Skoči na vsebino

thepeach

Rumeni jak
  • Število vsebin

    131
  • Dan prve porumenitve

  • Zadnji obisk:

Prispevki od thepeach

  1. Ne vem sicer koliko si star, ampak tole je zame pri mojih 35ih stresen teden. Sklepam, da imaš tudi službo oz. običajne življenjske obremenitve. Ne gre samo za prste...po mojih izkušnjah imam najslabše trening rezultate, kadar so v službi hujše obremenitve ali pa je prisotna kakšna druga, ne nujno fizična obremenitev. Nekak se mi zmeraj bolj zdi, da drži rek training makes you tired, rest makes you stronger.

     

    Treninge lahko reguliraš po času, težavnosti -obremenitvi, času počitka, prevladujočem energijskem sistemu...če so vsi trije tvoji treningi plezanja čez teden s podatkom na moči, je to hitro lahko preveč.

     

    Poskusi z zmerno dolgim počitkom, če to ne bo pomagalo je edina druga zadeva, ki mi pade na pamet kakšna nevrološka zadeva.

  2. Bere se kot pretreniranost, če res ni nobene omejenosti gibanja v sklepih ali bolečin.

     

    Kako pogosto si plezal/treniral pred tem? Kdaj si nazadnje imel 10 premora od plezanja?

    Kako je bilo z ostalim stresom v zadnjem obdobju (stres je stres, pa naj gre za šiht, babo ali plezanje)?

    Kako je bilo v zadnjem času s prehrano, spanjem in predvsem hidracijo?

     

    Če vsaj dva odgovora, na zgornja vprašanja nista idealna, počivaj do leta 2023 in ponovno testiraj. Rekreativni plezalci prevečkrat mislimo, da smo več kot to in si poleg vsega v življenju naložimo še toliko treninga, da ga niti Janja Garnbret ne zdrži.

     

  3. Danes glede na dostopnost tečajev to verjetno res ni najpametnejša poteza, še ne tako daleč nazaj pa so bili tečaji samo v organizaciji  AOjev. Če so ga organizirali samo enkrat letno, za omejeno število kandidatov, so se ostali naučili preko mentorjev - (upam) izkušenejših plezalcev.

    Ampak takrat si bil pač ziher, da nekdo, ki pleza 7a obvlada tudi vrvno tehniko v nulo. 

  4. Če nisi glih 50 let stara, bi mogu bit gleženj po dobri rehabilitaciji približno tok stabilen kot prej...odvisno od tebe (to v primeru, da gre za običajen zvin, ne pa kako zakomplicirano grdo pizdarijo). Je pa ena "dobra stvar" poškodbe gležnja, da od nje naprej malo bolj previdno "skačeš" z balvanov, jaz recimo v bolder sceni vedno uporabljam tiste turkizne šalce na competition wallu in ni šans, da prostovoljno "padem" z vrha balvana iz 4ih metrov, downclimb al the time. Jebiga, nimam več 18 let. 

     

    Ni Peter, se je pa ravno v sredo vrnu iz Pekinga. Odkar ga poznam mam res čist drug pogled na poškodbe. Skoraj nobena ni konc sveta, ti pa preusmerijo fokus na določen del telesa in si potem tudi v naprej precej bolj pozoren na tiste tihe, a očitne znake, sploh pri kroničnih poškodbah. Tvoja poškodba je itak pač posledica nerodnega doskoka/padca, tega načeloma ne moreš kontrolirat, vendar tut tukej lahko zmanjšaš možnosti, da se zgodi (preventivno delo, ojačanje gležnjev, kolen, ramen,... ali pa pač bolj previdno in predvsem pozorno pri vsakem skoku iz višine).

  5. @Tesko_je slaba.

    A si bla na slikanju? Hitrost rehabilitacije je odvisna od stopnje poškodbe ligamenta, prejšnjih poškodb itd... Najprej mora oteklina stran (2-4 dni), potem pa razgibavat in krepit (risanje črk abecede s stopalom, vaje s therabandom, stabilizacijsko žogo...tile fantje in babe so neskončen zaklad modrosti ob poškodbah https://theprehabguys.com/)

     

    sorce: nisem dr. alpakej, mam pa za sabo že več zvinov, ki so se redno pojavljali zaradi neustrezne rehabilitacije. Zadnjih par let, odkar sem se "priženil" v familijo s fizioterapevtom olimpijske reprezentance, pa so gležnji in še kej druzga bp.

     

    Hangboard: glede na to, da sprašuješ kako trenirat na tem, je odgovor PREVIDNO. Neverjetno orodje za močne prste, žal pa tudi za poškodovane prste. Sploh v situaciji, ko zaradi poškodbe ne delaš nič drugega (plezaš recimo) in imaš občutek, da "moraš" nadoknaditi zamujeno na hangboardu.

     

    Obstaja "miljon" različnih protokolov za HB, odvisno od cilja. Za prvega resnega (se pravi nikoli nisi sistematično trenirala na njem, si ga pa že uporabljala, predlagam hangboard ladder od Steva Bechtla. Enostaven, učinkovit, predvsem pa dovoli prstom, da se privadijo na visoke obremenitve, saj povečuje intenziteto s TUT (time under tension) in ne s povečevanjem teže ali bognedaj z zmanjševanjem krimpov. Vsekakor pa vedno treniraš prste dobro hidriran, spočit, in ogret.

     

    https://www.climbstrong.com/education-center/hangboard-ladder-training-1/

     

     

    • Račka +1 3
  6. @Tesko_je ja sj, če ti plate ležijo je idelno plezališče za sajtat... moja draga fleša vse na kar se spravi, ker "dobr stoji" na nogah, jst se pa matram z iskanjem bete in morm it skor vsako smer vsaj še enkrat. Dvigrad je pa "specifično" :D plezališče. Mene zagotovo ne vidi nikol več.

     

    Drgač je pa materiala v kanjonu Čikole za vsaj nekaj 100 smeri. Samo ta sektor Osoje je 800m dolg kos res kompaktne skale. Dečki pridno vrtajo vse dni vse dni kar sva tule. Edino evropskih € ni več in se je zadeva malo upočasnila.

    IMG_20220207_165100.jpg

    IMG_20220207_165057.jpg

    IMG_20220207_165103.jpg

    IMG_20220206_140511.jpg

    • Račka +1 2
  7. IMG_20220205_093405.thumb.jpg.9835fbb21508e74ef135ba78e63152fc.jpg

     

    Evo midva sva šla za podaljšan vikend v kanjon Čikole...nove smeri, ostre, dolge plate. Čist vse smeri, ki sva jih šla noro lepe in res uživaške. Edino sedmice me zajebavajo, ker na 35m konstantnega krimpanja se bo treba navadt.

    Pa nikjer še nism vidu tako na gosto navrtanih svedrov. Prvič sem v smer nesel 26 kompletov, ker mi jih je prvič zmanjkalo že pred prvim štartom, sem mogu it še enkrat.

    IMG_20220205_115853.jpg

    • Račka +1 2
×
×
  • Ustvari novo...