Skoči na vsebino

Fotrov kotiček


Zamorc

Priporočeni prispevki

tomazek reče Pravkar:

Zadnjič kolega omenil, da ga je skoraj kap. Sodelavka ga je povabila na drink in je zraven bila tudi njena hči. Bili so nekje v piceriji in je hči jedla tudi pico. Stara je menda 14 al 15 let pa ji je mama rekla, daj krožnik - in ji razrezala pico na kose. Fak...

 

faking this

v naših cajtih je bla v iber bruka, ko nek od staršev zanemarjeni sošolec s kmetov (ki je na šolsko plavanje prišel v gatah, saj ni imel kopalk)

na duhovnih vajah za časa kosila ni znal razrezati mesa (7. razred)

 

zdej pa mulci dobesedno zahtevajo od staršev, da jih pedenajo spedaj in zadaj

hijo

Povezava do prispevka

Saj to so starši krivi. Da jim v zadnjem razredu OŠ in še mogoče malo v SŠ še vedno vse rinejo pod nos. Mamaaaa kruh z Nutelo bi za večerjo... mamaaaa jajčka bi pečena... Sami pa ne znajo ama nič!

 

Me prav zanima kolikšen % ljudi danes zna kuhat po SŠ. To je ja zmeraj bla osnova.

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka

@Zamorc od šole do šole zgleda, pr nas jih bo po 15 v razredu, prvi razred bodo vsi v enem. Imamo urnike za oddajo in prevzem otroka, pri prijavi-izjavi je bilo potrebno obkrožiti uro prihoda in odhoda. Malica v razredu, kosilo skupaj v jedilnici (razredčeno), kaj več pa ne vem. 

Povezava do prispevka

Ta mala mora danes v nek "tehnični" muzej, predlagal sem Pivko ali pa Računalniški v Šiški.  Verjetno bo kaj tretjega na koncu. 

Moji, kuhata že od malega, nekje od 5. razreda tudi kosilo za celo družino. Ta velika je letos izdala v okviru projekta knjižico z recepti za pite... ta mala je za podoben projekt pospajkala Mekerbuino ročno konzolico za igre in imela predstavitev z naslovom Zgodovina konzol za videoigre... ;)

Ta velika pravi, da gre študirat arhitekturo, ta mala zaenkrat pravo, bomo videl kaj bo po sredjni šoli :D

 

Pač dat jim moraš prostor in sem pa tja malo usmeriti in ne dovolite, da preveč lenarijo pa gre. 

 

Napaka, ki jo delamo je, da jih prikrajšani za izkušnje, ko delamo namesto njih in jih želimo obvarovati , že od rezanja hrane naprej... 

uredilo bitje Bessie
Povezava do prispevka
Zamorc reče pred 14 minutami:

 

faking this

v naših cajtih je bla v iber bruka, ko nek od staršev zanemarjeni sošolec s kmetov (ki je na šolsko plavanje prišel v gatah, saj ni imel kopalk)

na duhovnih vajah za časa kosila ni znal razrezati mesa (7. razred)

 

zdej pa mulci dobesedno zahtevajo od staršev, da jih pedenajo spedaj in zadaj

hijo

Vrtec/sola kamor hodijo moji zlo velik dela na samostojnosti. Pr 3h letih se morjo zacet sami obuvat, oblect jakno, pospravt posodo po malici, ... Ucijo jih kako kuhat, lupit/prat sadje, ...

 

Pri 5ih al kolk prvic prespijo v soli brez starsev, potem pa vsako leto na vecdnevne izlete za katere starsi ne dobijo naslova, tko da ne morjo kar uletet ko tamal prvic zajoka.

Povezava do prispevka

Jaz imam dva, tastarejši je v petem razredu, tamala je v vrtcu.

 

Je kar izziv biti hkrati učitelj in vzgojitelj ter zraven še delati od doma vse to  v stanovanju v bloku.

 

Nekak smo pregurali, tamala gre v ponedeljek v vrtec, midva z ženo na šiht, pubec se bo pa moral organizirati.

 

Drugače imajo pri nas pouk na daljavo kar dobro poštimano, no vsaj predmete, ki jih ima razredničarka. Se je pa učiteljem športa spipalo, ne morem drugega reči

Povezava do prispevka
Zamorc reče pred 2 urama:

svojim otrokom nikakor ne privoščim zabijanja ur pred računalnikom, ko bi se v tem času lahko ukvarjal z - po mojem mnenju (ki je na tem forumi apokrifno / heretično in sploh narobe) - veliko bolj koristnimi stvarmi, ki krepijo telo in duha (npr. s palcam v hrib)

No, pustmo palce, dejstvo je, da otroc nekaj dobrega odnesejo tudi od video-iger (učenje tujega jezika, urjenje refleksov, vaja v kognitivnem smislu ...) tko da nisem apriori in totalno proti, menim pa samo, da more bit igranje pod nadzorom fotra, ki prepozna odvisnost in tud lahko ukrepa. Mi, ki smo gejmal v preteklosti najbolje poznamo pasti tega zmuzljivega početja. Otroc nas ne morjo nategnit tud z drugimi aplikacijami ala instagram, tiktok, ki jih ušunjajo na tablice, češ ja ati rabm tablco za učne ure, - ne me jebat, kva ti pa ena pošilja v ozadju / aja to je že od prej vklopljeno / sevede, ja, tamle maš koruzo v kotu, ajde. 

 

S prjatli smo zabijal ure in ure pri računalniku (valda je bil največji đek on ki je mel 486-ko.. bogi njegovi tastari ko so mogl prenašat hordo mulcev), ampak smo useen se dost ganjal tud za žogo in po gmajni.

 

Pol nekje pr petnajstih k sm si nabavu svoj comp, so se začele celonočne seanse. Resda so bila to obdobja preigravanja baldurjevih gat, c&c, gtajev in podobnih zadev. Dolgoročno mislm da mi gejmanje ni nardil nobene škode. Nasprotno, špili so mi marsikdaj vzbudili zanimanje za kakšne tematike, filme in knjige, ki se jih drugače ne bi pritaknil ali pomislil.

Pa še moja je zdej ful vesela k kakšen deževen večer rajš zabijem za compom kokr v gostilni. :D

 

Tko k vas večina pravi - tja nekam do pubertete striktno omejevanje (pol ure dnevno), pol se bo pa mulo že sam znašu kar ga zanima. Kasneje loh s prehudim nasprotovanjem in omejevanjem nardiš več škode, ker če si pubertetnik neki vbije v glavo, bo to tud naredu (če je vsaj pet posto po meni). Dokler gejming ne vpliva na poslabšanje performansa v real lifu, je lohk zelo dobra sprostitev/popestritev prostega časa.

Je pa res da komi čakam da s tamalim začneva nauko o d&d pravilih in faerunu. :P

Povezava do prispevka
The Mothership reče pred 8 urami:

jest sem pri 10ih na polno igral igrce, vi pa verjetno tud, tko da vas sprašujem, generacijo fotrov 2020, koji vam je qr4c

 

razlika je v tem, da si se takrat mogel usesti za TV ali za PC, pa četudi si imel žepno varianto, so šle baterije zelo hitro, pa na soncu nisi nič videl. sedaj imajo miljonski izbor do katerega imajo dostop samo z dotikom. prav tako so bile igre narejene na povsem drugačen način, precej manj je bilo grindanja (razen da si grindal svoj skill) kar je sedaj praktično v vsaki mobilni igri. 

Povezava do prispevka

AH, zdaj si me spomnil, da bo tamali letos odpadel slumber party v vrtcu :( Pa tako se ga je veselila. 

 

Jaz itak najbolj popenim, ker ni dovolj, da rečem "pospravta". Treba je rečt: pospravi to, pospravit tisto, pospravi ono. Vsako stvar posebej pokazat in povedat .... Pol pa res ne vem, kdo je tle neumen, če se njima zdi nekaj pospravljen, jest pa težim "AGAIN". Saj, potem pa pride trenutek, ko se že pripraviš, da boš začel težit, da pospravita sobo pred spanjem, pa stopiš v sobo.... vse pospravljen ..... ok ok ok ok, i'm doing something right or they sensed a tsunami coming :D

 

Igre pa imata omejen, ker se pri tamalmu vidi, da hitro rata zasvojen in napsihiran. Zadnja dva meseca sta pa igrala več, tudi čez teden, ko je drugače šola. Skakanje v Mariotu ju nič ne prikrajša za ostale izkušnje. Fortnite pa mulcu ne dam za igrat, v zadnjem tednu me je sestra vprašala, če imam kakšne slušalke pa mikrofon, da bi lahko bratranca (sta 3 mesece narazen) igrala preko neta tudi PS4 (do sedaj sta samo Luigi's Mansion 2 na 3DS), pa sem takoj rekel, da lahko, ampak kakšen Rayman Legends, Fortnite pa ne dam (za ostale špile pa ne vem, katere imamo enake). In potem mi pošlje sliko, kako nečak igra Fortnite z osmimi sošolci , pa sem spet ponovil, da moj tega ne bo igral. Ker ga poznam in Fortnite ni za njega. Plus I think it's stupid :D

 

edit: ko sem začel pisat odgovor, je bil pred mano samo MIHA_IS_GOD :D damn, people, write slower

uredilo bitje JediEagle
Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 1 uro:

potem pa vsako leto na vecdnevne izlete za katere starsi ne dobijo naslova, tko da ne morjo kar uletet ko tamal prvic zajoka.


whaaaat?

 

To men neb blo kul, pač naj vzgojiteljica določi kdaj je potrebno, da starš pride po otroka, vseeno bi pa rad vedu kje je. 
 

Kaj je sploh fora, da starši tega ne vedo? A uletavajo gledat kako je z otroci?

Povezava do prispevka
flipflop reče pred 30 minutami:


whaaaat?

 

To men neb blo kul...

Evo še en v vrsti, ki razvaja otroke in ne zaupa nobenemu drugemu. A misliš, da jim je kdaj kateri otrok sfalil ali se mu je kaj hudega zgodilo? Bi potem še nadaljevali to prakso? Zakaj pa bi rad vedel kje je in imel lokacijo?

 

Ne čudno, da dandanes niso samostojni niti pri 21 letih.

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 2 urama:

Saj to so starši krivi. Da jim v zadnjem razredu OŠ in še mogoče malo v SŠ še vedno vse rinejo pod nos. Mamaaaa kruh z Nutelo bi za večerjo... mamaaaa jajčka bi pečena... Sami pa ne znajo ama nič!

 

Me prav zanima kolikšen % ljudi danes zna kuhat po SŠ. To je ja zmeraj bla osnova.

jaz poznam enega ki mu pri 28ih mamica še vedno nosi sendviče in podobno v sobo

 

Policaj bo btw

Povezava do prispevka
flipflop reče pred 45 minutami:


whaaaat?

 

To men neb blo kul, pač naj vzgojiteljica določi kdaj je potrebno, da starš pride po otroka, vseeno bi pa rad vedu kje je. 
 

Kaj je sploh fora, da starši tega ne vedo? A uletavajo gledat kako je z otroci?

 

pomoje so to res ekstra helikopterski starši. pri nas so skenslal pozdravljanja v vrtcu ko grejo na bus (za 2 noči), ker so mtke jokale k prfuknene in pol so otroc cmeral še 2 dni. pa skenslal so klicanje (spet ker so mtke jokale k prfuknene in pol so otroc cmeral dokler se niso vrnil), samo dobiš slikce in kratek report preko emaila in to je to. 

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 6 minutami:

Evo še en v vrsti, ki razvaja otroke in ne zaupa nobenemu drugemu. A misliš, da jim je kdaj kateri otrok sfalil ali se mu je kaj hudega zgodilo? Bi potem še nadaljevali to prakso? Zakaj pa bi rad vedel kje je in imel lokacijo?

 

Ne čudno, da dandanes niso samostojni niti pri 21 letih.

 

Hehehe preden me obtožuješ razvajanja si vsaj preberi moje prispevke v tej temi, ker tole je brca v prazno. 

 

Dejva mal obrnit tvoje vprašanje - kakšno izobraževalno, učno, razvojno korist bo imel otrok od dejstva, da ne vem kje je? In dejva predpostavit, da ne kličem, pišem, preverjam kako so kaj otroci.

 

Jaz ti pa lahko povem, da s tem ko vem kje je, prvič vem kaj dobim za denar ki ga temu namenim, in drugič lahko vplivam na kvaliteto storitve, namestitve. Zej če se pa ti kot starš 5 letnega mulca ne čutiš odgovornega preverit in razumet vseh okoliščin, hej jaz te zaradi tega ne bom sodil, bom se pa čudil :)

Povezava do prispevka
flipflop reče pred 54 minutami:


whaaaat?

 

To men neb blo kul, pač naj vzgojiteljica določi kdaj je potrebno, da starš pride po otroka, vseeno bi pa vedu kje je. 
 

Kaj je sploh fora, da starši tega ne vedo? A uletavajo gledat kako je z otroci?

Ej ne boš vrjel ampak ja se je dogajalo.... Smo v vrtcu to zvedl... Cmon no... Da se to dogaja mi je čudno. (No mi smo imeli naslov vendar le za nujne primere, ki jih pa ni bilo)

 

 

U glavnem tema je kar zaživela vidim :) Luštno.

 

Evo sam imam 2 punci. 1 in 3 ji razred. Zelo sem vesel, da gresta s ponedeljkom v šolo. Pustimo kaj so se zmislni in kako bo v šoli, ker najbolj hecno je to. Tam bodo držali distanco. Ko pride pa iz šole so pa skupaj na igrišču :)

 

 Torej... 2 punci imam pa obe različni kot dan in noč. Karakter je res čudna stvar. Ta-velika umirjena, "razumna" , zelo čuteča in skrbna, tamala... A če rečem dinosaur sounds a sem jo dovolj vpisal :) Ko ima dan je lahko za popizdt... Pa ko gledam vzgojo res nisva nekaj delala razlik. Lahko je pa zelo prijetna. Noro. Pa ugotovitev dneva... Če sta lačne je noro... To imata po ženi haha.

 

Opažam pa vpliv okolice na obe... Noro. V vrtcu je imela tavelika bolj "mirne" sovrčane, tamala bolj divje. In od enih prijateljev malo bolj "tesnih", ki so bili skupaj v vrtcu da imata tavelike podoben karakter in tamale 2 podobnega. Kdo je na koga vplival ne vem. 

 

Kar se moderne tehnike tiče... Sedajle ko je bila karantena sta imele malo več TVja... Pa ne zato ker se nama ni dalo ukvarjati z njima ampak ker je bila dobra "varuška" med tem ko sva mi2 bila v službi doma. Nekdo je napisal pobereš vse se bosta že zaigrale. Se strinjam, vendar pa ko imaš klic s stranko večkrat na uro postane moteč dejavnik dretje. Pred karanteno tvja med tednom ni bilo. In lahko rečem zelo sta bile prijetne tako da nekaj mora biti na tem da te TV spreminja. Prej kreganje, da se uganse in dretje, po tem se je dalo vse lepo zmeniti. Tako da sedaj je zmenjeno da ko zaključiva z delom, se televizija ugasne. Če je lepo vreme gremo na sprehod, če pa grdo pa kaj skupaj počnemo. Se kr da. Kar se pa iger tiče imamo samo "moj" računalnik. Načeloma je off limits, vseeno pa kdaj pa kdaj zaprosita da bi malo poigrale in sicer LEGO Marvel super heroes (kjer sem na začetku z njima igral, sedaj ko sta sistem pogruntale same), tamala zelo rada igra Forzo 4 (samo ne atijeve prehitre avtomobile) in pa bride constructor. Pa še to ponavadi je nekje omejitev 1h na dan (mogoče če sta proti koncu sobe se podaljša). Imata tudi mobilnika (najbolj zaradi sošolcev in prijateljev) vendar z blokado 1h na dan (family link od googla). Čas si razporedita same, kako ga bosta ponucale. Opazil sem da si po-razporedita čez cel dan. Imata naloženega Talking Toma 2 gor in pravita da gresta zrihtat mačka. to traja 10 min nekje. Kar zanimivo. Na začetku bom rekel ja sta bile malo bolj "obsedene" s tem in sta se kregale, ko se je zaklenilo. Sedaj sem vesel, da sva bila z ženo vztrajna in nisva popustila tamalima tako da sedaj počneta raje kaj drugega kot sta na telefonu. Velikokrat jih najdem v sobi in imata zvlečene lego kocke ven. 

Je pa tko... Nikol nisi pameten... Znajo te obrnit okoli prsta, sploh ko rečeta atek ali pa ati in se prideta stisnit... Le koliko časa še, se sprašujem. Ta-velika zmeraj manj :( 

Aja kar se pa spominov tiče... Fak slik imava nebroj... Sploh odkar so telefoni skos pri roki, nimava pa razporejenih, kar me malo "moti" ampak se mi res ne da it čez vse, čeprav bo treba. Imava pa onedrive in me vsak dan spomne kaj sem slikal. Tako da že tukaj te kar malo butne nostalgija. Sem pa tudi tamale 2 dostikrat ujel, ko sta rekle da bosta igrale, pa raje gledata slike in posnetke.

 

Aja... Še žar mojstri... Sem kar malo fouš. Zelo rad jem te stvar, vendar pa smo v bloku doma in je to malo težje. Sicer žena pravi, da ne rabmo žara sam pomoje bom vseen kupil unega malega plinskega :devil: 

 

 

 

 

 

 

uredilo bitje Tadey
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 2 urama:

Zadnjič kolega omenil, da ga je skoraj kap. Sodelavka ga je povabila na drink in je zraven bila tudi njena hči. Bili so nekje v piceriji in je hči jedla tudi pico. Stara je menda 14 al 15 let pa ji je mama rekla, daj krožnik - in ji razrezala pico na kose. Fak... Itak, da je vprašal wtf. Pa je bil odgovor, da je pač tak vajena in ima rada tako narezano.

 Moja wtf reakcija na ta post je bila wtf kaj berem, kaj tej mtki ni jasno. 

 

Ne vem, mogoče te je to zavedlo. 

Povezava do prispevka
flipflop reče pred 14 minutami:

Dejva mal obrnit tvoje vprašanje - kakšno izobraževalno, učno, razvojno korist bo imel otrok od dejstva, da ne vem kje je? In dejva predpostavit, da ne kličem, pišem, preverjam kako so kaj otroci.

 

Jaz ti pa lahko povem, da s tem ko vem kje je, prvič vem kaj dobim za denar ki ga temu namenim, in drugič lahko vplivam na kvaliteto storitve, namestitve. Zej če se pa ti kot starš 5 letnega mulca ne čutiš odgovornega preverit in razumet vseh okoliščin, hej jaz te zaradi tega ne bom sodil, bom se pa čudil :)

Mogoče bo imel starš učno korist, da ni treba imeti situacije vedno 100% pod kontrolo.

 

Jaz sem prepričan, da so za številne otroške bolezni, alergije ipd. danes krivi starši. Ne v slabem namenu, ampak da z dobrim namenom nezavestno škodujejo svojim otrokom. Nekoč tudi nismo pomrli in za nobenega ne vem da bi, pa smo letali okrog čist nenadzorovano. Imeli smo vikend in vinograd pa sva šla dosti krat sama s fotrom in je on nekaj delal, jaz pa gor pa dol po vasi, pa od hiše do hiše, pa vse cucke božat, pa krave, pa svinje... pa sem še prst sesal in ga vedno seveda tudi vtaknil podzavestno v usta. Nikoli nisem mel nobene alergije ali bolezni zaradi tega. Danes pa, ko vsi vlačijo zraven razkužilne robčke in vedno vse razkužijo preden se otrok dotakne, bog ne daj, da bi kaj takega prijel... pa ko so otroci rojeni pozno jeseni ali čez zimo, eni sploh ne vidijo neba do spomladi, ker je premrzlo... potem pridejo prvič ven na lep sončen, relativno topel dan in se prehladijo. Seveda, če niso razvili nobene imunosti, ne na umazanijo, ne na veter... potem pa so otroci polni alergij in bolezni non stop.

 

flipflop reče pred 1 minuto:

 Moja wtf reakcija na ta post je bila wtf kaj berem, kaj tej mtki ni jasno. 

 

Ne vem, mogoče te je to zavedlo.

Saj upam, da razumeš, da nisem mislil nič slabega na tebe in direkt na tebe vezanega. Zavedam se, da starše mučijo te zadeve, če ne vejo kje je otrok. Ampak se mi zdi kar nek korak k samostojnosti obojih. Tako otrok, kot staršev.

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 7 minutami:

Mogoče bo imel starš učno korist, da ni treba imeti situacije vedno 100% pod kontrolo.

 

Jaz sem prepričan, da so za številne otroške bolezni, alergije ipd. danes krivi starši. Ne v slabem namenu, ampak da z dobrim namenom nezavestno škodujejo svojim otrokom. Nekoč tudi nismo pomrli in za nobenega ne vem da bi, pa smo letali okrog čist nenadzorovano. Imeli smo vikend in vinograd pa sva šla dosti krat sama s fotrom in je on nekaj delal, jaz pa gor pa dol po vasi, pa od hiše do hiše, pa vse cucke božat, pa krave, pa svinje... pa sem še prst sesal in ga vedno seveda tudi vtaknil podzavestno v usta. Nikoli nisem mel nobene alergije ali bolezni zaradi tega. Danes pa, ko vsi vlačijo zraven razkužilne robčke in vedno vse razkužijo preden se otrok dotakne, bog ne daj, da bi kaj takega prijel... pa ko so otroci rojeni pozno jeseni ali čez zimo, eni sploh ne vidijo neba do spomladi, ker je premrzlo... potem pridejo prvič ven na lep sončen, relativno topel dan in se prehladijo. Seveda, če niso razvili nobene imunosti, ne na umazanijo, ne na veter... potem pa so otroci polni alergij in bolezni non stop.

 

Saj upam, da razumeš, da nisem mislil nič slabega na tebe in direkt na tebe vezanega. Zavedam se, da starše mučijo te zadeve, če ne vejo kje je otrok. Ampak se mi zdi kar nek korak k samostojnosti obojih. Tako otrok, kot staršev.

 

Evo to... Podzavestno kdaj, pazi to pazi ono, ne tega delat... Fak pol pa nase pomislm, kaj sm vse s kolesom recimo počel... Zdj pa vidim da je problem ko moreta čez 2 pukla "peska" zapeljat za mano. Zato sem tukaj malo na en uč začel mižat pa neka pukne, bomo pol reševali. Nej se učita.

Povezava do prispevka
Tadey reče pred 5 minutami:

 

Evo to... Podzavestno kdaj, pazi to pazi ono, ne tega delat... Fak pol pa nase pomislm, kaj sm vse s kolesom recimo počel... Zdj pa vidim da je problem ko moreta čez 2 pukla "peska" zapeljat za mano. Zato sem tukaj malo na en uč začel mižat pa neka pukne, bomo pol reševali. Nej se učita.

Točno to. Danes bi jih najraje oblepili z blazinami, ko se peljejo s kolesom. Pa bog ne daj po asfaltu, ampak nujno po travi. Moje prvo kolo brez 4 kotačev je bil BMX, ki mi ga je kupila babica. Jao je to blo nekaj posebnega takrat. Z njim sem se na dvorišču pred blokom učil vozit sam. Vsak dan sem krvav lezel gor po stopnicah in 2x bil na šivanju glave. Kot številni vrstniki. Noben ni nikoli imel daljnosežnih posledic. Glede na današnje standarde bi nas po tistem starem sistemu moralo najmanj pol pomreti med učenjem vožnje s kolesi (ali pa kot sem prej napisal - od raznih bolezni in alergij, ko sem si palec moker od kravje sline porinil v usta).

uredilo bitje tomazek
  • Račka +1 1
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
flipflop reče pred 25 minutami:

 

Hehehe preden me obtožuješ razvajanja si vsaj preberi moje prispevke v tej temi, ker tole je brca v prazno. 

 

Dejva mal obrnit tvoje vprašanje - kakšno izobraževalno, učno, razvojno korist bo imel otrok od dejstva, da ne vem kje je? In dejva predpostavit, da ne kličem, pišem, preverjam kako so kaj otroci.

 

Jaz ti pa lahko povem, da s tem ko vem kje je, prvič vem kaj dobim za denar ki ga temu namenim, in drugič lahko vplivam na kvaliteto storitve, namestitve. Zej če se pa ti kot starš 5 letnega mulca ne čutiš odgovornega preverit in razumet vseh okoliščin, hej jaz te zaradi tega ne bom sodil, bom se pa čudil :)

Ja ti mogoce ne bos klical al pa hodu na obisk, sam se pa najde folk ki to naredi in pol so ostali otroci jezni ker ni njegov stars prsu... 

 

Sej kasnej zves v detajle kje so bli pa kaj so poceli, tko da ves kaj si dobu za svoj dnar. Pa sej povejo da gredo npr. kampirat, smucat al pa na obalo, sam ne povejo tocno kam. Ce vztrajas ti drugac skor sigurno tud povejo.

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 53 minutami:

Evo še en v vrsti, ki razvaja otroke in ne zaupa nobenemu drugemu.

 

tomazek reče pred 18 minutami:

Saj upam, da razumeš, da nisem mislil nič slabega na tebe in direkt na tebe vezanega.

 

Hehe men se je zdel kar direkt. Nima veze, voda pod mostom. 

 

tomazek reče pred 18 minutami:

Mogoče bo imel starš učno korist, da ni treba imeti situacije vedno 100% pod kontrolo.

 

Se strinjam. Pojma nisem mel kaj so delal na tisti kmetiji bogu za leđima, razen kar so slikc poslal, tolk pa že zaupamo ane. 

 

tomazek reče pred 18 minutami:

pa ko so otroci rojeni pozno jeseni ali čez zimo, eni sploh ne vidijo neba do spomladi, ker je premrzlo... potem pridejo prvič ven na lep sončen, relativno topel dan in se prehladijo. Seveda, če niso razvili nobene imunosti, ne na umazanijo, ne na veter... potem pa so otroci polni alergij in bolezni non stop.

 

Pri tem mi je najbolj zanimivo, da so stari starši, moji in njeni presenetljivo zaščitniški v tem smislu. Pismo oblečt kot da gresta na Himalajo za dobesedno 15m od bloka do avta, ko ju pozimi pridem pobrat. 

 

Še posebej moja mat mi je problematična glede razvajanja, ker jo sine navije okrog prsta k nč. Pridem 1x na kosilo med počitnicami in pač jem mnom mnom mnom, pa sine sred kosila prbije (vsa hrana je še na mizi na krožnikih, jemo na polno, ni še čas za sladico) babi sladoled bi, in babi ustane gre do hladilnika, vzame sladoled in začne nalagat v šalco - fuuuuuuck u šoku sem faco skor zaril v pire krompir pred seboj,  preden sem s polnimi usti začet bentit kva ji ni jasn. Fotr pa zraven ja sej take ma, mene tud nč ne posluša karkol ji rečem hahaha. 

Povezava do prispevka
flipflop reče pred 1 minuto:

Pri tem mi je najbolj zanimivo, da so stari starši, moji in njeni presenetljivo zaščitniški v tem smislu. Pismo oblečt kot da gresta na Himalajo za dobesedno 15m od bloka do avta, ko ju pozimi pridem pobrat. 

 

Še posebej moja mat mi je problematična glede razvajanja, ker jo sine navije okrog prsta k nč. Pridem 1x na kosilo med počitnicami in pač jem mnom mnom mnom, pa sine sred kosila prbije (vsa hrana je še na mizi na krožnikih, jemo na polno, ni še čas za sladico) babi sladoled bi, in babi ustane gre do hladilnika, vzame sladoled in začne nalagat v šalco - fuuuuuuck u šoku sem faco skor zaril v pire krompir pred seboj,  preden sem spolnimi usti začet bentit kva ji ni jasn. Fotr pa zraven ja sej take ma, mene tud nč ne posluša karkol ji rečem hahaha. 

 

To pa so dandanes babice in dedki. Jaz še dandanes rečem svoji mami (očeta žal že leta več nimam), da kako pa je dandanes tako drugačna kot je bla nekoč. Ampa vse kar je mogoče bi vnukom dala in dovolila. Nje sploh ne moti, če ne jejo kosila, ampak bi jim dala 3 čokolade pa naj pojejo da bojo siti, samo da so zadovoljni. Stari starši delajo popolnoma kontra kot so delali, ko so nas vzgajali. Torej popolnoma enaki primer navajaš in vem še za xy takih primerov.

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 16 minutami:

Nje sploh ne moti, če ne jejo kosila, ampak bi jim dala 3 čokolade pa naj pojejo da bojo siti, samo da so zadovoljni.

 

Direkt. 

 

Pa ona šteka zakaj to ni kul, razume vsebino vzrokov in posledic. No sej s časom se je unesla na moja pravila, je blo pa potrebno nekaj bojevanja, da je prevzela smiselnost medsebojne usklajenosti glede osnovnega reda in pravil, ne glede na okolje.  

Povezava do prispevka

Ja ni druge kot, da staršem (babicam, dedkom) vsilit svoja pravila. Ipak to niso njihova deca in ne bojo jih oni vzgajali. Kaj vem, verjetno je to pri njih že mentaliteta, da ne vejo kako dolgo bojo z vnuki al kaj, pa se jim na vsak način hočejo priliznit al nekaj takega. Poznam tudi take, ki so nekoč bli full strogi starši, pa so sedaj po letih, ko do dobili vnuke/vnukice čist drugi ljudje.

Povezava do prispevka

MLADINSKA LITERATURA

 

(Kratka izobraževalna vsebina za forumske očete, po želji se lahko doda v OP. V prihodnosti bom spisal podobno še za animirane filme.)

 

Že velikokrat sem opazil, da se mnogo mlajših staršev v Sloveniji ne zaveda, kako bogato in razvejano produkcijo mladinske književnosti imamo. Ker so me različni »forumski očetje« o tem spraševali že po zasebnih sporočilih, sem se odločil tukaj zbrati par osnovnih informacij.

 

Moje mnenje je, da je kakovostna literatura nepogrešljiv element pri odraščanju. Na fakulteti sem se zelo rad ukvarjal s tem, zato sem vzel večinoma vse izbirne predmete, ki so bili povezani z mladinsko književnostjo. Seveda je potrebno izpostaviti, da tudi v Sloveniji ni vse idealno na tem področju, vendar se lahko z znanjem in poznavanjem prepoznavanja kvalitetnih vsebin izognete temu, da bi otroci brali nekakovostne stvari. Trenutno v Sloveniji opažam predvsem dva negativna trenda izredno nekakovostne vsebine:

(a)   Slikanice, ki se jih kupi na pošti za pod 5 €. Vsakič, ko čakam na pošti, preberem kakšno in sem dobesedno šokiran, kako slabe so. Od slabega dizajna, ilustracij, fontov, razrezanih in čudno skupaj sestavljenih zgodb (večina jih gre po principu, da vzamejo neko daljšo pravljico in jo skrčijo na recimo 20 % vsebine, pri čemer je redukcija izredno slabo izbrana). Odslej imejte ozaveščeno zlato pravilo: Na pošti se ne kupuje mladinske literature.

(b)   Tako imenovane personalizirane slikanice (a la Mali junaki). Gre namreč za popolnoma obrtniške izdelke absolutno brez vrednosti, ki jih »pišejo in rišejo« razni pisci pri koritu. Gre za vnaprej naročene zgodbe brez umetniških ambicij, ki jih dodatno ubije sam pristop personalizacije in res nekakovostno in generično slikovno gradivo. Poleg tega so izredno drage. Močno priporočam, da denar raje investirate v dejansko kakovostne zadeve, ne pa vsebine, ki so, če se malo ukvarjamo z njimi, pravzaprav marketinška shema, kako dobiti denar od staršev, ki se jim ne ljubi poglobiti v širšo produkcijo.

 

Ko smo dali to na stran, velja izpostaviti en nasvet: mnoge mladinske knjige in slikanice se dobi rabljene v bukvarnah, kjer so cene zelo nizke, tako da lahko kakšne kakovostne starejše stvari dobite tam. Prav tako velja pogledati na Digitalno knjižnico Slovenije, kjer so digitalizirali že nekaj najkvalitetnejših starih slovenskih slikanic.

 

Ker pa »stare zadeve« niso tema, ki vam jo želim predstaviti, pač pa sodobna, aktualna produkcija, se zapodimo v to. Izpostavim naj, da imajo tudi v tujini super nagrade in sisteme za kategoriziranje mladinske književnosti, jaz se pač namenoma osredotočam na slovenski tržni prostor, morda kdaj spišem še za tujega, če se bo pokazal interes (napišite spodaj). Lahko pa tudi sami raziščete razne nagrade: Newbery Medal, Hans Christian Andersen Award, Horn Book Award, Coretta Scott King Award (ta je za afroameriške avtorje), Hugo Awards, Children's Choice Awards itd.

 

Torej.

 

Najprej naj predstavim osnovno kategorizacijo »bralcev« v prvih razvojnih obdobjih. Najbolj groba razdelitev so seveda »samostojni« in »nesamostojni bralci«. Nesamostojni bralci so večinoma do tretjega leta, kasneje pa so samostojni. To seveda ne pomeni, da starši ne smete brati pravljice s sedemletnim otrokom, pač pa pomeni, da je načeloma otrok takrat že dovolj psihosomatsko razvit, da zmore brati sam.

 

Bolj kompleksna razdelitev pa je na razvojne oziroma starostne faze. O razvojnih ne bom, saj je o tem dosti napisanega v raznih monografijah in je zanimivo predvsem za raziskovalce. Po letih pa gre nekako takole:

(a)   Najnižja stopnja so knjige, ki so primerne za starost do treh let

(b)   Druga najnižja stopnja, ki občasno še vedno pade v fazo »nesamostojnih bralcev«, pa so od treh do šest let.

(c)   Tretja stopanja so knjige za prvo triado OŠ.

(d)   Četrta drugo triado OŠ.

(e)   Peta tretjo triado OŠ.

(f)    Šesta skupina knjig pa je primerna za srednješolce, ki se, zlasti mlajši, še vedno kvalificirajo za mladinske bralce. Dijaki na gimnazijah so hitro prisiljeni v branje literature za odrasle, dijaki na strokovnih in poklicnih šolah pa še nekaj časa berejo mladinsko leposlovje (v šoli, seveda).

 

V Sloveniji vsako leto izide t. i. Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig, ki ga pripravi Mestna knjižnica Ljubljana v sodelovanju z različnimi institucijami in fakultetami. V osnovi je v strokovnem odboru kakih 15 ljudi, potem pa še dodatnih 5 za naknadne strokovne preglede. Ne gre torej za nek naključen zbir, ki ga sestavijo mamice in uporabniki forumov, pač pa ljudje, ki se vsaj približno celo življenje ukvarjajo z mladinsko književnostjo in bibliotekarstvom, veliko jih ima seveda tudi lastne otroke. Zbornik stane 30 € in se ga lahko kupi, če kontaktirate MKL. Če vam je 30 € veliko, si ga izposodite v knjižnici ali z enoletnim zamikom na internetu.

 

Seznam knjig, ki prejme plaketo zlata hruška, je načeloma precej širok in zadnja leta tudi nediskriminatoren. Tudi če otroka vzgajate v kakšni specifični veroizpovedi ali družbeni situaciji, boste našli kaj kvalitetnega.

 

Letno v Sloveniji izide približno 800 kosov mladinske književnosti, pri čemer so odšteti učbeniki, delovni zvezki, razne stvari mladoletnih avtorjev, ki jih včasih izdajajo šole itd. Teh 800 naslovov je razporejenih med izvirne zadeve, prevode in ponatise starih knjig. Največ jih izide, seveda, pri Mladinski knjigi, ne izostaja založba Miš, vse ostale pa so konkretno zadaj.

Najrelevantnejše nagrade za slovensko mladinsko književnost:

    Priznanje ZLATA HRUŠKA, ki je pavšalno rečeno priznanje knjižničarjev. Ponavadi podelijo štiri nagrade – najboljša izvirna slovenska mladinska leposlovna knjiga, najboljša mladinska prevedena, najboljša izvirna slovenska poučna knjiga, in najboljša izvirna prevedena poučna knjiga.

    Nagrada VEČERNICA, ki jo podeljuje časopis Večer s svojo strokovno komisijo. Ponavadi zmaga ena knjiga.

    Nagrada KRISTINE BRENKOVE za izvirno slovensko slikanico, ki jo podeljuje zbornica založnikov pri GZS.

    Nagrada DESETNICA, ki jo podeljuje Društvo slovenski pisateljev za najboljšo slovensko otroško ali mladinsko literarno delo v prozi ali poeziji.

    Nagrada MODRA PTICA, ki jo podeljuje Mladinska knjiga in sicer na način, da se razpiše natečaj za najboljši še neizdan roman, ki ga kasneje izdajo. Je tudi cenovno najvišja nagrada v slovenskem prostoru, saj mislim, da zmagovalec dobi krepko več kot 10.000 € (ni relevantno za našo temo, navajam kot zanimivost).

 

Kako torej iskati knjige? Vsako leto preglejte zmagovalce zgornjih tekmovanj, pri čemer velja posebej pregledati širši izbor za ZLATO HRUŠKO, v katerega pride približno osemdeset knjig (tudi prevodi in ponatisi). Prav tako si vsako leto v knjižnici preglejte in skenirajte zanimive strani Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig, saj je v njem ponavadi okoli 800 krajših predstavitev knjig, prav tako pa so označene ključne besede, kvaliteta v eni besedi (npr. ODLIČNO) in bralna stopnja, ki bi jo naj mladi bralec dosegal. Prilagam izsek iz priročnika za 2015, da si lažje predstavljate.

 

Kot rečeno, zbornik po preteklem letu MKL zastonj naloži na svoj ISSUU profil (/knjiznicaljubljana), imam pa prejšnje zbornike tudi v .pdf-ju, če se spodaj izrazi želja, lahko naredim en »hiter očetovski paket zbornikov«. Gre za konkretne, več kot 200 strani dolge bukve, ki vsebujejo tudi nekaj člankov o mladinski književnosti sami po sebi, napisanih zelo poljudno in tako primernih za vse starše.

 

Kakorkoli, to je bila kratka predstavitev. Če bo še kakšno vprašanje, mi ga prosim napišite. Namenoma nisem pisal specifičnih naslovov, ki jih priporočam (to lahko kdaj drugič), pač pa bolj konceptualno, kje dobre knjige iskati in dobiti. Prijetno ukvarjanje z mladinsko književnostjo želim vsem Jocker-forumašem-fotrom (in tudi ostalim, ki jih zanima mladinska književnost). Če ima kdo še kakršnokoli vprašanje, prosim vprašajte. Vse skupaj je, kakor vidite, res hiter in bežen pregled tematike (iskreno mi je že ta vzel nekaj časa, tako da se res nisem mogel še bolj poglabljat .

zlatahruska.jpg

  • Račka +1 3
  • Na jagodo +1 2
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 13 minutami:

Ja ni druge kot, da staršem (babicam, dedkom) vsilit svoja pravila. Ipak to niso njihova deca in ne bojo jih oni vzgajali. Kaj vem, verjetno je to pri njih že mentaliteta, da ne vejo kako dolgo bojo z vnuki al kaj, pa se jim na vsak način hočejo priliznit al nekaj takega. Poznam tudi take, ki so nekoč bli full strogi starši, pa so sedaj po letih, ko do dobili vnuke/vnukice čist drugi ljudje.

 

Zelo podobni občutki. Pri nas je bilo kar vroče, ker sem pri mat nekaj časa imel občutek, da se pogovarjam s steno, ampak na srečo za voljo odnosa in otrok se je vse uneslo. 

 

Itak bo pri starih starših vedno nek poseben status ugodja, vse ok, važno da so temelji usklajeni. 

Povezava do prispevka
flipflop reče Pravkar:

 

Zelo podobni občutki. Pri nas je bilo kar vroče, ker sem pri mat nekaj časa imel občutek, da se pogovarjam s steno, ampak na srečo za voljo odnosa in otrok se je vse uneslo. 

 

Itak bo pri starih starših vedno nek poseben status ugodja, vse ok, važno da so temelji usklajeni. 

Ja, jasna stvar, da jih bojo nekoliko bolj razvajali z določenimi razvadami... ampak nek temelj mora biti. Naj vsaj kosilu v miru pojejo, pa jim naj dajo sladkarije 2 uri po kosilu recimo. Al pa, če se redko vidijo naj pač zijajo TV al igrajo računalnik nekaj dlje časa kot doma ponavadi ipd. Ampak neka meja pa naj le bo.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...