Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

Ja, sej poznam vse produkte od biobrazde (uporabljam vermikompost za rože, čeprav sumim, da ravno zaradi tega trenutno preganjam fungus gnate; prejšnjo rundo sm sadil z enim iz Amazona), se tudi strinjam s tabo, da je najlažji in najboljši nakup, če hočeš kaj majhnega. 

 

Sam tle bi jaz naredu 10x15m površini zadevo in pomoje ni ekonomično furat iz Brezovice al kje so že. 

 

Berghaus: misliš, da če bi tega dal zdaj na vrt pa pustil še do marca vse na miru, da bi blo ok? Drugače pa ja, se strinjam s tabo, meni se zdi to tudi verjetno rezultat tega, da so notri še kosti, ipd. Tehnologinja mi je sicer rekla nekaj o zrelosti pa da se to spreminja skozi čas (kar vem) - je omenjala tudi te visoke temperature in to. Podatki od tega kupa so od junija, tko da predvidoma je zdej zadeva še bolj "zrela". 

 

Čakam še na @Haldim, da javi če ma kaj od Rastkoja. Če ne jih bom pa pomoje tud kr kontaktiral, da vidim primerjavo. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Končno sem tudi jaz pršel do komposta. Danes mi je pripeljal 5 ton. Malo sem povečal količino da bo še kak kubik ostal za naslednje leto.

@Lunco Zraven dobiš tudi specifikacijo komposta. Na prvi pogled je razlika v dušiku, ki ga je pri meni manj in količini suhe snovi, ki je pri meni večja. Tudi teža na kubik je pri meni kar manjša.

Ne vem pa kaj je ta CaO ...

specifikacija_komposta.jpg

Povezava do prispevka

Sem ravno hotel končno pokomentirat, pa vidim da me je že Adam prehitel :D

 

Kalcijev oksid se uporablja tudi za nevtraliziranje nekaterih težkih kovin, me pa zanima zakaj ga je v tej specifikaciji toliko? Ph je vsaj za moje pojme dokaj visok. Tudi ostale vrednosti so kar konkretne, gre res za bogato mešanico. 

 

Če velja, da je vrednost hranil v domačem kompostu cirka:

 

dušik 10 kg/tona

fosfor 4-5 kg/tona in 

kalij 9 kg/ tona

 

je tale tvoj kompost:

 

dušik 18 kg/tona

fosfor 14 kg/tona

kalij 14 kg/tona

 

Pošteno, moram reči. Jaz bi ga resnično preventivno, ali bolje rečeno šparovno, mešal z zemljo :)

 

Sam sem tudi že dobil 8 kubikov, en kubik že zvozil na vrt, ugotavljam pa, da ga bo skoraj pol premalo. Ali pa imam prevelike oči. Žal specifikacije nimam, bom pa naredil kalitveni test. Ostalo lahko merim sam, ko se dokopljem do testerjev. 

Povezava do prispevka

Glavni namen komposta pri meni je zastirka, da se rešim plevela in s tem povezanega dodatnega dela. Če bi zmešal kompost z zemljo nisem naredil nič.

Nasipal ga bom na 5 cm debelo in pustil do pomladi. Predvidevam da se bo v rem času nekaj spral in ne bo več tako močan. S tem bo tudi zemlja spodaj pognojena.

Potem marca bom pa videl kakšno je stanje in če bo potrebno nasipat še kakšen cm zaradi lažjega dela.

 

Ne skrbi me tolko da bo kaj manj naraslo, vrt mam velik in že lani smo imeli konkretne viške, ki smo jih talali okoli :)

 

Povezava do prispevka

Prej kot sem šel postavljat grede sem vse prebranal tak da bi moralo bit ok. Sem tudi karton planiral ampak ga nisem mogel dobit v taki količini pa sem odnehal. Na koncu sem malo sekancev pometal noter v grede, sam tolko da je prekrilo zemljo.

Še nekaj slik: prva je pred sekanci ko sem polagal kopreno, druga je ko sem pometal sekance tretja je ko sem napolnil s kompostom.

 

Še ograja spomladi in projekt zaključen.

Namakanje bom urejal ko mi pripeljejo priključek z vodo, upam da enkrat naslednje leto.

 

Slika1.jpg

Slika2.jpg

Slika3.jpg

Povezava do prispevka
Haldim reče pred 14 urami:

Namesto kartona, ki ga nisem uspel nabavit. Da zatre travo.

Pa za povečanje kakovosti zemlje nasploh. Morali bi zgnit v roku pol leta.

Za karton greš sam v lokalni Merkator/Spar žicat dokler ne nabereš dovolj. Sestrična od moje mame sicer dela v Sparu, tko da je blo mogoče v mojem primeru lažje zagotovit večjo količino. Sam tle v Gorici sem dubu v praktično katerikoli trgovini sem reku, če lahko kej vzamem :D

 

Lušten vrt. Edino, a nimaš premal komposta?

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Če boš imel višje grede pol je mreža super. Jaz nisem mogel ker imam nizke in ne bi mogel sadit korenja in podobne zelenjave. Voluharja sicer do sedaj nisem imel je blo a kar nekaj bramorjev. Niso mi pa naredili neke opazne škode.

Komposta sem planiral cca 5 cm je ga pa ziher več. Bom šel preverit po dežju kolko se je polegel ker je bil kar suh ko sem ga metal po gredah. Ostalo mi ga je še več kot 4 m3 (od 10), dodajal ga bom še spomladi tik pred sajenjem.

@berghaus Višek komposta sem zmetal  v 4 jumbo vreče. Še ko je bil na kupu na tleh je bil znotraj kupa kar vroč. Predvidevam da se bo segrel tudi v jumbo vrečah. Je to problem? Vem da imaš izkušnje z delanjem komposta. Če ga spomladi ne porabim vsega mi bo lahko v vreči stal tudi več kot 1 leto. Obstaja možnost da mi se pokvari?

 

Povezava do prispevka

Ravno sem v nabavi podobnih luči. V februarju bi rad začel vzgajat svoje sadike in ker v stanovanju ni prostora, bi naštimal v klet v škatli pod lučmi. 

@Lunco imaš kakšen link?

 

Gledam tele, ker pošiljajo iz Španije. Ima kdo izkušnje/mnenje o slednjih?

https://www.aliexpress.com/item/4000030542678.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6c136a51ooVd5I&algo_pvid=fda90dbf-e9e1-4f8f-9890-25db060a0d67&algo_expid=fda90dbf-e9e1-4f8f-9890-25db060a0d67-4&btsid=0b0a556d16091539415167885e9c8f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Povezava do prispevka

@Mrhovinar Kingbrite na Alibabi. Majo ful renome med growerji, reputable bloggerji so delal meritve na njihovih lučkah in držijo navedbe na strani. Ful odzivni na chatu, vse mi je VICKY odgovorila v roku enga dneva (tud očitno že kr dolg delajo k, če poguglaš je skoz njeno ime).  

 

Naročil še z enim kolegom, on je vzel najbolj osnovne verzije (240W, Samsung ledice LM301H, 4000K - jst bi bolj priporoču 3500K po raziskavah, pa še cenej so mal) in ga je prišlo približno tako:

 

126$ osnovna cena, 60$ poštnina, pol pa še carina ene 30€ (odvisno kok si upaš napisat na "fake" račun). Ne vem, če majo slučajno tud opcijo ladijskega prevoza (nisem spraševal pa ni ponudila), to z avionom je vglavnem prišlo iz HK do mene v manj kot enem tednu. 

 

Jst sm pa kupu dvoje, ene najdražjo verzijo k ma še kvalitetne rdeče ledice gor (CREE, majo pa tud cenejše, ki so EPISTAR al nekak tko), eno pa to samo z belimi ledicami. Še vedno so te cene tko ene 100-200€ nižje od tega kar lahko direktno kupiš v EU. 

 

Jst bi reku, da če hočeš najcenej skoz prit pri osnovnem vložku, kupiš pač neke CFL al pa CMH. Pol maš še direkt v Merkurjih povsod te daljše sijalke v tubah k so tudi prilagojene za rastline (verjetno mal bolj full spectrum kot ostalo kar prodajajo). LED majo višji upfront cost, požrejo pa manj elektrike in manj se grejejo. 

 

Tem čipunskim bi se pa jaz izogibal, ker so dost scam. Oziroma tko bom reku, če majo sliko kako je luč učinkovita z oddaljevanjem pa kok je na strani (glej spodaj), pol je MOGOČE legit. Sam še nisem zasledil nobene take direkt na AliExpressu. 

 

Migro-Aray-2-bar-Efficiency-Red-1.png

 

Ta model ma res hud content na blogu, mal me je mikal, da bi od njega kupu luč že sam zarad tega. Sam bi dal 630€ za ekvivalent, moje je blo pa vse skupaj 

395€. 

 

Tale članek je najbolj relevant zate imo, jaz bi ti priporočal s tega seznama MARS Hydro TS 1000 (najlazje dobit v EU po tem kar sm jaz iskal): 

https://www.migrolight.com/whats-the-best-value-grow-light/

 

Pa še to, da ti pomaga odločit glede LED in drugih vrst svetil: 

https://www.migrolight.com/should-you-upgrade-from-hps-to-cmh-or-led/

 

edit: aja, pa izogibi se tem roza lučem, to je old tech. pa še mega annoying je, če maš v prostoru, kjer tudi živiš. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...