Skoči na vsebino

LineageOS


Stasis

Priporočeni prispevki

Je ze kdo nadgradil na razlicico 17? Ze en cajt odlasam in malo gledam spremembe, pa se mi ne zdi nic omembevrednga, da bi se ukvarjal s prehodom (varnostna kopija, rocna namestitev, etc.). Tako da zaenkrat sem se na 16.

 

Je ze kdo nadgradil in ali je smiselno?

Povezava do prispevka

Predvsem je čist os brez odvečnih smeti od appov. 
Pradavno nazaj ko sem na s5 inštaliral LineageOS ni mel niti google appov. 
Problem rešen enostavno - paketek prenesel na telefon in ročno namestil. 
Ko sem imel dostop do google stora, sem vse appe katere sem prej uporabljal namestil nazaj. 

Telefon je bil bolj odziven. pa baterija mi je takrat dlje časa držala - ubistvu sem lahko normalno telefon lahko uporabljal še kako leto, ker z uradnimi upgrejdi je bil telefon neuporaben. 

Mogoče je največji problem LineageOSa ta, da moraš telefon roota, kar pomeni da garancija ni več veljavna. 

Povezava do prispevka

Glavna stvar kateri sem se osebno odrekel so vrhunske fotografije, ki so (bojda) mozne samo z originalnim proizvajalcevim programom (Sony), z ostalim nimam tezav. Dolocene aplikacije se potozijo, da rabijo Go0gLe SpyWaRe za delovanje, ampak vecinoma delajo tudi brez tega samo pac ne morejo dobit moje lokacije in podobno. Morda bi moral pogledat za tocno tvoje potrebe kaj ne dela in kaj ne. Samo ce hoces itak lahko namestis G-smeti, kot pravi  modelcek nad menoj. Glede garancije pa ne bi vedel ... se nisem (poskusal) uveljavljat. Samo glede na to da lahko menda tudi postavis nazaj tovarnisko stanje in zaklenes nalagalnik, ne vem ce bi temu povsem vrjel.

Povezava do prispevka

apropos, kamera

 

za moj telefon (galaxy s8) vsi svetujejo, da si snameš google camero in potem slikaš najkakovostnejše tako v uradnem androidu kot v lieageOSu

 

dokler ne vidiš, da kamera dela samo za galaxyje s snapdragoni, ki se prodajajo v ameriki in kitajski, evropski modeli majo pa samsungove čipe

Povezava do prispevka

imo za povprečnega uporabnika, ki nima časa se ukvarjat z vsakim appom posebej je lineageOS primerljiva izkušnja kot da daš povprečnemu uporabniku ubuntu namesto windowsev - pač moraš se znajti, na ta račun pa imaš več stvari pod kontrolo

 

če pa na lineageOS namestiš google playstore pa si nazaj na istem kot original kar se tiče zasebnosti (+- proizvajalčev bloatware)

uredilo bitje Kunta Kinte
Povezava do prispevka

Od namestitve dalje, se manj ukvarjam z LineageOSom in z "vsako aplikacijo posebej" kot s povprecno proizvajalcevo verzijo Androida. Primerjava je nevrjetno nesmiselna ... ce ze, bi pa rekel da je namescanje aplikacij ravno obratno: na tipicni Linux distribuciji imas lepo svoj Software center od koder izbiras aplikacije in je namescanje teh bolj zahtevno mimo uradnih repositoryjev, kot je tudi na prednamescenih verzijah Androida tezje namescat aplikacije izven Google Play Storea. Docim pa na Windowsih lahko zadeve normalno namescas in iz trgovine (s tem da pri Lineage je to lahko uradni Play Store ali pa alternative ala Aurora, F-droid, etc.) ali pa enostavno poisces na spletu priemrno .apk datoteko in jo snames in namestis.

 

Sicer pa osebno ne bi nikomur izrecno priporocal namescanja alternativnih Android ROMov, ce nima izrecne zelje pustiti Google za seboj, ker ze sama namestitev je relativno zapletena (pac bolj kot prizgat telefon in ga zacet uporabljat) in v koncni fazi ne pridobis veliko, razen seveda na nacelni ravni in jasno da bo telefon dlje casa podprti z novimi razlicicami Androida in posodobitvami.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
Stasis reče Dne, 18. 5. 2020 at 14:00:

Od namestitve dalje, se manj ukvarjam z LineageOSom in z "vsako aplikacijo posebej" kot s povprecno proizvajalcevo verzijo Androida. Primerjava je nevrjetno nesmiselna ... ce ze, bi pa rekel da je namescanje aplikacij ravno obratno: na tipicni Linux distribuciji imas lepo svoj Software center od koder izbiras aplikacije in je namescanje teh bolj zahtevno mimo uradnih repositoryjev, kot je tudi na prednamescenih verzijah Androida tezje namescat aplikacije izven Google Play Storea. Docim pa na Windowsih lahko zadeve normalno namescas in iz trgovine (s tem da pri Lineage je to lahko uradni Play Store ali pa alternative ala Aurora, F-droid, etc.) ali pa enostavno poisces na spletu priemrno .apk datoteko in jo snames in namestis.

Jzt bi čez palec reku da se prbližno isto ukvarjaš z vsako aplikacijo posebi v najboljšem primeru (nameščaš iz nekega store-a), v najslabšem pa nameščaš apkje ročno, kar je mogoče tudi z bilokaterim ne LineageOS sistemom (kaj je tukaj težje ne vem). Kaj točno je point tega odstavka?

Povezava do prispevka

LineageOSu že delj časa sledim, dasiravno sprobal ga še nisem, ker Ni me še tolk prepričalo tole da bi ga kar koj vzel za primarni boot OS. Enkrat te dni ko bom mel mal (od)več časa  se bom spravil namestit multiRom in LineageOS + nek custom rom.

Proces namestitve bo seveda vključeval wipe all user data (ves internal storage). Kaj uporabljate za backup ko šaltate rome? 

uredilo bitje Zaphod_B75
Povezava do prispevka

Povečini bančne aplikacije delajo. Vsaj jst do zdej s tremi bankami nism mel problema. McD pa zna bit, da ne dela, ja. No biggie there. Najbrž tudi ne bi delal kak google pay al kake podobne zadeve.

 

All in all je več plusov kot minusov. Rajši mam boljšo kontrolo nad oglasi, absolutno kontrolo nad permissni in root level backup (da nikoli ne rabim več uporabljat googlovega backupa), kot pa en big mac app.

 

Sicer sem pa kenslal LOS, ker za moj telefon (OP6T) ni zadost spoliran. Specifično mi je največji dealbreaker, da še niso uspeli zrihtat osvetlitve zaslona pri odklepanju na optični skener. Sredi noči je totalni umor, ker blinkne celoten zaslon na full brightness, namesto samo delček s skenerjem.

 

End note pa, hvala kurcu za rome tipa LOS. Edina spodobna alternativa, če (ko) človek želi živet brez googla. In nekoč, UPAM, bomo vsi prišli do te točke.

Povezava do prispevka
atomic reče pred 7 urami:

A lahko telefon potem unrootaš nazaj, ko namestiš lineageOS, ker če ne moreš je potem to neuporabno, ker določene aplikacije potem ne deljajo, sploh bančne ne in recimo mcdonalds :)

 

Seveda lahko, obstajajo tudi programi (recimo Magisk), ki skrijejo root pred določenimi aplikacijami.

 

Nevem pa kako je v primeru Samsunga in njihovega Knox varnostnega sistema. Na S8 vem, da sem lahko rootal, ampak potem ne moreš v celoti unrootat nazaj. Pa neki so govoril o nekih fizičnih preprekah za root (kot da bi npr. skurilo neko žičko v telefonu če ga rootaš, telefon dela normalno na servisubti ga pa sam nazaj v roke poriejo in rečejo da se je zvočnik/ekran/... crknil zato ker je bil telefon nekoč odklenjen).

 

Na ostalih telefonih pa mislim, da ni panike.

uredilo bitje rajc91
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

Evo, zadnji build za moj fon je prišel do sprejemljivega levela in sm se odloču it na LOS full time, brez google servicov in appov. Nisem niti nalagal microG oz. enejblal signature spoofinga, ker nimam potrebe po tem.

 

So far je lajf brez googla totalni refreshment. Odrečt sm se mogu v bistvu samo eni aplikaciji, ki sem jo redno rabil in ne želi delat brez google servicov, tj. expense tracker 1Money (zame edina primerna aplikacija za ta namen - fuj vseh ostalih 100). Odrečt sm se mogu še google kameri, ki ne dela brez services frameworka. Sem probal microG GSF naložit za foro, pa je potem speljala ampak so vsi ostalo appi znoreli in force closali, tako da sm oboje skupaj brcnil v maline. Izkaže se, da stock LOS kamera za moje potrebe popolnoma zadostuje.

Odreku sm se še EBay appu, ki noče delat brez GSF. No biggie there, ker sm itak vse appe, ki niso potrebni (beri: so dostopni preko weba ala ebay, amazon...) brcnil zaradi boljše kontrole nad trackingom (advanced mode ublock).

 

Open source appi iz FDroida so tudi precej kul, ker je takoj očitno koliko manj permissionov želijo met in kako lahki so install fajli nasploh.

Also, ko človek naloži aurora store in čekira kake trackerje imajo appi objavljeni na play storu bejkane v sebi, se človek res za glavo drži. Poleg tega pa mu dokončno postane jasno kako je za Google privacy samo marketinška fora, saj bi v primeru da jim je res mar za to objavljali analizo kode appa npr. tako kot to dela aurora store. Potem bi vsak imel pregled nad dobrimi zgledi in bi se v poplavi appov vsaj lahko boljše odločil kje potegneš črno. A želiš shopping list app z 0 trackerji ali pa POFUKAN SHOPPING LIST app s 35 trackerji ki je poleg tega še najbolj downlodan app za ta namen v letu 2019. Na koncu prideš celo do tega, da mogoče pa vsega ni za prenašat na "pametne" fone in kuli pa papir zadostujeta. No, ne slepimo se, analize kode play store nikoli ne bo imel. Google more obdržat svoj image belega viteza, v nasprotnem primeru bi jih vse skupaj tako nazaj užgalo kot je applu v zadnjem času (čeprav premalo).

 

App za banko mi dela brez težav.

 

Za google maps alternativo uporabljam OSMand, ki se je izkazala za hudičevo odlično stvar.

 

Precej izboljšave se pozna tudi na bateriji, kljub temu da sem že na prejšnem romu imel z rootom forcan battery optimization na google servicih.

 

All in all, poleg expense tracker appa ki mi manjka, je vse ostalo ostalo bolj ali manj nespremenjeno in je celoten proces bil smooth sailing ampak precej time consuming, ker je blo treba preklopit iz appov iz play store na (meni všečne) appe iz fdroida. Ni sicer potrebe po tem, ker vse play appe lahko dobiš tudi na aurora storu in bodo delovale, če niso specifično vezane na GSF, kar večina ni ampak jst sm se še vseeno odločil za popolno hardmode tranzicijo.

 

 

uredilo bitje Super Km3t
Povezava do prispevka

NKBM.

 

Sem naložil za foro DH mobilni in že po vklopu appa, ko daš permission za klice zajamra da je "prišlo do tehnične napake", tako da je kar verjetno. Bolj za ziher se pa lahko obrneš na podporo DH, pa naj ti povejo če uporabljajo googlov SafetyNet.

 

BTW, kakor kaže so itak standardnim google userjem z rootom dnevi šteti.

 

Pozabil sem pa omenit dve stvari v zgornjem reviewu.

- Pogrešam še native app lock, ki ga OnePlus bejka v svoje fone. Karkoli 3rd party je al ostalo še v časih pattern lockov ali pa želi delat še 15 drugih stvari zraven in seveda servirat reklame (in je posledično full of trackers).

- S tem romom pride Always on Display ki deluje tako kot more in ni battery hog. To pa je nekaj kar mi je manjkalo na OnePlusu, ko so ga neslavno skenslali po parih mescih in nikoli vrnili nazaj. Na telefonu kot je 6T je še posebaj potrebno nekaj takega, ker so skenslali vse ostale led blinkerje, ki lahko služijo tej funkciji.

uredilo bitje Super Km3t
Povezava do prispevka
Super Km3t reče pred 17 urami:

NKBM.

 

Sem naložil za foro DH mobilni in že po vklopu appa, ko daš permission za klice zajamra da je "prišlo do tehnične napake", tako da je kar verjetno. Bolj za ziher se pa lahko obrneš na podporo DH, pa naj ti povejo če uporabljajo googlov SafetyNet.

 

 

Kaj to pomeni če ga imajo in kaj če ga nimajo? 

Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...
JanosKranjski ni zaseden reče Dne, 13. 7. 2020 at 6:09:

Sem na hitro pogledal DH Mobilni app in ja, uporabljajo Goole Play Services. Zaradi neočitnega razloga uporabljajo Google Maps API :nicjasno:

 

Škoda, ker bi sicer z veseljem naložil gor tale OS. A obstaja kakšna možnost, da se preveri še N26?

Povezava do prispevka

 

JanosKranjski ni zaseden reče Dne, 13. 7. 2020 at 6:09:

Sem na hitro pogledal DH Mobilni app in ja, uporabljajo Goole Play Services. Zaradi neočitnega razloga uporabljajo Google Maps API :nicjasno:

 

Sem ponovno poskusil DH Mobilni. Spusti me do registracije, tečajno listo lahko gledam in spreminjam nastavitve. To sicer ne pomeni nujno, da deluje ampak moje izkušnje do sedajo so, da če app že v štartu ne fukne popupa da ne deluje brez GMS in se zapre, potem deluje. So far so good z DH mobilni. Še trackerjev je frej.

Res uporabljajo maps API, ker ima app opcijo prikaza bankomatov na zemljevidu. Takrat res zajamra da ne deluje brez play servicov ampak se app ne zapre oz. ti dovoli počet vse ostalo kar je precej kul znak ker lahko pomeni, da samo tista stvar ne dela in ostalo ni vezano na sam GMS.

 

Čekiram klase aplikacij s tem (odličen app btw - get it, use it, never let it go) in se mi vedno bolj se mi dozdeva, da sicer appi kot taki niso (vsaj v celoti) odvisni od GMS, gre bolj za odločitev (lazy) developerja da se takrat pač koda neha izvajat in se jebi. Če DH z manjkom map sicer v celoti deluje, potem je to lep primer kako napisat app. Valda je to samo moje kmečko sklepanje, dont quote me on it.

 

Zna bit, da mi pred časom ko sem probal ni delovalo, ker nisem aktiviral net permissiona na firewallu, moj spomin ne ve.

 

Žal ne morem probat dlje, ker nisem DH stranka. :rofl:

 

N26 enako, spusti me do registracije. Me pa že v štartu skbi da je polna nekih trackerjev. Ponavadi bančni appi niso taki offenderji kot ostalo sranje. Očitno so izjeme, wow.

 

 

Bom če nekaj časa nardil nov post z updejtom, ker ta proces stran od googla in na bolj privacy frendly appe je čisti work in progress in je od zadnjega posta kar precej drugače :D

 

 

 

uredilo bitje Super Km3t
Povezava do prispevka

Smiselno, drži da se devi ne ukvarjajo z error handlingom, pa lenoba ni nujno razlog. Ponavadi so appi outsorcani najcenejšemu izvajalcu, ta pa ima zaposlene lahko predvsem juniorje, ali pa res nesposobne razvijalce. Rezultat je potem znan. Je pa kar jeba napisat modularen app, ki lahko deluje normalno samo z jedrnimi moduli, opcijski pa se lahko izklapljajo glede na razpoložljivost eksternih knjižnic... 

Drugače pa hvala za check, sedaj definitivno probam nekaj časa preživet s tem OS-om da vidim, če se da.

Povezava do prispevka

Vprasanje je tudi zakaj bi se podjetje ukvarjalo z razvojem appa za 6 Super Kmet posebnezev ki nocejo met googlovih APIjev na telefonu. To stane, prinese veliko dela in ker ima verjetno prakticno vsak potencialen uporabnik to na telefonu bi blo res neumno ne uporabit.

Povezava do prispevka

Hey, now I might get offended :rofl:

 

Ampak ja, imaš prav in to je tista žalostna resnica. Vzame več časa, zmanjša ti potencial za zbiranje podatkov, zmanjša ti vrednost oz. količino podatkov, ki jih lahko prodaš naprej. Not good for biznis.

 

Tolažim se, da mogoče čez XY let bitka za zasebnost dobi mal več trakcije med normiji.

 

Samo potencialen doomsday scenario (beri: Huawei scenario), ko bi čez noč all things Google mrknile bi očitno prisilile vse te developerje v predelavo appa brez dependencyjev na kogarkoli drugega kot njih same (Google, obviously). Seveda Google nikoli ne bo mrknil in devi za normije nikoli ne bodo počeli stvari drugače, ker imajo enostavno prevelik incentive delat z Googlom, za Google (hello ever present firebase analytics).

 

Sprašujem pa developerje med nami, kako hudiča firebase bejkan v dev sdk in na koncu v app, da je za razliko od večine ostalih trackerjev nemogoče to klaso izklopit?

uredilo bitje Super Km3t
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...