Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

dragi vrtičkarji, se je kdo ukvarjal s črpanjem vode iz tekoče reke/potoka za potrebe zalivanja?

 

mam plan crpat v koš za smeti na kolescih verjetno blizu 100 litrov, potem zapeljat, 10 metrov od brega do bajte in potem skropiti.

 

ne vem pa kaj je minimalno kar je uporabno v tem primeru, neke potopne crpalke za cisto/umazano vodo?

 

problemi, reka je izredno plitka in kar hitra, od reke do bregu mam recimo 3m +1m višine koša.

 

rabim v bistvu zelo majhne količine in mislim, da so neke bencinske resitve over the top

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

Malce before and after updejta.

 

 

IMG_20210403_092006_resized_20210901_062623269.jpg.e8451835a3161f1de8c7b1b45583d784.jpg

 

 

IMG_20210606_131024_resized_20210901_062623091.jpg.59ae4dff440a610dad5edd515f30fa22.jpg

 

 

IMG_20210807_114545_resized_20210901_062622902.jpg.ebe34ea9418f6e4d21a3db48ff2ba028.jpg

 

 

Počasi se grede pripravlja za jesensko-zimsko zasaditev, solate zasajene, korenje pobrano, kumare so naredile svoje. Kompost pripravljen, prav tako trije kubiki humusa, čakam še rundo sekancev.

 

Tisti, ki ste nabavljali luči za notranjo vzgojo sadik, kakšno priporočilo?

 

 

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

Edino s čimer smo se srečali je Kapusov belin na hrenu, edini lonec, ki ni bil pod mrežo. Posledično je nastradalo nekaj listov, nič posebnega.

 

Pofotkal, predno smo jih vrgli na ogenj:

 

IMG_20210621_202227_resized_20211012_060641859.jpg.a491b39146a7effac18396a5efb4f91e.jpg

 

 

Vrtnine sem potem redno mesečno škropil z neem oljem.

 

V pridelku ogromno solate (še vedno je), trimač pora in čebule (nisem pričakoval, da bo vse skalilo)...... 

 

IMG_20210912_182140_resized_20211012_062509922.jpg.a1b04dc1968334db19e30faed2554cd1.jpg

 

.....zelene, tri runde redkvic, dve rundi stročjega fižola, ena polna runda je še gor, ta bo za luščenega. Paradižnike smo pobirali sproti, preostanek rastlin že skompostiran, prav tako kumare. Meta shranjena, prav tako bazilika, peteršilj in korenje.

 

V gredah je trenutno čebula, por, redkvice (pokrite), dve gredi solate, radič in mehka solata (pokrita), polovica ene grede kodrasti ohrovt, druga polovica endivija.

 

V eni gredi že vkomponirana testna deževnikova farma, če se bo obneslo dobi spomladi vsaka svojo.

 

Kompostna kopica pripravljena, cca 1,5 kubika prvovrstnega komposta po sistemu vročega kompostiranja. Z njim bom grede zastiral v novembru.

 

Konec tega meseca, oziroma začetek novembra sadim česen.

 

Za prvo sezono več kot zadovoljen, veliko naučenega. In mimogrede, uber fasciniran nad polžjim električnim pastirjem, iz gred v celi sezoni umaknil dva micana, prilezla verjetno preko zemlje, medtem ko okoli vrta, do nasutja sekancev ogromno lazarjev. Očitno jim tudi sekanci smrdijo. Definitivno pa ne marajo pastirja :lol:

 

 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Jaz tudi počasi zaključujem sezono, ki je bla recimo da uspešna.

Ne vem zakaj ampak čebula mi je zelo slabo ratala, prav tako plodovke. Naknadno sem opazil da mi kompost ni ravno najboljši kar se tiče zadrževanja vlage. Sam se zelo hitro izsuši, pa tudi zemlja odspodaj ni veliko boljša. Predvidevam da je težava v tem da suhi kompost zelo slabo vpija vodo oziroma jo celo odbija. Dobro je le ko daljše obdobje dežuje, šele tedaj se lepo napoji. Predvidevam da je bila zato čebula slaba (pa mogoče premočen kompost). Plodovke so ble na splošno slabe vse, edino lubenice sem imel lepe. 

Mi je pa čudno to da je bila ostala zelenjava dobra. Recimo česen, zelje, por, cvetača, vse solate itd, vse je lepo raslo.

Na nekaj gredah sem naknadno zmešal kompost in zemljo v upanju da se bo voda bolj vpijala. Ne vem če je kaj pomagalo al ne. Sem si pa končno uredil namaknaje (privlekel od 250m odaljene hiše) in v naslednji sezoni bom večino gred kapljično namakal.

S polži sploh nisem mel problemov, predvidevam da so za to krivi sekanci po potkah. Imam pa težave z bramorji. Moram nabavit tisto biološko škropivo.

 

Trenutno imam posajeno repo in kolerabo, več vrst solat, motovilec, kitajsko zelje. Posadil sem tudi že jesensko čebulo, v naslednjih dneh bom še česen. Obojega bom posadil pol sedaj, pol pa spomladi, da vidim kakšna je razlika.

 

Neaktivne grede pokrivam s črno kopreno da mi jih ne zaraste plevel. Z njim načeloma nisem imel težav, kompost je pri tem opravil nalogo. V naslednjih dneh še navozim sekancov in to bo to za letos.

Trenutno stanje:

 

IMG-0218.jpg

IMG-0219.jpg

IMG-0220.jpg

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Eno visoko gredo si bom ubodu pa me zanima o fillingu in upam da mi lahko svetujete ce je kul.

 

Sloji:

- mreza proti voluharjem

- neoprana ovcja volna

- les, taksen in drugacen + sekanci

- listje, kolikor ga naberem

- vrtna zemlja zmesana s konjskim gnojem (kje?)

- neka zastirka

 

Bo to kul? Kje je najboljs zemljo kupit?

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 4 urami:

Mulčeno listje je odlična zastirka. Ampak mulčeno, ne celo. Ali kompost, ali slama.......

 

Vrtno zemljo pa ne vem kje bi dobil poceni. Iz kje pa si? Bi jo v vrečah potreboval preveč, koliko jo sploh rabiš?

 

Greda je 2m x 1m x 0.9m, torej skupno od oka 1.6 - 1.8m2 kakor napolnim.

 

Zračunal sem si da potrebujem 800L zemlje, živim pa v Ljubljani. Sem dobil ponudbo za 75€ za 1m3 humusne zemlje, bo to ok?

 

Mulčeno listje pa žal nimam, tako da bom nekje poiskal slamo potem. Dobro da si napisal, ker sem ga mislil uporabiti.

 

Povezava do prispevka

 

Douchebag reče pred 5 urami:

 

Greda je 2m x 1m x 0.9m, torej skupno od oka 1.6 - 1.8m2 kakor napolnim.

 

Zračunal sem si da potrebujem 800L zemlje, živim pa v Ljubljani. Sem dobil ponudbo za 75€ za 1m3 humusne zemlje, bo to ok?

 

Mulčeno listje pa žal nimam, tako da bom nekje poiskal slamo potem. Dobro da si napisal, ker sem ga mislil uporabiti.

 

 

Fer cena, če gre za kvaliteten kompost - predelana bio masa.

Mogoče poizvedi, kako prideluje, če je iz čistilne naprave, bi se sam izogibal (težke kovine).

Povezava do prispevka
Douchebag reče pred 19 urami:

Kosilnico imam, neko Gardeno za 120e, torej nič posebnega. 

 

Če je to dost, bom tako naredil kot si priporočal, zemljo pa najbrž od tega modela vzel.

 

Čisto dovolj. Potreseš po tleh, povoziš s kosilnico in imaš ali zastirko, ali pa ogljikov material za hitro kompostiranje. Boljšega skoraj ni.

 

Obvezno mulčeno se daje zaradi prvič: zbijanja celega listja, imaš potem probleme z zalivanjem, drugič: razpada neprimerno dalj kot zmulčen, listavka se dela kar tja do dve leti.

 

Pa še kakšni polžki si znajo spodaj ustvariti hotel.

 

Nekateri za zastirko uporabljajo tudi travni odkos, sam se ga ne poslužujem, ker ne bi rad zasadil plevel v grede, plus polži ga obožujejo za svoje domovanje.

Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...

Letos ne bo nič drastičnega, ker imam manjko luči. Imam še za nabavit eno. Prioriteta bo solata iz lastno pridelanega semenja, paradižnik, prav tako lastne pridelave, prve sejalne kocke bom delal že ta vikend, v njih gredo takoj redkvice.

 

Sploh solata bo v novi sezoni prioriteta, nisem je mogel toliko nasaditi, kot smo jo pojedli. Očitno varianta, da stopiš ven in si natrebiš lastno svežo, resnično deluje. Na polno bom kolobaril z redkvicami, vidim, da jih lahko imaš skoraj skoraj celo leto. In jaz sem ubrisan nanje.

 

Me že obhaja občutek, da bo 7 gred enostavno premalo. Žal več prostora ni, tako da bom moral kar konkretno zaplanirati sajenje :hmm:

 

Plus krompir bomo sadili v lonce.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

Jaz sem prejšnje poletje mal težave z zalivanjem, ker sem vmes bil odsoten, ostali domači pa niso tako resno vzeli vrta :P Tko, da sem na koncu pustil nekaj zelenjave na vrtu, ker se je preveč posušilo in je bil uničen pridelek. Paradajz ni preveč uspel, ker je mel ful unih rumenih lis in tak trd je postal. Mislim, da je blo mal preveč sonca na zdajšnji gredi, drugo leto ga bom pomaknil bolj pod drevo. Cvetača je privlačila miljon nekih hroščev, ne vem, če bom še sadil. Navaden fižol je mel bolj malo gor. 

 

Ful uspešni (količinsko) so bli melancani, paradižniki (so rodili velik, sam so mislim, da te hrošči povzročali težave), stročji fižol, solata (ful je blo štriglic not, sam niso neki žrle solate, so sam domovale not :D). 

 

Sadike sm uspešno nardil za tomatillo, kapucinke (to res priporočam, ker je tko lepa rastlina, raste k nč, mal lahk daš v solato, drugače pa lepo zgleda), čilije, majhne paradižnike, melancane in baziliko. Nardil sem tud redkvice in peso, sam to se realno ne splača delat notr, posadiš zunaj, pa je. Solato in špinačo sem prepozno redčil in posadil, tko da ni uspelo. Pa vse od navedenih sem ful predolgo mel notri, ker me je mal sezonska depresija in nisem mel energije za nič. Pol sva z mamo enkrat skupaj posadila in so vse uspele, tudi une k je ona odnesla domov. 

 

Letos bom definitivno zasadil kakšno gredo ali dve raznolikega krompirja, ker ma babi ful rada. Se mi zdi, da je tud tko dost dober price/performance. Dejansko dobiš velik kalorij iz zemlje. Vsi ostali pridelki se mi zdijo bolj tko kot priboljšek, za osvežitev, popestritev nakupov. Pa kakšen plezajoč stročji fižol, letos sem mel samo grme.

 

Vglavnem pokrivanje s kartonom in kompostom se je definitivno obneslo, vse je dobro raslo. Plevela je bilo minimalno, najbolj je raslo na potki, kjer sem sicer pokril s kartonom, vendar sem pokril samo s sekanci. Problem je bila voda in preveč sonca. Mizkantus je ful dobro deloval, sem dosti manj zalival kot podnajemnik na podobni površini. 

 

Za letos je definitivno plan kakšna avtomatizacija zalivanja, edino nimam zunanje pipe, tako da ne vem točno kako bi se lotil. Ena opcija je, da bi dal še en zbiralnik na teraso in uporabil padec za pritisk, sam ne vem, če bi blo pametno dat 1 tono vode na to lokacijo. Pa verjetno tudi ne bi dež dovolj napolnil, ker pobira samo s tretjine strehe. 

 

 

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
berghaus reče Dne, 12. 12. 2021 at 19:13:

 

Februarja začnem z notranjim sajenjem. 

 

Tretji dan:

 

IMG_20220202_184924_resized_20220202_082246554.jpg.bd7f8dfe173a29e78f17d809a958d43d.jpg

 

Tudi solata (Gentilina) že kuka ven. Čakam še baziliko in peteršilj. 

 

Testno sajenje, preverjanje kaljivosti. 

 

Lampe naročene, upam da so do konca februarja dostavljene. 

 

Trenutna zasilna testna postavitev:

 

IMG_20220202_203954_resized_20220202_084025314.jpg.beac02af66669527fed19f8380d878ca.jpg

 

navadne led garažne luči, 4x18W, 8000 lux, manjka še cca 8000 lux in spektra okoli 6000K, čakam na grow light ekvivalent 800W, kar bi moralo biti uvrh glave za teh mojih 200 sadik. 

 

 

Povezava do prispevka

9. dan

 

Redkice pričakovano, nezahtevne, ne rabijo veliko, tukaj že presajene iz sadilnih kock v lončke in zredčene:

 

IMG_20220209_200337_resized_20220209_080736005.jpg.1d524aa3692ac4f267a15f41e0a701a8.jpg

 

V ozadju desno 4 lončki testno vsejano lastno pridelano seme inderdeterminantnega paradižnika, test kaljivosti, 3. dan. Levo pladenj z vsajenim peteršiljem, tega še dolgo ne bo, ima namreč zelo dolgo kaljivost, med 20 in 30 dni, odvisno od temperature. Vmes med sadilnimi kockami mi od neznano kje kali sončnica in paradižnik......

 

Gentalina je svetlobno požrešna, zelo krhka sadika, zanjo bi bila bolj primeren medij v ločkih, bolj puhaste strukture, sadilne kocke ji za preboj vzamejo ogromno energije. Kaljivost je bolj tako tako, zato se jo tudi sadi v raztrosu in kasneje redči. Čeprav nežno zalita se uleže ko šus, definitivno zalivanje v pladenj:

 

IMG_20220209_200404_resized_20220209_080735868.jpg.c03cb686932a84b1779d16ad91d8393e.jpg

 

 

Bazilika, plevel. Verjetno bi kalila tudi če bi jo ponesreči stresel po ploščicah. Baziliko sem testno sadil pod zemljo, praviloma se jo zgolj potrosi po površini in prši z vodo, vendar me rajcne izjava "Bazilike nikoli posuti, ker ne bo vzklila ampak seme samo zgnije", tako da bom z veseljem popnil tesno kalitev na naš agro forum:

 

IMG_20220209_200425_resized_20220209_080735707.jpg.c0bc0889e0d35bfd84129f731edbaa00.jpg

 

 

Skalila so dobesedno vsa semena.

 

Samopridelava zelenjave je itak tok nafukana z miti, da glava peče. Včasih jim zagode tudi "profijem", Zeleni svet TV je umaknil in popravil svoj prispevek o jesenskem opravilu na vrtu, ko sem opazil v delu o kompostu nabiranje in pobijanje ličink zlate minice, spodaj pa pripis, da je treba zatreti škodljivce. Zlata minica je namreč zlata vreden prebivalec kompostnega kupa, skrbi za samo predelavo komposta. Po opozorilu so video umaknili, porezali ven ta del in na novo objavili. 

 

Tisti, ki gnetete svoj vrt boste tako ali tako hitro opazili, kako nekateri zelo neradi menjajo železno srajco :D

 

Drugače na vrtu ne morem delati še ničesar, smo v osojni legi in zemlja je še konkretno zmrznjena. Tudi komaj sem prišel iz bolnice, tako da me čaka še nekaj okrevanja. Med tem časom se igram s sadikami, čitam in nabiram znanje. Komaj čakam na naročene luči, stalaže, pladnji in ostalo orodje je nabavljeno, prostor pripravljen. Pripravljam se tudi na gojenje mikrozelenjave, preko medija, ne hidroponike. 

 

Res komaj komaj čakam na marec in april, da se končno vrnem na vrt. Še vedno imam ogromne probleme dobiti sekance v rinfuzi. Povsod drugje jih lahko dobiš đabe, razne drevesnice, službe za urejanje okolice in žage so vesele, da se jih znebijo, dobiš celi kamion na dvorišče, pri nas pa hočemo iz dreka delati zlato. Za dva kubika mi model prijavi 100 evrov plus 100 evrov prevoz. Včasih se vprašam kaj ta folk kadi.

 

 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Dobil obvestilo DPD, 12 dni za dostavo iz Kentucky-a. Da ne verjameš. Isto toliko so rabili za trikrat manjšo pošiljko iz Maribora......

 

Čakam da pridem domov in pregledam, če vse štima, če deluje. Luči za sadike namreč.

 

Trenutno testno stanje:

 

Redkvice, če ne bi bila zunaj zmrznjena zemlja bi jih komot prestavil v vrt. V lončkih ne verjamem da bo dovolj prostora za plod :D

 

IMG_20220213_141551_resized_20220213_051947908.jpg.646e0de8c0bcf7bf3b7b822b42955d1d.jpg

 

 

Bazilika si počasi jemlje svoj prostor

 

IMG_20220213_141542_resized_20220213_051948031.jpg.375fe0636f38f9925cfba8b58c5b36de.jpg

 

 

Peteršilj je vzkalil nekam presenetljivo hitro, kasneje sem se podučil, da se ga ponavadi ne presaja, ker je občutljiv na presajanje in se seje direktno v grede, posledično zaradi hladnejše zemlje kali 20-30 dni. Na policah je vzkalil v 11 dnevih

 

IMG_20220213_141650_resized_20220213_051947777.jpg.658fb7554dead8adda46db458f61ca0d.jpg

 

 

Tole pa je vsaj zame največje lepo presenečenje, testno sajenje nedeterminantnega paradižnika iz semen lastne pridelave, 100% kaljivost in to izredno hitra, teden dni:

 

IMG_20220213_141524_resized_20220213_051948172.jpg.e1a62da001eb4935f60d78dc37ee3dc8.jpg

 

 

5 sadik sem dobil dve leti nazaj od istega gojitelja kot zgornji grah, čudoviti plodovi, fantastičnega okusa:

 

IMG_20200808_143504_resized_20220214_114432338.jpg.d3889b8a44ef7dc99239ea75458f5371.jpg

 

 

Imel sem željo, da bi si priskrbel semena, en sadež sem pripravil po Youtube nasvetih in veselo ugotavljam, da je očitno uspelo. Happy!

Povezava do prispevka
Haldim reče pred 5 urami:

Super zgleda tole.

Kater substrat uporabljaš, koliko ur so luči prižgane na dan, uravnavaš kaj temperaturo in vlago?

 

Haldim živ!

 

Substrat sem na hitro zmetal skupaj, mešanica šote, komposta, štacunske zemlje in vermikulita. V čisto random razmerju, toliko da sem dobil za teh nekaj sadilnih kock. Luči so bile zaenkrat čisto obične Bauhaus garažne led cevi (namenjene so drugače za v delavnico, jih hitro izkoritil za tole testno obdobje), prižgane 24 ur. Nobenega uravnavanja vlage in temperature, v fletu je okoli 23 stopinj, vlage nekaj nad 50%.

 

Sem pa danes korak bližje tistemu, kar sem si zamislil.

 

Prej:

 

IMG_20220202_203954_resized_20220202_084025314.jpg.beac02af66669527fed19f8380d878ca.jpg.5bf3aee66b77d7542cbdc5dafdfb7895.jpg

 

 

Zdaj:

 

DSC02541.thumb.jpg.5d01278d4df0d86b430f16777c1e4f71.jpg

 

Za mikrozelenje vem da se super obnesejo, bom videl kako bo s samimi sadikami, vmes bom delal še eno testno sajenje z redkvicami, da vidim koliko se potegnejo. Malo denarja malo muzike, a večjega trenutno ne potrebujem.

 

 

Povezava do prispevka

Mislim da si se še najboljše lotil vsega skupaj: brez pretiranega kompliciranja. Ko sem se jaz s tem lani igral sem imel timer za luči 16/8, neko specialno mešanico substrata, uravnavanje temperature s klimo in ne vem še kaj.

Na koncu pa bolj boge rezultate. Verjetno me je zato minilo in letos ne planiram nič vzgajat iz semen samo kupit sadike in direkt na vrt.

Moj glavni cilj za letos je sfiniširat namakanje. Vodo zdej mam na vrtu in razpeljane cevi do vseh gredic. Avtomat za zalivanje sem tudi nabavu, moram sam še cevi, ki grejo direkt na grede.

Sva pa z ženo začela razmišljat o manjši topli gredi, ki bi pokrila 2 ali 4 gredice na vrtu. Za zgodnjo solato, potem paradižnik in podobno ter na koncu za jesensko-zimske vrtnine. Nisva se še čist odločla, bomo vidli kaj prinese leto.

Povezava do prispevka
Haldim reče pred 13 urami:

Moj glavni cilj za letos je sfiniširat namakanje. Vodo zdej mam na vrtu in razpeljane cevi do vseh gredic. Avtomat za zalivanje sem tudi nabavu, moram sam še cevi, ki grejo direkt na grede.

 

O, dej to te bom pa prosil, da malce konkretneje dokumentiraš, ker je tudi na moji to-do listi. Zaenkrat imam preko sprinklerja in časovne ure, bom pa definitivno v prihodnjosti zmetal skupaj kapljični sistem.

 

Haldim reče pred 13 urami:

 

Sva pa z ženo začela razmišljat o manjši topli gredi, ki bi pokrila 2 ali 4 gredice na vrtu. Za zgodnjo solato, potem paradižnik in podobno ter na koncu za jesensko-zimske vrtnine. Nisva se še čist odločla, bomo vidli kaj prinese leto.

 

Mene čaka še izdelava pokrovov na dveh gredah po sistemu cold frame, kot prioriteta mi je bilo že lani izdelava micanega rastlinjaka, ker imamo za popizdit razgibano parcelo, potem pa so šle cene lesa u božjo mater in sem ta načrt enostavno skenslal. Dokler nisem zadnjič slučajno zavil v Bauhaus po pladnje za sadike in na vrtnem oddelku naletel na tole:

 

12.jpg.59d4cf27dbc695768c70f307aa7b5ee3.jpg

 

Zabrisal na voziček in bp odkartal s popustom 130 evrov. 

 

IMG_20220216_102425_resized_20220216_102538223.thumb.jpg.747245ff51c0ebeac9f7d7897763bd36.jpg

 

Ni teorije da za ta denar zmečem karkoli skupaj teh dimenzij z armirano folijo in kovinskim okvirjem. Plus idealnih mer je za moje potrebe. Na eno stran gredico za zimsko zelenjavo, na drugo pa kosilnico in nekaj orodja, ki zdaj ždi pod napuščem. Poleti pa itak paradižnik v vedrih notri.

 

Daj malce spiši kaj se ti je zalomilo s sadikami in lučmi. Katere lampe pa imaš? Moje Barrila sem nabavil priritetno zaradi mikrozelenja, tako da niso ravno za industrijsko pridelavo sadik ampak za ceno 60 evrov sem u iber zadovoljen:

 

IMG_20220216_110545_resized_20220216_110620776.thumb.jpg.34fcdb524f00189fd5184611f00dc29c.jpg

 

 

Rabim za tam okoli 200 spomladanskih sadik in zimsko pridelavo mikrozelenja. Je pa res, če se obnesejo kot kaže sedaj in se piše v revjujih, bom naročil še en komplet. Čisto po naključju sem dobil 4 stranke, ki bi mikrozelenjavo odkupovale, veganske fore.

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...