Skoči na vsebino

Življenje in delo v tujini


andrejus

Priporočeni prispevki

Smoki reče pred 3 urami:

In to je meni recimo zanimivo, da je človek, ki ni imel slabe službe, tudi plačilo, bodimo pošteni, za tisti čas in za to del.mesto vodja varilcev ni bilo slabo. Ampak je vseeno vrgel to stran, ko mu podjetje ni prisluhnilo in je šel dobesedno na vrat na nos v tujino. Ker, če mu ti idioti v firmi ne dajo šanse, si jo bo dal pa sam.

 

Torej, vprašanje za tiste, ki vam je uspelo v tujini - je zunaj res lažje uspeti kot doma, ali je to laž in uteha ljudi, ki si doma niti ne upajo poskusiti?

Uspeh je verjetno lazji s parvo izobrazbo. Govorila bom za svoj konec, ampak kak diplomiran politolog, filozof ali novinar bo verjeto imel tezave, ce nimajo kakih zelo dobrih sposobnostih zunaj parametrov studija. (Kot druzboslovec govorim tudi o lastnih izkusnjah, v mojem primeru je bilo bolj uporabno znanje, ki sem ga dobila v pisarni, ko sem delala za v podjetju svojih starsev). So poklici, ki so zagotovo mnogo bolj iskani.  Varilci, vodovodarji, elektricarji in podobni poklici so hudo iskani, ampak kako uspesen je nekdo in kako hitro, je pogosto odvisno tudi od delodajalca. Za moje pojme je slovenski solski sistem boljsi za poklicno izobrazbo kot tu. Pogosto je kvaiteta dela pri izsolanih tujcih veliko boljsa kot pri lokalcih.  Poznam pa tudi kar nekaj cistih kavboj delavcev in tudi kavboj delodajalcev, ki iscejo predvsem tujce, ker jih je lazje placati manj. Mi smo iskali varilce in kontaktirali agencije, ki so ponujale tujce, so jih ponujale za 20 - 30% nizjo placo kot bi mi placali nekoga z zacetno postavko. S provizijami, ki jih je treba placati agenciji bi bil za nas strosek priblizno isti. Mesto smo zapolnili sami, trenutno je tu zelo tezko za tujce, ker ni stanovanj. Verjetno je lazje tudi recimo Poljakom ali Latvijcem, ki imajo vecje stevilo ljudi in svoje organizacije za pomoc.  Zadostno zananje jezika tu prav gotovo ogromno pripomore, mi imamo zaposlena dva Poljaka in oba sta placana vec kot irski sodelavci na podobnih delavnih mestih, ampak to je izkljucno zaradi induvidualnih sposobnosti. Imeli smo tudi tujce, ki so bili placani manj. 

 

Med univerzitetnimi poklici so zelo iskani vseh vrst zdravstveni delavci, informatiki in podobno, farmacevti etc. V teh poklicih je definitivno veliko lazje uspeti na Irskem kot v Sloveniji. En razlog je zelo preprost, vecje stevilo multinacionalk pomeni, da so ti poklici zelo iskani in odlicno placani. Razmeroma neprijazno okolje podjetjem v Sloveniji ne vzpodbuja prihod podjetij z kvalietnimi delovnimi mesti. Ne govorim toliko o davkih, ampak bolj o birokratskih postopkih, majhni fleksibilnosti in raznih inspekcijah, ki bolj sledijo crki kot duhu zakondaje.   

Povezava do prispevka

@Smoki fak čestitke kolegu!

Mislim da je razlog predanost, trdo delo. Pa v Ukju manjka teh poklicev. Vodovodarja/stromarji/varilci tu pomoje lahko uspejo ker konkurence pač ni veliko. Ni velik šolanja in interesa za te poklice.

Te stvari so si zelo različne od države do države. 

Se enkrat rečem, v Sloveniji se mi zdi da lahko garas in se vedno ne boš visoko zlezel. Nekak se delavcev tu ne ceni dovolj. Ker jih preprosto dobiš ceneje če jih uvozis z juga. Pa mogoče so delodajalci bolj kapitalistično usmerjeni kot pa določene druge države. Ne dajo veliko na rast zaposlenih (recimo zgodba od smokija). 

 

Jst sm malo računal da če vzamem hipoteko za hišo in kupim nek proper avto na mesec lahko dam na stran... Neto ajmo 3k-3.5k eur in se vedno živim udobno. Vsak teden me vprašajo v službi kako se počutim, če kj rabim itd xD mi je zelo čudno to napram Sloveniji xD 

 

Fenomen mi je bolj to ko migriras, se ti res nekako svet bolj odpre, dobiš širši spekter pogleda na stvari. V Sloveniji sem pa živel v tistem malem svetu med Bledom in Radovljico. 

 

Jst sm mel tudi zelo veliko srečo, me ni sram priznat. 

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 4 urami:

kdaj in koliko se nekdo vraca ni bitno Saj gre za legalen pojem ki ga definira stalno bivalisce oz davcno rezidentstvo

All that talk o "vec imas, vec veljas", da imas na koncu se vedno slovensko davcno rezidenstvo, avto registriran v Sloveniji, najemnisko stanovanje in nedeljsko kosilo pri mami, khm, ocetu. In to zanimivemu avstrijskemu nepremicninskemu trgu, cingljajocim evrckom in pregovorni sposobnosti navkljub... Ce ne bi vedeli, da si tako fejst fant, bi ze dvomili vate. 

  • Trol 1
  • Za crknit smešno +1 3
Povezava do prispevka

Po koliko časa ste zaprosili za davčnega nerezidenta v slo? Je šlo gladko? Jst sm mel kar nekaj težav. Sem pa začel delati na tem takoj ko sem podpisal pogodbo o zaposlitvi. 

 

Also že 8 tednov čakam da mi zamenjajo evropsko vozniško za britansko. Škoda ker sem staro moral poslati tja v uničenje. Mislim da je to prav zadnja stvar ki ko imam še za urediti. 

 

 

Aja mimogrede, long story short, naslednji teden moram pred sodnika ker sem se vozil s skirco. Električno. V UK so illegal za vozt, legal za prodajat. In grem pred sodnika da mu recem: to je kot da bi legaliziral prodajo drog, raba hi bla pa ilegalna. Že 4 mesece se mi vleče postopek. Pa sem lepo vozil, nisem po pločniku, čelada gor itd.. 

Povezava do prispevka

Takoj ko smo se načeloma ustno dogovorili smo se pri davčnih svetovalcih pozanimali kako in kaj.

 

Imamo premičnine in nepremičnine v SLO. Po podpisu pogodbe smo štartali s proceduro. Pridobili tuj naslov, otroka vpisali v tujo šolo in pričeli s postopkom. Ni bilo težav, tako da vsem tistim, ki imajo bolj komplicirane zadeve predlagam da gredo preko davčnih svetovalcev.

 

Recimo, ne vem kako je z ločenci, ki imajo otroke v SLO in plaćujejo preživnino.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

Jst sm takrat prosiil za pomoc kolega, ki je odvetnik in sva kar hitro uredila. Sem pa mesece cakal na odgovore od FURSa. Problem samo ker sem lastnik podjetja v SLO, kjer ne prejemam place. Slo se je samo za dokazovanje ekonomskih interesov. Stalno britansko davcno sem tudi cakal kar nekaj casa. Korona zgleda. Ampak all is well now :) Se v potnem listnu mam navaden UK naslov, to je tud trajalo kar nekaj casa. A ce ti zmanjka prostora v potnem listnu za nove naslove moras pa v SLO zaprositi za novega? Verjetno gre to preko ambasade v Londonu.

 

Praznike sem prezivel v Sloveniji z druzino, vceraj sem se pa vrnil v Edinburgh in moram reci da sem bil zelo vesel povratka. Tud se ze po enem letu pocutim bolj.. domace. Ustvarjen lasten nov svet. 

Povezava do prispevka

@Alive

Verjetno vec kot deset let potem, ko sem ze nehala placevati kakrsnekoli davke v Sloveniji. :D Nisem jaz najbolj azurna pri teh zadevah. Ni bilo nobenega problema, samo dokazne dokumente, da sem tu zaposlena, otroci so tu v soli in podobno sem morala poslati. Kar je mimogrede povsem v nasprotju s tem kar sem rekla prej o birokraciji. :D 

 

Kar se pa obiska sodnika tice pa se opravici, delaj malo neumnega in obljubi, da ne bos vec. Verjemi, da so slisali ze vse te argumente in je se najman tvegana opcija, da se naredis malo neumnega. Mislim, da je njihov sistem podoben Irskemu in tu doleceni prekrski kot je voznja brez zavarovanja (predvidevam tvoj primer), nevarna voznja in podobno gredo direkt pred sodnika.

Povezava do prispevka

Meni je najvecja neumnost da se sploh zgublja cas s sodnijo, zato ker... sem se vozil z elektricno skirco. Pa se omejene so s top hitrostjo tako da te vsak na kolesu prehiti. Bolano xD Strong waste of everyone's time.  Kaps mi je rekel da bo sodnik vrjetno ovrgel sodbo. Pa sj mi je vseeno ce placam kazan, absurd mi je le to da postopek trenutno traja ze 4 mesce in za vsak teden bom menda placal skladiscenje na policiji. In ker ni posebnih zakonov za eskuterje bom placal skladiscni ekvivalent avtomobilu. Bo La No

Povezava do prispevka

Potni list je najlazje urejati med dopustom v Sloveniji. Se sedaj imam travme okoli urejanja potnega list preko slovenskega velopslanistva. Trikrat sem sla slikat k profesionalnem fotografu (ne kiosk) in jim ni bilo jasno kaj je narobe s fotografijo, ampak pomocnia veleposlanice in veleposlanica sta pa se kar razmisljali, da mogoce ne bo slo skozi. 

Povezava do prispevka
ana reče pred 1 minuto:

Potni list je najlazje urejati med dopustom v Sloveniji. Se sedaj imam travme okoli urejanja potnega list preko slovenskega velopslanistva. Trikrat sem sla slikat k profesionalnem fotografu (ne kiosk) in jim ni bilo jasno kaj je narobe s fotografijo, ampak pomocnia veleposlanice in veleposlanica sta pa se kar razmisljali, da mogoce ne bo slo skozi. 

 

 

Jst mam isto sliko ze 10 let in mam velik kopij xD Zgledam isto tako da niso se komplicirali. Upam da bom lahko imel dvojnega cez 4 leta xD

Povezava do prispevka

@Alive dokler imas v potnem listu prostor se da zadevo urediti preko poste, ko pa zmanjka pa moras ali do veleposlanistva v London ali do upravne enote v Sloveniji. Oboje nekako enako odrocno ce zivis na Skotskem. :lol: Imam zaradi tega ze leto in pol neveljavno osebno, ker zanjo moras biti osebno prisoten (dvakrat ce se prav spomnim, za podpis obrazca in potem za dvig dokumenta) in mi res ni iti v stroske in jemati dopust samo zaradi tega.

 

Je pa kar zoprno ce spremenis naslov, ker si med menjavo/posodobitvijo brez kakrsnegakoli dokumenta kaksen mesec ali dva sploh sedaj med korono, ko vsi delajo po polzje. :wacko:

uredilo bitje BumbleBee
Povezava do prispevka
Alive reče pred 1 minuto:

Meni je najvecja neumnost da se sploh zgublja cas s sodnijo, zato ker... sem se vozil z elektricno skirco. Pa se omejene so s top hitrostjo tako da te vsak na kolesu prehiti. Bolano xD Strong waste of everyone's time.  Kaps mi je rekel da bo sodnik vrjetno ovrgel sodbo. Pa sj mi je vseeno ce placam kazan, absurd mi je le to da postopek trenutno traja ze 4 mesce in za vsak teden bom menda placal skladiscenje na policiji. In ker ni posebnih zakonov za eskuterje bom placal skladiscni ekvivalent avtomobilu. Bo La No

Vem in je podobno tukaj. Namenoma zavlacujejo z urejanjem tega podrocja, ker jih skrbi kaos na cestah. Ce isto kot tu, imas skuter z elektricnim motorjem in kot tak bi moral biti zavarovan. Ampak ker se teh skuterjev ne da zavarovati si avtomaticno v prekrsku. Tu so se postopki okoli tega zaceli vsaj kake 4 leta nazaj pa se vedno ni zakljuceno oziroma je bilo zakljuceno v zadnjih parih mesecih. 

Povezava do prispevka
BumbleBee reče pred 6 minutami:

 

 

Je pa kar zoprno ce spremenis naslov, ker si med menjavo/posodobitvijo brez kakrsnegakoli dokumenta kaksen mesec ali dva sploh sedaj med korono, ko vsi delajo po polzje. :wacko:

Jaz sem v tem primeru obdrzal osebno z starim naslovom se iz slovenije tako da sem lahko sploh sel nazaj domou ko sem dal delat novi potni list. Ker tu slovenska osebna ne velja kot dokument sem uredil samo potni list.

 

Drugace sem jaz takoj odjavil davcno r v slo. Zeni so pa 2x zavrnili ker je imela zacasno bivalisce se v slo kjer imava se eno stanovanje v kopru. Potem je tudi to odjavila in je slo skozi. 

Povezava do prispevka

Naslov v potni list so nam vpisali na veleposlanistvu/konzulatu v Bernu. Ni bila neka panika, sam to je bilo pred korono. Cakali smo na posto cca 30 dni :)

 

Letos pretece zeni potni list in ga bo dala takoj po dopustu v tujini delat spet na konzulat. Bomo videli koliko casa to traja. Osebno se imamo sam je neveljavna, ker naslov ne velja. 

 

Nas je pa v petek oz soboto (1.1.) presenetilo da so nam poslali PCR izvid na neveljavno ZZZS kartico (portal Z-Vem) in nam izdali račun na neveljaven naslov Kamnik. Še sobro da imava še NLB certifikate za dostopat do Z-Vem.

Povezava do prispevka

Osebno jaz že vsaj deset let nimam. Potni list sem pa menjala zadnjic v Sloveniji zaradi spremembe priimka in sem šla na upravno enoto v Radovljici (nisem lokalc, samo takrat je bila najbljizja) zjutraj in ga pobrala na celjski upravni enoti se isti ali pa naslednji dan ob enih popoldan. 

Povezava do prispevka

V Sloveniji, če prideš na UE do 12h ure, lahko potni list osebno prevzameš v Celju še isti dan (seveda, če doplačaš nekaj €, da ga rabiš pod nujno). To velja še sedaj, ker sem ravno pretekli teden govoril s kolegom, ki to ureja na naši UE (ker urejam nekaj za teto, ki je že par mesecev pri bratrancu v ZDA). Če se ti ne ljubi v Celje iti sam... pa dobiš naslednji dan po pošti (tudi doplačilo). Če ni nujno, pa se čaka par dni.

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka
Alive reče pred 2 urama:

Ma potni list bo pač mel neveljavni naslov ker bom verjetno parkrat menjal naslov. Bom pa spremenil v UK vozniški vsakič zto da bom pač mel en veljaven osebni dokument. Potni list bo za potovanja in naslov mi ravno pomembna stvar tm. 

nevem kakoje v uk sam v ch je super ker se na osebne dokumente ne pise naslova tako da ni treba menjat dokumenta vsakic k se selis. Sploh na zacetku k se nizi zihr kje bos zivel

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...