Skoči na vsebino

DO YOU EVEN LIFT


Ne me jeb

Priporočeni prispevki

A si prišel švicat al ne? :D Ma v našem gymu je odvisno od količne folka, sem pa ziher, da smo imeli tudi že 28... pač klima ne zmore... je pa tudi res, da imamo vmes tudi kardio, tako da mi je telovadnica prijetno hladna, če pridem iz teka na vročem soncu :D 

Povezava do prispevka

En nasvet rabim od fitnes majstrov :)

 

Kaka je relacija med bremenom, repeticijami, število serij in počitkom?

 

Skušam optimizirat trening za moč in vzdržljivost, masa ni primarnega pomena oz. je izrednega pomena, da se ne zmanjša hitrost in fleksibilnost na račun mase. Danes sem zmanjšal število ponovitev, število serij in breme sta enaka, počitek sem prepolovil in enako prišel do "kolapsa", trening je bil zaradi manj počitka in repeticij krajši. Na kaj sem vplival s to spremembo, razen na čas treninga?

Povezava do prispevka

vplival si na work capacity. s tem ko krajsas pocitek povisujes work capacity. s tem ko povisujes work capacity vplivas na zmoznost in hitrost regeneracije in s tem si posledicno zvisas volume, ki si ga zmozen naredit na treningu.

 

to je v grobem to, za kaj vec ti bo kamahl polinkal studije.

 

 

Povezava do prispevka

@Ninđa če delim mal svojega začetniškega znanja; volumen - koliko ponovitev delaš , intenzivnost - s kolikšno težo delaš od svoje maksimalne enkratne ponovitve, frekvenca - kako pogosto treniraš posamezno mišično skupino na teden. ti si se igral z volumnom in časom počitka, če je to za vzdržljivost je bolj odvisno od tega ali s tem prehajaš v cardio failure ali v mišični failure. torej mišični failure bi bil, če mišica ne more narediti ponovitve in ne da si odnehal, ker si bil zadihan, ker si imel utrip čez streho. 

 

ne moreš pa met oboje, če boš delal na vzdržljivosti boš slabši na moči. 
 

uredilo bitje opflipo
Povezava do prispevka

volumen je mal bolj kompleksen pojem

volumen je stevilo ponovitev * obremenitev. ampak obremenitev ni tko simple zracunat. recimo ce je tvoj one rep max 100kg. ce dvignes enkrat 100kg al pa dvakrat 50kg ni isti volumen. pol pa dodas se cas zraven in se se bolj zakomplicira.

 

>torej to je za vzdrzljivost

 

ni cisto tako je pa priblizno tako. nisem ekspert zato ti ne znam bolj podrobno razlozit. ampak kaj ti sploh razumes pod pojmom vzdrzljivost? "Skušam optimizirat trening za moč in vzdržljivost" kaj to pomeni? ce lahk dvignes 100 kilogram petkrat in 130 kilogramov enkrat. ce bos treniral v rangu 90-100kg in bos lahko dvignil 100 kilogramov 6 krat si bolj vzdrzljiv al mocen? verjetno oboje, kakorkoli definiras pojma. ampak a bos lahko dvignil vec kot 130 kilogramov? verjetno da ne.

 

tako da definiraj svoje cilje malo bolj natancno kot postati bolj mocen in vzdrzljiv.

Povezava do prispevka
drevored reče pred 1 uro:

volumen je mal bolj kompleksen pojem

volumen je stevilo ponovitev * obremenitev. ampak obremenitev ni tko simple zracunat. recimo ce je tvoj one rep max 100kg. ce dvignes enkrat 100kg al pa dvakrat 50kg ni isti volumen. pol pa dodas se cas zraven in se se bolj zakomplicira.

 

nekateri temu rečejo kar tonaža, kilaža. v tvojem primeru je tonaža ista, volumen je različen, intenzivnost je pri 1x dvigu večja.  

 

zase imam poenostavljeno predvidevanje, da vsaj zadnji set ciljam na 1-2RIP in delam simpl progression tako, da vsak zadnji set probam naredit en rep več. vso kilažo ki jo imam doma je na max (treba bo v nakup za osnovne lifte) in zato povečujem ponovitve. v tem smislu razumem, da vsakič ko dodam rep da povečam volumen, hkrati se mi tudi skupna tonaža poveča, ne pa intenzivnost. 

 

za izolacijske vaje delam podobno, vendar ko dosežem zastavljeno max št. ponovitev povečam težo - intenzivnost gre gor, volumen se "sam" prilagodi glede na cilj 1-2 RIP na zadnji set. 

 

ne pravim da je to fix to - itak maš različne načine napredka in pristopa od bolj osnovnih, do naprednejših. 

uredilo bitje opflipo
Povezava do prispevka

glede vzdržljivosti (endurance), recimo pri kalesteniki pravijo, da dokler delaš z lastno težo je vzdržljivost v smislu, da prej ali slej prebiješ tisti plato, ko ti 100 sklec ni več problem naredit = vzdržljivost.

 

na uč manj ponovitev = moč (3-5), vmes recimo do 15 mišična rast (nekateri pravijo do 30), nad 30 vzdržljivost. seveda se razume, da 3-5 ne pomeni 3-5, če jih lahko narediš 12. 3-5 max kar lahko narediš.

 

evo mojih 5c

Povezava do prispevka
Ninđa reče Dne, 22. 7. 2021 at 15:52:

En nasvet rabim od fitnes majstrov :)

 

Kaka je relacija med bremenom, repeticijami, število serij in počitkom?

 

Skušam optimizirat trening za moč in vzdržljivost, masa ni primarnega pomena oz. je izrednega pomena, da se ne zmanjša hitrost in fleksibilnost na račun mase. Danes sem zmanjšal število ponovitev, število serij in breme sta enaka, počitek sem prepolovil in enako prišel do "kolapsa", trening je bil zaradi manj počitka in repeticij krajši. Na kaj sem vplival s to spremembo, razen na čas treninga?

 

 

To vse je zelo individualno in je potrebno dosti eksperimentiranja, ker se vsak drugace odziva.

 

Z maso (misicno) se ne izmanjsa hitrost in fleksibilnost

Povezava do prispevka
opflipo reče pred 6 minutami:


pull ups !!!! 😁😉

 

Nimam štange doma pa ne bi si delal bruk v javnosti :D

 

gorann reče pred 5 minutami:

Farmers walk je zate ne pa stiskanje obroca:mafija:

 

Ne bi nabavljal dodatnih uteži, ker nimam placa v stanovanju. Delam s tem kar imam. Lastnih 82 kil, 2x4kg uteži pa 1x14kg kettlebel :D Nič od uteži nisem sam nabavljal.

 

opflipo reče pred 4 minutami:

pa za noge bulgarian split squats, ne bos rabu utezi, al pa kako drugo varianto za noge s telesno tezo. predvidevam, da nimas opreme in jo tud ne rabis, ce te potegne. 

 

Hvala! Probam si naredit tako, da bo en dan roke pa prsni koš, drug dan pa noge pa trbušne in hrbet. Samo grem postopoma, ker sem lenčina in nočem, da me mine, če si bom takoj dal preveč time consuming trening.

Povezava do prispevka
Ninđa reče pred 21 minutami:

 

Hvala! Probam si naredit tako, da bo en dan roke pa prsni koš, drug dan pa noge pa trbušne in hrbet. Samo grem postopoma, ker sem lenčina in nočem, da me mine, če si bom takoj dal preveč time consuming trening.

 

če bi rad časovno efektiven trening poglej ted naiman - vsak dan 15min. princip visoke intenzivnosti in frekvence. recimo za sklece:

1. set:

- narediš jih toliko dokler ne moreš več

- potem vztrajaš v tem položaju dokler ne moreš več

- nato se spustiš kolikor lahko počasi 

-15s pavze

2. set:

- narediš toliko sklec kolikor zmoreš

-15s pavze

3. set:

- narediš toliko sklec kolikor moreš

*to maš zaključen push del

 

najbolj dejaven je na twiterju in v celega kupa podcastov, večinoma o prehrani.  kup si njegovo buklo, pdf. 20$ je dobesedno đabe za tolk vsebine 

 

btw. investiraj v pullup bar za med vrata 

 

 

 

 

image.png

image.png

Povezava do prispevka

Preberi si se malo o SAID principu in Repeated Bout Effectu. Ampak neodvisn od tega, v 15minutah bo stimulusa premalo. Sej je muskontar, sam ve kolk bi se naucil novega instrumenta v 15min dnevno, al pa 4x na teden po 1.5h. Ce vzamem se tvojo primerjavo z bodybuilding treningom in nezanimanjem za maso: "sej pa ja noce Mozart postat". Do kazga levela pa tko sploh prides?

Povezava do prispevka
Ninđa reče pred 3 urami:

Bom malo raziskal prostostoječe. Za mojo težo ravno še gredo skozi.

 

 

Also, ce prostostojeci grejo "ravno se skozi" za tvojo tezo, pol samo 360 obrat in stran. To se vse maje. Take stvari je treba heavy duty kupt, k so tezke k svina, da se nic ne guncajo. Isto za pull up stange za v podboje. Sploh k napredujes pa jih weighted delas z nevem +20kg, pol pa prids tkoj cez limit stange

Povezava do prispevka

@Kočevc bom pocekiru. malo za salo; mam pravilo ‘stran na dan’ (res ga mam), da vsak dan preberem vsaj eno stran knjige, to je vsaj 365 strani v letu. 
 

pravim naj proba, se vedno lahko uporabi isto shemo in jo manipulira, povecuje stimulus, ce opazi da tak nacin ne deluje. ce si vzame 3 mesece in se dnevno res posveti, ce drugega ne bo to jasn signal, da rabi namenit vec casa. 
 

konc koncev je pomembno, da v trening pristopis z dolgorocno mentaliteto, da ne recem lajftime, sicer je brez veze, da sploh zacnes. @Ninđa na konc dneva je tko, da za kakrol se odlocis delaj ta program s srcem, kar se da optimalno vsaj 3 mesece preden uvajas spremembe. ne menjaj prepogosto. in ce se ti kdaj ne da samo zacni, ko bos koncal si bos hvalezen, da niso podlegel lenobi. 

Povezava do prispevka
opflipo reče pred 37 minutami:

mam pravilo ‘stran na dan’ (res ga mam), da vsak dan preberem vsaj eno stran knjige, to je vsaj 365 strani v letu. 

 

To je zelo dober način :) sam se vsake stvari, ki zahteva predanost skušam lotiti podobno. Tak minimum, da me ne obremenjuje preveč, hkrati pa dela navado.

 

Kočevc reče pred 7 urami:

 

Also, ce prostostojeci grejo "ravno se skozi" za tvojo tezo, pol samo 360 obrat in stran. To se vse maje.

 

Imaš prav, ja.

 

Kočevc reče pred 7 urami:

kolk bi se naucil novega instrumenta v 15min dnevno, al pa 4x na teden po 1.5h. Ce vzamem se tvojo primerjavo z bodybuilding treningom in nezanimanjem za maso: "sej pa ja noce Mozart postat". Do kazga levela pa tko sploh prides?

 

S 15min na dan se daleč pride v muziki :P itak je tolk na mišičnem spominu, da je najprej potrebna predvsem rutina. Si predstavljam, da je pri telovadbi podobno. Jaz ne bom nikoli tako fit kot ti, ker verjetno ne bom v to pripravljen vložit toliko :) tebi se vidi, da si predan. Jaz sem predan muziki. Težko je sedet na dveh stolih, lahko pa poberemo kaj dobrega od vsepovsod. Meni bo ogromen dosežek, če se bom počutil "močan" in bom brez bierbaucha.

Povezava do prispevka

Zacel sm trackat cas v gymu, cist informativno. 4x na teden x avg 2h. 8 ur na teden gyma, s tem da se nit ne trudim hitr odtrenirat in dost cajta za bv "zgubljam" v gymu, vsaj pol ure na trening. Tko da 6h na teden ni nekaj, kar zahteva veliko odrekanja. Vem da je tezko sedet na 2 stolih, sam v gymu je tut vec stolov. Biti mocan in biti brez bierbaucha, sta v veliko primerih 2 razlicna (vsaj vecino casa). Za bierbauch izgubit ne rabis niti gyma, samo zmanjsas vnos kalorij, povecas porabo kalorij s sportno dejavnostjo ali pa kombinacija obojega. To za neko casovno obdobje in voila.

 

Drgac nocem te odvrniti od cesarkoli, ker je nekaj vseeno boljse kot popolnoma nic, jaz samo menim, da je 15min na dan premalo za karkoli resnega. Telo se bo hitro adaptiralo na ta omejen stimulus in relativno hitro ne bo vec napredka. Vsekakor pa zacni in mogoce te tolk povlece notr, da bos telovadbi posvetil 3-4 urce na teden.

 

Also, sam eno je ce si Mozart in rabis 15min na dan, da drzis  nivo in ohranjas ta misicni spomin (sklepam da vseen s tolk mal vaje ne napredujes vec), drugo pa je, ce zacnes iz nule, brez podlage. Kolk se sploh naucis v takem casu teh novih stvari.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...