Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

@PuskA

 

Itak da bo ratal, samo da seme ni staro potem ni pene. Jaz sem se nategnil ravno v teh dneh, posejal rundo rjave solate (amerikanka), niti eno seme ni vzklilo. Pogledam na listič, polnjeno leta 2020. Kupil dva tedna nazaj. Vrgel včeraj vse skupaj v smeče.

 

Krompir pri nas je bil lani crap, 50% napram letu prej. Pralo ga je ko norca, kar je ubilo tudi nezaščiteni paradižnik in predčasno v plesen vrglo kumarice. Vse ostalo pa je bujalo kot še nikoli, tudi paprike, kar mi je pokazalo, da v normalnih sezonah zalivam premalo. Paprik smo imeli pol skrinje. Če sem moral predlani krompir zalivati skoraj vsak dan (imeli izredno sušo), lani zalivanja ni bilo sploh, parkrat so lonci sedeli celo v poplavljenem.

 

Za letos je bil plan da od čilijev vržem notri habanado in kajenskega, dodal bom še reaperja, ker so mi ga naročili kolikor ga lahko vzgojim. Kar je zanimivo, lani sem imel na začetku problem kam z njim, ker so se ga vsi bali, proti koncu sezone sem moral iz njega trgati in razpošiljati na pol posušene plode. Na koncu sem ga potalal cca 10 kozarcev, nisem še videl grma, ki bi tako bogato obrodil. Vsako vejo moraš podpreti, drugače jo zlomi. Upam, da bo s habanado podobno. Jeba s čiliji je zgolj dolgotrajna rast, tu se mi zdi gojenje v loncih top varianta. Če res naletiš na neke ponovitve deževnih obdobij lanskega leta samo hitro tistih nekaj loncev šibneš pod streho. Jaz jih nisem, pa so rasli kot utrgani.

 

 

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 2 urama:

  

 

 

s cim mas zasciten tisti les okoli gred? da ti ne zgnije v eni ali dveh sezonah. Studiram, da bi za papriko naredil na isti način, lesen okvir okrog in pa malo dvignjena greda.... zastirka pa na enak način kot imaš ti.

 

 

 

drgac pa tocno tole rabim, sam ne za 300 WTF

 

https://www.pos-plastika.si/default.asp?mid=sl&pid=modul_it&wid=3804&detailid=3019

uredilo bitje PuskA
Povezava do prispevka

@PuskA, žal po vrtnarskem bumu v času korone so šle vse cene, ki se vsaj približno začnejo z "vrt" u maloro.

 

Cena lesa je pri nas še vedno na višini buma izpred dveh let in našim prodajalcem niti na pamet ne pade, da bi jih spustili na neko normalno raven. 

 

Drugače so pa moje grede iz macesna, ki se ga ne zaščiti preveč, ker naredi sivo patino. Jaz sem ga premazal zgolj z meni se zdi tikovim oljem? Niti ne vem točno, a tudi to ne bi bilo potrebno. So pa plohi debelin 4 cm. Vse ostalo kar ti bodo ponujali, največ smreko (samo bejž stran) ima precej krajšo življenjsko dobo. 

 

Mene je takrat prišel kubik macesna 350 evrov, zdaj je čuka. Ma ni šans. Pa rabim še vsaj tri grede. 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
PuskA reče Dne, 21. 1. 2024 at 10:04:

a na bolhi se ne da dobit kaj slovenskega macesna? pac deske 25mm al kok je standard pa kak štuk 5cm, neobdelan?

 

Nekaj se dobi, cene šopajo od 600€/m3 dalje, neobdelai plohi, dodaj še prevoz.

 

Doppelganger reče Dne, 21. 1. 2024 at 14:09:

Ima kdo kak link, kje bi lahko naročil semena za cepljenje paradižnika? (Maxifort, Estamino, Vigomax, Beaufort...) Edino kar mi uspe najti je nek prodajalec na amazonu, ki Estamino dostavi v roku enega meseca, pa bi si mogoče želel kej prej sejat.

 

Mogoče pobrskaš po bolhi....

 

https://www.bolha.com/sadike-semena/semena-maxifort-f1-podlaga-cepljenje-pardiznika-oglas-9010598

 

 

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
  • 2 tedna kasneje...

Ze od lani se drkam s kaparjem na velikih oleandrih. Pred zimo sm jih ornk porezal, da niso mel nobenih listov vec, nasprical z Mospilanom, pa so se kurbe zdej spet pojavile.

Ma kdo kak nasvet kako se jih ucinkovito znebit?

oleandra morta prezivet, ker mata krepko cez 20 let in sta darilo od oceta.

Povezava do prispevka

Uf, kapar je pa moja nočna mora. Imel sem limonovec, lep, mlad in zdrav. Ga pripeljem domov in lej ga zlomka, v roku nekaj mesecev poseljen s to golaznijo.

V glavnem, jaz sem se boril na več načinov, žal je na koncu kratko potegnil limonovec.

Najbolj učinkovit način je bil spodnji.

Že odrasle kaparje (pod ščitom) sem lepo ročno z vatirano palčko namočeno v alko drgnil dol s steblov in listov. Ko je bila rastlina po večini očiščena golazni, sem jo zbrisal z zelo blago milnico (da odstraniš še morebitne preživele kaparje, jajčeca, ličinke, smolo (ki ostaja za to golaznijo). Eni priporočajo tudi zamenjavo lonca in zemlje, v kateri je rastlina posajena.

Največji problem je, ker se hudič zavleče povsod, liste moraš obrisati z obeh strani, še posebej biti pozoren ob pecljih, jajčeca so jako majhna in težko opazna, skratka cel fuk.

 

 

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
NixoN reče pred 2 urama:

Jst mam pa (skor) nč ne uporabljam. Načeloma fajn, ker ne rabiš rezat na roke, sam vse kar je debelejše od palca ne bo šlo čez, vsaj pri tem, ki ga imam jaz.

Pa zmelje vredu? Kaj pa maš? Ja, sej večinoma debelejše itak porabim za kakšno podporo. 

Povezava do prispevka

Za male pare se boš kar prejebal, da boš kakšno večjo količino zmlel, pa še potem ti itak stroj stoji 99% leta. Jaz jih grobo polomim in namečem v plastične gajbice, da imam potem za roštilje spomladi. Namečem poln žar šrota in še kakšno kalanco pa je tik tak na delovni temperaturi za čevapčiče :D 

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 1 uro:

Pa zmelje vredu? Kaj pa maš? Ja, sej večinoma debelejše itak porabim za kakšno podporo. 

Mah, to bolj zmečka veje, da jih lažje stlačiš na kup. Ne vem točn ka je zaen proizvajalc iz glave, moram pogledat, sam ni to neka huda mašina. Zato je tud ne uporabljam pogosto.

Pa tko kot je že Flamingo napisal, se kr "narineš" teh vej(c), če jih maš velik. 

Povezava do prispevka

Sem še mal pogledal kaj je kej za kupit in sem pristal na Bosch AXT 25 TC Turbine Shredder, ampak je 500€. Je res precej videov na netu, mulč zgleda proper v posnetkih. En Anglež vsake par let naredi kako mu ista mašina še vedno služi, zdaj ma že year 9 video. 

 

Sem še malo brskal na Amazonu in mi je vrglo vn IKRA ILH 3000 A za pol cene, predvidevam, da je nek nemški chinesium. Karakteristike ima podobne kot Bosch, tudi ta način mletja. Pritegnil me je tudi dober dostop do rezil. Je oče financiral večinoma, tko da sem kar uzel :DPonavadi sem kupil ene dve vreči lesnega mulča na leto, ampak bi kupil več, če ne bi blo relativno drago (v Obiju, tle na Primorskem nimam nobenega pametnega vira, da bi dobil poceni). Pa zdej se spet spravljam malo vrtnarit, je blo eno leto pavze in mam v kleti še veje od prejšnjih dveh let. Pa živim res zraven smetnjaka, mamo prou dva za vrtne odpadke. Bom lootal celo pomlad. Zdej itak instantno napolnejo, ko odpeljejo in je pol cel teden polno. Bom dal tablo, da lahko prinesejo veje k meni :D 

 

Ta dva modela dejansko properly zmeljeta veje, pri cenejših verzijah je problem, da res samo nekaj slabo zmečkajo. Opozarjajo pa tudi pri teh dveh modelih, da zadeva slabše dela s popolnoma zelenimi vejami, tako da je bolje najprej malo posušit. 

 

Ta gospod me je prepričal:

 

 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

Kaj sedaj, ste vsi še v zimskem spanju? Ravno smo dobro zaštartali, pa nas je že jebe vreme :D 

 

Nekako smo že na 3/4 dela zaenkrat. Spodaj zimski česen, lep kot hudič, je bilo pa res seme za industrijsko pridelavo, ki ga je moja dobila preko vez. Komaj čakam, da bo naredil cvete na vrhu, da bo spet za namaz. (ignorirajte plevel, ki ga je za izvoz, to še pride na vrsto)

1713460334002.thumb.jpg.32cb7206692f24b5d94df1362b681ad7.jpg

 

Pod kopreno so vrstice s solato, korenjem, redkvico, kolerabo, rdečo peso ter sončnicami. Pa še nekaj rož je bilo zraven, navkljub mojemu protestiranju... Tam na vmes kilogram čebulčka, v jeseni sem ga posadil 1,5kg, ampak ga je 90% nekam zginlo, sumim lačne štakore, zaenkrat zgleda super, samo bo treba postaviti rumene plošče. Na koncu je nekaj bučk pognalo iz razmetanega komposta, se bo najbrž presadilo. V koritih imamo še en kup zelenih ter hokaido, ki čakajo na boljše čase zunaj. 

 

 

1713460333990.thumb.jpg.d7774cb60db62b982703351027f8808d.jpg

 

Če bo jutri lepše vreme grem poslikat še deteljo na drugo njivico ter krompir na tretjo njivo.

Povezava do prispevka

Jaz moram priznat da se letos bolj malo ukvarjam z rastlinami. Sicer sem posadu to kot ponavadi ampak sem tolko zaposlen z raslinjakom da so mi rastline v drugem planu :) 

Evo, to sem naredu do zdej. Še moram dokončat vrata in naredit stranske stene dvižne da bom lahko zračil poleti. Pa zemljo moram navozit v grede in sekance navmes.

Pol pa paradajze sadit :D 

 

IMG_2914.jpeg

IMG_2917.jpeg

IMG_2919.jpeg

IMG_2918.jpeg

  • Račka +1 6
  • Na jagodo +1 2
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...