Skoči na vsebino

DUNE (2021, 2023)


Priporočeni prispevki

  • 6 mesecev kasneje...

Sm se končno odloču pogledat tole po zamujeni priložnosti ogleda v IMAX-u. 

 

Spoilers ahead I guess za tiste, ki niste prebral knjige.

 

Fak, kaj naj rečem. V bistvu me je film pustu dokaj z mešanimi občutki. Film je lep, kadri so spektakularni, tudi igralska zasedba v večini primerov dobro izbrana, sam kaj ko jim scenarij ne da prov velik, s čimer bi lahko pokazal svoje kompetence.

 

-Piter De Vries recimo, Baronov twister mentat, kakšna zapravljena priložnost. Model, ki se ga v knjigi predstavlja kot briljantnega psihopatskega stratega in morilca, ki uživa v mučenju in ubijanju, hkrati pa ma hots za Lady Jessico. Tud če ga ne bi blo v filmu, ker tipu dobesedno ne dajo nč za počet. Še uboj Dr. Yueja so prepustil Baronu, kar se je men zdel čist nepotrebno.

 

-Dr. Yueh tudi popolnoma neizkoriščen lik. Oseba, ki proti vsem pričakovanjem in prepričanjem (Suk zdravniki zaradi njihovega conditioninga naj ne bi bli sposobni izdat ali škodovat svojim pacientom) izda Atreides rodbino, ima mogoče 2 stavka dialoga v vsem filmu.

 

-Po pravic povedan sem upal, da bo izdaja in prevrat Atreidesov na Dunu prikazan vsaj mal mn očitno, a je že od samega začetka čist preveč jasno, da bodo spušili in nimajo nobenih šans. V knjigi je to tok bolj opisan, kako Leto vedno bolj deluje kot zver, ki je stisnjena v kot in je v brezizhodnem položaju.

 

-Ful sm pogrešal tudi celoten plot suma, da je Jessica oseba iz ožjega kroga, ki bo izdala Leta, a so to popolnoma izbrisal iz zgodbe, čeprav je vsaj po mojem mnenju to ena izmed osrednjih plot lajnov. Pomembna je tudi za drug del knjige, ker je to en izmed motivov zaradi katerega se Thufir Hawat pridruži Harkonnenom.

 

-Pol pa še en velk pet peeve moj, ki je nekak na splošno prisoten pri sodobnih Sci Fi filmih. Zakaj je cel svet tok boring. Caladan dobesedno prazen, vse kar prikažejo od sveta, ki naj bi predstavljal, kaj so Atreidesi, je ena zapuščena graščina. Nikjer nobenih ljudi, nobenih stavb, ladij, polj (Caladan naj bi bil agrarno bogat, kje so kakšna polja recimo?). Leto neki lapa, da oni vladajo na Caladanu z morsko in zračno premočjo. Kje je ta premoč?! Nobenih ladij nikjer, na konc se iz morja pač par vesoljskih ladij pokaže. Tud celoten interier prostorov (pa al gre za Caladan, Arrakis, al Giedi Prime) v vseh primerih skoz dizajniran sam v nekem brutalnem minimalizmu, čeprov je v knjigah pogosto poudarjena ekstremna dekadenca (sploh za Harkonnene) in povezovanje oblikovalskega sloga z old school fevdalizmom. Kolikor se lahko kritizira Star Wars novejšo Lucasovo trilogijo, tam so planeti vsaj bli prikazani na način, da tam ljudje živijo, ne pa da so vse skup neke arheološke razvaline, kjer ni nobene populacije.

 

Ne vem no, zdi se mi, da bi film rabu mal več dialogov, ki bi bolj pojasnil celoten kontekst zgodbe in prispeval world buildingu, ker sploh če nisi knjige prebral, je vse zlo vague. Ožji krog Atreides dvora, ki v knjigi da težo trditvam, da Atreidesi pri svojih podanikih vzbudijo absolutno predanost, je zlo površno predstavljen, hkrat pa verjetno pol filma gre za neke dolge kadre, kjer se nč ne zgodi.

 

Predstavitev Sardaukarjev mi je bil recimo dobr primer, kako z zlo malo časa in dialoga prikazat globino neke kulture. V ostalih primerih Villeneuve po mojem mnenju v tem ni bil preveč uspešen. Ne vem, bomo vidl, kaj bo z drugim delom...

 

  • Račka +1 8
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
  • 2 mesca kasneje...
Xcinder reče pred 12 urami:

 

ma ne bo

 

če ne bo epsko bo vsaj decent

 

jaz bi rad videl da pridejo vsaj do God Emperor of Dune :D

 

  Skrij vsebine

Duncan Idaho for the win 

 

 

Villeneuve je v enem intervjuju dejal, da bi rad vsaj še Mesijo režirov.

Povezava do prispevka

V bistvu je rekel da bo kvečjemu še Messiah režiral če se pač vse poklopi ampak ni zvenel ravno kaj preveč navdušen nad tem in da pa za naprej od Dune Messiah sploh nima nobenega interesa če se dobro spomnim. Bi pa sam rad videl da še naredijo drugi film seveda, majo lepo šanso dokončat Paulovo zgodbo kot je rekel Xcinder. 

uredilo bitje Seth
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
Weraziel reče pred 3 urami:

fak sam res, zdej bomo dobil cel film zblojene Zendaye

 

res škoda da ni bla kera druga igralka izbrana, ampak ok

V 1 knjigi chani nima tako velike vloge da bi bil cel film od nje . No upam da ne bo:D

 

Uglavnem jaz komaj čakam tole

uredilo bitje MartinPocrezze
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...