Skoči na vsebino

Življenje in delo v tujini


andrejus

Priporočeni prispevki

cestitke @Alive

 

sam za Slovence trdim, da smo izredno pridni in prizadevni (ker to dvoje pac ni isto) delavci, samo pogoji morajo bit spodbudni. in prakticno osebno ne poznam primera, ko se nase gore list v tujini ne bi izkazal z delovno zagnanostjo.

 

kako si pa napredoval z razumevanjem dialekta? :D

uredilo bitje hawa meyta
Povezava do prispevka

@Alive cestitke! Sicer 11 mescev ni neki velik sam dejansko si povzel mnenje vseh nas ki smo se odselil iz rupetine vn. Mene sicer po 10 letih zdej mal vlece nazaj, pac druzina, froci sam iskreno ne vidim kako bi lahko isti standard ponudu familiji v sloveniji, tko da bomo kr ostal se zaenkrat.

 

Pa srečno!

uredilo bitje Niblonian
Povezava do prispevka
Alive reče pred 7 urami:

Update po 11 mesecih zivljenja na Skotskem. 

 

Best decision in life.

 

Nmorm opisat kako mi je tukj drugacen svet kot v Slo (se sam zto k so tle vec al manj vsi cepljeni in je zivljenje slo nazaj v normalo). Med tednom se dela, med vikendom se raziskuje Highlands. Dobil novo partnerico tukj (no4) in se mi res zdi da sm nacel dobr chapter mojega zivljenja. Rekel sem ze da so zivljenjsi stroski tukj isti kot v Slo (recimo za plin plus strom sem v zadnjih 3 mesecih dal 60 eur) mogoce so edino stanovanja malo drazja (ampak ker zivim v centru Edinburgha). S sluzbo mi gre nenormalno dobro (sicer sem prvih 8 mesev delal po 50 do 55 ur na teden). Sef recimo zelo ceni dobro delo in sem dobil anex k pogodbi ki pravi da ce ostanem tukaj vsaj 3 leta dobim na racun kot nagrado 500k eur (vsako leto tretjino). Placa nepremerljiva s SLO. Recimo v Sloveniji sem bil CTO in sem dobil... okoli 2k neto, tle mam pa neto 6k (morm to napisat za bainita). Ni tok sonca kot v Slo ampak ok se clovek hitro navadi. Noro uzivam ko grem kampirat na sever al pa pac v ksn airbnb za cez vikend. 

 

V Slo sem bil 1x odkr sm prisel sem za 10 dni, je lepo vidt kolege in druzino mal, ampak sem biu tud neverjetno vesel ko sem prisel nazaj. 

 

Po 8 meseceih sm koncno tudi dobil uradno davcno stevilo. Zaradi covida je vse res trajal nenormalno. Zdravstvo je tu lepo zastonj preko NHSa. Pa ljudje so nasploh res prijazni. In kar sm najbl vesel, nism tretiran kot Balkanec :) Vecino ljudi misl da sem Sved hehe.

 

Mel sem to sreco da sem prisel pred Brexitom, ker trenutno pa ze potrebujes viso.

 

Sluzbo mislim da se dobi kar lahko tukj ce mas vsaj nekaj vescin. V UK nasploh je velik deficit kvalificiranega kadra. Vidim sploh ker iscemo nov kader in folka preprosto ni. Majo izobrazbo, sam znajo pa natanko nic. Pa zanimiv pogovor ki sem ga imel s sefom... Mi je rekel da od nobenega ne smem pricakovati da bodo delali na 100%. Bolj okol 60% ... kar je zalostno sam to je pac  tle norma zgleda. Tako da garac balkanec lahko pride tu kar zelo dalec. Aja pa ce si recimo inzenir iz prehrambene industrije, dobis tukj sluzbo v 10 min.

 

 

Stanovanja v Edinburgu cenovno isto kot v LJ. 

 

K sm bral tvoj zapis je k da bi jaz to napisal za svoje izkusnje po prvem letu v tujini.

Kar se tice pa skotske pokrajne pa se mi samo cedijo sline ko gledam kje se pubeci furajo

 

Kupis si se nepremicnino da se resis najema in si zmagal. 

Cestitke 

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
Shenkey reče pred 4 urami:

Najs, 3 leta pa mas bajto.

Fajn upgrade na tisto kar si pisal leto nazaj.

To je odvisno kje. :D 

 

Cestitke Alive, Edinburgh je cudovito mesto. Drugace pa samo malo kot opazka, manj poznam razmere v UK, ampak na Irskem postane vse zelo drago, ko imas otroke (priblizno 1000 evrov na otroka za vrtec in podobno). Presenetilo me je tudi, da je najem stanovanja v Edinburghu primerljiv z Ljubljano. V Dublinu ne prides pod 1500 za kako luknjo, vecino pa je lepo nad 2000 evrov + stroski na mesec za stanovanje.  

 

 

Povezava do prispevka

@Deadguy sori sam taka vprasanja so res cist prevec posplosena. A ti ves kakosno je stanje z mikrobiologi v slo? pac ce frenda zanima nej odpre linkedin in mal pogleda.  

 

Pa tud opazam da dost folka sprasuje razne stvari al pa isce stanovanja za frende ( po raznih FB grupah in podobno) mislm ffs ce nisi tok da bi naredu fb profil pa sam vprasal al pa odpru prvi hit ne googlu ce poisces keyword ne vem kako se bo ta folk znajdu enkrat ko se bo res odlocu preselt, boh ne daj da bo treba kak formular za davkarijo izpolnit. 

Povezava do prispevka

Niso vsi gradbeniki dovoljeni pod 'skilled worker visa'. Od Brexita so te zadeve bolj komplicirane. Mislim, da imajo nekateri kraji tudi pomanjkanje stanovanj. 

 

Irska bo vzela vse gradbenike brez problema. Trenutno je precej tezko najti dovolj kadra, samo je tudi problem ne mores dobiti stanovanj, sob ali cesar koli podobnega. Place za gradbenike so tu precej visoke. 

Povezava do prispevka
Deadguy reče pred 6 urami:

@Niblonian imaš prav, vprašal sem samo bolj v hecu oz small talku, ne da imam namen it tja, zato sprašujem za prjatla

sam če majstr prav da ni kadra, a to velja tud za moj interesni sektor, gradbišč je pa tud ziher več vidu kot laboratorijev

pejt v prvo švico, tam so gradbinci baje ful plačani. sicer je pa NUF@Nu kar fajn uspelo v UK al tam nekje.

props viddek.

Povezava do prispevka
Alive reče Dne, 21. 11. 2021 at 12:38:

Update po 11 mesecih zivljenja na Skotskem. 

 

Best decision in life.

 

Nmorm opisat kako mi je tukj drugacen svet kot v Slo (se sam zto k so tle vec al manj vsi cepljeni in je zivljenje slo nazaj v normalo). Med tednom se dela, med vikendom se raziskuje Highlands. Dobil novo partnerico tukj (no4) in se mi res zdi da sm nacel dobr chapter mojega zivljenja. Rekel sem ze da so zivljenjsi stroski tukj isti kot v Slo (recimo za plin plus strom sem v zadnjih 3 mesecih dal 60 eur) mogoce so edino stanovanja malo drazja (ampak ker zivim v centru Edinburgha). S sluzbo mi gre nenormalno dobro (sicer sem prvih 8 mesev delal po 50 do 55 ur na teden). Sef recimo zelo ceni dobro delo in sem dobil anex k pogodbi ki pravi da ce ostanem tukaj vsaj 3 leta dobim na racun kot nagrado 500k eur (vsako leto tretjino). Placa nepremerljiva s SLO. Recimo v Sloveniji sem bil CTO in sem dobil... okoli 2k neto, tle mam pa neto 6k (morm to napisat za bainita). Ni tok sonca kot v Slo ampak ok se clovek hitro navadi. Noro uzivam ko grem kampirat na sever al pa pac v ksn airbnb za cez vikend. 

 

V Slo sem bil 1x odkr sm prisel sem za 10 dni, je lepo vidt kolege in druzino mal, ampak sem biu tud neverjetno vesel ko sem prisel nazaj. 

 

Po 8 meseceih sm koncno tudi dobil uradno davcno stevilo. Zaradi covida je vse res trajal nenormalno. Zdravstvo je tu lepo zastonj preko NHSa. Pa ljudje so nasploh res prijazni. In kar sm najbl vesel, nism tretiran kot Balkanec :) Vecino ljudi misl da sem Sved hehe.

 

Mel sem to sreco da sem prisel pred Brexitom, ker trenutno pa ze potrebujes viso.

 

Sluzbo mislim da se dobi kar lahko tukj ce mas vsaj nekaj vescin. V UK nasploh je velik deficit kvalificiranega kadra. Vidim sploh ker iscemo nov kader in folka preprosto ni. Majo izobrazbo, sam znajo pa natanko nic. Pa zanimiv pogovor ki sem ga imel s sefom... Mi je rekel da od nobenega ne smem pricakovati da bodo delali na 100%. Bolj okol 60% ... kar je zalostno sam to je pac  tle norma zgleda. Tako da garac balkanec lahko pride tu kar zelo dalec. Aja pa ce si recimo inzenir iz prehrambene industrije, dobis tukj sluzbo v 10 min.

 

 

Stanovanja v Edinburgu cenovno isto kot v LJ. 

 

Sicer mi gre lepo v Sloveniji a se mi cedijo sline po škotskih višavjih, sem preživel samo par tednov gor a sem imel srečo z relativno lepim vremenom in bi si rad vzel še kdaj čas za obisk. Preveč lepo mi slikaš Škotsko v tem času ko se komaj premaknem iz občine... Fouš. 

Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...
Deadguy reče Dne, 22. 11. 2021 at 11:59:

grats viddek, spomnim se te kako si razturaval temo matura 2007, ista generacija

srečno še naprej

 

ps: hepi tud za soimenjaka alive-a, kako je stanje za gradbeništvo na škotskem, sprašujem za prjatla

 

 

pomankanje kadra, izkusenega kadra, gradbenik bi dobil sluzbo brez problema

Povezava do prispevka
ana reče Dne, 22. 11. 2021 at 10:28:

To je odvisno kje. :D 

 

Cestitke Alive, Edinburgh je cudovito mesto. Drugace pa samo malo kot opazka, manj poznam razmere v UK, ampak na Irskem postane vse zelo drago, ko imas otroke (priblizno 1000 evrov na otroka za vrtec in podobno). Presenetilo me je tudi, da je najem stanovanja v Edinburghu primerljiv z Ljubljano. V Dublinu ne prides pod 1500 za kako luknjo, vecino pa je lepo nad 2000 evrov + stroski na mesec za stanovanje.  

 

 

 

 

flat v katerga grem je nekj cez 2k funtov na mesc poj pa se stroski. Sam mi bo lastnik dovolil za 1k. Ampk se vedno hocem kmal kupt svoj flat. S kreditom bi si ga ze zj lahko privoscil ampak bom se malo pocakal. Mislm da bom kupil nekaj za 400k v new townu, nekj tacga za obnovit.

bolano je to da ce gledas na obrobju edinburgha al pa recimo Dunfurmline kar je cez most na sever (1 ura do sluzbe recimo) bi lahko kupil pravi mansion. 

sef je ravno kupil stanovanje za 1.8 mio funtov. Brez kredita, el bolano

 

me pa preseneca da je Dublin tako drag. Recimo v Edinburgu lahko v Leitgu kupis dokaj velik stanovanje za 250k funtov ampak pac zivis v Leithu kar ni glih dobr. Problemi z drogami itd

Povezava do prispevka

mislim jst nism mel druge izbire. Sva z zeno renovirala stanovanje v KP sihti za nedolocen cas. Zena bila na razgovoru pri leku sprejeta in v istem dnevu dobi ponudbo iz CH. Pustu siht prodal stanovanje avto in gres. Jaz se sedaj po 6 letih pocutim tu kot doma. Spoznal res dobre frende. Cez dva meseca bo 1 leto od kar imam svoje trgovino z dobrimi pogodbami. 

Cakam @andrejus da pride potrosit bonus k meni :D 

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Ha ha ha.. @Boris bom prišel kaj zapravit, ker sedaj bom ostal na ekolesih 4ever.  Letos je bil bonus lepo masten. Upam da drugo leto tudi 

 

Drugače nam ni bilo potrebno iti nikamor. Oba sva mela job, službeni avto z gorivom še nekaj malega za odplačat kredit ipd. Skratka t.i. udobno življenje. Saj o tem sem že pisal in se lepo spomnim TheMothershipa ki mi je rekel, da je za take kot sem jaz Slovenija raj. Nisem mu osporaval glede tega. Manakiin je rekel, da naj gremo, da nam ne bo žal. Imel je prav.

Selitev oz vse aktivnosti okoli selitve so nas prišli cca 35 k€. Samo za otroka smo dali 11k za tečaj jezika.

 

Šli smo predvsem zaradi avanture.

Malo me je skrbelo zaradi otroka, takrat je bil skoraj 10 let star, nov jezik, ne pozna nobenega ipd. Vendar se je zadeva z njim zelo dobro končala. Pomembno je bilo, da si je tudi sam želel iti in je zadevo vzel kot del  odraščanja v samostojnost. Dobesedno brilira v šoli in drugih področjih in se je celo vćlanil v otroški parlament. Sem res zelo vesel zanj in seveda ponosen oče. 

 

Midva sva zadovoljna, po dobrih 2 letih še vedno spoznavaš novosti kulture in okolja. In se vidiva tukaj do penzije. Upam da projektov ne bo zmanjkalo. Rad bi še npr za njiho vojsko delal, pa za posamezne kantone ipd. Pol pa nazaj kot penzioner kolesarit po Sloveniji.  

 

Želel bi si da sin da skozi švicarsko (javno) šolstvo in študij, potem naj se sam odloči kaj bo. Domačin me je v šali namreč poučil, da noben švicar ne pošilja otroke v privatne šole, te so samo za tujce. 

 

Če ostanemo dalj ćasa si bomo kupili eno stanovanje (3-4 sobno) v Bernu ali okolici.  Nič posebnega brez skrbi. Po 5 letih bomo zaprosili za permanentno rezidentstvo preko izrednega postopka. Ta mali bo verjetno zaprosil za HolyPass :) takoj ko bo samostojen. Pa naj gre v vojsko ali civilno služit.

 

Letos sva z ženo opravila prvi njihov certifikat, sicer brez veze, sam če tega nimaš, ne moreš nastopat samostojno na razpisih. Pomemben mejnik za naju. Verjeli ali ne, največja ovira je moje znanje nemščine. V letu 2022 je cilj dvignit moje znanje na višji nivo.

 

Ali pogrešamo Slovenijo? Za vse 3 lahko napišem da ne. Zagotovo pa pogrešamo prijatelje in družino.

 

P.S.: Aja, verjetno sem edini balkanc, ki je v CH uvozil 10 let star avto :)

 

 

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
Boris reče pred 18 minutami:

Andrejus sinu se ne izplaca vzet drzavljanstva do 30leta ker pol bo mogu v vojsko pa do 30 leta 3 tedne odluszit vojsko vsako leto

 

bo vsaj pravi dec postal na kot ostali slabici tule gori ki volijo Levico

 

Navedek

Drugače nam ni bilo potrebno iti nikamor.

 

v tujino kot Slovenec ki sprejme nek minimum kvalitete zivljenja ti sploh ni potrebno iti . Ce pa  zelis od zivljenja kaj vec, imas jajca in za svojo druzino zagotovljeno prihodnost je odlocitev jasna in logicno. Ostali bodo le ostanki

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...