Skoči na vsebino

Mizarjenje


berghaus

Priporočeni prispevki

@Lunco

 

Kot prvo, nisem brand royal. Kot drugo, nisem pristaš "nabavi baterijski vijačnik Makita, daj 500 evrov, pa ti bo služila 10 let". Baterijski vijačnik je zame potrošna roba.

 

Torej, v moji delavnici delim orodje na potrošno robo in profi. Kar pomeni, da v segmentu potrošne robe nabavljam najcene, ponavadi Lidl Parkside, v segmentu profi Bosch, Makita in Dewalt, kombinirka je SCM, torej segment višjega cenovnega razreda, tako imenovani precizni delovni konji.

 

Ne bom se spuščal v vojno "jaz Parkside niti v roko ne bi prijel, ker se razpade v prvih petih minutah", vseeno pa par besed. VSI moji vijačniki so Parkside. VSI nastavki za njih so Parkside. V bistvu imam večino orodja Parkside, grelci, zajeralna žaga, baterijska jig žaga, baterijska potopna žaga, omenjeni vijačniki različnih sort, kotne brusilke.........en sam baterijski vrtalnik je šel po zlu, crknila baterija po 8 letih (!!!) in bi njena menjava prišla dražje kot čisto nov vrtalnik. Sem že pisal o tem na forumu. 

 

Čeprav načeloma čuvam svoje orodje, delam po sistemu bmk če vrtalnik pade na tla, poberem, delam dalje. Torej potrošna roba.

 

Razumeva se, da takšno orodje uporabljaš hobistično, vsake toliko časa, ni tvoje orodje za preživetje. Posledično ga tudi ne mrcvariš vsak dan. Zaradi tega se sam ne poslužujem 500 evrskih Makit, ker popolnoma isto opravim tudi z 19.99 evrskim Parksidom. Ja, štekam, Makita ful lepo sede v roko, ampak privijačenje šraufa je lahko tudi z navadnim izvijačem.

 

Čisto nekaj drugega je natančnost. Tu seveda Parkside nima za burek, logično, niti ne spada v segment natančnih orodij. Če vijak lahko uviješ s čimerkoli, pa ne boš lovil desetink milimetrov pri odrezih. Zaradi tega imam nekaj orodij podvojenih.

 

Recimo zajeralna žaga. Parkside je odličen za grobi odrez, ko pa rabiš zdimenzionirano lato in perfect 90 kot pa sam bejž. Če mečeš skupaj kompostnike je Parkside uvrh glave, če izdeluješ pohištvo niti ne poizkušaj. 

 

Profi orodje, zame je bila to must zajeralna žaga, mizna žaga (v mojem primeru mobilna, na stojalu) in kombinirka. Ta sploh in je bila tudi najdražja.

 

Zajeralna žaga, Bosch GCM 12 GDL Professional.

 

Težko jo prehvalim.

 

Mizna žaga, v mojem primeru delovna mobilna, Bosch GTS 10 XC professional.

 

Tudi nimam pripomb.

 

Ter kombinirka, SCM MiniMax 30 C.

 

To zmene je drago ko hudir, na srečo sem dobil huronski popust. Sploh ne bom izgubljal besed, da jo pobožam, ko delam z njo, ne zaradi cene, ampak tistega, kar dobiš ven iz nje. Les, dobljen ven iz te mašine je tak užitek ploskovno lepit, natančna je v desetinko milimetra. 

 

V sklopu profi orodja bi omenil še Makitin rezkalnik RT0700CX2J.

 

Kljub profi segmentu poceni zadeva, a vseeno natančna. Čeprav gre za 700W mašino, jo mizarji primerjajo z 1200W soborci. Probal, potrjujem, zakon zadevica.

 

Za vsa ta 4 orodja mi je najbolj važna ponovljivost. Zahtevam, da je prvi rez enak stotemu. Sploh pri mizarjenju se hitro naučiš, da meriš dvakrat, trikrat, režeš samo enkrat.

 

Do zdaj sem ti bolj ali manj našteval električno orodje. Vse ostalo, od dlet, obličev, izvijačev, ključev, imbusov, gedor itd itd je vse nabrano tokom let, neodvisno od proizvajalca. Veliko sem podedval tudi od ženinega očeta, ki je bil resnično hrček svega i svačega. Kjer se še razmečem z denarjem so brusni kamni, te jemljem zgolj in samo v LCC (Lesni center Cikava) ali pri Ostrem robu. Imam nekaj kitajske robe, ampak zgolj za grobo nastavljanje rezilnih robov.

 

Kar se ročnih žag tiče uporabljam samo japonske žage tipa Douzuki, Kataba, Ryoba...prisegam na njih in se ostalih tudi pipnem ne več. Velika velika želja mi je tudi, da bi svojo revno zbirko obličev zamenjal za japonske, ki so enostavno superiorni, delal parkrat z njimi in se zaljubil. Zame niso orodje ampak umetnija. V glavnem so na wish listi.

 

Odsesevalno napravo sem zmontiral ta treden, naslednje orodje za nabavit je ročna krožna potopna žaga, ki bo Makitina.

 

Ajej, tega je toliko, da bi lahko roman spacal skupaj. Nisem se niti dotaknil zaščitne opreme, ponkov, miznih vrtalnikov, primežev.... Če je kaj specifičnega raje vprašaj, drugače bo preveč vsega :D

 

 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Ma glej bolani posti, ful koristijo, hvala. Sploh, ker sem prepričan, da ti lahko zaupam in se na te informacije zanesem - mi ful olajša izbiro. Sem prepričan, da je take poste brat tud vsem na forumu, ti sam nadaljuj :P

 

Mogoče še vprašanje kje v Sloveniji kaj kupuješ te večje izdelke? Sicer mi ni problem naročat iz tujine, sam mogoče bi blo fino met kakšen servis v bližini ali kaj podobnega. 

 

Koliko je treba servisirat te namizne žage in podobno? A so te zadeve ful popravljive in vzdržljive? 

Povezava do prispevka

Moje so vse nabavljene v Sloveniji, Lestroj in Top Nova. Oba sta v razdalji 100 metrov od moje službe, tako da če bi kaj crknilo, odnesem usput. Ampak doslej v teh dveh treh letih ni še nič.

 

V Top novi nabavil zajeralno in mizno žago, v Lestroju kombinirko in rezkar. Sploh za kombinirko mi je bilo važno, da je servis odziven. Pri montaži so bili 10/10 in kolikor berem odzive, so resda med dražjimi, a super odzivni. V Top Novo odpeljem sam, oni potem posredujejo na servis. Zaenkrat še nisem potreboval servisnih uslug.

 

Malce me skrbi Depoles, od njih sem vzel odsesalni sistem, ker je bil v akciji, plus rabim sem malega, zaradi prostora v moji micani delavnici, berem pa, da so u iber zaplankani, ko potrebuješ servis. Zaradi enostavnosti sistema upam na to, da če že gre kaj po zlu, lahko popravim sam.

 

Tele moje mašine naj bi bile top zadeve, ampak saj veš kako je, tudi Mečka se kvari. Zaenkrat trkam na les. Edino kar naj bi bilo pomembno je natančna nastavitev, kar pri Boschu ni problem, pride že tovarniško u nulo, tudi pri rewjujih je bilo tako. Večje mašine takisto, imaš pa montažo in testni zagon, kjer ti pokalibrirajo kakšno možno odstopanje. Potem se sam s tem ukvarjaš. 

 

Zaradi takšnih stvari mi je pomembna ponovljivost, ker se mi sname, da vsakič, ko zamenjam list žage ali spremenim kot odreza, da bi moral vse na novo nastavljat. Samo pri izdelavi delovne mize imaš cca 100 odrezov in da se stalno ukvarjaš s kotniki in mikometri raje stran vržem vse skupaj. Sploh ker delam po sistemu block stopa, torej nastaviš na prvem kosu in potem samo šopaš kos za kosom. Ne da po 20 rezu ugotovim, da se je nekaj premaknilo in reže ven iz dimenzij.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Tole na sliki je orbital sender, tisti ki vrti trak je ročni tračni brusilnik in je namenjen za grobo hitro brušenje večjih površin.

 

Orbital senderji, oziroma rotacijski brusilniki po naše, so tisto, kar iščeš in si popnil tudi sliko. Izbire imaš miljon, veliko je odvisno od tvoje denarnice.

 

Sam imam tri, Dewalta DWE6423, Parkside random orbital PEXS 270 in pnevmatskega od Erbe. Pnevmatskega še najmanj uporabljam, ker žre zrak ko fuknjen in se mi ne da stalno kompresorja poslušat. Ima pa večjo površino (150 mm premera, napram ostalim s 125 mm), večji premer brusnega lista. Imam tudi tračni brusilnik, katerega izredno redko uporabljam, predvsem tam, kjer je treba zbrusiti veliko količino, ali pa kakšno zasušeno barvo.

 

Verjetno boš ti tvojega uporabljal bolj ali manj občasno, ergo bi bil Parkside zate puna kapa. Teli poceni Einhelli so......jaz se jih izogibam, če sem iskren. 

 

Največ uporabljam Dewalt, ker je trpežen delovni konj, precej tudi Parkside, ker je poleg vsega še ekscentrični (random), ko rabiš res purfect površino.

Povezava do prispevka

ma jst bom to uporabljal zdej mogoce 1 mesec ker urejamo trgovino in atm delam ene boxe kamor se bo dalo bajke v vetrino. In bi rabu neki da obrusim robove ter malo obrusim povrsino lesa (ker sm kupu najcenejse deske)

 

Potem bo uni k sm ga linkal ok? Te so mi ok ker mam ze zago pa vrtalnik tako da lahko sheram baterije. 

 

 

129759444_205013391125720_65618272523966

 

 

Povezava do prispevka

Več kot dovolj, sploh ker imaš že kombo z ostalim orodjem.

 

Če te zanima moj sistem gritanja (grobosti papirjev), začnem z 60 grit, nato 120 grit, 180 grit, 240 grit, vlažna krpa, sušenje, še enkrat 240 grit, barvanje/oljenje.

 

Vlažna krpa je opcijsko, za površine, kjer hočeš da le ta ostane popolnoma gladka (kuhinjske deske, igrače, masivno pohištvo).

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 16 urami:

Tole na sliki je orbital sender, tisti ki vrti trak je ročni tračni brusilnik in je namenjen za grobo hitro brušenje večjih površin.

 

Orbital senderji, oziroma rotacijski brusilniki po naše, so tisto, kar iščeš in si popnil tudi sliko. Izbire imaš miljon, veliko je odvisno od tvoje denarnice.

 

Sam imam tri, Dewalta DWE6423, Parkside random orbital PEXS 270 in pnevmatskega od Erbe. Pnevmatskega še najmanj uporabljam, ker žre zrak ko fuknjen in se mi ne da stalno kompresorja poslušat. Ima pa večjo površino (150 mm premera, napram ostalim s 125 mm), večji premer brusnega lista. Imam tudi tračni brusilnik, katerega izredno redko uporabljam, predvsem tam, kjer je treba zbrusiti veliko količino, ali pa kakšno zasušeno barvo.

 

Verjetno boš ti tvojega uporabljal bolj ali manj občasno, ergo bi bil Parkside zate puna kapa. Teli poceni Einhelli so......jaz se jih izogibam, če sem iskren. 

 

Največ uporabljam Dewalt, ker je trpežen delovni konj, precej tudi Parkside, ker je poleg vsega še ekscentrični (random), ko rabiš res purfect površino.

 

Kolikor sem gledal folk res hvali DeWalte, samo je pa insane kakšne cene so pri nas. Potem pa pogledaš po nesreči in je cena v $ enaka 40% cene v € (tam nekje 1/3 naše cene)... ugggg Pa je še vedno vredno dnarja al kaj? Gledal sem eno žago ki je bla v usa 400$ pri nas pa čez jurja recimo.

Povezava do prispevka

Dej ne govor......

 

Če ne bi za svoje Bosch mašine dobil izdatnega popusta, bi moral vse naročevati iz .de, ker tole je kraja. Poglej samo Lidl, če sem že omenjal Parkside, Avstrijski Lidl ima tudi do 30% cenejše mašine ob akcijah. Oziroma dobiš črno varianto (pro) za našo zeleno.

 

Pa ni to samo pri orodju.

 

Dewalt, Milwaukee je vsaj zame top orodje. Če imaš opcijo, naroči iz .de, tu se brez konkretnega popusta, beri poznanstva, enostavno ne izplača.

Povezava do prispevka

Takole sem jaz začel :D

 

Ženina ideja, če bi dve omarice naredil, pol je iz tega ratala mala kuhinja, potem mala otroška soba. Neckerman kovček mislim da s šestimi orodji, vbodna žaga, vibracijski brusilnik, baterijski vrtalnik, bor mašinca......pa nobenega pojma kako se sploh z lesom dela :lol:

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka
Douchebag reče Dne, 7. 12. 2020 at 14:45:

Potreboval bi one size fits all za vijačenje, pa kako lukno nardit v tršo podlago.

 

Bi to šlo?

https://www.amazon.de/-/en/Makita-DTD171Z-Cordless-Impact-Wrench/dp/B07MQF12DZ/ref=sr_1_5?dchild=1&keywords=Makita+XDT12Z+18V+LXT&qid=1607348499&sr=8-5

 

Al je že overkill?

Sem se moral prijaviti, da ne bom samo lurkal :))

 

S temu ne boš mogel vrtati, razen če misliš nabaviti sechs kant svedre. Priporočam navadno vrtalko, ali pa kar obe!

Povezava do prispevka
Mozakar reče pred 11 urami:

Sem se moral prijaviti, da ne bom samo lurkal :))

 

S temu ne boš mogel vrtati, razen če misliš nabaviti sechs kant svedre. Priporočam navadno vrtalko, ali pa kar obe!

Maš kakšne predloge morda? Sem precej bos tu...

 

Pa še ekstra vprašanje - kako razbijem kopalnico? :D Torej kakšno orodje potrebujem?

Povezava do prispevka

Za kopalnico naj ti Berghaus svetuje, on je bl maček za to :)

 

Kar se pa orodja tiče, pa ti samo kupi, ne preveč razmišljati. Če se boš z lesom začel malo bolj ukvarjati, je velika verjetnost, da to ne bo zadnja bormašina, ki jo boš kupil. Orodje je en tak rabbit hole, ki mu ne prideš do konca. Večne debate, ali Stihl ali husqvarna, ipd...

 

klasična vrtalka ma zatezno glavo, kamor lahko vpneš tako svedre, kot nastavke - trne.  Primer na linku spodaj, kjer imaš obe.

 

ebay set

 

(za Makito je ebay precej cenejši, kot pa znana slovenska spletna trgovina, za to ebay, če  ne bi tudi jaz vzel v Sloveniji.)

Povezava do prispevka
Douchebag reče pred 3 urami:

Maš kakšne predloge morda? Sem precej bos tu...

 

Pa še ekstra vprašanje - kako razbijem kopalnico? :D Torej kakšno orodje potrebujem?

 

https://www.lidl.si/sl/katalog/lidlov-katalog-2020-kw49/view/jumpmarks/page/16

 

Ko bo zopet možno nabavljat tehnično robo, pograbi.

Imaš vse, vrtalnik/vijačnik in kladivo za razbijanje. Orodje sicer ni Hilti ampak za ploščice dol sčohat je dovolj. Oz. si morda izposodiš za 2 dni profesionalno orodje, ker najbrž kopalnice razbijal ne boš več naslednjih n-let.

Povezava do prispevka
Douchebag reče pred 3 urami:

Maš kakšne predloge morda? Sem precej bos tu...

 

Pa še ekstra vprašanje - kako razbijem kopalnico? :D Torej kakšno orodje potrebujem?

 

 

Simpl, odmontiraš vse, kar se odmontirati da, potem pa ščohaš obloge, predvidevam da keramične. Za demontažna dela pridejo prav kakšni natični ključi, izvijači, kladivo za nežno prigovarjanje, papagajke (vodovodne klešče-vodovodni deli, ventili....). Za "razbijaški" del boš pa videl kako dobro je prejšnji keramičar (če imaš keramiko) lepil zadevo na stene. Za izredno dobro opravljeno delo boš potreboval "hiltija" z širokim dletnim nastavkom, za površno opravljeno delo pa je včasih dovolj grd pogled. Ali pa špohtel, široka dleta in kladivo.

 

Mal pofotkaj kopalnico, bo lažje povedati :)

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...