Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

Boli te đoko kaj si folk misli, minuta pa imaš celi pridelek uničen.

 

Plus da par lokov in mreža stanejo prgišče napram trudu, ki si ga vložil v vse to skupaj. Našim je predlani v Ptuju toča 5x stolkla vse, niti sadike niso videli. Zdaj je vse pod mrežo. Mi smo letos dvakrat že pokasirali, enkrat nekaj drobiža, tadruga nas je pa pošteno zasula.

Povezava do prispevka

Jst enostavno ljubim te potke iz lubja, tako fine so za hodit. Pa tudi miskantus povsod na debelo, ker tako lepo ščiti pridelek tudi pred splashbackom blata ob dežju. Sem glih kupil 3 vreče, sam cena pa mislim, da je šla za 1.5€ gor. Oziroma, v Kaliji je 6,6€ (mal po spominu), na uradni strani 5.5€. Bo treba bigbag ufurat v klet (75€ za 150kg). 

 

Ja, boreč se noro širi. Meni je res odličen čaj iz cvetov, priporočam. Zdej vbistvu bolj delam limonado, pride tak nežen herbalni priokus. Pa zabavno je, ko daš not limonin sok, ker se z modre obarva na rdečo. 

 

Pri sajenju sem naletel na nekakšne stonoge, majo take bolj dolg noge, spominja malo na pero ali kaj podobnega. Mislim, da je tudi za to mama rekla, da je škodljivec. A se komu sanja kaj je to dejansko in kakšno škodo povzroča? 

 

A kdo ve kaj je ta rastlina? Mama je rekla, da je videla nekje, da je koristno met na vrtu, vendar ne ve imena ali razloga :D 

PXL_20220509_164906533.thumb.png.ef087001b0a3074eae1a4cc80e8d211b.png

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Euphorbia lathyris L.

 

Navedek

All parts of the plant, including the seeds and roots, are poisonous. Handling may cause skin irritation as the plant produces latex. While poisonous to humans and most livestock, goats sometimes eat it and are immune to the toxin. However, the toxin can be passed through the goat's milk.[

 

Navedek

It is used in folk medicine as a remedy for cancer, corns, and warts and has purportedly been used by beggars to induce skin boils.

 

uredilo bitje Bessie
Povezava do prispevka
Lunco reče pred 10 urami:

Jst enostavno ljubim te potke iz lubja, tako fine so za hodit. Pa tudi miskantus povsod na debelo, ker tako lepo ščiti pridelek tudi pred splashbackom blata ob dežju. Sem glih kupil 3 vreče, sam cena pa mislim, da je šla za 1.5€ gor. Oziroma, v Kaliji je 6,6€ (mal po spominu), na uradni strani 5.5€. Bo treba bigbag ufurat v klet (75€ za 150kg). 

 

Jaz ko zakopljem par centi v sekance je spodaj cela mreža mikorize, veselje za pogledati. 

 

Lunco reče pred 10 urami:

 

Pri sajenju sem naletel na nekakšne stonoge, majo take bolj dolg noge, spominja malo na pero ali kaj podobnega. Mislim, da je tudi za to mama rekla, da je škodljivec. A se komu sanja kaj je to dejansko in kakšno škodo povzroča? 

 

 

 

Imaš v zemlji veliko biološkega materiala, komposta na primer? So te stonogice zaenkrat tanke in bele?

Povezava do prispevka

So sicer bolj rumene, ampak so nekam bolj tanke. Mam veliko komposta, pretty much samo kompost :D Mislim, da so millipedes (po guglanju), ne vem kako se reče po slovensko. Sam nisem pa 100%. Kolikor vidim žrejo mehke sadeže pa kej poškodujejo. Lani sem zakopal narezan krompir, kao da pol to jejo (sam kaj, ce to pomeni, da se še sam bolj razmnožijo ?!). 

 

Dons sm kupu za 30€ sadik, idemoo. Kmalu bo poln vrt. Pozabu sm še ene solate vzet. 

 

@Bessie zgleda je bolj okrasna rastlina, najbrž se je razširilo od kakšnih sosedov. good to know, thx. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

@Lunco skoraj 100% sem, da gre za železne kačice (Cylindroiulus sp.). Preveriš lahko zelo enostavno, če se jih dotakneš se takoj zvijejo v klobčič. Salamensko koristne zadevice, skrbijo za tvorjenja humusa in predelavi gnitega. Če ti bo padel paradiž na tla in tega ne boš pobral, boš opazil, da neverjetno hitro izginja, če ga boš privzdignil boš v njem našel na tisoče teh gosenic. Za videti je ogabno, a jih le pusti pri miru, ekspresno hitro bo paradižnik predelan za presnovo biota v zemlji, ergo na voljo za tvoje rastline. 

 

https://www.urbanatura.si/vsebina/972

 

https://deloindom.delo.si/vrt-in-zivali/zelenjavni-vrtovi/vrtna-svetovalnica-pretegnjen-paradiznik-rdeca-pesa-in-zelezne-kacice 

 

So koristne živalice, ki predelujejo organsko snov in jo spreminjajo v hranila za mikroorganizme in rastline. Tako sodelujejo pri tvorjenju humusa v tleh in ohranjanju rodovitnosti tal na povsem naraven način.

 

Pri meni jih je ogromno, ne dotaknejo se svežega, če pa kaj pade na tla, ko začne gniti užgejo po tistem.

 

Še ena taka zadevica te zna presenetiti, glede na to, da imaš večinoma kompost (v gnoju pa sploh), in sicer ličinka zlate minice:

 

18052021091826_zlata-minica-licinka.jpg.cb0d5e6eed416539859390d6146a5a1e.jpg

 

31603190092DSC_0099.jpg.ddc76ad2b91aeb224f49b218e266c85f.jpg

 

Ne uničuj jo!

 

Na žalost je izredno podobna ličinki majskega hrošča (zahrbten škodljivec) in jih folk na polno pobija. Zlata minica (ličinka govnača) je namreč izredno priden predelovalec komposta in sam sem jih izredno vesel ob vsaki najdbi.

 

https://vrtobilja.si/je-res-v-kompostu-licinka-majskega-hrosca

 

Pisal sem že, da sem opozoril Zeleni svet TV, da so v svoji oddaji pokazali minice in jih pomotoma označili za ličinko majskega hrošča (in jih tudi pobili), oddajo so začasno umaknili in naslednji dan vrnili popravljeno. 

 

 

Povezava do prispevka
Flamingo reče pred 47 minutami:

Prazna parcela, ki bi jo moral drugače kositi, pa naj bo raje nekaj koristnega gor😊

 

Razmere so dobre letos, tako da upajmo, da bo letina😊

 

Pametno.

 

Napoveduje se vroče in sušno poletje, živi bili pa videli.

 

Jaz imam v eni od gred probleme s polži, ki so se tokrat odločili spraviti na solato kar preko zemlje. 4 smrkavce že zlikvidiral. Enostavno je bilo preveč deževno v preteklih tednih, očitno bo tudi letina komarjev zavidljiva.

Povezava do prispevka

Kul, naj kar bo :)

Sem ravno zmontiral namakanje na prvih gredicah. Pol sem šel ročno zalivat tiste kjer ga še nimam in sem se odloču da ga bom postavil kar na večino gredic. Ni ga čez enostavno :) 

Če bo res tak vroče poletje pol je večja možnost neviht in toče. Upam da ne bo vse stolklo ker mi ne bo uspelo dat protitočne mreže še letos.

Povezava do prispevka

Od doma do vrta imam 3/4" alkaten cev s tem da je gor tudi omejevalec tlaka in omejitev na 2 bara. Cev je priključena na glavni vod takoj za števcem in brez omejevalca je tlak previsok za namakalni sistem.

Na vrtu imam pipo z razdelilcem. En vod mi gre na navadno cev za ročno zalivanje. Na drugem vodu je najprej avtomatska ura. Naroču sem kitajca s senzorjem za dež. Od tu naprej imam pod zemljo razpeljan vod do vsake gredice 1/2". Na gredici je pa razpeljana kaplična cev prav tako 1/2". Po specifikaciji naj bi bil pretok 6l na meter na uro pri 1 baru. Na gredici je približno 6m cevi tak da na uro pri dveh barih cca 60l. Zalivat nameravam vsake tri dni, zgodaj zjutraj eno uro. Trenutno mam cevi na jagodah, špargljih, paprikah in kumarah. Gre še gor na paradajze (ki jih sadim danes) in lubenico. Če bo vse prav bom dal kasneje še na vse ostale razen čebula česen korenje.

Rad bi pa naredu test količine vode. En dan bom vzel večjo posodo in izmeril koliko vode se nateče v eni uri. Zna bit da bom moral tudi povečat pritisk ko bo večina gredic napreljanih.

Naredim par slik popoldan in prilepim.

Povezava do prispevka
Haldim reče pred 2 minutama:

Od doma do vrta imam 3/4" alkaten cev s tem da je gor tudi omejevalec tlaka in omejitev na 2 bara. Cev je priključena na glavni vod takoj za števcem in brez omejevalca je tlak previsok za namakalni sistem.

Na vrtu imam pipo z razdelilcem. En vod mi gre na navadno cev za ročno zalivanje. Na drugem vodu je najprej avtomatska ura. Naroču sem kitajca s senzorjem za dež. Od tu naprej imam pod zemljo razpeljan vod do vsake gredice 1/2". Na gredici je pa razpeljana kaplična cev prav tako 1/2". Po specifikaciji naj bi bil pretok 6l na meter na uro pri 1 baru. Na gredici je približno 6m cevi tak da na uro pri dveh barih cca 60l. Zalivat nameravam vsake tri dni, zgodaj zjutraj eno uro. Trenutno mam cevi na jagodah, špargljih, paprikah in kumarah. Gre še gor na paradajze (ki jih sadim danes) in lubenico. Če bo vse prav bom dal kasneje še na vse ostale razen čebula česen korenje.

Rad bi pa naredu test količine vode. En dan bom vzel večjo posodo in izmeril koliko vode se nateče v eni uri. Zna bit da bom moral tudi povečat pritisk ko bo večina gredic napreljanih.

Naredim par slik popoldan in prilepim.

 

Carsko!

 

Je dosedanji strošek skrivnost? Glavnino imaš, večinoma boš delal samo še razvode.

Povezava do prispevka

Največ stroška sem mel pripreljat vodo na vrt. Je cca 200m oddaljen od hiše. Na srečo nisem rabu kopat po celi dolžini ker sem uporabil položeno cev za meteorne vode. Je pa bila zamašena in sem moral plačat majstrom da so mi jo odštopali. to je blo cca 400 eur vse skupaj.

Material za razpeljavo po vrtu je bil cca 200 eur. Pipa, ura in še par malenosti cca 80 eur. 50 meterska kaplična cev je 50 eur. imam eno, če bom želel pokrit vse bom moral kupit še dve.

Ja, sedaj postavljam samo še kaplične po gredicah, vse ostalo je narejeno.

 

Mater, zdej ko grem seštevat je kr nekaj dnarja ...

Povezava do prispevka

Danes naredu prvo kompostno kopico po receptu a la Beghaus :) Škoda da me za vikend ne bo doma da bi redno meru temperaturo ampak če se ne motim bi v ponedeljek še moralo malo kuhat? Če sem dobro zložu to je.

Not sem dal travni odkos, slamo, malo hlevskega gnoja in EM1.

kolko časa uporabljaš tisti EM1 ko ga odpreš? piše gor da se mora po odprtju porabit v 2 tednih kar mi je malo sumljivo.

Povezava do prispevka
Haldim reče pred 10 urami:

Danes naredu prvo kompostno kopico po receptu a la Beghaus :) Škoda da me za vikend ne bo doma da bi redno meru temperaturo ampak če se ne motim bi v ponedeljek še moralo malo kuhat? Če sem dobro zložu to je.

Not sem dal travni odkos, slamo, malo hlevskega gnoja in EM1.

kolko časa uporabljaš tisti EM1 ko ga odpreš? piše gor da se mora po odprtju porabit v 2 tednih kar mi je malo sumljivo.

 

 

Ne skrbi za EM, zdrži precej dalj časa, je pa res da če nabavljaš kupuj primerno količino. Brezveze 20 litrški box če boš zgolj pršil vsake toliko časa, glede na redčenje z vodo.

 

pri vnosu gnoja v kompostno kopico bodi previden. Ne veliko in glej da držiš visoko temperaturo vsaj tri dni v vsaj enem premetu. Gnoj je poln semen. V prvem kupu se bo skuhala sredica, po prvem premetu v sredino mečeš zunanji rob, da se potem prekuha še ta del, s tem uničiš semena.

 

Pfuuu, kok ti šparglje zavidam.......obožujem jih.

 

In glej ga tička, tudi uporabljaš bambus :) Poceni in efektivno.

Povezava do prispevka

En liter sem kupu za prvič. Saj mislim da bo kr nekaj časa zdržalo če se redči 1:100 za zalivanje. Gnoja sem mel pa glih pri roki 1 vedro pa sem stresu not. Pol kasneje bom šu zmerit temperaturo, če že kaj miga :)

Šparglji res noro rastejo, v treh dneh cca 1 kg. Ni šans da pojemo vse in počasi že sosede zalagam z njimi. Za prvo leto pobiranja je super.

Povezava do prispevka

A šparglje sam posadiš pa pol vsako leto zrastejo? A pri "udomačenih" špargljih ni nič grma tko kot pri divijih? 

 

Evo, sm ujel to štriglico na fotoaparatu (tok je hitra, da ni šlo izostrit dokler ni bla že pol pod zemljo). Pa našu sm dve zlati minici, da bi vidu ti kok to hitr začnejo rit nazaj pod zemljo, je zgledal carsko. 

berghaus.png.94825212563d3701a31a5a9fdc3efcd0.png

 

Evo, sem skoral končal, sam še semena dam v zemljo, pa verjetno bom šel iskat sadiko rabarbare (je sosed ponesreči pokosil in si ni opomogla). Sorry za nočno sliko, me je ujela tema (vsaka čast sicer Googlu za night mode, to je slikano praktično brez svetlobe). Sem pa dodal napise, itak tud, če bi bla svetla slika ne bi blo nič jasno. Vrtnic letos nisem porezal in morem rečt, da so mi lepše kot lani, ko sem jih. Pripravljam še lokacijo za kompost (tu na spodnjem delu, ko so samo kartoni), verjetno grem jutri iskat deske v OBIja (mislim, da so najcenejša opcija oblani smrekovi plohi, bom vzel 19x94 pa naredil nek plan kako mi naj narežejo). 


Btw, s čim naj premažem les? A s tem tungovim oljem bo vredu, ko sem videl v mizarjenju? Al dam kej drugo, da bo mal hitrej? 

 

Kje majo najcenej lesne sekance? Tokrat sem kupil v OBIju, ker sem jih glih že lani in so mi bli všeč. Samo so 10€ na 60l kar se mi zdi precej drago. Rabim neki za pokrit tam okoli trte in granatnega jabolka, ker verjetno letos še ne bom grede tam delal. 

vrt.thumb.png.d031e594b683791569f826f9b1014534.png

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Posadis in cakas tretje leto. Takrat ji lahko prvic pobiras. Jaz sem predlani kupu enoletne korenine, ne sadik. Lani sem jih sam pustu da rastejo, letos pa prvic pobiram. Tudi so grmi. Nekje do konc junija jih pobiras pol pa pustis da se razrastejo v grme. V jesen to pol porezes in drugo leto jovo na novo.

ce jih sedaj ne bi pobiral bi iz teh poganjov takoj zrastli grmi.

Je bla pa vcerej kr nevihta pri nas sam na sreco nobene skode, sam cebula je malo polezana.

Povezava do prispevka
Lunco reče Dne, 13. 5. 2022 at 23:09:

Evo, sem skoral končal, sam še semena dam v zemljo, pa verjetno bom šel iskat sadiko rabarbare (je sosed ponesreči pokosil in si ni opomogla). Sorry za nočno sliko, me je ujela tema (vsaka čast sicer Googlu za night mode, to je slikano praktično brez svetlobe). Sem pa dodal napise, itak tud, če bi bla svetla slika ne bi blo nič jasno. Vrtnic letos nisem porezal in morem rečt, da so mi lepše kot lani, ko sem jih. Pripravljam še lokacijo za kompost (tu na spodnjem delu, ko so samo kartoni), verjetno grem jutri iskat deske v OBIja (mislim, da so najcenejša opcija oblani smrekovi plohi, bom vzel 19x94 pa naredil nek plan kako mi naj narežejo). 


Btw, s čim naj premažem les? A s tem tungovim oljem bo vredu, ko sem videl v mizarjenju? Al dam kej drugo, da bo mal hitrej? 

 

Kje majo najcenej lesne sekance? Tokrat sem kupil v OBIju, ker sem jih glih že lani in so mi bli všeč. Samo so 10€ na 60l kar se mi zdi precej drago. Rabim neki za pokrit tam okoli trte in granatnega jabolka, ker verjetno letos še ne bom grede tam delal. 

 

 

Nekje najceneje te bo prišlo laneno olje, dvakrat premažeš v razmiku 24-48 ur, na debelo. Pri tungovem olju pazi, ker mu dodajajo kemijo (sušilce).

 

Rinfuzne sekance poišči na bolhi. Kubik je med 20-30 evri. Jaz sem hvala bogu našel svojega praktično iza vogla, jih pa dostavlja samo v bližini.

 

Včeraj je bil noro lep dan, splh glede na napovedi. Sadil, presajal, kosil. Problem imam s travnim odkosom, toliko trave ne pomnim v tem času. 14 dni po prvi košnji včeraj skupaj zmetal kubik velik kompostni kup, če bo šlo tako naprej mi bo zmanjkalo mrež. 

 

Za tiste, ki v svoj vrt nameravate dostaviti gnoj od lokalnega kmeta opozorilo, obvezno ga dajte preko vročega kompostiranja. Jaz sem od svojega v pomanjkanju svojega komposta vzel nekaj karjol za dopolnitev v dveh gredah. In delu cvetličnega vrta. Tam imam zdaj precej jebe s plevelom, predvsem pa z infestacijo s polžjimi jajčeci. 

 

Plevel niti ni tak problem (razen pri sadikah), polži pa nikajo iz zemlje, sploh v tednih, ko je bilo toliko dežja. Hvala bogu električni pastirji delujejo in odbijajo pritisk te golazni iz okolice, zopet jih je abnormalno veliko. 

 

Včeraj premetal še glavno, paletno kompostno kopico katere namen bo pozno jesensko dopolnjevanje in mulčiranje gredic. Cirka kubik in pol komposta dobesedno preplavljen z deževniki, 10.000 njih, nisem jih še videl toliko na kupu. Veselje za vrtnarja. 

 

IMG_20220515_093723_resized_20220515_094529047.thumb.jpg.a09ee8d2d294be12c78eec3a173f552e.jpg

 

Pobral toliko špinače, da smo jo prali v banji. Prve živo rdeče jagode, redkvice v velikosti manjših jabolk, nimam pojma kaj za eno sorto sem to sadil, ali jim zemlja oziroma kakšni drugi pogoji tok sedejo. 

 

S solato smo končno samozadostni, te je na pretek, kar je bila moja glavna želja v tem vrtu. Gre za mojo vzgojeno solato, v pripravi so še sadike ledenke in berivke, cca 100 sadik vsake, nimam pojma kam jih bom sadil. 

 

Danes gredo na trening paprike:

 

IMG_20220515_093927_resized_20220515_094203469.thumb.jpg.463deb97eebbb5f73c3178619a567339.jpg

 

in sadike paradižnikov. Direkten prenos paradižnikov v rastlinjak  brez treninga je bila napaka, kar konktetno jih je zadelo, teden dni so rabili, da so prišli k sebi, zdaj jim počasi trgam cvetke stran, da pridobijo na stebelni masi. Petim komadom se bo kmalu pridružila bazilika:

 

IMG_20220515_094009_resized_20220515_094202890.thumb.jpg.dffe83450988a0bdff6f8b85c0925139.jpg

 

IMG_20220515_093909_resized_20220515_094204034.thumb.jpg.1572c75f0ec1f85719bb7c3942b5bb8a.jpg

 

Teh 10 sadik paradižnika, češnjevca in zlate kraljice se bo borilo za 6-8 mest v vrtu, žal ni več prostora:

 

2140683542_IMG_20220515_093914_resized_20220515_094204223(1).thumb.jpg.ec8da44aeb152410ecc919dbcaa39566.jpg

 

Sungold že dajem na utrjevanje, zanj bodo namenjena 4 mesta (hoboki) v družbi z 1 mestom češnjevca: 

 

IMG_20220515_093853_resized_20220515_094203852.thumb.jpg.31a5dba289069b4e64cab2ae51571beb.jpg

 

Alkekengi je ven prišel zgolj z eno sadiko. Moja napaka, vedel sem, da je zelo staro seme, moral bi saditi po sistemu multisowing, ponovi vajo: 

 

IMG_20220515_093903_resized_20220515_094204454.thumb.jpg.d38afceea5163bc99e793a5fee53c4a2.jpg

 

Krompir šopa na polno, danes ga delno zagrnem. Mreža je zaradi toče:

 

IMG_20220515_093750_resized_20220515_094528628.thumb.jpg.645651ebd40f0d79dfb11b0d987847c8.jpg

 

Brajda je porihtana:

 

IMG_20220515_094110_resized_20220515_094202476.thumb.jpg.323805137db4fd3effae45b0ddb9c5e3.jpg

 

Žena si ureja lavandin kotiček:

 

IMG_20220515_094035_resized_20220515_094203115.thumb.jpg.5d04a3725a7544579c1d51820ecdd2b9.jpg

 

Sori za fotke s krompirjem, ni se mi dalo ven vleči fotiča, fonu se pa trga fotkat na močni svetlobi.

 

V pripravi še kup zasejanih rož in zelenjave, debil bi kar sadil in sadil.........facepalm. Preveč not padel. Bajta se fila z vsem tem, okenske police polne peteršilja in bazilike, police polne rož.

 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...