Skoči na vsebino

DUNE (2021, 2023)


Priporočeni prispevki

Hm, ne vem če so tile odgovori kaj drugega kot malo hecni, samo ajde, sej gre za fantastiko ;)

Naj bo tako, je pa smešno, blago rečeno. Dejasnko se moraš v filmu res trudit, da ne razmiljaš preveč, spodaj moje misli.

 

Spoiler

- Se pravi imaš ščit, ki ga meč prebode in to kovinski ;) Metek pa ne, ker... pač tako je, pa laser izove reakcijo bombe in morda sem spregledal samo kje to pokažejo oz povejo, pa tudi če bi je to WTF?

- Samo zakaj potem sploh rabiš rakete in sploh kaj, če laser tak odziv sproži pač od daleč usmeriš laserje not, če ne, še vedno Cmon... metek ne prebije oklep, meč pa, zdej kolikor sem gledal so kar hitri gibi bili z mečem in ne počasi, škoda za tako tumpasto razlago, ker pri SW imaš vsaj neke nad meče, da vsaj nekako oblažijo norost mečeov pri metkih in laserjih

- Vsekakor pa ni ene razlage, da ker nek doktor obrambo izklopi, razumem je desno desna roka družine, pa vseeno, lahko kar vse pobije sam..., pa VSI so presenečeni nad napadom..., malo hecno no

- Hkrati gredo od začetka na planet kjer vedo da gre za past, pa vseeno so čisto nepripravljeni in šokirani ob napadu, hm?

- Tudi dela, da naj bi bila razkosana žena še vedno živa ni nihče omenil kolikor se spomnim, sem kaj spregledal, pa hecno, da je tip raje vse izdal naredil toliko štale/mrtvih, da bi rešil ženo, ki je itak pogubljena, nikomur povedal...?

- Veliko stvari je smešnih, če gledaš vsej malo logično, ala neki skriti vojaki v pesku... ki se jih ne opazi, kot da ni tehnologije za to, pa ajde, recimo, da imajo tako superiorne obleke, da motijo druge naprave... ajde, recimo, ne vem no.

- Največja NOROST pa je, da kljub temu, da je prikazano, da so uni plešči več 10 let nabirali začimbo ins  tem bi morali ratat slednji premočni... je vmes ratala hiša: Atreidesi premočna, logično, in so jo potem hoteli odstranit tako, da so jim dali dostop do planeta kjer se to nad začimbo nabira, kjer bi itak failali, ker niso imeli delujičih strojev in bi jih lahko na ta način hitro označili za izdajalace, ki kradejo ali nesposobne.. NE kje, dejmo jih takoj napast

- Itak se tukaj z meči borijo in NIHČE ne bo vedel za napad, ker toliko v prihodnost niso imeli tehnologije, da bi sporočili, da so napadeno oz kdo jih je..

 

Uglavnem zgodba oz razalga res močno šepa, je pa vseeno lušten film, samo možgane daš na off.

 

uredilo bitje Glista
Povezava do prispevka
Glista reče pred 18 minutami:

Hm, ne vem če so tile odgovori kaj drugega kot malo hecni, samo ajde, sej gre za fantastiko ;)

Naj bo tako, je pa smešno, blago rečeno. Dejasnko se moraš v filmu res trudit, da ne razmiljaš preveč, spodaj moje misli.

 

  Razkrij skrite vsebine

- Se pravi imaš ščit, ki ga meč prebode in to kovinski ;) Metek pa ne, ker... pač tako je, pa laser izove reakcijo bombe in morda sem spregledal samo kje to pokažejo oz povejo, pa tudi če bi je to WTF?

- Samo zakaj potem sploh rabiš rakete in sploh kaj, če laser tak odziv sproži pač od daleč usmeriš laserje not, če ne, še vedno Cmon... metek ne prebije oklep, meč pa, zdej kolikor sem gledal so kar hitri gibi bili z mečem in ne počasi, škoda za tako tumpasto razlago, ker pri SW imaš vsaj neke nad meče, da vsaj nekako oblažijo norost mečeov pri metkih in laserjih

- Vsekakor pa ni ene razlage, da ker nek doktor obrambo izklopi, razumem je desno desna roka družine, pa vseeno, lahko kar vse pobije sam..., pa VSI so presenečeni nad napadom..., malo hecno no

- Hkrati gredo od začetka na planet kjer vedo da gre za past, pa vseeno so čisto nepripravljeni in šokirani ob napadu, hm?

- Tudi dela, da naj bi bila razkosana žena še vedno živa ni nihče omenil kolikor se spomnim, sem kaj spregledal, pa hecno, da je tip raje vse izdal naredil toliko štale/mrtvih, da bi rešil ženo, ki je itak pogubljena, nikomur povedal...?

- Veliko stvari je smešnih, če gledaš vsej malo logično, ala neki skriti vojaki v pesku... ki se jih ne opazi, kot da ni tehnologije za to, pa ajde, recimo, da imajo tako superiorne obleke, da motijo druge naprave... ajde, recimo, ne vem no.

- Največja NOROST pa je, da kljub temu, da je prikazano, da so uni plešči več 10 let nabirali začimbo ins  tem bi morali ratat slednji premočni... je vmes ratala hiša: Atreidesi premočna, logično, in so jo potem hoteli odstranit tako, da so jim dali dostop do planeta kjer se to nad začimbo nabira, kjer bi itak failali, ker niso imeli delujičih strojev in bi jih lahko na ta način hitro označili za izdajalace, ki kradejo ali nesposobne.. NE kje, dejmo jih takoj napast

- Itak se tukaj z meči borijo in NIHČE ne bo vedel za napad, ker toliko v prihodnost niso imeli tehnologije, da bi sporočili, da so napadeno oz kdo jih je..

 

Uglavnem zgodba oz razalga res močno šepa, je pa vseeno lušten film, samo možgane daš na off.

 

 

Dobro spisano, tole bi bilo treba poslat na: franklin.p.herbert@afterlifemail.net

 

Naj se malo zamisli, če še sploh kaj razmišlja!

Povezava do prispevka

Pogledal včeraj. Na polno razočaran.

Scenografija, fotografija in zvok (tako glasba kot sound design) pričakovano TOP SHIT, ampak skoraj vse ostalo me je pustilo hladnega.

Igra je bila res all over the place. Predvsem od Chalameta sem pričakoval več, ker me je navdušil v Call Me By Your Name in The King, ampak verjetno je problem v tem, da ni dovolj karizmatičen za tako vlogo.

Od Villeneuva sem pričakoval več drznosti v smislu njegove osebne vizije in adaptacije. Določene elementi so tudi dosegli moja pričakovanja, ampak žal jih je bilo premalo. Verjetno tako ceni knjige, da se ni želel preveč odmikati od originalnega materiala. Ful škoda, ker sem pričakoval očiten vizionarski upgrade, ampak ni blo ne. :hmm:

uredilo bitje ke_kit
Povezava do prispevka

Meni je carsko, da nad tem nadvrhunskim filmom ful niso navdušeni kalibri tipa @ke_kit ki prisegajo na Avatar in podobne popkorn sci-fi zadevice. Lepo videt, da se vrača era pravega hardcore sci-fi filma.

 

Vrhunski sci-fi film ne bo pridigal sporočil povezanih z življenjskimi situacijami v sedanjosti, ampak bo šokiral z vizionarsko predstavitvijo prihodnosti, ki jo vodi dober dramatičen zaplet.

uredilo bitje sadhu sequencer
Povezava do prispevka

men je bil kul, poleg že povedanega tudi da si je film vzel čas, da sem se imel možnost malce potopiti v scene in uživat v momentih. 

 

ne predstavljam pa si, da bi se ubadal z vprašanji kot zakaj ni pehotnega strelnega orožja, zakaj in kdaj rakete in kdaj laserji, kako in pod kakšnim kotom, silo gre nož skozi ščit ipd. 😵. takšne stvari vzamem zgolj kot del obstoječega vesolja, realnosti v filmu in ne kot nekakšno projekcijo morebitne naše prihodnosti. 

Povezava do prispevka
moropfliposki reče pred 9 urami:

 

 

ne predstavljam pa si, da bi se ubadal z vprašanji kot zakaj ni pehotnega strelnega orožja, zakaj in kdaj rakete in kdaj laserji, kako in pod kakšnim kotom, silo gre nož skozi ščit ipd. 😵. takšne stvari vzamem zgolj kot del obstoječega vesolja, realnosti v filmu in ne kot nekakšno projekcijo morebitne naše prihodnosti. 

 

 

Ma folk je XX let nazaj porabil 10 strani, da je analiziral, če je res možno da gre konjenica v LOTR3 čez tok orkov v uni sceni ko oblegajo Minas Tirith, al bi se pač orki začel pile-upat pod konji in nebi šlo nikamor. 

 

Ko se začnejo te debate vem, da je govora o hudem izdelku, ker druzga ni za kurcat. 

 

Še vedno pa mastno pričakujem reply @Medeninček . Vem da prihaja, čutim ga. 

Povezava do prispevka

Kaj pa naj še napiše, in komu, zato da bo neka polemika in fajt in bo pestro?

 

Saj ti ni treba bit ne vem kakšen načitan kritik, da vtakneš Dune med ostale filme. Ni problem filma, ali osebni ščiti in vojaške taktike pašejo v moderno znanost in obramboslovne doktrine. Pogledal smo zelo sterilno in tehnično vrhunsko adaptacijo polovice kultne knjige, ki se po slabih 3 urah oh in ahanja nad krasnimi posnetki in reklamami za obisk Mavretanije in britanskega otočja ne zaključi in ne dostavi (še) nič, ne doda ali nadgradi ničesar od izvornega materiala (kar je napisal ke_kit glede osebne vizije režiserja) in po parih dneh razen razglabljanaja zakaj so bili ščiti enkrat rdeči in enkrat modri tudi pusti v gledalcu bolj nič.

 

Moj izplen od filma je bolj to, da ugotavljam, da sem/smo bili do Lyncha mogoče čist preveč strogi.

Povezava do prispevka

Strikno si dodal ti, pa knjiga se po polovici ne zaključi, saj veš, dostavi kot celota, kar ta film ne. Ena očitna stvar, ki je v filmu ni in jo proba delno reševat z vizijam je odsotnost vseh notranjih dialogov glavnih karakterjev. Ti so v knjigi dost relevanten del razvoja likov, ogromno povejo o tem, kar se folk zdaj prepira in interpretira po svojem v tej temi itd. Tko da ne, prva polovica knjige pusti dost več kot tale film.

Povezava do prispevka
Šimšalamima Huhu reče pred 5 minutami:

Strikno si dodal ti, pa knjiga se po polovici ne zaključi, saj veš, dostavi kot celota, kar ta film ne. Ena očitna stvar, ki je v filmu ni in jo proba delno reševat z vizijam je odsotnost vseh notranjih dialogov glavnih karakterjev. Ti so v knjigi dost relevanten del razvoja likov, ogromno povejo o tem, kar se folk zdaj prepira in interpretira po svojem v tej temi itd. Tko da ne, prva polovica knjige pusti dost več kot tale film.

 

Fuck po pomoti sem izbrisal post, sori! :D

 

To o notranjih dialogih se strinjam, sem tudi sam razmišljal, kako se bo tega lotil, pa se sploh ni, tako da tukaj ziher manjka en layer. Drugače pa  če gledaš na film kot part 1 ni lih smotrno mu očitat, da ne delivera celote kot knjiga. Je pa sigurno res, da bi glede na porabljeni čas lahko naredil več z vsebino, ampak me njegova smer ni niti malo motila in jo sprejmem veliko raje kot linčevo čudaštvo. 

uredilo bitje kemik
Povezava do prispevka

Pogledal očeraj v kinu Bežigrad. Sem velik Vileneuve fan pa tudi knjigo sem prebral, od katere sicer nisem nek mega fan, ampak mi je čisto solidna.

 

Film mi je verjetno najslabši Vileneuvov izdelek :) Sej pod črto je še vedno kul in vse, ampak tole vsekakor nima oooomph faktorja, kot sem ga vajen od tega režiserja. Preprosto se mi zdi napačen tip filma za Vileneuva. Ne vem, med ogledom mi je padlo na misel, da Vileneuve mogoče ni režiser, ki bi znal pripovedovati zgodbo kot jo je znal pripovedovati npr. Peter Jackson. Bolj mi tak tip, ki pove zgodbo s fotografijo in kamero, torej dela bolj "scensko", ne gre pa mu toliko pripovedovanje kompleksnih zgodb, ki zahteva bolj "pravljičarski", pripovedovalni pristop. Namesto da bi gledal pravljico, povedano skozi tesno povezane posnetke, sem dobil en cool shot za drugim, ki pa niso uspeli vzbuditi občutka prave filmske pravljice. Pri Blade Runnerju 2049 je na primer tak pristop deloval, ker je film bolj minimalističen, nima veliko likov, ful je manj razvejan in tudi k sami estetiki sede tak pristop. Kele v Dune-u je pa katastrofa. Zgodba je mega kompleksna, karakterjev je ko fuka, lore je ultra obsežen - kar bi zahtevalo res mojstra, da bi znal to zgodbo povedati skoz dva 3-urna filma. Vilenueve temu ful ni bil kos in na koncu smo dobili 3-urni film, ki je še najbolj podoben nekim kmetskim slikam, en kader pika stop, drug kader pika stop, tretji kader pika stop, ful premalo linearno, povezano in toplo.

 

Drug ogromen minus me je pa MEGA čiz faktor. Igralci so vsi obupni razen Letota, igrajo kot da imajo vsi štile v riti, zategnjeni, over-actajo, potem pa dodaš še over-the-top scene je pa res uno Ninja Thunderbolt 4 scena. Paul je neki wannabe zajebani cool guy ma izpade totalen beta jogurt boy. Mtka isto. U bistvu so mi vsi Artridesi smešni za popizdit, neki zajebanci s srcem ampak na tak čizi način da je samo smešno vse skp. Harkonneni so mi bili pa dejansko res zelo carsko narejeni, respect, Baron je res cool guy, Batistuta je odigral pa zame vlogo kariere kot Beast Rabban. Aja, pa ajme Bože pa kdo vam je delal scenografijo vojakov / bitk / ena na ena bojev, a to je tud Batistuta spisal po izkušnjah iz WWF wrestlinga, pizda no če bi bil star 15 bi spuščal rolleyes smajlija. 

 

Dvigne pa film čudovita, gate parajoča kinematografija, kar smo pa itak vsi pričakovali. Kva dela ta tip s kamero, jebemu mater ej. Par prizorov sem sam gledal z odprtmi usti. Frank Herbert IMO samo zadovoljno kima v žari / grobu ob takihle shotih.

Povezava do prispevka
Slinch reče Dne, 28. 10. 2021 at 15:00:

 

Dobro spisano, tole bi bilo treba poslat na: franklin.p.herbert@afterlifemail.net

 

Naj se malo zamisli, če še sploh kaj razmišlja!

Dobro, no, kolega Slinch, malo ima uporabnik @Glista vseeno prav. Sam sem bral knjigo 10, 15 let nazaj? Ne vem, vem, da sem zelo zgodaj dobil hrvaški prevod v roke, pa mi je marsikaj ušlo iz spomina. Čeprav je bilo omenjeno nekaj o delovanju ščitov, predvsem to, da jih prebode počasen/počasnejši gib (ni dobeseden citat), so se pol med filmom kar veselo klali, da sem se že vprašal, zakaj zavraga ne uporabijo kakega drugega orožja. Malenkost več razlage ne bi škodilo, ampak sem sam prav užival v teh koreografijah borb. 

 

Se tudi malo strinjam, da lahko razlaga za doktorja izpade malo wonky, ampak mi ni bilo nekaj zares panike. Pač vsak ima svoj reasoning. Tudi kje bi lahko dodal kakšno razlago/ekspozicijo več, ampak to je že kolega Galko lepo zapisal:

Galko reče pred 12 urami:

Bolj mi tak tip, ki pove zgodbo s fotografijo in kamero, torej dela bolj "scensko", ne gre pa mu toliko pripovedovanje kompleksnih zgodb, ki zahteva bolj "pravljičarski", pripovedovalni pristop. Namesto da bi gledal pravljico, povedano skozi tesno povezane posnetke, sem dobil en cool shot za drugim, ki pa niso uspeli vzbuditi občutka prave filmske pravljice. Pri Blade Runnerju 2049 je na primer tak pristop deloval, ker je film bolj minimalističen, nima veliko likov, ful je manj razvejan in tudi k sami estetiki sede tak pristop. Kele v Dune-u je pa katastrofa. Zgodba je mega kompleksna, karakterjev je ko fuka, lore je ultra obsežen - kar bi zahtevalo res mojstra, da bi znal to zgodbo povedati skoz dva 3-urna filma. Vilenueve temu ful ni bil kos in na koncu smo dobili 3-urni film, ki je še najbolj podoben nekim kmetskim slikam, en kader pika stop, drug kader pika stop, tretji kader pika stop, ful premalo linearno, povezano in toplo.

 

 

 

That being said, razen teh parih minusov, nimam zares pripomb. 2 uri in pol sta mi minili praktično v eni uri, vizualno totalen eye candy, soundtrack odličen, tudi izbira igralcev mi, za razliko od Galkota, ni bila tako zelo napačna. 

 

Se veselim nadaljevanja. Pa upam na malo več Harkonnenov, prizori z Baronom so mi bili vizualno super (čeprav, če sem pikolovski, bi tudi tu lahko bila kaka razlaga o njegovi "nadnaravni" moči lebdenja, ampak okej). :) 

Povezava do prispevka

ne sej zdej vidim da sem izpadel totalen hater / troll s temi posti, pa sploh nisem mislil tok trashat filma. Sam kisla mi je, da je en izdelek lahko tako spektakularno lep, s tako bolano dobro fotografijo in prizori, ki ti odfukajo superge, pol ga pa zmanjka v naraciji in žmohtu. To bo zdele mogoče malo zapretiravana trditev, ampak zdej imamo sicer dober sci-fi film, lahko bi imel pa serijo ki bi konkurirala LOTRU ali originalnim Star Warsom.

Povezava do prispevka

Nič nisi zapretiraval, če bi mal bolje podal zgodbo, dodal gledalcu v prvi polovici ta celoten subplot o Letovi smrti  (ne vem točno komu se to v knjigi dogaja, tisto ko slutijo / vidijo da bo umrl), dodelal Yueha in še par zadev potem bi stvar definitivno konkurirala zgoraj omenjenim. Mislim, Star warsu meni že zdej konkurira, ker gledam na SW skozi druge špegle, ker origi trilogije pač nisem gledal v  kinu ampak kasneje, ko je platno preneslo tudi že kaj drugega, sodobni SW je bil pa yoke. 

 

Medtem ko po samem epicositiju mi konkurira tudi LOTRu, ampak na žalost samo tukaj. Sem pa sucker na dobre scene, da mi grejo kocine pokonci pri eni tok preprosti sceni kot je podpisovanje pogodbe z prstanom - še mi to deli. Dejansko razmišljam o še enem ogledu v kinu. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...