Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

kot so rekli, probi manj komplicirat glede zemlje, pa vermikulita, pa gnojil in nevem cesa se, noces proizvajat narkicev, z izjemno velikimi stroski inputa.

 

 

kar se tice glede, dreves, bi se jaz bol zaenkrat omejil na sadne vrste (kot bolj advanced stvari ala oblika krosnje, namen rezi) in še to na par vrst dreves (verjetno maš tam že v zemlji stvari, ali nameravas sadit nova drevesa)?

in to postudirat cimbolj, potem pa na gojitvene oblike, pa poletno rez itd.

 

dalec dalec najboljse, je da bi sel na kaksno demonstracijo rezi v bliznjem sadovnjaku/drevesnici, da imajo prblizno iste vremenske pogoje in vrste dreves, valda gres lahko drugam, sam bo mal razlike glede klime na primorskem ali na notranjskem 

 

 

tisto od zacetka, glede mesanic zemlje in materialov za zracnost, zame se najbolj pride v upostev pri vzgoji iz semen, kjer rabis cimbolj fino zemljo. 


Pol sajenje na stalno mesto probavam v cimbolj naravno zemljo sadit, mal paletiranga gnojila mrbit se malo iste zemlje kot je bila v loncu, ne pa unih meter krat meter lukenj napolnjenih z dezevnikovimi iztrebki, netopirjevimi itd.

Povezava do prispevka

Deževnikovi iztrebki so lyfe. 

 

Drgač una zemlja je za okrasne tropske zelene rastline, ki so v loncih, ne na vrtu. Velika večina k sm jih kupu so Alocasie, hitro jim začnejo gnit korenine in so precej občutljive na zalivanje. Zato je pomembno, da je zemlja (oziroma bolje rečeno medij rasti al kako bi to po slovensko), ki ne zadržuje preveč vode. So tudi baby rastline, tko da nimajo dobro razvitih korenin in je prav tako pomembno, da je zemlja prhka, da se lažje širijo. Ko sem presajal iz zemlje, ki je prišla zraven ob nakupu, sem opažal, da je bila zelo podobna tekstura pri mojih mešanicah (npr. očitna razlika med fikusi in alocasijami, zemlja za fikus ma dejansko zemljo not). 

 

Thx za komentarje glede dreves. Mam že vse zasajeno, sam je treba porezat, ker ni blo vzdrževano ene dve leti. 

 

Zdej planiram kaj bom spomladi sadil na vrtu, sm kr hyped. Včeri sm gledu en hud video, kjer vzgajajo gobe vzporedno z zelenjavo na vrtu in se mi zdi čist hudo. 

 

A je kdo že kaj uporabljal grow light za kej? Razmišljam, da bi nekaj vzel za čez zimo, samo je miljon enga šita in se mi zdi težko odločit kaj je worth in kaj ne. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

totalno brezveze je grow light, razen ce nimas gojilnice GANJE.

 

mal se probi zabremzat, ker te bodo obral na vsaki vrtnarski gimmick zadevi kokr se zdele tole bere :D

 

gobe ti komot rastejo ce pac woodchips nameces, oziroma nek les, men na random marohi rastejo in podobno, brez da bi kaksne trose metal okoli, glavni problem je seveda od kje dobit wood chips, ce nimate glih firme za urejanje okolice, oziroma ne poznas koga k to dela blizu lokacije. Na primorskem so pomojem se dost prakticni v notranjosti zmerno, ker ni tolk problem suše

 

Če maš kje na parceli zaraščeno mal poglej kaj raste not preden vse porezeš, zna biit mladika kakšnega zanimivega drevesa, jaz sem našel par komadov Gloga izza bajte

 

Evo se par hudih youtube kanalov

 

https://www.youtube.com/channel/UCXFCIrnBRp0HRAWRn1TiEmA

https://www.youtube.com/channel/UC-fYwtJ86cOL9LwOd39aLnA

https://www.youtube.com/channel/UC9V_-gqJsZNOy4v_HqbRz3w

https://www.youtube.com/channel/UCUnFheTbVpASikm0YPb8pSw

https://www.youtube.com/user/VeganAthlete/featured

Povezava do prispevka

Tudi meni čisto normalno odpre. Naj vas ne zavede njegov izgled :D

 

Dela za: National Geographic, The Royal House of Denmark, Saatchi & Saatchi, Microsoft, Time, BBC, Ikea, Legoland, Lonely Planet, Sony, BBDO, Huffington Post, Børsen, Visit Greenland, Marriot International, Egtmont, Metallica, Copenhagen Zoo, Danske Bank, The Wall Street Journal and The Guardian.

 

En od komentarjev na njegov prvi naložen video:

 

This is the first gardening channel that I feel like I'm watching a documentary from National Geographic, Discovery Channel and Netflix. Thank you for an epic cinematography and content. Keep on Gardening Mr Weedy Garden.

Povezava do prispevka

Ima kdo urejeno namakanje vrta in kako? Jaz nameravam letos postaviti lesene grede (višine 15 cm), navmes pa nasuti sekance pa bi istočasno razvlekel še cevi za namakanje.

Ena opcija je da rečem vodovodarju da mi naredi sistem iz vodovodnih zelenih cevi, druga pa da si sam razvlečem nek "naredi si sam" namakalni sistem.

 

Moj vrt spomladi, nimam novejše slike:

vrt.jpg

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
  • 1 mesec kasneje...

Tisti, ki se bolj konkretno ukvarjate z vrtnarjenjem, delate podor, oziroma zeleno gnojenje? Spomladansko ali jesensko? S katerimi posevki? Lahko kak nasvet?

 

Sam planiram perzijsko deteljo, ki je istočasno še medeni zaklad, v pozno poletnem delu bi sejal tudi Facelijo.

 

Drugače počasi napredujemo, cca dva tedna smo potrebovali za premet 10 kubikov zemljine za poravnavo, zdaj iščem še 10 kubikov lepe vrtne zemlje, zatem se lotim gred in postavitve, zastirk in seveda ograje, stopnic, utice.....dela kolikor hočeš, ni dolgčas. Recimo, da bi bil vrt polno produktiven za sezono 2021/2022, fingers crossed.

 

IMG_20201109_150949.thumb.jpg.b096bb41726938d5307bddac4c78c992.jpg

 

 

Tole sedaj pokrije 20 cm lepe zemlje:

 

IMG_20201118_162553.thumb.jpg.ae5f4af1e1bfebe0a08571d2e22d71a0.jpg

Povezava do prispevka

Jaz se trenutno ukvarjam s pridobitvijo komposta (ne najdem nič lokalno - Primorska, če kdo pozna kej), hotu sem pa zgradit neko strukturo za kompostnik, da ga bom lahko premetaval, ker mamo dejansko kar precej odpada (pa itak ga vsi sosedje nosijo v smeti, tko da lahko dobim od njih, ali pa vzamem iz kontejnerja). Ti bom napisal v mizarjenje temo kakšno orodje naj kaj vzamem. Sam so zdej zaprli vse te trgovine, tko da malo stoji vse skupaj. 

 

Sm pa posadil sadje! Marelico v zavetju, navadno in ploščato breskev, granatno jabolko, malino in robido. Upam, da bo kej ratal. Sem delu približno po temu kot priporočajo te permakulturniki. Sem skopal globoko jamo (tle je bil prvi problem, ker je pač sredi naselja, kjer so vse pokrili s šodrom pa potem čisto malo zemlje) kolikor je šlo, pol sem dal not zelene odpadke (neke random rastline, ki sem jih izkopal prej, da sem naredil prostor in odpadke z vrta), pokril z zemljo, zasadil drevo in pokril z zemljo ter mešanico komposta. Pol sem dal plast namočenega kartona na površino, zasipal z uležanim hlevskim gnojem in neko random lesno zastiralko. 

 

Kok morm to zalivat? Sem na začetku 2x, pol je pa zdej itak dež padal en dan. 

 

https://imgur.com/a/l7AEkSp

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Jaz sem tudi iskal lokalni kompost ampak neuspešno. Na koncu sem poklical Snaga Ljubljana in bom pri njih vzel Rastkota. Fun fact: 50l vreča komposta stane 13 EUR, 1 tona (2000l) pa manj kot 30 EUR.

V bistvu me bo prevoz prišel več kot sam kompost, vzel bom dobre 3 tone.

 

Sem pa že začel s prenovo. Zaenkrat so samo grede in namakanje (s Claber sistemom). V grede pride kompost, okoli pa koprena in gor sekanci.

Enkrat spomladi pa še ograja. Planiram panelno.

 

 

IMG_1660.jpg

IMG_1670.jpg

IMG_1677.jpg

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

ja, rastko je hud, sam verjetno bi me prevoz prsou miljon. kok dalec si ga pa ti fural? v prekmurju ma pa ograček isto, ful poceni na tono. kok m3 je 1 tona, a kej ves?

 

ne bi rabu vnicit trave, sam pokrijes znotraj pa po potkah s kartonom (dobis res v vsaki trgovini zastonj pa ful tega majo, prou veseli so bli, da sm jim odnesu, ker jim ni blo treba tovorit v smeti) in pol das kompost cez. na potke pa sekance al kej. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

@Haldim

 

Ti si to zastavil resnično širokopotezno :)

 

Predvsem se bova konkretno pogovorila o avtomatskem zalivanju, te bom prosil, da se boš razpisal na dolgo in široko.

 

Glede Rastkota pa eno opozorilo. Tudi sam sem razmišljal o njemu, pa bil potem opozorjen na konkretno prisotnost mikroplastike, zato tudi še nimajo eko certifikata. Plastiko sicer sejejo, pa vseeno:

 

Sledi končna obdelava komposta, pri kateri kompost presejejo in pri tem izločijo razne nečistoče, tudi ostanke plastičnih vrečk, v katerih bioodpadke mečemo v posebne zabojnike.

 

Naš kompost še nima ekocertifikata in za zdaj ni primeren za ekološke kmetije, saj pri enem parametru ne dosegamo predpisane vrednosti.

 

Malo se pozanimaj glede tega, razen, če ti je vseeno.

 

@Lunco

 

Kar se kompostnika tiče se folk na polno poslužuje palet, kar je dobesedno zastonj.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Jaz zunaj nimam nič, notri pa vse poganja nove liste, ker je južno okno in še vedno dobijo ful svetlobe. Pa lepo vreme je skoz. Lučka zgleda tud, da deluje (Derlights, 100w, E27 navoj), bom pa definitivno nabavil še kakšno bolj proper, da februarja nardim sadike za marec, pa probu bi kaj vzgojit zdej pozimi za solato sproti. 

Povezava do prispevka

@Lunco

Iz Metlike sem. Dobu sem si prevoznika, ki bo šel poln v Ljubljano in bo potem nazaj meni pripeljal kompost. To me bo stalo 130 EUR. Če naloži še kaj za koga drugega pa še manj :) Da bi šel samo zaradi mene v Ljubljano in nazaj me pride predrago.

1 tona je cca 2 m3. V sredo sem bil v Ljubljani in sem se usput vstavil še pri njih da "preverim robo". Seveda so se izgovorili na korono da mi ne morejo pokazat komposta. Naj kupim 1 vrečo pa bom videl kak zgleda :mafija:

No, ena 50l vreča je bla 13 EUR ampak so meli neko akcijo in so dali še eno zastonj. Doma sem obe vreči vrgel na vago in je blo nekaj manj kot 50 kg.

 

@berghaus

Ja, mogoče res :) Z ženo sva začela migat na tem vrtu letos spomladi, ko mama zaradi zloma ni mogla, potem sva pa samo podaljšala. V tem času sem dobil prav veselje do vrtičkanja in sem posledično začel gledat še Youtube kanale na to temo. Seveda sem se napalil na no-dig garden. Celosezonsko puljenje trave z gredic in potk me je pripeljalo do lesenih gredic in sekancev po potkah. Zalivanje je pa itak tečno ampak obvezno, posledično namakalni sistem.

 

Za namakanje sem si zamislil dovod do vsake gredice z 1/2" cevjo. Ker ne bom namakal vseh naenkrat bo večina dovodov zaprtih, tam kjer pa bom, bom pa razpeljal namakalne cevi po gredi. Priklop je na pipo, na kateri bo avtomatski regulator ki bo spuščal vodo 4 ure, od 4 do 8 zjutraj. Verjetno bom dodal še senzor za dež da ne bo zalivalo ko bo deževalo.

 

Za probleme s plastiko sem slišal od par ljudi, ko sem klicaril okoli za kak bližji kompost in prevoz. Na koncu sem se pogovarjal z eno žensko na komunali v Novem mestu. Rekla je da ga bližje kot v Ljubljani v taki količini ne bom dobil in da je njihov zelo kvaliteten. Rekla mi je da so težave s plastiko rešili z nabavo neke nove centrifuge, s katero jo odstranijo iz komposta.

Povezava do prispevka

@berghaus

Pustil sem izpust na najnižji točki, me pa malo skrbi ker nisem preveč pazil na pravilen padec po celotnem sistemu. Ven bi moralo steči vsaj tisto vode kar je v ceveh, ki gledajo ven. V zemlji zakopane bi morale bit ok, razen če bo res nizka temperatura.

 

@Lunco

Nisem siguren da ti bo moj prevoznik lahko pomagal, večinoma vozi na relaciji Bela krajina - Ljubljana. Jaz sem tudi iskal po netu, na koncu mi je pa sosed povedal za tega tipa :) Predlagam da povprašaš pri znancih, ziher nekdo pozna nekoga ki se s tem ukvarja.

Imaš pa pri njih možnost kupit kompost tudi v Jumbo vrečah. Notri ti je cca 1 m3 oziroma 500 kg, stane pa okoli 50 EUR. To ti pa prepelje vsak poltovornjak s kasonom do 3.000 kg obremenitve. Prevoz za to še hitreje najdeš, verjetno pa tudi poznaš koga ki ga ima doma in  ti ga posodi za eno furo.

 

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...