Skoči na vsebino

Fotrov kotiček


Zamorc

Priporočeni prispevki

Na to temo sem sredi prebiranja tele knjige: Healthy sleep habits, happy child

Napisal pediater, v glavnem se najbolj zagovarja "cry it out" metodo, predstavljene pa ima vse glavne metode uspavanja skupaj s predstavitvijo ugotovitev znanstvenih studij na to temo. Pa nekaj vec je tudi napisanega o ozadju spanja, spalnih navad, vplivu spanja na temperament, ipd. Ima pa predstavljene tudi metode za starejse otroke.

Trenutno poskusam uveljavljat glavne principe, ker imamo tudi nekaj tezav z uspavanjem cez dan, zdaj ko so tamalega koncno nehale mucit kolike. Tudi ni zaspal brez nosenja okoli, cim si ga odlozil pa v jok, oz je spal samo po 10 min. Smo skenslali nosenje (to je bil najvecji in najtezji korak), spat strogo v svojo posteljo in cim manj spanja v vozicku, avtu, ipd. Ampak full extincion-a pa nimam jajc izvest, dokler ne bo spal v svoji sobi.

Povezava do prispevka

Metoda cry it out pri nas ni šla skoz na starejšem. Enostavno je preveč trmast očitno in po 3 urah je tudi foter klonil (mamo sem zaprl najdlje stran kolikor gre). Mislim da sva 2x probala, potem sva se pa odločla da jebiga, očitno ni vse za vsakega. Potem smo šli metodo večerna rutina + v postlo + petje + kaseta (pravljice, ja, kaseta :D iz mojih časov jih imam celo škatlo). Zdej niti kaseta/pravljica ni več potrebna 90% časa. Pesmice 5 minut + flaša mleka in spi. Ubistvu ga ravno navajamo, da ima lahko odprto posteljo. Vmes je celo sam želel da nazaj zapremo (ker je padal ven pri luknji). Zdej se je pa navadu in je ok. Vstane in nas pride iskat ali pa se gre igrat. Itak pa mlajši komaj kaj spi in smo ponavadi pokonci zvečer dlje in zjutraj prej. Ta sleep deprivation cikel je kar brutalen, že več kot 6 mesecev. Domnevam da lahko pričakujem še leta tega?

 

@Brenta Ja, to moram pogruntat kako ga uspavat v postelji. Pri tastarejšem smo to delali (ne sicer vsakič) že zelo zelo zgodaj. Tamlajši pa enostavno noče zaspat sam v postelji. Plus da itak sploh ne spi že odkar so ga kolike (2. mesec), vmes je kak dan da spi malo več sicer pa tam 8 ur max.

uredilo bitje jlpktnst
Povezava do prispevka
jlpktnst reče pred 49 minutami:

Metoda cry it out pri nas ni šla skoz na starejšem. Enostavno je preveč trmast očitno in po 3 urah je tudi foter klonil (mamo sem zaprl najdlje stran kolikor gre). Mislim da sva 2x probala, potem sva se pa odločla da jebiga, očitno ni vse za vsakega.

 

Brenta reče pred 2 urama:

Napisal pediater, v glavnem se najbolj zagovarja "cry it out" metodo

 

Bolano.

Povezava do prispevka

vsak otrok je drugačen, v tem oziru je cry it out ena od opcij, če rata v nekem zmernem času. nisem bral knjige in ne pozam metode v smislu strokovnega opisa, sem jo pa probal čisto spontano, na podlagi vseh neprespanih noči pri prvem otroku 😄. pri prvem sva naredila napako, da sva ga polagala v zibelko in ga v njej uspavala z guncanjem. guess what? je zaspal, sam guncal bi se pa celo noč. pri drugem sva jo samo položila v posteljico in bila poleg, prisotna ter mirno poslušala njen jok. 2x po 10min, od tretje noči dalje je spala ko top, milina. če se ni zbujala sama je tudi "midva" a.k.a. žena ni, da bi jo hranila na 3 ure, ne vem a še prodajajo to foro nočnega zbujanja, da otroka nahraniš? 

Povezava do prispevka

A pa dejansko mislite, da je za otroka dobra cry it out metoda? Po moji logiki otrok po parih dneh večurnega jokanja obupa, ker dojame da staršev ne bo in zaradi tega utihne. Pa ne obsojam, vsak naj dela po svoje vendar ne vidim smisla v tem razen, da je staršem nekoliko lažje ko pride do faze ko otrok obupa in utihne. More biti pa tako večurno jokanje brutalno tudi za starše. Nisem se poglobil v strokovno ozadje zagovarjanja te metode pa me zanima. 

uredilo bitje reder
Povezava do prispevka

men se zdi kul kot prvi korak, quick fix, če pali. če ne pali nima smisla "na silo" ufuravat. 

 

ugibam, da fora cryout ni da otrok dojame da staršev ne bo, starši naj bodo poleg otroka in prisotni. otrok "se zaveda" staršev v prostoru, vendar ne doseže svoje, da ga dvignejo in crkljajo. 

 

kaj je vloga staršev v prvi fazi otrokovega življenja? mogoče takojšnje zadovoljevanje otrokovih potreb? ali vsakodnevno zbujanje sredi noči, ko veš da je otrok sit, je plenica prazna, nima krčev ipd. ali je začetna vloga staršev tudi podpora otroku, da sprejme in preraste frustracijo, torej da si dovolijo, da dete vsaj v neki meri doživi frustracijo zaradi kratkoročne neodzivnosti staršev. konec koncev bo čez dan dovolj časa in priložnosti za izpolnjevanje otrokovih potreb po telesnem in socialnem stiku. 

 

skratka starši bi moral delat na tem, da otrok spi samostojno čim večji del noči. kako to doseč je pa druga stvar, treba je mal poskušat z različnimi pristopi. pri nas ni blo redko, da sem jaz spal v drugi sobi (ker služba) in otrok pri ženi, ker utrujenost od nočnega zbujanja. s časoma se je uneslo. 

uredilo bitje opflipo
Povezava do prispevka
reder reče pred 58 minutami:

A pa dejansko mislite, da je za otroka dobra cry it out metoda? Po moji logiki otrok po parih dneh večurnega jokanja obupa, ker dojame da staršev ne bo in zaradi tega utihne. Pa ne obsojam, vsak naj dela po svoje vendar ne vidim smisla v tem razen, da je staršem nekoliko lažje ko pride do faze ko otrok obupa in utihne. More biti pa tako večurno jokanje brutalno tudi za starše. Nisem se poglobil v strokovno ozadje zagovarjanja te metode pa me zanima. 

So bile narejene raziskave na to temo. Otrokom so spremljali raven kortizola pred uvedbo metode, med uvedbo metode ter po koncani metodi. Raven je bila pred in med metodo enaka in je drasticno padla na koncu in vsi otroci so bolje spali. Saj ta postopna metoda, da stopas minute kdaj ga prides pomirit ni nic bjstveno drugacna, le dlje casa traja. Joka je pa kumulativno priblizno enako, oz pri postopnem uvajanju mogoce celo vec.

Povezava do prispevka
jlpktnst reče pred 10 urami:

Metoda cry it out pri nas ni šla skoz na starejšem. Enostavno je preveč trmast očitno in po 3 urah je tudi foter klonil (mamo sem zaprl najdlje stran kolikor gre). Mislim da sva 2x probala, potem sva se pa odločla da jebiga, očitno ni vse za vsakega. Potem smo šli metodo večerna rutina + v postlo + petje + kaseta (pravljice, ja, kaseta :D iz mojih časov jih imam celo škatlo). Zdej niti kaseta/pravljica ni več potrebna 90% časa. Pesmice 5 minut + flaša mleka in spi. Ubistvu ga ravno navajamo, da ima lahko odprto posteljo. Vmes je celo sam želel da nazaj zapremo (ker je padal ven pri luknji). Zdej se je pa navadu in je ok. Vstane in nas pride iskat ali pa se gre igrat. Itak pa mlajši komaj kaj spi in smo ponavadi pokonci zvečer dlje in zjutraj prej. Ta sleep deprivation cikel je kar brutalen, že več kot 6 mesecev. Domnevam da lahko pričakujem še leta tega?

 

@Brenta Ja, to moram pogruntat kako ga uspavat v postelji. Pri tastarejšem smo to delali (ne sicer vsakič) že zelo zelo zgodaj. Tamlajši pa enostavno noče zaspat sam v postelji. Plus da itak sploh ne spi že odkar so ga kolike (2. mesec), vmes je kak dan da spi malo več sicer pa tam 8 ur max.

dejansko eni spijo (razen nočnega hranjennja) skoss

Povezava do prispevka
Brenta reče pred 9 minutami:

So bile narejene raziskave na to temo. Otrokom so spremljali raven kortizola pred uvedbo metode, med uvedbo metode ter po koncani metodi. Raven je bila pred in med metodo enaka in je drasticno padla na koncu in vsi otroci so bolje spali. Saj ta postopna metoda, da stopas minute kdaj ga prides pomirit ni nic bjstveno drugacna, le dlje casa traja. Joka je pa kumulativno priblizno enako, oz pri postopnem uvajanju mogoce celo vec.

 

Navedi te raziskave, prosim.

Povezava do prispevka

@jlpktnst saj so tudi pri nas se tezave s tem. 1 korak naprej, 2 nazaj. 3 mesece in pol smo se dajali s kolikami in mi bo hrbet odpadel od nosenja naokoli. Zato racunam na to, da je doslednost kljucna. Duda, vetrovne kapljice ter dosledno ne jemanje v narocje. Vcasih zaspi v roku 5 min brez joka, spet drugic traja po 40 min in vec. Ampak gledano dolgorocno, gre trend proti manj joka. Upam samo, da se uspemo znebit kapljic pred taprvimi zobmi :mehkoblato:

Sicer pa je zvecer obicajno precej manjsi problem, z dnevnimi pocitki imamo bolj borbe. Ampak ce popustim na tej fronti imamo pa zvecer brez izjeme veliko tezav.

Smo tudi prisli iz cca 8 ur spanja na dan na nekih 13 do 14, kar je ze zelo zelo v redu.

Povezava do prispevka
Stasis reče pred 12 urami:

 

 

Bolano.

Je ja, ta princip tako pushajo da pač človek reče "bom probal".

 

opflipo reče pred 3 urami:

men se zdi kul kot prvi korak, quick fix, če pali. če ne pali nima smisla "na silo" ufuravat. 

 

ugibam, da fora cryout ni da otrok dojame da staršev ne bo, starši naj bodo poleg otroka in prisotni. otrok "se zaveda" staršev v prostoru, vendar ne doseže svoje, da ga dvignejo in crkljajo. 

 

kaj je vloga staršev v prvi fazi otrokovega življenja? mogoče takojšnje zadovoljevanje otrokovih potreb? ali vsakodnevno zbujanje sredi noči, ko veš da je otrok sit, je plenica prazna, nima krčev ipd. ali je začetna vloga staršev tudi podpora otroku, da sprejme in preraste frustracijo, torej da si dovolijo, da dete vsaj v neki meri doživi frustracijo zaradi kratkoročne neodzivnosti staršev. konec koncev bo čez dan dovolj časa in priložnosti za izpolnjevanje otrokovih potreb po telesnem in socialnem stiku. 

 

skratka starši bi moral delat na tem, da otrok spi samostojno čim večji del noči. kako to doseč je pa druga stvar, treba je mal poskušat z različnimi pristopi. pri nas ni blo redko, da sem jaz spal v drugi sobi (ker služba) in otrok pri ženi, ker utrujenost od nočnega zbujanja. s časoma se je uneslo. 

Kdaj sploh otrok dojame, da starši še obstajajo tudi če jih ne vidi? Niti ne tako hitro.

 

Fora je, da je za neko hardcore učenje itak še blazno prezgodaj. Otrok ni sposoben razumet.

 

Moja teorija zakaj se tako propagira cry it out metodo je to, da v USA pač starši nimajo časa skrbet za otroke. In s tem malo pomirijo vest staršem, ki otroke enostavno pustijo in obležijo nafilani z uspavali... da bodo lahko delali svoj 80 urni delovni teden.

 

Sovir reče pred 2 urama:

dejansko eni spijo (razen nočnega hranjennja) skoss

Vem ja, prvi je bil blizu (ne čisto je mel svoje fore), samo ja je bilo kar ok.

 

Brenta reče pred 1 uro:

@jlpktnst saj so tudi pri nas se tezave s tem. 1 korak naprej, 2 nazaj. 3 mesece in pol smo se dajali s kolikami in mi bo hrbet odpadel od nosenja naokoli. Zato racunam na to, da je doslednost kljucna. Duda, vetrovne kapljice ter dosledno ne jemanje v narocje. Vcasih zaspi v roku 5 min brez joka, spet drugic traja po 40 min in vec. Ampak gledano dolgorocno, gre trend proti manj joka. Upam samo, da se uspemo znebit kapljic pred taprvimi zobmi :mehkoblato:

Sicer pa je zvecer obicajno precej manjsi problem, z dnevnimi pocitki imamo bolj borbe. Ampak ce popustim na tej fronti imamo pa zvecer brez izjeme veliko tezav.

Smo tudi prisli iz cca 8 ur spanja na dan na nekih 13 do 14, kar je ze zelo zelo v redu.

Vetrovne kapljice nisem želel niti probat, jebeš ta cuker, smo pa par drugih. Skoraj 6 mesecev kolik začenši takoj 2. mesec na začetku. Zdej kolik ni več, samo siten je pa še vedno :)

 

Ja vmes smo bli na več urah ja, no zdej je pa fasal prvo prehlad potem laringitis in je spet katastrofa že 3 tedne. Zaspi itak takoj, v rokah, par minut nošenja, samo enostavno ga ne moreš odložit. Zadnjič sem heknu in sem se samo vsedel na posteljo z njim na trebuhu (zaspal je itak pokonci). Je pa jeba ker ne moreš 2 letnika pustit da nori okrog sam medtem ko daješ spat mlajšega. Če si pa jaz jemljem pavze na šihtu vsako uro pa lahk delam potem še zvečer 3 ure.

Povezava do prispevka
jlpktnst reče pred 54 minutami:

Kdaj sploh otrok dojame, da starši še obstajajo tudi če jih ne vidi? Niti ne tako hitro.

 

Fora je, da je za neko hardcore učenje itak še blazno prezgodaj. Otrok ni sposoben razumet.

 

Moja teorija zakaj se tako propagira cry it out metodo je to, da v USA pač starši nimajo časa skrbet za otroke. In s tem malo pomirijo vest staršem, ki otroke enostavno pustijo in obležijo nafilani z uspavali... da bodo lahko delali svoj 80 urni delovni teden.

Tale z uspavali je orenk bosa. Ravno največji zagovornik t.i. "attachment parentinga" Dr. Sears predlaga za "if all else fails" uporabo Nocteca, ki pa temu sploh ni namenjen.

Torej gre bolj v smeri - ne pustite jim jokati, zadrogirajte jih.

Povezava do prispevka

Problem cry out metode na takih malih otrocih je predvsem psiholoski. Ker so premali da bi dojeli oz razumeli zakaj starsa ni, mislijo da so jih starsi zavrgli. In to potem pusti globoke psiholoske posledice. Baje.

uredilo bitje uros678
Povezava do prispevka
Brenta reče pred 3 urami:

Ce nimas prispevat kaj pametnega k temi, odtrollaj na gnoj. Prispevaj par evrckov, kupi knjigo, preberi in potem pametuj. Ali pa bodi velik fant, se znajdi in poisci izsledke raziskave sam. Do takrat pa: ciao amore! 

 

A tebi se zdi "pametno" navajat neke neimenovane raziskave, ki potrjujejo karkoli pac pride trenutno prav? Se ti zdi pametno me odslovit s takimi pokroviteljskimi finticami ko to pozovem ce mi lahko prosim lepo navedes raziskavo, ki naj bi potrjevala karkoli pac ze trdis? Ocitno so ti zakonitosti tako dosledne argumentacije kot tudi civilne debate povsem tuje in potem mene obkladas s trolom in ostalimi zalitvami.

Povezava do prispevka
Stasis reče pred 3 minutami:

 

A tebi se zdi "pametno" navajat neke neimenovane raziskave, ki potrjujejo karkoli pac pride trenutno prav? Se ti zdi pametno me odslovit s takimi pokroviteljskimi finticami ko to pozovem ce mi lahko prosim lepo navedes raziskavo, ki naj bi potrjevala karkoli pac ze trdis? Ocitno so ti zakonitosti tako dosledne argumentacije kot tudi civilne debate povsem tuje in potem mene obkladas s trolom in ostalimi zalitvami.

No no, lahko nehaš špilat užaljenčka, ker sem ti navedla vir. Tvoj problem, če ti je težko odpret google, ker za omenjene citate niti knjige ne rabiš kupit, dobiš kot free preview. Pokroviteljsko s pomanjkanjem dosledne argumentacije in civilne debate pa se vedeš sam. Lahko bi prilepil raziskavo, ki kaže ravno nasprotno, med tem pa je tvoj edini kontra argument "ZEROOOO", torej je klasifikacija troll popolnoma na mestu.

Če pa res nisi sposoben poiskat tega na googlu, pa dovoli, da ti pomagam:

https://aasm.org/resources/practiceparameters/review_nightwakingschildren.pdf

 

Pa še enkrat, preden zlezeš nazaj na svojega visokega moralnega konja - vse metode uspavanja, ki temeljijo na ali popolni ignoranci otrokovega joka, obiskih vsakih nekaj minut s podaljševanjem časa, ignoranci otrokovega joka a starševi prisotnosti, delni ignoranci joka, tako da otroka ne vzameš v naročje ipd... so v svojem bistvu "cry it out" metode, ne glede na to kako bi to radi zavili v vato.

Povezava do prispevka
uros678 reče pred 54 minutami:

Problem cry out metode na takih malih otrocih je predvsem psiholoski. Ker so premali da bi dojeli oz razumeli zakaj starsa ni, mislijo da so jih starsi zavrgli. In to potem pusti globoke psiholoske posledice. Baje.

Problem je, da o psiholoških posledicah obstaja veliko ločenih mnenj in nobene raziskave, ki bi to potrdila. Prej nasprotno. Pomanjkanje spanja v zgodnjem otroštvu se celo povezuje z insomnio v odraslem življenju.

Raziskave, ki jih citira že prej omenjeni dr. Sears in trdi, da potrjujejo razvoj psiholoških posledic, zajemajo zanemarjene otroke. To pa nima nobene veze z metodologijo uspavanja. Služi samo nalaganju krivde na izčrpane starše. Podobno kot "dojenje mafija" la leche league, ki tudi na vsakem koraku promovira idejo, da moraš imet otroka privezanega nase 24/7. Če pa te slučajno ne rabi vsako minuto, je pa zelo verjetno avtističen. Ni čudno, da poporodna depresija razsaja za vsakim vogalom, če pa na vsakem koraku brez navajanja relevantnih dejstev trdijo, da si otroka nepopravljivo psihično poškodoval v prvih par mesecih njegovega življenja.

Povezava do prispevka
Brenta reče pred 24 minutami:

No no, lahko nehaš špilat užaljenčka, ker sem ti navedla vir. Tvoj problem, če ti je težko odpret google, ker za omenjene citate niti knjige ne rabiš kupit, dobiš kot free preview. Pokroviteljsko s pomanjkanjem dosledne argumentacije in civilne debate pa se vedeš sam. Lahko bi prilepil raziskavo, ki kaže ravno nasprotno, med tem pa je tvoj edini kontra argument "ZEROOOO", torej je klasifikacija troll popolnoma na mestu.

Če pa res nisi sposoben poiskat tega na googlu, pa dovoli, da ti pomagam:

https://aasm.org/resources/practiceparameters/review_nightwakingschildren.pdf

 

Pa še enkrat, preden zlezeš nazaj na svojega visokega moralnega konja - vse metode uspavanja, ki temeljijo na ali popolni ignoranci otrokovega joka, obiskih vsakih nekaj minut s podaljševanjem časa, ignoranci otrokovega joka a starševi prisotnosti, delni ignoranci joka, tako da otroka ne vzameš v naročje ipd... so v svojem bistvu "cry it out" metode, ne glede na to kako bi to radi zavili v vato.

 

"Spilat uzaljencka" je tudi zalitev in pokazatelj nezmoznosti civilizirane in argumentirane debate. Googla ne uporabljam, tako da mi ga je tezko "odpret", knjiga me ne zanima, zanimajo me raziskave ki kazejo kar trdis. Ce nekaj trdis da dokazujejo raziskave, je tvoja dolznost to podpret z raziskavami in ne moja da dokazem da to ne drzi (WTF?) Klasifikacija trola je nekaj drugega ampak dobro, vidim da ti ze osnovna komunikacija dela tezave, pustimo razumevanje tako zapletenih konceptov. Link bom prebral, hvala lepa, a tako tezko je bilo?

Povezava do prispevka
Brenta reče pred 29 minutami:

Problem je, da o psiholoških posledicah obstaja veliko ločenih mnenj in nobene raziskave, ki bi to potrdila. Prej nasprotno. Pomanjkanje spanja v zgodnjem otroštvu se celo povezuje z insomnio v odraslem življenju.

Raziskave, ki jih citira že prej omenjeni dr. Sears in trdi, da potrjujejo razvoj psiholoških posledic, zajemajo zanemarjene otroke. To pa nima nobene veze z metodologijo uspavanja. Služi samo nalaganju krivde na izčrpane starše. Podobno kot "dojenje mafija" la leche league, ki tudi na vsakem koraku promovira idejo, da moraš imet otroka privezanega nase 24/7. Če pa te slučajno ne rabi vsako minuto, je pa zelo verjetno avtističen. Ni čudno, da poporodna depresija razsaja za vsakim vogalom, če pa na vsakem koraku brez navajanja relevantnih dejstev trdijo, da si otroka nepopravljivo psihično poškodoval v prvih par mesecih njegovega življenja.

 

Ali obstaja znanstvena raziskava (ki je v stroki sprejeta kot dobra), ki govori o tem, da so cry it out metode pozitivne in ne le neškodljive? 

 

Meni sicer kmečka logika govori, da za čustven razvoj otroka ne more biti dobro dolgoročno jokanje brez prisotnosti oz. dotika starša glede na to, da otrok do 1 leta (ali nekaj takega) sploh ne dojame, da mamica še vedno obstaja tudi ko je on ne vidi. Sem pa odprt za druge razlage, da ne bi to razumel(a) kot obsojanje.

 

Recimo za dojenje verjetno ne obstaja raziskava, ki bi govorila o tem, da je umetno mleko boljše torej je dojenje boljše tudi, če je to staršem težje (pa vsaj v mojem primeru ni nič lažje). Na prvem mestu bi morala biti dobrobit otroka, ne utrujenost staršev.

uredilo bitje reder
Povezava do prispevka
jlpktnst reče pred 2 urama:

Kdaj sploh otrok dojame, da starši še obstajajo tudi če jih ne vidi? Niti ne tako hitro.

 

Fora je, da je za neko hardcore učenje itak še blazno prezgodaj. Otrok ni sposoben razumet.

 

Moja teorija zakaj se tako propagira cry it out metodo je to, da v USA pač starši nimajo časa skrbet za otroke. In s tem malo pomirijo vest staršem, ki otroke enostavno pustijo in obležijo nafilani z uspavali... da bodo lahko delali svoj 80 urni delovni teden.

 

Meni cry it out predstavlja nek ekstrem, nasprotje od boh ne daj da bi otrok solzico potočil. Pač naj dete mal joka, nč mu ne bo - kot sem reku ni treba zapret vrat in dat slušalke na glavo in čakat da se zdere - naj bo starš zraven prisoten, naj opazuje. Itak težko govorit o učenju, gre za odziv otroka , kjer starš lahko spodbuja vrsto odziva. 

 

 

 

 

uredilo bitje opflipo
Povezava do prispevka
reder reče pred 6 urami:

 

 

opflipo reče pred 5 urami:

 

 

uros678 reče pred 53 minutami:

 

 

Zakaj vsi mislte samo v skrajnostih, da je "cry it out" metoda to, da mulca pustiš da se dere dokler ni ves zahripan, izčrpan in tako zaspi? Cry it out ne pomeni da boš pustil otroka da se bo drl v nedogled.

 

Tud mi smo probal s tem, ampak ni šlo.

 

Pač daš otroka spat, ga pustiš da jokca par minut, ga prideš potolažit, ampak če vidiš da ne gre, pač ne gre. Zarad desetih minut joka ne bo mel nekih psiholoških posledic.

 

Mel jih pa po, če se bo par drl vsak večer po dve uri skp da bo zaspal od izčrpanosti. Tega pa ne podpiram.

Povezava do prispevka
reder reče pred 1 minuto:

 

Ali obstaja znanstvena raziskava (ki je v stroki sprejeta kot dobra), ki govori o tem, da so cry it out metode pozitivne in ne le neškodljive? 

 

Meni sicer kmečka logika govori, da za čustven razvoj otroka ne more biti dobro dolgoročno jokanje brez prisotnosti oz. dotika starša glede na to, da otrok do 1 leta (ali nekaj takega) sploh ne dojame, da mamica še vedno obstaja tudi ko je on ne vidi. Sem pa odprt za druge razlage, da ne bi to razumel(a) kot obsojanje. 

 

 

Ja - nivo koritzola, ter manj jokanja tudi čez dan.

Čustven razvoj pa je tudi debatabilen. Otrok začne ločiti med starši in "tujci" šele nekje okoli četrtega meseca, separacijska anksioznost pa se začne pojavljati šele okoli 6 meseca ali še pozneje. Torej vprašanje, kako pred tem časom otrok sploh dojema obstoj mame takrat ko je ne vidi. Kar je tudi razvidno v izsledkih, da je metoda najučinkovitejša nekje med 3. in 4. mesecem, ko se pri otroku tudi vzpostavi vzorec spanja, ki je podoben vzorcu pri odraslih ljudeh. In da je težave s spanjem v kasnejši dobi vedno težje odpravljat, sploh na nek mehek način. Pač dejstvo je, da spanje poteka v ciklih in za otroke je običajno problematičen prehod med njimi. Te metode zagovarjajo, da se mora otrok sam naučiti pomiriti, kar mu pomaga spati dalje tudi, če se zdrami sredi noči in ni lačen/polulan, ipd. In da je ti. "higiena spanja" priučena in ne naravno pridobljena stvar.

Pa ne da sem zagovornik izvajanja metode v vseh primerih. Sem že prej omenila, da se jo sama bojim izvesti in jo ohranjam na dosegu za primer, ko oz. če vse drugo odpove.

Povezava do prispevka
HellAngel reče pred 7 minutami:

 

 

 

Zakaj vsi mislte samo v skrajnostih, da je "cry it out" metoda to, da mulca pustiš da se dere dokler ni ves zahripan, izčrpan in tako zaspi? Cry it out ne pomeni da boš pustil otroka da se bo drl v nedogled.

 

Tud mi smo probal s tem, ampak ni šlo.

 

Pač daš otroka spat, ga pustiš da jokca par minut, ga prideš potolažit, ampak če vidiš da ne gre, pač ne gre. Zarad desetih minut joka ne bo mel nekih psiholoških posledic.

 

Mel jih pa po, če se bo par drl vsak večer po dve uri skp da bo zaspal od izčrpanosti. Tega pa ne podpiram.

 

ne vem jaz ne poznam metode, iz pogovorov tle sem razbral, da če pa traja uno, naj pa traja uro ali več. 

 

kot rečeno spontani cryout smo na tamali izvedli, dva dni po 15mi je jokala, potem je spala ko ubita brez joka. v primerjavi s prvim sem vse skupaj doživljal z veliko mero začudenja. 

Povezava do prispevka
Brenta reče pred 35 minutami:

Torej vprašanje, kako pred tem časom otrok sploh dojema obstoj mame takrat ko je ne vidi.

 

če izjavo mal vzamem iz konteksta

 

dal bi si odrzat en prst, adj dva, za idejo, da otrok ki 9 mesecev odrašča v materi na primarnem, živalskem nivoju "dojema" bližino, dotik matere kot nekaj prijetnega, varnega. 

 

 

Povezava do prispevka
opflipo reče pred 20 minutami:

 

če izjavo mal vzamem iz konteksta

 

dal bi si odrzat en prst, adj dva, za idejo, da otrok ki 9 mesecev odrašča v materi na primarnem, živalskem nivoju "dojema" bližino, dotik matere kot nekaj prijetnega, varnega. 

 

 

To sigurno. Vprasanje je bolj kako dojema odsotnost tega. Oz odsotnost cesarkoli kar ni v vidnem polju. 

Povezava do prispevka

Kako potem dojame, da gre z rok v zibelko in to pokaže z dretjem. Zdi se mi da o različnih stvareh piševa. Podobnih a različnih 😁
 

Drgač sem mnenja, da otroka lahko velik bolj poškoduješ s kakšnimi vzgojnimi forami kot s tem, da se mal dere v prvi fazi življenja 😉

Povezava do prispevka
Brenta reče pred 10 minutami:

To sigurno. Vprasanje je bolj kako dojema odsotnost tega. Oz odsotnost cesarkoli kar ni v vidnem polju. 

 

verjetno se nanašaš na razvoj psihe, duševnosti. imo mal dretja nima kake prave veze s tem, sej ne govorimo o zanemarjanju. če že ima precej večji vpliv vsakodnevna interakcija. 

 

ali drugače; razmišljat, da smo odrasli v glavi in čustvih primarno zjebani, ker so nas starši pustili se dret, ko smo bili dojenčki je naravnost smešno. ko bi vzgoja bila tako simple hehe

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...