Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

Tale mi je pa všeč za kakije. 

 

@MikeHunt a se ti zdi prezgodaj? kolikor razumem hočeš to početi nekje sredi zime, tu na Primorskem bo kmalu bolj toplo. Takoj kot je sonce gre na 10+ stopinj. Pa zdaj je bilo ravno mrzlo praktično cel mesec, tudi malo minusa ponoči, tako da predvidevam, da drevo najbolj miruje in je primerno za obrezovanje. 

 

Grem še mal člankov poiskat. 

Povezava do prispevka
Lunco reče Dne, 2. 2. 2021 at 18:53:

https://www.dictum.com/de/japansaegen-baaa/dictum-kataba-kariwaku-333-quer-712782?number=712782

 

Tale žaga je bla amazing danes k sm rezal. Res tko priročno za eno ročno rezanje, ostro ful, cleans up well, lahka. Edin mal me je ujela tema, tko da bom mogu zjutraj končat k bo dež.

 

5€ je pa poštnine?

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

opa če ste mal psihiči al pa v mediteranskem podnebju, je mogoče ze cas za razmislat o sajenju paprik in paradiznikov.

 

s paradizniki se ta let definitivno ne ukvarjam, mogoce ce najdem kaksne determinantne sorte (kaksni namigi ce se kje pr nas dobijo semena), ponavadi kr problem,

 

mam pa plan ene 6-8 komadov paprik (california wonder pomojem al kej podobnega) met na vikendu v loncih, mrbit se dva soft pikantna primera.

 

 

dokler pa se ne bo res pravo vreme, mal okol vikenda zagat padla drevesa, pa krepiti terase in peš poti

 

 

 

banana bo imela v tem letu mal vec problemov, lansko zimo je prezivela brez resnih poskodb, tokrat mislm, da je vsaj meter stebla dobesedno razcefrala zmrzal, upam, da je vecino spodnjega dela ok 

Povezava do prispevka

Če boš vzgajal papriko iz lastnih sadik v mediteranskem podnebju potem je sedaj pravi čas za sajenje. Pod pogojem da imaš topel in svetel prostor kamor boš to postavil.

Paradižnik lahko še počaka par tednov ker hitreje zraste kot paprika, želiš pa da sta oba istočasno pripravljena za sajenje v gredo.

Povezava do prispevka

Tko sva  nardila z mamo na vrtu zdej. Da vidmo ta no dig. Čeprav sumim, da bo mal preveče močen kompost, bo pa pač treba počakat na naslednje leto :D Mel je mal močan vonj, sam verjetno je to bla bolj neka spodnja plast, ki je že nekaj časa niso obrnili. Ker bolj kot sem šel globoko, bolj je bil prijeten vonj. Je bil plan, da bi že januarja, sam pol je fotr zbolel za covidom pa nisem hodu domov. Tekstura je pa zgledala super, tko velik lesnih delov, taka neka mehka prhkost. Zelo temna barva. 

 

Približno 15cm je. Una zadnja greda ma sam tanko plast, tisto je treba prekopat, ker nisva hotla, da bi bil res cel vrt slučajno neuporaben. Mal je wack, ker je še voda zaprta, bi mogu malo bolj konkretno namočit, ker je bil precej suh. Spodaj je plast kartona. Vsi lokalci (community vrt od občine je) so spraševali kaj je to črno. 

 

Potke se zdijo awesome, da ne hodiš po blatu. Me zanima kako dolgo bo zdržalo. Je kar debela plast, verjetno se bo pol poleti kar malo razgrabljalo po površini pa dodal še kakšno plast česa drugega. 

 

3.5t je blo 205€ s prevozom (kao pet kubikov, čeprav mi res ni zgledal tok velik), cena je itak na tono. Je še ostalo ene par šajtrg. Pa en kubik lesnih sekancev sva vzela, sam to je blo zastonj, ker poznamo gozdarja. 

PXL_20210224_105638552.jpg

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

 potka se bo pocasi pogreznila/razgradila v zemljo, pac sproti nalagas dost manj kot na zacetku in to je to

 

jaz do zdej mal obrezal aronijo, grozdje, sibirske, robide, maline.

 

 

Lunco, ce si na primorskem, se pozanimi za rastlina/drevo feijoa, mislm, da to na polno gojijo v furlaniji, pa mas verjetno podobno klimo

isto za Biricocco al papeževa marelica (križanc med slivo in marelico).

uredilo bitje MikeHunt
Povezava do prispevka

@Lunco carsko!

 

Nam je tudi uspelo nakarjolat 9 kubikov zemlje na vrt, za izravnavo. V teh dnevih sestavljam dvignjene grede, zdimenzionirana in zlepljena polovica njih, ta vikend jih čaka grobi obrus, oljenje, končna sestava in mreža proti glodalcem. Do konca marca naj bi bilo vse perajt. Čaka nas še 4 kubike vrtne zemlje ter 2 kubika komposta za filanje gred, naročena 2 kubika sekancev za potke. Pripravljen imam tudi kubik slame za zastirko in kubik gozdnega listja za izdelavo listavke. Z dvema lastnikoma gozda smo dogovorjeni, da ga lahko nagrabimo kolikor nam srce poželi. 

 

Fali še nekaj stvari, predvsem pocinkana mreža (mreža za tlake) za izdelavo medgrednega tunela, ter nosilci s protitočno mrežo. Plastične palete za izdelavo trodelnega kompostnika že nabavljene.

 

Veliko dela nas še čaka ampak mi sede tole za popizdit. Prav veselim se.

Povezava do prispevka

@MikeHunt

 

Konstrukcija bo valda v bolj konkretnem stilu :D

 

Glede dežja po paradižniku sem se v zadnjih dveh letih na lastne oči prepričal kako in kaj, lani tudi na treh svojih. Obrodili isto kot ostali štirje pod streho. 

 

Toča je velik problem pri nas. Zasuje nas cca vsaj trikrat letno (konkretnejša). 

 

@Haldim

 

Če imaš tega veliko bo precej jeba presejati. Koliko si pa nabavil?

Povezava do prispevka

Pa cca 5 ton, od tega so 3 že na vrtu. Problem je ker se ne vidi dokler je kompost suh, šele ko ga spere pride na plano. Na vrtu sem pobral vrhnji sloj oziroma to kar se vidi. Drugo bom sproti ko se pojavi.

Zgleda da bom za drugo leto moral nabaviti drug kompost ker se zaenkrat še ne mislim ukvarjat s proizvodnjo svojega.

 

Kupi kdo 2 toni? :P 

Povezava do prispevka

Jaz sem nabavil od Ogračeka, vbistvu je to CEROP. Tudi predelujejo mestne smeti, tko da predvidevam, da je podobno plastike kot pri tebi. Ko sem lopatal zadevo, je blo opazit tu in tam kakšen košček. Ni blo neki alarmantno, bomo vidl po dežju. 

 

Pomoje ga ne morš presejat na roke (sploh ne takih količin), očitno rabiš prou posebno mašino, ki je še nimajo teli naši mojstri. Dejte težit folku naj ne meče plastike v bio odpadke :P

Povezava do prispevka
Lepi Šime reče Dne, 27. 2. 2021 at 16:30:

Sobne rastline sem imel v mislih. Živim v bloku in nimam nikjer zunanjega prostora za njih 😊

 

Grem pogledat v Kalio

Spremljaj malo reklame od Hoferja, majo pogosto te bolj osnovne okrasne zelene rastline zelo ugodno. Sam hitro zmanjka, tko da morš bit ažuren. Monstere, Kalateje, Ficusi. Drugače mam pa rad plnts.com, sam mogoče malo počakaj z naročanjem še par tednov, da ne bo še kakšna zmrzal. 

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

A veš uno, ko narediš načrt vrta nekje v novembru, decembru, pol se lotiš v marcu izdelave gred, brez da bi še kaj načrt čekiral, jih sfiniširaš, potem te v petek nekdo prosi, če bi lahko popnil načrt vrta, da si malce ogleda kako je vse skupaj zamišljeno, odpreš datoteko.........in na njem vidiš 7 gred. Ne 6. Toliko, kot si jih naredil. Ker si imel stalno v glavi številko 6.

 

Facepalm.

 

V soboto nazaj vse orodje ven in gasa na delo. Zdaj štima cifra. Upam.

 

Bruka.

 

IMG_20210321_150905.thumb.jpg.c1fd92ccaa174df0786367a7385c9c69.jpg

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   1 član

×
×
  • Ustvari novo...