Skoči na vsebino

Življenje in delo v tujini


andrejus

Priporočeni prispevki

Shenkey reče pred 1 uro:

90k, kot sm reku, bolj slaba, neto je to okol 5k pred odbitki za penzijo k jih sam izberes.

software, java

 

Shenkey, a si to ti, legenda, k mi je v 2013 na Marienplatz predala dve karti za public viewing na Areni? :D

Lp na ono stran luže!

Povezava do prispevka
The Mothership reče Dne, 22. 12. 2020 at 17:54:

MesarMate še tole: skrbno zbiraj vse račune, ki jih boš imel s selitvijo in opremljanjem stanovanja. Po koncu leta, v katerem se boš preselil, se ti splača iti do davčnega svetovalca (v Nemčiji), ki ti bo povedal, kaj vse lahko našteješ kot davčno olajšavo.

 

Ta hec te bo stal okrog 150 € (mogoče več mogoče tudi manj), znaš biti pa zaradi selitve zaradi delovnega mesta deležen precej olajšav.

 

Lahko si pa tudi sam pogledaš in poskusiš sam urediti to. Obstajajo neki davčno-svetovalni softveri (ki niso zastonj, so pa cenejši od svetovalca).

 

Hvala.. nameravam.. neki stroškov selitve naj bi tut firma krila, sicer kako pa kej, mi še razložijo. So me pa opozoril da rabm še nemško davčno.. dokler nimam bivališča gor jo menda ne morm zaprosit, kar mi je računovodkinja pojasnila da me drugač obdavči. Tko da najprej se morm gor "Prijavt" (sicer nevem še kje...) in potem čakam na Steuer ID... Ko iščem flet, vidim da hočjo da se šajse rablen pohištvo odkupi od trenutnega stanarja za recimo 2k EUR, tko da se pripravljam da bom raj neko neopremljeno stanovanje najprej najel (magar spal na nekem improviziranem ležišču za začetek) in si sam opremil stanovanje. A IKEA ti dostav in zmontira sicer? Si mislim, da raj si sam nabavm pohištvo, pa mam pol mir za skos.. najprej postla pa ena omara, kar neb smel bil nek strošek, pa tut recimo kuhna se najde na kleinanzeigen za 500 EUR poštena.. kakšnga "prjatla" bom pa že dobu, da mi bo pomagov en popoldne zmontirat :D

 

Povezava do prispevka

v korona časih ni nobene montaže, ni nobenega nakupovanja po trgovinah.

 

Internetna prodaja, click&collect ali dostava.

 

prejle sm tv naroču, kjer je tudi možnost naročit stensko montažo, pri potrditvi naročila je prišel mejl, da so vsi taki posegi, ki vključujejo vstop v stanovanje, do nadaljnjega preklicani. TV ti prinesejo do vrat in zdravo.

 

Potem so mal zavlačevali z dostavo in sm vzel TV drugje, kjer tudi ni šlo brez zapletov ob prevzemu, zavoljo korone.

 

Ne vem, kako je tam, kjer ti iščeš, ampak v naših koncih stanodajalci vedno vprašajo "hočeš pohištvo obdržat?" (če je to opcija) in če ne, se ga mora trenutni najemnik pač znebit kakor ve in zna.

 

Kuhinje jaz osebno ne bi šel sam montirati, če ne bi bilo nujno, mal sem že imel priliko po obstoječi popravljati in sm si kr potešil lakoto po teh opravilih za nekej časa.

Povezava do prispevka

Meni se Amerika zdi naravnost strašljiva s svojo absolutno privatizacijo (drago zdravstvo, šolstvo...) in nikakvo socialo. Ampak mogoče ni tak problem, če imaš dostojno inženirsko plačo in solidna zavarovanja. Mogoče zgodbe, ki jih berem, pišejo ljudje, ki so pobasali celoten bruto in ga dali za hišo/avto.

 

@Shenkey Kako je pa kaj z delovnim časom in dopustom? Grizeš cele dneve, a si po 8 urah že prost? Dopusta bojda tudi ni ravno ogromno v primerjavi z evropskimi standardi.

 

Shenkey reče pred 1 uro:

Al ni reku da bo na skotskem manj dobil kot zdej? Vsaj bruto.

Te place v UK so res slaba kot zgleda.

Pa res. Thx za opozorilo.

Meni se tudi zdi izjemno slabo. Človek namreč ni ravno začetnik. Mogoče se pa obetajo konkretna napredovanja.

Povezava do prispevka

Hvala Shenkey! Ja techniker krankenkasse sm si uredil ze spomlad, ko naj bi ze dejansko sel gor, pa mi je potem propadl, ker je blo konc sveta... Za banko nisem sicer razmišljal o menjavi, ker mi trenutna dobr služi. Spletno bančništvo, itd., Sej če s kartico plačam v Nemčiji ni provizije, če prov razumem. S časom menda bom menjal, sam prioritete pa še ne vidm.  Jz sm za dopust kr navdušen. Štartam z 35 dnevi k nevem kdaj jih bom koristil 😁

Povezava do prispevka
Niblonian reče pred 1 uro:

Bolniško mamo tud v Nemčiji omejeno na 25 dni, in pa extra 25 dni za child sick leave ce mas otroka. Je pa res da mamo teden dni več dopusta 😶🌫️

Pa je to omejitev v stilu Slovenije - prvih x dni krije delodajalce, potem pa breme prevzame država? Za Nemčijo bi pričakoval tak model. V Ameriki si najbrž on your own oziroma s tem kar krije tvoje zavarovanje.

Povezava do prispevka

Ne določeno stevilo bolniske ti krije zavarovalnica ( rabis jim poslat potrdilo od zdravnika če ne ne vidiš denarja, je pa res da si po zakonu lahko 3 dni doma brez potrdila in to krije firma, ampak majo firme proste roke da krajšajo te dni, v moji mamo samo 1 dan dovoljen), ce prekoracis si na unapid leaveu, in ce glih nimas pogodbe za nedoločen čas po vsej verjetnosti tudi brez sluzbe ko pride čas za obnovit pogodbo.

Povezava do prispevka
MesarMate reče pred 2 urama:

Hvala Shenkey! Ja techniker krankenkasse sm si uredil ze spomlad, ko naj bi ze dejansko sel gor, pa mi je potem propadl, ker je blo konc sveta... Za banko nisem sicer razmišljal o menjavi, ker mi trenutna dobr služi. Spletno bančništvo, itd., Sej če s kartico plačam v Nemčiji ni provizije, če prov razumem. S časom menda bom menjal, sam prioritete pa še ne vidm.  Jz sm za dopust kr navdušen. Štartam z 35 dnevi k nevem kdaj jih bom koristil 😁

Ce hočeš odjavit davcno rezidenco rabis zapret vse račune v slo.

Povezava do prispevka

nene jst mam to zj za prve 3 mesce, pač poskusna doba. po teh 3 mescih je druga plača in še nevem kakšen delez. pač vse po evaluation periodu. Zivljenje na skotskem pa ni nic drazje kot v slo btw. Ni to anglija. Men je to nek career move da grem cez ene 4 leta naprej. pa pač vesel sem ker sem tle xD

Povezava do prispevka
Niblonian reče pred 10 urami:

Ce hočeš odjavit davcno rezidenco rabis zapret vse račune v slo.

ne, tudi brez tega se da.

 

kolikor sem zbiral informacije iz svojih ter tujih izkušenj in iz medijev, za odjavo rezidentsva ni ovira:

 

- bančni račun v slo

- suspendirana pogodba o zaposlitvi v slo

- lastništvo nepremičnine v slo

- slovenska registracija avta

 

ovira pa je:

 

- ne-odpoved stalnega prebivališča v slo

- če ostanejo družinski člani v slo.

uredilo bitje The Mothership
Povezava do prispevka
The Mothership reče pred 1 uro:

ne, tudi brez tega se da.

 

kolikor sem zbiral informacije iz svojih ter tujih izkušenj in iz medijev, za odjavo rezidentsva ni ovira:

 

- bančni račun v slo

- suspendirana pogodba o zaposlitvi v slo

- lastništvo nepremičnine v slo

- slovenska registracija avta

 

ovira pa je:

 

- ne-odpoved stalnega prebivališča v slo

- če ostanejo družinski člani v slo.

 

Mogoče se je kej spremenil odkar sem se jaz odjavu. Sam jaz sem mogu zapret vse kar mam. 🤷

Povezava do prispevka
Niblonian reče Dne, 24. 12. 2020 at 11:25:

Ce hočeš odjavit davcno rezidenco rabis zapret vse račune v slo.

Jest sm odjavu davcno rezidenstvo z odprtimi racuni, par investicijami in nepremicnino.

 

Moras samo dokazat da si davcni rezident druge drzave in da clani tvojega gospodinjstva ne zivijo v Slo. Jest sm dal potrdilo o tem kje sva zaposlena z zeno, najemno pogodbo pa potrdilo od vrtca kjer so tamali. Niso nic kompliciral.

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 18 urami:

Jest sm odjavu davcno rezidenstvo z odprtimi racuni, par investicijami in nepremicnino.

 

Moras samo dokazat da si davcni rezident druge drzave in da clani tvojega gospodinjstva ne zivijo v Slo. Jest sm dal potrdilo o tem kje sva zaposlena z zeno, najemno pogodbo pa potrdilo od vrtca kjer so tamali. Niso nic kompliciral.

 

Pravila so sicer za vse enaka, ampak v praksi je ful pomembno to na koga naletiš, ko greš urejatt zadeve. Poznam par, ki se je skupaj selil, paj sta imela občutek, da se selita iz različnih držav, ker je njen postopek trajal bistveno dlje. Oba imata v Slo samo prednike in nič premoženja. 

Povezava do prispevka

Evo da povem, nakup avta v UK brez problema, EU vozniska je dovolj. Ni problema k sm 80% plačov na roke, 20% nakazilo. Nimam še UK bank accounta pa dost keša sm prnesu s sabo. 20% nakazov kolegici prek paypala in ona plača te procente. Ne bi mogu pa dobit lizinga ker še nimam 3 plačilnih listov. 

 

NI number še čakam, bank account še čakam. Dons sklenem se zavarovanje za avto, ostalo urejeno. Pogodba o zaposlitvi podpisana, tenancy agreement podpisan tko da mam v bistvu že dost da odjavim rezidenstvo v Sloveniji ker nočem plačevat razliko davka. Na Škotskem so namreč davki nižji. 

 

Ne zavidam tistim, ki bodo v UK prišli po 1. januarju zaradi Brexita. Že jst sm mel tono papirjev za uredit, si ne predstavljam kako bi bilo to z viso ker je vse zaprt. 

Povezava do prispevka
  • 10 mesecev kasneje...

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...