Skoči na vsebino

The Three-Body Problem


Vodokotlič

Priporočeni prispevki

končno

čeprav naj bi bil prvotno mišljen kot film

Spoiler

sama štorija ma sicer kar par orenk lukenj. recimo da lahko poiščeš vse planete, ki imajo pogoje za lajf (kisik... je bil na zemlji že dolgo let pred dinozavri) in jih preventivno nukaš prvi.

 

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
bainit reče Dne, 2. 9. 2020 at 22:43:

končno

čeprav naj bi bil prvotno mišljen kot film

 

sama štorija ma sicer kar par orenk lukenj. recimo da lahko poiščeš vse planete, ki imajo pogoje za lajf (kisik... je bil na zemlji že dolgo let pred dinozavri) in jih preventivno nukaš prvi.

Spoiler

Kako je to luknja? Saj je lepo razlozeno, da mora bit to casual event, ki ne vzame dosti casa/resursov, tako da pac vsi, ki imajo to moznost unicujejo planete bolj kot ne na dnevnem redu.



Drugace pa se veselim, se mi zdi fajn da bo serija in ne film, ker je zgodba res obsezna. Film so sicer kinezi ze dali v produkcijo, vendar je bil kasneje prestavljen/skenslan, ker je baje bila manjsa katastrofa. Upam, da bo serija proper.

uredilo bitje kola
Povezava do prispevka

Mene je motila ta neumnost, da je prva civilizacija, ki je prišla v stik z nami sprejela sklep, da bo zavzela naš planet in se na njemu naselila. To je ful logično, ker če imaš space-flight si verjetno tudi dovolj razvit da poišče en neposeljen planet in se na njemu naseliš. Ker zakaj bi tvegal spopad, če ti tega res ni treba.

Povezava do prispevka

@kr'en

 

Še boljše bi bilo, da bi rudarili asteroide za osnovne surovine in iz njih naredili vesoljske habitate v veliko večjem številu in poceni, kot pa da tvegaš direktni konflikt s prebivalci planeta.

 

Nisem bral knjig, a kakšna je razvitost civilizacije na planetu Zemlja? So sploh kolonizirali osončje ali so bolj ujeti na naš planet. V tem primeru bi medzvezdna civilizacija gladko pošišala našo, majo že sami zase možnost ustvarjanja novih ladij in habitatov, dokler imajo na voljo tok surovin in zadosti robotov.

 

To je pač pogost problem piscev sci-fi knjig in snemalcev filmov. Enostavno preveč podcenjujejo nezemljane, ki potujejo med zvezdami in dajo preveč možnosti naši vrsti, da jih premaga. Realnost bi bila v slogu kratke sci-fi zgodbe avtorja harry Turtledova - Vilcabamba, ki jo tudi priporočam, če je komu kdaj dolgča in bi rad na hitro prebral kratko zgodbo. Mislim da je dostopno na internetu, ne me držat za besedo.

 

 

 

 

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
kr'en reče Dne, 10. 9. 2020 at 22:31:

Mene je motila ta neumnost, da je prva civilizacija, ki je prišla v stik z nami sprejela sklep, da bo zavzela naš planet in se na njemu naselila. To je ful logično, ker če imaš space-flight si verjetno tudi dovolj razvit da poišče en neposeljen planet in se na njemu naseliš. Ker zakaj bi tvegal spopad, če ti tega res ni treba.

 

Mislim celotna ideja zavzemanja planetov je dost neumna (v vseh SCIFI-jih, ne samo tukaj). Planet je en tak ogromen gravity well iz katerega je težko uit. In če že potuješ kozmične razdalje imaš tehnologijo grajenja v vesolju in simuliranja okolja potrebnega za preživetje. Če maš to, je dobesedno miljonkrat ceneje da si zgradiš neki v stilu O'Neill cylinder oz. nek podoben space habitat in jih miljone/miljarde našopaš okol sonca kjer imaš obilo pocen energije direkt iz sonca. Ne da ti atmosfera ubije izkoristke. To je način da narediš prostora za triljone triljonov, ob minimalni masi, in tako ne "plačuješ" v obliki energije ko hočeš potovat in uiti gravity well-u. 

 

Planeti bi bili tukaj bolj uporabni kot vir materiala, tako da bi bilo precej bolj realno da jih enostavno razdrobiš in porabiš za grajenje infrastrukture, al jih maš pa kot en ogromen nacionalni park, če ti je to seveda pomembno. 

 

Druga taka stvar so nuke, ki so v vesolju precej manj uporabne kot na planetu (ker ni ničesar na kar bi prenesle energijo). Za uničevanje planetov jih pa tudi ne potrebuješ. Če si sposoben potovat med zvezdami, si sposoben pospešit dovolj velik kamen do dovolj visoke hitrosti in je to vse kar potrebuješ da končaš vse življenje na nekem planetu. Ali vsaj veliko večino. 

 

edit: vidim da je @Henrik napisal podobno =)

Povezava do prispevka
Arbenowskee reče Dne, 3. 10. 2020 at 9:39:

Planeti bi bili tukaj bolj uporabni kot vir materiala, tako da bi bilo precej bolj realno da jih enostavno razdrobiš in porabiš za grajenje infrastrukture, al jih maš pa kot en ogromen nacionalni park, če ti je to seveda pomembno. 

 

Druga taka stvar so nuke, ki so v vesolju precej manj uporabne kot na planetu (ker ni ničesar na kar bi prenesle energijo). Za uničevanje planetov jih pa tudi ne potrebuješ. Če si sposoben potovat med zvezdami, si sposoben pospešit dovolj velik kamen do dovolj visoke hitrosti in je to vse kar potrebuješ da končaš vse življenje na nekem planetu. Ali vsaj veliko večino. 

lahko smo pa mi ta nacionalni park O_o

pa baje se da tak kamen relativno easy deflectat oz. uničit, če ga pravočasno zaznaš (pač nekaj mu nastaviš na pot oz. kaj z laserjem, da mu daš prečni pospešek zaradi ablacije materiala recimo)

https://www.youtube.com/channel/UCZFipeZtQM5CKUjx6grh54g/videos

 

 

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
  • 2 leti kasneje...

Sem lih koncal tretjo buklo. 

 

Trisolarci zivijo s tremi sonci, od tu three body problem. Zakaj cjo gtfo z rodnog planeta, pomaga prebrat kaj three body problem je. Nej taku lepu zivet s tolko sonci. Less is more. 

 

Z interneta:

 Trisolaris is a terrestrial planet with an erratic orbit around all three suns, resulting in a wildly unstable climate.

https://aliens.fandom.com/wiki/Trisolaran

Povezava do prispevka

Tretja je pa čisti ZF odfuk, kinezi ki je tole pisal je moral kar močno kaditi mamile zraven. Drugače pa top ZF trilogija, sem skoraj prepričan da se iz tega ne more dobro narediti serije - preveč materiala, dogodkov med sabo povezanih, da ne govorim o količini potrebnega CGI-ja...

Povezava do prispevka
Suzi Difuzi reče pred 4 minutami:

Trisolarijanci v nadaljevanju postanejo povsem nepomemben faktor. Celotna triologija je odfukan miselni preizkus določene rešitve Fermijevega paradoksa, cepljen na eksistencialno grozo. Par tednov sem imel grenak priokus, ko sem zaključil z branjem. 

ja mas pa

Spoiler

unega junior pilota ki ustreli 2d foil pa pol zves se o njihovi kulturi

pa trisolaris so se zmer kr major

Povezava do prispevka

Aja, v bistvu maš kr prav. Ne vem zakaj sem imel v spominu, se zgodba z njimi zaključi že z drugo knjigo. Je že neki časa nazaj, odkar sem bral.

 

No ampak proti koncu tretje knjige se vidno polje obravnave bistveno razširi in so Trisolarijanci zgolj še ena izmed civilizacij in niti ne tako pomembna. 

 

Sam keri mindfuk koncepti se odvijajo skozi triologijo. Vsakič ko vidim Avstralijo, me preruka. 🤣

 

uredilo bitje Suzi Difuzi
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...