Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

Sonce mi tamani sadike, sem preveč odlašal s sajenjem pol pa tale heatwave. 

 

Sem nabavu les za kompostnik, rajš ne povem kok je stalo. Deske v OBIju tok zvite, da sem eno uro sam izbiral robo. Za zaščito sem pa kupil silvanolin. Sem enkrat že preštrihal, jutri bom še eno, pol pa sestavljat :o 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Te čisto štekam, , odfukal se jim je s cenami. Tem, ki me pridejo fehtat za razne izdelke jim rečem da ni problema, samo les naj zrihtajo. Ni pretirane gužve. 

 

Sem za foro šel zdajle pobezat mojega dilerja kako in kaj, čeprav že poznam odgovor:

 

Les.jpg.9cf4e6e70ac11660369a4830b21f6e0c.jpg

 

Sadike boš moral nujno trenirati, utrditi. Jaz sem včeraj popoldne po šihtu uletel na vrt z namero posaditi paradižnike in paprike, ni šans, skurlo mi je betico. Puščam jih po dve uri, potem pa nazaj na police, v vrt sem zabrisal zgolj por, katerega utrjujem že cca 2 tedna. Danes posadim slamnik, nekam pač, ne vem še kam :rofl:

 

Zvečer natrebil vedro solate, not zrezal češnjevec, trdo kuhana jajca, česen in mocarelo. Ubou se s solato. Čez še sosedino sladico z jagodnim prelivom, objel povšter in umrl.

 

Daj povej zakaj si se odločil za Silvanolin in ne katerega od naravnih produktov?

 

EDIT:

 

Odgovor na povpraševanje: "Zaenkrat so enake."

 

 :no:

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Ma sej so trenirane sadike, tle jih majo skoz zunaj pri lokalnem dilerju. Sam je blo res preveč tele dni 28 stopinj. Vse večje so ok, sam ene dva paradajza sta ripnla (sta bla pa v najbolj izpostavljeni poziciji, kjer skoz sije sonce, ostalo ma kej sence od fige.  

 

Pri silvanolinu mi je bilo všeč, da je narejen na osnovi vode, tako je manj svinjarije pri delu, se hitreje suši, pa lepa mi je barva :D Pa še kar poceni je. Sem porabil eno flaško (0.8, 4€) za ves les (piše na flaši 4-6m2, tko nekak sem ocenil v glavi in je blo legit), zdej se ravno odpravljam, da še enkrat premažem. 

 

A lahko z enako količino olja pokriješ večjo površino? 

 

 

Povezava do prispevka

@Lunco, če sem čisto iskren je tako mazanje bolj psiho učinek, kot karkoli drugega. Če bi hotel s Silvanolinom resno zaščiti grede bi moral les dati čez postopek potapljanja, takole s čopičem čez pol leta o njem ne bo niti sledu.

 

Isti klinac je z oljem. Jaz sem svoje macesnove premazal z lanenim samo zato, da les čimprej faše svojo sivo skorjo. Olja načeloma odvračajo žuželčad (kak mesec, nič več), Silvanolin jih pa pobija. To mi ponavadi za vrt ni najbolje slišati :D

 

Povezava do prispevka

Sem videl, ja. Kakorkoli že, če si vzel dovolj debele deske bo kar za nekaj časa. Vmes se sčasoma založiš s kakšno zapuščeno leseno paleto pa je :D

 

Meni je včeraj uspelo oddati še tretje naročilo za luči, upam, da pridejo v takem stanju kot prvi dve pošiljki.

 

In nestrpen kot sem, sem končno posadil v vrt paprike in paradižnike. Za vikend pa danes napovedujejo do 35 stopinj :rofl:

 

To bo vse skurlo.....facepalm. 

 

Na rastlinjak moram danes nujno zmontirati zastirno platno, drugače bo scvrlo še tiste paradižnike. 

 

Glede na maj, kaj bo poleti, 40 stopinj? Bomo klasične crope zamenjali z bananami in pomarančevci :w00t:

Povezava do prispevka

Lep primer kako se vedno učiš, zdegradirati bi moral zemljo v grahovem pasu. Ta je čisti kompost mešan s staranim hlevskim gnojem.

 

In na poizvedovanje izvem, da točno tega ne mara in zarumeni. Kar pomeni, da sem si verjetno zajebal 15 sadik. Live and learn :(

 

Priprava novih sadik in iskanje grede z najslabšo zemljo. V grahov pas (mrežni del) bo šel nizek fižol.

 

Pobral zadnjo špinačo, v gredo gre del ledenke in berivke.

 

Danes dobim sisteme za infuzijo:

 

Inf.jpg.ac573f703fcc973400deb64b941be3f8.jpg

 

Da DIY kapljično opremim paradižnike v rastlinjaku in vedrih.

 

Ta vikend bom spet moral dodatno zagrniti krompir, ki mu očitno zelo prija toplota v črnih vedrih, verjetno je tudi malce prebogata dušična mešanica prsti, pognojena z briketiranim konjskim gnojem. Pomeni, da bo veliko perja pa bolj manjši plodovi. Bomo videli. Tudi tu bi moral uporabiti manj kakovostno prst. Vzeto na znanje za naslednje leto.

 

 

Povezava do prispevka

Grah nekak sam dobiva dušik al kako in ni treba gnojit dodatno?

 

Beghaus k si zastavu resno, kdaj boš cepit začel stvari? Sicer ne razumem točno kaj pridobiš s tem, ampak vem da so sadna drevja vsa cepljena, pa da zdej tud v trgovini največje paradižnike dobiš cepljene.


Sepravi namontiraš en paradajz na druzga? Kaj pridobiš s tem, razmoževat da bi iz enga paradajza 3 naredu nemorš ali pač

 

edit: sem si sam odgovoril
 

Navedek

Cepljen paradižnik pomeni le določeno (želeno) sorto, cepljeno na podlago paradižnika z močnim koreninskim sistemom. Ti paradižniki imajo močno rast in veliko plodov.

 

edit 2: za grah pa tole našel
 

Navedek

 Tako, kot druge stročnice, tudi grah veže dušik iz zraka in ga uskladišči v tleh.

 

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka
Marvak reče pred 1 uro:

 


Sepravi namontiraš en paradajz na druzga? Kaj pridobiš s tem, razmoževat da bi iz enga paradajza 3 naredu nemorš ali pač

 

edit: sem si sam odgovoril

 

 

 

Drži, hibridnim semenom se ponavadi folk raje izogne, ker jih daje v isti razred kot GSMO. Kar seveda ni res, paradajzarji namreč zelo radi eksperimentirajo z cross razmnoževanjem in ustvarjanjem sort s kombinacijo najboljših lastnosti drugih vrst. Zaradi tega jih obstaja več kot 10.000 vrst.

 

Pri meni bo do tega prihajalo popolnoma naravno, sadim tri različne vrste dokaj blizu ena drugi. Vendar ne bom hranil semen, tako da ne vem kaj bi nastalo v naslednji generaciji. Hranim zgolj seme lastnega paradižnika, ki sem ga gojil lani.

 

Z grahom sem zajebal popolnoma po svoji debilni pameti. Gre za 5 metrski pas, ki je v osnovi namenjen cvetnemu pasu. 

 

Vmes je padla ideja o sladkem grahu. Ne navadnem, tega doma porabimo za pest v celem letu. Sladki grah me je potegnil zaradi užitnih sladkih strokov. Folk dela čudesa z njim, ali pa ga gricka surovega. In ko se je namontiralo cca 20 (!!) sadik, kam koji kurac z njimi? Itak, mrežni pas, kjer je mreža za vzpenjanje že pripravljena. Niti pomislil nisem, da mu tam prst ne bo ustrezala. 

 

In zdaj gledam zadnji teden zakaj grah rumeni? A veš uno, ko v 30 sekundah ugotoviš, da si naredil ravno obratno, kot bi moral? Da enostavno nimaš pojma in ti je jasno zakaj v skoraj vseh učilih prebereš, da bo vrtnar sam skozi obdobja in preko napak spoznal vse te skrivnosti. Osnove že lahko googlaš, ostalo je na tebi.

 

EDIT:

 

@Marvak, kompost v osnovi ni gnojilo, gre za vnos organske snovi v prst, sam kompost ponavadi po NPKju vsebuje okoli 1-2% dušika. Ko mu vmešaš znatne količine hlevskega gnoja pa že presežeš pametno količino dušika (and co.) za nekatere rastline, sploh takšne, ki so same sposobne dušične fiksacije. Lastni kompost je ponavadi tudi bolj siromašen od nabavljenega, kjer mu dodajajo dopolnila v določenih vrednostih NPK. V domačem kompostu ponavadi uspeva vse. Če ga seveda Berghaus ne oplemeniti.

 

Pač kreten sem verjetno zajebal 15 sadik. Ne gre za finančno izgubo, semen imam uber, gre za časovno izgubo. Je pa dobra šola, ne kar na pamet metati sadike v prst.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Treba je pretiravat v vsemu v lajfu. S L O V E N I A. 

 

Mam dve vprašanji; kje lahk kupim kakšno meščanico avtohtonih slovenskih travniških cvetlic? a je to sploh kej efekta, če sam pomečem po (skrajno neurejeni) trati in pograbljam med travo al bl ne? 

 

Na sadju sem dubu neka bela jajčeca, predvidevam, da so neke vrste uši. Zgleda, kot da bi bla sol po listih in sadežih, tudi na figi in po tleh okoli drevesa. A to še lahk kej pošpricam al je prepozno? A je možno, da je to sam neki kar figa fukne po tleh :D

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Evo še moj vrtič

 

take zadeve si zbral da mam zdej mir do konca sezone in jih obiram ko sadje;

 

fižol pozen, 420, 420/paradižnik #dobri sosedje, melone

 

malancan, brokoli, paradajz, paprika

 

 

B9A439FA-8F01-46A0-BC41-EDBB51A74658.jpeg
 

edit: @Lunco za sadje (večinoma jabuka) sem letos dal prvič rumene terminator lepljivo plošče, pa se prec gor ujamejo žužki k jim vidiš da niso friendly. Will terminate again

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka

Na orehu mi pa taka gliva dela težave, napade listje pa odpade pol kurac. Grabm, kurm, letos se z bakrom šprical. Tko da mal boljš je, če ne druzga mi ratal populacijo zmanjšat glive, mal se pa lahk tud oreh potrud odgnat to…

6CF90DE2-B4B4-4B5B-B2B6-6CE476BE0921.jpeg
 

Edit: druga gliva pa v sožitju z nekim hroščkom težave dela, se priklop na hrošča pol pa un vrta v veje, gliva jih pa zjebe pol. Mogoče za tega hrošča dobra ideja da okol debla lepilo nalimam, thx

 

edit2: evo tole je moj sovrag, prov še na oreh bom dal plošče. Za prvega k ujamem, zakurm kres pa prosim Svaruna da cel rod njegov pobije

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Walnut_twig_beetle

D3B361B2-CCEE-4C46-8845-2CA2BD70E55E.jpeg.0d70fa03c1a8a0811b4a4a56c364f526.jpeg

 

Najboljš da ga še živga dobim na plošči gor zalimanga, z polomljeno nogo

 

Pa ga v ogn pol fuknem. 

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka
MikeHunt reče Dne, 20. 5. 2022 at 16:50:

haha ta tema je res ampak res postala, when gardening goes too far

 

 

LP

 

Ajej, ma kaki "goes too far" neki, lol. Par hobistov čveka o vrtnarjenju in preizkuša kake diy forice. Mal načekiraj tubo, mikroprocesorji preko senzorjev nadzirajo prezračevanje, temperaturo, preko humidity senzorjev nadzorovano zalivanje, ogrevanje rastlinjačkov preko zemeljskega kolektorja, RL app povezava, črpanje CO2 iz hiše in prečrpavanje v rastlinjak, solarni paneli za pokrivanje elektro opreme, spektrometri, PH in EC kontrolerji, računalniški nadzor.....ma mi nismo v od vrtnarja.

 

Theo builds high-tech greenhouse as a hobby

 

theo10.jpg.2cf250a6f3efede5b56023c20f2899d5.jpg

 

 

Moja inačica "high tech" kapljičnega zalivanja, 0,75 evra v lekarni in ena prazna plastenka:

 

IMG_20220520_195201_resized_20220523_095014915.thumb.jpg.fa5388e8da8362fdef1fba3a21a6ea41.jpg

 

Works like a charm.

Povezava do prispevka

Dobro si ga zastavil.

 

Lahko en nasvet? Z zunanje strani priklamfaj gor okoli in okoli mrežico. 

 

Mene pa danes šokiral DPD. Nič jasno, ko so me klicali, da je paket pred vrati......Edino kar imam naročeno so luči iz Amerike, ampak te sem naročil prejšnji teden in so verjetno kje na kakem od ameriških letališč.

 

Pridem domov:

 

IMG_20220525_152758_resized_20220525_072150980.thumb.jpg.ea8d18cf4ee491ade20f7090271f8645.jpg

 

Whaaa...how the fuck??

 

7 dni.

 

Na Bauhaus naročilo (na zalogi) iz Maribora čakal 10 dni. 

 

Nič jasno.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Ja, most likely bom. Bom vidu kok bo stuff ven letel pa kok bomo sploh pridelal odpada, ker mamo bolj malo travne površine.


Avionski promet pač :D Jst sm tud dubu iz Kitajske luči v par dneh. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
Lunco reče pred 10 urami:

Ja, most likely bom. Bom vidu kok bo stuff ven letel pa kok bomo sploh pridelal odpada, ker mamo bolj malo travne površine.

 

Še eno vprašanje bi imel glede kompostnika. Kako si fiksiral tele stebričke:

 

PXL_20220525_142856871_MP.jpg.537cd9664f53293936a5b15a3d44e0a4.thumb.jpg.e68891f7300a23f2c8bb93b2a2442815.jpg

 

Si jih kakorkoli zabil v zemljo ali....? Da se ti ne "razlezejo".

Povezava do prispevka

ni nič fiksirano. pač stoji na zemlji. a misliš, da ne bo uredu? 

 

sicer sem že razmišljal, da je vse skupaj malo visoko (če bi recimo premetaval iz prekata 1 v 2), potencialno bi lahko ošilil količke, odstranil najbolj spodnjo desko, in vse skupaj zabil v tla. 

 

če sem se kaj naučil pri tem projektu, je da je treba nardit skico v proporcih :D 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

teli odprti morajo biti malo bolj globoki kot visoki, sej ti je itak jasno, nekje do pol lahko napolnis, pol se bo pa kotalilo ven, realno nekje 30% lahko vsak box napolnis.

 

 

splošno mnenje, preferirate kontakt dna kompostnega kupa z zemljo ali ne?

 

 

LP

Povezava do prispevka

@Lunco, stranice se ti znajo razlesti, sploh ko bo les obdelan z vremenom in kompostnik napolnjen. Ali pa če se boš ne najbolj trezen naslonil na katero izmed njih :D

 

Enostavna rešitev, v zemljo zabij kole po principu spodnje skice, vmes pustiš režo v katere vstavljaš zaporo po potrebi, pač kolikor imaš nafilano. S tem boš fiksiral stranice plus "zaprl" sprednjo stran:

 

ultimate-compost-main-780-1514910405.jpg.4b3009401efb5be65a6781ba1149e06e.jpg

 

Moji prekati so poglobljeni, ob straneh pa zakoličeni globoko v zemljo, kar je pri paletah simpl zaradi vmesnih prekatov. In seveda pokriti, da jih ne spira dež. Mrežica ti bo must, sploh po tem, ko bo kompost proti finišu, ko postane sipek, ga boš imel vsega nametanega okoli. Spredaj imam za vrata dodatno paleto, kot je Mike napisal, s tem lahko prekate izkoristim praktično do strehice. 

 

Karton spodaj ti bo pri premetavanju delal probleme, ker bo delno razpadal in boš z vilami zajemal flohe njega. Raje ga zmulči in dodaj v kopico kot ogljikov del. Karton, brez klamfic, selotejpov ali kakih drugih plastično kovinskih pritiklin je carska zadeva za kompostiranje, deževniki so nori nanj in je sestavni del posteljice farm deževnikov. Zmulčen seveda, v celem kosu se predolgo razpada. Jaz ga imam doma cca pol palete in ga redno dodajam v sveže kopice. Natrgam, potem pa s kosilnico čez. 

 

@MikeHunt, z zemljo, vsaj taki so moji. Prosti pretok tekočin (odcejanje) in prehod življenja v zemlji. Predvsem odcejanje je pomembno, sploh če gre za nepokriti kompostni kup. Da se izogneš gnitju in pocu. 

Povezava do prispevka

Včeraj imeli gromozansko srečo z vremenom, bili tik ob robu celice, tako da je šlo mimo le z močnim vetrom in nalivi. 10 kilometrov stran v smeri proti Litiji je položilo nekaj drevja in zalilo par kleti. Sprva sem se že nekako poslovil od krompirja, cvetličnega pasu in dela paradižnikov.

 

S paradižniki imam letos kar probleme, lepo se držijo vsi češnjevci in Sungoldi, veliki paradižnik pa zdelujejo izredno mrzla jutra v zadnjih dveh tednih, rastline so zelo stuntane. Zjutraj pod deset stopinj, popoldne proti trideset.....eno od rastlin imam notri, če katera od zunanjih podleže, ta raste u pm.

 

Vse ostalo buja na polno, kasneje pofotkam, predno spet kakšna toča zravna nepokriti del. Študiram, da bi zaščitil vsaj krompir, mrežo imam, potrebno bi bilo postaviti nosilno ogrodje.

 

Luči so zasedene z mikrozelenjavo, tokrat daikon redkvico in grahom. Naslednji teden se lotim sončnic.

 

Pripravljam sejanje tretje runde solate. Tokrat upam da bolj zmerno, 50 sadik je malce trimač.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...