Skoči na vsebino

ZDA vs Evropa


Priporočeni prispevki

The Mothership reče pred 36 minutami:

Ne meriš amerike z istimi vatli, kot se meri amerika sama.

 

Tukej je @VonGriffin bolj zadel z oceno "vreden si zgolj koliko ustvariš". Zato ni javnih servisov, ker si človek, ki je ekonomsko uspešen in iz tega vidika vreden biti član družbe, z lahkoto privošči zasebne. Zdravstvo, šolstvo, pravno zastopstvo, varovanje telesa in lastnine, ...

 

Vrednost človeka je neposredno odražena v višini njegovih osebnih dohodkov. Koristen človek - vreden član družbe - je potem po definiciji dovolj premožen, da si špoga servise, ki jih potrebuje. Kdor si jih ne more, zanj tako ali tako ni mesta v družbi in hvala bogu za ostre zime, da nas reši tega ološa, ki nima za zdravnika.

Ja v teoriji je tako. V praksi pa je dosti ogromno ljudi broke: tolčejo nadure, plačujejo visoke najemnine, šolnine, zdravstvo, živijo iz rok v usta. Bolj je problem da je dosti ljudi kot npr. jaz, ki je vse kar nas veseli delat neka humanistična usmerjenost, ki bi družbi lahko ogromno dali na razne načine skozi kulturo, filozofijo in umetnost, ampak se to duši, ker to ni zaslužek/biznis in ni omembe vredno. Če ni v neposredni povezavi produkcija - produkt - zaslužek je praktično neobstoječe. Kar je nezaslišano, vse kar mi smo, je nastalo iz kulture, človek je duhovno bitje ki potrebuje nego. Skratka pol taki ali uspemo najt neko nišo kamor se stisnemo in nam je pogojno ok, ali pa pač flipaš burgerje in 24/7 misliš na samomor, družba je pa prikrajšana za kulturno vsebino. To, da je človek vreden zgolj koliko zasluži (kar pomeni da je v redu če umre v primeru da ne zasluži dovolj, ne glede na absolutno nič - kakšno korist, potencialno ali aktualno, bi lahko imel za družbo) je nezaslišano, še posebej v luči tega, da imamo posameznike ki imajo osebno toliko denarja kot manjše države. V kakšnem svetu pol živimo? Da temu vprid dovoljujemo masovno smrti, umiranja od lakote, bolezni, strelnega orožja ... za vse nas boli kurac, če nimaš denarja pol crkni, pa ne glede na razlog, zakaj nimaš denarja - ali ker enostavno nisi za tako delo kakršno je na razpolago, ali ker nimaš žilice za biznis, ali ker živiš nekje kjer dela ni, pač whatever, vseen je. Od spleta okoliščin je odvisno a boš do denarja prišel ali ne, ampak če ne, potem pač žal, naj ti bo zemlja lahka, medtem pa ima peščica ljudi toliko premoženja da bi lahko hranili celo Afriko. 

 

Američane so uspeli prepričat, da delujejo proti samim sebi na ta način, da so vsakemu vcepili sanje o razkošju, do katerega lahko vsak pride. Seveda je vsak podlegel tej hipnotični podobi, saj bo on vendarle tisti, ki bo uspel in ostali bodo žrli prah za njim. Zato so vsi pristali na sistem, ki je škodljiv množici in koristen majhnemu številu posameznikom. Zakaj bi jaz ko bom postal bogat plačeval zdravstvene storitve revnim? Naj crknejo, jaz bom že imel zase. Dude Amerika je v pizdi totalno in njihov hiperkapitalizem je neki najbolj človeštvu škodljivega. Tudi ti opisuješ kako je normalno da si vreden tolikor kolikor zaslužiš, kakor da človeško življenje nikoli ne bi bilo sveto.

uredilo bitje Heretik
Povezava do prispevka

Kva zdej jokaš na internetu, model, eno so tvoja čustva drugo so dejstva.

 

Kdo je trenutno edina svetovna velesila? A je mogoče EU s svojim čaščenjem svetega človeškega življenja? A so mogoče ostanki safezonov, kamor so se ljudje zatekli pred razrednimi razlikami?

 

a je kje na svetu še bolj divji dogeatdog kot v zda? ja, na kitajskem, domovini naših bodočih overlordov.

  • Ne me jebat 1
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
The Mothership reče pred 6 minutami:

Kva zdej jokaš na internetu, model, eno so tvoja čustva drugo so dejstva.

 

Kdo je trenutno edina svetovna velesila? A je mogoče EU s svojim čaščenjem svetega človeškega življenja? A so mogoče ostanki safezonov, kamor so se ljudje zatekli pred razrednimi razlikami?

 

a je kje na svetu še bolj divji dogeatdog kot v zda? ja, na kitajskem, domovini naših bodočih overlordov.

U, a denar vlada?! Fak, kako tega nisem prej vedu! Kako sem lahko živel v taki temi?! Viva kapitalizem! Evo že doma kurim knjige na ognju in plešem ples radosti spoznanja! Hura da si me razsvetlil!

Povezava do prispevka
Heretik reče pred 21 minutami:

U, a denar vlada?! Fak, kako tega nisem prej vedu! Kako sem lahko živel v taki temi?! Viva kapitalizem! Evo že doma kurim knjige na ognju in plešem ples radosti spoznanja! Hura da si me razsvetlil!

 

https://worldpopulationreview.com/country-rankings/capitalist-countries

 

Ce pogledas tale seznam, kje se bolje zivi?

Povezava do prispevka
Heretik reče pred 17 minutami:

U, a denar vlada?! Fak, kako tega nisem prej vedu! Kako sem lahko živel v taki temi?! Viva kapitalizem! Evo že doma kurim knjige na ognju in plešem ples radosti spoznanja! Hura da si me razsvetlil!

v tvojem poastu zaznavam sarkazem, v prejšnjem pa tud neko določeno mero butthurta, da ti nihče noče plačat, da sediš nekje in filozofiraš.

 

nisem reku, da denar vlada svetu, ampak sem samo povedal, da je to mindset amerike. če pogledaš polpreteklo zgodovino, vidiš, da so zda jebeni zmagovalec sveta in tudi najjačiji izvoznik kulture, če smo že pri temu. a je ta uspeh (po njihovih osebnih kriterijih) prišel zaradi ameriškega mindseta ali ameriškemu mindsetu navkljub je mogoče drugo vprašanje.

 

Niso pa ZDA noben niti geografski ne zgodovinski unikum v tem, da si mora tisti, ki bi se rad ukvarjal z neko humanistično dejavnost, prepričat javnost, da je njegova dejavnost koristna in predvsem vredna njenega denarja. Al se prodajaš za denar, uklanjaš partijskemu načinu razmišljanja, že kej. V vsakem režimu je pomojem kr nekej prvenstveno v humanizem orientiranega folka, ki mora nakonc ipak vsako jutri stopit za mulo in orat.

 

 

Povezava do prispevka

 

Fulltacticalgear reče pred 3 urami:

Čemu v 21. stoletju služi intelektualizem? Ničemur drugemu kot zaviranju te logike, ki nas je v 2020 privedla v največjo krizo kar jih človek pojmuje. Recimo če gledamo kitajsko, who, pa potem tudi Italijo in tako naprej je strah pred ustavitvijo gospodarstva zaviral odločitve, ki bi blokirale razvoj neznane bolezni. Upam si trditi, da če bi šlo za bolezen kot je SARS s takšno stopnjo prenosljivosti bi bili danes že v situaciji črne kuge. Kapitalistična hiperprodukcija ima svojo logiko, za katero je človek zgolj resource.  In to slej kot prej privede do konca človeštva. To je kar se danes izkazuje v Ameriki

Ta kriza je posledica dramatiziranja ljudi kot si ti. Hvala bogu niso vsi vodilni taki, drugače bi imeli popolni shut-down, ko bi pa folk začel umirat od lakote bi bili pa spet za vse drugi krivi....

Heretik reče pred 5 urami:

Kultura je neki, kar ne more vedno samo sebe preživljat, ampak je potrebna za ohranitev civilizacije in človečnosti. Človek brez nje zelo hitro pade v neke sorte barbarizem, tko kot vidva z andrejusom toneta v eno tako mesarsko stanje, sam še $$ se vama vrtijo v očeh. V življenju se ne izkazuje samo materialno pomanjkanje, ampak tudi duhovno, to prvo je celo banalno, medtem ko ta drugo je zares pomembno in definira bitje: človek. Saj tudi blagovni fetišizem je v resnici duhovne narave. Ravno vidva z andrejusom sta najbolj potrebna kulture, ker sta že čisto razčlovečena. Iz kulture sploh nastane šola, v kateri sta se šolala, vse, kar sta, je iz kulture. V zadnjem času razrasta hiperkapitalizma in novih skrajnosti kapitalistične ideologije se dogaja neka pozaba, kot da ni važno zaradi česa smo prišli do sem, kjer smo. Vse zbrisat in samo še prosti trg. Dejte si pliz vbit v glavo, da prosti trg ni neka univerzalno nevtralna rešitev kjer je fer za vse, zato ker življenje je raznoliko in preživetje na trgu je zgolj ena niša. Vi mislite da je prosti trg fer, zato ker je vse enako vsemu in če gre vse to, kar je isto, na prosti trg, potem imamo tam vsi enake možnosti. Kar je najbolj debilna predpostavka.

 

Človek ima potrebo po temu, da je vse predvidljivo, razumljivo in opisljivo. Odtod tudi (zgrešena) vladavina znanosti in logike. Svet ni sestavljen iz samih čvrstih, nespreminljivih stvari, logični aksiomi prikkazujejo svet kot neko diskretno in statično celoto, kar je daleč od resnice. Logika je bila vedno zgolj sredstvo preživetja, kot neka bergla, ustvarjanje fejk realnosti, v kateri lahko preživimo. Zelo podobno je tudi z znanostjo, ki v glavnem prikazuje resnico na ta način, da neznano zvaja na znano in skozi zgolj odgovore na lastna vprašanja ponuja ultimativno, metafizično "resnico". Ne dopušča ga v njegovi nedojemljivosti, skrivnostnosti in spremenljivosti. Skratka iz te miselnosti nastane tudi kapitalizem, to je samo nujna posledica vladavine znanosti in logike. Zgodovina je izcimila to, kar je najmočnejše, ne pa to, kar je v eksistencialnem smislu najbolj potrebno, torej denar in ne kulturo. Zato svet potrebuje razumevajoče ljudi, ki se bojo z naporom borili proti temu toku evolucije, ker ta tok je slep, ne misli, vodi ga zgolj slast po oblasti. Kako ste sploh desničarji hkrati kapitalisti in za Cerkev, ko je eno glavnih misli NZ da "prej pride kamela skozi šivankino uho kakor bogataš v nebesa"? 

 

Še neki, kar bi vsi morali slišat:

 

https://ars.rtvslo.si/2020/07/ars-humana-260/

Model, ti resno rabiš kak pregled v določeni ustanovi v Polju. Zgrešena vladavina znanosti in logike? Dobesedno edini razlog da si ti sploh živ je vladavina znanosti in logike. Pa ta tvoj umotvor o realnosti in "iluziji" znanosti in logike je imo dovolj dober razlog da te sprejmejo v prej omenjeno ustanovo. Ker popolna odsotnost stika z realnostjo je načeloma precej slabo znamenje. Še faking interne konsistentnosti nimaš. Neki se imaš za humanista, a potem sanjaš, da je eksistencialno kultura najbolj pomembna. Sej ne da se že v srednji pri sociologiji uči piramida človekovih potreb. In ne boš verjel, ampak kultura je tko, na zadnjem mestu.... Pa blodnje da je kultura potrebna za ohranitev civilizacije. Sej vem da če zavračaš logiko da sta vzrok in posledica rahlo fluidna, sam kultura za svoj obstoj potrebuje civilizacijo in ne obratno. Še faking pisava je nastala, da se je olajšalo trgovanje in pobiranje davkov.

Heretik reče pred 29 minutami:

Ja v teoriji je tako. V praksi pa je dosti ogromno ljudi broke: tolčejo nadure, plačujejo visoke najemnine, šolnine, zdravstvo, živijo iz rok v usta. Bolj je problem da je dosti ljudi kot npr. jaz, ki je vse kar nas veseli delat neka humanistična usmerjenost, ki bi družbi lahko ogromno dali na razne načine skozi kulturo, filozofijo in umetnost, ampak se to duši, ker to ni zaslužek/biznis in ni omembe vredno. Če ni v neposredni povezavi produkcija - produkt - zaslužek je praktično neobstoječe. Kar je nezaslišano, vse kar mi smo, je nastalo iz kulture, človek je duhovno bitje ki potrebuje nego. Skratka pol taki ali uspemo najt neko nišo kamor se stisnemo in nam je pogojno ok, ali pa pač flipaš burgerje in 24/7 misliš na samomor, družba je pa prikrajšana za kulturno vsebino. To, da je človek vreden zgolj koliko zasluži (kar pomeni da je v redu če umre v primeru da ne zasluži dovolj, ne glede na absolutno nič - kakšno korist, potencialno ali aktualno, bi lahko imel za družbo) je nezaslišano, še posebej v luči tega, da imamo posameznike ki imajo osebno toliko denarja kot manjše države. V kakšnem svetu pol živimo? Da temu vprid dovoljujemo masovno smrti, umiranja od lakote, bolezni, strelnega orožja ... za vse nas boli kurac, če nimaš denarja pol crkni, pa ne glede na razlog, zakaj nimaš denarja - ali ker enostavno nisi za tako delo kakršno je na razpolago, ali ker nimaš žilice za biznis, ali ker živiš nekje kjer dela ni, pač whatever, vseen je. Od spleta okoliščin je odvisno a boš do denarja prišel ali ne, ampak če ne, potem pač žal, naj ti bo zemlja lahka, medtem pa ima peščica ljudi toliko premoženja da bi lahko hranili celo Afriko. 

 

Američane so uspeli prepričat, da delujejo proti samim sebi na ta način, da so vsakemu vcepili sanje o razkošju, do katerega lahko vsak pride. Seveda je vsak podlegel tej hipnotični podobi, saj bo on vendarle tisti, ki bo uspel in ostali bodo žrli prah za njim. Zato so vsi pristali na sistem, ki je škodljiv množici in koristen majhnemu številu posameznikom. Zakaj bi jaz ko bom postal bogat plačeval zdravstvene storitve revnim? Naj crknejo, jaz bom že imel zase. Dude Amerika je v pizdi totalno in njihov hiperkapitalizem je neki najbolj človeštvu škodljivega. Tudi ti opisuješ kako je normalno da si vreden tolikor kolikor zaslužiš, kakor da človeško življenje nikoli ne bi bilo sveto.

No, tale sestavek je precej zgovoren. Pač ne želiš si delati, ker te "to ne zanima". Najlažje se je iti nekega kulturnika/filozofa, ker kao za flipat burgerje si pa predober? Ne boš verjel, ampak NOBEN res ne želi flipat burgerjev, delat na poljih, delat v tovarnah, furat busov,.... Bolj ali manj vsak bi raje videl, da ga kdo drug živi, sam pa se lahko ukvarja z nekimi hobiji. In to potem ni več družba, ker bi folk pocrkal od lakote. Družba obstaja ker se nujne stvari naredijo, in ta tvoj zlobni kapitalizem se je zaenkrat izkazal za najboljši sistem, ki zagotovi, da se stvari opravijo.

In ne, človek ni primarno neko duhovno bitje (karkoli naj bi že to pomenilo). S tem si ti sam racionaliziraš potrebo po tvojem hobiju in si ustvarjaš neko iluzijo lastne pomembnosti za družbo. Sam dejstvo je, če hočeš, da te družba živi, moraš biti družbi dejansko koristen. Če boš dober v filozofiji ali kulturi, boš že dobil dovolj denarja za preživetje. Če je pa tvoj umetniški doseg nek retardiran aktivizem ali moderna "umetnost", si pa ali najdu še nek pravi šiht, ali pa stradaj.

 

Pa ne da bi bil za ukinitev financiranja umetnosti. Sam dokler imamo pri nas zjebane ceste, vrste v zdravstvu, otroke ki  lajfu niso imeli novih oblačil,.... je retardirano, da država financira neke idiotizme, ki so samemu sebi namen. Da se financira npr neko moderno slikarstvo, ki velja za umetnost le za to, ker ga kritiki (ki živijo od istih sredstev in so del istega kroga ljudi) označijo za umetnost. Ali pa aktivizem, kot je vlačenje trupla prašiča po prešercu. Ali pa oploditev ženskih jajčec s sprermiji psov (pri tem primeru bi ali ona mogla v zapor ker je šla delati bioposkuse brez dovoljenja etične komisije; ali pa bi morali zapreti etično komisijo, ki je dala dovoljenje za to). Da o filozofiji sploh ne govorimo. Že to da država financira študij filozofije je fail.

 

Povezava do prispevka

 

Ker gospodarstvo ni nek misteriozni pojem in neke številke od katerih miljarderji bogatijo. Ampak je produkcija hrane. Produkcija zdravil. Transport vsega tega. Razvoj zdravil. In to bi vi geniji zaustavili za voljo bolezni, za katero se že po prvem mesecu podatkov iz kitajske ve, da ne predstavlja bistvene grožnje folku mlajšemu od 60 let.

Pa kako je gospodarska rast argument za blaginjo? Recimo tako da ne umrem če si zlomim nogo? Da HIV ni več smrtna obsodba? Da je precej verjetno da bom dočakal 100i rojstni dan? Da je neničelna možnost, da moji potomci dočakajo par stoletij? Da imam dostop do vseh znanstvenih dosežkov človeštva na dosegu svoje roke? Vsa literalna dela le klik stran? The horror! Res nelagodno in stresno. To je tko dobesedno first world problems. Pejt za kak teden fizično delat, te bo minilo to nelagodje ;)

 

Povezava do prispevka
Heretik reče pred 3 urami:

Jaz dvomim, da bo prišlo v Ameriki do vojne, ker to ni v interesu kapitalizma in vsi centri moči delujejo zanj. Mislim pa da kratkovidnost VGja in andrejusa kaže njihovo dejstvo, da se jima zdi Amerika dreamland. Po sveh pobojih s strelnim orožjem, kjer folk na redni bazi umira, ga še vedno niso prepovedali. Vsi vejo, da je v ozadju zgolj in le denar, ampak to ničesar ne spremeni. Torej dobesedno prodajajo puške ljudem, kateri se redno pobijajo med seboj, pol Amerike roti vlado naj ukinejo orožja in jih ne bojo. A ti ni v izolaciji vsega ostalega že samo to dokaz, da je kle neki hudo narobe? Šolstvo je drago, zdravstva si mnogi ne morejo privoščit, porodniški dopust je zgolj opcija, nasploh dopust je zgolj opcija, nič ti ne pripada po nujnosti. Amerika je samo nadaljevanje tega, v čemur je nastala - genocid tamkajšnjih domorodcev in uvažanje sužnjev iz Afrike, to so dejansko tla kapitalizma - suženjstvo in smrt množice, za blaginjo peščice. Kako vama dvema v tumbari ki jo nosita na ramah ne klikne, da s tem neki ni v redu? Čeprav po drugi strani izjava "vreden si zgolj koliko ustvariš" je meni next level scary in če tko razmišljaš si dejansko že mrtev in ti ni pomoči.

 

Iz New Yorka Edvard Žitnik.

 

Edino kar je next level scary je tvoja omejenost, človek ti si resno omejen v glavo. Pa kako lohk sploh preživiš glede na to kolk si neumen? Če bi ti imel enake vatle za vse ostale države vključno z našo kot jih imaš za ZDA, itak kot prvo sploh ne bi mogu funkcionirat in bi zblaznel že samo od tesnobe. Ker ZDA so objektivno po vseh kriterijih najboljša država, ki je kadarkoli obstajala na tem planetu. In ti si o tej državi sposoben napisati tak post. Že sam podatek, da ZDA dobi vsako leto ne vem koliko milijonov prošenj za vizo pove vse. Očitno ti spet nekaj veš, kar ostali svet ne razume. Najbolj je pa v bistvu ironično, da ti 24/7 itak v bistvu preživiš v ZDA ampak preko interneta. Po vsem tem kar pljuvaš in preziraš, zraven pa stalno konzumiraš njihove produkte in kulturo.

 

  • Nekul -1 1
  • Groot, ki sir je 1
Povezava do prispevka
ĆAMIR reče pred 8 urami:

(Odgovarjam resno, tako da prosim enako nazaj, da se ne bomo tauntali po nepotrebnem —)

 

Leva misel in sofinanciranje ter državni/evropski skladi za kulturo so dandanes njeno gonilo — tako leve kot desne kulture, če se izrazim poenostavljeno. Ker najbolj poznam literarno polje: knjige Jožeta Dežmana, katoliški priročniki, feministični romani, slikanica za triletnike o transeksualnosti, prevod knjige o klimatskih spremembah in drugem prihodu Jezusa Kristusa Odrešenika, dobesedno vse gre skozi take ali drugačne javne subvencije. Tudi kultura iz izrazito "desnega pola" je sofinancirana na podlagi pavšalno rečeno leve miselnosti države z dojkico. Razumem, da komu to ne odgovarja in bi vse vrgel na trg in preživi kdor lahko, ampak v Sloveniji praktično ni knjig, ki bi lahko izšle brez podpore. Kakšna knjiga izide brez subvencij, ampak založba dobi podporo drugje. 

 

Zanima me torej tvoje mnenje, pa pusti naše trollanje in dissanje ob strani, bomo to že kdaj drugič nadoknadili. Bi ti pustil, da se vse vrže na trg in potencialno v Sloveniji dobesedno ne izhajajo več knjige v materinščini, pač pa ena ali dve apokaliptični knjigarni, ki preživita kulturo apokalipso, prodajata avtobiografije Michele Obame in nov roman Stephena Kinga v angleščini? Mene prav stisne tesnoba ob tej misli. 

 

Če je to kultura potem bolje, da je nimamo. Ampak brez skrbi, to ni kultura. Celotno državno financiranje kulture je v resnici preživljanje teh ljudi, ki naj bi to kulturo producirali. Ta sistem je sfejkan do amena in bi morali vse komplet ukinit, s tem mislim niti evra več za kulturo. Jaz dam roko v ogenj, da za vsako to "kulturniško delo" je avtor porabil več časa in energije za birokracijo in da si je zagotovil financiranje kot pa za samo vsebino. To se vidi že tudi samo po kvaliteti teh vsebin kot tudi po tem, da teh knjig absolutno nihče ne bere.

 

Govoriti o nekih blaznih naporih pri izdajanju knjige je pa sploh čista laž. Sploh danes v času internet in eknjig, se katerokoli knjigo, seveda po tem ko je enkrat napisana, da spraviti v obtok za nekaj 100€. Tisk stane toliko, pa še enkrat toliko za spletno stran in marketing.

  • Nekul -1 1
  • Groot, ki sir je 1
Povezava do prispevka

Pogoogljate "Anja Golob". To naj bi bila ta vrhunska elite kultura. Mi financiramo mentalno bolne osebe in to naj bi potem bila slovenska kultura. Mene je sram, da sem Slovenec zarad takih stvari. In takih kulturnikov je v Sloveniji še več tisoč, v bistvu ona pooseblja vso kulturo na državnih jaslih.

  • Račka +1 1
  • Nekul -1 1
Povezava do prispevka
cocacola reče pred 1 minuto:

Pogoogljate "Anja Golob". To naj bi bila ta vrhunska elite kultura. Mi financiramo mentalno bolne osebe in to naj bi potem bila slovenska kultura. Mene je sram, da sem Slovenec zarad takih stvari. In takih kulturnikov je v Sloveniji še več tisoč. 

 

In zamenjaš Anja Golob z Modrijani, pa se bo s tvojim zapisom prav tako strinjalo nezanemarljivo število Slovencev

 

Btw, niam blage, kdo je Anja Golob in ne poznam njenega lika in dela. 

Povezava do prispevka

Nekatere pesmi Anje Golob so drugače pač nore, zelo zelo kvalitetne in pretresljive. Določene so meni brezvezne. Ne vem, zakaj zgražanje, sploh ker je predzadnjo knjigo dejansko izdala v samozaložbi in sama plačala za vse (dejansko tudi kot statement proti raznim VG likom). Ironija? Prodala je vse izvode in vse izvode ponatisa :D. 

Povezava do prispevka
Berbasecks reče pred 4 minutami:

@cocacola

Norveška, Finska,...? 

 

USA pak ni prva po raziskavah kvalitete življenja, verjetno ravno zaradi (pre?)hudih ekstremov tako na strani bede, kot akumulacije dobrin/kapitala

 

Lej, dol mi vise za te buzzfeed statistike. Edino kar šteje je, koliko ljudi čaka na meji za vstop v državo. In na ZDA meji jih čaka ogromno. V vseh levih državah pa starši dobesedno mečejo otroke čez ograjo z namenom, da bi vsaj oni ubežali raju kolektivizma. Enako tudi pri nas, ogromno mladih ljudi je v bistvu prisiljenih za odhod v tujino, verjetno je tudi zato kriv Janša ane. 

  • Nekul -1 1
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
cocacola reče pred 19 minutami:

 

Iz New Yorka Edvard Žitnik.

 

Edino kar je next level scary je tvoja omejenost, človek ti si resno omejen v glavo. Pa kako lohk sploh preživiš glede na to kolk si neumen? Če bi ti imel enake vatle za vse ostale države vključno z našo kot jih imaš za ZDA, itak kot prvo sploh ne bi mogu funkcionirat in bi zblaznel že samo od tesnobe. Ker ZDA so objektivno po vseh kriterijih najboljša država, ki je kadarkoli obstajala na tem planetu. In ti si o tej državi sposoben napisati tak post. Že sam podatek, da ZDA dobi vsako leto ne vem koliko milijonov prošenj za vizo pove vse. Očitno ti spet nekaj veš, kar ostali svet ne razume. Najbolj je pa v bistvu ironično, da ti 24/7 itak v bistvu preživiš v ZDA ampak preko interneta. Po vsem tem kar pljuvaš in preziraš, zraven pa stalno konzumiraš njihove produkte in kulturo.

 

Po kakšnih merilih? A se moram ponavljat, da nimaš dopusta, nimaš porodniške, plačljivo zdravstvo, plačljivo šolstvo, legalizirana orožja... A moram živet v Ameriki da vem te stvari? A v dobi interneta moram it živet v Ameriko, da mi folk reče kok jim je lajf zajeban, al lahko to preberem na forumu? A lahko redno v medijih berem o strelskih pokolih, o predsedniku ki je tok zabit, da folku svetuje pitje razredčila itd.? Prav sram me je da moram take osnovne stvari razlagat nekomu, ki je dovolj star da se zna priklopit na internet in ustvarit račun na forumu. Imaš en podatek da folk želi vize in ti si s tem ustvaru lasten svet, čestitke! Je po eni strani donosna država, če imaš dober biznis. Večina prošenj za vizo bi reku da je od latincev, ki pa itak živijo v takih razmerah da je karkoli druzga bolš. Njihovi produkti in kultura sta pa zadnjih 20 let zanič, kar sovpada s hiperkapitalizmom. 

 

Povezava do prispevka
ĆAMIR reče pred 4 minutami:

Nekatere pesmi Anje Golob so drugače pač nore, zelo zelo kvalitetne in pretresljive. Določene so meni brezvezne. Ne vem, zakaj zgražanje, sploh ker je predzadnjo knjigo dejansko izdala v samozaložbi in sama plačala za vse (dejansko tudi kot statement proti raznim VG likom). Ironija? Prodala je vse izvode in vse izvode ponatisa :D. 

 

Super za njo. Še en razlog več, da se država umakne iz kulture. Ne razumem kaj je narobe s tem, da hodiš v obično službo in si popoldne kulturnik, dokler se pač hobi ne prevesi v poklic.

Povezava do prispevka
cocacola reče pred 7 minutami:

 

Lej, dol mi vise za te buzzfeed statistike. Edino kar šteje je, koliko ljudi čaka na meji za vstop v državo. In na ZDA meji jih čaka ogromno.

Ja to lahko primerjaš, ker norveška meji z državo, ki ima 6x manjši BDP na prebivalca in kjer je eden izmed glavnih problemov trg z drogami :avadodo:

Povezava do prispevka
cocacola reče pred 2 minutama:

Super za njo. Še en razlog več, da se država umakne iz kulture. Ne razumem kaj je narobe s tem, da hodiš v obično službo in si popoldne kulturnik, dokler se pač hobi ne prevesi v poklic.

Ampak pismo jaz ne razumem, a vi kulturi in umetnosti prav ne dajete nobene vrednosti, če nima finančnega doprinosa?

 

A vam dejansko imajo vrednost samo Modrijani, Jan Plestenjak in osnovno- ter srednješolski učbeniki, ki v Sloveniji pač edini "preživijo" brez subvencij? 

 

Kaj pa razna humanistična, filozofska dela, slikarstvo, kiparstvo, arhitektura, big band orkester glasba, balet in opera, romanopisje in poezija, a to vam nima nobene vrednosti, če se ne prodaja dovolj, da bi "preživela sama zase"? Jaz prav ne morem verjet, da bi kdo tako dajal v nič to. Prav nek tuj svet mi je tole. Pa daleč od tega, da bi bila vsaka knjiga ali karkoli že, ki je subvencionirana, tega vredna. Ampak pismo, da pa komplet vse mečete v isti koš (smeti), to pa mi je res neka Orwell verzija realnosti, prav malo kot da živim med opicami, pa brez zamere. 

Povezava do prispevka
Heretik reče pred 1 minuto:

Po kakšnih merilih? A se moram ponavljat, da nimaš dopusta, nimaš porodniške, plačljivo zdravstvo, plačljivo šolstvo, legalizirana orožja... A moram živet v Ameriki da vem te stvari? A v dobi interneta moram it živet v Ameriko, da mi folk reče kok jim je lajf zajeban, al lahko to preberem na forumu? A lahko redno v medijih berem o strelskih pokolih, o predsedniku ki je tok zabit, da folku svetuje pitje razredčila itd.? Prav sram me je da moram take osnovne stvari razlagat nekomu, ki je dovolj star da se zna priklopit na internet in ustvarit račun na forumu. Imaš en podatek da folk želi vize in ti si s tem ustvaru lasten svet, čestitke! Je po eni strani donosna država, če imaš dober biznis. Večina prošenj za vizo bi reku da je od latincev, ki pa itak živijo v takih razmerah da je karkoli druzga bolš. Njihovi produkti in kultura sta pa zadnjih 20 let zanič, kar sovpada s hiperkapitalizmom. 

 

 

Ne, hočem ti povedati da ti na veliko konzumiraš ameriško kulturo in njihove vsebine in da vse kao negativne stvari katere naštevaš so predpogoj, da te vsebine sploh lahko nastanejo. Sam ti nisi sposoben videti te povezave. In ne boš verjel, večino ljudi boli kurac za dopust in bolniško ampak vedo da so sposobni zaslužit 100k€ na leto in si sami plačat te stvari oz razpolagat s svojim denarjem po želji. Ne pa da jim država vzame več kot pol in evo ti zastonj zdravstvo, na vrsti si čez 2 leti. In to je ves point ZDA, land of the free, med drugim da lahko streljaš na dvorišču. 

Pa btw v ZDA niso belci zrasli gor iz zemlje ampak so vsi priseljeni iz Evrope. Tako jo bilo še 50 let nazaj dokler niso zaprli vrat. In verjemi, da bi tudi danes bilo 1/3 Evrope prazne, če bi lahko v ZDA prišel s čolnom in brez papirjev.

  • Račka +1 1
  • Nekul -1 1
Povezava do prispevka
ĆAMIR reče pred 11 minutami:

Ampak pismo jaz ne razumem, a vi kulturi in umetnosti prav ne dajete nobene vrednosti, če nima finančnega doprinosa?

 

A vam dejansko imajo vrednost samo Modrijani, Jan Plestenjak in osnovno- ter srednješolski učbeniki, ki v Sloveniji pač edini "preživijo" brez subvencij? 

 

Kaj pa razna humanistična, filozofska dela, slikarstvo, kiparstvo, arhitektura, big band orkester glasba, balet in opera, romanopisje in poezija, a to vam nima nobene vrednosti, če se ne prodaja dovolj, da bi "preživela sama zase"? Jaz prav ne morem verjet, da bi kdo tako dajal v nič to. Prav nek tuj svet mi je tole. Pa daleč od tega, da bi bila vsaka knjiga ali karkoli že, ki je subvencionirana, tega vredna. Ampak pismo, da pa komplet vse mečete v isti koš (smeti), to pa mi je res neka Orwell verzija realnosti, prav malo kot da živim med opicami, pa brez zamere. 

 

Seveda ima vrednost, v mojih očeh bolj kot si ti lahko predstavljaš. Jaz samo trdim, da v trenutnem sistemu državnega financiranje se ravno kultura najbolj uničuje, ker je pod domeno države. Ne da se mi preveč razlagat in argumentirat ampak to 100% drži. Kot npr. CSD ipd socialni sistem je popolnoma uničil samoiniciativno dobrodelnost v Sloveniji, pa zraven v bistvu proizvaja revne ljudi. Zanimiv je podatek, da ravno v ZDA ljudje največ denarja namenijo sami od sebe humanitarnim ustanovam. 

Pač sam probaj si predstavljat kaj bi se zgodilo recimo s tem forumom, če bi za vsak post moral dobiti odobritev in financiranje od države. Ali pa koliko youtube posnetkov bi obstajalo, če bi to šlo preko neke državne ustanove, ali pa da bi rabil imeti uradno licenco in faks za delanje videov.

uredilo bitje cocacola
Povezava do prispevka

Pa zanimiva je tudi ta retorika "država drži kulturo pokonci" kako je to podobno kot v S. Koreji, kjer je splošna resnica, da Kim Jong osebno skrbi za polne žitnice v državi. Ali pa isto smo imeli v Jugoslaviji, kjer nam je Tito zgradil tovarne, da smo lahko preživeli, šole, hiše vse je Tito zgradil itd. Pač to je vsakomur jasno izven teh sistemov, da omenjeni subjekti bolj zavirajo in uničujejo stvari kot pa da bi karkoli pripomogli k napredku. 

uredilo bitje cocacola
Povezava do prispevka
cocacola reče pred 30 minutami:

 

Seveda ima vrednost, v mojih očeh bolj kot si ti lahko predstavljaš. Jaz samo trdim, da v trenutnem sistemu državnega financiranje se ravno kultura najbolj uničuje, ker je pod domeno države. Ne da se mi preveč razlagat in argumentirat ampak to 100% drži. Kot npr. CSD ipd socialni sistem je popolnoma uničil samoiniciativno dobrodelnost v Sloveniji, pa zraven v bistvu proizvaja revne ljudi. Zanimiv je podatek, da ravno v ZDA ljudje največ denarja namenijo sami od sebe humanitarnim ustanovam. 

Pač sam probaj si predstavljat kaj bi se zgodilo recimo s tem forumom, če bi za vsak post moral dobiti odobritev in financiranje od države. Ali pa koliko youtube posnetkov bi obstajalo, če bi to šlo preko neke državne ustanove, ali pa da bi rabil imeti uradno licenco in faks za delanje videov.

 

Ampak "samoiniciativna dobrodelnost" glede na porazno statistiko ZDA na področju revščine očitno proizvaja še več revnih ljudi kot evropska kolektivna socialna varnost...

Povezava do prispevka

Mislim, da tukaj ni toliko vprašanje kultura ja ali ne, temveč koliko javnega denarja in komu. Zarad postmodernističnega dojemanja umetnosti ni več jasnih kriterijev kaj je umetnost in kaj ni, kaj je kvalitetno in estetsko in kaj je drek. Dodaj generacijo posameznikov, ki so zaradi awjanja po socialnih omrežjih hitro prepričani o svoji izjemnosti in imaš problem. Problem je v tem, ker bi več ljudi bilo umetnikov kot jih je trg sploh sposoben konzumirat, kaj šele finančno podpirat. Potem država flikne ven neke razpise, en in isti folk se napoka v različne kolektive, si piše med sabo recenzije in priporočila. Denar se drobi na preveč kosov, dobijo ga birokratsko bolj sposobni in na koncu cel kup folka nekaj životari, vključno s kvalitetnimi umetniki, ki se izgubijo v vsemu šodru.

 

Sam na polno zagovarjam ustvarjanje ob šihtu. Tudi mlajšim kolegom vedno rečem naj nujno dokončajo faks z vsemi bolonjskimi magisteriji in naj gredo nujno za par let delat. Šiht ti da odgovornost, naučiš se stvari dokončat in upoštevat deadline. Poleg tega si res na polno hvaležen, ko lahko s svojim umetniškim udejstvovanjem dejansko narediš nek keš in da te je folk dejansko pripravljen spremljat.

 

Dobre stvari vedno ratajo iz tega, da jih folk ustvarja kjub vsemu. Šiht za osnovno preživetje na začetku kariere ne bi smel bit problem. Folk, ki ni sposoben pregrajndat začetkov pač ni iz pravega testa za bit kulturnik, ker je realno treba precej delat, čeprav na zunaj ne izgleda tako.

Povezava do prispevka
Brdavs reče pred 1 uro:

 

Ampak "samoiniciativna dobrodelnost" glede na porazno statistiko ZDA na področju revščine očitno proizvaja še več revnih ljudi kot evropska kolektivna socialna varnost...

 

Ja saj so tam tudi precej potrudili zadnja desetletja z uvedbo številnih welfare programov. Pač tam kjer se splača biti reven, boš dobil horde kronično revnih ljudi. Pa ni problem biti reven, ker obstaja množica tipov ljudi katere dejansko boli kurac za denar, samo da imajo za sproti, problem je ker je welfare vedno financiran od srednjega sloja in se samo izkorišča in pol na dolgi rok cela država postaja revna. Vse socialne službe pa revne ljudi jemljejo za talce oz izključno za alibi, da si preko njih financirajo svojo zaposlitev. To je edini namen in misija vseh socialnih služb - dobiti denar za plače, njim je najmanj mar za revne ljudi in reševanje le teh, še več: več revnih bo, bolj ziher bo moja služba.

Še eno pomembno dejstvo pa je: ZDA so bila stoletja pribežališče za revne ljudi, in to v času ko pri njih sociala v nobenih obliki sploh ni obstajala. In to je bil idealen prototip kapitalizma, unikum v svetu. Prišel si tja brez vsega in si garantirano v hipu lahko dosegel srednji razred.

uredilo bitje cocacola
Povezava do prispevka
cocacola reče pred 10 urami:

Še eno pomembno dejstvo pa je: ZDA so bila stoletja pribežališče za revne ljudi, in to v času ko pri njih sociala v nobenih obliki sploh ni obstajala. In to je bil idealen prototip kapitalizma, unikum v svetu. Prišel si tja brez vsega in si garantirano v hipu lahko dosegel srednji razred.

sploh če si bil črn

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...