Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

Haldim reče pred 7 urami:

@berghaus

Pustil sem izpust na najnižji točki, me pa malo skrbi ker nisem preveč pazil na pravilen padec po celotnem sistemu. Ven bi moralo steči vsaj tisto vode kar je v ceveh, ki gledajo ven. V zemlji zakopane bi morale bit ok, razen če bo res nizka temperatura.

 

 

Če imaš kompresor si lahko pomagaš s prepihavanjem, odpreš izpust in na vhodu vpihuješ. Kar je viška bo porinilo ven, tisto malo kar ostane ni problematično.

Povezava do prispevka

Tega sm že gledu k sm raziskoval kaj sploh dela to gnojilo od Plantelle iz alg. Hud video res, kmetijstvo je kr exciting :D 

 

A mate kakšen hud vir semen? Tko kej te stare vrste al pa kej bl avtohtono in tako. Bio? A ma to kej veze sploh? Sadil bi kakšne čudne barve zadev (krompir, melancane in paradajz) pa take, da se ne da kupt v vsaki trgovini, ker se mi zdi skor mal brezveze pol. (a sem slučajno že vprašu to)

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

@Haldim

 

Včasih se stvari zanimivo zasučejo......

 

Izvedel sem namreč, da imam v bližini kar dva proizvajalca in distributerja vrtne zemlje :lol:

 

Nisem vedel, da to postaja biznis, lol. V glavnem, gre za sejano zemljo z dodanim gnojem in mivko, humusno kompostne I kvalitete. Dobil ravnokar ponudbo, malce dražje kot od Snage, za 8 kubikov s prevozom do vrta, 170 evrov. Bom kar pokljukal pa je.

 

Pol pa gasa izdelati dvignjene grede, komaj čakam :w00t:

Povezava do prispevka

Ni vedno tako ampak včasih je res boljše če si blizu Ljubljane :) Vse skupaj s prevozom te bo prišlo ceneje od mene.

Jaz na svojo robo še vedno čakam in zdej s tem snegom se bo še zavleklo. Upam da rešim do novega leta da se potem vse skupaj malo "poleže".

Sm pa vsaj sekance pometal. Od planiranih 4 kubikov sem jih porabil 8. Nisem še nič slikal, da vam pokaže, ampak izgleda prav cool :) 

 

Iz katerega lesa boš delal grede? Boš kaj zaščitil les? Jaz sem razmišljal o lanenem olju ampak sem malo bral komentarje po netu in pravijo da se hitro spere.

Silvanolina in podobnih kemičnih preparatov pa nisem hotel.

Povezava do prispevka

Sekanci....pismu, te bom še moral naročiti. Veliko dela je pri vzpostavitvi vrta, moram priznati.

 

Grede bodo delane iz macesna, ga že imam doma spravljenega. Jaz ga bom premazal z lanenim oljem, ampak zgolj kot manjše podaljšanje obstojnosti, macesen ima namreč svojstvo lesne patine, sčasoma po površini obledi in zakrkne, naredi neke vrste zaščitni sloj, zaradi tega je bolj obstojen od drugih vrst.

 

Na vsako gredo potem pride še polžji električni pastir, nekaj gred bom opremil z mrežami za vertikalno vzgojo in cca dve gredi bom opremil s mobilno toplo streho, za jesenske in zimske posevke.

 

Največja jeba bo zvoziti 8 kubikov zemlje s karjolo do vrta, precej v hrib :D Ampak ok, do marca bomo valda uspeli.

Povezava do prispevka

Bergi, pa sem mislil da jaz preveč razmišljam in planiram tudi najmanjše projekte. Ti si še en nivo više :avadodo:

Tiste pokrite grede bodo takšne kot na sliki al je to edina možnost za prikaz v programu? Tudi sam razmišljam da bi eno ali dve gredi upgrejdal na zimsko verzijo na podoben način.

Povezava do prispevka
Haldim reče pred 30 minutami:

Bergi, pa sem mislil da jaz preveč razmišljam in planiram tudi najmanjše projekte. Ti si še en nivo više :avadodo:

Tiste pokrite grede bodo takšne kot na sliki al je to edina možnost za prikaz v programu? Tudi sam razmišljam da bi eno ali dve gredi upgrejdal na zimsko verzijo na podoben način.

 

Tista zadeva s pokrovom je trodelni kompostnik po sistemu vročega kompostiranja. Pokrite bosta tisti dve vzdolžni gredi, na katerima bom naredil snemljivi pokrov. Čez leto bosta to navadni gredi, v začetku jeseni pa bom na njiju dal streho. Tega v programu še nisem zrisal, prav tako manjkajo mreže in loki za vertikalno vzgojo rastlin. Prvo sem moral glede na dimenzije zemljišča narediti postavitev, naj bi bila v pravem razmerju:

 

Vrtdimenzije.thumb.jpg.63565558b103ba1ca85498eea09a508d.jpg

 

Poznam Jamesovo opcijo tople grede, kar veliko folka jo uporablja, enostavno in poceni. Sam še ne vem točno katero opcijo bom uporabil, vem pa, da bo za kritino polikarbonat.

 

 

hawa meyta reče pred 17 minutami:

 

Bergi, kako visoke grede boš naredil?

 

Grede bodo 200x100x30, torej 30 cm visoke, po vrhu pride še sedalni rob, na sliki ni zrisan.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Nič ne težiš. 30 cm zaradi tega, ker hočem sistem dvignjene grede in ne visoke grede. Oba sistema imata dobre in slabe lastnosti, meni največ dobrih nudi dvignjena. Od količine polnila, količine samega lesa za izdelavo, opcij vzemljitve mrež, lokov in podobno. 

 

Še ena stvar je, malce paradoksna za večino, moja invalidnost hrbta me zjebe pri delnem nagnjenju in skrajnem nagnjenju. Rabim sedalno površino. Zaradi tega mora biti moja delovna površina v delavnici višja od standarne, po kmečko, čimbolj moram biti stegnjen. Za primer, ko pri pultu v kuhinji s standardno višino pomivam posodo, se po desetih minutah ne morem več zravnati, dobim hude bolečine v ledveni hrbtenici. Torej sede, kleče na tleh ali pa čimbolj raztegnjen položaj. Zaradi tega so pri nas doma vsi pulti delani višje od standarda. 

 

Visoka greda je idealna za normalno hrbtenico, rabiš se zgolj malce nagniti nad njo. Ta položaj mene ubije.

 

Zato tudi širina grede zgolj 100 cm, sediš na robčku in imaš dostop preko celotne grede, brez preveč šetanja amo vamo.

 

Še malce špilanja v Sketcupu:

 

 

Vrtfinal.thumb.jpg.177bffd09a7e0c8791a6ca4f63eb4a7e.jpg

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

zdej sm kontaktiru lokalno podjetje (ograček oz. CEROP), ki predeluje komunalne odpadke v kompost in so mi rekl, da je ta njihov kompost mega močn. mam deklaracijo, sam se ne razumem preveč. so meritve na 1 kubik, pol so pa neke velke številke za NPK. tehnologinja mi je rekla, da je kao močnejše k hlevski gnoj, kar se mi skoraj zdi malo sumljivo. 

 

@Haldimkako je kej s tem pri rastkotu? a mi lahk pomagaš primerjat? a ti boš mešal z zemljo še prej kompost? CEROP pravi, da lahk kupim tudi 1:3 mešanico, kompost zemlja. 

 

jaz sem nameraval ta no dig od unega britanca, ko samo skipaš kompost in pol direktno not sadiš spomladi. na CEROPu pravijo, da so testirali sajenje direktno not in je vse požgalo. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Nimam pojma kolko je močan, me je pa teta iz komunale nm opozorila da je to gnojilo in naj bi ga mešal z zemljo. Jaz ga ne bom, grem tudi na no dig sistem in ga bom uporabljal za zastirko.

Na vreči, če kupiš 50l rastkota, piše da se lahko uporablja tudi kot zastirka v debelini 3 do 5 cm. Močno upam da mi ne skuri vseh rastlin ker bom pol poslušal od sosedov "I told you so" fore.

Že zdej me vsi čudno gledajo ko vidijo kaj delam z vrtom. Jebat ga, tak je če živiš na vasi in poskusiš nekaj novega :) 

Povezava do prispevka

Kompost, kot tudi gnojilo, požiga takrat, ko ni dozorjeno, vležano, starano. In v takem stanju ni priporočljivo za uporabo v vrtu.

 

Rastko je kompost, ki je prešel proces vročega kompostiranja in ne gre na police dokler ni zrel, to pomeni, da temperatura jedra kompostnega kupa ne presega določene temperature. Kot tak je popolnoma primeren za karkoli na vrtu, tudi kot zastirka.

 

Lunco, daj zapiši Ceropovo deklaracijo, da si malce ogledam to čudo. Na njihovi strani opisujejo obično kompostiranje in prodajo zrelega komposta. Zakaj bi potem tak kompost žgal rastline mi ni jasno. Razen, če mu kaj dodajajo (NPK, urin). Oziroma prodajajo nezrelega/delno zrelega, kar pomeni, da je še vedno konkretno nafilan z dušikom in posledično ob vkopavanju v zemljo "kuri".

 

Kompost je naravno gnojilo in ima precej manjši delež hranilnih snovi (NPK) napram umetnim gnojilom. Po domače, če ti podjetje za kompost deklarira NPK z velimi vrednostmi, gre v bistvu za umetno gnojilo in ne kompost (čeprav se tudi kompost kategorizira kot gnojilo, ampak naravno).

 

Domači kompost ima vrednosti manjše od NPK 1.1.1. Poleg tega gre za dolgoročno vezane hranilne snovi, pomeni, da rastlinam niso takoj na voljo.

 

Tudi gnoj domačih živali ni ravno huronsko naphan s temi ciframi, če jih seveda primerjaš s sintetičnimi.

 

Tu imaš v pomoč tabelne vrednosti večine njih in lahko primerjaš:

 

https://www.allotment-garden.org/composts-fertilisers/npk-nutritional-values-animal-manures-compost/

 

Tistim, ki ustvarjamo nove vrtove in imamo bolj revno zemljo, nam poleg komposta priporočajo tudi uporabo naravnih gnojil, kot je naprimer sušena živalska kri, mlete živalske kosti (prah), ribe itd itd, imate popis na zgornjem linku. Slišati je grdo, je pa to v trgovini vse skupaj pakirano v lepe škatlice, gnojilo je v obliki prahu, briketov ali pa tekočine, tako da dodatnega gnojenja v obliki kozlanja ne bo. Važno da je izdelek deklariran kot naravno gnojilo. 

 

Čist zabluzio. Se opravičujem.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Evo, sm kr dal na Drive: https://bit.ly/3gHBdO2

 

Se prav na KG je 20700 mg N, 12000 mg P, 20000 mg K. A prou racunam, če je to 20g N, 12g P in 20g na KG? A to pomeni, da je pol 2% N, 1.2%P in 2%K?

 

To je pol res FUL močno, če moja matematika drži in primerjam z Berghausovim linkom. 

 

Sm pisu biobrazdi, če mi lahko pošljejo za njihov uležani hlevski gnoj podatke, pa so mi odgovorili: DEKLARACIJA JE NA EMBALAŽI. Thx res, to mi ful pomaga sredi korone. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Tole ni čisto do konca zrel kompost (vrednosti dušika).

 

Malce sem brainstormal.

 

Treba je razumeti, industrijski kompost bo dejansko imel večje vrednosti, kot domači. Predvsem je razlika v tem, da v domačega ne mečemo kosti, rib in mesnih ostankov, zaradi več vzrokov. Industrijski pobira vse, logično, če smo vse te stvari doma zmetali v zabojnik za odvoz. Oni si to lahko privoščijo, ker imajo mlin. Če boste v svoj domači kompostnik metali kosti, jih boste potem še leta in leta premetavali po vrtu. Oziroma ganjal podgane in ostalo kosmatovje, če boste filal meso vanj.

 

Iz tega sklepam, da je pametno mešanje z zemljo, sam bi ga dal zaradi precej dušika še starat za kak mesec dva.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...