Skoči na vsebino

DUNE (2021, 2023)


Priporočeni prispevki

Tesko_je reče pred 3 urami:

Se opravicujem, ce je ze kdo tole nalimal, ampak se mi zdi tale review precej na mestu:

https://www.rtvslo.si/kultura/gledamo/dune-pesceni-planet/598836

 

Sem jaz nalimal in zapisal, da je Ana Jurc glupa ko kurc.

 

Ti pa očitno ne samo, da si ne vzameš čas prečekirati zadnji 2 strani, ampak tudi dotičen božjasten review nisi prebrala.

 

Navedek

Vseeno – ali pa ravno zato – režiserja privlači vojaška ceremonialnost družbenega reda, ki se giblje nekje med fevdalizmom in diktaturo: geometrične formacije uniformiranih vojakov spominjajo na nacistične propagandne filme.

 

Navedek

Ker so bili Fremeni, ki jih bo vodil, implicitno napisani kot bližnjevzhodno ljudstvo, film poskuša to rasistično dihotomijo razelektriti z etnično mešano igralsko zasedbo.

 

- geometrična formacija uniformiranih vojakov jo spominja na nacizem

 

- vidi povezavo med Fremeni ter Bližnjim vzhodom in potem še vidi rasizem

 

 

uredilo bitje sadhu sequencer
Povezava do prispevka

Še vedno pa ni bilo legendarnega napeva (kot v originalni knjigi). Ni ga bilo sicer niti v prvem (Lynch) filmu. In dvomim, da bo v nadaljevanju novodobnega. F. Herbert je to (po moje) vključil čisto na random in niti sam ni točno vedel, kaj pomeni:

"Ima trava okolo
I korenja okolo."

edit: Jessica je v knjigi prevedla: "These are ashes! And these are roots!" ;) 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 1 uro:

Btw, koliko vas je kaj gledalo "fan made remaster" verzijo Lynchevega Dune filma? Mnenja?

 

sem pred leti pogledal redux verzijo,ampak se mi zdi da je zdaj že kar nekaj različnih fan editov(ali se pa motim pa gre zgolj za isti fan edit ki so ga s časom dodatno izpilili)..dodatne scene ki so izrezane iz originalnega filma marsikaj poboljšajo...

uredilo bitje Ascender
Povezava do prispevka

Tip je za ta film izumljal nove instrumente -> pristno, nezemeljsko vzdušje ne samo na vizualnem področju, ampak da te tudi slušno ponese nekam drugam. Tak se dela to... Tip je majster, ideje ima res vrhunske, tudi njegovi zaposleni v studiih so vrhunski komponisti (med njimi seveda tudi naš Anže Rozman). Spomnim se njegove prve zadeve, ki me je res premaknila; soundtrack Gladiatorja!

Povezava do prispevka
Galko reče Dne, 31. 10. 2021 at 1:15:

ne sej zdej vidim da sem izpadel totalen hater / troll s temi posti, pa sploh nisem mislil tok trashat filma. Sam kisla mi je, da je en izdelek lahko tako spektakularno lep, s tako bolano dobro fotografijo in prizori, ki ti odfukajo superge, pol ga pa zmanjka v naraciji in žmohtu. To bo zdele mogoče malo zapretiravana trditev, ampak zdej imamo sicer dober sci-fi film, lahko bi imel pa serijo ki bi konkurirala LOTRU ali originalnim Star Warsom.

 

Film je namenjen (predvsem) gužvi, ki zgodbo (knjige) že pozna...

Povezava do prispevka
SL4FKO reče pred 13 urami:

Tip je za ta film izumljal nove instrumente -> pristno, nezemeljsko vzdušje ne samo na vizualnem področju, ampak da te tudi slušno ponese nekam drugam. Tak se dela to... Tip je majster, ideje ima res vrhunske, tudi njegovi zaposleni v studiih so vrhunski komponisti (med njimi seveda tudi naš Anže Rozman). Spomnim se njegove prve zadeve, ki me je res premaknila; soundtrack Gladiatorja!

 

Ja ampak tu je pa tud Lisa Gerrard prispevala svoje. 

Vrhunska umetnica... jo kr pogrešam, ker se nič ne pojavlja zadnje čase. 

 

Povezava do prispevka
SL4FKO reče pred 22 urami:

 

Film je namenjen (predvsem) gužvi, ki zgodbo (knjige) že pozna...

 

Meni je bil film zelo dober, vizulna neverjetna poslastica, zvočna podlag tudi... ampak sem šel iz kina ravno s tem v mislih, da če si gledal vsaj Lynchev Dune si imel od tega filma dosti več kot sicer.

 

in Zimmer je imel očitno cameo kot igralec dud ob Arrival on Arakkis, ki je sploh nadmočna scena

 

 

 

 

Povezava do prispevka

in potem se folk cudi zakaj se industrija producira filme za le tupoglave, ena glavnih kritik ki jih beres je da se Dune vlece in da ni Lotr

aja pa da ni vsebine

 

Denisov Dune je obcutno bolj verodostojen knjigam kot je Lynchev, niti ni kot knjiga lahko berljiva kot kaksen The Hobbit (again ne za tupoglave). Kot tako je dolgo veljajo da se je ne da spraviti na platna tudi ni narativa kot prej da gledalcu vse razlaga

 

Knjiga je bolj kot ne filozofsko delo ki kriza vprasanje religije, okoljevarstva, tehnike temu cloveske stagnacije in odnosa do oblasti oz. karizmaticnih voditeljev. Kako en tle poveze smernice z fantazijo kjer en pomukl zaluca prstan v vulkan je pak beyond me

 

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka

Po mojem film res najbolj zjebe manjko notranjih dialogov, ki jih je knjiga polna in res pridodajo v razvoju in vpogledu v like. Če film gledaš brez poznavanje knjige po mojem samo looka spuščaš kaj so to eni momci. S tega vidika mi je Lynchev film precej boljši. Samo moram priznati, da sem vseeno užival v filmu, ki pa bi lahko bil še par nivojev boljši (oziroma sem upal da bo). 

uredilo bitje Feget
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...