Skoči na vsebino

Holob na strehi [15. vlada RS]


Priporočeni prispevki

ana reče pred 6 minutami:

Problem je, da delavci ne bodo realno dobili dva evra več, če vse skupaj povzroči inflacijsko spiralo. Povezano drugače dvigneš plače, da se unamejo cene, cene se zvišajo, spet dvigneš plače, cene gor... Na koncu se lahko zgodi, da bodo samo cene višje, kupna moč pa ista. 

torej je zate rešitev, da naj najslabše plačani pač sprejemejo dosti slabši standard, da se zaustavi inflacija, potem pa čakajo na drobtine od zgoraj

 

pač naj vsi sprejemejo "haircut", ne pa vedno reveži

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
maksi reče pred 15 minutami:

torej je zate rešitev, da naj najslabše plačani pač sprejemejo dosti slabši standard, da se zaustavi inflacija, potem pa čakajo na drobtine od zgoraj

 

pač naj vsi sprejemejo "haircut", ne pa vedno reveži

Inflacija vedno bolj useka po revežih. Ne poznam dovolj teme in mogoče se bo ta free for all Sloveniji obrestoval, samo ne pa mislit, da te zadeve nimajo nobenih posledic. Kolikor sem jaz videla, je kar nekaj ekonomistov vseh barv, ki opozarjajo, da se vlada igra z ognjem. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
ana reče Pravkar:

Inflacija vedno bolj useka po revežih. Ne poznam dovolj teme in mogoče se bo ta free for all Sloveniji obrestoval, samo ne pa mislu, da te zadeve nimajo nobenih posledic. Kolikor sem jaz videla, je kar nekaj ekonomistov vseh barv, ki opozarjajo, da se vlada igra z ognjem. 

potem pa imeli generalne štrajke, saj je že skrajen čas, eni pač mislite da je socialni mir samoumeven

Povezava do prispevka

@ana najprej si govorila o povprečju EU, potem pa si navedla euro area :closedeyes:

Dejstvo pa je, da je v vsakem primeru razlika med povprečno in slovensko inflacijo tudi v tem primeru okoli odstotka (in je praktično identična avstrijski, hm hm). Ne pa 5%+, kot pri opevanem višjegradu, tako da ti ni treba zganjat panike.

 

Je pa res, da je Slovenija tako velika in ker sama s svojimi izdelki in storitvami zalaga celoten lasten trg, da bo zagotovo zaradi dviga minimalca povzročila inflacijsko spiralo, ki bo omejena zgolj na meje države.

Mi je pa zanimiva ta logika tržne ekonomije. Po eni strani mora denar krožit, hordanje keša je bad, denarne spodbude raji so kul, ker je ves ta keš zapravljen in ima direkten učinek v gospodarstvu, po drugi strani pa oh my gawd, the inflacijska spirala zaradi dviga minimalcev. Saj ni važno, če folk životari, važno da so gospodarski kazalniki zeleni :closedeyes:

Povezava do prispevka

Saj če tako gledaš kot ana, je višja inflacija za delodajalce zaželena, zmanjšuješ realne plače, hkrati pa zahtevaš od delavca, da ne zahteva višjih plač, ker drugače bo to povečalo inflacijo.

 

Delavci samo zahtevajo, da se jim realne plače ne znižajo, ne pa da se jim povečajo.

 

ana reče pred 25 minutami:

Inflacija vedno bolj useka po revežih.

to pa zato, ker živijo samo od plače, večji del porabijo za osnovne dobrine in storitve, nimajo nobenih drugih prihodkov, niso lastniki nepremičnin oz. premoženja, katerih cena se poveča zaradi inflacije,...

 

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
Brenta reče pred 1 uro:

@ana najprej si govorila o povprečju EU, potem pa si navedla euro area :closedeyes:

Dejstvo pa je, da je v vsakem primeru razlika med povprečno in slovensko inflacijo tudi v tem primeru okoli odstotka (in je praktično identična avstrijski, hm hm). Ne pa 5%+, kot pri opevanem višjegradu, tako da ti ni treba zganjat panike.

 

Je pa res, da je Slovenija tako velika in ker sama s svojimi izdelki in storitvami zalaga celoten lasten trg, da bo zagotovo zaradi dviga minimalca povzročila inflacijsko spiralo, ki bo omejena zgolj na meje države.

Mi je pa zanimiva ta logika tržne ekonomije. Po eni strani mora denar krožit, hordanje keša je bad, denarne spodbude raji so kul, ker je ves ta keš zapravljen in ima direkten učinek v gospodarstvu, po drugi strani pa oh my gawd, the inflacijska spirala zaradi dviga minimalcev. Saj ni važno, če folk životari, važno da so gospodarski kazalniki zeleni :closedeyes:

Trenutno je želja, da manj denarja kroži, zato pa ECB dviguje obrestne mere. To bodo opazili vsi, ki jemlejo kredite in bodo obresti šle gor. 

 

Se opravičujem glede netočnisti glede Euro območja. Države, ki si same postavljajo obrestne mere je brez veze gledat. Na euro države bo vplival tok inflacije v državah v evro območju. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
Galko reče Dne, 13. 1. 2023 at 0:55:

 

 

Pol je bil pa glih novembra 60, ne 59, tok trapast ni da bo puščal keš na mizi.

 

Vseeno se mi zdi to prekmal da nek deficitarni poklic kr tkole lahko zapustiš. Še vsaj 5 bi lahko vrtel tiste stroje ffs, al pa celo 10. Ne vem no. 


A nismo tudi zato odpravili suzenjstva in ufurali tudi ekonomske svobode, da folku ni treba furat tlake, ce noce in lahko prezivi? 
 

Pa tudi to, da gre za deficitaren poklic (operater cnc masine) je smesno - poglej samo njihove place. 

Povezava do prispevka
ana reče Dne, 13. 1. 2023 at 11:04:

Ni to strašenje mladine. Naredi matematika od koder pride denar, za ekstra 10 let ali kolikor se bo podaljšala življenska doba. Če se življenje v penziji podaljša za eno tretjino ali četrtino, kje boš dobil denar za tisa leta. Več obdavčil tiste, ki delajo? 

 

Nisem ekonomist, ampak ali ni neka standardna logika, da višje plače pomenijo višjo inflacijo. In, ker je inflacija že visoka, bo prav zanimivo gledat, kako se bodo cene gibale v Sloveniji. Trenutno mislim, da gredo bolj gor kot v povprecju EU. Nisem proti višanju določenih plač, ampak ta free for all in visok dvig minimalne plače, pa mora biti zaskrbljujoč za makro ekonomiste. Mimogrede, kje je minister za finance, pri vsem tem?


Bo pač namesto Putina krivda za inflacijo po medijskem narativu tokrat na folku z minimalcem, big deal. Zato, da revezi ne dobijo efektivno vec kot sedaj, bodo najbogatejsi pustili, da tudi njim inflacija pobere milijoncke. Ipak je nekaj pravice tudi v ekonomiji. 

Povezava do prispevka

Ljudje si minimalno plačo predstavljajo napačno.

 

Minimalna plača je minimu da lahko človek preživi. Najeti eno sobo, poceni hrano, obleko in javni promet. Ne pa da si bo najemla enosobna ali celo dvosobna stanovanja, kupoval in vzdrževal stare avtomobile hodil na morčija ter kofetkal ali celo po restoranih naokoli hodil.

Minimalna plača je eksistenčni minimum.

 

Seveda v Sloveniji kot veliko drugih stvari je minimalna plača popačena. En navaden delavec, ki dela neko normalno zahtevno (težavno) delo bi moral dobiti več od minimalne plače.

 

Sam trg je demoniziran, minimalec je centralno plansko določen in kmalu bo tik pod povprečno plačo.

 

Res me zanima če se vam bodo plače, na splošno v gospodarstvu dvignile.  Ker je nivo plač enostavno prenizek v primerjavi z minimalcem.

 

 

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

Mišljeno je bilo popolnoma resno.

 

Eksistenčni minimum naj bi bila minimalna plača, ne pa plača ki jo dobiva cca 90k ljudi (11%). To bi morala bit plača za najbolj enostavna opravila.

 

Ljudje pa mislijo da bi bi si z minimalcem lahko privoščili nakup stanovanja, hodili na dopust. Popolnoma zgrešeno. 

 

Jaz ne pravim da nek kvakificiran delavec ali vzgojiteljice v vrtci si ne bi smel zaslužiti za stanovanje. Tak delavec oz vzgojiteljica bi morli imeti višjo plačo od minimalca.

uredilo bitje andrejus
  • Račka +1 1
  • Trol 4
Povezava do prispevka

S tempom, ko tile dripci nabijajo davke in višajo minimalca, bomo prišli do tega, da se bo najbolj splačalo delati v JS. Zaradi tega bo prihodkov vedno manj in bomo prišli ali do bankrota ali pa da naslednje vlade se bodo morale dodatno zadolževati, da bodo lahko tole financirali. Pomeni desetletja stagnacije. 

Povezava do prispevka
ana reče pred 12 minutami:

Kjer sem jaz so minimalci večinoma za mlade, ki začnejo službo ali tiste v restavracijah, ki dobivajo še napitnine oziroma 2x ob nedeljah. 

pri nas je izhodišče, potem pa se dokaži (zato tako delodajalci jamrajo)

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
ana reče pred 15 minutami:

Kjer sem jaz so minimalci večinoma za mlade, ki začnejo službo ali tiste v restavracijah, ki dobivajo še napitnine oziroma 2x ob nedeljah. 

Krasno, kako motivirate visoko kvalificiran mlad kader, ki pristane na minimalcu (pa se dokažite evo), da vam ne uide iz te utopije? Al je tle kakšen keč?

Povezava do prispevka
BlAiR reče pred 4 minutami:

Krasno, kako motivirate visoko kvalificiran mlad kader, ki pristane na minimalcu (pa se dokažite evo), da vam ne uide iz te utopije? Al je tle kakšen keč?

Ehh, ne moremo se mi primerjat z Irsko, ali pa zahodom glede plač, ki NAJ bi bile za določen segment ljudi. Nenazadnje so pri nas delodajalci vrsto desetletij izkoriščali študentsko delo za kovanje mastnih dobičkov.

Povezava do prispevka
BlAiR reče pred 4 urami:

Krasno, kako motivirate visoko kvalificiran mlad kader, ki pristane na minimalcu (pa se dokažite evo), da vam ne uide iz te utopije? Al je tle kakšen keč?

Ne ves kader, odvisno od izobrazbe in vrste poklica. Pri nas razen vajencev, ki so od začetka pod minimalcem za praktični del njihovega izobraževanja, je najnižje plačan 1.5 evra nad minimalno plačo. Ni izučen. Moj point je bil, da tisti z nekaj let delovne dobe večinoma niso na minimalcu tudi, če gre za delovna mesta, ki zahtevajo manj izobrazbe. 

 

Kako se pa motivira ljudi v Sloveniji? Da jim poveš, da se jim bo plača toliko zvišala, da jim ne bo več treba plačati dodatka do minimalne neto plače? Dobro je imeti minimalno plačo v državi, samo hkrati pa je dobro tudi imeti nek razpon, kjer se nagrajuje izkušnje, kvaliteto etc. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
andrejus reče pred 20 urami:

Ljudje si minimalno plačo predstavljajo napačno.

 

 

ze sam koncept minimalne place je v Rupetini popolnoma zgresen. Drzava ga doloci potem pa doplacuje razliko . Namesto da bi obstajale kolektivne pogodbe ki so zrcalo potreb trga, kapitalistov in sindikatov.

 

Samo Janez misli da je bolj pamete kot Avstrijec temu mu taksna drzava.

 

Zdaj ko Taubi tala bomboncke in hoce celotna JU vec, bo zanimivo varno iz zavetja tujine opazovati kolabs javnih financ in zdravstva

 

in tile Kekci se sploh do penzij niso prisli

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 2 urama:

 

... Drzava ga doloci potem pa doplacuje razliko ...

Delodajalec plačuje, država samo takrat ko je delodajalec, drugače pa Jože Delovnjakar d.o.o.

 

Waslich reče pred 16 urami:

S tempom, ko tile dripci nabijajo davke in višajo minimalca, bomo prišli do tega, da se bo najbolj splačalo delati v JS. Zaradi tega bo prihodkov vedno manj in bomo prišli ali do bankrota ali pa da naslednje vlade se bodo morale dodatno zadolževati, da bodo lahko tole financirali. Pomeni desetletja stagnacije. 

Zato sem se jaz leta 2016 odsvaljkal v javni sektor. Vizionarsko u PM.

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 2 urama:

 

 Namesto da bi obstajale kolektivne pogodbe ki so zrcalo potreb trga, kapitalistov in sindikatov.

 

 

LOLOLOLOL

Če se vpraša kapitalista, sta delavec in sindikat perverzna, da sploh zahtevata plačo. Ker, bijejo se bitke za trg, za preživetje, za kao delavca.... Beremo pa o jahtah, bajtah, voznem parku teh istih kapitalistih in vsakoletnih dobičkih, ki jih nekatera podjetja imajo. Delavci pa na pod minimalci, neplačanih prispevkih vrsto let in podobno.

 

 

Povezava do prispevka
Gogy reče pred 13 minutami:

 

LOLOLOLOL

Če se vpraša kapitalista, sta delavec in sindikat perverzna, da sploh zahtevata plačo. Ker, bijejo se bitke za trg, za preživetje, za kao delavca.... Beremo pa o jahtah, bajtah, voznem parku teh istih kapitalistih in vsakoletnih dobičkih, ki jih nekatera podjetja imajo. Delavci pa na pod minimalci, neplačanih prispevkih vrsto let in podobno.

 

 


kaj brani delavcem da sami ne odprejo firme in uspejo na trgu?

 Kar kuhuborci ne dojamete da dobicek magicno ne nestane 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...