Skoči na vsebino

Kitajska - počasi se vrača v svojo zgodovinsko vlogo najbolj napredne države sveta


Kruz

Priporočeni prispevki

  • 2 tedna kasneje...

https://www.ft.com/content/ccbe2b80-0c3e-4d58-a182-8728b443df9a


The magnitude of debt distress in Belt and Road countries is also capturing the attention of world leaders. In May, German Chancellor Olaf Scholz raised the alarm over China’s lending spree in poorer countries, particularly in Africa. “There is a really serious danger that the next major debt crisis in the global south will stem from loans that China has granted worldwide,” Scholz said. Such warnings reinforce a more general level of concern expressed by the World Bank last month that developing countries may be headed towards a debt crisis on a scale last seen in the 1980s. The war in Ukraine, rising inflation, tightening global financial conditions and tensions between the US and China are all underpinning such dire scenarios.

 

image.png.348803c5a9bde228c7dd53b1b0afbbe6.png


Chen Zhiwu, professor of finance at the University of Hong Kong, also sees a clear downsizing under way. “Especially given the changed geopolitical landscape after [Russia’s] invasion of Ukraine, China is significantly downsizing the BRI,” he says. “I have not seen the BRI being mentioned so much at all in mainstream Chinese media. It is not the same BRI as a year or two ago.”

 

image.png.3b09ccedd98229f9f631a14a855306ce.png

 

BRI umira in ubija svoje hoste.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

https://www.theguardian.com/world/2022/aug/11/china-overtakes-the-us-in-scientific-research-output

 

Navedek

China overtakes the US in scientific research output


China has overtaken the US as the world leader in both scientific research output and “high impact” studies, according to a report published by Japan’s science and technology ministry.

 

The Japanese NISTP report also found that Chinese research comprised 27.2% of the world’s top 1% most frequently cited papers. The number of citations a research paper receives is a commonly used metric in academia. The more times a study is cited in subsequent papers by other researchers, the greater its “citation impact”.

The US accounted for 24.9% of the top 1% most highly cited research studies, while UK research was third at 5.5%.

 

China published a yearly average of 407,181 scientific papers, pulling ahead of the US’s 293,434 journal articles and accounting for 23.4% of the world’s research output, the report found.

 

Papers that receive more citations than 99% of research are “works that are seen as being in the class of Nobel prize winners, the very leading edge of science”, study co-author Dr Caroline Wagner said at the time. “The US has tended to rank China’s work as lower quality. This appears to have changed.

 

 

RIP sam kopirat znajo narrative

Povezava do prispevka

kakšna ležernost, bog te ne mara

 

Kitajcev je 4x toliko kot američanov (kar nekako povečuje tudi št. citatov, ane) in v znanost mečejo gore denarja. Itak, da bodo sproducirali nek output in po vseh objektivnih standardih je vzpon Kitajske po xiaopingu zgodovinsko čudo. Kakovosti Zahoda pa pač ŠE ne dosegajo. Imamo pač 200 let naskoka, nas pa brez dvoma lovijo z noro hitrostjo in je v tem trenutku težko predstavljivo, da nas ne bi ujeli ali celo prehiteli v roku nekaj desetletij.

Povezava do prispevka

Dobro stari javi japoncem of all people da kvalitativno kimnez še 20 let nima za burek napram white manu 

 

ker vir "cos tyne said so" > bruke ala "število citatov lolololol" očitno. 

 

Ne bom niti vprašal kako korelacijo med št. skupnih objav in dejstvom da je med konkretnimi najbolj citirani objavami tok pa tok kitajskih vidiš, očitno nek mind blowing logični leap pridržan superiorni podmnožici znotraj naše superiorne podmnožice. Ker meni se zdi da lahko skucam milijardo člankov pa mi zarad dejstva da ne bo noben pameten to ne bo pomagalo po metriki kolkokrat bo moj intelektualni prispevek zarad svoje relevantnosti citiran s strani drugih raziskovalcev.

 

 

uredilo bitje Brdavs
Povezava do prispevka
Brdavs reče pred 3 minutami:

Dobro stari javi japoncem of all people da kvalitativno kimnez še 20 let nima za burek napram white manu 

 

ker vir "cos tyne said so" > bruke ala "število citatov lolololol" očitno. 

 

Ne bom niti vprašal kako korelacijo med št. skupnih objav in dejstvom da je med konkretnimi najbolj citirani objavami tok pa tok kitajskih vidiš, očitno nek mind blowing logični leap pridržan superiorni podmnožici znotraj naše superiorne podmnožice. Ker meni se zdi da lahko skucam milijardo člankov pa mi zarad dejstva da ne bo noben pameten to ne bo pomagalo po metriki kolkokrat bo moj intelektualni prispevek zarad svoje relevantnosti citiran s strani drugih raziskovalcev.

Fak ti prav ne zmoreš iz svojega mentalnega balončka. Ja, rasist sem, ker pravim, da Kitajci ne morejo v zgolj 40 letih nadomestiti 200 let naskoka :rofl: dej se udar

 

Št. citatov je pogojeno tudi z morjem bullshit paperjev, ki ga producira masivni kitajski aparat. Če nek paper citira poplava nekoristnih in nizkokakovostnih, potem mu bo to nabijalo št. citatov.

Če se hočemo pogovarjati o kakovosti kitajske vs. zahodne znanosti, bo pač treba primerjati št. prebojnih člankov, ki dejansko pomenijo nek premik v znanosti in njihov pomen. Parameter, ki ga goni birokracija akademskega sveta, mi ne pomeni prav dosti. Kitajci so npr. na marsikaterem področju AI z vidika uporabe vodilni, tudi pred ZDA, na področju vrhunske znanosti s tega področja jih pa še niso ujeli.

Povezava do prispevka
tyne reče pred 23 minutami:

Fak ti prav ne zmoreš iz svojega mentalnega balončka. Ja, rasist sem, ker pravim, da Kitajci ne morejo v zgolj 40 letih nadomestiti 200 let naskoka :rofl: dej se udar

 

Št. citatov je pogojeno tudi z morjem bullshit paperjev, ki ga producira masivni kitajski aparat. Če nek paper citira poplava nekoristnih in nizkokakovostnih, potem mu bo to nabijalo št. citatov.

Če se hočemo pogovarjati o kakovosti kitajske vs. zahodne znanosti, bo pač treba primerjati št. prebojnih člankov, ki dejansko pomenijo nek premik v znanosti in njihov pomen. Parameter, ki ga goni birokracija akademskega sveta, mi ne pomeni prav dosti. Kitajci so npr. na marsikaterem področju AI z vidika uporabe vodilni, tudi pred ZDA, na področju vrhunske znanosti s tega področja jih pa še niso ujeli.

 

Pomagalo bi če bi lahko ti kot kontra-argument ponudil kaj drugega kot nek občutek o nekem stoletnem časovnem naskoku, kot da mora kdor danes začne raziskovat še prej nadoknadit sam nagruntat da je e=mc2.... to in pa relativizacijo števila citatov za namigovanjem da gre za isto kuhanje knjig kot v ekonomiji.... kjer tudi že 40 let dvomimo v to da sploh rastejo. 

 

Pač na neki točki ti ponavljajoči se vzorci odzivov na take novice začnejo implicirat ali hard copium addiction ali pa kaj drugega :whistle:

Povezava do prispevka

Sicer razlagam, da so zgodovinsko čudo in da bodo očitno dosegli naš nivo v petini časa, kot smo ga mi potrebovali, ampak to je zate izraz rasizma, ne pa čudenja in občudovanja.

 

Znanost je pa pač kaj več od pisanja enačb po tabli, ane. Potrebuješ sofisticirane labe in znanje, da iz njih potegneš maksimum. CERN se ni zgradil čez noč recimo. In šele ob delu z opremo se zares ustvarja znanje (learning by doing). Rabiš čas in denar, da zgradiš infrastrukturo in znanje spraviš na zadosti visok nivo, da imajo najboljši sploh možnost dosegat svoj potencial in ustvarjati neka prebojna znanja. V nekaterih panogah je to laže kot v drugih. Pisanje računalniške kode omogoča hitrejši catch up kot kakšna biotehnologija, astronomija ipd. 

 

Sploh pa je argument o naših 200 let prednosti priljubljen predvsem na Kitajskem lol. Ti priporočam kakšno branje na to temo, da ti bo jasen zaostanek njih za nami. Recimo o tem, kako se je folk pred 20-30 leti iz študentskih domov ob 23h usul na ulice pod ulične lampe, da so tam brali zastarele knjige, ker so jim v domovih ugasnili luči pa še niso imeli računalnikov. Kar ti veliko pove tako o zaostanku še za časa naših življenj kot o njihovi delavni etiki, zaradi katere nas lovijo hitreje, kot mi lahko dojemamo.

 

Navedek

kjer tudi že 40 let dvomimo v to da sploh rastejo. 

Never go full retard.

uredilo bitje tyne
Povezava do prispevka

Kitajci imajo čisto druge vrste prroblem kot razvoj: https://www.reuters.com/world/china/researcher-questions-chinas-population-data-says-it-may-be-lower-2021-12-03/ 

Čeprav je članek vprašljiv in oblasti govorij drugače, me ne bi presenetlo če bi se zadeva dejansko izkazala za pravilno - naraščanje standarda in dolgo šolanje ženske populacije je dokazano korelirano z padcem rodnosti, Kitajci pa sami povejo da so popisi bolj bogi v natančnosti. Se lahko res zmotijo za 200 MIO? Najbrž ne.

 

Še o dohitevanju in prehitevanju - pri temu se ne da govoriti na isti način kot pri npr. gospodarski rasti - dohitevanje v znanosti je enostavno hitrejše od prerhitevanja - tu se zadeva šele zares začenja in se napredek na raznih področjih počasi ustavlja.

Povezava do prispevka
Sudat reče pred 39 minutami:

naraščanje standarda in dolgo šolanje ženske populacije je dokazano korelirano z padcem rodnosti

ja, kariera, kontracepcija in splavi nimajo nič s tem, šolanje in visoki standard je glavni faktor

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
nekdo reče pred 36 minutami:

Vprašanje za ekonomiste prave in laične. Kakšne so šanse da kitajska sledi japonskemu scenariju.

Tudi samuraji so v 80ih osvajali svet.

Nič, ker Japonska je razvito gospodarstvo :D 

Hec na stran, imaš kar nekaj ekonomistov s takšnim mnenjem oz. opozorili. Čeprav dvomim, da so si že na jasnem, zakaj je Japonska doživela japonski scenarij.

Meanwhile, na Kitajskem se je sesul trg mortgage backed securities (MBS). Padec YoY 92%. Zgleda en konkreten glavobol za CPC, če ne kaj hujšega.

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 7 urami:

Z ukinitvijo kontracepcije in splavov padeta tako izobrazenist kot zivljenjski standard - in ne obratno. :) 

kar nima povezave z mojim odgovorom, tudi če se ženske ne izobražujejo ne bodo imele kaj dosti več otrok zaradi služb, kontracepcije in splavov

 

če bi revščina bila pogoj, potem bi imele vzhodnoevropske države baby boom, pa je slika še slabša kot na Zahodu

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
maksi reče pred 3 urami:

kar nima povezave z mojim odgovorom, tudi če se ženske ne izobražujejo ne bodo imele kaj dosti več otrok zaradi služb, kontracepcije in splavov

 

če bi revščina bila pogoj, potem bi imele vzhodnoevropske države baby boom, pa je slika še slabša kot na Zahodu


Na vzhodu Evrope rodnost upada zaradi visanja standarda. 

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 1 uro:

Na vzhodu Evrope rodnost upada zaradi visanja standarda. 

mešaš vzrok in posledico, največji padec je nastal po l. 1990 in široko dostopni kontracepciji

 

Navedek

As late as 1990, the Soviet Union had no factories manufacturing modern contraceptives. A gynecologist in Poland described domestically produced oral contraceptives (OCs) as being good for horses, but not for humans. The Romanian government under Ceaucescu banned all contraceptives and safe abortion services.

 

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka

Kitajska absolutno je dohitela zahod

 

In zahod je to z veseljem financiral (short term vsd long term strategije se tukaj lepo vidijo)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/China_Scholarship_Council

CSC placuje cente ubobozanim studentom da grejo delat v akademijo na zahod. Zahod teh studentov nic ne placa, ce naredijo kej -  super. Ce ne - jbg, itak jih nismo placali.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Thousand_Talents_Plan

1ktp pa lepo poacha zahodno izobrazene akademike, toliko bolje ce so Han Kitajci ki so tja prisli preko CSC.

 

Do sedaj sem intervjujal stiri Kitajce za delo preko CSC. Vsi imeli "visoko citirane, dobre clanke", vsi bili prvi avtorji. Vecina metodologije je bila dobesedni copy-paste, aplicirana samo na drug javno dostopen dataset. Vsi so imeli vnaprej pripravljeno skripto po kateri so poskusali dat intervju cez, cim sem pa jih zacel sprasevati malo izven tem s predpripravljeni pogovori, so pa zmrznli. In sem tako imel 30 minut tisine, kjer sem jih vprasal, cakal par minut, vmes so imeli avtisticen napad tisine, in nadaljeval na drugo temo, kjer ponovno tisina....

 

 

Uglavnem, Kitajci lepo izkoriscajo svoje scurke, hkrati leverageajo zahodni pohlep in lov short-term profitov. Vejo kaj delajo in prinasajo znanje v drzavo, na dolgi rok, ki jim ga zahod z veseljem poda. Cena tega je pa mizerno zivljenje scurkov in brain-drain z zahoda, medtem ko posamezniki v akademiji naredijo svojo kariero in ratajo "znani".

uredilo bitje viddek
Povezava do prispevka
atomic reče Dne, 13. 8. 2022 at 13:14:

Kolega, ki je par let zivel v Tajvanu in je veliko potoval po aziji. Zdej je v USA, pravi da je zahod srednji vek proti kitajski. Mal je razlagal, kaki so tam avti, infrastruktura, restavracije itd…

Dobil sem anksiozni napad.

 

Če se odmakneš iz glavnih (turističnih) destinacij, je pa Kitajska še nekje v železni dobi, kar dobro skriva z visoko stopnjo cenzure. Veliko vlagajo v glavna mesta, na periferiji je pa realnost

 

 

CINA_-_0225_-_Povertà.jpg

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...