Skoči na vsebino

Življenje in delo v tujini


andrejus

Priporočeni prispevki

Vzamite tale nasvet kot dobronameren - ne se delat pametnejšega od našega FURSA. Razen, če imete res dobrega davčnega svetovalca, v kar pa dvomim, ker jih je malo res zato specializiranih na voljo na tej strani Alp in so prekleto dragi (tistih par dobrih vsaj).

 

Kot nekdo, ki že 5 let dela v tujini (menjal 2 državi, kot nerezident in dnevni migrant) vam lahko naštejem nemalo prigod z FURSom, ki vas bodo odvrnile od kakršnekoli mahinacije okoli prijav bančnih računov in plačila davkov.

 

Zdaj, ne razumite me napak, daleč od tega, da se z našo davčno politiko strinjam, celo nasprotno, ampak proti vetru scat in jih vsake toliko z bičem dobit po tiču pa vseen ni prijetno, zato resno, ne se drkat z FURSom, ker se ne bo dobro končalo - za vas. V zadnjih letih opažam da so občutno dvignili nivo izobraženosti naši davčni svetovalci in čeprav se v lokalnih rajonih še najdejo cvetke Marjetke, ki padajo na "pravo Milko", se zgodba, ko pride do LJ, hitro zaključi. 

 

Sicer pa se strinjamo vsi, ki delamo zunaj, da bi lahko naš odnos do FURSa opisali s kako satiro, tragikomedijo, žalostinko in na trenutke kriminalni triler ali grozljivko.

 

In ja, hrana je tisto, tudi pri meni, česar pa RES ne bi zamenjal za nič na svetu. Luksuza, ki ga imamo Slovenci z svojimi vrtovi, svojo zelenjavo, svežim mesom na vsakem koraku takorekoč, jajci iz proste reje, eko kmetijami...zunaj res ni na pretek. Težje je priti do kakovostnejše hrane in razlika v ceni med normalno in "EKO" hrano je po mojih izkušnjah zunaj precej večja kot pri nas. 

Povezava do prispevka

1.) Pride klic s lokalnega Fursa z samo enim vprašanjem:

 

"Kako pa naj jaz vem, da je to res vaša plačilna lista g.XXXXXX in da vi res delate v Avstriji?"

 

Prisežem, da nisem vedel a me trola al baba resno misli... :rofl:

 

2.) Prileti v mail vprašanje:

 

"Zakaj je na vaši plačilni listi plača v oklepajih?"

 

Ne me fakin jebat... :lol:

 

Pa 100 takih prigod je še...ampak, ko se gre zares gredo zadeve vedno v LJ in tam ni več heca.

Povezava do prispevka
Matej24 reče pred 4 urami:

Vzamite tale nasvet kot dobronameren - ne se delat pametnejšega od našega FURSA. Razen, če imete res dobrega davčnega svetovalca, v kar pa dvomim, ker jih je malo res zato specializiranih na voljo na tej strani Alp in so prekleto dragi (tistih par dobrih vsaj).

 

To ne gre skupaj s tistim kar pravi @The Mothership

 

V glavnem mi smo vzeli "The davčnega svetovalca" v SLO in plačali 1200 eur. Trenutno je še naš davčni zastopnik v SLO.

 

P.S.: jaz sem enakega mnenja kot Matej24

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

Ne vem, kaj se je dogajal z @Matej24om, lahko samo zase govorim.

 

Poklical sem na FURS (LJ), da sem malo povprašal, kako se to stori, dobil odgovore, za katere se je izkazalo, da so bli kar pravilni.

 

Zbral sem vse možne dokumente (dokaz o novem naslovu v tujini, zdravstveno zavarovanje, pogodba o zaposlitvi, nemško davčno številko, dal sem tudi slovensko pogodbo o zaposlitvi in aneks o suspenzu le-te za načrtovano trajanje bivanja v tujini), izpolnil vprašalnik: Ugotovitev rezidentskega statusa - odhod iz Republike Slovenije, napisal vljuden dopis, vse skupaj poskeniral in spravil v en pdf ter ga poslal na edavke.

 

Čez par mesecev sem dobil odločbo, da nisem več rezident.

 

Slišal sem za primere, kjer jim prošnje niso odobrili, ampak to so ble take scene žena/mož z otroci doma, drugi partner dela v tujini, in podobno. Tukej tud ne vem, če bi ti davčni svetovalec pomagal.

 

Mimogrede, do davčnega svetovalca sem šel za prvo leto v Nemčiji, za kar sem pa plačal cca 300 €.

 

 

uredilo bitje The Mothership
Povezava do prispevka

Ah jaz osebno z LJ nisem imel "resnih" tezav, ker sem dovolj hitro spoznal, da bo drzavi pac slo kar je njenega in da se z mlini na veter pac ne splaca borit v nedogled.

 

Poznam pa primere, kjer so se letne odlocbe o dohodnini vlekle 3 leta, povmes so ukrepali raznorazni svetovalci in pravniki od Lj do Bruslja, pa ni blo ne. Na koncu je drzava dobila svoje, odvetniki in svetovalci pa tut. In pol je sel tisti denar, ki bi moral ostati za "na stran" njim in za poravnavo kazni na FURS. 

 

Je pa res, da je v enem primeru zenska namerno "zavajala" FURS z spremenjenimi ciframi, ki so jih odkrili takoj, ko se je postopek zacel odvijati v napacno smer in so se vmes ustulili njeni svetovalci in odvetniki. Ce bi bila tiho in placala tistih par stotakov, bi slo vse mirno mimo.

 

Je pa tako, pa ne me narobe razumeti prosim, ker s tem res nocem koga diskriminirati, ampak dosti gastarbajterjev ne zna in se noce niti naucit pravilno izpolnit uradnih vlog in se ne drzi pravil postopkov in potem nastane to kar nastane. Poloznice za par k € pri dohodnini, odkritje racunov v tujini, ki niso prijavljeni, place, nagrade ki jih v napovedih ni ipd. Pac folk ima per se odpor do teh uradnih postopkov in misli, da ni dolzen drzavi nic aka. "jaci sam od sudbine". 

 

Pa to ne drzi cisto. Zal.

 

P.S. Ce ste samski, nevezani, brez nepremicnine ali drugih lastnin v SLO, ni panike. Kakor je to drugace, pozabite na status nerezidenta. Otroci, vikend, parcela, gozd..karkoli si lastite, delno ali v celoti zakomplicira stvari u tri krasne. To pa sem preizkusil na lastni kozi, zato vem o cem govorim.

Povezava do prispevka
Matej24 reče pred 1 uro:

Otroci, vikend, parcela, gozd..karkoli si lastite, delno ali v celoti zakomplicira stvari u tri krasne. To pa sem preizkusil na lastni kozi, zato vem o cem govorim

Jasno je da otroci in žena, ne bivša, je problem. To ne bo šlo skozi. Bivša žena z otrokom mogoče, ne vem

 

Ampak glede premoženja ne bi smelo biti problemov. Mi imamo tako premičnine kot nepremičnine v SLO. Več bančnih računov, delnice, sklade, življ. zavarovanje ipd. Tudi če si lastnik podjetja v SLO ne bi smelo biti težav.

Je pa res da smo najeli svetovalca Simič & partnerji. 

 

In kot sem napisal smo javili FURSu tuje račune.

 

PS: po drugi strani moramo to premozenje porocat švicarski davčni. In sem prav v fazi zbiranja dokazil in porocil na 31.12.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
Matej24 reče pred 1 uro:

Do tell more please VG, ker me res zanima kako je to kar pises izvedljivo v praksi - resno. 

Tisti ki imamo davcne svetovalce pravimo da ste butli ker sami greste z glavo skozi zid. Andrejus gre prvic v tujino pa vas mora tle šolat

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 4 minutami:

Tisti ki imamo davcne svetovalce pravimo da ste butli ker sami greste z glavo skozi zid. Andrejus gre prvic v tujino pa vas mora tle šolat

to si tako napisal, kot da bi FURS vsakemu zdomcu zasegel nepremičnino, dokler vas ne pridejo davčni svetovalci rešit.

Povezava do prispevka
The Mothership reče Pravkar:

to si tako napisal, kot da bi FURS vsakemu zdomcu zasegel nepremičnino, dokler vas ne pridejo davčni svetovalci rešit.

Ce bi lahko bi, ker je pac FURS legalna oblika mafije

zasluzim dovolj da se z birokrati ne rabim jebat in placam profija, saj tudi v at imam tako bancnega kot davcnega svetovalca

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 1 minuto:

Ce bi lahko bi, ker je pac FURS legalna oblika mafije

zasluzim dovolj da se z birokrati ne rabim jebat in placam profija, saj tudi v at imam tako bancnega kot davcnega svetovalca

Svaka čast.

 

A je to navada v at, al si si kot eden redkih privoščil profesionalno pomoč?

 

A imaš še za kakšno drugo področje svetovalca?

Povezava do prispevka

Hecno, jaz pa tukaj radim z kosovarji ki imajo fake začasno prebivališče v Sloveniji, pa so tam zaposleni, potem pa kle v nemčiji delajo. Tako kot jaz vbistvu. Hecno da vsi plačujejo v rupetini prispevke za pokojnine :D za naše stare ljudi se gre

 

lih pred eno uro pršu en starček kriminalist na naslov kjer žvim s temi albanci spraševat gor dol kaj se dogaja

 

boli me kurac, al nisem še nič par videl

 

sem mu povedal da sem na obisku pa da sem na izobraževanju v firmi

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka
The Mothership reče pred 6 urami:

Slišal sem za primere, kjer jim prošnje niso odobrili, ampak to so ble take scene žena/mož z otroci doma, drugi partner dela v tujini, in podobno. Tukej tud ne vem, če bi ti davčni svetovalec pomagal.

bi, rekel bi, da ne izgubljaj časa in plačaj.

Povezava do prispevka

Ravno par dni nazaj sem razmisljal, ko sem se pisal o svojih prigodah sem bil najbrz edini (?) mn3njalnicar, ki se je odselil v tujino takrat. Zdej se ja pa kar razmnozilo tole.

 

Mi je pa zanimivo zdej po 15 letih zivljenja izven kokoske, se sploh ne pocutim vec, da zivim v tujini, ampak sem doma in obisk v Slovenijo (ali pa evropo na splosno) mi zveni kot nek turisticni izlet in ne "obisk doma".

 

Pa imam rad dezelo kot dezelo, samo vse mi je ratalo bolj tuje kot domace.

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 13 urami:

Tisti ki imamo davcne svetovalce pravimo da ste butli ker sami greste z glavo skozi zid. Andrejus gre prvic v tujino pa vas mora tle šolat

 

VG mode /ON

 

Vredu je model, ti si car, jaz budala, ti mas dnar, jaz pa..no, naj pri temu ostane.

Povezava do prispevka
The Mothership reče pred 21 urami:

Ne vem, kaj se je dogajal z @Matej24om, lahko samo zase govorim.

 

Poklical sem na FURS (LJ), da sem malo povprašal, kako se to stori, dobil odgovore, za katere se je izkazalo, da so bli kar pravilni.

 

Zbral sem vse možne dokumente (dokaz o novem naslovu v tujini, zdravstveno zavarovanje, pogodba o zaposlitvi, nemško davčno številko, dal sem tudi slovensko pogodbo o zaposlitvi in aneks o suspenzu le-te za načrtovano trajanje bivanja v tujini), izpolnil vprašalnik: Ugotovitev rezidentskega statusa - odhod iz Republike Slovenije, napisal vljuden dopis, vse skupaj poskeniral in spravil v en pdf ter ga poslal na edavke.

 

Čez par mesecev sem dobil odločbo, da nisem več rezident.

 

Slišal sem za primere, kjer jim prošnje niso odobrili, ampak to so ble take scene žena/mož z otroci doma, drugi partner dela v tujini, in podobno. Tukej tud ne vem, če bi ti davčni svetovalec pomagal.

 

Mimogrede, do davčnega svetovalca sem šel za prvo leto v Nemčiji, za kar sem pa plačal cca 300 €.

 

 

 

Tole.

Nevem no, tko pri meni, kot pri znancih je blo vseskup dost na easy. Kar ne pomeni seveda, da ni slovenska davčna precej zgubljena in da je odločanje zlo arbitrarno. Pač na koga naletiš. Ampak pač napišeš pritožbo in dejansko ne poznam primera, ko se na koncu nebi uredilo. Zna pa bit nadležno (ena taka stvar je, da radi vežejo status nerezidenta do izteka pogodbe o najemu stanovanja, po drugi strani pa maš primere, ko dajo za nedoločen čas, pa pogodbe sploh ni...) dobra stvar pri tem pa je, da se davčni status ugotavlja tud za nazaj.

 

Samo tu gre pač za folk, ki se je dejansko izselil, oziroma vsaj dejansko dolgoročno biva v tujini. Za dnevne migrante, ki probavajo nekaj mutit in cuzat dve državi istočasno verjamem da je težje in rabiš pol "davčne svetovalce".

uredilo bitje GigiGovedina
Povezava do prispevka
andrejus reče Dne, 26. 7. 2020 at 21:25:

naložil miniSAP napol od brata pirata in se 6 mesece zaklenil v sobo. pol sem si kupu en par knjig in grindal na pamet teorijo.

 po enem polletju grindanja si že jak in te že kdo celo vzame v službo še raje na s.p. za 50% fakturiranje, 50% ko bo projek koncan. jasno da projekt ni koncan in bye bye 50% keša. po prvem projektu si v slo ze boss :)

 

pol te že vsako podjetje vzame, sam zahteva certifikat. še en mesec grindanja teorije in vuala. SAP berater :) saj nimaš pojma, ampak brez skrbi tudi drugi ne. pol pa konstantno nadure par let in si jak za Borisovino. (nekaj racunalniskega &  tehnicnega predznanja sem mel, prav tako sem bil jak pri procesih)

ce mi crkne ta lagan siht k  ga mam se v tole fuknem, sm ene 2 leti delal tko da priblizno vem kaj in kako (gorenje/cimos)

Povezava do prispevka
PuskA reče pred 2 urama:

ce mi crkne ta lagan siht k  ga mam se v tole fuknem, sm ene 2 leti delal tko da priblizno vem kaj in kako (gorenje/cimos)

 

če bi rad malo umrl vsakič ko se odpraviš v službo, pol go for it. Svetujem tudi COBOL kot zelo dobro alternativo kako ubit dušo in voljo do življenja. 

Povezava do prispevka
Arbenowskee reče pred 14 minutami:

 

true, ampak obstajajo tud zadeve, ki jih lahko počneš z veseljem in folk ti to celo plača. kdo bi si mislil. 

v ITju ni lazjega in sigurnejsega nacina da dobis dobro placan job kot je SAP svetovalec. COBOL je kul, sam je ze redek. Glede same platforme: gre za svetovnega liderja in se bo uporabljal tudi na marsu ko bo clovestvo tam. 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

Sem le in samo preletel predzadnjo in zadnjo stran teme. Odjavil sem davcno rezidenstvo pred parimi meseci. Vse slo dokaj hitro, ceprav mi ni jasno, zakaj so mi tezili, da zelijo odjavo oz prijqvo prebivalisca v nemciji s strani konzulata. Predlozil sem jim vse, ampak ni bilo dovolj. Potem sem moral iz ulma pojdet v münchen, kjer sem dobil se enako stanje v slovenscini, da sem res prijavljen v nemciji. Pa ok, itak sem zamenjal naslov v osebni in pasusu. Kar se tice davcne. To bo se znalo biti zanimivo. Nisem slovenceljnem oddajal nicesar. Sedaj sem v nemciji sel za povracilo davka, in so rekli, da moram iz slo prilozit odmero davka za lani. No.. dobil sem obrazce, jih nonsalantno zatlacil v kuverto in poslal na furs. Sedaj pa pocakat na odgovor.za predlani sem dobil odmero, za lani pa se ne. Tako da pricakujem razliko za placat plus kazen ker nisem prijavil prihodkov. Gre se pa za povprecno 4-5k prihodkov mesecno. Ceprav mislim da ce imas toliksne prihodke potem ni lih neke velike razlike za placat. Mah pustimo se presentiti... Brutto imem 3200 ampak mi dnevnice in dodatki nanesejo...  

 

Edit: izbrisal, ker je blo prevec offtopic.

uredilo bitje scarabeus
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...