Skoči na vsebino

Holob na strehi [15. vlada RS]


Priporočeni prispevki

tomazek reče pred 2 urama:

:D Moj denar kroži in dnevno gre od njega stran DDV, ko se troši. Od tiščanja v štunf doma pa ni nič. Če ga imaš toliko, da privat delaš neke večje investicije, ki niso eksistenčno pomembne, pa ga imaš tudi za plačat tisti davek.

Kar ti privarčuješ, gre v investicije. Ali imaš denar v banki, ki ga ta nato posodi naprej (ajd v zadnjih 10 letih je bila tu neka groteskna situacija, ko so bile banke tako polne keša, da to ni imelo pomena, ampak se bo to sedaj spremenilo) ali pa ga investiraš - ali v delnice, ali v nepremičnine itd.

Če govorimo o 5k tvojih prihrankov, se to ne sliši veliko, ampak če je takih v Sloveniji 200 tisoč, to znese milijarda €, ki je na voljo za investicije. Ne gre se zgolj za to, da boš pa ti s temi 5k nekaj sam investiral, kaj ti jaz vem, kupil sončne panele.

Povezava do prispevka
Brdavs reče pred 1 uro:

Mislim js ne štekam te naše kao fiskalno dogovorne desnice

 

Kaj se je zgodilo s tisto mantro trošimo kokr mamo? Pa niti ne da bi se striktno držali teh pridig, vsaj in the ballpark bi bilo nice

 

Zdaj je desna vlada potrošla tut kar nismo meli in sprejet proračun za 2022 planira 2.5 miljarde minusa

 

Ja jbg nekje bo verjetno treba malo tut vzet.

Če odgovorim zase.

 

Če ne bi v času koronakrize trošili več, kot smo imeli, bi bilo to prizadeto. Državni proračun je tudi orodje ekonomske politike in mora delovati prociklično. Tisti del deficita, ki je pa nerazumno trošen, je pa problematičen in tu zlahka kritiziram desno vlado.

 

Sicer pa, če te prav razumem, namiguješ, da nova vlada napoveduje višanje davkov z namenom pokrivanja deficita. Nope, po preračunih Tarče so njihovi napovedani DODATNI programi trošenja 3-4 milijarde €. 

Povezava do prispevka

 

tomazek reče pred 1 uro:

Čaki malo... Kako mene? A niste prej pisali (jaz še nisem nič druga natančno spremljal od politikov sedaj), da bi blo za tiste, ki imajo po nekaterih navedbah nad 1M, po drugih pa ste pisali o 300K premoženja? Jaz ne spadam nikamor sem.

Vse je še v idejni fazi, zato so vse predpostavke, tako o meji za obdavčitev, stopnji in ostalem čiste špekulacije. Tudi vladni predstavniki so svetlobna leta narazen, ko govorijo o tem. Recimo Frangež je v Tarči navajal 3 promilno obdavčitev, Golob v 24ur zvečer 1%.

Povezava do prispevka
tyne reče pred 1 minuto:

Vse je še v idejni fazi, zato so vse predpostavke, tako o meji za obdavčitev, stopnji in ostalem čiste špekulacije. Tudi vladni predstavniki so svetlobna leta narazen, ko govorijo o tem. Recimo Frangež je v Tarči navajal 3 promilno obdavčitev, Golob v 24ur zvečer 1%.

 

Saj, jaz sem povedal mnenje glede na vaše špekulacije tukaj. Ne pa kaj dejansko bo, ker kot pravič tega še nihče ne ve.

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 1 uro:

 

Itak. Ne vidim problema met nekih prihrankov. Govorimo o kopičenju premoženja, ki eksistenčno nikakor ni pomembno (5 stanovanj, 3 vikende,...karkoli pač). Če imaš toliko, potem lahko tudi nekaj dodatno plačaš za to.

Kopičenje premoženja je eksistenčno pomembno. Za kapitalizem :D Da sistem laufa, je potrebna določena akumulacija kapitala. In v realnosti to (žal) pomeni, da je potreben sloj bogatašev, ki razpolagajo in usmerjajo kapitalske naložbe. V teoriji je seveda možno, da bi bila porazdelitev kapitala (bolj) enakomerna, ampak manjši kot je dohodek, manjši je delež prihrankov. Bogataši načeloma privarčujejo več (višja mejna stopnja varčevanja), poleg tega je zaradi koncentracije odločanja lažje usmerjanje teh naložb.

 

Pa s tem nočem povedati, da potrebujemo zdaj nek sloj ultrabogatašev, ki so job creators according to GOP in da se jih ne sme takniti, da reveži v strahu ne pobegnejo (kapital je plaha ptica). Hočem samo orisati, zakaj varčevanje in kopičenje premoženja je potrebno. Edina alternativa temu je, da varčuje in usmerja investicije država, ampak, hja, tak sistem je sprobala tretjina človeštva. Pa ni bilo ravno z rožicam postlano.

Povezava do prispevka
tyne reče Pravkar:

Kopičenje premoženja je eksistenčno pomembno. Za kapitalizem :D Da sistem laufa, je potrebna določena akumulacija kapitala. In v realnosti to (žal) pomeni, da je potreben sloj bogatašev, ki razpolagajo in usmerjajo kapitalske naložbe. V teoriji je seveda možno, da bi bila porazdelitev kapitala (bolj) enakomerna, ampak manjši kot je dohodek, manjši je delež prihrankov. Bogataši načeloma privarčujejo več (višja mejna stopnja varčevanja), poleg tega je zaradi koncentracije odločanja lažje usmerjanje teh naložb.

 

Pa s tem nočem povedati, da potrebujemo zdaj nek sloj ultrabogatašev, ki so job creators according to GOP in da se jih ne sme takniti, da reveži v strahu ne pobegnejo (kapital je plaha ptica). Hočem samo orisati, zakaj varčevanje in kopičenje premoženja je potrebno. Edina alternativa temu je, da varčuje in usmerja investicije država, ampak, hja, tak sistem je sprobala tretjina človeštva. Pa ni bilo ravno z rožicam postlano.

 

Govorilo se je ob obdavčitvi. Naj kopičijo in investirajo. Ampak se jih naj tako obdavči, da bodo namesto 10 stanovanj lahko kupili 8. Bojo imeli še vedno vrh glave za čas svojega življenja in svojih potomcev (če se sami nekje na poti ne zafukajo in zapravijo vsega).

Povezava do prispevka
tomazek reče Pravkar:

Govorilo se je ob obdavčitvi. Naj kopičijo in investirajo. Ampak se jih naj tako obdavči, da bodo namesto 10 stanovanj lahko kupili 8. Bojo imeli še vedno vrh glave za čas svojega življenja in svojih potomcev (če se sami nekje na poti ne zafukajo in zapravijo vsega).

Jaz nimam nobenih problemov s tem. Sem skeptičen do obdavčitve premoženja, ker ga je potrebno ovrednotit, kar še zdaleč ni lahka naloga. Samo spomnimo se fiaska z vrednotenjem nepremičnin. Potrebno je vodit ažurno evidenco, kar zahteva en kup administracije. Najbogatejši, ki bi morali biti prve tarče teh davkov, se bodo najlaže izognili. Prepisovanje nepremičnin, skrivanje premoženja po davčnih oazah itd. Že z obdavčevanjem kapitalskih dohodkov in dobičkov je ta problem, ampak imaš vsaj znano evrsko vrednost, ki je davčna osnova. Jaz bi šel raje tu v povečevanje efektivne davčne stopnje (prevetriti davčne olajšave, verjetno tudi dvig davčne stopnje) preden bi se šel obdavčevanje premoženja. S tem je žal enak problem kot z obdavčevanjem sladkih pijač in nezdrave hrane. V principu super, v realnosti pa obup.

Povezava do prispevka

Nikoli nisem imel nič proti bogatim ljudem. To tistim, ki delež tudi pošteno razdelijo med tiste, ki so jim omogočili to bogastvo (svoje zaposlene). Imam pa kar dosti proti tistim, ki imajo dobro stoječe firme, delavce na minimalcu ali pod njim, oni pa imajo vile na morju, jahte, športne avte....... Poznam jih nekaj z obeh strani samo v našem malem kraju (ok tu je še bolj očitno to, ker se vsi med sabo več ali manj poznajo).

 

tyne reče pred 1 minuto:

kar še zdaleč ni lahka naloga.

 

Itak, da ni lahka naloga. Ampak tega pa žal ne morem komentirati... prvič, ker se ne spoznam toliko na to in drugič, ker bi vse bilo samo špekuliranje dokler ne vidimo kako dejansko se misli kaj izvesti.

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 1 uro:

Ampak se jih naj tako obdavči, da bodo namesto 10 stanovanj lahko kupili 8

To je 20% obdavčitev. Kaj a vsako leto ali samo enkrat?

 

Zgornji primer lepo ponazori kako ljudje gledajo na te nove davke. Če si lahko kupi 10 stanovanj, dajmo mu vzet 2. Tako si tudi predstavljajo da bo zadeva delovala. Ko pa bodo dobili davek 1.000€ za grunt in stavbe v Prlekiji bodo pa stokali in jokali.

(1000€ bi bil max davek na vrednost premoženja cca 300k)

 

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
andrejus reče pred 11 minutami:

To je 20% obdavčitev. Kaj a vsako leto ali samo enkrat?

Ja. In naslednje leto potem vzameš 1.6 stanovanja. Tretje leto 1.3, potem leto kasneje 1ga... V enem mandatu si na štirih  stanovanjih in ne na desetih kar je veliko bolj sprejemljivo. 😁

 

Nisem proti davkom in sploh pri kakih kapitalskih dobičkih se da lepo pobrati, ker se jih lahko uredi z dohodnino. Davek na nepremičnine je tudi ok, če se ugotovi nek na izi način ocene vrednosti. Razni davki na premoženje se pa niti približno ne bodo postavili v enem mandatu. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka

Kake kretenizme zdaj to berem? Valda karikirano tokom življenja/poslovne poti... toliko več gre za davke, da bi na smrtni postelji bil izkupiček pač malo manjši in bi nekdo podedoval 16 ali 8 nepremičnin namesto 20 ali 10. Koliko ljudi pa v Sloveniji letno kupuje po 10 stanovanj?

 

Sem mislil, da je več kot očitno, da je zapis karikiran.

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 8 minutami:

Kake kretenizme zdaj to berem? Valda karikirano tokom življenja/poslovne poti... toliko več gre za davke, da bi na smrtni postelji bil izkupiček pač malo manjši in bi nekdo podedoval 16 ali 8 nepremičnin namesto 20 ali 10. Koliko ljudi pa v Sloveniji letno kupuje po 10 stanovanj?

 

Sem mislil, da je več kot očitno, da je zapis karikiran.

Tisti komentar ni bil ravno resen, sem pa slišala argumente za obdavčitev skupnega premoženja, kjer se ljudje ne zavedajo, da je tako lahko vsako leto manj osnove za obdavčit.

 

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 51 minutami:

 

Pri tebi sem to zaznal. Post nad tabo sprašuje, če 20% vsako leto.

Ja zanima me če želiš vsako leto obdavčit 20% celotno premoženje ali samo enkrat?

 

Ali ti bo zadostoval davek 20% od donosa oz potencialnega donosa od premoženja. Pri 10 stanovanjih znese 20% donosa cca dve celoletni najemnini.

 

Tale davek od premoženja ni sporen. Sporen bo samo če bo preveč izjem.

 

Od tistih 100 bogatunov se ne bo pobralo nič. Največ se bo pobral od 500.000+ lastnikov nepremičnin v Sloveniji. Večina ljudi ima v lasti stanovanje, ali v celoti ali na kredit. VSI naj plačajo 20% davek od donosa. In vsi enako. Ne gre se za dohodnino ampak za davek od kapitalskih dobičkov.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
S<3NEC reče pred 8 urami:

Preskrbljence in predvsem gastiče oz. izseljence (wtf?) na smrt skrbi kako nas bo Golob obdavčil

Skrbi verjetno tiste, ki imajo premożenje v Sloveniji.

 

Sicer je res da davek od premoženja (ne od nepremičnin) t.i. #gastiči naj ne bi plačevali. Ampak ej, sedaj je svoboda in se pleše in vse je mogoče.

 

Luka Masec je minister za stanovanja :w00t:

Povezava do prispevka
S<3NEC reče pred 9 urami:

Preskrbljence in predvsem gastiče oz. izseljence (wtf?) na smrt skrbi kako nas bo Golob obdavčil. Mene pa že več let skrbi kako si bom lahko karkoli privoščil, ker se vse draži s tako hitrostjo, da niti ljudje z nadpovprečno plačo ne morejo slediti. In ta razlika se bo samo še večala. Meni v najeto, neizolirano stanovanje namreč teče Putinov Bidnov plin. Sten ne morem izolirati, montirati toplotne črpalke, fotovoltaike nimam kam postaviti, nimam kje polniti električnega avtomobila... in za vse to počrpati subvencije. Sedim na jebenem kešu, ki mi ga golta vedno višja inflacija in upam, da se bo na trgu magično pojavilo kako človeka dostojno stanovanje ali košček zemlje. Seveda moram biti, zavoljo takih pohlevnih želj, pripravljen nemudoma na mizo vržti 200k, 300k, več? Pa prosim ne mi omenjat selitve v vukojebino, kjer zamenjaš denar za čas. Dosmrtnega limbota po najetih stanovanjih, kjer si ne morem nič zares urediti po svojih željah in sem prepuščen milosti ter nemilosti lastnika, si tudi ne želim.

 

Razumem, da je to praktično svetovni trend, ampak verjamem, da se vseeno da kaj postoriti tudi na državnem nivoju. Zato naj Golob pridno dela rušado, ker si bo s tem naprtil več odgovornosti. Iskreno upam, da bo to prineslo tudi več rezultatov. In ne, "ničesar se ne da spremeniti" ni nikoli sprejemljiv odgovor.

Se strinjam. Potrebujemo več solidarnosti in nadzora - tudi na področju najemnin npr. 

 

Jaz bi bil zelo vesel, če bi živeli v svetu, kjer bi bili ljudje toliko kultivirani, da regulacije ne bi bile potrebne. Ampak dokler ljudje oddajajo kleti, preurejene v garsonjere brez oken, so regulacije pač potrebne. Ker recimo ti (in jaz) na koncu dneva vsaj živiva v normalnem stanovanju, ki ima okna in tudi stranišče v ločenem prostoru, medtem ko nekateri ljudje brezsramno oddajajo stanovanja, ki nimajo niti tega. V Sloveniji imamo pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah gradnje, zakaj se to ne razširi na najemniški trg? Imaš stanovanje v kleti brez oken, tough fucking luck, ne moreš ga oddajat, jebiga, če se ugotovi, da imaš not najemnike, boš kazen odplačeval dolga leta

 

Ko bomo enkrat dovolj razviti, da ne bomo soljudi v imenu par sto evrov degradirali v cave dwarfe, pa bomo lahko te regulacije ukinili

Povezava do prispevka
Hernier reče pred 24 minutami:

Ampak dokler ljudje oddajajo kleti, preurejene v garsonjere brez oken, so regulacije pač potrebne.

Ker najemnikom nekdo pištolo na temenu drži, da to vzamejo.
Zdaj je svoboda, bomo vse prisilili, da se odločajo prav, kot je pravično in se spodobi.
(ker ni dovolj da smo ena od držav, kjer zaradi pravičnosti in sociale dejansko ne dovolimo, da ljudje uradno stanujejo na barki, v mobilni enoti, avtodomu, prikolici ali šotoru)

Če bi uveljavljali standarde, da ljudem kar onemogočimo, da kot uradno razsodni ljudje lahko kupujejo (ali najemajo) govna potem bi glavni managerski trust ene od pomembnejših koalicijskih stranka lahko samo zaprl firmo.
91BSWlav1YL._AC_SX679_.jpg

uredilo bitje BuDi
Povezava do prispevka
BuDi reče pred 33 minutami:

Ker najemnikom nekdo pištolo na temenu drži, da to vzamejo.

Kako naj se sploh odzovem na to? Ja, ne držijo jim pištole na temenu, so pa prisiljeni vzet nedostojno stanovanje zaradi življenjskih okoliščin. Pač prosti trg je za ljudi, ki imajo dovolj razvito empatijo, da ne bodo trpali družin v klet brez oken. Vsi ostali očitno rabite restrikcije

Povezava do prispevka

In kaj narediš s tem, da preprečiš takšno stanovanje na trgu, pač še manj ponudbe in dražje cene. Problem se rešuje z večjo ponudbo, da se to sploh ne splača dati na trg. Lajaš na napačno drevo.

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
Brdavs reče pred 15 minutami:

A lahko en pove primer kdaj je trg sam od sebe poskrbel za višanje minimalnih standardov brez kakršnekoli regulative?

Zakaj trenutno delodajalci ne dobijo delavcev za minimalca?
Ker delavcem ni treba delat za minimalca.

Pač če nočeš kleti brez oken je ne vzameš,
Če si pa ne moreš privoščit drugega kot klet (zaradi minimalnih standardov in regulative) pa ti država ne dovoli živeti v najeti kleti -  boš pač pod milim nebom. Svobodna država ve kaj je dobro zate - normalno da svež zrak, v kleteh je pa vlaga.
Kot pravim, v marsikateri državi lahko živiš na barki, v mobilni hiši, avtodomu ... pri nas pač ne. Ker smo boljši od ostalih. Torej, v kleti ne smeš... lahko pa živiš v podhodu poleg MGL... srečuješ ljudi, vedno svež zrak, kultura čisto zraven. Minimalni standardi.

uredilo bitje BuDi
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Al pa če država gradi socialna stanovanja in jih deli med tiste ki bi bili sicer pod milim nebom trg pa regulira z nekimi minimalnimi bivanjskimi standardi.

 

Glede na strukturo novogradenj ne vem od kje vam logika da bo supply stran rešila probleme stanovanjske politike. A delajo investitorji po LJ affordable stanovanja al 5 zvezdične hotele in nadstandardne flete še trdo ob nevkopani štrekni?

 

Ob tem vašem hipotetičnem homo-slovenikus-investitorus še homo soveticus izpade realen.

 

 

Povezava do prispevka

Gradbena podjetja delajo kaj je najbolj profitabilno (to je njihova funkcija), kje bo država našla gradbenike, ki bodo delali poceni socialna stanovanja? A bomo najeli kitajska podjetja? Ali pa bo država plačala nadstandardna stanovanja, če jih hoče?

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...