Skoči na vsebino

[random] Gaming talk in novice


Priporočeni prispevki

Hattori reče pred 2 urama:

Dost lame nakup. Bethesda je v zatonu zadnjih 10 let, brez Arkane bi bili to generacijo totalno brezvezni. Ok ID delivera, ampak eno in isto že 30 let...

Ma realno ni lame nakup, pač pa sick nakup v tri krasne, ajme nisem pričakoval tega

Povezava do prispevka
uros678 reče pred 24 minutami:

Spili za druzino? Obstaja kaj takega sploh? Nic mi ne pade na pamet..

Mario Party ce se hočete poklati :D Alpa Mariokart oziroma kej na to žogo. Pokemon Stadium 2 ma tut par lustnih mini gameov, ki podpirajo 4 playerje. Smash serija je Tut ful najs. Nintendove TV konzole majo ogromno tega.

 

Pol maš kake Little Fighterje pa Castle Crasherje, Wormsi, Liero, to mi zdj na pamet pade 

uredilo bitje Doppelganger
Povezava do prispevka
uros678 reče pred 25 minutami:

Spili za druzino? Obstaja kaj takega sploh? Nic mi ne pade na pamet..

Uf, ogromno jih je. Mislim saj to je ena tema, kao gaming in otrok, o kateri bom enkrat napisal en huge tl;dr post, kot sem ga tukaj za knjige/slikanice/etc.

 

Sam moram najt cajt. Je pa tega ogromno, pa tudi res kvalitetnih zadev, samo moraš pogledaš širše od pričakovanj, da bo na škatli od igrice napis FAMILY GAME ... Ker večina teh iger itak v osnovi nima škatlice :D 

 

Kakorkoli, ko najdem cajt, napišem

 

MLADINSKA LITERATURA

 

(Kratka izobraževalna vsebina za forumske očete, po želji se lahko doda v OP. V prihodnosti bom spisal podobno še za animirane filme.)

 

Že velikokrat sem opazil, da se mnogo mlajših staršev v Sloveniji ne zaveda, kako bogato in razvejano produkcijo mladinske književnosti imamo. Ker so me različni »forumski očetje« o tem spraševali že po zasebnih sporočilih, sem se odločil tukaj zbrati par osnovnih informacij.

 

Moje mnenje je, da je kakovostna literatura nepogrešljiv element pri odraščanju. Na fakulteti sem se zelo rad ukvarjal s tem, zato sem vzel večinoma vse izbirne predmete, ki so bili povezani z mladinsko književnostjo. Seveda je potrebno izpostaviti, da tudi v Sloveniji ni vse idealno na tem področju, vendar se lahko z znanjem in poznavanjem prepoznavanja kvalitetnih vsebin izognete temu, da bi otroci brali nekakovostne stvari. Trenutno v Sloveniji opažam predvsem dva negativna trenda izredno nekakovostne vsebine:

(a)   Slikanice, ki se jih kupi na pošti za pod 5 €. Vsakič, ko čakam na pošti, preberem kakšno in sem dobesedno šokiran, kako slabe so. Od slabega dizajna, ilustracij, fontov, razrezanih in čudno skupaj sestavljenih zgodb (večina jih gre po principu, da vzamejo neko daljšo pravljico in jo skrčijo na recimo 20 % vsebine, pri čemer je redukcija izredno slabo izbrana). Odslej imejte ozaveščeno zlato pravilo: Na pošti se ne kupuje mladinske literature.

(b)   Tako imenovane personalizirane slikanice (a la Mali junaki). Gre namreč za popolnoma obrtniške izdelke absolutno brez vrednosti, ki jih »pišejo in rišejo« razni pisci pri koritu. Gre za vnaprej naročene zgodbe brez umetniških ambicij, ki jih dodatno ubije sam pristop personalizacije in res nekakovostno in generično slikovno gradivo. Poleg tega so izredno drage. Močno priporočam, da denar raje investirate v dejansko kakovostne zadeve, ne pa vsebine, ki so, če se malo ukvarjamo z njimi, pravzaprav marketinška shema, kako dobiti denar od staršev, ki se jim ne ljubi poglobiti v širšo produkcijo.

 

Ko smo dali to na stran, velja izpostaviti en nasvet: mnoge mladinske knjige in slikanice se dobi rabljene v bukvarnah, kjer so cene zelo nizke, tako da lahko kakšne kakovostne starejše stvari dobite tam. Prav tako velja pogledati na Digitalno knjižnico Slovenije, kjer so digitalizirali že nekaj najkvalitetnejših starih slovenskih slikanic.

 

Ker pa »stare zadeve« niso tema, ki vam jo želim predstaviti, pač pa sodobna, aktualna produkcija, se zapodimo v to. Izpostavim naj, da imajo tudi v tujini super nagrade in sisteme za kategoriziranje mladinske književnosti, jaz se pač namenoma osredotočam na slovenski tržni prostor, morda kdaj spišem še za tujega, če se bo pokazal interes (napišite spodaj). Lahko pa tudi sami raziščete razne nagrade: Newbery Medal, Hans Christian Andersen Award, Horn Book Award, Coretta Scott King Award (ta je za afroameriške avtorje), Hugo Awards, Children's Choice Awards itd.

 

Torej.

 

Najprej naj predstavim osnovno kategorizacijo »bralcev« v prvih razvojnih obdobjih. Najbolj groba razdelitev so seveda »samostojni« in »nesamostojni bralci«. Nesamostojni bralci so večinoma do tretjega leta, kasneje pa so samostojni. To seveda ne pomeni, da starši ne smete brati pravljice s sedemletnim otrokom, pač pa pomeni, da je načeloma otrok takrat že dovolj psihosomatsko razvit, da zmore brati sam.

 

Bolj kompleksna razdelitev pa je na razvojne oziroma starostne faze. O razvojnih ne bom, saj je o tem dosti napisanega v raznih monografijah in je zanimivo predvsem za raziskovalce. Po letih pa gre nekako takole:

(a)   Najnižja stopnja so knjige, ki so primerne za starost do treh let

(b)   Druga najnižja stopnja, ki občasno še vedno pade v fazo »nesamostojnih bralcev«, pa so od treh do šest let.

(c)   Tretja stopanja so knjige za prvo triado OŠ.

(d)   Četrta drugo triado OŠ.

(e)   Peta tretjo triado OŠ.

(f)    Šesta skupina knjig pa je primerna za srednješolce, ki se, zlasti mlajši, še vedno kvalificirajo za mladinske bralce. Dijaki na gimnazijah so hitro prisiljeni v branje literature za odrasle, dijaki na strokovnih in poklicnih šolah pa še nekaj časa berejo mladinsko leposlovje (v šoli, seveda).

 

V Sloveniji vsako leto izide t. i. Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig, ki ga pripravi Mestna knjižnica Ljubljana v sodelovanju z različnimi institucijami in fakultetami. V osnovi je v strokovnem odboru kakih 15 ljudi, potem pa še dodatnih 5 za naknadne strokovne preglede. Ne gre torej za nek naključen zbir, ki ga sestavijo mamice in uporabniki forumov, pač pa ljudje, ki se vsaj približno celo življenje ukvarjajo z mladinsko književnostjo in bibliotekarstvom, veliko jih ima seveda tudi lastne otroke. Zbornik stane 30 € in se ga lahko kupi, če kontaktirate MKL. Če vam je 30 € veliko, si ga izposodite v knjižnici ali z enoletnim zamikom na internetu.

 

Seznam knjig, ki prejme plaketo zlata hruška, je načeloma precej širok in zadnja leta tudi nediskriminatoren. Tudi če otroka vzgajate v kakšni specifični veroizpovedi ali družbeni situaciji, boste našli kaj kvalitetnega.

 

Letno v Sloveniji izide približno 800 kosov mladinske književnosti, pri čemer so odšteti učbeniki, delovni zvezki, razne stvari mladoletnih avtorjev, ki jih včasih izdajajo šole itd. Teh 800 naslovov je razporejenih med izvirne zadeve, prevode in ponatise starih knjig. Največ jih izide, seveda, pri Mladinski knjigi, ne izostaja založba Miš, vse ostale pa so konkretno zadaj.

Najrelevantnejše nagrade za slovensko mladinsko književnost:

    Priznanje ZLATA HRUŠKA, ki je pavšalno rečeno priznanje knjižničarjev. Ponavadi podelijo štiri nagrade – najboljša izvirna slovenska mladinska leposlovna knjiga, najboljša mladinska prevedena, najboljša izvirna slovenska poučna knjiga, in najboljša izvirna prevedena poučna knjiga.

    Nagrada VEČERNICA, ki jo podeljuje časopis Večer s svojo strokovno komisijo. Ponavadi zmaga ena knjiga.

    Nagrada KRISTINE BRENKOVE za izvirno slovensko slikanico, ki jo podeljuje zbornica založnikov pri GZS.

    Nagrada DESETNICA, ki jo podeljuje Društvo slovenski pisateljev za najboljšo slovensko otroško ali mladinsko literarno delo v prozi ali poeziji.

    Nagrada MODRA PTICA, ki jo podeljuje Mladinska knjiga in sicer na način, da se razpiše natečaj za najboljši še neizdan roman, ki ga kasneje izdajo. Je tudi cenovno najvišja nagrada v slovenskem prostoru, saj mislim, da zmagovalec dobi krepko več kot 10.000 € (ni relevantno za našo temo, navajam kot zanimivost).

 

Kako torej iskati knjige? Vsako leto preglejte zmagovalce zgornjih tekmovanj, pri čemer velja posebej pregledati širši izbor za ZLATO HRUŠKO, v katerega pride približno osemdeset knjig (tudi prevodi in ponatisi). Prav tako si vsako leto v knjižnici preglejte in skenirajte zanimive strani Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig, saj je v njem ponavadi okoli 800 krajših predstavitev knjig, prav tako pa so označene ključne besede, kvaliteta v eni besedi (npr. ODLIČNO) in bralna stopnja, ki bi jo naj mladi bralec dosegal. Prilagam izsek iz priročnika za 2015, da si lažje predstavljate.

 

Kot rečeno, zbornik po preteklem letu MKL zastonj naloži na svoj ISSUU profil (/knjiznicaljubljana), imam pa prejšnje zbornike tudi v .pdf-ju, če se spodaj izrazi želja, lahko naredim en »hiter očetovski paket zbornikov«. Gre za konkretne, več kot 200 strani dolge bukve, ki vsebujejo tudi nekaj člankov o mladinski književnosti sami po sebi, napisanih zelo poljudno in tako primernih za vse starše.

 

Kakorkoli, to je bila kratka predstavitev. Če bo še kakšno vprašanje, mi ga prosim napišite. Namenoma nisem pisal specifičnih naslovov, ki jih priporočam (to lahko kdaj drugič), pač pa bolj konceptualno, kje dobre knjige iskati in dobiti. Prijetno ukvarjanje z mladinsko književnostjo želim vsem Jocker-forumašem-fotrom (in tudi ostalim, ki jih zanima mladinska književnost). Če ima kdo še kakršnokoli vprašanje, prosim vprašajte. Vse skupaj je, kakor vidite, res hiter in bežen pregled tematike (iskreno mi je že ta vzel nekaj časa, tako da se res nisem mogel še bolj poglabljat .

zlatahruska.jpg

uredilo bitje Chenier_
Povezava do prispevka
Gatsu reče Pravkar:

 

 

Imam I5-760 in GTX 670 :)

No vidiš, ravno čez 2-3 leta, ko si mislil nabavit xbox sex, boš moral počasi tudi hišni PC zamenjat. Hišni PC 500€, gaming pc, ki bo takrat bolj zmogljiv  pa 800€ = profit. Boh ne daj, da še monitor menjaš, mind blown :)

 

 

KE RIT reče Pravkar:

Bolj poceni valjda.

 

Kot PCj ja, ampak PC itak rabiš, potem je vseeno če dodaš par evrov zraven in imaš PC in konzolo v enem? :)

Povezava do prispevka
uros678 reče pred 2 minutama:

Dobro, na switch nisem zaj studiral, ker ga nimam. :) Overcooked pa sem nekje zasledil ze ja..pa je res tak dober ko pravijo?

N64 emulator za PC pa si dober. Kej novejšega js nism emuliral, se pa da (mas temp za to).

 

Little fighter je za PC, Castle Crashers pa za ps in x semizdi

 

Edit:

Cc so tut za kompe

uredilo bitje Doppelganger
Povezava do prispevka
atomic reče Pravkar:

Kot PCj ja, ampak PC itak rabiš, potem je vseeno če dodaš par evrov zraven in imaš PC in konzolo v enem?

No ja, more like par 200 eur. (Pa plz ne mi zdej delat Series X killer PC builda :D)

Realno gledano, če si prej imel nek laptop in hočeš prešaltat v hardcore PC gaming, pol moraš pač odštet vsaj ene 800-1000EUR za neko future proof alternativo PS5/SEX.

Povezava do prispevka

Mislte da bojo nove konzole podpirale native KB+M. REs mi manjkajo kaki dobri crpgji. Na zalost mam od kompa doma samo neke macbook aire 2016 ki jih uporabljam za job in ze pri pillarsih of eternity 1 mi fps pade na 13 sam da sta na screenu vec kot dva spella. 

 

Sej joystick control je kao postiman, sam ni isto ne.  

Povezava do prispevka
uros678 reče pred 38 minutami:

Spili za druzino? Obstaja kaj takega sploh? Nic mi ne pade na pamet..


Tega je res ogromno, sploh na NIntendo napravah. Game of Life, Monopoly, Risk, Cluedo (Clue) itd. (to so vse dobre priredbe namiznih iger v številnih Hasbro kompletih). Res, ni da ni. Potem imaš tudi nebroj teh Dance iger za večino sistemov (če se ti da "plesati"), pa za PS3 imaš cel kup zadev, sploh v navezi z Move kontrolerji. Predvsem pa to, kar je predlagal Ke Rit. in imaš mir za res ohohoho časa. 
Overcooked je zgolj ena od teh, recimo družinskih multiplayer iger (pa zna te živčnega naredit :) 

Povezava do prispevka

Če ste pevsko razpoloženi pa lahk dobiš tut poceni x360 najbrž oziroma neko konzolo z mikrofoni (na ps mas singstar, na x lips). 

 

Je pa najbrž najboljša izbira to kar je kekit napisu, že zarad sportsov, pol maš pa se tok enih drugih stvari, da je res no brainer, ce se lahk neki malega skesiras.

uredilo bitje Doppelganger
Povezava do prispevka

Jaz sem na  odklenjenem Wii dal skozi toliko teh "familiy" iger, da jih niti naštet ne morem. Pa seveda tudi WiiU kul, sploh določeni naslovi, kjer je nekdo v rokah držal tisti veliki kontroler z ekranom, ostali pa smo sodelovali z wiimoti. 
Pa PS3 era mi tudi ni bila slaba, ampak kot pravim, tam je bilo predvsem z Move zabavno. Take na easy zadeve, ki pa vseeno naredijo malo več dogajanja in na splošno večjo zabavo, kot pa da bi vsak zgolj drkal svoj klasični kontroler in gledal v nek split screen. 
Na PS4 se mi zdi, da je vsega tega precej manj. Ali pa pač ni takega "immersiona". Mogoče kak VR naslov? Tisto okoli bombe mi je bilo recimo res kul.

Povezava do prispevka
johnbi reče pred 18 minutami:

se prav MS bo vse svoje first party naslove launchal v svojem subsciption modelu za 10 dolarju na mesec, sony pa bo vse svoje first party naslove retail/digitalno prodajal po 80 dolarju 

 

sony is dead in the water če ne začne svojega gamepass modela 

PS Now že obstaja.

Drugače pa je Gamepass v igri že koliko? Eno leto? Dve? A se je karkoli spremenilo v tem času. Je MS imel ful več profita zarad servisa? Drugače tole čisto resno sprašujem, ker nimam pojma lol.

uredilo bitje KE RIT
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   1 član

×
×
  • Ustvari novo...