Skoči na vsebino

Življenje in delo v tujini


andrejus

Priporočeni prispevki

Heretik reče pred 31 minutami:

Ej a veš kako je če delam v Nemčiji, firma je pa registrirana v SLO?

Ce ni kake posebne izjeme bo Nemcija zahtevala da odpres firmo pri njih, oz. se zaposlis v nemski firmi. Predvidevam da bo vecina prihodkov z racunov nemskih firm.

 

Lahk pa delas to kar dela precej folka: Ne prijavis zacasnega prebivalisca pri njih, tko da drzava ne ve da si tam in si tam uradno samo na sestankih.

Povezava do prispevka

Pa vprasanje za tiste ki ste ze dlje casa v tujini. A kej pogresate hrano?

 

Men se vsake tolk zalusta burek ki ga ni glih za dobit. Eni turki v okolici ga imajo, sam ni cist isti. Vecino ostalih stvari si znam sam pripravt, mal me zjebe samo ko moram iskat nadomestke sestavin. Naprimer za skuto se vedno nimam alternative. Do balkanske trgovine kjer se da kej dobit je uro pa pol voznje, sam se mi zdi prevec neumno zapravt dobr del dneva za to.

Povezava do prispevka

Najbolj zoprn del glede UK je urejanje  stevilke za javno zavarovanje (National Insurance Number), ki jo rabis za sluzbo, ker imajo centre za delo ki urejajo te zadeve samo v dolocenih mestih tako da se lahko zgodi da si moras rezervirati dan za to. (Pred)Naselitveni status po drugi strani pa je bolj ali manj samo izpolnjevanje obrazca in posredovanje dokazov o tem koliko casa ze zivis v drzavi. S tem imas potem zagotovljeno pravico do zivljenja in dela v drzavi za 5 let oz nedolocen cas. Kako bo pa z urejanjem teh zadev po Brexitu pa noben nima pojma glede na to da se britanska vlada na vse pretege trudi, da se enega dogovora ne sklene.

uredilo bitje BumbleBee
Povezava do prispevka
kapslok reče pred 12 urami:

 

nič otrok. v bistvu sem brez vsega, jaz in moji prihranki bi šli za 5 let, da zrastejo. 

no, to se mi je zdelo, da je pametno najeti profesionalce za te zadeve.

 

a ima mogoče kdo izkušnje z UK? 

Za slovenske davke ne rabiš svetovalca. Izpolniš vlogo za spremembo statusa davčnega rezidenta in jo pošlješ na FURS (prek edavkov).

 

Pred tem moraš odjavit stalno bivališče v Sloveniji, prestaviti zdravstveno zavarovanje v tujino, postat davčni rezident v tuji državi in podobno.

 

V UK zaradi brexita ne bi hodil, vsaj ne dokler ni proces končan in nova pravila igre še niso znana.

uredilo bitje The Mothership
Povezava do prispevka

ce nimas otrok odjavis davcno rezidenstvo v 10min. Izpolnis obrazec (na delu kjer te vprasajo za bancne podatke napisi samo ime banke in ostalih podatkov ne pisi)

Da ti gre skozi odjava dav. moras prej spremenit prebivalisce na osebni in potnem listu. Jst sm vse zrihtal v 2 urcah ker na davcnem uradu niso vedeli katere dokumente oz kopije moram oddat. 

 

Jst po 4 letih ne pogresam nicesa. Mi je bilo cudno v tujem okolju kaksne pol leta. Potem sm spoznal par ljudi se zacnes malo druzit itd in se pocasi zacnes pocutit kot doma. 

Kar se tice balkanske hrane mas recimo v Dennerju precej teh zadev. Ce si v nemciji imas tudi podobne trgovine z balkan hrano. Predlagam da pripeljes se zeno da ti lepo skuha sarme in joto v nedeljo.

Povezava do prispevka

a to je poskus dela in levakov da bi zaradi vrece smeti in kazni za 40 jebenih frankov mladina ostajala v rupetini? Lol kliknu sm na jeben Delo link sam sm si kriv

 

Pac balkancu mazziniju ni jasno da nekje pravila pac veljajo in se jih ljudje drzijo. Ce je omejitev 50 je 50 in ne 51

Ce se v nedeljo in praznike ne kosi in ropota se teh pravil drzis. 

Ce je pravilo da po 22 uri ne mlatis zene in ropotas se teh pravil drzis tako kot vsi ostalo prebivalci drzave. Je pa debilcina Mazzini full posplosil zadeve kot da je cela CH en kanton

uredilo bitje Boris
Povezava do prispevka
Navedek

Navajeni ste ameriških filmov, kjer se policija pokrene šele ob kupih trupel, tu pa …

Do semle sem prebral, pol pa lagano zaprl

 

Kot nekdo, ki ze celo zivljenje gara za majhno mezdo v RUPETINI, lahko brez problema izjavim, da je clanek prepoln tega slovenskega senzacionalizma in potenciranja v visave. Pa sem v lajfu vsega skupaj dvakrat prestopil mejo Svice in ti lahko zatrdim, da tip nabija v tri picke materine

Povezava do prispevka
hawa meyta reče pred 1 uro:

Svicarji, prosim vas za en REALEN komentar na tale zapis:)

Vse je res ;)

 

Ne vem kak bi bil realni komentar. So dolocena pravila, ki jih v sosednjih drzavah ni in se jih moras drzati ce ne si v tezavah. 

 

Koledar odvoza smeti je ena izmed teh posebnosti. Koledar koriscenja pralnice je druga posebnost ipd Ali pa ta da moras met vsaj 2 morska prasicka, drugace globa.

 

Tudi jaz sem placal globo 40 chf ker sem pozabil dat dovolilnico parking. 6 mesecev je avto tam parkiran z SLO tablicami z dovolilnico in pol enkrat pozabim zataknit za sipo in takoj globa :) Sicer je trajalo 3 dni da sem dobil listek.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

Pr nas so smeti isto kot v slo z razliko da kupujes vrecke v trg za svojo vas oz obcini.

 

pr nas dajo vn na cesto samo papir vsake dva tedna. ‘A pa vsak obcina ali vas (comune) zbirni center za smeti locia in odneses. Isto ce kosis travo rezes veje itd moras odnest na odlgalisce za to. Nesmes fukn v sumo

Povezava do prispevka
4Stringed reče pred 18 minutami:

Do semle sem prebral, pol pa lagano zaprl

 

Kot nekdo, ki ze celo zivljenje gara za majhno mezdo v RUPETINI, lahko brez problema izjavim, da je clanek prepoln tega slovenskega senzacionalizma in potenciranja v visave. Pa sem v lajfu vsega skupaj dvakrat prestopil mejo Svice in ti lahko zatrdim, da tip nabija v tri picke materine

 

ne bi škodilo če bi do konca ...

Povezava do prispevka

Nase stanovanje je v pilotnem projektu kjer imamo kante za smeti kot v SLO in v tej kante dajamo pol razlicno obarvane vrecke. Imamo kanto tudi za bio.

 

Odvoz smeti je brezplacen razen za vrecko za splosne odpadke - nasa obcina ima modre vrecke, ki jih je treba kupit. 

 

Od 19h prejsnji dan lahko das kanto iz dvorisca na plocnik. Ce si v strogem centru lahko das kanto ali modro vrecko na ulico le 3h pred pobiranjem ( 6h zjutraj).

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

@Arbenowskee zakaj? V dveh odstavkih mi je jasno, da je celoten clanek pljuvanje po tuji drzavi. Sori kume, ne rabim takega senzacionalizma do konca brat, da si "ustvarim" "sliko" in ja, oboje sem z namenom dal v navednice. Tipicno populisticno, senzacionalisticno nabijanje butthurt modela, ki mu zakoni v tuji drzavi niso pol kurca jasni, troleki iz Dela in ostalih trobil pa profitirajo s kliki raznih borisov in andrejusov, ki dejansko vedo, kaksno je stanje v drzavi, kjer zivijo

 

Cist nic skode ni, ce ga nisem precital do konca

Povezava do prispevka

Če bi res hoteli postati Švica, bi morali tudi mi ponotranjiti red. Kar pomeni, da bi mirno plačali kazen, četudi bi vozili le kilometer hitreje, ne pa, da vedno najdemo izgovor (saj je bilo samo 20 km hitreje …, saj politik X tudi vozi hitreje … saj … saj …).

Povezava do prispevka
Orbit reče pred 4 minutami:

Kar pomeni, da bi mirno plačali kazen, četudi bi vozili le kilometer hitreje, ne pa, da vedno najdemo izgovor

Na kak način ste se izognili plačilu globe v SLO?

Meni ni uspelo nikoli, tudi če sem vozil 3 kmh več

Ta argument je bolj tako ;)

 

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

@4Stringed mal si falil point, ki je sicer nakazan že pred delom, kjer si nehu brat. Model skozi članek pluva po Slovencih, ki se nočemo držat red in pravil, in zato ne bomo nikol Švica.

 

Po treh dneh u Franciji (kjer je hrana kao umetnost, ne samo užitek, kot pri Italijanih) ful pogrešam slovensko hrano, pa ne sam uno od mame, ko grem parkrat na mesec na obisk, ampak tut svojo/partnerkino kuhinjo. Sej so fajn zrezki, školjke in putini, ampak stepu bi se za eno ajdovo kašo z gobami. Kolk časa ste rabl, da ste se navadl hrane v tujini (ne gostilen, tudi v trgovini je najbrž drugačna hrana in enake jedi, skuhane iz različnih znamk, imajo drugačen okus)?

Povezava do prispevka

@Jenno a sem kaj drugega reku? Okej, mogoc lik ne spuka specificno po sami drzavi, ampak ce fase kazni zarad neupostevanja svajcarskih pravil, si je model cist sam kriv. Bentenje cez slovence ter kako nebomo nikol Svica, je popolnoma brezpredmentno v tem kontekstu

 

Lik se je s trebuhom za kruhom spravu v drugo drzavo, kjer so, hop Cefizelj, drugacni zakoni kot kod kuce, mastno naplaciva lokalnim oblastem ter nato sproducira butthurt clanek, ki ga govna na Delu in ostalih kurcevih trobilih z veseljem pograbijo. In to izkljucno na racun populizma in senzacionalizma. Mocno despisam take clanke, sori stari

Povezava do prispevka
Jenno reče pred 10 minutami:

Kolk časa ste rabl, da ste se navadl hrane v tujini (ne gostilen, tudi v trgovini je najbrž drugačna hrana in enake jedi, skuhane iz različnih znamk, imajo drugačen okus)?

 

Kot družina z otrokom smo obdržali isto kuhinjo kot doma. Smo pa dodali par lokalnih jedi ki so nam po godu, ki jih prej nismo poznali.

 

Hrana zunaj je več ali manj standardna poslovna kuhinja, generična po celi Evropi. Vsaj to, ki jo mi jemo :( Ma pa celi Evropi isto brez veze. Lokalne jedi so pol od regije do regije različne. Kakšne pašejo, kakšne ne.

 

Top restavracije so pol spet nekaj drugega.

 

Še vedno je najboljša svar, ki sem jo skuhal,  srbska (šumadijska) sarma za novo leto. Sestavine sem kupil v centru Berna pred parlamentom. LoooL

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...