Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

Čisto prva poljščina z našega novega vrta :w00t:

 

IMG_20210606_130154_resized_20210606_010317927.jpg.01436ec6bfd8e6f83eb8b707444f28f1.jpg

 

Ta teden dobim palice, da omrežim še ostale grede, po toliko toče dobro da je sploh kaj ostalo, malce je verjetno rešila koprena.

Solate posajene med redkvice je bore malo vzklilo, tam bom vrgel sadike. Na splošno vse kar počasi kali je letos precej uborno.

 

IMG_20210606_130853_resized_20210606_011123508.jpg.9cc97b192719dbda38889b4628412f4c.jpg

Povezava do prispevka

@kalasnikov

 

Lenoba. Ok, to je zgolj delno res. To veš, da sem invalid s polomljeno hrbtenico. In da je visoka greda kot rešitelj bolečin v križu zgolj mit. Mit zaradi tega, ker se postavljajo visoke grede napačnih višin, kar pomeni, da se moraš nagniti nad gredo in takrat križ najbolj trpi. Pravilna višina visoke grede je tista, kjer delaš zgolj in samo z rokami, v normalni stoječi pozi, brez kakršnegakoli nagibanja. Govorim za nas hrbteničarje.

 

To pa avtomatsko pomeni veliko porabo materiala, od polnila, do samega ogrodja grede. In seveda problem višje rastoče zelenjave, katero bi potem moral obirati z lestvijo :D

 

Rešitev vseh teh problemov je dvignjena greda s sedalnim robom. Malo polnila, malo ogrodja in sedalni rob, ki pride v poštev pri gredah manjših širin, kot so na primer moje. Sedem  na rob, stegnem roko in s tem pokrijem kompletno širino. Paše ko ata na mamo. 

 

Proti polžem je samo baterija in žica. Zaenkrat sem v gredah (na redkvicah) našel samo enega polža, verjetno uletevši preko zemlje. Ostali padajo ko pokošeni, je imel pa Angel prav, nekaj jih je pobilo. Opažam tudi, da jim sekanci ful ne pašejo. Njihov pritisk do sekancev je enormen, okoli vrta je polžev na tisoče, a se redki odločijo za pohod do gred. Te potem rukne na žici, nekatere tako nerodno, da so obstali na stiku in jih je ubilo. Jebat ga.

 

 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Le daj. Letos je s polži noro, v naši skupini na fejsu folk jamra, da jim solata niti vzbrstet ne more, toliko jih je. Eni so ostali popolnoma brez, po solati jim napadajo celo rože :(

 

Nisem vedel, da jim tudi te teknejo, kar pomeni, da bo bolj žalost iz našega cvetličnega roba, ta namreč ni nič zaščiten, razen kar je na skrajnem robu nasutja sekancev, če bo to kaj pomagalo.

 

Čeprav imam ta trenutek v cvetličnem robu konkretno večje težave z mačkami, čisto so ga zdemolirale in prekopale. Ne bo druge kot zasadit, ker semenje enostavno ne uspe vzkaliti. Sončnice so mi vse ven zmetale, ne vem če jih bo več kot ene dve. Grede so zdaj zaščitene, prej so mi delale dar mar notri :ranting:

 

Kako je s komarji pri vas? Tukaj je treba po osmi uri spizdit v bajto. Požrejo te preko obleke in spreja proti komarjem. Popikan sem ko fakir.

Povezava do prispevka

Ej Berghaus, čestitam za prvi pridelek,

kaj imaš to sedaj čez gredice? Ne vidim tolk dobro iz slik.

A ti si hotel imet tople grede z najlonom pol čez zimo? Valda nisi to samo zaradi ptičev naredil?

 

Imam še eno vprašanje brez zajebancije, zakaj greste vsi v te visoke gredice?

saj lično je ne rečem in tudi bolj praktično, ampak vrt od Luncota izpade bolj naraven in "zeleno" prijeten. Ti vrtovi z gredicami pa izpadejo nekako urbani. Bergi jih je naredil nizke, sicer je obrazložil zakaj, ampak hmmmm... Očitno sem jaz prespal to revolucijo visokih gredic.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

opcije so

 

-ne morem se sklanjati zato sedim na robu in mal pletem po gredi

-zemljo kjer bi bil vrt imam tako v kurcu, da se bolj splaca nafilat kokr tolk zemljo v gredo pa gremo, ker bi bilo ali nemogoce ali zelo dolgotrajno izboljsat zemljo, da bi  lahko funkcioniral klasik vrt

-pa pomojem je lazje locit "potke" in "grede", na normalnem vrtu bi zelo hodil povsod in pride do "speštanja" tal, no kisik v tleh

-naj bi blo manj plevela, to bodo povedal uporabniki

uredilo bitje MikeHunt
Povezava do prispevka

Oh woow, @MikeHunt u piko.

Dobesedno kar si napisal. 

 

Dodam lahko samo še lažji no dig sistem vrtnarjenja. Ki zajema v mojem primeru samo predzimsko dofilanje komposta nekje v višino 5 cm. To je vse. 

 

@andrejus, preko gred je protitočna mreža, letos smo jo imeli že trikrat, zadnjič precej hudo. In kot zaščita pred trenutno glavnimi uničevalci, mačkami in srnami. Smo na obronku gozda in tu se nam šetajo dobesedno pred pragom. Kar mi je zanimivo, kot mladostnik sem smatral srne kot izredno plahe živali, tu pa zunaj pijem kavo in se trije komadi 20 metrov stran pasejo s travo. Ne šljivijo ničesar :nicjasno:

 

Če boš tu lažje videl:

 

 

IMG_20210612_113942_resized_20210612_114203744.jpg.b393fd6dac47214a14473425bbd12865.jpg

 

Še na eno stvar sem pozabil, sekanci načeloma takole izgledajo estetsko, so pa poleg zaviralca plevela best water retention zadeva. Če boš pogledal fotke boš opazil sem in tja kaj zelenega med gredicami, večinoma kak slak oziroma močvirska resica. Računaj da nismo še nič pleli, tisto kar sem mimogrede ven potegnil gre pa zelo na izi, ker se težko vkorenini. In ko razgrebeš sekance je že dva centi nižje vse fajhtno tudi v daljših obdobjih suhega vremena. Plus sekanci so hudo cheap, dva kubika 40 evrov. 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

800px-Lupinus_in_Hokkaido_20080630.thumb.jpg.e86b38ec9d32865d740f55d5047abc5d.jpg

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Lupinus

 

Za tole zadevo me zanima kako se razmnožuje? Lepa zadeva sam ko odcveti pa grda semena na steblu ostanejo. Rad bi porezal to stran pa zdej ne vem a rabim zasadit nazaj ta semena al kako? K se mi zdi da napol prezimi tko da naslednje leto že od stare rastline nova vn zraste. Kako je s tem?

 

Edit: nč očitno trajnica. 

 

kle pove da treba počakat da se posuši un grd seme, tko da mogoče bom kak steblo pustu, niti nimam namena razmnoževat, ostalo pa porezal

 

EDIT2: evo to sem iskal

 

 

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka

Mreže končno na mestu, seveda je zjebala zadnja od 15 lukenj, s svedrom direkt v železo, tako da je ta samo zacvetel. Kakorkoli že, zdaj imam lažji dostop na streho :rofl:

 

 

IMG_20210619_141721_resized_20210622_123852201.jpg.a9d7aed95bb117cb785e8ab55e49cfcf.jpg

 

 

Manjša zanimivost, smo v obdobju metuljev, v bistvu že v drugi generaciji rojenja. Med njimi so seveda taki, ki radi odležejo svoja jajčeca na zanj primerne vrtnine, za zagon novega rodu. Eden takšnih je Kapusov belin, od katerega gosenice delajo veliko škodo na zelnicah in nekaterih drugih vrtninah. Jaz takih nimam veliko, poleg tega imam grede omrežene, kar metulju otežkoča dostop.

 

Razen enega hrena. Žena si ga je posadila v lonec in postavila zraven vrta. Takrat sem ji rekel, da bi ga dala pod mrežo, pa se ji ni dalo. 

 

No, včeraj grem v vrt in prvo mi pade v oči dobesedno požrto listje hrena. 24 ur nazaj je bil še čisto ok, oziroma vsaj na videz nič sumljiv.

 

Takoj sem vedel v čem je point, dvigneva še preostanek lista:

 

 

IMG_20210621_202227_resized_20210622_123930663.jpg.7063982c063d05d4885d7ae12927189c.jpg

 

 

:D

 

Morali bi videti njen obraz.......

Povezava do prispevka

@Lunco lepa. Res je, v teh dnevih vse buja na polno.

 

Mimogrede, kar se tiče polžjega električnega pastirja, deluje praktično 100% učinkovito. Upal sem na določeno uspešnost, rezultati so top.

 

Največji pritisk polžev imamo ravno na obe solatni gredi, med rušo in gredami je cca 40 cm pas sekancev, iz te strani se vsuva glavnina:

 

IMG_20210703_093033_resized_20210703_093348242.jpg.2e3e296dca1a6aa497b894d6dca671c8.jpg

 

Niti en list solate ni objeden, pri pobiranju imam navado, da slabše liste strebim kar na gredo, kar imajo ta zmeneta najraje, pa ni nikjer nobenega, vse se lepo skompostira.

 

Kako deluje, sem ujel danes zjutraj:

 

 

Na koncu se zgolj obrne in odleze nazaj v rušo. Baterije imajo po 3 mesecih še vedno 9V napetosti.

 

To je zaenkrat pri nas edina rešitev, ki dejansko deluje in to 100%. Probali smo s pastmi, jajčnimi lupinami, bakrovim trakom, večerno jutranjem pobiranju..... Nič od tega ni pomagalo, pri nas jih je enostavno trimač.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Morm rečt, da največ efekta od stvari k mam na vrtu je peteršilj, bazilika pa meta :D

 

Je pa carsko vsake tolko nardit kakšen obrok, ki je sestavljen samo iz lastnih pridelkov. 

 

Mal me šokira kok bi rabu res posadit, če bi hotu že samo eno osebo hranit. Unreal. Blagor kmetom res. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...