Skoči na vsebino

Fotrov kotiček


Zamorc

Priporočeni prispevki

opflipo reče pred 58 minutami:

 

če izjavo mal vzamem iz konteksta

 

dal bi si odrzat en prst, adj dva, za idejo, da otrok ki 9 mesecev odrašča v materi na primarnem, živalskem nivoju "dojema" bližino, dotik matere kot nekaj prijetnega, varnega. 

 

 

otrok dojema bližino, dotik česarkoli kot nekaj prijetnega varnega, tudi opice ali volka ali ne-starša

Povezava do prispevka

Izhajat iz mišljenja, da dojenček ne loči med biti v rokah in biti v zibelki. 

 

Da ne loči med biti v očetovih rokah ali materinih. 

 

itd. izberi si poljubno izhodišče in nadaljevanje 🙂

 

Ne pomen, da se ne bo počutil varno v tujih rokah. Tudi ne pomeni da ima mentalno sliko "to so materine roke". 

Otrok se zelo hitro privadi na spremembe v okolju - se mora, ker mora preživet, kar ma seveda v svojih človeških genih. 

 

Druga stvar je vez med materjo in otrokom, ki jo otrok doživlja fizično in se jo lahko neguje. Mal težje če se mati enači z opico ali volkom v divjini 😁 😉

 

 

uredilo bitje opflipo
Povezava do prispevka
opflipo reče pred 22 minutami:

 

 

Druga stvar je vez med materjo in otrokom, ki jo otrok doživlja fizično in se jo lahko neguje. Mal težje če se mati enači z opico ali volkom v divjini 😁 😉

 

 

Ne. "Mati" s katero ima fizično vez, bo katerikol človek ali žvau (ja pusti zdaj hrošče pa ribe),

Povezava do prispevka
Sovir reče pred 5 minutami:

Ne. "Mati" s katero ima fizično vez, bo katerikol človek ali žvau (ja pusti zdaj hrošče pa ribe),

 

Tvoja pozicija je otrokova. 

 

Moja je materina, starševa. 

 

Ti dve poziciji vsaka zase predvidevata svoj boljši/slabši/enak razvoj dogodkov. 

 

Za pa zavzemi še pozicijo gorile, volka in vzemi v obzir razvoj otroka. 

 

 

Povezava do prispevka

Midva imava očitno to srečo, da nama ni treba izvajat takih metod, ker sva mu oziroma si je otrok sam naredil lep, urejen ritem spanja. Zjutri na sprehodu 45 minut, popoldne dve uri in potem po večernem ritualu (kopanje, hranjenje) normalno zaspi do zjutri z nočnim previjanjem in hranjenjem. Probleme sva imela samo pred dvema mesecema, ko sta mu rasli spodnji enki. Potem tud ob novih zobkih ni bilo nobenih neprespanih noči. 

 

Pametovanje drugim staršem glede njihove vzgoje in načinov kako se jo lotevajo je vedno občutljivo področje. Tud men ne paše, če mi kdo soli pamet kako naj delam z otrokom in kaj naj delam. Zato se ne mislim niti spuščat v te metode uspavanja. Edino kar bi pripomnil je to, da nam otrok z jokom nekaj sporoča..  in finta se mi zdi ravno v tem, da v različnih situacijah odkrijemo kaj nam želi sporočit. Treba je ugotovit vzroke, ker potem jih lahko bolj učinkovito odpravljamo. So pa neke teorije, da so nedonošenčki in otroci rojeni s carskim rezom veliko bolj navezani na starše, kar mogoče povzroča te probleme glede spanja, navezanosti, tesnobe, odvisnosti. In posledično obstajajo neke terapije (kraniosakralna, bachova ?), ki dojenčku pomagajo pri premagovanju takšnih stisk. 

Povezava do prispevka

sem velik pristaš večernih rutni in nekih osnovnih rutin na splošno, skozi celo odraščanje otroka. 

 

rutin v smislu večerne priprave hrane, sodelovanja pri tem, umivanja zob, branja pravljic, kratkih pogovorov ob ugasnjeni luči, pesmica za lahko noč. spontanost je ključ, ker otroku mora to bit všeč - razen umivanja zob, tle nema trte mrte 😄  

Povezava do prispevka

Najbl je smešno je, da glih nasprotniki cry-it-out metode trosijo naokrog neke svoje zamislice kako naj bi nekaj vplivalo na otrokove možgane mlajše od 1 leta, brez podprtja svojih trditev s kakšno raziskavo.

Če pa že pride kakšna, je najbrž tista iz vzhodnjeevropskih sirotišnic, za katero ravno v zgoraj omenjeni knjigi lepo objasnijo zakaj je ne gre aplicirati na splošno populacijo.

Povezava do prispevka

@dreknapalci odvisno kaj ta cry out pomeni časovno. mislim da se to ni točno definiralo v debati. 

 

men je kontra-intuitivno pustiti se dret otroka recimo eno uro, da bi ratal ves zaripel in rdeč. mogoče si predstavljam narobe, si pa predstavljam, da po kaki uri je otrok že ves rdeč, zaripel, oči ima izbuljene, slina šmrku se cedi, moker je od švica ipd. 

 

tko nekak 😄😄

tenor.gif?itemid=18913376

Povezava do prispevka
opflipo reče pred 13 urami:

vsak otrok je drugačen, v tem oziru je cry it out ena od opcij, če rata v nekem zmernem času. nisem bral knjige in ne pozam metode v smislu strokovnega opisa, sem jo pa probal čisto spontano, na podlagi vseh neprespanih noči pri prvem otroku 😄. pri prvem sva naredila napako, da sva ga polagala v zibelko in ga v njej uspavala z guncanjem. guess what? je zaspal, sam guncal bi se pa celo noč. pri drugem sva jo samo položila v posteljico in bila poleg, prisotna ter mirno poslušala njen jok. 2x po 10min, od tretje noči dalje je spala ko top, milina. če se ni zbujala sama je tudi "midva" a.k.a. žena ni, da bi jo hranila na 3 ure, ne vem a še prodajajo to foro nočnega zbujanja, da otroka nahraniš? 

No tule bi samo pripomnil, da ni nujno to napaka. Recimo pri nas je za prvega ful delovala posteljca na kolesih. Je spal not samostojno že zelo zelo zgodaj in veliko spal. Seveda ga je bilo potem treba navadit na drugo posteljo, zdej bo počas 3 (4. odvisno kako štejem). Pač ne moreš vedet prej kako bo vplivalo jebiga :) lahko greš po statistiki in raziskavah, pa še to ni 100%, nič ni.

 

Brenta reče pred 7 urami:

Tale z uspavali je orenk bosa. Ravno največji zagovornik t.i. "attachment parentinga" Dr. Sears predlaga za "if all else fails" uporabo Nocteca, ki pa temu sploh ni namenjen.

Torej gre bolj v smeri - ne pustite jim jokati, zadrogirajte jih.

Nevem a smo se razumeli, jaz sem imel v mislih uspavalo za mamo :) da ne slišiš ko se otrok dere in lahko v miru spiš. 

Drugače se pa trudim bit nekje vmes, čeprav sem bolj anti attachment parenting kot ne. Starejši na srečo je BP in je že napol samostojen pri 2,5. Mlajši je pa zgodba zase, bomo videli.

In ja, vem kako izgleda attachment parenting... vidim pogosto od blizu.

 

p.s. kolikor jaz vem cry it out metoda ne pomeni "pusti otroka samega", ampak mu postaviš jasen okvir, npr. pridem te pogledat čez 15 minut in potem tako tudi narediš, ga potolažiš in greš spet ven/stran. Nekaj podobnega smo na koncu naredili, samo enostavno je bilo treba počakat da je bil dovolj star. Nekje 15 mesecev iirc. Tudi ko sem recimo ostal z njim nekaj časa (medtem ko je on poslušal pravljico), nisem na tiho zgasnu ven, ampak sem po 1. pravljici povedal "grem ven, lahko noč". Nazaj sem pa prišel recimo če je 10 minut jokal "vidim da ne moreš zaspat, ti bom pomagal".

 

Povezava do prispevka
jlpktnst reče pred 6 minutami:

No tule bi samo pripomnil, da ni nujno to napaka. Recimo pri nas je za prvega ful delovala posteljca na kolesih. Je spal not samostojno že zelo zelo zgodaj in veliko spal.

 

guncanje je bla pri nas fora. je zaspal in si mislim fjuu fajn tole, se tiho odtihotapim iz sobe - ja ja ne boš fotr, zakva se moja postla ne gunca 😄

tko po parih dneh dojameš, da ne boš šlo, da vsak večer porabiš 2 ure, da otrok resnično mrkne. 

 

to se je potem vleklo in zato je bla pri tamali mentaliteta !!NEVER FORGET!! in sva jo že prvi dan samo položila in pustila, da joka. od tretjega dne je zaspala in spala ko bubica - dobesedno si jo položil v posteljo je zaprla oči in je ni blo več - prav tisto wtf kva a že spi ?!?

uredilo bitje opflipo
Povezava do prispevka
opflipo reče Pravkar:

 

guncanje je bla pri nas fora. je zaspal in si mislim fjuu fajn tole, se tiho odtihotapim iz sobe - ja ja ne boš fotr, zakva se moja postla ne gunca 😄

tko po parih dneh dojameš, da ne boš šlo, da vsak večer porabiš 2 ure, da otrok resnično mrkne. 

Hahaha, ok valda, razumem :) Midva sva ga mela v dnevni v košarici. Tako da sem gledal tv in ga guncal z nogo. Edin tist baldahin je bil siten, da sva mu zaprla tisto brutalno tv svetlobo.

 

Sem pa gor napisal kako smo na koncu izpeljali cry it out metodo...  Začel sem pa purely tisto ja - pustiš not, hodiš na 15 minut čekirat in ga potolažiš, spizdiš ven. Valda to ni delovalo. Je bilo treba metodo rafinirat in prilagodit (+ verjetno počakat da mal odrase)

Povezava do prispevka

Mi smo probal cry it out metodo pr enem otroku ki ni hotel spat če ni bil v naročju in je delovalo. Metoda je kruta za starše, ne za otroka. 

 

Prvo noč je jokal tri ure, drugo pol ure, tretjo minuto. Dost bolj zdravo je da se dere par ur kt vsako noc. Pa sva vprašala pediatra in se je strinjal da je to najboljša opcija če bova zdržala.

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 41 minutami:

Mi smo probal cry it out metodo pr enem otroku ki ni hotel spat če ni bil v naročju in je delovalo. Metoda je kruta za starše, ne za otroka. 

 

Prvo noč je jokal tri ure, drugo pol ure, tretjo minuto. Dost bolj zdravo je da se dere par ur kt vsako noc. Pa sva vprašala pediatra in se je strinjal da je to najboljša opcija če bova zdržala.

Preden sva prebrala uno knjigo sva probala tudi to cry it out... ni nama bila všeč. Res da je z Spi dete spi več dela.

 

MIHA_IS_GOD reče pred 40 minutami:

Mam pa drugo vprašanje, zdej se mi zdi da je čas za kolo pa me zanima če mislte da je boljš začet s pomožnimi koleščki al brez?

 

Ker eni pravijo da je boljš za samozavest da z, drugi da je to samo razvada in ko je otrok pripravljen na kolo ne rabi.

Moj je bil skos na poganjalčku, tako da sva zdajle prenesla znanje na kolo s pomožnimi, ampak jih bom kr hit dol dal ker vidim da ravnotežje mu ravno ne dela težav.

Skor bi rekel da dalj časa ko se z poganjalcem vozi bolj osvoji in hitreje prenese znanje na kolo.

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 10 urami:

Mi smo probal cry it out metodo pr enem otroku ki ni hotel spat če ni bil v naročju in je delovalo. Metoda je kruta za starše, ne za otroka. 

 

Prvo noč je jokal tri ure, drugo pol ure, tretjo minuto. Dost bolj zdravo je da se dere par ur kt vsako noc. Pa sva vprašala pediatra in se je strinjal da je to najboljša opcija če bova zdržala.

 

zanimivo in svaka čast

 

MIHA_IS_GOD reče pred 10 urami:

Mam pa drugo vprašanje, zdej se mi zdi da je čas za kolo pa me zanima če mislte da je boljš začet s pomožnimi koleščki al brez?

 

Ker eni pravijo da je boljš za samozavest da z, drugi da je to samo razvada in ko je otrok pripravljen na kolo ne rabi.

 

dolgoročno gledano je vseeno. prilagodiš se otroku. 

 

mi smo začeli s koleščki ampak jih nista marala. sine je bil zrutiniran že na poganjalcu in je bil prehod na kolo temu primerno hiter. hčer se ni marala vozit s poganjalcem in kasneje s kolesom, tako da nam je kolo ležalo v garaži. zej je drugi razred in se je ogrela za bratovo kolo - ufural smo jo tko, da sem ob njej pretekel eno desetko. zelo pomembno je bilo, da je zaupala, da jo bom ujel če se ji zalomi. ko je 1x imela to zaupanje je steklo samo po sebi. 

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 12 urami:

Mi smo probal cry it out metodo pr enem otroku ki ni hotel spat če ni bil v naročju in je delovalo. Metoda je kruta za starše, ne za otroka. 

 

Prvo noč je jokal tri ure, drugo pol ure, tretjo minuto. Dost bolj zdravo je da se dere par ur kt vsako noc. Pa sva vprašala pediatra in se je strinjal da je to najboljša opcija če bova zdržala.

A zaupas se, koliko je bil star otrok takrat in ali je spal pri vaju (v svoji postelji seveda) ali v svoji sobi?

Hvala! 

Povezava do prispevka
Brenta reče Dne, 4. 3. 2021 at 9:39:

A zaupas se, koliko je bil star otrok takrat in ali je spal pri vaju (v svoji postelji seveda) ali v svoji sobi?

Hvala! 

Bil je cca 1 leto star, spal je se v najini sobi.

 

  

hordak reče Dne, 4. 3. 2021 at 10:56:

Pri nas sta obe spali pri nama, dokler sta se dojili. Tako ko otrok ponoči zajoka, žena napol v spanju dvigne majico, otrok se v tišini naje in vsi zaspimo nazaj. Zakaj bi si delali probleme, kjer ni treba.

Govora je o primerih kjer je otrok sit, plenica zamenjana,... pa kljub temu noce spat ce ni v narocju. Sej ta je bil edini kjer se je blo treba it to neumnost, ostali so lepo spali.

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
hordak reče Dne, 4. 3. 2021 at 10:56:

Pri nas sta obe spali pri nama, dokler sta se dojili. Tako ko otrok ponoči zajoka, žena napol v spanju dvigne majico, otrok se v tišini naje in vsi zaspimo nazaj. Zakaj bi si delali probleme, kjer ni treba.

Pa potem ni bilo težav z odvajanjem od nočnega dojenja? Ker sem slišal že za par primerov, ko je iz tega nastala totalna štala, ker do 2 let otrok ni hotel spati sam in je bil ponoči priklenjen na mamo, ki je morala biti praktično od večera pa do jutra non stop na voljo...

Povezava do prispevka
Orbit reče pred 8 minutami:

Pa potem ni bilo težav z odvajanjem od nočnega dojenja? Ker sem slišal že za par primerov, ko je iz tega nastala totalna štala, ker do 2 let otrok ni hotel spati sam in je bil ponoči priklenjen na mamo, ki je morala biti praktično od večera pa do jutra non stop na voljo...

Ene par dni je mogla moja puli nosit, če se prav spomnim :D

Sta se pa obe full dolg dojili, tavelka sploh do 20 mescov se mi zdi. Ni bilo kakih večjih problemov v glavnem, vsaj ne spomnim se.

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 2 urama:

Govora je o primerih kjer je otrok sit, plenica zamenjana,... pa kljub temu noce spat ce ni v narocju

 

 

tole ane

 

razlogov zakaj otrok ponoč ne spi je lahko xyz, tako kot rešitev ni zgolj ena, kot npr. dat otroka na joško 🙂

Povezava do prispevka
hordak reče pred 5 urami:

Ene par dni je mogla moja puli nosit, če se prav spomnim :D

Sta se pa obe full dolg dojili, tavelka sploh do 20 mescov se mi zdi. Ni bilo kakih večjih problemov v glavnem, vsaj ne spomnim se.

Če se ne spomniš, potem že ni bilo hudo. Tile o katerih sem govoril, bodo tem pomojem pripovedovali še vnukom :-D. 

Povezava do prispevka

Kako ste pa FOTRI pregural čez to nočno dojenje pa jokanje?? Jst brez sramu povem da sem spal z čepki v ušesih in se vsakič zbudil ko je bilo treba pošlihtat otroka. Sej zdej je velik lažje ker se redko zbudi ponoči, če pa se pa samo grem v sobo pa rečem naj zaspi nazaj, pa če je potreba mu niniko poiščem pa dam.

 

No pa pravijo da se zarečenega kruha največ poje... sm reku da bomo samo pri dveh ostali... čez 1 teden imamo rok. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...