 100€ sama preklicala. Gre samo za varnostni sistem, da ne moreš "tankat in spizdit". Zna pa biti nadležno, če imaš malo bolj nizko stanje na TRR.

Trgovine v Avstriji imajo drugačen delovni čas, kot smo ga navajeni. Tako se bodo tudi največji trgovski centri zaprli že ob 19:30, mestne štacunce pa znajo biti okoli 17. ure že tudi brez postrežbe in z zaklenjenimi vrati. Ob nedeljah ni odprto skoraj nič. Izjema je Spar pri železniški postaji, ki je odprt čisto vsak dan od 9. do 23. ure. Tako da nedeljski šopping odpade.

Božične tržnice v Grazu
Res je lepo, vsako večje mesto v času adventa ter božičnih praznikov. Tudi Graz ni izjema in se da hitro porazgubiti v njegovi očarljivosti. Opomnil bi vas tukaj le, da se pri vseh toplih napitkih plača kavcija za lonček, ki je 2€. S tem da lahko lonček vrnete pri kateremkoli štantu (stojnici). Cene napitkov tudi niso tako nizke, glühwein (kuhano vino) je vsaj 1,7€, čajček tudi tam okoli, grog pa tudi.

Trenutno mi je malo zmanjkalo idej, vem pa da še me čaka nekaj stvari za dopisat... Bom kasneje ko utegnem. Če ima še kdo kaka vprašanja, kar na plano.

TODO:
  • Eggenberg
  • Življenje v Grazu
  • Študij v Grazu
EDIT: malo sem popravil tipkarske napake, nekaj malega dopisal.

To sporočilo je uredil DaMachk: 18 december 2014 - 15:30

#2 Zamorc

je v resnici Zagorc.

• prostozidarji
  • 400 sporočil

Objavljeno 18 december 2014 - 07:22

Bravo, več takih postov!

#3 DaMachk

Jz bi rad bil gejša!

• vesoljci
  • 878 sporočil

Objavljeno 18 december 2014 - 15:27

Hvala :)
Dodal sem še Bauerja, slikico kunsthausa ter nekaj drugih malenkost.

#4 Flaming_C

analizira banalne analogije kanalov.

• rumeni jaki
  • 2 542 sporočil

Objavljeno 18 december 2014 - 17:20

dal bi ti plus če bi ga lahko

;thumbs_up:

#5 Quessoy

je fasal hemeroide. Zdaj mu plapolajo v vetru.

• vesoljci
  • 948 sporočil

Objavljeno 18 december 2014 - 18:44

carsko DaMachk. :worship:

#6 Fissico

prakticira port in polnost.

• vesoljci
  • 347 sporočil

Objavljeno 19 december 2014 - 15:20

super za tak prispevek

me pa zanima, če si že seznanjem bolj s centrom in tako, kje parkirat denimo ob 'gužvi' če želim pogledat ta christkindlmarkt na hauptplatzu v grazu? če so kake 'priljubljene' točke, ni zdaj važno če se rabiš potem kilometer ali dva sprehodit.

#7 DaMachk

Jz bi rad bil gejša!

• vesoljci
  • 878 sporočil

Objavljeno 19 december 2014 - 23:24

V tem primeru bi rekel da ti je še najbolj ugodna varianta pri Hauptbahnhofu (gl. železniški), kjer so v okolici 3 garažni parkingi, vsi okol 2€ na uro. TG Annenpassage je ob večerih očitno 1.6€ na uro celo.
Lahko ga daš v garažno hišo pod Kunsthaus, tam je 2,2€ na uro, pa še blizu je za sprehodit se.

Maš pa tule en tak pripomoček:
https://www.parkme.c...az%2C%20Austria

TG = Tiefgarage = garažni parking.

#8 Oxijan

je ravnokar kraljevsko prdnil.

• mn3njalničarji
  • 219 sporočil

Objavljeno 26 december 2014 - 16:59

Oglej si sporočiloDaMachk, ob 18 december 2014 - 05:43, rekši:

Če ima še kdo kaka vprašanja, kar na plano.

Dobro napisano. Zanima me, ali so jutri božični sejmi še odprti ali že vse pospravijo?

#9 DaMachk

Jz bi rad bil gejša!

• vesoljci
  • 878 sporočil

Objavljeno 26 december 2014 - 17:24

Ponavadi imajo te sejme do novega leta.
Se mi pa zdi, da niso baš nešto... Je Dunaj dost bolj majestic. A tud bolj dalč.

#10 Fissico

prakticira port in polnost.

• vesoljci
  • 347 sporočil

Objavljeno 03 januar 2015 - 21:45

Oglej si sporočiloDaMachk, ob 26 december 2014 - 17:24, rekši:

Ponavadi imajo te sejme do novega leta.
Se mi pa zdi, da niso baš nešto... Je Dunaj dost bolj majestic. A tud bolj dalč.

Se strinjam da ni 'baš nešto'. Sem bil, mislim da zadnjo soboto pred božičem in ni bilo kaj ekstra. Parkplac lahko dobiš kjerkoli naokrog, v parkirni hiši za 2 eura na uro kar je drobiž in maš 5 minut hoje do markta, sem pa bil vsekakor bolj navdušen nad manjšimi, lokalnimi adventsmarkti, kajti ni bilo v grazu praktično ničesar, kar ne bi bilo drugod, če pa je zasneženo ali celo sneži, pa se splača iti pogledat mariazeller advent v mariazell, ki je malce višje nad morjem (800m, se mi zdi?) in morda poleg vseh ostalih v mestih in velemestih za tiste, ki ste fani tovrstnega decembrskega porabljanja časa (se opravičujem za offtopic)

#11 Izbrisani_lennisun_*

• Guests

Objavljeno 10 april 2015 - 21:06

Moderna arhitektura - najbolj izstopajoča stavba v mestu:

Kako se vam zdi, všeč? ni všeč?

Objavljena slika

1 Uporabnik(ov) bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov